زوم ارز پدیا

ماشین مجازی اتریوم Evm چیست؟

فضای مورد استفاده برنامه ها از فضای بلاک چین  اتریوم ماشین مجازی اتریوم نامیده می شود. ماشین‌های مجازی اتریوم،  یک ماشین تیورینگ کامل است که بخش اصلی پلتفرم اتریوم را تشکیل می‌دهد و می توان روی آن، پلتفرم ها و برنامه های را بصورت غیر متمرکز  اجرا کرد. ماشین مجازی اتریوم وظیفه تایید اعتبار تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین اتریوم را از طریق کنترل وضعیت حساب ، وضعیت جهانی، وضعیت ذخیره‌سازی ، اطلاعات بلاک و اطلاعات فضای ران‌تایم به عهده دارد. ماشین‌های مجازی اتریوم ، این امکان را فراهم می کنند که برای همه برنامه‌های خود از بلاک چین اتریوم استفاده کنید به جای اینکه  برای هر برنامه ، یک بلاک چین مستقل ایجاد کنید. در ادامه به بررسی ماشین مجازی اتریم Evm می پردازیم.

سلام کریپتو

سیستم پردازش قراردادهای هوشمند پلتفرم  اتریوم ( Evm ) تیورینگ کامل است زیرا که می‌توانیم آن را از لحاظ روش‌های محاسباتی به هر کامپیوتری در دنیای واقعی تشبیه کنیم. تنها تفاوت آنها، تفاوت در قدرت پردازش است.حال می بینیم که ماشین تیورینگ کامل چه معنایی دارد.

 ماشین تیورینگ کامل چیست؟

تعریفی از ویکی پدیا ارائه می دهیم:

Turing Complete یا ماشین تیورینگ کامل، به ماشینی گفته می‌شود که فارغ از قدرت پردازشی ، حافظه‌ی بی‌نهایت و زمان پردازش بی‌نهایت در اختیار دارد و از الگوریتم محاسباتی «تز چرچ-تیورینگ» و الگوریتم منطقی «بولی» استفاده می‌کند. در واقع هر دو کامپیوتری که بر اساس تز چرچ-تیورینگ کار می‌کنند، Turing Complete نامیده می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  چگونه محصول خود را NFT کنم؟ | آموزش ساخت NFT

تعریف کامل تری از ماشین های مجازی اتریوم و کارکرد آنها

به هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاک چین node یا گره گفته می شود. گره ها وظیفه تایید و بررسی و محاسبات تراکنش ها را دارند. تغییرات در شبکه اتریوم، وقتی رخ می دهد که تمامی گره‌ها در اتفاق افتادن آن توافق داشته باشند .  با وجود گره‌ها یا ماینرها در شبکه احتمال ز هرگونه اشتباه یا تقلب در این شبکه از بین می رود. برنامه‌ها از طریق گره‌ها به شبکه اتریوم اضافه می‌شوند. هر کدام از این گره‌ها،  دارای ماشین مجازی اتریوم هستند.

صرافی ایرانی کارت

برنامه هایی که قرار است از اتریوم استفاده کنند ، باید حتما قابلیت خواندن توسط ماشین مجازی اتریوم را داشته باشند. برنامه‌هایی که با زبان Byte Code یا زبان صفر و یک نوشته می‌شوند، این قابلیت را دارند. زبان های برنامه نویسی مانند Solidity و Serpent دو نمونه از زبان های برنامه نویسی مورد استفاده هستند.

در واقع  ماشین مجازی یه دستگاه کدنویسی شده است که می تواند قراردادهای هوشمندی که به زبان Solidity نوشته شده‌اند را، روی شبکه بلاک چین اجرا کند.

ممنون که تا پایان مقاله ماشین مجازی اتریوم Evm با ما همراه بودید ، همچنین می توانید از طریق وب سایت زوم ارز اطالاعات خود را در زمینه ارز های دیجیتال ، بلاک چین و بیت کوین افزایش دهید.

معصومه گودرزی

کارشناس ارشد ریاضی|تکنسین شبکه|مولف کتاب های اموزشی|مدرس دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی|پژوهشگر در مورد ارزهای دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا