بلاک چینپیشنهاد سردبیر زوم ارزدانشنامه بلاکچین

بلاکچین چیست ؟

بلاکچین چیست ؟ ، به بیان ساده پلتفرم بلاکچین یک نوع خاص از سیستم های ثبت اطلاعات و گزارشات است که بر خلاف سیستم ها رایج اطلاعات موجود در آن با همه اعضای سیستم مشارکت داده می شود.هرچند که این تکنولوژی همیشه بصورت عمومی نیست.بلکه می توان گروه های خصوصی و عمومی مشخص کرد و تعیین نمود که اطلاعات با چه افرادی اشتراک داده شود.این تکنولوژی با استفاده از فناوری رمزنگاری و توزیع داده ها امکان تغییر و ویرایش اطلاعاتی که ثبت شده اند را از بین برده است.برای آشنایی با مفهوم کلی بلاکچین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

نگاهی به فناوری بلاکچین

نگاهی به فناوری بلاکچین
نگاهی به فناوری بلاکچین

همانطور که گفتیم، بلاکچین یک سیستم ثبت گزارش و اطلاعات می باشد که به صورت رمزنگاری شده ذخیره می شود. بلاکچین زمانی به وجود آمد که شاه رمز ارز ها ( بیت کوین ) معرفی شد. در آن زمان بیت کوین از بلاکچین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران استفاده می نمود.

پلتفرم بلاکچین می تواند برای اهداف خاص به صورت خصوصی برای یک نهاد و یا سازمان مورد استفاده قرار بگیرد. احتمالا نام این بلاک چین ها که سازمانی نام دارند را شنیده باشید. برخی از کارشناسان معتقد هستند که این نوع بلاکچین ها نمیتوانند تمرکززدایی که هدف اصلی بلاکچین است را پیگیری کنند. محلی که بلاکچین ها در آن نگهداری می شود در اصطلاح به آن دفتر کل توزیع شده می گویند. دفتر کل توزیع شده برای تمامی اعضا در دسترس می باشند و می توانند تمامی اطلاعات را به صورت شفاف مشاهده کنند. با وجود ارز های دیجیتال، صحبت بلاکچین در بسیاری از مکان های عمومی و خصوصی و تخصصی انجام می شود اما متاسفانه کمتر کسی پیدا می شود تا کاربرد بلاکچین را بداند. در ادامه همراه ما باشید تا به ترتیب به تمام موضوعات بلاکچین بپردازیم.

کوین کده

تاریخچه پیدایش بلاکچین

تقریبا در سال 1991 تا 2007 بود که استوارت هابر و اسکات استورنتا بر روی طراحی و همچنین ساخت اولین بلاکچین کار می کردند. در سال 2008 سازنده بیت کوین ( ساتوشی ناکاموتو ) مقاله ای در بستر اینترنت درباره بیت کوین یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا منتشر نمود. این مقاله طریقه تولید ارز دیجیتال با امنیت بالا و همچنین بدون نیاز به کنترل بانک ها و نهاد های دولتی ارائه شده بود. در سال ژانویه سال 2009 نیز خالق بیت کوین، این ارز را به عنوان جایگزین برای سیستم های سنتی مالی ارائه نمود. پس از این موضوع، تمامی واکنش ها به این ارز مثبت بود و پس از مدتی اولین بلاک با نام جنسیس بر روی بلاک چین بیت کوین ایجاد شد.


بلاکچین چیست ؟

 

 

بلاک چین (Blockchain) یک پایگاه داده یا به عبارتی یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. و می توان گفت بلاک چین یک تکنولوژی نوظهور است که از آن به عنوان بزرگترین اختراع بشر بعد از اینترنت یاد می شود .از تفاوت بلاکچین با دیگر سیستم‌های می توان گفت که اطلاعات ذخیره شده روی سیستم بلاکچین، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.دلیل انتخاب نام بلاکچین چیست؟از آنجایی که اطلاعات در تکنولوژی بلاکچین داخل یک سری بلاک هایی است ، که این بلاک ها زنجیره وار به یکدیگر متصل هستند از این رو این تکنولوژی بلاک چین نامیده شده است.به عبارتی توصیف بلاک چین از لحاظ لغوی را می توان گفت blockchain:  از بلاک (Block) و چین (Chain) تشکیل شده است که به معنی زنجیره بلاک می‌باشد،

اولین کاربرد تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) ، بیت کوین است. که از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران استفاده کرد. در بلاک چین بیت کوین، هر بلاک قادر به نگهداری 1 مگابایت اطلاعات است.از ویژگی های جذاب بلاک چین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی کنترلی بر بلاکچین ندارند. بر اساس تایید بررسی و تایید  یک انجمن آنلاین تراکنش ها صورت می پذیرد،همین مورد باعث می شود مه بلاکچین غیرمتمرکز باشد.قابل ذکر است که بلاک چین‌ها می‌توانند به صورت خصوصی و برای اهداف خاص در یک سازمان و نهاد مورد استفاده قرار گیرند که به آن بلاک چین سازمانی (Enterprise blockchain) هم می‌گویند. البته به عقیده تعدادی از کارشناسان، بلاک چین‌های سازمانی نمی‌توانند هدف اصلی این بلاکچین یعنی غیرمتمرکزسازی را به ارمغان آورند.


نگاهی به ساختار بلاکچین

بلاکچین چیست ؟
ساختار بلاکچین

همانطور که می دانید در بلاکچین بلوک های متعددی وجود دارد. هر بلوک از بلاکچین شامل اطلاعاتی می باشد که در این قسمت به توضیحاتی نسبت به آن صفحات خواهیم پرداخت.

 1. اطلاعات تراکنش همانند زمان تاریخ و آخرین خرید ذخیره می شود.
 2. هر بلوک یک کد مختص به فرد که هش نام دارد را ذخیره می کند و این موضوع به ما این امکان را می دهد که هر بلوک را از هر بلوک دیگر تشخیص دهیم. این موضوع سبب می شود تا بلوک های دو معامله با جزئیات یکسان، از طریق کد ها قابل شناسایی و تفکیک باشند.
 3. برای اینکه اطلاعات شما در تراکنش نباشد، از یک امضای دیجیتال استفاده می شود. خرید شما بدون هیچ اطلاعاتی تنها با استفاده از امضای دیجیتال مختص به هر فرد ذخیره می شود.

چگونگی عملکرد بلاک چین

چگونگی عملکرد بلاک چین
چگونگی عملکرد بلاک چین

به زبان ساده میخواهیم درباره ساختار بلاکچین صحبت کنیم .میتوانیم بگوییم هر بلوک در بلاک چین دارای 3 نوع داده می باشد که داده ها شامل موارد زیر است:

1-داده

نوع داده ذخیره شده در بلاک وابسته به نوع بلاک‌چین است. برای مثال، اگر بلاک‌چین به کریپتوکارنسی مثل اتریوم تعلق داشته باشد، اطلاعات بلاک اتریوم خواهد بود و اگر مربوط به بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر باشد اطلاعات بلاک مربوطه ذخیره می شود.

2-هش

یک سری از اعداد و حروف تصادفی است که برای ساخت آن از الگوریتم های خاصی استفاده می شود و منحصر بفرد است زمانی که یک بلاک ایجاد می‌گردد، هش منحصربفرد آن تولیدشده مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

3- هش قبلی

هر جدید شامل رشته هَشی منحصربفرد مربوط به بلاک قبلی است اینگونه، تمام بلاک‌ها با هم مرتبط می‌شوند.

قابل ذکر است که محتوای هر بلاک به بلاک‌چین های متفاوت فرق دارد. به عنوان مثال در بلاک‌چین بیت‌کوین، هر بلاک شامل اطلاعاتی درباره بیت‌کوین است مانند مشخصات ارسال کننده-دریافت کننده و میزان کوین ها.

هش، اطلاعات مرتبط با آن بلاک را در خود دارد .هر تراکنش در بستر بلاکچین یک کد هش ۶۴ کاراکتری تولید می‌کند. این کد با کد هش قبلی ترکیب می‌شود تا یک بلاک جدید ایجاد کند. هش هویت بلاک و کل محتویات آن را تایید می‌کند و همیشه منحصر به فرد است، درست مانند اثر انگشت.

جهت اتصال بلاک‌ها به یکدیگر، هر بلاک، هش بلاک قبلی را در خود دارد و این باعث ایجاد زنجیره میگردد. قابل ذکر است اولین بلاک (جنسیس بلاک) است که شامل هش بلاک قبلی نیست چون بلاک قبلی وجود ندارد.

می توان گفت هر بلاک با استفاده از بلاک‌های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یک‌بار مصرف تولید می‌کند. به همین دلیل دست‌کاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی و  تقریباً غیرممکن است.


بلاکچین چگونه کار می کند؟

بلاکچین چیست ؟
بلاکچین چگونه کار می کند

همانطور که گفته شد در هر بلاک، هر نوع اطلاعاتی می تواند ذخیره شود. پس از ذخیره اطلاعات در بلاک، بلاک ها به صورت زنجیره ای به یک دیگر متصل می شوند و این زنجیره باعث تشکیل بلاکچین می شود. اگر معنی عبارت بلاکچین ” BlockChain ” را بدانید بهتر این موضوع را درک خواهید کرد. عبارت بلاکچین از دو کلمه تشکیل شده است و اگر هر دو کلمه را معنا کنید به زنجیره و بلوک خواهید رسید. BlockChain از دو کلمه ” Block ” بلوک ” و ” Chain ” زنجیره ” تشکیل شده است.

اطلاعات بلاکچین در یک کامپیوتر و یا لپ تاپ و یا یک سرور خاص ذخیره نمی شود بلکه هر سیستم و یا کامیپوتری که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می کند. به این کامپیوتر و یا سیستم هایی که از بلاکچین داده دریافت می کنند نود و یا گره می گویند. زمانی که یک سیستم به عنوان یک نود به بلاکچین متصل می شود، یک نسخه یا یک کپی از  کل داده های آن را دریافت می کند. شما نمی توانید در این اطلاعات تغییر ایجاد کنید. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که منظور از گره و یا نود چیست؟

به صورت کلی می توان گفت که به مشارکت کننده ها در شبکه یک کوین نود گفته می شود. نود و یا گره انواع مختلفی دارند اما تمام آن ها ویژگی های کاملا یکسانی دارند.

بلوک یا Block چیست؟

یک بلاکچین زنجیره ای از بلاک ها می باشد که تمامی اطلاعات در آن ذخیره می شود. اولین بلاک روی این زنجیره بلاک جنسیس نامیده می شود و همچنین تمام بلاک های جدید به بلاک قبلی خود متصل می شود.


اصول اولیه فناوری بلاکچین :

 1.  بلاکچین  یک دفترکل توزیع شده (distributed ledger) یک شبکه باز است که عموم به آن دسترسی دارند.
 2.  هر مشارکت‌کننده در شبکه می‌تواند تایید کننده تراکنش‌ها باشد.
 3. دفترکل (لجر) در بین مشارکت‌کنندگان (Node) های زیادی توزیع شده است (این ویژگی باعث حذف شخص ثالث و واسط می‌شود).
 4. مفهوم ماینینگ و نقش ماینرها، تایید تراکنش‌هایی است که در لجر انجام می‌شود و اینکار از طریق محاسبات ریاضی صورت می‌گیرد.

چگونگی تایید تراکنش ها در بلاک چین

یک سوال از شما:

از آنجایی که بلاک چین غیرمتمرکز است و هیچ فرد یا حکومتی بر آن کنترل ندارد پس تراکنش ها به چه صورت تایید می شوند؟

هر فردی می تواند به شبکه بلاک چین برای تایید تراکنش ها کمک کند. آنها باید این کار را با استفاده از قدرت محاسباتی خود انجام دهند و در عوض قادر به پشتیبانی از شبکه هستند.زمانی که که بلاک چین و جامعه داوطلبان آن بتوانند معمای الگوریتمی را حل کنند، طبق قوانین رمزنگاری، تراکنش معتبر و صحیح است. با این حال بلاک چین های مختلف از روش های متفاوتی برای حل مسئله یا معما استفاده می کنند که به عنوان “مکانیسم اجماع یا مورد توافق” شناخته می شود.

مثالی از بلاک چین بیت کوین :

بلاک چین بیت کوین از مکانیسم اجماعی به نام اثبات کار(POW) استفاده می کند. مسائل ریاضی مطرح شده بسیار دشوار است و به قدرت های محاسباتی بالا نیاز دارد.قابل ذکر است . POW فقط یک نمونه از چگونگی رسیدن به اجماع یا توافق است.

Pow  به اینصورت است که : هر رایانه ای که به شبکه متصل است(که گره یا نود نامیده می شود) میخواهد مسائل را با سرعت بیشتری حل کند. هر رایانه ای که سریعتر معما را حل کند، بیت کوین پاداش می گیرد. زیرا کاربر برای استفاده از قدرت محاسباتی خود، هزینه زیادی مانند هزینه برق پرداخت می کند

نمونه های دیگر برای دستیابی به اجماع:

 • PoSثبات سهام
 • DPoSاثبات سهام رای گیری شده
 • PBFTتحمل خطای بیزانس به صورت عملی
 • DAGگراف جهت دار غیر مدور

مزایا و معایب شبکه بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست ؟
مزایا و معایب بلاکچین

دانستن مزایا و معایب هر فناوری می توانید به شما کمک کند تا بهتر آن فناوری را بشناسید. همچنین اگر شما مزایا و معایب یک برنامه و یا هر چیز دیگری را که قصد استفاده از آن را دارید بدانید، قطعا دیگر انتخاب آن برایتان راحت تر می شود.

از ویژگی های بارز بلاک چین می توان به شفافیت و امنیت آن اشاره نمود ….بر این اساس که اطلاعات در بلاک چین برای همه افراد داخل شبکه قابل مشاهده است و از نظر امنیت چون اطلاعات ابتدا از طریق الگوریتم های رمزنگاری می شود و سپس ذخیره می گردد امنیت بالا می رود.در این قسمت از مقاله قصد داریم تا نسبت به مزایا و معایب شبکه بلاکچین بپردازیم.به طورخلاصه مزایا و معایب بلاکچین عبارتند از:

بیشتر بخوانید:  کاربرد blockchain در زمینه انرژی های تجدید پذیر

مزایا بلاک چین

 • بالارفتن دقت در انجام کارها به دلیل از بین رفتن خطای انسانی
 • کم شدن هرینه های لازم با حذف واسطه ها
 • تغییر اطلاعات سخت و تقریبا غیرممکن است
 • تراکنش ها ی انجام شده در آن شفاف ،همراه با امنیت خوب و خصوصی است.
 • بلاک چین یک شبکه غیر متمرکز است
 • تمامی معاملات در امنیت کامل انجام می شوند و خصوصی هستند

معایب بلاک چین

 • برای فرایندهایی مانند ماینینگ بیت کوین هزینه بالا است.
 • سوابقی مبنی بر استفاده در فعالیت های غیر قانونی دارد.
 • تعدادانجام تراکنش ها در ثانیه کم است .
 • در صورت موجود بودن تجهیزات قدرتمند امکان هک آن وجود دارد

فناوری بلاکچین برای چه افرادی در دسترس می باشد؟

اینکه در یک مکان خاص تنها می شود از بلاکچین استفاده کرد کاملا اشتباه است. هر جا که اینترنت باشد، امکان استفاده از بلاکچین در تراکنش ها نیز وجود دارد. طبق پیش بینی های انجام شده این امکان وجود دارد که در آینده شاهد افزایش استفاده از این فناوری باشیم.


آیا شبکه بلاکچین امنیت دارد؟

بلاکچین چیست ؟
امنیت در بلاکچین

بله، تکنولوژی بلاکچین به صورت کامل امنیت دارند و با خیال راحت می توانید از آن استفاده کنید. در نظر داریم در این بخش کمی بیشتر درباره امنیت بلاکچین با شما عزیزان گفتگو کنیم. فناوری بلاکچین به صورت کلی مسائل مربوط به امنیت را به چند روش پیش می گیرد. اولین موضوعی که مطرح می باشد این است که بلاک های جدید همیشه به صورت خطی و همچنین بر طبق تاریخ ذخیره می شود.یعنی آن‌ها همیشه به «انتهای» بلاک چین اضافه می‌شوند. اگر به بلاک های بیت کوین توجه کنید میبینید که هر بلاک دارای موقعیت زنجیره ای می باشد. حال زمانی که یک بلاک به انتهای بلاکچین اضافه می شود تغییر محتوا دیگر سخت خواهد شد. همانطور که در قسمت قبل آوردیم هر بلاک دارای هش خود و هش بلاک قبلی می باشد و اگر اطلاعات به هر طریقی تغییر پیدا کند، کد هش نیز تغییر پیدا می کند. یکی از دلایلی امنیت بسیار برای شبکه مهم است این موضوع می باشدپس از اضافه شدن یک بلاک به انتهای فناوری بلاک چین، بازگرداندن و تغییر محتوای بلاک بسیار دشوار می‌شود. چون هر بلاک حاوی هش خودش و هش بلاک قبل از آن نیز خواهد بود. حال اگر فردی در یک بلاک‌چین مداخله کند و آنرا تغییر دهد، باید تمام هَش‌ها دوباره محاسبه بشوند و همچنین تمام بلاک‌های بلاک‌چین عوض شود، ، برای «اثبات کار» جایگزینی بیابید و از همه مهم‌تر اینکه باید کنترل بیش از ۵۰ درصد شبکه P2P را بدست آورید. در غیر این صورت، اصلاحات و تغییراتی که روی بلاک‌چین انجام می‌دهید از سوی سایر اعضای شبکه مورد قبول واقع نخواهد شد.همچنین بلاک‌چین شبکه‌ای عمومی است که عضویت در آن برای همه آزاد است و پس ازورود به شبکه بلاکچین نسخه‌ای کپی از بلاک‌چین به هر عضو یا نود یا گره داده می‌شود.پس می توان گفت که انجام چنین کاری تقریبا غیرممکن است و این موضوع را می‌رساند که امنیت بلاک‌چین به طور کلی بسیار بالا است.


تراکنش ها چگونه در بلاک چین انجام می شوند؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید این است که چگونه تراکنش ها بر روی بلاکچین انجام می شود؟ در این قسمت از مقاله همانطور که می دانید قصد داریم تا درباره این موضوع با شما عزیزان گفتگو کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

 1. در ابتدا شخص باید در خواست انجام تراکنش کند، این تراکنش می تواند درباره ارز های دیجیتال، قرار داد و یا…. باشد.
 2. تراکنش ارسال شده توسط شخص، به کمک نود و یا گره ها در شبکه منتشر می شود.
 3. نود و یا گره هایی که در شبکه وجود دارند با بکارگیری الگوریتم های موجود، تراکنش و همچنین وضعیت کاربر را تایید می کنند.
 4. پس از تاییدیه نهایی بلاک جدید به بلاکچین افزوده می شود.

محدودیت و مشکلات بلاکچین چیست؟

 

 1. هزینه و سرعت تراکنش ها:

تبادل بیت کوین در شبکه بلامچین که در سال اوایل حضورش رایگان اعلام شده بود اکنون هزینه های بسیاری دارد.

 1. اصطلاحات تخصصی:

از ابتدا که بلاکچین به وجود آمد تا به کنون اصطلاحات زیادی در این شبکه وجود دارد. خوشبختانه به دلیل اینکه افراد رو به سمت این تکنولوژی در حال حرکت هستند این موضوع در حال برطرف شدن می باشد.

 1. گستردگی شبکه:

گستردگی شبکه به این موضوع ربط دارد که افراد باید به صورت کامل به این شبکه بپیوندند تا این شبکه به سود کامل خودش برسد.


انواع بلاکچین

انواع بلاکچین
انواع بلاکچین

در این قسمت قصد داریم تا شما عزیزان را با انواع بلاکچین های موجود آشنا کنیم. در ادامه همراه ما باشید. در حال حاضر بلاکچین های موجود عبارت اند از:

 1. بلاکچین عمومی:

بلاکچین عمومی، یکی از شناخته ترین نوع بلاکچین های موجود می باشد. رمز ارز هایی همانند بیت کوین، اتریوم از بلاکچین های عمومی استفاده می کنند. در بلاکچین های عمومی انحصاری وجود ندارد و همانطور که می دانید تمامی اطلاعات در دفتر کل ثبت شده برای عموم قرار می گیرد. از نام بلاکچین عمومی مشخص است که متعلق به کل افراد می باشد. هر فردی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، می تواند به بلاکچین وارد شود و به یک نود تبدیل شود. هر نود مجاز در این شبکه اجازه دارد تا فعالیت هایی همانند استخراج، تایید تراکنش ها برای اضافه شدن یک بلاک جدید و همچنین مشاهده سوابق را دارد. به صورت کلی می توان گفت که بلاکچین عمومی طوری است که به اجازه نیاز ندارد و همانطور که گفته شد افراد مجاز به انجام کارهایی می باشند. در بلاکچین عمومی همه حق نظر دادن دارند و امکان ایجاد قرارداد هوشمند برقرار است.

 1. بلاکچین خصوصی:

زمانی که مشاهده اطلاعات روی بلاکچین و همچنین ثبت اطلاعات منحصر به تعداد محدود و یا خاصی باشد از این بلاکچین استفاده می شود. امکان استفاده از بلاکچین خصوصی بیتشر در سازمان های دولتی و یا خصوصی امکان پذیر است. در این نوع بلاکچین افراد محدودی و یا خاصی برای فعالیت ها انتخاب شده اند و تنها اطلاعات برای تعداد مشخصی قابل نمایش می باشد.

دقیقا بلاکچین خصوصی بر خلاف بلاکچین عمومی می باشد. به صورت کلی می توان گفت که هر گونه فعالیت اعم از تصمیم گیری، نوشتن و همچنین خواندن و …. توسط فرد مسئول نیاز به مجوز دارد. می توان گفت که تمام مجوز ها، امنیت و سطح دسترسی در اختیار افراد و یا سازمان های مسئول و همچنین کنترل کننده است. بنابراین این نوع بلاکچین ( خصوصی ) متمرکز است. بلاکچین های خصوصی اصولا برای سرمایه گذاری شخصی و یا سازمانی ایجاد می شود.

 1. بلاکچین کنسرسیوم:

بلاکچین کنسرسیوم نیمه غیر متمرکز است. شاید تعجب کنید و برایتان این سوال پیش بیاید که نیمه غیر متمرکز به چه معنی است؟  در این بلاکچین توسط یک و یا چند سازمان یا بهتر است بگوئیم که توسط یک و یا چند گروه کنترل می شود. تقریبا می توان گفت بخشی از بلاکچین کنسرسیوم عمومی و بخش دیگر نیز خصوصی است. در بلاکچین کنسرسیوم فقط به تعدادی از کاربران مجوز تایید تراکنش ها داده می شود و در این بلاکچین به صورت متفاوت حقوق و وظایف و همچنین اختیارات تقسیم می گردد. نمونه هایی از بلاکچین کنسرسیوم عبارت اند از:

 • Quorum
 • Hyperledger
 • Corda
 1. بلاکچین هیبرید:

بلاکچین هیبرید مخلوطی از بلاکچین عمومی و خصوصی است و تقریبا خصوصیت های هر دو را دارد زیرا آن ها را باهم ترکیب کرده است. بلاکچین هیبرید به این صورت است که به یک سیستم نیاز به اجازه عمومی نداشته باشد و یک سیستم نیاز به اجازه خصوصی داشته باشد. تمامی کاربران ( نود ) در این بلاکچین می توانند کنترل کنند که چه کسی به صفحه اصلی دسترسی داشته باشد. یکی از بلاکچین های هیبریدی را می توان ” دراگون چین ” عنوان کرد.


آیا بیت کوین همان بلاک چین است؟

تعدادی از افراد فکر می‌کنند که بیت‌کوین همان بلاکچین است و این اصطلاحات را می‌توان به جای هم به کار برد، در حالی که اینطور نیست.

میتوان گفت : تکنولوژی بلاک چین به تنهایی یک فناوری بنیادی نیست بلکه مجموعه‌ای از فرایندهای رمزنگاری وهش گذاری ، توزیع جمعی و … است که باعث ایجاد فناوری بلاکچین شده‌اند.


زمان ایجاد بلوک‌های کنترل شده

طراحی بلاک‌چین به گونه‌ای است که میانگین زمان برای تولید یک بلاک ثابت باقی بماند. به عنوان مثال زمان تولید بلاک برای بیت‌کوین 10 دقیقه است. و ارزهای دیجیتالی دیگر زمان‌های متفاوتی بین30 ثانیه یا 5 دقیقه را به خود اختصاص دادند..

زمان تولید بلاک با اضافه شدن مقادیری متفاوت به داخل آن به دست می‌آید .در بیت‌کوین، مقدار هش بلاک باید به شدت کمتر از ارزش وارد شده باشد تا مورد پذیرش قرار گیرد. این عدد با توجه به قدرت کامل محاسباتی شبکه متفاوت است. هر چه قدرت پردازشی بیشتر باشد ارزش کسب ارائه شده کمتر خواهد بود و تولید بلاک سخت‌تر خواهد شد.


کاربردهای بلاک چین چیست؟

کاربردهای بلاک چین چیست؟
کاربردهای بلاک چین چیست؟

ارز های دیجیتال، مهم ترین و موفق ترین کاربرد های فناوری بلاکچین می باشد. زیرا در هر ارز با استفاده از این فناوری یک کاری انجام می شود. برای مثال بیت کوین با استفاده از فناوری بلاکچین، تقلب را از بین می برد و دیگر این کار انجام نمی شود همچنین جز مسئله تقلب، دوبار خرج کردن و برگشت تراکنش ها نیز از بین می رود. همانطور که در ابتدا نیز آوردیم از فناوری بلاک چین تنها در ارز های دیجیتال استفاده نمی کنند بلکه کاربرد های دیگری نیز دارد. شما می توانید برای ذخیره سازی در از آن استفاده کنید همچنین اگر نیاز به اعتماد داشته باشید می توانید به راحتی به این شبکه اعتماد کنید و از آن استفاده کنید.برای مثال تکنولوژی بلاکچین به صنعت بانکداری بسیار کمک می کند.انجام تراکنش ها با استفاده از سیستم بانکی دارای تاخیرهایی است ،اما با استفاده از این تکنولوژی هرگز کارشما به تعویق نخواهید افتاد.زیرا در این تکنولوژی دیگر نیازی به صرف مدت زمان خاص برای انجام تراکنش نیست و کاربران می توانند معامله های خود را در زمان لازم برای اضافه شدن بلاک انجام دهند .بلاکچین باعث ایجاد سرعت و امنیت در انجام تراکنش ها می شود.

تکنولوژی بلاکچین می تواند همانند یک سازمان و یا یک جامعه نوعی فرمانروایی در یک سیستم را به وجود آورد. در این باره همه می توانند نسبت به سهم و اختیارشان در پیش برد سیستم کمک کنند. یکی از نمونه هایی که می توانید از بلاکچین استفاده کنید، در سیستم حمل و نقل می باشد. کارخانه ها و همچنین شرکت های تولیدی می توانند اطلاعات کالا و همچنین حمل و نقل خود را بر روی پایگاه داده ثبت کنند. این اطلاعات شامل داده هایی از ابتدا تا زمان رسیدن به دست مشتری می باشد. متاسفانه در حال حاضر، از بلاکچین به صورت گسترده استفاده نمی شود. امید است تا با به وجود آمدن زیرساخت های لازم همانند اینترنت اشیاء و یا هوش مصنوعی از این تکنولوژی بیشتر استفاده شود.

 

ممنون که تا پایان “ بلاکچین چیست ؟ ” همراه ما بودید.


تیم زوم ارز به شما پیشنهاد می کند، مقالات را به ترتیب زیر مطالعه نمایید.

 1. ارز دیجیتال چیست؟

 2. بلاکچین چیست؟

 3. کیف پول دیجیتالی چیست؟

 4. بیت کوین چیست؟

 5. چگونه وارد بازار ارز های دیجیتال شوم؟

 6. چگونه ارز دیجیتال بخرم؟

 7. آموزش ترید در ارزدیجیتال.

 8. آموزش تحلیل در ارز دیجیتال.

 9. آموزش صرافی بایننس.

99 دیدگاه

  1. تمامی رمز ارزها بر پایه فناوری بلاک چین نبوده و از مکانیزم‌‌های اثبات کار و اثبات سهام استفاده نمی‌‌کنند.بلکه در بعضی از ارزها مسئولیت اعتباربخشی تراکنش‌‌ها دیگر بر عهده استخراج‌‌کنندگان نبوده و کاربران به صورت همتا به همتا این کار را انجام می‌‌دهند. این فناوری تنگل نامیده می‌‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا