ارزهای دیجیتال

DAI چیست؟ | همه چیز درباره ارزدیجیتال DAI

DAI چیست؟ ، DAI  یک stablecoin  غیرمتمرکز با قیمت ثابت یک دلار امریکا است.این ارز توسط اکوسیستمMakerDAO  به دنیا معرفی شد.این ارز روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

MakerDAOچیست؟

MakerDAO  سازمانی است که برای ثبات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود امده است. Maker  بستری را برای دسترسی همگانی به اقتصاد غیرمتمرکز فراهم کرده است.این سازمان از دو توکن DAI   وMKRبرای رسیدن به اهدافش استفاده میکند.DAI که یه stablecoin   غیرمتمرکز است،MKR نیز ارزدیجیتالی با هدف حفظ سیستم و مدیریت DAI است.


DAI  یک استیبل کوین :

استیبا کوین dai چیست

وجود ارزهایی با قیمت متغیر با مشکلاتی همراه بود که برای حل این مشکل استیبل کوین ها یا ارزهای باثبات به وجود امدند،اگر با دنیای ارزهای دیجیتال اشنا باشید حتما نام تتر(USDT) را شنیده اید،تتر یک استیبل کوین است که پشتوانه ان دلار است،استیبل کوین ها به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم بندی میشوند.


استیبل کوین متمرکز چیست؟

استیبل کوین های متمرکز

استیبل کوین های متمرکز توسط فیات و یا یک کالا پشتیبانی میشوند،همانطور که گفته شد تتر ارزی است که با دلار پشتیبانی میشود و به ازای هر تتر یک دلار امریکا در بانک نگه داری میشود.پترو نیز استیبل کوینی است که پشتیبان ان نفت است.


استیبل کوین غیرمتمرکز چیست؟

استیبل کوین های غیر متمرکز

استیبل کوین های غیرمتمرکز نیز ارزهایی هستند که پشتیبان انها فیات و یا یک کالا نیست،بلکه پشتیبان ان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیگر است،شاید بپرسید اصلا چرا استیبل کوین های غیر متمرکز به وجود امدند؟استیبل کوین های متمرکز باید تحت نظارت نهاد دیگری باشند،اما در استیبل های غیرمتمرکز بدین شکل نیست و همه چی شفاف و امن و سریع است و هیچ واسطه ای وجود ندارد.DAI  اولین استیبل کوین غیرمتمرکز است که روی بلاک چین اتریوم ساخته شد.


DAI اولین استیبل کوین غیرمتمرکز:

DAI  یک stablecoin  غیرمتمرکز است که توسط وثیقه پشتیبانی میشود.DAI در کیف پول ارزهای دیجیتال یا سایر پلتفرم ها قابل نگه داری است و توسط اتریوم و سایر بلاکچین های محبوب حمایت میشود،به راحتی قابل تولید،دسترسی و استفاده است.کاربران میتوانند با گذاشتن وثیقه در MakerVault ، به تولید DAI  بپردازند.در واقع این چگونگی ورود DAI  به چرخه اقتصاد است.اگر کسی مایل به تولید DAI  نباشد میتواند از واسطه ها و صرافی ها ان را دریافت کند.DAI  میتواند به دیگران فرستاده شود،به عنوان وسیله ای برای پرداخت استفاده شود و حتی به عنوان پس انداز ذخیره شود.هر DAI که وارد چرخه اقتصادی میشود توسط وثیقه قابل دسترسی پشتیبانی میشود،در واقع  ارزش وثیقه ای که برای DAI گذاشته میشود ،بیشتر از ارزش یک DAI است.همه تراکنش های DAI  در بلاکچین اتریوم قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید:  رمز ارز Horizon چیست ؟ | آشنایی با " ارزدیجیتال ZEN "

چگونه قیمت DAI ثابت می ماند؟

DAI  با دو مکانیسم “عرضه و تقاضا” و “کارمزد حفظ ثبات “قیمت را همیشه در محدوده یک دلار نگه میدارد.فرض کنید میخواهید معادل 1000 ،DAIتولید کنید،برای این کار باید حداقل یک و نیم برابر ارزش DAIتولیدی،اتریوم (ETH)و یا بتBAT))  در Makervault  وثیقه بگذارید،یعنی 2500 اتریوم و یا بت میگذارید و 1000 DAIدریافت میکنید.ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که هرچه مقدارتولیدی افزایش یابد،قیمت کاهش می یابد و بالعکس،پس چگونه قیمت DAIثابت میماند؟MakerDAO برای حل این مشکل از راهکار کارمزد حفط ثبات یا stability fee استفاده میکند.این کارمزد توسط دارندگان ارز MKR  که حق رای دارند تعیین میشود،در گذشته این کارمزد با ارز MKR  پرداخت میشد اما اکنون با DAI پرداخت میشود.اگر قیمت DAI کاهش یابد،مقدار کارمزد کاهش می یابد تا دارندگان DAI  ترغیب شوند این ارز را بدهند و با پرداخت این کارمزد کم،وثیقه خود را دریافت کنند ،با این کار مقدار DAI  موجود در بازار کم میشود و به دنیال ان قیمت زیاد میشود.اگر قیمت DAI افزایش یابد،مقدار کارمزد افزایش می یابد تا دارندگان DAI تمایلی به فروش و باز پس گیری وثیقه نداشته باشند و به دنبال ان قیمت کاهش می یابد.در واقع با این روش قیمت ثابت میماند و دستخوش تغییر نمیشود.


مزایای DAI :

1.ارزش ان همیشه یک دلار است.

2.تحت کنترل هیج شخص یا ارگان دولتی نیست و هیچکس نمیتواند ان را تعطیل کند.

3.هرکسی در هر جایی از جهان میتواند فقط با داشتن کیف پول اتریوم ان را دریافت و ارسال کند.

4.میتوان مانند سایر ارزها بدون واسطه  معامله شود.

5.مانند همه ی توکن های ERC20 به راحتی معامله میشود.


سخن آخر DAI چیست؟

DAI یک استیبل کوین روی بلاک چین اتریوم است که نخستین بار توسط اکوسیستم MakerDAO به دنیا معرفی شد.DAIجزو استیبل کوین های غیر متمرکز است که توسط ارز دیجیتال اتریوم و بت و چندارز دیگر حمایت میشود.DAI از ذو مکانیستم کارمزد ثابت و عرضه و تقاضا برای ثبات قیمت استفاده میکند.

ممنون که تا پایان ” DAI چیست؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

نرگس ظفر

تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن