صرافی ایرانیکارت
تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تحلیل آن چین ارز های دیجیتال امروز 14 مهر 1400

تحلیل آن چین ارز های دیجیتال امروز 14 مهر 1400


گزارش داده های آن چین هفته 40 سال 2021

قیمت بیت کوین به شدت از منطقه انباشت شدید خارج شده و روزانه 1.75 میلیارد دلار سرمایه وارد می کند.

سلام کریپتو

بازار بیت کوین در هفته گذشته، به شدت صعود کرد و از محدوده فشرده پایین 40.931 دلار خارج شد و در آخر هفته به 49.044 دلار رسید. پس از سپتامبر نسبتاً وحشیانه ، این خوش بینی جدیدی را برای سه ماهه آخر سال 2021 با خود به همراه داشت.

مشابه مشاهدات ما در رالی اواخر ژوئیه، حجم غیرعادی BTC در محدوده تجمع اخیر تغییر کرد. ما می توانیم این را از طریق بازرسی حجم بیت کوین که اکنون به سود غیرقابل تحمل بازگردانده است، مشاهده کنیم.

این هفته این بازگشت به سودآوری و نحوه مقایسه فراکتال ها با چرخه های قبلی بازار را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد. ما همچنین بازار ماینرها را بررسی خواهیم کرد که پس از شروع مهاجرت بزرگ در ماه مه به بهبود خود ادامه می دهد.

گزارش داده های آن چین هفته 40 سال 2021
گزارش داده های آن چین هفته 40 سال 2021

بازگشت به سودآوری

در تجزیه و تحلیل آن چین، ما عموماً بیت کوین هایی را که فروخته می شوند (به ویژه برای انواع تعدیل شده توسط واحد های تجاری) را در نظر می گیریم ، زیرا دارندگان بیت کوین موجود می فروشند و خریداران جدید تصاحب می کنند. هنگامی که قیمت ها در یک بازه زمانی طولانی تجمیع می شوند و حجم زیادی از بیت کوین ها روی شبکه معامله می شوند، می توان آن را منطقه انباشت در نظر گرفت. بنابراین ما می توانیم این امر را برای بسیاری از خریداران مبنای هزینه ثابت قرار دهیم.

صرافی کوینکده

با افزایش قیمتها از این محدوده معاملاتی در این هفته ، تقریبا 10.3 درصد از عرضه در گردش به سود تحقق نیافته بازگشت. بنابراین می توان نتیجه گرفت که علاوه بر محدوده 29 تا 40 هزار دلار در ماههای مه-ژوئیه، پایین ترین قیمتهای 40 تا 41 هزار دلار نشان دهنده یک منطقه قابل توجه “ارزش افزوده” برای خریدارانی است که برای تعیین سطح قیمت وارد بازار شده و خریداری کرده اند. در مجموع 86.6 درصد از کل BTC در گردش در حال حاضر با سود تحقق نیافته نگهداری می شود.

بازگشت به سودآوری
بازگشت به سودآوری

اگر تجزیه سودآوری بین دارندگان بلند مدت (LTH) و کوتاه مدت (STH) را بررسی کنیم، می بینیم که به طور کلی، STH ها بیشترین سود را از این افزایش داشته اند. در حال حاضر حدود 15.6 درصد از عرضه BTC در اختیار سرمایه گذاران است که در 155 روز گذشته خریداری کرده اند و سود غیرقابل تحقق دارند.

LTHs در سود در حال حاضر 73.4 درصد از عرضه را در اختیار دارد، و 11 درصد باقی مانده در ضرر باقی می ماند (تقسیم 31:69 STH: LTH). از آنجا که بخش بیشتری از بازار به سود باز می گردد، مشوق هایی را برای برخی از سرمایه گذاران ایجاد می کند تا سود کسب کند، اما همچنین می تواند اعتقاد خود را برای برنده شدن حفظ کنند.

بازگشت به سودآوری2
بازگشت به سودآوری2

میزان خالص سود تحقق نیافته نیز با بازگشت به ارزش NUPL 0.5 به نقطه عطف جالبی رسیده است. این نشان می دهد که کل سود تحقق نیافته در عرضه بیت کوین، معادل تقریباً 50 درصد از ارزش بازار (حدود 450 میلیارد دلار سود ناخالص جهانی) است.

اگر بازار همچنان روند صعودی خود را ادامه دهد و به روند صعودی خود ادامه دهد، این فراکتال مشابه بازار 2013 و 2017 خواهد بود. در هر دو چرخه قبلی، ارزش NUPL 0.5 بعنوان سطح “پشتیبانی” در طول اصلاحات عمده عمل کرد، زیرا سودآوری بازار و اعتقاد به نگه داشتن آن مورد آزمایش قرار گرفت، برگشت خورد و سپس افزایش یافت.

برعکس، سقوط مجدد به زیر 0.5 می تواند به طور بالقوه باعث شود که دارندگان بیت کوین، بیشتر از ترس کاهش سود ناخواسته خود، بیت کوین ها را بفروشند.

بازگشت به سودآوری3
بازگشت به سودآوری3

رفتار فروشندگان بیت کوین

با افزایش رالی صعودی بازار، مشاهده گروه های مختلف که در حال انجام معاملات هستند، برای ورود سرمایه، خروج و احساسات کل بازار مورد توجه قرار می گیرد.

هفته گذشته، شاهد کاهش چشمگیر سرمایه گذاران در خرید بیت کوین هایی بود که با ضرر نگهداری می شدند. ضررهای واقعی به پایین ترین سطح چند هفته ای در حدود 175 میلیون دلار در روز رسید. از سوی دیگر، سودهای تحقق یافته به شدت افزایش یافت و به 996 میلیون دلار در روز رسید. این مشاهدات احتمالاً تابعی از موارد زیر است:

به طور کلی بیشتر بیت کوین ها به سود باز می گردند (در بالا مورد بحث قرار گرفت)

سودی که معامله گران دریافت کرده اند از خریدی که در پایین ترین قیمت انجام داده اند

سرمایه گذارانی که ممکن است رکورد مارس-می را خریداری کرده باشند “پول خود را پس می گیرند” یا به فروش خود نزدیک تر شده یا کمی بالاتر از قیمت خرید آنها ست.

با توجه به این که بازار همچنان بیشترین سود هفته ها را حفظ کرده است، این امر همچنین نشان می دهد که حدود 1.75 میلیارد دلار سرمایه به عنوان تقاضای خرید در روز به بازار سرازیر شده است.

رفتار فروشندگان بیت کوین
رفتار فروشندگان بیت کوین

روند نزولی ساختاری دامیننس بیت کوین های قدیمی، در هفته گذشته نیز ادامه داشته و به پایین ترین سطح چند ساله در حدود 2 درصد می رسد. در مرحله پیش از صعودی در 2019-20، حجم سکه قدیمی حدود 4 درصد از کل حجم را به عنوان یک خط پایه جابجا کرد. و در اواخر سال 2020 و اوایل 2021 افزایش یافت. زیرا سرمایه گذاران بلند مدت در بازار گاوی سود بردند.

با دامیننس بیت کوین های قدیمی در پایین ترین سطح چند سال، نشان می دهد دو پویایی در حال بازی است:

  • هولدرهای قدیمی، اعتقاد قوی دارد و با قیمت های فعلی نمیفروشند.
  • دامیننس هولدرهای جدید در بالاترین سطح چند ساله است که نشان می دهد عرضه مشابه در حال انجام است و احتمالاً توسط خریداران جدید جذب می شود (همانطور که در خالص جریان سرمایه از نمودار قبلی ذکر شده است.)
رفتار فروشندگان بیت کوین2
رفتار فروشندگان بیت کوین2

با تجزیه و تحیل آن چین بر اساس حجم معاملات، می توانیم ببینیم که حجم معاملات بسیار بزرگ (10 میلیون دلار+) همچنان غالب هستند. به طور کلی حجم معاملات تعدیل شده توسط واحد های تجاری تا حد زیادی به قله بین 13.6 میلیارد دلار تا 16.8 میلیارد دلار در روز بازگشته است. تسلط فزاینده حجم معاملات بزرگ، به افزایش بلوغ بیت کوین به عنوان یک دارایی در مقیاس کلان با افزایش علاقه افرادی که خالص دارایی بالایی دارند، و همچنین موسسات بزرگ اشاره می کند.

رفتار فروشندگان بیت کوین 3
رفتار فروشندگان بیت کوین 3

در مورد رفتار فروشندگانی که بیت کوین را بلند مدت نگه داری میکنند، سودآوری کلی بیت کوین های فروخته شد، به سطوح نسبتاً پایینی کاهش یافته است. شاخص LTH-SOPR به مقدار 2.0 برگشته است که نشان می دهد بیت کوین های فروخته شده دارای سود چند برابر حدود 200 درصد هستند. (به عنوان مثال هزینه کل 24 هزار دلار برای بیت کوین های فروخته شده در 48 هزار دلار).

بیشتر بخوانید:  تحلیل اتریوم امروز 19 مهر 1400

به عنوان یک معیار چرخه ای بلند مدت، LTH-SOPR معمولاً در این محدوده در بازارهای خرس در مراحل پایانی و بازارهای گاو در مراحل اولیه معامله می شود. این امر ناشی از اقدام طولانی مدت قیمت است که حتی برای سرمایه گذاران بلند مدت سود را چند برابر می کند.

رفتار فروشندگان بیت کوین4
رفتار فروشندگان بیت کوین 4

برای دارندگان کوتاه مدت، ما همچنین سیگنال های نسبتاً سازنده ای داریم، با معیار STH-SOPR که به سوددهی می رسد. در ساختار بازار صعودی، بازگشت STH-SOPR به مقدار 1.0 به طور کلی نشان می دهد:

STH ها سود خود را متوقف کرده اند، در غیر این صورت معیار افزایش می یابد. این نشان می دهد که مجبور به نگهداری باقی مانده بیت کوین ها هستند.

برخی از STH ها در حال فروش وحشتناک هستند و متوجه ضرر می شوند و اغلب STH-SOPR را در زمان عقب نشینی قیمت کمی زیر 1 قرار می دهند.

در نتیجه، مقدار SOPR 1.0 معمولاً نشان دهنده پشتیبانی بازار است، که در این مورد اثرگذار بوده است. بازگشت به سودآوری در کنار اقدام قیمتی مثبت یا پایدار نشان می دهد که تقاضای کافی برای جذب بیت کوین های فروخته شده وجود دارد و در بسیاری از نمودارهای بحث شده در بالا ، تلاقی ایجاد می شود.

رفتار فروشندگان بیت کوین5
رفتار فروشندگان بیت کوین 5

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ

صنعت استخراج بیت کوین چشمگیرترین اختلال کوتاه مدت را در تمام طول تاریخ تجربه کرد و بیش از 50 درصد از هش شبکه در طول ماه مه آفلاین شد. علی رغم این تأثیر گسترده بر پایگاه صنعتی آن، شبکه هش بیت کوین از آن زمان در مسیر بهبودی ثابت بوده است.

پس از پایان کار در اواخر ژوئیه، سختی استخراج شبکه، 39 درصد افزایش یافته است، و انتظار می رود این هفته تعدیل صعودی بیشتری در حدود  3.9 درصد انجام شود. سختی استخراج اکنون به سطوح گذشته 2020 بازگشته است و برای حل یک بلوک به حدود 80 سکتلیون هش نیاز است (که 8 عدد و 22 صفر است!).

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ

اندیکاتور نوار سختی نیز در حال چرخش است و نشانه سیگنال صعودی است ، زیرا کندترین میانگین متحرک 200 روزه از سریع ترین میانگین متحرک 9 روزه عبور می کند. تنها مشکل قابل مقایسه با بازار فعلی ، وقوع تسلیم بازار دسامبر 2018 بود که بیت کوین 50 درصد کاهش یافت و به 3 هزار دلار رسید.

ریکاوری شدن ماینرها در بازه 19-2018 در مجموع 164 روز طول کشید تا سیگنال اندیکاتور نوار سختی خرسی را به طور کامل معکوس کند. بازار فعلی به مدت 120 روز در حال ریکاوری بوده است و به احتمال زیاد حرکت آن، بعد از تنظیم سختی بعدی، به سمت بالا تکمیل می شود.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 2
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 2

در نهایت، ما می توانیم کل درآمد ماینرها را برای ارزیابی درآمد کلی صنعت استخراج بیت کوین، بررسی کنیم. با وجود کاهش 50 درصدی پاداش بلاک، از 12.5 بیت کوین در هر بلاک به 6.25 بیت کوین در هر بلاک، در مه 2020، مجموع درآمد دلاری ماینرها به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به یاد داشته باشید، ماینرها دارای هزینه های CAPEX (سخت افزار ، امکانات ، تدارکات) و OPEX (نیرو ، پرسنل ، تعمیر و نگهداری و غیره) هستند که با ارزهای فیات مشخص می شوند. با مقایسه درآمد فعلی کل ماینرها، معادل 40 میلیون دلار در روز با درآمدهای مشاهده شده در رویداد هاووینگ سال 2020 ، می بینیم که درآمد ماینرها افزایش یافته است:

دوره قبل از هاووینگ، از 14 میلیون تا 18 میلیون دلار در روز یعنی 275%+

دوره بعد از هاووینگ، از 6 میلیون تا 8 میلیون دلار در روز یعنی 630%+

با وجود تغییرات چشمگیر در بازار استخراج بیت کوین ، اصلاحات عمیق چندگانه قیمت و رویداد هاووینگ در ماه مه 2020، ارزش پاداش بلاک بیت کوین همچنان در حال افزایش است و انگیزه هایی را که برای بازار برای سازگاری ، نوآوری و بازیابی ایجاد کرده. کاملاً باورنکردنی است.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 3
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 3

شاخص سود و ضرر هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت هر دو به عدد 1 رسیده و هرگاه این اتفاق می افتد، یک صعود شارپ را تجربه خواهیم کرد. به طور کلی شاخص های فاندامنتالی اکثرا از یک صعود بسیار قوی خبر می دهند اما تاثیر این شاخص ها آنی نیست و به چند ماه زمان نیاز دارد تا تاثیرشان مشخص شود.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 4
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 4

تعداد کیف پول هایی که مقدار بیش از 0.01 بیت کوین نگه داری می کنند، به بالاترین مقدار 4 ماهه خود رسیده است. که نشان دهنده گرایش زیاد به بازار می باشد. و شرایط را برای اینکه بیت کوین سقف جدیدی بزند، فراهم می کند.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 5
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 5

سرمایه گذاری سازمانی هفته قبل هم مثبت بود و سازمان ها 411 میلیون دلار سرمایه گذاری کردند. این هفتمین هفته پشت سر هم هست که سازمان ها در حال وارد کردن سرمایه های خود به بازار هستند.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 6
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 6

بنا بر داده های گلس نود، هولدرهای بلند مدت بیت کوین، از زمان کف عرضه خود در ماه مارس، 2.35 میلیون دلار بیت کوین به دارایی های خود اضافه کرده اند. در دوره مشابه، تنها 180 هزار دلار بیت کوین استخراج شده است. این بدان معناست که LTH ها ( هولدرهای بلند مدت) 13 برابر بیشتر از کوین های جدید که در 7 ماه گذشته تولید شده اند، نگه داری کرده اند.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 7
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 7

در شاخص پایین، که شاخص puell نام دارد، درآمد دلاری ماینرها در هر روز تقسیم بر میانگین درآمد 365 روز گذشته می شود. این عدد از 0.2 تا عدد 10 بالا میرود.

ناحیه سبز یعنی ماینرها درآمدشان خیلی کم شده و عرضه اتفاق نمی افتد. یعنی نمی خواهند در این قیمت ها بفروشند.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 8
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 8

سختی شبکه بیت کوین برای ششمین هفته متوالی افزایش داشته. و این یعنی تعداد ماینرهای بیشتری به شبکه اضافه شده اند. این افزایش با اینکه نشانه خوبی برای استقبال از بیت کوین می باشد، اما میتواند در ادامه روند با اصلاحاتی همراه باشد.

زیرا هر چه قدر سختی شبکه زیاد شود، نیاز به سخت افزار بیشتر و قوی تری برای ایجاد بلاک های جدید در شبکه بیت کوین خواهیم داشت.

ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 9
ویژگی هفتگی: بازیابی ماینینگ 9

به طور کلی با گسترش سرمایه گذاری های صورت گرفته در این بازار، و افزایش امیدها برای رشد این ارز، و شروع حرکت صعودی بیت کوین از محدوده 40 هزار دلار، می تواند نوید بخش ادامه دار بودن حرکت بیت کوین برای ثبت سقف های قیمتی بالاتر در میان مدت و بلند مدت باشد. اما در کوتاه مدت می تواند با اصلاح هایی همراه باشد.

منبع: زوم ارز

جعفر اخوان

تحلیلگر بازارهای مالی شامل، ارز های دیجیتال، بورس و فارکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا