تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتالتحلیل ارزهای مهم

تحلیل On Chain

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم می 2022

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم می 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم می 2022

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم می 2022

بازار ارزهای دیجیتال هفته تاریخی بدی را پشت سر گذاشت. پروژه ۴۰ میلیارد دلاری LUNA  با تورم و فرو پاشی شدید، ۸۰ هزار بیت ‌کوینی که توسط بنیاد لونا  LFG فروخته شد، قیمت تتر تحت فشار قرار گرفت و برای مدت کوتاهی زیر 1 دلار کاهش پیدا کرد، منابع استیبل ‌کوین با کاهش ۷.۵ میلیارد دلاری همراه بود.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال هفته گذشته را پر از نوسانات و هرج و مرج تاریخی تجربه کرد، و نرخ مبادله دو استیبل کوین UST و USDT در مرکز توجهات قرار گرفت. در طی تنها چند روز، دو استیبل کوین برتر بر اساس ارزش بازار (LUNA و UST) نزدیک به 40 میلیارد دلار از ارزش سرمایه گذاران را نابود کردند. UST ثبات 1 دلاری خود را به طور کامل از دست داد و LUNA به قیمت 0.00001 دلار سقوط کرد زیرا عرضه آن بسیار متورم شد. در نتیجه آن، بنیاد لونا (LFG) تنها ذخایر اخیر خود را که تعداد 80394 عدد بیت کوین بود برای حفظ ارزش استیبل کوین خود به فروش رساند، اگرچه موفقیت آمیز نبود.

در اواخر هفته و با بیشتر شدن اخبار کاهش قدرت UST، سرمایه گذاران بازار به طور موقت نسبت به کیفیت ثبات تتر (USDT) ابراز نگرانی کردند. USDT برای مدت کوتاهی به پایین ترین سطح 0.9565 دلار رسید، اما در عرض 24 ساعت بهبود یافت و در حال حاضر با تخفیف بسیار جزئی با قیمت 0.998 دلار معامله می شود.

کوین کده

3.275 میلیارد دلار بیت کوین فروخته شده توسط LFG، موجب افزایش فشار فروش ها در بازار شد، و بیت کوین با 21.2 درصد کاهش تا سطح 26513 دلار معامله شد. این پایین ‌ترین قیمت بیت کوین از دسامبر 2020 است و طبیعتاً بسیاری از بازار را تحت فشار مالی قرار می ‌دهد.

در این هفته ما این سه موضوع کلیدی را پوشش خواهیم داد:

پویایی بازار UST و LUNA، آنچه برای منابع LUNA و UST اتفاق افتاد و نحوه استقرار ذخایر بیت کوین LFG.

کاهش لحظه ای مختصر USDT و چگونگی تاثیر آن بر درک بازار سایر استیبل کوین‌ها مانند USDC، BUSD و DAI.

قیمت بیت کوین به سمت قیمت واقعی آن معامله شد که از نظر تاریخی سطح حمایت قابل توجهی است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 18/05/2022

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 18/05/2022
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 18/05/2022

سقوط تماشایی و انعکاسی لونا

در چند سال گذشته، بازار شاهد افزایش مارکت کپ استیبل کوین‌ها بوده است که بخش قابل توجهی از کل ارزش بازار همه دارایی‌ های دیجیتال را نشان می ‌دهد. در 8 می، استیبل کوین ها بیش از 135 میلیارد دلار ارزش بین USDT، USDC، BUSD، DAI و UST به دست آوردند.

در مورد UST و LUNA، طراحی الگوریتمی به کاربران این امکان را می ‌دهد تا بدون توجه به قیمت بازار هر دو دارایی، 1 UST را به LUNA به ارزش 1 دلار (و بالعکس) تبدیل کنند. در واقع، این بدان معناست که زمانی که تقاضا برای UST وجود دارد، عرضه LUNA منعقد می‌شود (و قیمت اغلب افزایش می‌یابد). با این حال، همین انعکاس به صورت معکوس عمل می‌ کند، وقتی تقاضا کاهش می ‌یابد و قیمت ‌ها به سمت پایین حرکت می ‌کنند، عرضه LUNA می‌ تواند بیش از حد افزایش یابد.

ثبات UST در 9 می شروع به از بین رفتن کرد، جایی که LUNA حدود 60 دلار معامله می شد. طی 36 ساعت بعدی، قیمت LUNA به زیر 0.1 دلار سقوط کرد و UST بین 0.30 تا 0.82 دلار معامله شد. این امر مکانیسم بازخرید پروتکل را در حالت overdrive قرار داد، زیرا کاربران هر دو دچار وحشت شدند و مبادله 1 UST را با LUNA به ارزش 1 دلار آربیتراژ کردند که باعث افزایش عرضه و کاهش بیشتر قیمت ‌ها شد.

در زمان نگارش این مقاله، LUNA اکنون با قیمت 170.000 دلار معامله می شود (99.9998 درصد کاهش نسبت به ATH)، و UST در حدود 00.1 دلار تثبیت شده است که بسیار پایین تر از 1 دلار است.

نمودار قیمت LUNA و UST در زمان رخداد De-peg

نمودار قیمت LUNA و UST در زمان رخداد De-peg
نمودار قیمت LUNA و UST در زمان رخداد De-peg

نمودار عرضه UST و عرضه LUNA

بزرگی تورم عرضه LUNA را می توان در نمودار زیر مشاهده کرد، که در آن عرضه UST (سبز، RHS) در مقیاس خطی است، در حالی که عرضه LUNA (قرمز، LHS) در مقیاس log است. در طول یک هفته، 7.5 میلیارد دلار آمریکا (40٪ عرضه) بازخرید شد، در حالی که عرضه LUNA از 343 میلیون به بیش از 6.53 تریلیون رسید.

نمودار عرضه UST و عرضه LUNA
نمودار عرضه UST و عرضه LUNA

نمودار موجودی بیت کوین های لونا

در یک مرحله در تاریخ 13 مه، زنجیره بلوکی LUNA در نتیجه تأثیرات مرتبه دوم بر ثبات این ارز و حاکمیت شبکه به دلیل عرضه بیش از حد، متوقف شد.

با کاهش قیمت UST، بنیاد لونا شروع به استقرار ذخایر بیت کوین به دست آمده خود در تلاش برای تثبیت آن کرد. مجموع ذخایر آنها در ماه ‌های اخیر به 80394 بیت کوین افزایش یافته بود که بزرگترین خرید ها بین 21 مارس و 5 می انجام شده است. مجموع ارزش واقعی دارایی های آنها، با بیت کوین های ارزش گذاری شده در زمان اضافه شدن به کیف پول، 3.275 میلیارد دلار بود.

این کیف پول ها طی یک بازه زمانی 21.5 ساعته بین 9 تا 10 می به طور کامل تخلیه شدند.

نمودار موجودی بیت کوین های لونا
نمودار موجودی بیت کوین های لونا

نمودار موجودی بیت کوین های لونا در مقایسه با صرافی ها

موجودی بیت کوین LFG در سه ترانش مطابق شکل زیر تخلیه شد. اولین ترانش در ساعت 3:30 روز 9 مه حدود 750 میلیون دلار (22189 بیت کوین) به ارزش 750 میلیون دلار، زیرا UST تا 0.98 دلار معامله شد. دومین تراکنش 30000 بیت کوین (916 میلیون دلار) 15 ساعت بعد به کار گرفته شد و تراکنش نهایی 28205 بیت کوین (873 میلیون دلار) 6.5 ساعت بعد از کیف پول خالی شد.

مجموعه ‌ای از جریان‌ های ورودی مبادله ‌ای با اندازه معادل (به رنگ آبی نشان داده شده‌اند) بین ساعت 18:30 روز 9 می و 01:10 در 10 می رخ داد، زیرا بیت کوین ‌ها توسط بازار سازانی که توسط LFG درگیر شده بودند بین متولیان انتقال داده می ‌شد. با ارزیابی ما، مقصد اولیه این سکه ها عبارت بودند از:

52189 بیت کوین از طریق OTC (که به سرعت در جاهای دیگر از جمله بایننس مستقر شدند) و به صرافی Gemini ارسال شد. و 28205 بیت کوین از طریق انتقال مستقیم به بایننس ارسال شد.

نمودار موجودی بیت کوین های لونا در مقایسه با صرافی ها
نمودار موجودی بیت کوین های لونا در مقایسه با صرافی ها

نمودار بالانس موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها

LFG از آن زمان تائید کرده است که تقریباً تمام بیت کوین ها فروخته شده است، و از 16 می، فقط 313 بیت کوین در موجودی آن ها باقی مانده است.

موجودی مبادلات کل در این دوره حدود 88 هزار بیت کوین افزایش یافته است که بالاتر از 80394 بیت کوین استقرار شده توسط LFG است. این نشان می دهد که این رویداد ها باعث ایجاد یک اثر مسری و وحشت بیشتر می شود، زیرا سرمایه گذاران را با فشار فروش بیشتری مواجه کرد. جریان خروجی بزرگی از Coinbase در 14 مه رخ داد، اگرچه به نظر نمی رسد که Coinbase محل دریافت بیت کوین های LFG باشد.

نمودار بالانس موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها
نمودار بالانس موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها

سرایت ناپایداری استیبل کوین ها

گویی هفته به اندازه کافی هرج و مرج را تجربه نکرده بود، در 11 مه، تتر (USDT) که بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار است، تحت فشار قرار گرفت. در حالی که UST از نظر حجم بازار (21 میلیارد دلار) قابل توجه بود، بسیاری USDT را با اندازه 83 میلیارد دلار به شکل فعلی آن از نظر سیستمی برای بازار مهم می دانند، که جفت مظنه غالب در بسیاری از صرافی ها است.

در بازه زمانی از میانه روز 11 می تا ظهر 12 می، USDT زیر قیمت 1 دلار خود تا 0.9565 دلار معامله شد، قبل از اینکه ظرف 36 ساعت بهبود یابد، در این مدت، سایر استیبل کوین‌ های اصلی USDC، BUSD و DAI با 1% تا 2% پرمیوم را تجربه کردند زیرا سرمایه‌ گذاران به سمت دارایی‌ هایی رفتند که تصور می‌ کردند کمتر در معرض خطر سرایت قرار دارند.

نمودار مقایسه ای قیمت استیبل کوین ها

نمودار مقایسه ای قیمت استیبل کوین ها
نمودار مقایسه ای قیمت استیبل کوین ها

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDT

اگر به عرضه USDT نگاه کنیم، می بینیم که در واقع، بیش از 7.485 میلیارد دلار USDT طی هفته بازخرید شده است. کل عرضه USDT از نزدیک به 81.237 میلیارد ATH به 75.75 میلیارد دلار کاهش یافت.

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDT
نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDT

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDC

ما همچنین شاهد تغییرات جالب عرضه در سایر عرضه‌های اصلی استیبل کوین در این هفته بودیم که بینشی در مورد ترجیحات بازار در زمان استرس ارائه می ‌کرد. USDC روند انقباض عرضه را که از اواخر فوریه برقرار بود، معکوس کرد و 2.639 میلیارد دلار افزایش یافت. با توجه به رشد غالب USDC در 2 سال گذشته، این ممکن است نشانگر تغییر ترجیح بازار از USDT و به سمت USDC به عنوان استیبل کوین ترجیحی باشد.

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDC
نمودار عرضه در گردش استیبل کوین USDC

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین DAI

استیبل کوین دیگری که شاهد تغییر چشمگیر عرضه بود، DAI بود که با کاهش 24.4 درصدی عرضه مواجه شد، زیرا 2.067 میلیارد دلاراز آن سوخته شد. DAI یک استیبل کوین بیش از حد وثیقه ای است که توسط سایر دارایی های دیجیتال سپرده شده در پروتکل Maker پشتیبانی می شود. عرضه DAI زمانی منقبض می شود که دارندگان بدهی موقعیت خود را با بازپرداخت و سوزاندن DAI ببندند.

این فرآیند می تواند اختیاری باشد یا در صورت انحلال خزانه اجباری شود. با این حال، علی‌ رغم نوسانات بالا در دارایی‌ های وثیقه ای، افزایش تقاضا برای DAI و رویدادهای انحلال، DAI موفق شد 1 دلار را حفظ کند، اگرچه با حجم بسیار کمی معامله می‌ شود.

نمودار عرضه در گردش استیبل کوین DAI
نمودار عرضه در گردش استیبل کوین DAI

تلفات سنگین در شبکه

همانطور که حماسه LUNA آشکار شد، بیت کوین های به دست آمده توسط LFG در شبکه با قیمت های بسیار پایین تر از زمانی که خریداری شده بودند، فروخته شدند. در شرایطی که USDT نیز تحت فشار قرار گرفت، قیمت ها به زیر سطح حمایت 29 هزار دلاری تعیین شده در ژوئیه 2021 رسید. این امر در واقع همه سرمایه گذاران از چرخه 2021-2022 را در معرض ضرر قرار داد و باعث زیان خالص قابل توجه و گسترده شد.

زیان خالص محقق شده توسط تمام مخارج شبکه ای به بیش از 2.5 میلیارد دلار برای دو روز متوالی رسید که همتراز با بزرگترین رویدادهای فاز تسلیم تاریخ است.

LFG به تنهایی باعث زیان 703.7 میلیون دلاری به کل شد. توجه داشته باشید، این ضرر بین زمانی که سکه‌ ها وارد کیف پول LFG می‌ شوند و از آن خارج می‌ شوند، به حساب نمی ‌آیند و زیان‌های اضافی را که با معامله بیت ‌کوین برای UST و LUNA با تورم بسیار بالا گرفته شده است، در نظر نمی‌ گیرد.

نمودار خالض سود و زیان دلاری بیت کوین

نمودار خالض سود و زیان دلاری بیت کوین
نمودار خالض سود و زیان دلاری بیت کوین

نمودار ضررهای محقق شده بیت کوین

همانطور که دامیننس بیت کوین رشد می کند، طبیعتاً ضررهای دلاری می تواند در طول زمان بیشتر شود. بنابراین، می ‌توانیم با تقسیم ضرر روزانه در سراسر شبکه بر روی Realized Cap، یک متریک «تلفات واقعی نسبی» ایجاد کنیم.

در اینجا می ‌توانیم ببینیم که تسلیم LUNA همچنان یکی از بزرگ‌ ترین رویداد های زیان را در 5 سال گذشته ایجاد کرده است، و مجموع زیان‌ های معادل 0.28٪ از سقف تحقق یافته را ایجاد می ‌کند. این قابل مقایسه با موارد زیر می باشد:

رویدادهای شروع و پایان فروش بازار نزولی 2018 – سقوط بازار همزمان با ویروس کووید مارس 2020 و فروش هایی که در ماه می 2021 رخ داد.

نمودار ضررهای محقق شده بیت کوین
نمودار ضررهای محقق شده بیت کوین

نمودار روند انباشت بیت کوین

با این حال، علیرغم نوسانات، به نظر می رسد که خریداران  نر در بازار به شدت واکنش نشان دادند زیرا قیمت ها به سمت قیمت واقعی کاهش یافتند. نمودار و جدول زیر امتیاز روند انباشتگی را نشان می‌ دهد، که وقتی بخش بزرگی از بازار به موجودی‌ های شبکه ای خود اضافه می ‌کنند، مقادیر نزدیک ‌تر به 1 را برمی ‌گرداند.

در روز پنجشنبه 12-مه، زمانی که بازار در پایین ترین سطح قرار داشت، امتیاز روند انباشتگی از مقادیر بسیار ضعیف زیر 0.3 معکوس شد و به ارزش های 0.796 بازگشت. با حمایت از جهش قیمت بیت کوین به 30 هزار دلار، امتیاز برای باقیمانده هفته مقادیر بالای 0.9 را برگرداند، که نشان می دهد فعالیت های سمت خرید قوی صورت گرفته است.

نمودار روند انباشت بیت کوین
نمودار روند انباشت بیت کوین

نمودار روند انباشت با امتیاز دهی به گروه کیف پول ها

این را می‌ توان با نگاهی به گروه‌ کیف پول های مختلف تأیید کرد. چیزی که می‌ توانیم ببینیم، بازگشت سریع از تجمع ضعیف (<0.3، رنگ‌ های گرم) در همه گروه‌ ها در اوایل ماه مه، به تجمع قوی در اکثر گروه ‌های این هفته (> 0.7، رنگ‌ های سرد) است.

هولدر‌های کوچک (< 1BTC) تا حد زیادی بزرگترین انباشت ‌کننده ‌ها بودند و توسط نهنگ‌ هایی با بیش از 10 هزار بیت کوین (که شامل تعادل LFG که کاملاً توزیع ‌کننده بود) پشتیبانی می ‌شدند. گروه‌ های کیف پولی که 100 تا 10 هزار بیت کوین در اختیار دارند، در انباشت خالص خود ضعیف‌ تر باقی ماندند.

مشاهدات اولیه این است که در حالی که موجودی مبادله بالاتر بود، ضررهای متوجه شده در مقیاس تاریخی گرفته شد و LFG 80 هزار بیت کوین را تخلیه کرد، این تأثیرات توزیع جبران شده که در هفته گذشته به شدت بر امتیاز روند انباشتگی تأثیر گذاشته است.

نمودار روند انباشت با امتیاز دهی به گروه کیف پول ها
نمودار روند انباشت با امتیاز دهی به گروه کیف پول ها

خلاصه و نتیجه گیری

آنچه در این هفته اتفاق افتاد ماهیت تاریخی داشت، اما از بسیاری جهات با ویژگی‌ های بازار ارزهای دیجیتال همسو بود. نمونه ‌های مختلفی از پروژه‌ های ارزهای دیجیتال با نام بزرگ وجود داشته است که مشخص شد ناپایدار بوده و در نهایت تحت تأثیر وزن خود از بین ‌رفته اند. چنین رویداد هایی معمولاً با فشار نزولی قیمت یک بازار نزولی تسریع می ‌شوند، زیرا تقاضا کاهش می‌ یابد و سیستم‌ های آزمایشی تحت فشار قرار می‌ گیرند.

همانطور که استیبل کوین ها به طور فزاینده ای به عنوان زیرساخت لایه پایه در بازار ادغام می شوند، امواج شوک یک رویداد به ویژه در بزرگترین استیبل کوین USDT، تأثیرات گسترده ای خواهد داشت. شتاب مضاعف ناشی از کاهش ارزش UST و USDT، حدود 40 میلیارد دلار در ارزش LUNA/UST از بین رفت، و با اضافه کردن LFG به فشار فروش، 80 هزار بیت کوین طوفانی کامل ایجاد کرد. این رویداد همچنین بدون شک توجه نظارتی را با سرعت و فوریت بیشتری جلب خواهد کرد.

باید دید که آیا بازگشت کامل به قیمت واقعی برای استراحت این بازار نزولی مورد نیاز است یا خیر، و اگر چنین است، آیا برای ماه ‌ها، هفته ‌ها، روزها یا فقط یک لحظه کوتاه است. اگر انباشتی که مشاهده کردیم نشان دهنده حمایتی باشد که گاوها در محدوده 20 هزار دلاری مایل به انجام آن هستند، شاید آن روزها پشت سر ما باشد. همچنین توجه داشته باشید، تعداد زیادی از نیروهای کلان، تورمی و پولی سیاست‌ های پولی وجود دارد که به عنوان باد مخالف عمل می‌ کنند. راه پیش رو احتمالاً همچنان دشوار خواهد بود.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم آوریل 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم آوریل 2022

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم آوریل 2022

کندل هفتگی بیت کوین در هفته گذشته در قیمت 42158 دلار باز شد، و در ابتدای هفته با کاهش 6 درصدی به حمایت 39200 دلار برخورد کرد. سپس شاهد برگشت قیمت تا 41500 دلار بودیم، و سرانجام معامله گران بازار در پایان هفته روی قیمت 39678 دلار به توافق رسیدند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/04/18

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/04/18
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/04/18

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

موجودی بیت کوین داخل صرافی ها همچنان رو به کاهش است و روند نزولی دارد. این مورد بیانگر این است که با کم شدن عرضه و به دلیل افزایش تقاضا، قیمت بیت کوین در میان مدت و بلند مدت می تواند به شدت افزایش پیدا کند. میزان بیت کوین های موجود تا روز قبل عدد 2274418 عدد بیت کوین را نشان می دهد.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 29 فروردین 1401
نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 29 فروردین 1401

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

چهار روز قبل، دومین خروج سنگین بیت کوین از صرافی ها را نسبت به شش ماه گذشته شاهد بودیم. میزان 24560 بیت کوین از صرافی ها ها خارج شد، تا موجودی صرافی ها به کمترین میزان خود در طول سه و نیم سال گذشته برسد.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 29 فروردین 1401
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 29 فروردین 1401

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی استخراج بیت کوین بعد از ثبت سقف تاریخی جدیدی که در هفته گذشته داشت، کاهش نسبی پیدا کرده است. و این مورد نیز می تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر منفی بگذارد. البته این کاهش می تواند موقتی باشد و بیت کوین با توجه به سایر پارامترهای تحلیلی پتانسیل های رشد در آینده نزدیک را دارد.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 29 فروردین 1401
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 29 فروردین 1401

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها

ماینرهای بیت کوین در حال حاضر میزان 1859872 عدد بیت کوین در اختیار دارند. این مقدار نسبت به تاریخ 10 فوریه که تعداد 1864206 عدد بیت کوین در اختیار داشتند، کاهش 4300 بیت کوین را نشان می دهد. بنابراین بخشی از فشار فروش ها در این مدت ناشی از فروش بیت کوین های ماینرها بوده است. اما همچنان عمده ماینرها تمایلی به فروش دارایی های خود نشان نداده اند.

نمودار موجودی بیت کوین ماینرها امروز 29 فروردین 1401
نمودار موجودی بیت کوین ماینرها امروز 29 فروردین 1401

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس 2022

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم مارس 2022

بیت کوین در طول هفته گذشته باز هم نوسانات شدیدی داشت. قیمت برترین کوین بازار در محدوده 38420 دلار باز شد, و در ابتدای هفته شاهد افزایش شدید قیمت تا محدوده 42590 دلار بودیم. با کاهش حمایت خریداران و عدم تثبیت قیمت بالای محدوده 41000 دلار بیت کوین به سمت حمایت های خود بازگشت. فشار فروش بیشتر موجب کاهش قیمت تا محدوده 37580 دلار شد، و سپس در قیمت 37777 دلار بسته شد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/14

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/14
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/14

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

شاخص میزان موجودی بیت کوین در صرافی ها نشان می دهد که علی رغم کاهش قیمت بیت کوین و رنج بودن آن در محدوده 45 هزار الی 33 هزار دلار شاهد افزایش چشمگیر خروج بیت کوین از صرافی ها بوده ایم. روز گذشته حجم بالای بیت کوین از صرافی خارج شده تعیین میزان موجودی در صرافی ها به رقم بی سابقه رسیده است.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 23 اسفند 1400
نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 23 اسفند 1400

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

در سه روز گذشته میزان ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها منفی 36613 بیت کوین می باشد. به این معنی که حجم خرید های انجام شده در محدوده‌های فعلی بالا بوده و تعیین میزان خروج بیت کوین با ضریب اطمینان بالایی به عنوان یکی از محدوده های مهم حمایت برای بیت کوین می باشد. این میزان بالای حجم خروجی بیت کوین از صرافی در ۶ ماه گذشته بی‌سابقه بوده، بنابراین یکی از نشانه‌های مثبت برای روند آینده این ارز می باشد.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 23 اسفند 1400
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 23 اسفند 1400

نمودار فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها

برآیند فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها عدد منفی 0.006 را نشان می‌دهد این موارد بیانگر این است که تمایلات اغلب سرمایه گذاران در کوتاه مدت روی روند نزولی بوده و پوزیشن ها در جهت فروش بیشتر می باشد. اما از طرف دیگر همانطور که نمودار های قبلی مشاهده شد، میزان خروج بیت کوین از صرافی ها می تواند در آینده موجب رشد قیمت و حرکت به سمت اهداف بالا شود.

نمودار فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها 23 اسفند 1400
نمودار فاندینگ ریت بیت کوین در تمام صرافی ها 23 اسفند 1400

نمودار همبستگی بیت کوین با شاخص leverage Ratio

در نمودار مشخص است که این شاخص افزایش پیدا کرده است، این رشد به معنای فعالیت بیشتر تریدرها در بازار فیوچرز می باشد. معمولا این شاخص در یک دوره زمانی افزایش می یابد، و بعد از آن به صورت شارپ کاهش پیدا می کند. زمانی که این شاخص ریزش پیدا می کند، بیت کوین نیز وارد اصلاح قیمت می شود. اما با توجه به اینکه نسبت اهرم معاملات فیوچرز در سقف خود قرار گرفته است، و ما در یک روند نزولی قرار داریم، با کاهش و ریزش این شاخص، احتمال اینکه بیت کوین نیز به همین صورت واکنش داشته باشد وجود دارد. بنابراین در معاملات اهرمی خود احتیاط کرده و از حد ضرر استفاده کنید.

نمودار همبستگی بیت کوین با شاخص leverage Ratio
نمودار همبستگی بیت کوین با شاخص leverage Ratio

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول مارس 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول مارس 2022

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته اول مارس 2022

بیت کوین در هفته گذشته نوسانات شدیدی را تجربه کرد. برترین آلت کوین بازار در اوایل هفته با افزایش قیمت شدید به سرعت به محدوده مقاوت 45 هزار دلار رسید، و با توجه به افزایش اخبار منفی در بازار با برخورد به مقاومت دچار واکنش قیمت و برگشت سریعی بود. کندل هفتگی نهایتا در قیمت 38420 دلار بسته شد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/07

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/07
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/03/07

در این هفته به بررسی چند شاخص مهم برای بهبود درک روند بازار می پردازیم.

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین در این هفته با کاهش همراه بوده است. رسیدن سختی استخراج بیت کوین به بالاترین سطح تاریخی در هفته گذشته و همزمان شدن با ریزش قیمت موجب شد برخی از ماینرها دستگاه های خود را خاموش کنند. در واقع یکی از دلایل ریزش قیمت در روزهای اخیر همین موضوع می باشد.

از سوم دسامبر درآمد کلی ماینر ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است، و به سطح کلیدی خود نزدیک شده است. بنابراین اگر ماینرهای بیشتری تصمیم به خاموش کردن دستگاه های خود بگیرند، می تواند باعث کاهش سختی شبکه و همچنین کاهش بیشتر قیمت شود.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 16 اسفند 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 16 اسفند 1400

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها:

میزان موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها افزایش قابل توجهی در کف قیمت داشته است. به طور کلی این میزان موجودی در طول یک سال گذشته همچنان در حال افزایش می باشد،

اما در هفته های گذشته در محدوده 45 هزار دلار، با کاهش اندکی همراه بوده است، که نشان می دهد ماینرها برای جبران هزینه های خود و جلوگیری از ضرر و زیان، مقداری از موجودی بیت کوین های خود را نقد کرده اند. اما شیب روند همچنان افزایشی می باشد، و تمایلات برای حفظ این دارایی هنوز مثبت می باشد.

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها امروز 16 اسفند 1400
نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها امروز 16 اسفند 1400

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها:

این شاخص بررسی قیمت بیت کوین بر اساس درآمد دلاری ماینرها را نشان می دهد، در واقع زمانی که درآمد ماینرها زیاد می شود، نشان می دهد که قیمت بیت کوین به سقف های خود نزدیک شده است، و احتمال فروش بیت کوین ها توسط ماینرها وجود دارد. اما زمانی که در کف قیمت قرار داریم، درآمد ماینرها کاهش می یابد، و تمایل به فروش ماینرها نیز کم می شود.

بنابراین می توان در کف های قیمت به دلیل کاهش عرضه ماینرها، انتظار افزایش قیمت را داشت. البته این یکی از فاکتور های آن چین می باشد، و موارد دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند.

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها امروز 16 اسفند 1400
شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها امروز 16 اسفند 1400

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین:

سود و زیان خالص تحقق نیافته. به این معنی که چقدر از دارندگان بیت کوین در سود و چه اندازه در ضرر می باشند. زمانی که این شاخص اعداد بالای 0.5 تا 0.75 را نشان می دهد، بیانگر این است که هولدرها در سود هستند، و بالاتر رفتن آن می تواند هشدار برگشت روند و سیو سود خریداران باشد. اما زمانی که این شاخص زیر عدد 0.5 قرار می گیرد، افراد زیادی در ضرر هستند، و دارایی خود را با ضرر نگه داری می کنند.

حال اگر ترس این افراد بیشتر شود، و دارایی خود را در ضرر بفروشند، کاهش بیشتر قیمت بیت کوین را می توان انتظار داشت. بیت کوین از زمانی که قیمت آن زیر سطح 45 هزار دلار قرار گرفته است، بسیاری از خریداران در سقف های قیمت در ضرر و فشار روانی زیادی قرار گرفته اند.

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین امروز 16 اسفند 1400
خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین امروز 16 اسفند 1400

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم فوریه 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم فوریه 2022

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته چهارم فوریه 2022

در میان درگیری جنبشی در اوکراین، سرمایه ‌گذارانی که در اطراف ATH بیت کوین خرید کرده‌ اند، تقریباً به طور کامل تسلیم شده‌اند. از طرف دیگر، هولدرها همچنان در حال انباشت هستند و ظاهراً از خطرات کلان و ژئوپلیتیکی نگران نیستند.

بازارهای جهانی با آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین هفته بسیار نگران کننده ای را پشت سر گذاشته اند. به ‌عنوان یک دارایی کلان جهانی و بازاری که هرگز بسته نمی‌ شود، قیمت بیت ‌کوین در پاسخ به آن کاملاً نوسانی بود. این هفته بازار تا پایین ترین سطح 34,474 دلار معامله شد، و بعد از آن به سرعت به سطح 39,917 دلار برگشت.

از آنجایی که اکنون به مدت 138 روز از ATH نوامبر گذشته است، محکومیت بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین، عمدتاً کسانی که نزدیک به بالاترین قیمت خرید کرده اند، این هفته به طور قابل توجهی به چالش کشیده شده است. در این نسخه، مقایسه ای بین ساختار بازار فعلی و دوره می – ژوئیه 2021 انجام خواهیم داد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 28/02/2022

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 28/02/2022
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 28/02/2022

این تجزیه و تحلیل را با متریک URPD آغاز خواهیم کرد، که توزیع عرضه بیت کوین ها را با قیمتی که آخرین بار در شبکه حرکت کرده است را نشان می دهد. آنچه در اینجا می ‌خواهیم بررسی کنیم، شباهت‌ ها و تفاوت‌ های بین رفتار سرمایه‌ گذاران در طول این کاهش، در مقایسه با مدت مشابه در ماه می – ژوئیه 2021 است.

ما متریک URPD را از چهار تاریخ تجزیه و تحلیل خواهیم کرد:

 • 10-مه-2021 درست قبل از اولین فروش سنگین
 • 20-ژوئیه-2021 در پایین ترین سطح 29 هزار دلاری قبل از شروع رالی صعودی تا ATH جدید در اواخر سال 2021
 • 9 نوامبر 2021 در بازار بی سابقه فعلی
 • 27-فوریه-2022 پایان هفته گذشته

نمودار ترتیبی توزیع قیمت واقعی بیت کوین

نمودار ترتیبی توزیع قیمت واقعی بیت کوین
نمودار ترتیبی توزیع قیمت واقعی بیت کوین

با شروع دوره می تا ژوئیه، توزیع بیت کوین ها بسیار سنگین بود و بخش بزرگی از عرضه بیت کوین ها بین 54 تا 60 هزار دلار بود. در حالی که این میزان تقاضا در قیمت‌های بالاتر را نشان می ‌داد، اما بازاری شکننده با بسیاری از خریداران برتر را ایجاد کرد، که نسبت به اصلاحات عمده قیمت حساس بودند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در 10 می 2021

نمودار توزیع قیمت واقعی در 10 می 2021
نمودار توزیع قیمت واقعی در 10 می 2021

چیزی که در نهایت منجر به تسلیم شدن بازار شد. هم بازارهای نقدی و هم بازارهای فیوچرز از نشاط بالایی که داشتند خلاص شدند، و فعالیت ها در شبکه بیت کوین کاهش شدیدی پیدا کرد، و به طور منطقی می توان استدلال کرد که این شروع بازار نزولی فعلی بود.

در طول این دوره 2.5 ماهه تجمیع، مقدار زیادی از عرضه بیت کوین، توسط مبادلات به سمت خریداران برتر منتقل شد. این عرضه سپس به تدریج توسط خریدارانی با اعتقاد بالاتر جذب شد، با قیمت تمام شده این بیت کوین ها در محدوده قیمتی 29 تا 40 هزار دلار.

این رفتار یک رویداد توزیع مجدد دست ضعیف به دست قوی در مقیاس گسترده را توصیف می کند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در 20 جولای 2021

نمودار توزیع قیمت واقعی در 20 جولای 2021
نمودار توزیع قیمت واقعی در 20 جولای 2021

حرکت به سمت اصلاح بازار فعلی، و ما می‌توانیم شاهد توزیع یکنواخت قابل‌ توجهی از عرضه بیت کوین در طی رالی صعودی از جولای 2021 تا نوامبر ATH باشیم. این توزیع نشان دهنده موارد زیر است:

بسیاری از سرمایه گذارانی که در اصلاح ماه مه و ژوئیه وار فاز انباشت شده بودند، در راه بازگشت سود کردند، و گره های حجمی در حدود 35 هزار دلار، 47 هزار دلار و 62 هزار دلار ایجاد کرد.

خریداران ارزش بیت کوین را درک کردند و در طول رالی اوت تا نوامبر وارد بازار شدند. این در حالی است که فعالیت‌ های شبکه ای ‌ای نشان می ‌دهد که اکثر سرمایه گذاران بازار را ترک کرده‌ اند و فقط هولدرها باقی مانده ‌اند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در 9 نوامبر 2021

نمودار توزیع قیمت واقعی در 9 نوامبر 2021
نمودار توزیع قیمت واقعی در 9 نوامبر 2021

می رسیم به الآن، جایی که می‌ توانیم ببینیم که بخش عمده‌ ای از این عرضه به طور مساوی از نوامبر باقی مانده است. علیرغم اصلاح 50%+، این سرمایه گذاران موقعیت خود را نقد نکرده اند.

علاوه بر این، به نظر می ‌رسد که توزیع مجدد اولیه از سوی سرمایه‌ گذارانی صورت می ‌گیرد که محدوده 60 هزار دلاری را در بالاترین سطح تاریخ خریداری کرده‌ اند، که صاحبان جدیدی در محدوده قیمت فعلی 35 تا 38 هزار دلار پیدا کرده است.

این رفتار خرج کردن، بازاری را توصیف می‌ کند که تحت سلطه هولدرهای غیر حساس به قیمت است، که به نظر می ‌رسد تمایلی به نقدینگی بیت کوین های خود ندارند، حتی اگر با ضرر نگه داشته شوند. در همین حال، خریداران برتر به ‌طور قابل ‌توجهی کنار گذاشته شده ‌اند، و در مقایسه با ماه ‌های مه-ژوئیه ۲۰۲۱، نسبت بسیار کمتری از گروه سرمایه‌ گذاران را نشان می ‌دهند.

نمودار توزیع قیمت واقعی در 27 فوریه 2022

نمودار توزیع قیمت واقعی در 27 فوریه 2022
نمودار توزیع قیمت واقعی در 27 فوریه 2022

و در آخر یک گروه وجود دارد که در چند هفته گذشته بر مبادلات فروشهای شبکه تسلط داشته است. سرمایه گذارانی که ریزش ها را خریدند، فقط متوجه شدند که کاهش های بیشتری در آینده وجود دارد. سرمایه ‌گذاران با بیت کوین ‌هایی با سن کمتر از 3 ماه، در فروش های با ضرر در 30 روز گذشته غالب بوده ‌اند. مصرف این بیت کوین های جوان باعث از دست دادن 0.05- درصد از ارزش بازار در روز در ماه گذشته شده است، متناسب با پایین ‌ترین سطح بازار نزولی تا نیمه اول سال 2018.

نمودار میانگین 30 روزه میزان سود و ضرر در صرافی ها

نمودار میانگین 30 روزه میزان سود و ضرر در صرافی ها
نمودار میانگین 30 روزه میزان سود و ضرر در صرافی ها

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم فوریه 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم فوریه 2022

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم فوریه 2022

سرمایه گذاران پیش از افزایش  قیمت ها، ریسک خود را کاهش می دهند.

با افزایش سازهای مخالف وضعیت اقتصاد کلان در کل دنیا، سرمایه گذاران بیت کوین، ریسک خود را کاهش داده اند. به ویژه، معامله گران به افزایش نرخ بهره پیشنهادی فدرال رزرو در ماه مارس چشم دوخته اند.

بیت‌ کوین همچنان با مشکلات کلان متعددی دست و پنجه نرم می‌ کند، از سخت‌ تر شدن سیاست‌ های فدرال رزرو که در ماه مارس انتظار می ‌رفت، و اکنون سایه ترس ناشی از تشدید درگیری بالقوه در اوکراین روی سر بازار است. با یکسان شدن منحنی ساختار فعلی تا مارس، حق بیمه های فیوچرز تا پایان سال 2022 به طور قابل توجهی پایین است و فقط 6 درصد سالانه معامله می شود و بازار ترجیح می دهد که گزینه های فروش محافظ کارانه را نشان دهد.

به طور همزمان، پویایی عرضه در شبکه بازار به ‌طور قابل ملاحظه‌ ای پایدار است، که احتمالاً نشانه ‌ای از این است که سرمایه‌ گذاران آماده هستند تا از هر طوفانی که در پیش است، استفاده کنند و ترجیح می‌ دهند از بازار مشتقات برای محافظت از ریسک‌ های خود استفاده کنند. به طور کلی، این نشان دهنده بلوغ مداوم بازار بیت کوین است، زیرا نقدینگی عمیق تر می شود و ابزارهای مدیریت ریسک جامع تری در دسترس قرار می گیرند. این در مقایسه با چرخه های تاریخی بازار بیت کوین که در آن ریسک زدایی تنها با فروش بیت کوین ها در بازارهای نقدی امکان پذیر بود، بسیار متفاوت است.

برعکس، نگه‌ داری‌ های لحظه‌ ای فعلی به جای خروج انبوه ناشی از ترس یا وحشت، همچنان به عنوان ویژگی‌ های سازنده ظاهر می‌ شوند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/02/14

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/02/14
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه 2022/02/14

عدم قطعیت قیمت برای افزایش نرخ در ماه مارس

نمودار ساختار بازار فیوچرز بیت کوین

همانطور که بازارهای مشتقات بیت کوین بالغ می شوند و نقدینگی عمیق می شود، می توانیم اطلاعات مفیدی را از قیمت گذاری فیوچرز و بازار CME استخراج کنیم. در تمام صرافی‌ هایی که ما دنبال می‌ کنیم، ساختار دوره آتی تا ماه مارس، همزمان با افزایش نرخ‌ های مورد انتظار پیشنهاد شده توسط فدرال رزرو، یکسان شده است. این امر حاکی از عدم اطمینان سرمایه گذاران در مورد تأثیر اقتصادی گسترده تر دلار آمریکا با توجه به سیاست پولی ضعیف دهه های گذشته است.

قراردادهای فیوچرز تا پایان سال 2022 در حال حاضر با حق بیمه سالانه بسیار اندک 6 درصد معامله می شوند، که نشان می دهد بازار از پیش بینی یک انگیزه صعودی هیجانی به این زودی فاصله دارد.

نمودار ساختار بازار فیوچرز بیت کوین
نمودار ساختار بازار فیوچرز بیت کوین

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین

همچنین کاهش قابل توجهی در بازارهای فیوچرز در این هفته وجود داشته است، فروش/ مناقصه اجباری به دلیل انحلال و قیمت ‌گذاری بی‌ ثبات. به نظر می رسد بازار در پاسخ به انبوهی از عدم قطعیت های کلان، اهرم های معاملاتی را کاهش داده و همچنان کاهش می دهد.

مجموع کارمزد معاملات فیوچرز اکنون از 2.0% به 1.76% ارزش بازار کاهش یافته است. نشان داده شده است که اهرم نسبی به این بزرگی دامنه پایدار قابل توجهی برای بازار در طول سال 2021 است.

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین
نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین

نمودار کارمزد معاملات آپشن صرافی DERIBIT

ما همچنین می ‌توانیم ترجیح قوی برای محافظت از گزینه ‌های فروش را با افزایش نسبت کارمزد معاملات باز مشاهده کنیم. گذار از معامله ‌گرانی که طرفدار گزینه ‌های خرید سفته ‌بازی هستند، به سمت گزینه ‌های فروش محافظه کارانه، پس از ATH های اکتبر و نوامبر 2021 کاملاً واضح است، که نشان‌ دهنده یک سمت و سوی جدید از احساسات سرمایه‌ گذار است.

هنگامی که به توزیع کارمزد معاملات باز برای قرار داد 4 مارس نگاه می کنیم، بازار ترجیح آشکاری برای قرارهایی دارد که دارای اعتصاب بین 38 تا 40 هزار دلار هستند، که بیش از 2.5 برابر کارمزد معاملات باز از بیشترین تعداد اعتصابات اختیار خرید، بین 48 تا 50 هزار دلار است.

نمودار کارمزد معاملات آپشن صرافی DERIBIT
نمودار کارمزد معاملات آپشن صرافی DERIBIT

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین 2

به طور کلی، سیگنال‌ های قیمت‌ گذاری موجود در بازارهای مشتقات نشان ‌دهنده اولویت برای حفاظت، اهرم محافظه ‌کارانه و رویکرد محتاطانه نسبت به وضعیت پیش رو است. بر اساس قیمت ‌گذاری فوچرز و معاملات آپشن، به نظر می‌ رسد عدم قطعیت عمدتاً حول تأثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس است. در مرحله بعد، عملکرد معیارهای زنجیره ای را بررسی خواهیم کرد تا این مشاهدات را با احساسات سرمایه گذاران در بازارهای نقدی ترکیب کنیم.

نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین 2
نمودار کارمزد معاملات باز فیوچرز بیت کوین 2

دینامیک عرضه نقطه ای ثابت می ماند

نمودار خالص وضعیت ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها

همانطور که در بالا ذکر شد، کاهش ریسک سرمایه ‌گذاران در چرخه‌ های قبلی بازار به بهترین وجه با فروش بیت کوین ‌ها در بازارهای نقدی بیان می ‌شود، زیرا سرمایه‌ گذاران در معرض قرار گرفتن کاهش سود خود هستند. در این مثال، معمولاً انتظار داریم دوره‌ ای از جریان خالص بیت کوین به صرافی‌ها را شاهد باشیم، پدیده ‌ای که از ماه می تا جولای 2021 مشاهده شد.

با این حال، در بازار فعلی، ما همچنان شاهد خروج خالص بیت کوین با نرخ غیر ضروری هستیم. در تمام صرافی هایی که ما پیگیری می کنیم، بیت کوین با نرخ 42.9 هزار بیت کوین در ماه از ذخایر صرافی ها خارج می شود، و به کیف پول سرمایه گذاران می رود. این روند خروجی خالص اکنون برای حدود 3 هفته ادامه یافته است، و از جهش قیمت فعلی از پایین ترین سطح 33.5 هزار دلاری اخیر حمایت می کند.

نمودار خالص وضعیت ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها
نمودار خالص وضعیت ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها

نمودار کل موجودی هولدرهای بلند مدت

عرضه هولدرهای بلند مدت (LTH) همچنان روند جانبی خود را حفظ کرده است، با مجموع عرضه حدود 13.341 میلیون بیت کوین. تقریباً همیشه جریان ثابتی از بیت کوین ها وجود دارد که از سمت هولدرهای کوتاه‌ مدت به سمت هولدرهای بلند مدت سرازیر می‌شوند. به این ترتیب، این نشان می دهد که میزان فروش LTH تقریباً برابر و مخالف درجه بلوغ بیت کوین است.

از ماه اکتبر ATH، LTH ها تنها 175 هزار بیت کوین را در شبکه فروخته اند، که علیرغم وضعیت مخالف اقتصاد کلان غالب، گروهی از هلدرها را به طرز قابل توجهی انعطاف پذیر نشان می دهد.

نمودار کل موجودی هولدرهای بلند مدت
نمودار کل موجودی هولدرهای بلند مدت

نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

گروه هولدرهای کوتاه‌ مدت (STH، بیت کوین های جوان ‌تر از 155 روز)، در حال حاضر 18.85 درصد از عرضه خارج از ذخایر مبادلاتی را در اختیار دارد. (توجه داشته باشید: عرضه LTH + عرضه STH + موجودی مبادله ~ عرضه در گردش).

7.20 درصد از این 18.85 درصد اخیراً در طی افزایش قیمت بالای 44 هزار دلار به سود غیر واقعی بازگشته است. این نشان می دهد که 1.178 میلیون بیت کوین خرج شده است (فرض می شود که دست به دست شده است) زیرا قیمت ها بین 33.5 تا 44.0 هزار دلار معامله می شود. به عبارت دیگر، 7.2 درصد از عرضه بیت کوین ها خارج از مبادلات طی سه هفته گذشته مجدداً انباشته شده است، که نشان دهنده تقاضای اساسی در محدوده قیمت فعلی است.

نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها

ماینرها همچنین ترجیحات جالبی برای انباشت یا توزیع بیت کوین نشان می دهند. نمودار زیر دو گروه مختلف از ماینرها را نشان می دهد که رفتارهای متفاوتی در برخورد با عرضه بیت کوین استخراج شده دارند:

BinancePool (آبی) از اواسط سال 2020 یک انباشته کننده خالص بیت کوین های استخراج شده بوده است، و ذخیره 33.2 هزار بیت کوین را جمع آوری کرده است. با این حال، در طول سال 2022، ماینرهای مرتبط با BinancePool در بخش های نیمه عادی بین 1.2 تا 1.6 هزار بیت کوین فروخته اند.

همه ماینرها و استخرهای دیگر (نارنجی) در طول سال ‌های 2020-2021 توزیع‌ کنندگان بسیار سنگین ‌تری داشته‌اند، به طوری که موجودی کل به پایین ‌ترین حد چند ساله خود در حدود 690 هزار بیت کوین در اکتبر تا نوامبر سال گذشته رسیده است. در مقابله با فروش ‌های اخیر BinancePool، این گروه ماینر بین 5 تا 7 هزار بیت کوین به ذخایر کل خود در سال 2022 اضافه کرده است.

به طور کلی، موجودی ماینرها در مجموع در حال افزایش است، با این حال نمودار زیر نشان می دهد که اکثریت این عرضه انباشته توسط ماینرهای مرتبط با BinancePool هدایت می شود.

نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها
نمودار بالانس موجودی بیت کوین ماینرها

نمودار عرضه نهنگ ها

همچنین می‌ توانیم دارایی‌ های کیف پول های بزرگ را که اغلب به آن نهنگ گفته می ‌شود، بررسی کنیم تا ببینیم آیا انباشت یا توزیع خالص در بازی وجود دارد یا خیر.

نمودار زیر دو منحنی را نشان می دهد که موجودی کیف پول میلیون ها دلاری را منعکس می کند:

 • عرضه توسط نهادهای دارای 100-1 هزار بیت کوین (تیل)
 • عرضه توسط نهادهای دارای 1.000 BTC (آبی تیره)

چیزی که می ‌توانیم مشاهده کنیم، تغییر تقریباً مساوی و متضادی در کل عرضه در این دو گروه در طول سال 2021 است. از آنجایی که عرضه توسط نهنگ های 1.000 بیت کوینی همگروه با 520 هزار بیت کوین کاهش یافت، عرضه توسط 100 تا 1 هزار همگروه 488 هزار بیت‌ کوین افزایش یافت. تجزیه و تحلیل دقیق ‌تر نشان می‌ دهد که آیا این بیت کوین ‌ها خریداری شده، فروخته شده ‌اند یا به سادگی در تعداد بیشتری UTXO با ارزش کوچک‌ تر پیکربندی شده ‌اند.

با این حال، در مجموع، در طول سال‌ های 2021-2022، خالصی از -32 هزار بیت کوین باقی می‌ ماند که از این گروه‌ های کیف پول مهاجرت کردند. مسلماً این حجم کوچکی از بیت کوین است که در طول یک سال فرآیند توزیع مجدد و همچنین نسبت به نرخ فعلی ماهانه خروج ارز (42.9 هزار بیت کوین در هر ماه) است.

نمودار عرضه نهنگ ها
نمودار عرضه نهنگ ها

به طور خلاصه در این هفته، به نظر می ‌رسد که سرمایه ‌گذاران با نگاهی دقیق به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس، از بازارهای مشتقه برای محافظت از ریسک و خرید محافظت نزولی استفاده می‌ کنند. در همین حال، به نظر می رسد پویایی کلی عرضه در زنجیره به شکلی از تعادل است. منابع هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت محدود به محدوده هستند، موجودی ماینرها در چند هفته گذشته اندکی بالاتر و در مجموع ثابت بوده و عرضه نهنگ ها (100-10 هزار کیف پول BTC) از دسامبر ثابت بوده است.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه 2022
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه 2022

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته اول فوریه 2022

بیت کوین همچنان در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. روند نزولی کل بازار هنوز ادامه دارد، و قیمت ها به سطح شش ماه گذشته رسیده است. هفته گذشته کندل بیت کوین در قیمت 36244 دلار باز شد، و با افزایش 4.5 درصدی به عدد 38919 دلار رسید. کاهش بیشتر قیمت ها در اولین روز هفته همچنان ادامه دارد.

شاخص ترس طمع با کاهش سنگین از عدد 29 در روز گذشته به 20 رسید و مجدد بازار به شرایط ترس مطلق بازگشته است.

پس از چند روز رشد آهسته بیت کوین، فعالان بازار اندکی امیدوار شدند که بالاخره از شرایط ترس مطلق عبور کنند و کم کم به سمت شرایط نرمال حرکت کنند. اما با ریزش بیت کوین دوباره بازار در شرایط ترس مطلق قرار گرفت.

شاخص ترس و طمع 1

شاخص ترس و طمع 1 امروز 11 بهمن 1400
شاخص ترس و طمع 1 امروز 11 بهمن 1400

شاخص ترس و طمع 2

نمودار دیگر شاخص ترس و طمع را در طول قیمت مشاهده می کنید…

نمودار بیت کوین بر حسب این شاخص نشان می دهد که در کف های قیمتی، ترس های شدید و سقف های قیمتی طمع شدید حاکم است…

شاخص ترس و طمع 2 امروز 11 بهمن 1400
شاخص ترس و طمع 2 امروز 11 بهمن 1400

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 100 واحد بیت کوین

آدرس‌های با ارزش حدودی 3,800,000 دلار.

با ریزش سنگین قیمت از سقف تاریخی 69 هزار دلار ، دسته آدرس ‌های با موجودی 100 واحد بیت کوین به بالا ، شروع به فروش سنگین کرده و تعداد این دسته نسبت به سایرین ، کاهش زیادی را تجربه کرد.

این گروه در سقف قیمتی و جایی که بیش از 16 هزار‌ تعداد آدرس وجود داشت ، بعد از کاهش تقریبا 50 درصدی قیمت ، به محدوده 15.5 هزار آدرس رسید.

همچنان این دسته با فشار قوی در حال کاهش و در حال رسیدن به حمایت مهم این شاخص می باشد. جایی که قیمت بیت کوین شروع به سیکل صعودی کرد.در صورت ادامه کاهش تعداد آدرس‌ها و حفظ مومنتوم نزولی، تاثیر منفی بر قیمت خواهد گذاشت.

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 100واحد بیتکوین
بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 100واحد بیت کوین

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 10 BTC

آدرس‌های با ارزش حدودی 380,000 دلار.

در ادامه آدرس‌های بالای 10 بیت کوینی را بررسی می کنیم و شاهد این هستیم که این دسته از آدرس‌ها همچنان با قدرت فروشنده هستند. بعد از اصلاح طی ریزش اخیر تا 38000 دلار، روند نزولی فروش این آدرس‌ها همچنان حفظ شده و با حفظ مومنتوم به روند خود ادامه داده است. در صورت ادامه کاهش و کم نشدن فشار فروش توسط این دسته از آدرس‌ها ، تأثیر منفی روی قیمت خواهد گذاشت.

بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 10 BTC
بررسی آدرس‌ها با موجودی بیش از 10 BTC

آدرس‌ نهنگ‌ های بیت کوین با موجودی بیش از 10,000 BTC

آدرس‌های با ارزش بیشتر از 380.000.000 دلار

در ادامه تحرکات نهنگ‌ های بیت کوین را بررسی می کنیم، که موجودی بالای 10,000 بیت کوین را در اختیار دارند. نهنگ ‌ها و دسته آدرس‌های 10 هزارتایی، در قیمت های 47700 و 46500 دلار شاهد فروش سنگین این دسته بوده ایم، که همین موضوع  موجب تشکیل سقف دو قلو در این دسته و ریزش قیمت شد.

از 20 ژانویه میانگین 7 روزه این دسته ، کاهش زیادی داشته و روند نزولی خود را آغاز کرده است. در صورت ادامه کاهش و کم نشدن فشار فروش توسط این دسته از آدرس‌ نهنگ‌ها ، تأثیر منفی روی قیمت خواهد گذاشت. احتمالا تاثیرات زیاد تر شدن مومنتوم فروش این آدرس‌ها در چند روز آینده خود را نشان می دهد.

آدرس‌ نهنگ‌ های بیتکوین با موجودی بیش از 10,000 BTC
آدرس‌ نهنگ‌ های بیت کوین با موجودی بیش از 10,000 BTC

خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها

روز گذشته شاهد ورود حجم سنگین بیت کوین به صرافی ها بوده ایم. میزان ورودی بیت کوین به صرافی ها 37909 بیت کوین بیشتر از خروجی بوده است. بنابراین خالص رودی بیشتر موجب کاهش قیمت بیت کوین با شروع روز جدید شده است.

خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 11 بهمن 1400
خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 11 بهمن 1400

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها

کاهش موجودی بیت کوین صرافی ها در چند روز گذشته به کمترین میزان خود رسید. اما روز گذشته با مشاهده نبود قدرت خریدار این میزان افزایش یافت. ظاهرا دارندگان بیت کوین کم کم در حال ناامید شدن هستند، و اگر در روزهای آینده شاهد افزایش میزان ورودی به صرافی ها باشیم، می تواند نشانه ریزش بیشتر قیمت باشد.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 11 بهمن 1400
نمودار موجودی بیت کوین صرافی ها امروز 11 بهمن 1400

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین هنوز در بالاترین حد ممکن قرار دارد، و واگرایی تشکیل شده با قیمت بیت کوین مشابه زمانی است که بیت کوین اولین بار در سال 2021 ریزش سنگینی را تجربه کرد. بنابراین اگر شرایط مشابه ریزش قبلی را در نظر بگیریم، بیت کوین می تواند کاهش قیمت بیشتری را تجربه کند.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 11 بهمن 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 11 بهمن 1400

به طور کلی در صورتی که فشار فروش همچنان بالا باشد، و ترس در بازار ادامه داشته باشد، می توانیم انتظار ادامه روند نزولی را داشته باشیم.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه 2022

بیت کوین همچنان در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. روند نزولی کل بازار هنوز ادامه دارد، و قیمت ها به سطح شش ماه گذشته رسیده است. هفته گذشته کندل بیت کوین در قیمت 43071 دلار باز شد، و با کاهش 15.85 درصدی به عدد 36244 دلار رسید. کاهش بیشتر قیمت ها در اولین روز هفته همچنان ادامه دارد.

نمودار قیمتی بیت کوین بازه روزانه در 24 ژانویه 2022

نمودار قیمتی بیت کوین بازه روزانه در 24 ژانویه 2022
نمودار قیمتی بیت کوین بازه روزانه در 24 ژانویه 2022

شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع بازار عدد 13 را نشان می دهد. ترس شدیدی که در بازار وجود دارد، نسبت به هفته گذشته دو برابر شده است. حتی این شاخص عدد 11 را نیز به خود دیده است. شاخص‌ تماماً در محدوده ترس مطلق قرار دارد. قدرت کامل بازار در دستان خرس ها می باشد، و هر بار که بیت کوین در محدوده ای متوقف می شود، باز هم با فشار فروش موجب ترس بیشتری در بازار می شود. این شخص در روزهای گذشته به عدد 11 نیز رسیده بود. بنابراین کاهش بیشتر این عدد باز هم مورد انتظار است.

شاخص ترس و طمع امروز 4 بهمن 1400
شاخص ترس و طمع امروز 4 بهمن 1400

نمودار هش ریت بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین بعد از ثبت ATH جدیدی که در قیمت 42500 دلار بیت کوین ثبت کرد، با کاهش همراه بود. اما هنوز با اینکه قیمت بیت کوین در حال کاهش بیشتر می باشد، اما روند هش ریت همچنان صعودی است، و نشان می دهد که شبکه همچنان پویایی خود را حفظ کرده است. پایین ترین عددی که در هفته گذشته برای هش ریت به ثبت رسید، 164 اگزا هش بر ثانیه می باشد، که مربوط به زمان قبل از آخرین ریزش قیمت است.

نمودار هش ریت بیت کوین امروز 4 بهمن 1400
نمودار هش ریت بیت کوین امروز 4 بهمن 1400

نمودار سختی شبکه بیت کوین

استخراج بیت کوین هیچگاه در طول تاریخ 13 ساله به این میزان سختی نبوده است. سختی شبکه در این هفته سقف جدیدی به ثبت رساند، که حتی از سقف قبلی آن زمانی که بیت کوین در سال 2021 برای اولین بار به حمایت 30000 دلار برخورد کرد، نیز بالاتر می باشد. به نظر می رسد که ماینرها در قیمت های پایین با قدرت تمام در حال استخراج بیت کوین می باشند.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 4 بهمن 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 4 بهمن 1400

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها

این شاخص بررسی قیمت بیت کوین بر اساس درآمد دلاری ماینرها را نشان می دهد، در واقع زمانی که درآمد ماینرها زیاد می شود، نشان می دهد که قیمت بیت کوین به سقف های خود نزدیک شده است، و احتمال فروش بیت کوین ها توسط ماینرها وجود دارد. اما زمانی که در کف قیمت قرار داریم، درآمد ماینرها کاهش می یابد، و تمایل به فروش ماینرها نیز کم می شود. البته مورد مهمی که وجود دارد، این است که  کاهش قیمت بیت کوین می تواند به ماینرها فشار وارد کند. باید دید که ماینرها تا چه حد توانایی تحمل کاهش قیمت بیت کوین را دارند.

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها
شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها

دخایر موجودی بیت کوین صرافی Bitfinex

ذخایر موجودی بیت کوین در صرافی Bitfinex در حال افزایش می باشد، و روند صعودی دارد. در نمودار ملاحظه می کنید زمانی که موجودی بیت کوین در این صرافی افزایش پیدا کرده است، روند قیمت بیت کوین نزولی شده است. در واقع بیشتر کسانی که بیت کوین به این صرافی وارد می کنند، به قصد فروش می باشد. این نمودار نشان می دهد، که روند هر دو کاملا در خلاف جهت یکدیگر می باشد. بنابراین یکی از نشانه های کاهش مومنتوم و برگشت قیمت بیت کوین می تواند کاهش موجودی بیت کوین در این صرافی باشد. اما هنوز این اتفاق رخ نداده و باید منتظر ماند.

دخایر موجودی بیت کوین صرافی Bitfinex  امروز 4 بهمن 1400
دخایر موجودی بیت کوین صرافی Bitfinex  امروز 4 بهمن 1400

شاخص open interest

بیت کوین ار 11 نوامبر در قیمت 69 هزار دلار تا به امروز 24 ژانویه حدود 51 درصد اصلاح قیمت داشته است، و این در حالی است که شاخص open interest هم کاهشی بوده است، اما همچنان مقدار این شاخص عدد بالایی را نشان می دهد. عدد این شاخص حدود 14 میلیارد دلار می باشد، و همچنان می توان انتظار داشت کف بیت کوین اعداد پایین تری باشد.

زمانی که این شاخص تثبیت شود، نشان می دهد که ما احتمالا در منطقه تصمیم گیری هستیم، و شرایط بهتری برای تغییر روند ایجاد می شود، و در حال حاضر همچنان باید منتظر تثبیت قیمت ها بمانیم.

شاخص open interest امروز 4 بهمن 1400
شاخص open interest امروز 4 بهمن 1400

 با توجه به اینکه روند حرکت بیت کوین هنوز وضعیت مشخصی ندارد، باید تا آرام شدن جو منفی حاکم بر بازار و تثبیت قیمت ها منتظر ماند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته چهارم ژانویه

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم ژانویه 2022

بیت کوین در طول هفته ای که گذشت، با افزایش 2.88 درصدی قیمت همراه بود. کندل روزانه در اوایل هفته قبل در قیمت 41864 دلار باز شد، و در اواسط همان روز بیت کوین با کاهش قیمت شدیدی مواجه شد، و قیمت آن به 39650 دلار رسید. بعد از آن در طول هفته قیمت بیت کوین با افزایش تقاضا مواجه شد، و به سطح مقاومت 44500 دلار رسید. اما در این سطح نیز با واکنش و فشار فروش همراه بود. بنابراین در پایان هفته کندل آن در قیمت 43071 دلار بسته شد، که نشانه روند کاملا رنج در بازه های زمانی کوتاه تر می باشد.

اندیکاتور میانگین متحرک SMA با دوره زمانی 200 نیز بالای قیمت قرار گرفته است. که نشانه روند نزولی در بازه زمانی روزانه می باشد. اما در تایم هفتگی همچنان روند بلند مدت و میان مدت بیت کوین صعودی می باشد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی:

نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی امروز 27 دی 1400
نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی امروز 27 دی 1400

نمودار شاخص ترس و طمع بازار

شاخص ترس و طمع بازار عدد 22 را نشان می دهد. هنوز بازار در شرایط ترس شدیدی قرار دارد. شرایط خسته کننده رنج بازار کاملا در شاخص ترس و طمع مشخص می باشد، و این شاخص برای چندمین روز در محدوده 20 نوسان می کند، و امروز به عدد 22 رسید، که نسبت به روز قبل 1 واحد رشد داشته است. شاخص‌ تماماً در محدوده ترس مطلق قرار دارد که اخیراً زیاد شاهد این وضعیت بوده ایم، و به نظر می رسد تا وضعیت محدوده حمایت 39500 تا 40000 دلار مشخص نشود، در وضعیت ترس باقی خواهد ماند.

نمودار شاخص ترس و طمع بازار امروز 27 دی 1400
نمودار شاخص ترس و طمع بازار امروز 27 دی 1400

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها:

کاهش بیت کوین های موجود در صرافی ها همچنان ادامه دارد. این میزان به عدد 2327207 بیت کوین تا روز گذشته می باشد. با اینکه همچنان روند کوتاه مدت نزولی می باشد، و ترس شدیدی در بازار شاهد هستیم، اما فعالان بزرگ بازار در حال انباشت بیت کوین می باشند.

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها امروز 27 دی 1400
نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها امروز 27 دی 1400

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

در اولین روز هفته قبل، خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها حجم بسیار زیادی خروج بیت کوین از صرافی را نشان می دهد، که این مقدار، به تعداد 29371 عدد می باشد، و تعداد 25219 عدد از این مقدار مربوط به خروج از صرافی بایننس می باشد.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 27 دی 1400
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها امروز 27 دی 1400

نمودار هش ریت بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین در این هفته رقم بی سابقه ای به ثبت رساند، و به عدد 216 اگزاهش برثانیه رسید. افزایش هش ریت شبکه نشان از افزایش تمایلات ماینرها در محدوده های حمایت می باشد، بنابراین ماینرها اعتقاد دارند، که قیمت های فعلی قیمت های جذابی برای آینده خواهد بود.

نمودار هش ریت بیت کوین امروز 27 دی 1400
نمودار هش ریت بیت کوین امروز 27 دی 1400

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین در این هفته به بالاترین سقف تاریخی خود نزدیک شده است. آخرین باری که سختی شبکه افزایش زیادی را تجربه کرد، بیت کوین با ریزش شدیدی همراه شد، و قیمت آن به محدوده 30 هزار دلار رسید. به طور کلی افزایش سختی شبکه، عملیات مایننیگ را برای ماینرها سخت تر خواهد کرد، و ماینرها به دستگاه های قوی تری نیاز پیدا خواهند کرد.

نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 27 دی 1400
نمودار سختی شبکه بیت کوین امروز 27 دی 1400

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 100 عدد

تعداد آدرس هایی که بیشتر از 100 بیت کوین دارند، در طول مدت کاهش قیمت بیت کوین، در حال کاهش می باشد، و روند نزولی دارد. حتی با افزایش قیمت بیت کوین تا سطح 44000 دلار، این آدرس ها باز هم با کاهش بیشتری همراه بوده است. در واقع یکی از دلایل کاهش قیمت بیت کوین فروش توسط صاحبان این آدرس ها و هم چنین آدرس های بیش از 1000 بیت کوین که در تصویر بعدی ملاحظه می کنید، می باشد.

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 100 عدد امروز 27 دی 1400
تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 100 عدد امروز 27 دی 1400

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 1000 عدد

تعداد آدرس هایی که بیشتر از 1000 بیت کوین در اختیار دارند، و دست کم تعداد 2140000 بیت کوین در اختیار این نهنگ ها می باشد. این نمودار نیز به طور کلی جهت نزولی را نشان می دهد، اما به طور کلی در محدوده های 40000 دلار، تغییرات محسوسی نداشته است. و در حال رنج زدن می باشد.

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 1000 عدد امروز 27 دی 1400
تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 1000 عدد امروز 27 دی 1400

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 10 هزار عدد

و در نهایت تعداد آدرس هایی که بیش از 10 هزار بیت کوین در اختیار دارند. تعداد این آدرس ها در ابتدا با ریزش های بیت کوین با کاهش همراه بوده است، اما همان طور که ملاحظه می کنید، در محدوده های حمایت 40000 دلار، تقریبا بدون تغییر باقی مانده است. اما به طور کلی با کاهش قیمت بیت کوین، این تعداد افزایش پیدا کرده است. که نشان از وضعیت انباشت برای میان مدت و بلند مدت می باشد.

تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 10 هزار عدد امروز 27 دی 1400
تعداد آدرس های بیت کوین با موجودی بیش از 10 هزار عدد امروز 27 دی 1400

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم ژانویه
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته دوم ژانویه

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم ژانویه 2022

بیت کوین شروع بسیار بدی در ابتدای سال 2022 میلادی داشت. بیت کوین در هفته گذشته با کاهش 11.47 درصدی قیمت همراه بود. قیمت باز شدن کندل روی عدد 47286 و قیمت بسته شدن کندل در شب گذشته در عدد 41864 دلار به ثبت رسید. حجم معاملات نسبت به ماه های گذشته هنوز پایین می باشد، اخبار منفی از سوی آمریکا و همچنین ویروس جدید کرونا تاثیر بدی روی بازار گذاشته است، و ترس شدیدی که در بازار وجود دارد، هنوز اجازه رشد قیمت به بیت کوین نداده است.

نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه

نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال:

شاخص ترس و طمع نیز عدد 23 را نشان می دهد، و بیانگر ترس شدید در بازار می باشد. این شاخص در هفته گذشته عدد 29 را نشان می داد، و در مجموع برای ماه گذشته به عدد 16 رسیده بود، که عدد بسیار پایینی است.

نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال
نمودار شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال

نمودار حجم کل معاملات بازار در تمام صرافی ها:

در طول هفته گذشته، میانگین وزن حجمی معاملات همه صرافی ها، برای معاملات اسپات نسبت به هفته های گذشته اندکی افزایش داشت. اما حجم معاملات فیوچرز نسبت به هفته های گذشته، افزایش چشمگیری داشت. در ابتدای هفته معامله گران با رشد حجم معاملات فیوچرز و نوسانات شدیدی مواجه شدند. اما در ادامه حجم معاملات کاهش پیدا کرد، و مقدار زیادی از هیجانات کاسته شد.

نمودار حجم کل معاملات بازار در تمام صرافی ها
نمودار حجم کل معاملات بازار در تمام صرافی ها

حجم معاملات فیوچرز در صرافی های ارزهای دیجیتال:

این معاملات فیوچرز کماکان بیشترین حجم آنها در صرافی Kucoin با رتبه اول می باشد، و رتبه های دوم و سوم به صرافی های Binance و Bitmex تعلق دارد.

حجم معاملات فیوچرز در صرافی های ارزهای دیجیتال
حجم معاملات فیوچرز در صرافی های ارزهای دیجیتال

کارمزد معاملات باز در بازار فیوچرز:

Open Intrest یا کارمزد معاملات باز اعداد منفی را نشان می دهد، و بیانگر این است که عمده نظرات معامله گران هنوز روی معاملات فروش می باشد. بیشترین کارمزدها نیز مربوط به معاملات فیوچرز می باشد، که با کندل های نارنجی رنگ نمایش داده شده است.

کارمزد معاملات باز در بازار فیوچرز
کارمزد معاملات باز در بازار فیوچرز

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها:

حجم موجوی بیت کوین صرافی ها باز هم روند نزولی دارد، و نهنگ ها در کف های قیمت در حال جمع کردن بیت کوین می باشند. این کاهش موجودی ها می تواند نشانه های کاهش عرضه و افزایش قیمت در آینده باشد. نکته ای در این نمودار وجود دارد این است، هر بار که موجودی بیت کوین ها در صرافی ها یک رشد شارپ به خود گرفته، بعد از آن با افزایش قیمت همراه بوده است. در واقع زمانی که بیت کوین وارد صرافی می شود، دو حالت دارد. یا برای فروش به صرافی آورده شده، و یا برای تبدیل آن به آلت کوین های دیگر. بیت کوین هایی که در لحظات آخر به صرافی آورده شده اند، بیشتر برای تبدیل به سایر آلت کوین ها بوده است. در حال حاضر هنوز چنین وضعیتی روی نمودار نمایان نشده است.

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها
نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها نشانه های خاصی از جهت گیری بازار ندارد، و تقریبا مقدار ورودی با مقدار خروجی برابر می باشد، که نشان از عدم تصمیم گیری کامل معامله گران دارد. البته کف ترازو بیشتر سمت خروج بیت کوین می باشد. اما تاکنون عدد قابل توجهی نسبت به ورود و خروج های سنگین گذشته نبوده است.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها:

این شاخص بررسی قیمت بیت کوین بر اساس درآمد دلاری ماینرها را نشان می دهد، در واقع زمانی که درآمد ماینرها زیاد می شود، نشان می دهد که قیمت بیت کوین به سقف های خود نزدیک شده است، و احتمال فروش بیت کوین ها توسط ماینرها وجود دارد. اما زمانی که در کف قیمت قرار داریم، درآمد ماینرها کاهش می یابد، و تمایل به فروش ماینرها نیز کم می شود. بنابراین می توان در کف های قیمت به دلیل کاهش عرضه ماینرها، انتظار افزایش قیمت را داشت. البته این یکی از فاکتور های آن چین می باشد، و موارد دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند.

شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها
شاخص PUELL بررسی درآمد دلاری ماینرها

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین:

سود و زیان خالص تحقق نیافته. به این معنی که چقدر از دارندگان بیت کوین در سود و چه اندازه در ضرر می باشند. زمانی که این شاخص اعداد بالای 0.5 تا 0.75 را نشان می دهد، بیانگر این است که هولدرها در سود هستند، و بالاتر رفتن آن می تواند هشدار برگشت روند و سیو سود خریداران باشد. اما زمانی که این شاخص زیر عدد 0.5 قرار می گیرد، افراد زیادی در ضرر هستند، و دارایی خود را با ضرر نگه داری می کنند. حال اگر ترس این افراد بیشتر شود، و دارایی خود را در ضرر بفروشند، کاهش بیشتر قیمت بیت کوین را می توان انتظار داشت.

خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین
خالص سود و زیان تحقق نیافته دارندگان بیت کوین

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها:

میزان موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها افزایش قابل توجهی در کف قیمت داشته است. به طور کلی این میزان موجودی در طول یک سال گذشته همچنان در حال افزایش می باشد، و ماینرها تمایلاتی برای فروش بیت کوین ها نشان نمی دهند.

نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها
نمودار بیت کوین های موجود در کیف پول ماینرها

به طور کلی رفتار معامله گران در هفته گذشته، تمایلات کاهشی داشته است، و با رسیذن قیمت به سطح حمایت 40000 دلار، این تمایلات کاهش پیدا کرده است. و بازار در حال حاضر روند رنجی دارد. اگر سطح حمایت بیت کوین حفظ شود، می توان انتظار برگشت قیمت به سمت مقاومت های گذشته را داشت. اما باید دید که در هفته جاری نشانه بیشتری برای برگشت قیمت مشاهده می شود، یا خیر.


تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال اول ژانویه

بیت کوین سال 2021 روند پرفراز و نشیبی داشت. به طور کلی روند بیت کوین در طول یک سال گذشته، صعودی اما با شیب کمی همراه بود. رشد 59.78 درصد که نسبت به سال گذشته رشد کمتری را تجربه کرد، و در این مدت از قیمت 28925 تا 46216 دلار نوسان داشت. در روزهای اول سال نو میلادی نیز حجم معاملات پایین و نوسانات کمی در بازار حاکم بوده  است. نه تنها در بازار ارزهای دیجیتال بلکه در تمام بازارها حجم معاملات در تعطیلات سال نو میلادی پایین می باشد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه

نمودار حجم کل معاملات در طول یک ماه گذشته:

حجم معاملات صرافی ها در طول یک ماه گذشته نشان می دهد، که تمایل به خرید و فروش در بین معامله گران در چند روز اخیر کاهش پیدا کرده است. بیشترین معاملات مربوط به معاملات Perpetual می باشد. و یکی از دلایل رنج بودن روند افزایش حجم این نوع از معاملات می باشد. نوعی از معاملات فیوچرز است که بدون تاریخ سررسید می باشد. بنابراین تریدرها می توانند معاملات فیوچرز خود را تا مدت طولانی باز نگه دارند. بعد از آن بیشترین معاملات مربوط به معاملات اسپات می باشد.

نمودار حجم کل معاملات در طول یک ماه گذشته
نمودار حجم کل معاملات در طول یک ماه گذشته

نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین:

معاملات بخش فیوچرز از ماه May 2021 روند نزولی گرفته، و به شدت پایین است. از طرفی میزان لیکوییدیشن به زیر صد میلیون دلار رسیده است. بازار به شدت در شرایط نا مطمئن قرار دارد. و ترس معامله گران از ریزش قبلی بیت کوین باعث شده معاملات اهرمی باز نکنند.

نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین
نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین

نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها

موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها حتی با ریزش های اخیر بیت کوین نیز کاهش چشمگیری نداشته است، و صرفا روند صعودی آن کمی کند شده است. اکنون موجودی کل بیت کوین های ماینرها برابر با 1.8541 میلیون بیت کوین می باشد.

نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها
نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها

نمودار شاخص Puell Multiple

با بررسی این شاخص  می توان دید که ماینرها تمایل بیشتری برای نگهداری و هولد کردن بیت کوین های خود دارند. زیرا نسبت به اوایل سال 2021 دچار کاهش درآمد شدند و انتظار قیمت ها بیشتری از بیت کوین دارند. کاهش قیمت بیت کوین باعث شده ماینرها تمایل کمتری به عرضه بیت کوین های خود داشته باشند. بنابراین نشان از کاهش عرضه در برابر افزایش تقاضا می تواند تعریف مناسبی برای وضعیت فعلی باشد.

نمودار شاخص Puell Multiple
نمودار شاخص Puell Multiple

نمودار هش ریت بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین دو روز گذشته به بالاترین سطح تاریخی خود از سال 2008 و به عدد 207 اگزاهش رسید، که نشانه بسیار قوی برای شبکه بیت کوین می باشد. همان طور که اطلاع دارید، اکثر مواقع در تاریخچه این شاخص، بین هش ریت و قیمت بیت کوین همبستگی وجود دارد. اما در حال حاضر این اتفاق رخ نداده و یک واگرایی دیگر بین قیمت بیت کوین و هش ریت به وجود آمده است. که این واگرایی نشان می دهد، نسبت به روند بلند مدت، قیمت بیت کوین ارزنده می باشد.

نمودار هش ریت بیت کوین
نمودار هش ریت بیت کوین

شاخص میزان بیت کوین صرافی ها

شاخص میزان موجود بیت کوین در تمام صرافی ها نشان می دهد که کاهش بیت کوین و خروج این ارز باز هم ادامه داشته، و حتی با کاهش بیشتر قیمت بیت کوین این میزان به عدد 2311000 بیت کوین رسیده است.

شاخص میزان بیت کوین صرافی ها
شاخص میزان بیت کوین صرافی ها

نمودار NetFlow بیت کوین

خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها در چهار روز پیاپی روند منفی داشته است، و بیت کوین از صرافی ها خارج شده است. اما روز گذشته میزان ورود بیت کوین 854 عدد بیشتر از خروج آن بوده است. که رقم قابل توجهی نمی باشد.

نمودار NetFlow بیت کوین
نمودار NetFlow بیت کوین

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال آخرین هفته پایان سال 2021 میلادی
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال آخرین هفته پایان سال 2021 میلادی

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال آخرین هفته پایان سال 2021 میلادی

بیت کوین در طول یک سال گذشته با 68 درصد رشد همراه بوده است. و سال 2021 پر فراز و نشیب و نوسانی را تجربه کرد. ما بررسی کلان سال 2021 را در بازارهای زنجیره ای، صرافی ها، بازار فیوچرز و استخراج ارائه می دهیم. بیت کوین در پایان فصل تعطیلات سال فقط اندکی افزایش یافته است. کندل هفتگی در پایین ترین سطح تثبیت 45601 دلار باز شد، و به بالاترین سطح در طول هفته صعود کرد و به قیمت 51773 دلار رسید.

برای آخرین تحلیل آن چین در سال 2021 ، مروری مختصر از برخی تغییرات تا به امروز در مجموعه داده های زنجیره ای، مبادلات، بازارهای فیوچرز و استخراج ماینرها ارائه خواهیم کرد. وقتی به سال 2021 نگاه می کنیم، به طرز جالبی به نظر می رسد که سالی است که بهترین سال را به عنوان یک تثبیت کلان، با بازه زمانی بالا توصیف می کنیم، هرچند سالی پر نوسان بود، خلاصه سال تا به امروز برای بیت کوین به شرح زیر است:

1. قیمت‌ بیت کوین نسبت به 1 ژانویه 68 درصد افزایش یافته است، و با کاهش فعلی 26 درصدی از زمان ATH در تاریخ 10 نوامبر. همراه بوده است.

2. مجموع بیت کوین هایی که در حال حاضر با ضرر نگه داری می شوند، 3.480 میلیون بیت کوین است، که معادل 18.34 درصد از عرضه در گردش است.

3. خالص خروج ساله بیت کوین از صرافی ها، شاهد خروج 67.8 هزار بیت کوین بود، که تنها 2.5 درصد کاهش داشت.

4. هولدرهای بلند مدت 1.846 میلیون بیت کوین به دارایی های خود اضافه کردند، در حالی که هولدرهای کوتاه مدت 1.428 میلیون بیت کوین از دست دادند.

5. نرخ بهره معاملات باز بازار CME  دو برابر شد، و 9.57 میلیارد دلار (97 درصد) افزایش یافت، در حالی که حجم معاملات فیوچرز در واقع با 16 درصد کاهش به 36.7 میلیارد دلار در روز رسید.

6. نرخ هش ریت ماینینگ در سال 2021 با افزایش 27 درصدی نسبت به سال گذشته، همراه بود. پس از ریکاوری کامل از مهاجرت بزرگ ماینرها که حدود 53 درصد از ماینرها تقریباً یک شبه دستگاه های ماینینگ خود را خاموش کردند، به پایان رسید.

نمودار بیت کوین در طول یک سالی که گذشت:

نمودار بیت کوین در طول یک سالی که گذشت
نمودار بیت کوین در طول یک سالی که گذشت

مروری کوتاه بر بیت کوین در سال 2021

نمودار توزیع قیمت واقعی بیت کوین:

از قیمت 45500 تا 50800 دلار، حدود 2.2 میلیون دلار بیت کوین معامله شده است، که 11.7 درصد از کل بیت کوین های در گردش می باشد. از نظر فاندامنتالی این منطقه به عنوان یک ناحیه حمایت و مقاومت عمل می کند، که جزییات دقیق تر آن در تحلیل های روزانه بیت کوین بررسی شده است.

نمودار توزیع قیمت واقعی بیت کوین
نمودار توزیع قیمت واقعی بیت کوین

نمودار درصد کل بیت کوین های در سود:

از آنجایی که قیمت به بالای محدوده تثبیت صعود کرده است، می‌توانیم شاهد افزایش 10.34 درصدی بیت کوین ‌های در سود محقق نشده باشیم. ما می‌توانیم از این برای تخمین یک کران بالایی در انباشتگی که اخیراً رخ داده است استفاده کنیم (کران بالایی که احتمالاً بخشی از این بیت کوین ها از نمونه ‌های قبلی نگهداری می‌شوند که قیمت در این محدوده بوده است).

نمودار درصد کل بیت کوین های در سود
نمودار درصد کل بیت کوین های در سود

نمودار شاخص کل بیت کوین های موجود در خارج از صرافی:

با توجه به گروه‌های زنجیره‌ای، توزیع مجدد قابل توجهی در عرضه بیت کوین ها صورت گرفته است، و از هولدرهای کوتاه‌ مدت به هولدرهای بلند مدت صورت انتقال یافته است. در زمان نگارش:

هولدرهای بلند مدت 1.846 میلیون بیت کوین به دارایی های خود اضافه کردند، و مجموع انباشته های خود را به 13.33 میلیون بیت کوین رساندند. این نشان دهنده افزایش 16 درصدی در طول سال است.

دارایی هولدرهای کوتاه مدت 1.428 میلیون بیت کوین کاهش یافته است، و این گروه در حال حاضر 3.01 میلیون بیت کوین در اختیار دارد. این نشان دهنده کاهش 32 درصدی نسبت به سال گذشته است.

Sovereign Supply، که به عنوان تمام بیت کوین هایی که خارج از صرافی ها نگهداری می شوند، تعریف می شود، در حال حاضر در بالاترین رقم 16.34 میلیون بیت کوین قرار دارد.

نمودار شاخص کل بیت کوین های موجود در خارج از صرافی
نمودار شاخص کل بیت کوین های موجود در خارج از صرافی

نمودار میزان کل موجودی بیت کوین در صرافی ها:

همتای Sovereign Supply، موجودی صرافی ها است، که به طرز چشمگیری تغییر خالص بسیار کمی را در طول سال شاهد بوده است. ذخایر ارزی از 2.623 میلیون بیت کوین در ابتدای سال به 2.560 میلیون بیت کوین کاهش یافته است. این کاهش خالص 67.8 هزار بیت کوین است که تنها 2.5 درصد از موجودی اوایل سال کاهش یافته است. نمودار بیت کوین های نگهداری شده در صرافی ها یک نوسان کلی را در طول زمان نشان می دهد، با جریان خالص ورودی از ماه می تا جولای و همچنین خالص جریان خروجی را نشان می دهد.

نمودار میزان کل موجودی بیت کوین در صرافی ها
نمودار میزان کل موجودی بیت کوین در صرافی ها

نمودار نرخ بهره معاملات باز فیوچرز:

در ادامه به تغییرات بسیار جذاب YTD که در بازارهای فیوچرز رخ می دهد نگاه خواهیم کرد. مجموع نرخ بهره معاملات باز در بازار فیوچرز در سال جاری تقریباً دو برابر شده است، و با 9.57 میلیارد دلار (97 درصد) افزایش به مجموع 18.87 میلیارد دلار رسیده است. تنها در این هفته شاهد افزایش 2.5 میلیارد دلاری در بهره معاملات باز بوده ایم، که عمدتاً توسط معامله گران بایننس هدایت می شود.

نمودار نرخ بهره معاملات باز فیوچرز
نمودار نرخ بهره معاملات باز فیوچرز

نمودار حجم معاملات بازار فیوچرز:

در کنار احتمال افزایش فشار اهرم، کاهش کلی در حجم معاملات نیز داریم. فعالیت معاملات آرام ‌تری در پایان سال شاهد هستیم، با این حال بر اساس میانگین 7 روزه، حجم بازار فیوچرز کاهش 16 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. حجم کم‌تر و افزایش بهره معاملات باز ترکیبی است که می‌تواند حداقل برای فشار موضعی اهرم در هفته‌های آینده مطلوب باشد.

نمودار حجم معاملات بازار فیوچرز
نمودار حجم معاملات بازار فیوچرز

نمودار هش ریت شبکه بیت کوین:

و در نهایت، ما به صنعت ماینینگ نگاه می کنیم تا بررسی ما را به پایان برساند. بازار ماینینگ در سال 2021 یک تحول واقعاً باورنکردنی را تجربه کرده است. تخمین زده می‌شود که 53 درصد از این صنعت در ماه مه کاهش پیدا کرد، که از طرف حوزه قضایی چین ممنوع شد، و تقریباً یک شبه مجبور به جابجایی شدند.

نرخ هش در سال 2021 با حدود 143 اگزاهش بر ثانیه شروع شد، و در اواسط ماه مه به ATH 1.80 اگزاهش برثانیه رسید. این امر با کاهش شدید 53 درصدی همراه شد، زیرا ماینرها در چین مجبور به توقف فعالیت‌ها و نقل مکان یا توزیع مجدد سخت افزارهای خود در حوزه‌های قضایی جدید شدند. به طور باورنکردنی، بازار ماینینگ به طور کامل از این تغییر عظیم بهبود یافته است، با افزایش نرخ هش به ATH های جدید در 182 اگزاهش برثانیه که 27 درصد بیشتر نسبت به سال 2020 می باشد.

نمودار هش ریت شبکه بیت کوین
نمودار هش ریت شبکه بیت کوین

نمودار درآمد کل ماینرها در طول سال 2021:

موفقیت این انتقال در بازار ماینینگ ناشی از انگیزه بازار آزاد درآمد ماینرها است، که توسط پروتکل بیت کوین به عنوان پاداشی برای حل بلوک ها ارائه شده است. برخی از آمارهای کلیدی مربوط به کل درآمد استخراج معدن (دلار آمریکا، کارمزدها به اضافه یارانه بلوکی به شرح ذیل خواهد بود):

8.5 میلیون دلار در روز پس از هاووینگ ماه مه در سال 2020.

29.1 میلیون دلار در روز در آغاز سال 2021، 242 درصد پس از هاووینگ افزایش یافته است.

46.0 میلیون دلار در روز در زمان نگارش مقاله، 441 درصد از زمان هاووینگ، و به طور کلی 58 درصد افزایش نسبت به سال گذشته می باشد.

نمودار درآمد کل ماینرها در طول سال 2021
نمودار درآمد کل ماینرها در طول سال 2021

در مجموع، سال 2021 برای سرمایه گذاران، معامله گران، هولدرها، تحلیلگران، ماینرها و منتقدان بیت کوین بسیار هیجان انگیز بوده است. در این پروتکل، Taproot پیاده ‌سازی شد، استخراج‌ کنندگان به خارج از مکان غالب تاریخی منتقل شدند. طبق سنت، بیت کوین نسبت به سال قبل، قوی‌ تر و انعطاف‌ پذیرتر بیرون می‌آید، آماده حل بلاک‌های بیشتر و ایجاد فرصت‌های بیشتر در سال 2022 است.


تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته چهارم دسامبر

در خدمت شما عزیزان هستیم با یک تحلیل درون شبکه دیگر از بازار ارزهای دیجیتال

بیت کوین پس از کاهش شدید قیمت در اوایل دسامبر، دومین هفته متوالی نوسان کاهش قیمت را تحمل کرد. پس از اینکه کندل روزانه در قیمت 50093 دلار باز شد، قیمت به بالاترین سطح 50189 دلار و در پایین ترین سطح به  45456 دلار رسید، محدوده فشرده ای که تنها 4733 دلار را در بر می گرفت، در حالی که BTC هفته گذشته را با 6.1- کاهش قیمت تجربه کرد.

نمودار بیت کوین بازه زمانی 4 ساعته:

نمودار بیت کوین بازه زمانی 4 ساعته
نمودار بیت کوین بازه زمانی 4 ساعته

بسیاری از نظرها به اظهارات رئیس فدرال رزرو پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال در روز چهارشنبه معطوف بود، و بازارهای گسترده تر به طور کلی در طول هفته گذشته، به صورت تلفیقی معامله می شدند.

شاخص میزان ورودی و خروجی بیت کوین به همه صرافی ها:

بررسی شاخص میزان ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها نشان می دهد که در طول روزهای گذشته، کاملا تمایلات به افزایش قیمت بیت کوین بوده است، و میزان خروجی از صرافی ها بیشتر از میزان ورودی بوده است. روز قبل نیز تعداد 520 بیت کوین خروجی بیشتر از ورودی بوده است. کاهش اخیر قیمت بیت کوین سبب خرید در کف های قیمت شده است، و بلا فاصله با خروج بیت کوین از صرافی ها همراه بوده است.

شاخص میزان ورودی و خروجی بیت کوین به همه صرافی ها
شاخص میزان ورودی و خروجی بیت کوین به همه صرافی ها

حجم واقعی معاملات اخیر بیت کوین:

حجم واقعی معاملات بیت کوین در بازه زمانی مشخص در کف قیمت نشان می دهد که در این روزها با معاملات زیادی نسبت به روزهای گذشته همراه نبوده است. واگرایی حجم می تواند نشان های برگشت قیمت به سمت بالا باشد.

حجم واقعی معاملات اخیر بیت کوین
حجم واقعی معاملات اخیر بیت کوین

شاخص مقدار بیت کوین های موجود در صرافی ها:

بررسی شاخص میزان بیت کوین های موجود در صرافی ها نیز نشان می دهد که روز به روز مقدار آن در حال کاهش بوده و خروج بیشتر بیت کوین از صرافی ها ادامه دارد. این مورد می تواند بیانگر این باشد که عرضه بیت کوین در حال کاهش می باشد. مقدار بیت کوین های موجود برابر با 2284726 بیت کوین می باشد.

شاخص مقدار بیت کوین های موجود در صرافی ها
شاخص مقدار بیت کوین های موجود در صرافی ها

هش ریت شبکه بیت کوین:

قدرت پردازش شبکه بیت کوین در طول بازه زمانی 6 ماهه، به طور پیوسته در حال افزایش بوده، و به عدد 194 اگزاهش رسیده است، که با بالاترین مقدار سقف تاریخی خود در 15 آپریل 2021، فقط 7 اگزاهش فاصله دارد. به نظر می رسد که شبکه به طور کامل احیا شده، و آماده ثبت رکورد جدیدی می باشد.

هش ریت شبکه بیت کوین
هش ریت شبکه بیت کوین

یبت کوین های موجود در کیف پول ماینرها:

در تصویر بالا، خط سفید رنگ نشان دهنده قیمت بیت کوین و خط آبی رنگ نشان دهنده موجودی بیت کوین کیف پول ماینرها است. در حال حاضر ۱.۸ میلیون (تقریبا ۱۰ درصد کل بیت کوین‌ها) بیت کوین در کیف پول ماینرها ذخیره شده است. تصویر بالا نشان می‌دهد که ماینرها به عنوان یکی از بازیگران عرضه کننده بیت کوین، در بازه زمانی مورد نظر ما همانند گذشته، بیشتر ترجیح می‌دهند تا بیت کوین‌ های ماین شده خود را در کیف پول خود نگهداری کنند.

یبت کوین های موجود در کیف پول ماینرها
یبت کوین های موجود در کیف پول ماینرها

آدرس های فعال بیت کوین در شبکه:

تعداد آدرس های فعال تاثیر مشخصی در قیمت یک ارز دیجیتال مشخص دارند. جالب است بدانید که چگونه در اکثر موارد هر دو مولفه در یک دوره یکسان، رفتار مشابهی را تجربه کرده اند. این نظریه محتمل است که هر چه آدرس های بیشتری باز شود، علاقه به آن دارایی افزایش می یابد و بالعکس. مشاهده می کنید، که بار هر بار ریزش قیمت، تعداد آدرس های فعال شبکه نیز کاهش پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید:  تحلیل گالا GALA
آدرس های فعال بیت کوین در شبکه
آدرس های فعال بیت کوین در شبکه

تعداد کل آدرس های موجود بیت کوین در شبکه:

تعداد کل آدرس های شبکه بیت کوین. 39.69 میلیون آدرس بیت کوین وجود دارد، و نشان دهنده این است که این دارایی، در طول زمان حتی با ریزش قیمت نیز همچنان توجه زیادی را سمت خود جلب کرده است، و حتی با کاهش قیمت بیت کوین، روز به روز بر تعداد این آدرس ها افزوده می شود. تعداد این آدرس ها زمانی که بیت کوین در سقف تاریخی خود قرار داشت، 38.6 میلیون آدرس بود، که از آن روز تاکنون بیش از یک میلیون آدرس به شبکه اضافه شده است.

تعداد کل آدرس های موجود بیت کوین در شبکه
تعداد کل آدرس های موجود بیت کوین در شبکه

سختی شبکه بیت کوین:

سختی شبکه بیت کوین نیز مجددا در این هفته با افزایش همراه بوده است. به دلیل اینکه در کف قیمت، تعداد ماینرها افزایش پیدا کرده است. و باعث بالا رفتن توان پردازش شبکه شده است. به همین دلیل برای اینکه هر بلاک همچنان در 10 دقیقه تولید شود، باز هم با افزایش سختی همراه بوده است.

سختی شبکه بیت کوین
سختی شبکه بیت کوین

به طور کلی، رفتار قیمت روی نمودار نیز نشان می دهد که تمایلات زیادی برای برگشت قیمت به سمت بالا وجود دارد. باید دید که محدوده های مقاومت 50000 دلار شکسته خواهد شد یا خیر.


تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم دسامبر
تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم دسامبر

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم دسامبر

گاوهای بیت کوین تلاش می کنند تا سطح قیمت 47 هزار دلار را حفظ کنند. زیرا حفظ این سطح برای ادامه روند بیت کوین حیاتی می باشد. با این حال، سود آوری شبکه نشان می دهد که این سطح محدوده مهمی برای عرضه و تقاضا می باشد.

بازار تلاش کرده است تا جایگاه خود را پس از یک رویداد پرتلاطم و بی ثبات در هفته گذشته به دست آورد. نوسانات قیمت بیت کوین تا حد زیادی محدود بود، و در 49,368 دلار باز شد، و بین 51,900 دلار و 46,942 دلار معامله شد.

پس از نوسانات قابل توجه بازار مانند رویداد کاهش اهرم‌ زدایی هفته گذشته، ارزیابی واکنش گسترده سرمایه ‌گذاران، تغییرات در الگوهای مخارج و احساسات، و روندهای نو ظهور جدید که در داده‌ های زنجیره ‌ای قابل مشاهده است، ارزشمند است. برای دستیابی به این هدف به بررسی چند شاخص در این هفته می پردازیم.

پس از کاهش شدید قیمت، طبیعی است که برخی از دارندگان به دلیل ترس از اینکه بازار با نزول بیشتری همراه باشد، در تسلیم قیمت های پایین ‌تر از قیمت خرید هولدرها، متوجه ضرر شوند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه

نمودار گرادیان واقعی مارکت در دوره 28 روزه

با استفاده از گرادیان واقعی بازار 28 روزه (MRG) به شتاب بازار نگاه کنیم. این ابزار حرکت نسبی بین عمل قیمت (Market Cap) و جریان سرمایه در زنجیره (Realized Cap) را اندازه گیری می کند. مقادیر بالا یا نزولی از لحاظ تاریخی سیگنالی برای احتیاط ارائه می‌دهند، و مقادیر پایین یا صعودی از لحاظ تاریخی سیگنالی برای رویکرد ریسک‌ پذیرتر ارائه می‌دهند.

مقادیر کنونی MRG بیت کوین را در وضعیت فروش بیش از حد، با مقادیر MRG از لحاظ تاریخی پایین نشان می دهد. با این حال، این معیار هنوز به طور کامل یکسان نشده است و نشان می دهد که جریان قیمت و سرمایه هر دو هنوز در تلاش برای برقراری مجدد تعادل هستند. تایید اولیه در شکست بالاتر، و تایید کامل با شکست بالای کران صفر یافت می شود.

نمودار گرادیان واقعی مارکت در دوره 28 روزه
نمودار گرادیان واقعی مارکت در دوره 28 روزه

نمودار سود واقعی سرمایه گذاران بیت کوین

طرف دیگر معادله ، سرمایه گذارانی هستند که به سود می رسند، که اغلب دارندگان طولانی مدت هستند. میزان سود تحقق یافته کاهشی مشابه با آنچه در نیمه اول سال 2021 مشاهده شد، نشان می دهد که بیت کوین های سودآور کمتری در طول اصلاح قیمت به فروش می رسند. این تا حدی به دلیل قیمت ‌های پایین‌ تر است، اما همچنین نشان می‌دهد که دارندگان بلند مدت، چندان علاقه ‌ای به فروش در سطوح فعلی ندارند.

با این حال، کاهش سود محقق شده در ژانویه و مه همراه با الگوی قیمتی بالا رخ داد، که نشان دهنده تقاضای ضعیف تر با گذشت زمان است. کاهش سودهای تحقق یافته در طی یک اصلاح، همانطور که در ماه های می-ژوئیه و در حال حاضر مشاهده می شود، احتمالاً نشان دهنده یک اعتقاد بازگشتی و کاهش تمایل به واگذاری در این قیمت ها است.

بازگشت قابل توجه به مقادیر بالا در این معیار، به ویژه اگر همراه با ضعف قیمت باشد، باعث نگرانی خواهد شد، زیرا احتمالاً نشان دهنده بدتر شدن اعتقاد در میان گروه سودآوری و ترس از نزول بیشتر است.

نمودار سود واقعی سرمایه گذاران بیت کوین
نمودار سود واقعی سرمایه گذاران بیت کوین

نمودار موجودی کل بیت ها در تمام صرافی ها

نمودار زیر وضعیت موجودی بیت کوین در صرافی ها را نشان می دهد. با اینکه قیمت در حال کاهش بوده است، این میزان نیز به کمترین مقدار خود در طول 2 سال گذشته رسیده است. که عدد 2304741 بیت کوین را برای روز قبل نشان می دهد. کاهش مقدار بیت کوین در صرافی ها می تواند نشانه ای کاهش عرضه و در نتیجه افزایش تقاضا باشد، که می تواند در میان مدت باعث رشد قیمت شود.

نمودار موجودی کل بیت ها در تمام صرافی ها
نمودار موجودی کل بیت ها در تمام صرافی ها

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها

نمودار خالص ورودی و خروجی به همه صرافی ها را نشان می دهد. و بیانگر این است که در روزهای گذشته خروج بیت کوین بیشتر از مقدار ورود آن به صرافی ها بوده است. و به طور کلی در هفته گذشته نیز میزان خروج بیت کوین بیش از ورود آن بوده است.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها

نمودار سختی شبکه بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین در حالی افزایش پیدا کرده است که قیمت در روند نزولی قرار دارد. به دلیل اینکه افزایش تعداد ماینرها به شبکه می تواند باعث بالا رفتن این پارامتر شود، در واقع ماینرها حتی در ریزش های قیمت نیز در حال استخراج بیت کوین می باشند. البته با کاهش قیمت درآمد ماینرها نیز کاهش پیدا می کند.

از سوم دسامبر درآمد کلی ماینر ها به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است، و به سطح کلیدی خود نزدیک شده است. بنابراین اگر ماینرها تصمیم به خاموش کردن دستگاه های خود بگیرند، می تواند باعث کاهش سختی شبکه و همچنین کاهش بیشتر قیمت شود.

نمودار سختی شبکه بیت کوین
نمودار سختی شبکه بیت کوین

نمودار موجودی کیف پول بیت کوین ماینرها

این نمودار میزان بیت کوین های نگه داری شده توسط ماینرها را نشان می دهد، که در حال افزایش می باشد، و هنوز با فروش های بالا همراه نبوده است. ریزش سنگین قبلی بیت کوین نیز باعث فروش های سنگین ماینرها نشده است. و آخرین فروش سنگین مربوط به اواخر سال 2020 می باشد.

نمودار موجودی کیف پول بیت کوین ماینرها 
نمودار موجودی کیف پول بیت کوین ماینرها

در پایان باید گفت که شرایط بازار در این هفته و به طور کلی در این محدوده های قیمتی بسیار حساس می باشد. و باید تا مشخص شدن وضعیت کلی روند منتظر ماند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول دسامبر
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته اول دسامبر

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته اول دسامبر

بیت کوین در هفته گذشته در کنار ضعف در بسیاری از دارایی های سنتی کاهش قیمت داشت که عمدتاً به دلیل نگرانی های مجدد در مورد انواع ویروس های جدید بود. قیمت بیت کوین در بالاترین قیمت 59339 دلار باز شد، و به کمترین قیمت در ماه 53569 رسید. این به اصلاح قیمتی ادامه می دهد که در ادامه ماه نوامبر در جریان بوده است.

با توجه به اینکه بیت کوین اکنون بیش از 20 درصد پایین از رکورد تاریخی است، تیترهای رسانه های سنتی اعلام کرده اند که بیت کوین وارد بازار نزولی شده است. با این حال ممکن است برخی از خوانندگان را متعجب کند که این اصلاح بازار فعلی در واقع کمترین شدت را در سال 2021 دارد.

فروش در ماه های ژانویه، فوریه و آوریل همگی باعث کاهش 24.2- درصد از ATH شدند. بدیهی است که عمیق ترین کاهش در سال جاری مربوط به دوره مه تا ژوئیه بود، جایی که بازار در پایین ترین سطح به کاهش 54- درصد رسید. آخرین اصلاحات در سپتامبر در واقع دومین اصلاح عمیق بود که به 37.2- درصد از ATH آوریل رسید، و 25.2 درصد از بالاترین سطح در 53000 دلار کاهش یافت.

نمودار ریزش قیمت بیت کوین از بالاترین قیمت تاکنون:

نمودار ریزش قیمت بیت کوین از بالاترین قیمت تاکنون
نمودار ریزش قیمت بیت کوین از بالاترین قیمت تاکنون

در یک نکته خاص، از زمان راه اندازی ETF های بیت کوین در بازارهای ایالات متحده، تسلط هر دو بازار Open Interest (صورتی) و حجم معاملات فیوچرز (آبی) در بازار CME افزایش یافته است.

نمودار زیر نشان می دهد که قرارداد های باز شده در بازار CME اکنون بیش از 19.3٪ از کل سود معاملات فیوچرز Open Interest را نشان می دهد، که تقریباً دو برابر از برتری 10٪ در اوایل سپتامبر است. به طور مشابه، حجم تجارت در CME از 1.4 درصد به 6.0 درصد در مدت مشابه افزایش یافته است.

نمودار دامیننس فیوچرز در بازار CME:

نمودار دامیننس فیوچرز در بازار CME
نمودار دامیننس فیوچرز در بازار CME

در بررسی ‌های دو هفته گذشته ما بر روی تعدادی از معیارهای مربوط به دارندگان کوتاه ‌مدت، که بیت کوین ها یشان کمتر از 155 روز است، تمرکز کردیم. ما همچنین متوجه شدیم که قیمت واقعی گروه هولدرهای کوتاه مدت در حدود 53 هزار دلار در نوسان است، و احتمالاً پشتیبانی بازار را فراهم می کند.

در این هفته، قیمت تا پایین ‌ترین سطح 53.5 هزار دلار معامله شد، که اگرچه هنوز به صورت قطعی این سطح را لمس نکرده است، اما نشان می‌دهد که سطح حمایت یکی از سطوح روانی بسیار مهم می باشد. اکنون این دومین آزمایش مجدد قیمت واقعی STH در روند فعلی است و شباهت هایی با اصلاحات عمده مشاهده شده در سال 2017 دارد، جایی که به عنوان حمایتی قابل اعتماد عمل کرد.

نمودار رفتارهای فروش هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین:

نمودار رفتارهای فروش هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار رفتارهای فروش هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

با تغییر تمرکز خود به هولدرهای بلند مدت، می‌توانیم ببینیم که نرخ معقول فروش در ماه گذشته وجود داشته است. از زمانی که اوج دارایی هولدرهای بلند مدت 13.5 میلیون بیت کوین بود، تا کنون 150 هزار بیت کوین (با فرض توزیع شده) به فروش رفته است. که معادل حدود 5.8 درصد از حجم انباشته شده از مارس 2021 است.

نمودار کل بیت کوین های نگه داری شده تاکنون:

نمودار کل بیت کوین های نگه داری شده تاکنون
نمودار کل بیت کوین های نگه داری شده تاکنون

در حالی که قیمت در حال آزمایش روحی هولدرهای کوتاه مدت می باشد، بازار در واقع در مقایسه با اصلاح سپتامبر در وضعیت سالم تری قرار دارد. مجموع بیت کوین های عرضه شده توسط دارندگان کوتاه مدتی که در سود هستند، 60 درصد افزایش یافته است، از 5.78 درصد عرضه در گردش در سپتامبر به 9.20 درصد تا به امروز رسیده است. بر این اساس، ضرر عرضه دارندگان کوتاه مدت از 12.3 درصد به 9.6 درصد از عرضه در گردش کاهش یافته است.

نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین:

نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

با انجام یک ارزیابی شکست مشابه برای دارندگان کوتاه مدت، می بینیم که نسبت عرضه دارندگان بلند مدت در سود نیز از پایین ترین سطح سپتامبر افزایش یافته است. در حالی که سود عرضه هولدرهای بلند مدت از 72.3 درصد به 75.8 درصد عرضه در گردش افزایش یافته است، نسبت ضرر از 9.65 درصد به 5.80 درصد کاهش یافته است.

در مقایسه با اصلاح در سپتامبر، تعادل سود در مقابل ضرر در واقع بسیار سالم ‌تر است، هم برای هولدرهای کوتاه مدت و هم برای هولدرهای بلند مدت. در حالی که خطر نزول بیشتر مطمئناً وجود دارد، بعید است که فروش اجباری در کانال 50 هزار دلار توسط سرمایه گذارانی که ذخایر بیت کوین زیادی دارند، دلیل آن باشد.

نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت بیت کوین:

نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت بیت کوین
نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت بیت کوین

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها:

نمودار نشان می دهد که وضعیت موجودی کیف پول ها در صرافی های ارزهای دیجیتال همچنان بدون توقف رو به کاهش می باشد. این در حالی است که قیمت بیت کوین هنوز در حال کاهش می باشد، و موج جدید صعودی خود را شروع نکرده است.

نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها
نمودار موجودی بیت کوین در تمام صرافی ها

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها:

حجم ورود بیت کوین به صرافی ها در مقایسه با حجم خروج بیت کوین بسیار کمتر شده است. و این نشان می دهد که تمایلات صعودی برای این ارز همچنان وجود دارد. این مقدار خروجی در چند روز گذشته به رقم بالایی رسیده است.

نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها
نمودار خالص ورودی و خروجی بیت کوین به صرافی ها

گزارشات خرید و فروش موسسات مالی:

در این گزارش آمده است که تمایلات خرید همچنان رو به بالا بوده، و نسبت به روز گذشته 256 پوزیشن خرید به مجموع خریدهای موسسات مالی اضافه شده است.

گزارشات خرید و فروش موسسات مالی
گزارشات خرید و فروش موسسات مالی

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته چهارم نوامبر

از آنجایی که قیمت بیت کوین در هفته گذشته از بالاترین قیمت ATH تا این لحظه کاهش داشته است، مکانیزم های عقب نشینی و تأثیر آن بر روند رو به جلوی کلان را تجزیه و تحلیل می کنیم.

قیمت بیت کوین این هفته از بالاترین سطح 66281 دلار به پایین ترین سطح 55705 دلار سقوط کرد، و روندی که قبلاً آرام و صعودی بود را تحت تأثیر قرار داد. در حالی که قیمت در زیر اوج‌های جدید و احساسات پراکنده باقی می‌ماند، سهامداران بیت کوین به طور فعال در حال تطبیق با اطلاعات جدید بازار هستند.

این به عنوان تغییر اخیر توزیع بیت کوین در بین دارندگان نشان داده شده است که احتمالاً بر واکنش کوتاه مدت بازار تأثیر خواهد گذاشت. خبرنامه این هفته تعادل را در تغییرات کلان و خرد در احساسات درون شبکه ای و دارایی بیت کوین ها به دنبال نوسانات قیمت در این هفته را ارزیابی می کند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار بیتکوین بازه زمانی روزانه:
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار سود تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

افزایش تحقق سود، تخمینی از فشار فروش است که باید با جریان فزاینده تقاضا جذب شود، تا حرکت قیمتی به سمت بالا حفظ شود. خریداران این بیت کوین ‌ها (یعنی دارندگان کوتاه‌ مدت) مبنای هزینه بالایی دارند، و آنها را نسبت به حرکت‌ های کوتاه ‌مدت قیمت حساس ‌تر می‌کند. رمانی که قیمت در اوج بود هولدرهای کوتاه مدت دست به سیو سود زدند. در حال حاضر موجودی بیت کوین این هولدرها به کف خود رسیده است.

نمودار سود تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار سود تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

نمودار دارایی بیت کوین هولدرهای کوتاه مدت

نمودار زیر نشان می‌دهد که کل عرضه STH در پایین ‌ترین حد خود در چند سال اخیر است (<3 میلیون BTC)، که به این معنی است که عرضه LTH در بالاترین حد خود در چند سال اخیر قرار دارد. عرضه کم STH در پایان بازارهای نزولی و در بازارهای صعودی اولیه، معمولاً پس از دوره های طولانی انباشت، معمول است. مشاهده عرضه STH در این پایین در حالی که قیمت آن نزدیک به ATH است، یک مورد نسبتاً منحصر به فرد است.

موجودی بیت کوین هولدرهای بلند مدت نیز به اوج حود رسیده است. و این مورد نشان می دهد که انباشت صورت گرفته است. با توجه به تحرکات قیمتی و فشار تقاضا می توان تصمیم گرفت که روند به چه صورت خواهد بود.

نمودار دارایی بیت کوین هولدرهای کوتاه مدت 
نمودار دارایی بیت کوین هولدرهای کوتاه مدت

نمودار موجودی بیت کوین در صرافی ها

این شاخص نشان می دهد که بیت کوین های صرافی ها در حالی که قیمت همچنان کاهشی می باشد، رو به کاهش بوده و این مقدار کاهش در 3 سال گذشته بی سابقه بوده است.

نمودار موجودی بیت کوین در صرافی ها
نمودار موجودی بیت کوین در صرافی ها

خالص ورودی و خروجی بیت کوین به تمام صرافی ها

این شاخص بیانگر این است که در روزهای گذشته با کاهش قیمت بیت کوین، net flow همچنان منفی بوده. به این معنی است که میزان خروجی بیت کوین بیشتر از میزان ورودی به صرافی ها می باشد. و دارندگان بیت کوین در حال خارج کردن بیت کوین های خود از صرافی ها می باشند.

خالص ورودی و خروجی بیت کوین به تمام صرافی ها
خالص ورودی و خروجی بیت کوین به تمام صرافی ها

نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها

این نمودار بیانگر این است که ماینرها بیت کوین های خود را نمی فروشند و مقدار بیت کوین ها در حال افزایش می باشد. در حال حاضر موجودی بیت کوین ماینرها در کیف پول هایشان مقدار 1851728 عدد می باشد. و این مقدار در حال افزایش است.

نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها
نمودار موجودی بیت کوین در کیف پول ماینرها

شاخص فاندینگ ریت در تمام صرافی ها

با توجه به اینکه شاخص در محدوده صفر قرار دارد، می توان اینگونه برداشت کرد که فشار عرضه و تقاضا تقریبا برابر شده است. و بازار در حال جمع کردن انرژی و آماده شدن برای یک حرکت جدید می باشد.

شاخص فاندینگ ریت در تمام صرافی ها
شاخص فاندینگ ریت در تمام صرافی ها

گزارشات COT Report در مورد خرید و فروش موسسات مالی

و در نهایت این گزارش نشان می دهد که پوزیشن های خرید موسسات مالی (Asset Manager) که روی بیت کوین سرمایه گذاری می کنند، بیش از 6 برابر پوزیشن های فروش می باشد. این عدد روز گذشته 4980 بود. و مقدار 159 پوزیش نیز به عدد سرمایه گذاری قبلی اضافه شده است.

گزارشات COT Report در مورد خرید و فروش موسسات مالی
گزارشات COT Report در مورد خرید و فروش موسسات مالی

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم اکتبر
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال هفته سوم اکتبر

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته سوم نوامبر

با رسیدن پویایی زنجیره ای به نقطه عطف، بیت کوین به بالاترین رکورد در هفته گذشته رسید. ما تغییرات در الگوهای هزینه را تجزیه و تحلیل می‌ کنیم، و ابزارهایی را برای پیمایش در بازار های صعودی شناسایی می‌کنیم.

بازار بیت کوین در این هفته به یک ATH دیگر فشار آورد، و به 69000 دلار رسید، و به پایین ترین سطح خود یعنی 62401 دلار برگشت. با حفظ بیشتر سود ها و یافتن حمایت در این ارتفاع جدید. این هفته همچنین شاهد فعال شدن ارتقاء بیت کوین Taproot بودیم که یک دستاورد قابل توجه برای شبکه، مشارکت کنندگان و دارندگان بیت کوین بود.

این هفته ما سه مفهوم اصلی را در تجزیه و تحلیل های زنجیره ای تحلیل خواهیم کرد، که نقطه عطف در جریان سرمایه، الگوهای مخارج و ابزارهایی را برای کمک به حرکت در مرحله بعدی بازار افزایشی توصیف می کند:

 • افزایش فروش توسط دارندگان بلند مدت که در شرایط ماکرو (کلی) تاثیر آن از بین رفته است.
 • تخمین بزرگی جریان سرمایه به هنگام خرید بیت کوین های توزیع شده توسط سرمایه گذاران جدید.
 • مدل‌ هایی برای شناسایی چرخه‌ های بازار با استفاده از روش‌ های بازگشت میانگین تاریخی و مشاهدات فروش زنجیره‌ ای.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه

نقطه عطف خرید و فروش ها

در نگارش هفته های گذشته، دو مرحله معمولی از یک بازار صعودی و چگونگی انتقال ساختار بازار از انباشت پول هوشمند به توزیع را شرح دادیم.

یکی از قدرتمندترین ابزار های زنجیره ای برای ردیابی این نقطه عطف، مفهوم طول عمر است، که با توزیع بیت کوین ها (CDD) اندازه گیری می شود. هر واحد بیت کوین روزانه یک توزیع جمع آوری می کند (یعنی 0.5 بیت کوین نیم سکه در روز را جمع می کند). هنگامی که بیت کوین خرج می شود، طول عمر انباشته شده از بین می رود، به صفر می رسد، و دوباره شروع به انباشتن می کند.

نمودار زیر میانگین متحرک 30 روزه CDD را نشان می دهد، و انتقال فعلی از انباشت سنگین در ماه جولای تا نوامبر و به یک روند صعودی را نشان می دهد. که نشان دهنده افزایش هزینه ها است. همچنین توجه داشته باشید که چگونه بزرگی CDD در نیمه اول سال 2021 به طور قابل توجهی بالاتر است، و برای ماه ها حفظ شده است. این نشان می دهد که چگونه تقاضای فراوان از طریق گاو ها قادر به جذب عرضه تازه توزیع شده است.

نمودار میانگین متحرک 30 روزه CCD:

نمودار میانگین متحرک 30 روزه CCD
نمودار میانگین متحرک 30 روزه CCD

CDD باینری، با میانگین متحرک 7 روزه اعمال شده، این روندها را در قالبی پاسخگو تر نشان می دهد. زمانی که CDD از میانگین بلند مدت برای دوره‌ های طولانی‌ مدت بالاتر باشد، این معیار بیشتر خواهد شد. می‌ توانیم ببینیم در حالی که در حال حاضر افزایش یافته است، CDD باینری به سختی از مقدار 0.2 بالاتر است، که مشابه‌ هایی با سپتامبر تا نوامبر 2020 قبل از استارت اولیه صعودی دارد. خرج کردن بیت کوین های قدیمی ‌تر در حال انجام است، اگر چه از نظر مقدار نسبی کم است.

نمودار باینری CCD بیت کوین:

نمودار باینری CCD بیت کوین
نمودار باینری CCD بیت کوین

در مقیاس کلان، ما به Liveliness نگاه می کنیم، که نسبت بین تخریب تجمعی در بیت کوین و ایجاد تجمعی در بیت کوین را می گیرد. تعبیر ساده این است:

هنگامی که هولد کردن بیشتر در جریان است، روند سرزندگی کاهش می یابد.

هنگامی که تخریب و هزینه های بیشتری در بیت کوین در جریان است، سرزندگی بیشتر می شود.

منحنی های تند تر به معنای هولد کردن/توزیع بیشتر در صورت لزوم است.

در اینجا می بینیم که پس از 6 ماه هولد کردن، (روند نزولی، سبز)، Liveliness صعود کرده و یک روند صعودی بسیار خفیف را آغاز کرده است. مشابه CDD و CDD باینری، این روند صعودی به تازگی در حال ایجاد است، و بسیار کم‌ عمق ‌تر از آن چیزی است که در نیمه اول سال 2021 دیده شد. این روند دوباره به این نقطه عطف در رفتار خرج کردن توسط دست‌ های قدیمی ‌تر اشاره می‌کند.

نمودار سرزندگی بیت کوین:

نمودار سرزندگی بیت کوین
نمودار سرزندگی بیت کوین

معیار جدیدی که این هفته به عنوان پیش تنظیم به Workbench معرفی شده است، Binary Liveliness است. این متریک با وام گرفتن مفاهیم از CDD باینری، یک نوسانگر مشابه برای شناسایی روند انباشت (0) و توزیع (1) با استفاده از دو روش ایجاد می کند:

 • سبز: وقتی Liveliness بالاتر از 30DMA است، به سمت 1 بر می گردد، در غیر این صورت به سمت 0 بر می گردد.
 • آبی: هنگامی که Liveliness بالاتر از روز قبل است، بازده 1، در غیر این صورت 0 خواهد بود. (با میانگین متحرک 7 روزه اعمال می شود)

مجدداً، می‌توانیم افزایشی را در هفته‌ های اخیر مشاهده کنیم، که افزایش محسوس توزیع بیت کوین را تأیید می‌کند. با این حال، مانند نمودار های قبلی ما، از نظر اندازه کم باقی می ماند. اگر فاز بعدی بازار صعودی واقعاً برقرار باشد، می‌توان انتظار داشت که این معیار برای هفته‌ ها تا ماه‌ ها به سطوح بالاتری برسد و حفظ شود.

نمودار سرزندگی بیت کوین:

نمودار سرزندگی بیت کوین
نمودار سرزندگی بیت کوین

برآورد جریان سرمایه

ما ثابت کرده‌ایم که رفتار خرج کردن توسط سرمایه‌ گذاران با تجربه‌ تر اخیراً افزایش یافته است. مرحله بعدی تخمین میزان فشار سمت فروش و در نتیجه جریان ورودی سرمایه مورد نیاز برای جذب آن است. در حالی که حجم زیادی از معاملات خارج از زنجیره در مبادلات نقطه‌ ای و مشتقات انجام می‌شود، ما می‌توانیم در مجموعه داده‌ های زنجیره‌ ای لایه‌ بندی کنیم تا یک مرز پایین‌ تر از ورودی و خروجی سرمایه به شبکه ایجاد کنیم.

یکی از بصری ترین نمونه های آن Realized Cap است (در این مورد برای فیلتر کردن انتقال های داخلی تنظیم شده است). این معیار، هر بیت کوین موجود در عرضه را با قیمتی که آخرین بار در زنجیره حرکت کرده است، ارزش گذاری می کند، که منعکس کننده انباشت سود خالص منهای زیان است. هر بار که یک بیت کوین با سود حرکت می کند، به سقف تحقق یافته ارزش افزوده می شود. بر عکس، زیان های تحقق یافته از آن کم می شود که منعکس کننده خروج سرمایه است.

Realized Cap روند صعودی خود را از سر گرفته و به ATH 450 میلیارد دلار رسیده است، زیرا بیت کوین ها توزیع و ارزش گذاری بالاتری دارند. این نشان دهنده جریان خالص سرمایه 50 میلیارد دلاری از زمان اوج قبلی در ماه مه است، که در زمان فروش تعیین شده بود.

نمودار نقل و انتقالات داخلی در مارکت بیت کوین:

نمودار نقل و انتقالات داخلی در مارکت بیت کوین
نمودار نقل و انتقالات داخلی در مارکت بیت کوین

به صورت روزانه، ارزش کل بیت کوین هایی که با سود یا زیان فروخته می شوند، نیاز به خریدار با سرمایه دارد تا آن را جذب کند. نمودار زیر نشان می دهد که بین 1.5 تا 2.1 میلیارد دلار ارزش کل روزانه توسط بیت کوین های خرج شده در این ماه محقق می شود. با توجه به اینکه قیمت تا ماه نوامبر تا حد زیادی یک طرفه تثبیت شده است، بنابراین می‌ توانیم آن را به عنوان یک حد پایین‌ تر برای کل ورودی سرمایه به بیت‌ کوین تخمین بزنیم.

نمودار کل سود و زیان واقعی:

نمودار کل سود و زیان واقعی
نمودار کل سود و زیان واقعی

به صورت نسبی، می‌توانیم این ارزش کل تحقق‌ یافته را با ارزش بازار یا سقف تحقق یافته مقایسه کنیم، تا بر اساس اندازه بازار نرمال شود. این یک نوسان ساز ساده برای جریان ورودی کل سرمایه در مقابل ارزش گذاری شبکه ایجاد می کند.

بالاترین بازار های قبلی (یعنی سال‌های 2017 و 2021) زمانی اتفاق می‌ افتند که کل ارزش تحقق‌ یافته با هزینه‌ ها از 0.3 درصد ارزش بازار و 1.0 درصد از سقف تحقق یافته (اغلب بسیار بالاتر می‌رود) فراتر رفت. در بازار فعلی، هزینه کمتر از 50 درصد از این آستانه ها را تشکیل می دهد. این شواهد اضافی را ارائه می دهد که یک تقاضای سالم بازار گاوی باید بتواند توزیع بیت کوین ها را به میزان قابل توجهی جذب کند.

نمودار ارزش گذاری کل سود و زیان واقعی:

نمودار ارزش گذاری کل سود و زیان واقعی
نمودار ارزش گذاری کل سود و زیان واقعی

یافتن تاپ های بازار

شناسایی برترین های بازار کار ساده ای نیست. با این حال، با بیش از یک دهه داده‌ های زنجیره‌ ای و بازار در اختیارمان، می‌ توانیم از ابزارهایی برای شناسایی رفتارها و الگوهای چرخه‌ ای استفاده کنیم، که نشان‌ دهنده برتری‌ های بازار در گذشته بود.

ابزار اول Mayer Multiple است، که به عنوان یک نسبت ساده و در عین حال موثر بین قیمت و 200DMA محاسبه می شود. با استفاده از روش‌ های آماری، می‌ توانیم ثابت کنیم که مقدار چندگانه Mayer 2.4 منعکس‌ کننده یک حد غیر محتمل است، جایی که قیمت به 2.4 برابر بلند مدت افزایش یافته است، و 200DMA به خوبی مشاهده شده است. این یک باند قیمتی بالا را فراهم می کند، که در حال حاضر 110 هزار دلار است، اگر چه با تغییر قیمت 200DMA روند بالاتر (یا پایین تر) خواهد داشت.

نمودار Mayer Multiple:

نمودار Mayer Multiple
نمودار Mayer Multiple

مدل Top Price در اصل توسط Willy Woo ایجاد شد، و یک مدل تجربی بر ازش است، که میانگین قیمت تمام وقت (6.1k دلار) را در ضریب 35 ضرب می‌کند. این مقدار بالای چرخه فعلی 214k دلار را به دست می‌دهد. توجه داشته باشید که میانگین قیمت تمام وقت نسبت به 200DMA بسیار کندتر تغییر می کند، و بنابراین Top Price یک مدل برتر با نوسان کمتر خواهد بود.

نمودار مدل تاپ پرایس بیت کوین:

نمودار مدل تاپ پرایس بیت کوین
نمودار مدل تاپ پرایس بیت کوین

نمودار بعدی متریک MVRV Z-Score تست شده در نبرد است. با استفاده از نرمال سازی آماری، این متریک اندازه گیری می کند که قیمت لحظه ای چند انحراف استاندارد از قیمت واقعی فاصله دارد.

راه دیگری برای فکر کردن در مورد این معیار این است که، مقادیر بسیار بالا به این معنی است که بازار سودهای غیر واقعی زیادی را در اختیار دارد، و بنابراین انگیزه برای فروش حداکثر است. بر عکس، زمانی که بازار به شدت زیر آب است، و به احتمال زیاد تسلیم سرمایه‌ گذاران در جریان است، می‌توان کف‌ ها را پیدا کرد. بازار فعلی پس از استراحت چشمگیر پس از اوج گیری در آوریل، تقریباً «نیمه راه» است.

نمودار متریک MVRV Z-Score:

نمودار متریک MVRV Z-Score
نمودار متریک MVRV Z-Score

با پیشرفت بازارهای صعودی، دست‌ های قدیمی‌ تر به فروش ادامه می‌دهند، و خریداران جدیدتر و با تجربه کمتر، عرضه را جذب می‌ کنند. کف بازار زمانی ایجاد می شود که پول هوشمند حداکثر عرضه را خریداری می کند، و HODL را حداکثر عرضه می کند، و برعکس، زمانی که حجم بیت کوین های بزرگ به دست سفته بازان ضعیف منتقل شده باشد، بالا ها رخ می دهد.

نسبت RHODL با در نظر گرفتن نسبت بین باندهای موج Realized Cap HODL 1 هفته ای و 1 ساله این پدیده را به تصویر می کشد. به زبان ساده، زمانی که تعداد بیت کوین های بسیار جوان نسبت به بیت کوین های قدیمی‌ تر زیاد باشد، به اوج خود می‌رسد. RHODL در حال حاضر در حال تثبیت است، به طرز عجیبی شبیه به سال 2013، که حاکی از تعادل پایدار بین بیت کوین های یک هفته ای و یک ساله است.

نمودار نسبت سود تحقق یافته هولدرهای بیت کوین:

نمودار نسبت سود تحقق یافته هولدرهای بیت کوین
نمودار نسبت سود تحقق یافته هولدرهای بیت کوین

در نهایت، ما معیار ریسک ذخیره را داریم، ابزاری که مملو از سرمایه های خرد روی زنجیره است. می توان آن را به صورت زیر در نظر گرفت:

قیمت های بالاتر انگیزه فروش را افزایش می دهد.

هر روز که یک HODLer تصمیم می گیرد که نفروشد، فرصت فروش را قربانی می کند، با این انتظار که قیمت ها در آینده بالاتر باشد.

وقتی تعداد بیشتری از HODLers تصمیم به عدم فروش داشته باشند، توزیع بیت کوین کمتر می شود، و ریسک ذخیره کاهش می یابد.

با افزایش قیمت ها، HODLers بیشتری در نهایت به قیمت فروش هدف خود خواهند رسید. در نتیجه، بیت کوین های بیشتری فروخته می‌ شوند، هزینه فرصت محقق می‌ شود، و ریسک ذخیره روند بالاتری خواهد داشت، و به اوج خود می‌ رسد.

با توجه به انباشت قابل توجهی که در 6 ماه گذشته رخ داده است، ریسک ذخیره در حال حاضر به طرز چشمگیری پایین است. با این حال CDD افزایش یافته اخیراً شروع به از سرگیری روند صعودی می کند، هرچند با مقدار زیادی ذخیره در مخزن باقی مانده است.

نمودار اجزای ریسک ذخیره بیت کوین:

نمودار اجزای ریسک ذخیره بیت کوین
نمودار اجزای ریسک ذخیره بیت کوین

تحلیل آن چین امروز 19 آبان 1400
تحلیل آن چین امروز 19 آبان 1400

تحلیل On Chain ارزهای دیجیتال هفته دوم اکتبر

به نظر می‌رسد که اعتقاد سرمایه‌ گذاران بیت‌ کوین در بالاترین حد خود، در کنار معیارهای متعددی از قیمت، نرخ هش و نسبت عرضه بیت کوین وجود داشته باشد.

بیت کوین هفته بسیار قدرتمندی را پشت سر گذاشت، و بین 59743 تا 64242 دلار تثبیت شد. تقریباً تمام سودهای اکتبر را حفظ کرد. از آنجایی که قیمت بیت کوین به یک پرچم بسیار فشرده تبدیل می شود، بازار زنجیره ای همچنان قدرت خود را در پویایی عرضه نشان می دهد، در حالی که فعالیت روی شبکه بسیار پایین تر از اوج های بازار گاوی باقی می ماند.

دارندگان بلند مدت بخش بسیار کوچکی از دارایی های خود را توزیع کرده اند، همانطور که معمولاً در تمام چرخه های قبلی مشاهده می شود. با این حال، علیرغم اینکه دقیقاً زیر ATH ها معلق است، فعالیت شبکه ای فقط کمی بالاتر از سطوح نزولی بازار باقی می ماند. علاوه بر این، موجودی مبادلات همچنان رو به اتمام است، و هش ریت ماینرها و درآمد دلاری آنها به بالاترین حد خود نزدیک می شود.

این ترکیبی از پویایی عرضه قوی، بازیابی شبکه استخراج و فعالیت نسبتاً کم شبکه به چشم‌انداز نسبتاً سازنده بیت کوین در هفته‌های آینده اشاره می‌کند.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه

ارزیابی دینامیک سمت عرضه

تجزیه و تحلیل Onchain به ما دیدی از حرکت بیت کوین ها بین سرمایه گذار، صرافی و سایر کیف پول ها ارائه می دهد. به طور کلی، ما از ترکیبی از طول عمر بیت کوین ها (زمان از آخرین مصرف) و روش های اکتشافی برای تمایز بین سرمایه گذاران جدید با تجربه و بی تجربه استفاده می کنیم.

رفتار معمول با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به ATH این است، که دارندگان بلندمدت (LTHs) (سرمایه گذاران با تجربه) توزیع خود را آغاز می کنند. همانطور که بیت کوین به ATH اخیر 66 هزار دلاری رسید، عرضه در اختیار LTH ها نیز به «پیک HODL» رسید. این نقطه زمانی است که آنها مجموعاً مالک حداکثر 81.5 درصد  از کل عرضه بیت کوین، در این مورد بودند.

از آن زمان، LTH ها 0.73 درصد از عرضه بیت کوین ها را در جریان گردش خرج کرده اند، که تخمین کران بالایی را برای درجه فشار فروش که از این گروه منشأ می گیرد، ارائه می دهد.

نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت:

نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت
نمودار سود و ضرر هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

این رفتار فروش حتی معیار تغییر موقعیت خالص دارندگان بلند مدت را که از آوریل امسال در یک دوره انباشته بزرگ قرار داشت، کند کرده است. نرخ تجمع LTH به بیش از 400 هزار بیت کوین در ماه برای حدود 5 ماه تا اواخر سپتامبر رسید، و اکنون به سطح خنثی بازگشته است. این نشان می‌دهد که در 30 روز گذشته، عرضه LTH ثابت بوده است، و حجم معادلی از بیت کوین ‌ها در حال رسیدن به وضعیت LTH هستند، همانطور که از آن خرج می‌شود.

نمودار خالص تغییرات پوزیشن هولدرهای بیت کوین:

نمودار خالص تغییرات پوزیشن هولدرهای بیت کوین
نمودار خالص تغییرات پوزیشن هولدرهای بیت کوین

ما می‌توانیم رفتار فروش مشابهی را در باندهای سنی حجم مصرف شده مشاهده کنیم، جایی که تسلط بیت کوین ‌های قدیمی‌تر از 1 ماه به 6 درصد از کل حجم شبکه افزایش یافته است. با این حال توجه داشته باشید که سطح 6 درصد در بیشتر سال 2021 رایج بود، به ویژه در سه ماهه اول که با افزایش بازار صعودی به بیش از 10 درصد رسید.

این معیار نشان می‌دهد که در حالی که بیت کوین ‌های قدیمی ‌تر به طور فزاینده‌ای در حال حرکت هستند، به نظر می‌رسد بازار در حال جذب سمت فروش بدون صدور است. همچنین توجه داشته باشید که بازارهای صعودی اغلب می‌توانند این فشار بالا در سمت فروش را برای مدتی قبل از رسیدن به بالاترین سطح حفظ کنند.

نمودار حجم باندهای سنی مصرف شده بیت کوین:

نمودار حجم باندهای سنی مصرف شده بیت کوین
نمودار حجم باندهای سنی مصرف شده بیت کوین

برای ارائه یک تخمین کمی از سمت فروش، می‌توانیم به معیار عرضه احیا شده نگاه کنیم، و ردیابی کنیم که چند بیت کوین قدیمی ‌تر از یک سال به گردش بازمی‌گردند. به طور کلی، سرمایه ‌گذارانی که نوسانات بیت ‌کوین را به مدت 12 ماه پشت سر گذاشته ‌اند، به احتمال زیاد دارای معیار معقولی از ریسک بازار و آنچه بیت کوین های گران در مقابل ارزان تلقی می‌شوند، دارند.

چیزی که می بینیم این است که در حال حاضر حدود 6.5 هزار بیت کوین به صورت روزانه احیا می شود. آنچه همچنین آشکار است، این است که این سطح نسبتاً پایینی در مقایسه با دوره‌ های صعودی 2017، 2019 و 2021 است، که بیش از 20 هزار بیت کوین در روز احیا می‌شد. در واقع سطوح فعلی عرضه احیا شده مشابه الگوهای فروش در اواخر سال 2019 تا 2020 است، که عمدتاً یک بازار نزولی در اواخر مرحله در نظر گرفته می شود.

نمودار عرضه احیا شده بیش از یک سال برای بیت کوین:

نمودار حجم باندهای سنی مصرف شده بیت کوین
نمودار حجم باندهای سنی مصرف شده بیت کوین

برای اینکه هزینه‌های فعلی نسبتاً سبک باشد، می‌توانیم امواج HODL را بررسی کنیم، که برای بیت کوین های کمتر از 3 ماه فیلتر شده‌اند. زمانی که بیت کوین های قدیمی ‌تر که توسط سرمایه ‌گذاران با تجربه نگهداری می‌شوند توزیع و فروخته شوند، این معیار افزایش می‌یابد.

طبق تعریف، با توجه به اینکه عرضه کمتر از 3 ماه بیت کوین در پایین ترین حد خود 15 درصد است، این بدان معناست که بیت کوین های قدیمی تر از 3 ماه در بالاترین حد خود یعنی 85 درصد از عرضه هستند. بیش از 85 درصد از عرضه بیت کوین از آگوست 2021 متوقف شده است. سرمایه گذاران فقط بیت کوین های خود را خرج نمی کنند.

دینامیک عرضه فوق تصویر قانع کننده ای از دارندگان بلند مدت که اکثریت قریب به اتفاق آنها پشت هم هستند را ترسیم می کند. به نظر می رسد هزینه های جاری به دلیل گران بودن این قیمت ها به جای خروج از بازار، به کسب سود استراتژیک نزدیک تر است.

نمودار موج هولدرها (جوان تر از سه ماه):

نمودار موج هولدرها (جوان تر از سه ماه)
نمودار موج هولدرها (جوان تر از سه ماه)

ارزیابی پویایی تقاضا

پویایی تقاضا در بازار صعودی در دو مرحله است:

انباشت پول هوشمند (قبل از ATH)، که در آن فعالیت شبکه ‌ای کم است، پویایی عرضه همچنان سازنده باقی می ‌ماند و بیشتر فروش ها به نظر می‌رسد که سود استراتژیک گرفته شده است.

هیاهو و سرخوشی (پس از ATH)، با افزایش پوشش رسانه‌ ای از دارایی، علاقه معامله ‌گران خرده‌ فروش افزایش می‌ یابد و فعالیت‌های شبکه ای شروع به افزایش می‌کند. دست‌ های قدیمی ‌تر و با تجربه ‌تر معمولاً از این نقطه به بعد توزیع خود را افزایش می‌دهند.

هم پویایی عرضه در سمت فروش که در بالا توضیح داده شد، و هم پویایی تقاضا که به دنبال آن می آید، هر دو به شدت حاکی از ویژگی های بازار فعلی هستند، که هنوز در فاز اول هستند: انباشت پول هوشمند، البته نزدیک تر به گذار از این مرحله.

اولین شواهد این امر، جریان های خالص مبادله ای است که همچنان تسلط قابل توجه جریان های خروجی را نشان می دهد. جریان خروجی در این هفته سرعت گرفته است، و روزانه به بیش از 5 هزار بیت کوین در برداشت خالص رسیده است.

نمودار خالص حجم نقل و انتقالات به صرافی ها:

نمودار خالص حجم نقل و انتقالات به صرافی ها
نمودار خالص حجم نقل و انتقالات به صرافی ها

در نتیجه تداوم جریان‌های خروجی مبادلات، کل موجودی مبادله بیت کوین به پایین‌ترین سطح چند ساله 12.9 درصدی عرضه در گردش سقوط کرده است. حتی با اینکه بیت کوین زیر ATH ادغام می شود، ذخایر مبادله ای همچنان رو به اتمام است.

نمودار درصد بالانس در صرافی ها:

نمودار درصد بالانس در صرافی ها
نمودار درصد بالانس در صرافی ها

در همین حال، فعالیت‌های شبکه ای در حال بهبود است، هرچند بسیار آهسته، و مطمئناً بسیار کمتر از نمونه ‌های تاریخی Hype و Euphoria در سال 2017 و سه ماهه اول 2021. تعداد تراکنش‌ها بسیار پایین‌ تر از اوج‌های مشاهده شده در نیمه اول سال 2021 است، در حال حاضر حدود 225 هزار تراکنش/ روز این با سطوحی است که در سراسر بازار نزولی 2019-2020 مشاهده شده است.

نمودار تعداد تراکنش های بیت کوین:

نمودار تعداد تراکنش های بیت کوین
نمودار تعداد تراکنش های بیت کوین

یک الگوی بسیار مشابه را می توان در تعداد موجودیت های جدید روی زنجیره قابل مشاهده در فضای تراکنش شبکه ای مشاهده کرد. یک روند صعودی بسیار معتدل با موجودیت های جدید که به 110 هزار در روز می رسد در حال بازی است. باز هم، این به سختی بالاتر از سطحی است که در بازار نزولی 20-2019 حفظ شده است، جایی که فعالیت بین 90 تا 110 هزار موجودیت جدید در روز بود.

این مشاهده قیمت ها در نزدیکی ATH ها، در حالی که فعالیت های زنجیره ای نزدیک به پایین ترین سطح بازار نزولی است، یک واگرایی کاملاً قابل توجه است. این به یک مورد قانع‌ کننده اشاره می‌کند که در آن بازار احتمالاً هنوز در مرحله انباشت آرام است، که با فعالیت کم، جریان‌های خروجی مبادلات بزرگ و هزینه‌های استراتژیک بسیار کم توسط دارندگان با تجربه مشخص می‌شود.

نمودار تعداد آدرس های جدید بیت کوین:

نمودار تعداد آدرس های جدید بیت کوین
نمودار تعداد آدرس های جدید بیت کوین

ویژگی هفتگی: بازیابی بازار ماینینگ

صنعت ماینینگ پس از رویداد خارق‌العاده‌ای که 52 درصد از قدرت شبکه هش به‌طور آفلاین، تقریباً یک شبه، به ‌طور آفلاین قطع شد، به بهبودی خود ادامه می‌دهد. بر اساس MA 7 روزه، نرخ هش از 176 EH/s به 84EH/s در نیمه دوم ماه مه کاهش یافت.

این کاهش 92 EH/s معادل کل قدرت هش شبکه تا اکتبر 2019 بود. از زمان اوایل ژوئن، نرخ هش 95 درصد بهبود یافته، و به 164 EH/s رسیده است. با توجه به روند بهبود فعلی، نرخ هش بازار ماینینگ می تواند تا قبل از پایان سال 2021 به ATH های جدید برسد.

نمودار هش ریت بیت کوین:

نمودار هش ریت بیت کوین
نمودار هش ریت بیت کوین

به خوبی می‌دانیم که درآمد ماینرها به صورت بیت کوین هر چهار سال یکبار کاهش می‌یابد، زیرا جزء یارانه‌های بلوکی به طور برنامه‌ریزی شده به نصف کاهش می‌یابد. با احتساب کارمزد تراکنش‌ها، مجموع درآمد استخراج‌ کنندگان فعلی بین 900 تا 1000 BTC در روز در نوسان است.

بحث در مورد اینکه آیا این رویدادهای نصف شدن احتمالاً بر امنیت پروتکل در دراز مدت تأثیر منفی می گذارد، وجود دارد. ما در اینجا این را به طور کامل تجزیه و تحلیل نخواهیم کرد، اما نمودارهای زیر توضیحاتی را در مورد روند فعلی و وضعیت بازار ارائه می دهند.

نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین:

نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین
نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین

در حالی که درآمد ماینرها بر حسب بیت کوین است، هزینه های سخت افزاری، لجستیکی، نیرو و تامین مالی آن ها به ارز فیات محاسبه می شود. در حالی که یارانه بلوکی در واقع در پایین‌ترین سطح تاریخ است، درآمد استخراج‌ کنندگان با ارز فیات چیزی غیر از این است.

از زمان وقوع نصف شدن در می 2020، درآمد کل USD بیش از 550 درصد افزایش یافته است، از 9.3 میلیون دلار در روز به بیش از 60 میلیون دلار در روز افزایش یافته است. در واقع درآمد روزانه تقریباً در بالاترین حد خود قرار دارد، تنها 5 درصد از اوج 67 میلیون دلار در روز که در ماه می تعیین شده بود. این بدان معناست که صنعت ماینینگ تقریباً در بالاترین سطح تاریخ برای خدمات خود دستمزد می گیرد.

نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین:

نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین
نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین

یک رویکرد برای ارزیابی کل سرمایه گذاری کل در صنعت استخراج بیت کوین از طریق Thermocap است، معیاری که مجموع کل پاداش های بلوک ارزش دلار را از زمان پیدایش محاسبه می کند. فرض بر این است که ماینرها بازیگرانی منطقی و با انگیزه سود هستند، و بنابراین تا 99.99 دلار سرمایه گذاری خواهند کرد تا 100 دلار پاداش دریافت کنند.

Thermocap بیت کوین از نظر فنی همیشه در ATH است، اما رشد آن در کنار افزایش قیمت اخیر سرعت گرفته و به 32.8 میلیارد دلار رسیده است. در حدود 18 ماه از نصف شدن ماه می 2020، Thermocap  93 درصد رشد کرده است، در مجموع 15.8 میلیارد دلار افزایش یافته است. به عبارت دیگر، 93 درصد از کل بودجه امنیتی دلار آمریکا در 18 ماه گذشته حتی پس از آخرین رویداد هاوینگ صادر شده است.

با توجه به اینکه نرخ هش بیت کوین تقریباً به طور کامل از کاهش 52 درصدی، درآمد استخراج کننده دلار آمریکا نزدیک به ATH ها، و 93 درصد از بودجه امنیتی صادر شده در 1.5 سال گذشته بهبود یافته است، به نظر می رسد که امنیت سیستم و مشوق های بیت کوین به طور استثنایی خوب عمل می کند.

چنین طراحی پروتکل ساده، با نتایج به این سادگی خارق العاده است.

نمودار تجمیع امنیت سرمایه گذاری در بازار:

نمودار تجمیع امنیت سرمایه گذاری در بازار
نمودار تجمیع امنیت سرمایه گذاری در بازار

تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال امروز 12 آبان 1400
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال امروز 12 آبان 1400

تحلیل آن چین ارز های دیجیتال امروز 12 آبان 1400

از آنجایی که بیت کوین پس از بالاترین رکورد اخیر، تثبیت قیمت داده است، تحولات سازنده در بازارهای مشتقه و نقدی نشان می دهد که صعود بیشتر محتمل ترین نتیجه است.

پس از یک هفته هیجان انگیز که رکورد جدیدی را برای بیت کوین ایجاد کرد، روزهای پایانی ماه اکتبر شاهد کاهش قیمت به پایین ترین سطح هفتگی 58,208 دلار و بالاترین قیمت 63,698 دلار بود.

با وجود نرم شدن بازار از اوج ها و افت قیمت برای مدت کوتاهی به زیر 60 هزار دلار، بیت کوین همچنان 40 درصد در ماه اکتبر افزایش یافته است، که تا حدی به دلیل هیجان در راه اندازی ETF استراتژی بیت کوین ProShares (BITO) است. این علامت 40٪+ بالاترین یک ماه سود برای BTC از دسامبر 2020 است. در واقع، محدوده قیمت کل قیمت ماهانه شمع اکتبر (شامل فیتیله) 23205 دلار بود، که از نظر ارزش دلاری بزرگتر از کل محدوده قیمت بیت کوین از پیدایش تا دسامبر 2020 می باشد.

نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار قیمت بیت کوین بازه زمانی روزانه

بیت کوین تنها بازیگر بازار نبوده است، اتریوم همچنین در این هفته به بالاترین قیمت خود یعنی 4455 دلار دست یافت، و بالاترین سطح قبلی 4362 دلاری را که در 12 می تعیین شده بود را تحت الشعاع قرار داد.

نمودار قیمت اتریوم بازه زمانی روزانه:

نمودار قیمت اتریوم بازه زمانی روزانه
نمودار قیمت اتریوم بازه زمانی روزانه

سطوح سود و فروش ها کم شده است

هنگامی که اوج های جدید ایجاد می شود، رفتار دارندگان و فعالیت های سودآور سرمایه گذاران می تواند ما را در مورد سلامت و احساس بازار آگاه کند. شاخص SOPR (نسبت سود خروجی فروخته شده) سودآوری بیت کوین های فروخته شده نسبت به ارزش تحقق یافته به صورت روزانه است. در اینجا ما با استفاده از Adjusted SOPR (aSOPR)، برای فیلتر کردن نویز معاملات روزانه، تراکنش‌ بیت کوین ‌های کمتر از ۱ ساعت را نادیده می‌گیریم.

سطوح کنونی سود فروخته شده در زنجیره، ملایم است، با توجه به اینکه بالاترین رکورد ده روز پیش شکسته شد، و شبیه فعالیت‌های یک بازار صعودی اولیه است. به نظر می رسد که دارندگان فعلی به طور عمده تمایلی به انتقال بیت کوین های خود به اینجا ندارند، و منتظر قیمت های بالاتر هستند. aSOPR مثبت در طول تثبیت یا افزایش قیمت، سازنده است، زیرا نشان می‌دهد که بازار می‌تواند سمت فروش را با حفظ سطوح حمایت قیمت جذب کند.

نمودار aSORP برای بیت کوین:

نمودار aSORP برای بیت کوین
نمودار aSORP برای بیت کوین

توجه زیادی به دارندگان بلندمدت می شود، اما همتایان ترجیحی آنها (دارندگان کوتاه مدت) نیز می توانند ما را از شرایط بازار مطلع کنند. سطح سود ثابت دارندگان کوتاه ‌مدت (STH) در طول زمان نشانه ‌ای قابل اعتماد برای احساسات گاو/خرس است زیرا STH اغلب نماینده خریدار/فروشنده حاشیه‌ای است.

در نمودار زیر:

مقادیر بیش از 1 (مناطق سبز) نشان می‌دهد که دارندگان کوتاه ‌مدت زمانی که قیمت به پایه هزینه ‌شان نزدیک می‌شود، برای خرید اقدام می‌کنند، که با جهش از خط سیاه مشاهده می‌شود. فروشندگان در حال یافتن نقدینگی هستند، و دارندگان جدیدتر بیت کوین ها را در نقطه سربه سر یا سود نگه می دارند.

مقادیر زیر 1 (مناطق قرمز) دوره هایی را نشان می دهد که دارندگان کوتاه مدت در مجموع بیت کوین ها را با ضرر نگه می دارند. هنگامی که خط سیاه به عنوان مقاومت سربار عمل می کند، به این معنی است که گروه دارنده کوتاه مدت قادر به کشیدن خود به حالت سود نیستند.

نمودار درصد سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین:

نمودار درصد سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
نمودار درصد سود و ضرر هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین

چشم‌انداز دیگر سودآوری زنجیره‌ای از طریق معیار سود و زیان خالص (NUPL) است، که در زیر فیلتر می‌شود تا فقط دارندگان بلند مدت (LTH) را شامل شود. این سطح کل سود ثابت تمام نهادهایی است که حداقل 155 روز بیت کوین هایشان را نگه داشته اند.

منطقه NUPL بین 0.50 و 0.75 (به این معنی که LTH روی 50-75٪ سود خالص قرار دارد) از لحاظ تاریخی نقطه محوری برای بازار بوده است. وقتی LTH این منطقه را آزمایش می کند، و با عدم فروش ثابت می ماند، قیمت در هفته ها و ماه های بعد افزایش می یابد.

این پویایی در بازار صعودی دوگانه در سال های 2013- 14 و همچنین در سال 2017 رخ داد. در سال 2019، هولدرهای بلند مدت موفق نشدند و تسلیم شدند. در اینجا دوباره در سال 2021، دارنده بلندمدت NUPL به دنبال پشتیبانی خارج از این منطقه کلیدی هستند. در هر نمونه قبلی که LTH-NUPL از این منطقه بالاتر خارج می شد، قیمت بالاترین سطح تاریخ را می شکست.

نمودار شاخص NUPL سود و زیان خالص زنجیره ای:

نمودار شاخص NUPL سود و زیان خالص زنجیره ای
نمودار شاخص NUPL سود و زیان خالص زنجیره ای

معامله گران بلند مدت اهرمی ضرر می کنند

با راه اندازی ETF استراتژی بیت کوین ProShares در همان هفته با بالاترین رکوردهای تاریخ، فعالیت در بازار آتی سنگین و شلوغ بوده است. اگرچه ETF در بازار قراردادهای در حال انقضای سنتی وجود دارد، اما فعالیت در سوآپ های دائمی که در آن نرخ تامین مالی بر نرخ های حق بیمه (فاندینگ ریت) حاکم است نیز بی ثبات بوده است.

نرخ سرمایه گذاری مثبت به این معنی است که کسانی که پوزیشن های لانگ باز کرده اند، (شرط بندی روی افزایش قیمت) دارای عدم تعادل اهرمی هستند، و آن معامله گران برای امتیاز باز نگه داشتن موقعیت های خود، حق بیمه (فاندینگ ریت) را به کسانی که پوزیشن های شورت باز کرده اند، (شرط بندی روی کاهش قیمت) می پردازند. تفاوت‌های بین سوگیری تامین مالی و قیمت می‌تواند ریسک‌هایی را برای معامله‌گرانی که طرف مقابل را اتخاذ می‌کنند برجسته کند، به ‌ویژه زمانی که open interest بالا باشد.

اگر فاندینگ ریت مثبت باشد و قیمت همچنان به افزایش خود ادامه دهد، آنگاه حق بیمه با احساسات همسو می شود، و هزینه آن صرف انجام معاملات می شود.

اگر فاندینگ ریت مثبت باشد و قیمت به سمت و سویی یا پایین بیاید، معامله گران طولانی مدت با اهرمی که در برابر قیمت شرط بندی می کنند، به طور منحصر به فردی در برابر نقدینگی آسیب پذیر هستند.

نمودار زیر لحظات ضعف قیمت (فلش‌های قرمز) را به دنبال افزایش سرمایه (فلش‌های آبی) و کاهش اهرم‌زدایی بعدی (فلش‌های نارنجی) نشان می‌دهد که هنگام بسته شدن موقعیت‌های زیان ‌ده رخ می‌دهد. در حال حاضر، نرخ‌های فاندینگ ریت در کنار قیمت کاهش می ‌یابد، که نشان می‌دهد معامله‌گران اهرمی رویکرد محتاطانه ‌تری را در پیش گرفته‌ اند، که به طور کلی موقعیت سالم ‌تری برای بازار است.

نمودار فاندینگ ریت در معاملات فیوچر:

نمودار فاندینگ ریت در معاملات فیوچر
نمودار فاندینگ ریت در معاملات فیوچر

مقادیر زیادی از لیکویید شدن هایی که پوزیشن لانگ داشتند، وجود دارد، که با قیمت جانبی یا کاهشی مواجه می شود. به نوبه خود، لیکویید شدن کوتاه مدت آبشاری می تواند زمانی اتفاق بیفتد که نرخ های فاندینگ ریت منفی (که نشان دهنده فراوانی اهرم کوتاه مدت) با افزایش قیمت مواجه شود.

در نمودار زیر، فلش های قرمز از نمودار قیمت فاندینگ ریت بالا منتقل شده اند، که مقدار لیکویید شده ها را نشان می دهد، که واگرایی بین فاندینگ ریت و قیمت را به دنبال دارد. نکته قابل توجه 3.5 میلیون دلار پوزیشن لیکویید شده است که هر ساعت پس از وقفه ATH در 21 تا 22 اکتبر رخ می دهد. پس از رسیدن به قیمت های گران، مدت زیادی را پشت سر گذاشتند، و به سرعت تحت فشار قرار گرفتند.

همزمان با مشاهده نرخ سرمایه ما در بالا، لیکویید ها در چند روز گذشته کند شده است، که نشان می دهد معامله گران دارای اهرم بیشتر مراقب موقعیت خود هستند.

نمودار پوزیشن های لیکووید شده در بازار فیوچر:

نمودار پوزیشن های لیکووید شده در بازار فیوچر
نمودار پوزیشن های لیکووید شده در بازار فیوچر

آخرین نمودار مربوط به معاملات فیوچر که امروز به آن نگاه خواهیم کرد، درصد معاملات فیوچر دارای حاشیه رمزنگاری است که از اوج بهار 2021 به شدت کاهش یافته است. قراردادهای فیوچر را می توان به دو طریق وثیقه کرد: رمزنگاری یا نقدی.

معاملات فیوچر با حاشیه نقدی با پول نقد یا معادل های نقدی مانند استیبل کوین های متصل به دلار آمریکا قرار می گیرد. این دارایی‌های وثیقه‌ای پایدارتر از همتایان کریپتو خود هستند.

قراردادهای فیوچر دارای حاشیه رمز ارز با دارایی های رمزنگاری مانند بیت کوین قرار می گیرند. در این قراردادها، ریسک و وثیقه معامله گر بر اساس یک دارایی است، بنابراین نوسانات یکسان (یعنی BTC). اگر هم موقعیت و هم حصار ارزش خود را از دست بدهند، معامله ‌گر فضای کمی پیش از شروع لیکویید شدن دارد، که ریسک را ترکیب می‌کند اما پاداش بالقوه را چند برابر می‌کند.

از زمان شور و شوق روند صعودی بهار 2021، قراردادهای فیوچر با حاشیه کریپتو در حال کاهش بوده اند، و از میانگین حدود 66 تا 69 درصد به 46 درصد امروز کاهش یافته اند. این بدان معنی است که بیش از نیمی (54٪) از قراردادهای فیوچر در حال حاضر با وجه نقد یا معادل های نقدی حاشیه می شوند، که اثرات نوسانات مرکب را کاهش می دهد.

نمودار معاملات open interest فیوچرز در همه صرافی ها:

نمودار معاملات open interest فیوچرز در همه صرافی ها
نمودار معاملات open interest فیوچرز در همه صرافی ها

عرضه و دینامیک شبکه، صعودی به نظر می رسد

نسبت RVT، که در ابتدا توسط Checkmate خود Glassnode ارائه شد، با هدف مقایسه ارزش دلاری منتقل شده در شبکه با ارزش نسبی آن است. RVT به عنوان یک نسبت روی زنجیره به زنجیره، یک نوسان ساز ثابت و قابل اعتماد برای چرخه های گاو/خرس ارائه می دهد. ما در اینجا به آن به عنوان یکی از نمودارهای Community Workbench اخیراً منتشر شده نگاه می کنیم.

مقادیر پایین تر RVT به معنای حجم انتقال USD، و در نتیجه استفاده از شبکه، نسبت به Realized Cap (مبنای هزینه زنجیره ای شبکه) در حال رشد است. این را می توان به عنوان یک سیگنال صعودی تفسیر کرد.

مقادیر RVT بالاتر به این معنی است که حجم انتقال شبکه نسبت به ارزش واقعی بیت کوین (Realized Cap) کمتر است، که نشان می دهد ارزش گذاری شبکه از مطلوبیت تقاضای آن پیشی می گیرد. این معمولا یک سیگنال نزولی است.

نسبت RVT در حال حاضر در پایین ترین حد تاریخی معامله می شود، که نشان می دهد حجم تراکنش شبکه نسبت به مقدار ذخیره شده در بیت کوین بسیار بالا است و یک سیگنال صعودی کلان است.

نمودار نسبت RVT بیت کوین:

نمودار نسبت RVT بیت کوین
نمودار نسبت RVT بیت کوین

دینامیک عرضه اغلب یک شاخص پیشرو برای تغییر احساسات HODLer است. همانطور که قیمت ها به بالاترین حد جدید می رسد، بیت کوین های قدیمی دوباره به چرخه باز می گردند و به دنبال نقدینگی خروج برای تحقق سود هستند. باندهای سنی حجم فروخته شده (SVAB) که در زیر فیلتر شده اند، تا فقط بیت کوین های فروخته شده قدیمی تر از 1 ماه را نشان دهند، اخیراً به منطقه صعودی (بیش از 6٪ حجم روزانه) رسیده اند. این به دنبال سپتامبر است که شاهد برخی از آرام‌ترین فعالیت‌ها برای این گروه در تاریخ اخیر بود (کمتر از 2٪ حجم روزانه).

نمودار حجمی سنی بیت کوین های خرج شده:

نمودار حجمی سنی بیت کوین های خرج شده
نمودار حجمی سنی بیت کوین های خرج شده

برای تأیید افزایش حجم روزانه بیت کوین ‌های قدیمی ‌تر از 1 ماه فروخته شده، ما به میانگین عمر خروجی فروخته شده (ASOL) نگاه می‌کنیم – میانگین سنی تمام خروجی‌های فروخته شده در طول زمان، بدون توجه به حجم. همانند جهش صعودی در SVAB که قبلاً به آن اشاره کردیم، ASOL افزایشی را نسبت به خط میانگین 40 روزه مشاهده کرده است، که معمولاً با نوسانات قیمت درهرجهت مطابقت دارد.

نمودار تنظیم شده توسط نهاد ASOL:

نمودار تنظیم شده توسط نهاد ASOL
نمودار تنظیم شده توسط نهاد ASOL

هنگام ترکیب مشاهدات افزایش فعالیت بیت کوین های قدیمی با سطوح کم سود گیری که قبلاً پوشش داده شد، یک پرتره صعودی روی زنجیره ترسیم می شود. اگر بیت کوین بتواند فضای کم فروش را حفظ کند، بیت کوین ممکن است به زودی خود را در کشف قیمت های جدید پیدا کند.


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال امروز 5 آبان 1400
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال امروز 5 آبان 1400

تحلیل آن چین ارز های دیجیتال امروز 5 آبان 1400

بیت کوین این هفته پس از راه اندازی ETF استراتژی بیت کوین Pro Shares (Ticker $BITO) به بالاترین حد خود رسیده است. بازار بالاتر از ATH قبلی آوریل (64,717 دلار) قرار گرفت، و به اوج جدید 66,928 دلار رسید. بازار از آن زمان اصلاح کرد، و به پایین ترین سطح هفتگی 59722 دلار رسید.

BITO ETF از 1.1 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت در دو روز اول معاملات فراتر رفت، و از رکورد 18 ساله ثبت شده توسط ETF طلای GOLD پیشی گرفت. از آنجایی که زیربنای ETF BITO معاملات فیوچرز بیت کوین در بورس CME است، این هفته رشد انفجاری در open interest و حجم در بازارهای CME را تحلیل خواهیم کرد.

همچنین ارزیابی خود را از رفتار فروش دارندگان بلند مدت بیت کوین ادامه می‌دهیم، که به نظر می‌رسد با بازگشت اعتقاد در طول این عقب‌ نشینی کند می‌شود. ما تجزیه و تحلیل خود را با معرفی معیارهای جدید و مدل‌های قیمت‌گذاری که توسط جامعه تحلیل‌گران ما ایجاد شده‌اند، به پایان می‌رسانیم.

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه:

نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه
نمودار بیت کوین بازه زمانی روزانه

راه اندازی ETF با حمایت معاملات فیوچرز بیت کوین

خبر اصلی در صنعت هفته گذشته، راه اندازی محصول BITO ETF بود که از قراردادهای فیوچرز CME به عنوان زیربنا استفاده می کند. Open interest به قراردادهای CME تا ماه اکتبر افزایش یافته است، و 3.95 میلیارد دلار (265٪) افزایش یافته است. این یک رکورد جدید 5.44 میلیارد دلاری را برای Open interest معاملات فیوچرز در بورس CME ایجاد کرد.

نمودار اون اینترست فیوچر در بازار CME:

نمودار اون اینترست فیوچر در بازار CME
نمودار اون اینترست فیوچر در بازار CME

حجم معاملات همچنین در روز 20 اکتبر، قیمت ATH، به بالاترین حد خود یعنی 7.66 میلیارد دلار رسید. معامله گران 490 میلیون دلار حجم اضافی را در معاملات فیوچرز CME نسبت به اوج قبلی در فوریه 2021 منتقل کردند.

نمودار حجم معاملات فیوچرز در بازار CME:

نمودار حجم معاملات فیوچرز در بازار CME
نمودار حجم معاملات فیوچرز در بازار CME

فاندینگ ریت در بازارهای فیوچرز سوآپ دائمی نیز در همان روزی که قیمت ها به 66 هزار دلار رسید، به بالاترین سطح جدید رسیده بود. این نشان می دهد که بسیاری از معامله گران در میان هیجان رالی و راه اندازی ETF در حال باز کردن موقعیت های خرید اهرمی بودند. همانطور که اغلب در دوره‌های پر رونق و اهرم بالا اتفاق می‌افتد، قیمت‌ها به سرعت اصلاح می‌شوند، اهرم‌های مازاد را از بین می‌برند، به حد ضرر می‌رسند و فاندینگ ریت را به سطوح پایین‌تر باز می‌گردانند.

توجه داشته باشید که فاندینگ ریت در همان سطوحی باقی می‌ماند که درست قبل از تخلیه اولیه سپتامبر مشاهده شد. با توجه به اینکه Open interest معاملات فیوچر نزدیک به بالاترین حد خود باقی مانده است، خطر نزول بیشتر برای پاکسازی اهرم های بیشتر همچنان در جریان است.

نمودار فاندیت ریت معاملات فیوچر در تمام صرافی ها:

نمودار فاندیت ریت معاملات فیوچر در تمام صرافی ها
نمودار فاندیت ریت معاملات فیوچر در تمام صرافی ها

در نهایت در بازارهای مشتقات، و در یک نگاه سازنده تر، نسبت حاشیه نوسان فیوچرز وثیقه شده (مارجین) توسط دارایی های کریپتو همچنان رو به کاهش است. قراردادهای فیوچرز مارجین از 70.1% در آوریل (در فهرست مستقیم Coinbase)، به 44.6% امروز کاهش یافته است.

عکس این مشاهدات این است که استیبل کوین یا وثیقه فیات اکنون برای 55.4 درصد از معاملات فیوچرز Open interest (در مقابل 29.9 درصد در آوریل) ثبت شده است. این وضعیت بسیار سالم تری از اهرم در سراسر بازار است، جایی که نوسانات قیمت در مارجین ارسال شده به تدریج به نفع دارایی های با ارزش ثابت و ارز فیات کاهش می یابد.

نمودار درصد معاملات مارجین فیوچرز در اوپن اینترست:

نمودار درصد معاملات مارجین فیوچرز در اوپن اینترست
نمودار درصد معاملات مارجین فیوچرز در اوپن اینترست

بیت کوین های قدیمی در حال حرکت

هفته گذشته نشانه‌های اولیه بیت کوین های قدیمی‌تر را پوشش دادیم، که بازتاب دارندگان طولانی‌مدت با تجربه‌تر (LTH)، خرج شدن و کسب سود است. این یک رفتار معمولی در مورد ATH های قیمتی است، و پس از یک هفته دیگر اقدام قیمت، می توانیم وضعیت این روند را مجددا ارزیابی کنیم.

عرضه بلندمدت دارندگان در دو هفته گذشته حدود 39.5 هزار بیت کوین کاهش یافته است. با این حال، وقتی به این موضوع نگاه می‌کنیم، دوره‌ای از انباشت و هولدینگ باورنکردنی را دنبال می‌کنیم، که در آن عرضه نگه‌داشته شده LTHها، 2.42 میلیون BTC از پایین‌ترین حد در ماه مارس افزایش یافت.

عرضه LTH فعلی 680 هزار بیت کوین بالاتر از این زمان در سال گذشته است، و حتی پس از هفته ها فروش، شروع به بازگشت به سمت بالا می کند. این مشاهدات نشان می دهد که شاید توزیع LTH تاکنون بیشتر یک “رویداد” بوده است تا یک روند.

نمودار عرضه کل دارندگان بلند مدت بیت کوین:

نمودار عرضه کل دارندگان بلند مدت بیت کوین
نمودار عرضه کل دارندگان بلند مدت بیت کوین

ما می توانیم بزرگی طول عمر تخریب شده توسط این بیت کوین های قدیمی را در حال حرکت در متریک Dormancy ببینیم. Dormancy میانگین تعداد روزهای بیت کوین (طول عمر) تخریب شده به ازای هر واحد بیت کوین صرف شده در آن روز را نشان می دهد. تفسیر کلی این است:

مقادیر بالاتر به معنای میانگین سنی بالاتر است، و معمولاً نشان می‌دهد که بیت کوین های قدیمی در حال توزیع هستند (معمولاً در بازارهای گاوی)

مقادیر پایین تر به این معنی است که میانگین سنی بیت کوین ها نسبتاً جوان است، و برای بازارهای نزولی و دوره های انباشت معمول است.

یک خط پایه ای افقی قبل از بازار گاوی در حدود 50 روزه در طول 2019-2020 ایجاد شده. این به ما یک نقطه مرجع برای آنچه که انباشت در مقابل توزیع را تشکیل می دهد. به طور باورنکردنی، انباشتگی از ماه مه تا سپتامبر به صورت مقادیر بسیار کم Dormancy نشان داده می شود، و در اواسط سپتامبر به زیر 25 روز می رسد.

(سیگنال انباشت قوی) طی دو هفته گذشته افزایش جزئی در این معیار وجود داشته است، با این حال به معاملات آن در حوالی خط پایه قبل از صعودی 50 روزه ادامه می دهد، که نشان می دهد فروش LTH ها متوسط است، اما افراطی نیست.

نمودار DORMANCY تنظیم شده با دوره 7 روزه:

نمودار DORMANCY تنظیم شده با دوره 7 روزه
نمودار DORMANCY تنظیم شده با دوره 7 روزه

یک الگوی مشابه را می توان در متریک باینری کوین-روزهایی که بازار اصلاح داشته مشاهده کرد، که شروع به معامله بالاتر بر اساس میانگین 7 روزه کرده است. این دوباره بسیار شبیه به رفتار مشاهده شده در بازارهای افزایشی قبلی است، که در آن LTH ها توزیع در حدود ATH های قیمتی را آغاز می کنند. الگوی مشابهی از اکتبر 2020 تا ژانویه 2021 در طول رالی از 10 تا 42 هزار دلار قابل مشاهده است.

نمودار باینری CCD بیت کوین:

نمودار باینری CCD بیت کوین
نمودار باینری CCD بیت کوین

امواج Realized Cap HODL مشاهدات فوق را تایید می‌کنند، زیرا نوارهای بیت کوین های جوان‌تر (رنگ‌های گرم‌تر) اندکی افزایش یافته‌اند. همانطور که بیت کوین های قدیمی تر فروخته می شوند، ارزش واقعی بیشتری از بیت کوین ها به این باندهای جوان تر منتقل می شود، و باندهای قدیمی تر به نسبت کوچک می شوند.

نمودار حجم واقعی بیت کوین های هولد شده:

نمودار حجم واقعی بیت کوین های هولد شده
نمودار حجم واقعی بیت کوین های هولد شده

معیار SOPR دارنده کوتاه‌مدت نیز نشان‌دهنده بازگشت اعتقاد است، با برگشت به مقدار 1.0. SOPR منعکس کننده سودآوری کل بیت کوین های فروخته شده در آن روز است، با مقادیر بیشتر از 1.0 نشان دهنده سود خالص و کمتر از 1.0 زیان خالص.

STH ها معمولا خریداران و فروشندگان حاشیه ای هستند، و STH-SOPR اغلب هنگامی که به مقدار 1.0 بر گشت داده می شود، پشتیبانی ( گاوها) و مقاومت (خرس ها) را نشان می دهد. این نشان می‌دهد که برای هر دو طرف سود آور بوده و نشان‌دهنده بازگشت اعتقاد است. در یک بازار صعودی، تنظیم مجدد SOPR یک مورد معقول برای پایین‌ترین حد یک اصلاح ارائه می‌کند، حتی اگر فقط برای یک جهش کوتاه‌مدت باشد.

نمودار SORP دارندگان کوتاه مدت بیت کوین:

نمودار SORP دارندگان کوتاه مدت بیت کوین
نمودار SORP دارندگان کوتاه مدت بیت کوین

به طور کلی، تعداد انگشت شماری از دارندگان بلندمدت شروع به فروختن بیت کوین های خود برای رسیدن به سود کرده اند، و در معیارهای افزایش طول عمر تخریب شده ظاهر می شوند. با این حال، افزایش در Dormancy و Binary CDD نسبت به توزیع‌های چرخه گاوی قبلی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند، و حتی STH ها در طول این اصلاح فروش را متوقف کرده‌اند.

با توجه به اینکه عرضه LTH در حال حاضر شروع به بهبود کرده است، محتمل ترین تفسیر این است که اکثریت قریب به اتفاق دارندگان بیت کوین همچنان منتظر قیمت های بالاتر هستند و منتظر هم می مانند.

ویژگی هفتگی: نمودارهای میز کار جامعه

اولین مورد، مدل Top Cap است که توسط پدربزرگ خود تجزیه و تحلیل زنجیره ای، woonomic، سرمایه گذاری شده است. این مدل مضربی از 35 را برای میانگین قیمت بیت کوین در تمام دوران اعمال می کند، تا یک مدل چرخه ای بالا ایجاد کند، که هر چهار رأس بازار کلان قبلی را انتخاب کرده است.

نمودار مدل تاپ کپ:

نمودار مدل تاپ کپ
نمودار مدل تاپ کپ

دومین نسبت شوک عرضه غیر قابل تبدیل به پول (ISS) است، که توسط WClementeIII پیشنهاد شده است. در جایی که بیت کوین ها عمدتاً از گردش پولی خارج می شوند، نسبت ISS روند بالاتری خواهد داشت، که نشان دهنده افزایش احتمال شوک عرضه است. برعکس، روند نزولی در ISS Ratio زمانی رخ می دهد که بیت کوین ها در گردش پولی خرج می شوند و احتمال شوک عرضه را کاهش می دهند.

نمودار نسبت شوکه عرضه بیت کوین:

نمودار نسبت شوکه عرضه بیت کوین
نمودار نسبت شوکه عرضه بیت کوین

نسبت قیمت واقعی به سرزنده بودن (RPLR) توسط dorinvesting معرفی شد، که قیمت واقعی را با استفاده از Liveliness تغییر می دهد. با در نظر گرفتن نسبت بین این دو، می توان یک مدل “ارزش منصفانه” برای بیت کوین ایجاد کرد، که دوره های زمانی را که هولد کردن یا خرج کردن بر رفتار سرمایه گذاران غالب است را محاسبه می کند.

در جایی که هولد بیشتری صورت می گیرد، روزهایی که بیت کوین بیشتری استخراج می شود، Liveliness به سمت صفر می رود، و ارزش منصفانه RPLR بالاتر تخمین زده می شود.

در جایی که هولد کمتری انجام می شود، روزهایی که بیت کوین بیشتری از بین می روند، Liveliness به سمت وحدت گرایش پیدا می کند، و ارزش منصفانه RPLR کمتر تخمین زده می شود.

نمودار نسبت LIVELINESS به قیمت واقعی بیت کوین:

نمودار نسبت LIVELINESS به قیمت واقعی بیت کوین
نمودار نسبت LIVELINESS به قیمت واقعی بیت کوین

در نهایت، ما دمای قیمت بیت کوین را داریم، که توسط dilutionproof ساخته شده است، و برای ایجاد یک مدل بازگشت متوسط بر اساس ماهیت چرخه ای سرمایه گذاری بیت کوین و چرخه های هاوینگ استفاده می شود. هم یک نوسان ساز و هم باندهای قیمت گذاری را برای ارزیابی اینکه کدام سطح قیمت با چند برابر انحراف استاندارد ارزش منصفانه یا پرت شدید منطبق است فراهم می کند.

نمودار دمای قیمت بیت کوین:

نمودار دمای قیمت بیت کوین
نمودار دمای قیمت بیت کوین


تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال امروز 28 مهر 1400
تحلیل آن چین ارزهای دیجیتال امروز 28 مهر 1400

تحلیل آن چین ارز های دیجیتال امروز 28 مهر 1400

گزارش داده های آن چین هفته 42 سال 2021

هفته گذشته، هفته ای هیجان انگیز برای سرمایه گذاران بیت کوین بود، زیرا SEC اولین محصول ETF با پشتیبانی فیوچرز بیت کوین را تایید کرد. بازار همچنان از پایین ترین سطح 54،370 دلار به بالاترین سطح 62،503 دلار رسید. در اوج هفتگی، قیمت ها در حدود 2،214 دلار از بالاترین سطح فعلی در 64،717 دلار بود.

هیجان در بازار را می توان در تعدادی از شاخص ها و معیارها، هم در الگوهای فروش های شبکه ای و هم در بازارهای فیوچرز مشاهده کرد. این هفته ما به دنبال نشانه هایی هستیم، که نشان می دهد دارندگان بلند مدت سود خود را افزایش می دهند، اهرم فزاینده در بازارهای فیوچرز و انفجار در حجم معاملات بالاست. گاوها به صورت انبوه گزینه های بای را فشار می دهند و قیمت های اعتصابی ترجیحی تا پایان سال بالای 100 هزار دلار است.

نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی:

نمودار بیت کوین بازه زمانی هفتگی

دارندگان بلند مدت شروع به کسب سود می کنند.

برای آماده سازی این مرحله، ما به بررسی معیار URPD می پردازیم، که توزیع قیمتهایی است که آخرین بار بیت کوین های در گردش در شبکه فروخته شده است. در زمان نگارش این مقاله، تنها 311.8k BTC آخرین بار با قیمت های بالاتر جابجا شد. همچنین توجه داشته باشید که صاحبان این بیت کوین ها در تمام فراز و نشیب ها و نوسانات 6 ماه گذشته هولدر بوده اند، و فروشی نداشته اند.

با وجود تنها 1.66 درصد از عرضه با زیان تحقق نیافته، این بدان معناست که 98.34 درصد از بیت کوین ها در حال حاضر با سود تحقق نیافته نگهداری می شود.

نمودار توزیع سودهای تحقق یافته UTXO برای بیت کوین:

نمودار توزیع سودهای تحقق یافته UTXO برای بیت کوین
نمودار توزیع سودهای تحقق یافته UTXO برای بیت کوین

همانطور که بازار به سمت ATH پیش می رود، و سرمایه گذاران به طور فزاینده ای سودهای تحقق نیافته دارند، انگیزه فروش افزایش می یابد.

ما اخیراً مقاله ای منتشر کردیم، که رفتارهای دوره ای کلان قوی ترین دستان بازار بیت کوین را بررسی می کند: دارندگان بلند مدت (LTH)، این نهادها به عنوان صاحبان بیت کوین هایی که 155 روز یا بیشتر نگهداری شده اند طبقه بندی می شوند، و عموماً “پول هوشمند بیت کوین” محسوب می شوند.

رفتارهای معمولی شبکه ای ای LTH ها را می توان به صورت خرید کم (تجمع در یک بازار خرسی) و فروش بالا (فروش با قدرت در روند صعودی) خلاصه کرد. روند افزایش هزینه LTH ها برای خرید بیت کوین معمولاً همزمان با شکست قیمت ATH قبلی است. بنابراین انتظار می رود که این روند با فروش بیت کوین های قدیمی با افزایش قیمت بازار افزایش یابد.

طی هفته گذشته، ما می توانیم ملایم شدن معیار تغییر موقعیت خالص LTH را مشاهده کنیم. این نشان می دهد که بخشی از هزینه های LTH در حال افزایش است زیرا قیمت ها بالای 60 هزار دلار افزایش می یابد. ملاحظه می کنید که دوباره در حال کم شدن است.

نمودار خالص تغییر موقعیت هولدرهای بلند مدت بیت کوین:

نمودار خالص تغییر موقعیت هولدرهای بلند مدت بیت کوین
نمودار خالص تغییر موقعیت هولدرهای بلند مدت بیت کوین

این رفتار فروش ها به امواج HODL Cap Realized سرازیر شده است. این معیار نشان می دهد که ارزش واقعی بیت کوین ها در گروه های زمانی مختلف طبقه بندی شده اند.

در اینجا می بینیم که روند نزولی بیت کوین های کمتر از 1 ماه، که از ماه فوریه ادامه داشت، این هفته با افزایش جزئی روبرو شده است. هنگامی که نوارهای بیت کوین های جدیدتر ضخیم می شوند، این فقط می تواند ناشی از مصرف بیت کوین های قدیمی باشد، که عمر انباشته آنها را از بین می برد و فرض بر این است که دست خود را تغییر می دهند.

نمودار موجی سرمایه هولدرهای واقعی بیت کوین:

نمودار موجی سرمایه هولدرهای واقعی بیت کوین
نمودار موجی سرمایه هولدرهای واقعی بیت کوین

با افزایش حجم در فضای معاملات زنجیره ای، ما دوباره می توانیم معیار Binary Coin-days Destroyed را دوباره مرور کنیم. این معیار دارای میانگین متحرک 7 روزه است، و برای شناسایی روند بیت کوین های قدیمی فروخته شده بسیار مفید است. تفسیر کلی این معیار به شرح زیر است:

 • ارزش های جانبی پایین: انباشت به عنوان بیت کوین های قدیمی خاموش باقی می مانند.
 • روندهای صعودی: با فروش بیت کوین های قدیمی ، معمولاً با قدرت در بازار توزیع می شود.
 • روند نزولی: پس از اوج گیری بازار ، صاحبان بیت کوین های قدیمی فروش های خود را کند کرده و برای انباشت آماده می شوند.

در این هفته نشانه اولیه ای از افزایش فروش های قدیمی مشاهده شد، و تأیید کرد که تعداد روزهای بیت کوین بیشتر از میانگین بلند مدت از بین رفته است. با این اوصاف ، بازارهای صعودی اغلب می توانند ماهها رفتارهای توزیعی را که در همه چرخه های قبلی مشاهده می شود ، جذب کنند.

نمودار باینری CCD بیت کوین:

نمودار باینری CCD بیت کوین
نمودار باینری CCD بیت کوین

با استفاده از ابزار Workbench، ما می توانیم حجم BTC را که فروخته شده است، هم متوجه ضرر و هم سود بدست آوریم. نمودار زیر مجموع 90 روزه سودهای تحقق یافته (سبز) و زیانهای تحقق یافته (قرمز) را که هر دو به BTC نشان داده شده است نشان می دهد.

تغییرات کلان کلیدی در احساسات و جهت، مانند قله های بازار و پایین کاپیتولاسیون مشخص شده است. طی 90 روز گذشته، در مجموع 1.63 میلیون BTC سود و 676 هزار BTC زیان (مجموع 2.3 میلیون BTC) محقق شده است. توجه داشته باشید که معیار سود تحقق یافته در سال 2018 (5.99M BTC)، 2019 (2.50M BTC) و اخیراً در Q2 2021 (4.58M BTC) به طور قابل توجهی زیر صعود بازار باقی مانده است.

نمودار سود و زیان تحقق یافته بیت کوین در طول 90 روز:

نمودار سود و زیان تحقق یافته بیت کوین در طول 90 روز
نمودار سود و زیان تحقق یافته بیت کوین در طول 90 روز

نمودار نسبت سود واقعی به ارزش (RPV) مقیاس این سودهای تحقق یافته بر اساس هزینه های زنجیره ای بازار (سقف تحقق یافته).

این معیار اندازه حجم سودآور صرف شده در شبکه (فشار فروش فرض شده) را با ارزشی که سرمایه گذاران در بیت کوین ذخیره کرده اند، (مجموع تمام ارزش سکه به قیمت آخرین هزینه مصرف) مقایسه می کند.

در مقایسه با بازارهای قبلی و بازارهای صعودی، هزینه های جاری در مقایسه با ارزش گذاری شبکه نسبتاً ناچیز است. در حالی که ما اکنون تأیید کرده ایم که بیت کوین های سودآور در حال حرکت هستند ، این معیارها نشان می دهد که تقاضای فعلی برای جذب هرگونه فشار جانبی فروش کافی است.

نمودار نسبت سود واقعی تحقق یافته بیت کوین:

نمودار نسبت سود واقعی تحقق یافته بیت کوین
نمودار نسبت سود واقعی تحقق یافته بیت کوین

سرانجام، با اتمام تحقیقات خود در مورد ساختار بازار در شبکه، می توانیم به معیار تغییر وضعیت خالص بورس نگاه کنیم تا ببینیم آیا این بیت کوین ها به صرافی های فروش سرازیر می شوند یا خیر. آنچه می توانیم ببینیم این است که پس از یک دوره طولانی مدت خروج های پایدار، تغییرات موجودی خالص موجودی های ارزی به حالت خنثی بازگشت.

این نشان می دهد که طی 30 روز گذشته، جریانهای ورودی با خروجی ها مطابقت داشته است، که نشان می دهد تقاضای کافی در حال حاضر برای جذب طرف فروش وجود دارد. با این حال، این نشان می دهد که تعداد کمتری بیت کوین در حال برداشت است و بدیهی است که از نظر قیمت خالص کمتر از خروجی های خالص است.

جالب اینجاست که این ساختار بازار بسیار شبیه دوره اواخر سال 2020 است، زیرا بیت کوین به آخرین چرخه های 20 هزار دلاری ATH نزدیک شد. در مجموع، بازار همچنان صعودی است، با این حال به احتمال زیاد این سیگنال اولیه بیت کوین های قدیمی، متعلق به LTHs که در شبکه هزینه می شوند، مانند همه چرخه های قبلی بیت کوین ادامه خواهد داشت.

نمودار خالص تغییرات پوزیشن در تمام صرافی ها برای بیت کوین:

نمودار خالص تغییرات پوزیشن در تمام صرافی ها برای بیت کوین
نمودار خالص تغییرات پوزیشن در تمام صرافی ها برای بیت کوین

انفجار بیشتر بازارهای فیوچرز

بازارهای فیوچرز برای بیت کوین با افزایش قابل توجه علاقه و حجم باز شده، به ویژه در فضای اختیار معامله، مواجه شده اند. سود باز گزینه ها تنها در طول ماه اکتبر به میزان قابل توجهی +107 درصد ((6.3 میلیارد دلار) افزایش یافت. در حالی که یک رکورد عالی نیست، اما همه چیز چندان دور از ذهن نیست.

نمودار معاملات باز فیوچرز در تمام صرافی ها برای بیت کوین:

نمودار معاملات باز فیوچرز در تمام صرافی ها برای بیت کوین
نمودار معاملات باز فیوچرز در تمام صرافی ها برای بیت کوین

حجم معاملات فیوچرز نیز به طور مشابه، هفته فوق العاده ای را تجربه کرده است، زیرا قیمت بیت کوین از سطح قیمت 60 هزار دلار عبور کرده و حجم تا 1.5 میلیارد دلار افزایش یافته است. حجم معاملات فیوچرز تنها در سه مورد قبلی به بالاترین سطح خود رسیده است ، همه در نقاط مشابه قیمت بین مارس و مه امسال.

نمودار حجم معاملات بیت کوین در فیوچرز برای همه صرافی ها:

نمودار حجم معاملات بیت کوین در فیوچرز برای همه صرافی ها
نمودار حجم معاملات بیت کوین در فیوچرز برای همه صرافی ها

در بازارهای فیوچرز، Open interest افزایش یافته است، اگرچه مطمئناً به همان نسبت نسبی در فضای اختیار معامله نیست. نمودار زیر سود باز معاملات آتی دائمی در BTC را نشان می دهد، تا به جداسازی رشد بهره باز از تأثیر قیمت بیت کوین کمک کند.

Open interest در بازارهای فیوچرز در حال حاضر حدود 225 هزار BTC است، که همزمان با تعداد یا دوره های قبل از خروج اهرم است. نمونه های اولیه آوریل، مه و سپتامبر قله های محلی هستند، که همه آنها با انحلال های طولانی آبشار همراه بود. با این حال، سطح بالایی از Open interest در ماه ژوئیه مشاهده شد، قبل از اینکه شورت ها در کف 29 هزار دلار قرار بگیرند.

نمودار معاملات فیوچرز بدون تاریخ انقضا برای بیت کوین:

نمودار معاملات فیوچرز بدون تاریخ انقضا برای بیت کوین
نمودار معاملات فیوچرز بدون تاریخ انقضا برای بیت کوین

حجم معاملات در مقیاس کلان در حال کاهش است، و از زمان فروش در ماه مه بوده است. در یک محیط باز با حجم بالا، اما با حجم کم، می تواند زمینه را برای افزایش احتمال آبشار انحلال فراهم کند، زیرا ممکن است حجم ها برای پشتیبانی از شستشو پس از شروع کافی نباشند.

در حالی که بازار به طور کلی نسبتاً سالم است، و تقاضا از طرف فروش LTH برآورده می شود، اما با توجه به افزایش اهرم در بازارهای آتی و اختیار معامله، احتیاط می شود.

نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین:

نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین
نمودار حجم معاملات فیوچرز بیت کوین

با نزدیک شدن قیمت به سقف تاریخی خود، شاخص خالص سود و ضرر کسب نشده، تقریبا با اوج تاریخی خود فاصله ای ندارد. در وضعیت کنونی که قیمت در محدوده مقاومتی خود در حال نوسان است، 63 درصد از ارزش بازار، سود اکتساب نشده محسوب میشود.

نمودار شاخص خالص سود و ضرر کسب نشده:

نمودار شاخص خالص سود و ضرر کسب نشده
نمودار شاخص خالص سود و ضرر کسب نشده

شاخص ترس و طمع بیت کوین، امروز پس از گذشت 8 ماه به درجه طمع شدید رسیده. بنابراین باید معامله گران و سرمایه گذاران مراقب سودهای خود باشند.

نمودار شاخص ترس و طمع بازار:

نمودار شاخص ترس و طمع بازار
نمودار شاخص ترس و طمع بازار

منبع: زوم ارز