زوم ارز پدیا

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست ؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین ، یکی از نگرانی های مهمی که همگام با رشد پذیرش بیت کوین در دنیا بیشتر می شود، مشکل راه حل برای مقیاس پذیری ارز دیجیتال بیت کوین است. اگر تا به حال درباره لایتینگ شبکه بیت کوین اطلاعاتی نشنیده اید، بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید چراکه در این مقاله قصد داریم تا دقیقا به این موضوع بپردازیم. حال قبل از اینکه توضیحات اصلی را آغاز کنیم، آیا می دانید که چه کشور هایی بیشترین نود شبکه لایتینگ ” Lightning Network Nodes ” را در اختیار دارند؟ همانطور که می دانید در حال حاضر بیت کوین یکی از معروف ترین و همچنین پرطرفدار ترین رمز ارز های جهان است که یکی از اصلی ترین مشکل های آن نیز مقیاس پذیری می باشد که این موضوع را احتمالا بار ها شنیده اید.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

نگاهی به شبکه لایتنینگ یا Lightning Network

اگر فردی فعال در حوزه ارز های دیجیتال باشید، احتمالا شنیده اید که شبکه لایتنینگ یا Lightning Network یکی از مهمترین بخش از توسعه لایه دوم موجود در بلاکچین ارز دیجیتال بیت کوین است. طبق شنیده ها، به نظر می رسد که کشور آمریکای شمالی یک راه حل مورد علاقه برای این کار را پرداخت متمرکز بر بهره وری است. در حال حاضر کشور آمریکای شمالی و اروپا حدودا ” 88 درصد ” از کل نود های شبکه لایتنینگ ارز دیجیتال بیت کوین را کنترل می کنند. لازم به ذکر است که بیشتر این موضوع نیز در مراکز شهری بزرگ قرار دارند. همانطور که گفته شد شبکه لایتنینگ یک راه حل لایه دو بلاکچین می باشد که امروزه در درست توسعه و پیشرفت می باشد.

شبکه لایتنینگ بیت کوین
شبکه لایتنینگ بیت کوین

این کار، بر ایجاد برخی از کانال های همتا متمرکز انجام می شود که معاملات آن تا حدودی فوری و ارزان می باشد که نیاز به ثبت آن در یک بلاکچین جدید نیز وجود دارد. تمامی این دارایی در کیف پول هایی قفل می شوند تا در شبکه لایتنینگ یا Lightning Network دردسترس باشند. زمانی که یک کاربر کوین های خود را در بلاکچین بیت کوین نیاز داشته باشد، کانال بسته می شود و بلاکچین نیز یک تراکنش را از کیف پول اصلی به آخرین مورد ثبت می کند. تمامی این کار ها بدون اینکه ثبتی انجام بشود اتفاق می افتد.

کوین کده

همانطور که در ابتدای این قسمت از مقاله آوردیم آمریکای شمالی یکی از کشور هایی است که نود های شبکه لایتنینگ در آن اجرا می شود. بر اساس گزارش و همچنین شواهد های موجود، آمریکای شمالی به تنهایی 45 درصد از کل نود های شبکه لایتنینگ یا Lightning Network Nodes را اجرا می کند. اکثریت این نود ها در ایالت متحده می باشد. آزمایشگاه های لایتنینگ از توسعه دهندگان برتر راه حل مقیاس پذیری می باشند. بلاک استریم یکی از این آزمایشگاه ها می باشد که بزرگ ترین شرکت توسعه دهنده ارز دیجیتال بیت کوین است که در کشور کانادا ثبت شده است. اگر یادتان باشد در ابتدای این قسمت آوردیم که 88 درصد از کل نود های شبکه لایتنینگ در دو کشور آمریکای شمالی و اروپا می باشد که در این قسمت در ابتدا متوجه شدیم که از این 88 درصد، 45 درصد متعلق به کشور آمریکای شمالی و پس از آن نیز 43 درصد نود های جهان متعلق به اروپا می باشد. باقی نود های موجود نیز در کشور های مختلف وجود دارد که به ترتیب همانند لیست ذیل هستند.

نام کشور درصد نود
آسیا 6.2 درصد
اقیانوسیه 2.2 درصد
آمریکا جنوبی 0.8 درصد
آفریقا 0.6 درصد

نکته ای که در این بین وجود دارد تضاد بین تعداد نود ها و همچنین استفاده از بیت کوین است. بر اساس اطلاعات موجود جمع آوری شده توسط ” Chainalysis ” آمریکای لاتین مقدار پذیرش نسبتا بالایی از بیت کوین را دارد اما مقدار نود های شبکه لایتنینگ بیت کوین این کشور کمتر از یک درصد می باشد.

بیشتر بخوانید:  آینده اتریوم | بررسی آینده ارزدیجیتال اتریوم

اگر به درصد نود های لایتنینگ کشور آفریقا نیز نگاهی بیندازید، می بینید که با کشور آمریکای لاتین مشابه است. یعنی اینکه با حجم زیاد تراکنش ها و همچنین پذیرش مقدار پایینی از نود های شبکه لایتنینگ بیت کوین را در اختیار دارند.


ارتباط نود های شبکه لایتنینگ با کانال های روابط فرهنگی

یکی از دریافت های مهم برخی ها حاکی از این است که شبکه لایتنینگ در مراکز بزرگ شهری بسیار محبوب است و این موضوع نیز در حال افرایش است. برای برخی ها ممکن است این سوال پیش بیاید که دلیل این امر چیست؟ بسیاری از محقق های این حوزه بر این موضوع اعتقاد دارند که این بحث بیشتر به دلیل زیرساخت و همچنین اتصال بهتر است که عملکرد کاری نود ها را بهتر می کند.

شبکه لایتنینگ بیت کوین
ارتباط نودهای شبکه لایتنینگ

پس از این موضوع، طبق تحقیقات گسترده ای که انجام شد، محققان متوجه شدند که بیشتر نود ها، کانال هایی را با افرادی که به یک زبان صحبت می کنند و همچنین فرهنگ های مشابه ای دارند باز می کنند. شاید درک این موضوع کمی برایتان سخت باشد، برای اینکه آن را بهتر متوجه شوید بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

کانال های پرداخت آرژانتین 80 درصد و همچنین اروگوئه برابر با 10 درصد و پرو نیز با حدود 4 درصد و ونزوئلا و هممچنین شیلی نیز در این باره مشترک هستند. به غیر از این موضوع، یک پدیده فرهنگی مشابه نیز در سایر عرض های جغرافیایی تفاق می افتد که برای مثال کنیا بیش از 70 درصد کانال هایش را با آفریقای جنوبی مشترک است. این موضوع در حالی اتفاق افتاده است که کشور چین باید برخی از کاناها را با تایوان و همچنین هنگ کنگ مشترک شود. به غیر از این کشور ها، کشور های دیگری نیز هستند که آن ها هم باید مشترک بشوند که نام این کشور ها عبارت اند از: چک و بلغارسان، مکزیک و کلمبیا، شیلی و پورتوریکو و آرژانتین.


نگاهی به نسبت رشد بلاکچین اتریوم و شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ بیت کوین
نسبت رشد بلاکچین اتریوم و لایتنینگ بیت کوین

در حال حاضر، شبکه لایتنینگ بدون توجه به هر موردی، به ادامه راه خود می پردازد که با توجه به اطلاعات موجود در سایت ” 1ML ” که به ردیابی شبکه لایتنینگ می پردازد.

امروزه بیش از 14.200 نود شبکه لایتنینگ یا Lightning Network Nodes در حال کار کردن می باشند و طرفیت شبکه نیز بیشتر از 1039 بیت کوین است. با توجه به این تفاسیر، به تازگی یک راه حل تقریبا متفاوت از این آمار بیشتر شده است. مقدار توکن های مصنوعی بیت کوین که در شبکه اتریوم به اجرا در آمده اند از الرزش کل توکن های موجود در شبکه لایتنینگ یا Lightning Network  فراتر می باشد.


نتیجه گیری شبکه لایتنینگ بیت کوین

همانطور که در ابتدای مقاله آوردیم، در این مقاله به صورت کامل شما را با نود های لایتنینگ شبکه بیت کوین آشنا کردیم. در این مقاله متوجه شدید که شبکه لایتنینگ بیت کوین راه حل لایه دوم برای رفع مشکل مقیاس پذیری در بلاکچین است. متاسفانه در حال حاضر مشکل مقیاس پذیری بیت کوین مشکل بزرگی است. طبق آمار هایی که برایتان آوردیم، متوجه شدید که بیشرین نود های شبکه لایتنینگ بیت کوین در دو قاره اروپا و آمریکای شمالی می باشد. در انتها اگر برایتان سوالی ایجاد شد می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید.

منبع : کریپتو پوتیتو


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا