صرافی ارز دیجیتال

صرافی غیر متمرکز چیست ؟

صرافی غیر متمرکز چیست ؟ ، در حال حاضر افراد زیادی به سمت ارز های دیجیتال روی آورده اند و این موضوع سبب شده است تا حوزه ارز های دیجیتال پیشرفت های چشمگیری از همه لحاظ داشته باشد. با بیشتر شدن کاربران کمپانی افراد زیادی به ایجاد کیف پول و یا صرافی های دیجیتال روی آروند. در حال حاضر برای خرید و فروش رمز ارز ها باید به صرافی ها مراجعه کنید. در این بین ممکن است تا به حال به گوش شما عبارت ” صرافی متمرکز و غیر متمرکز ” خورده باشد. شاید اگر افراد بدانند که صرافی متمرکز و غیر متمرکز چیست و شاید هم عده ای ندانند. به هر حال ما در این مقاله قصد داریم تا به شما، به صورت کامل بگوئیم که صرافی غیر متمرکز چیست؟ پس از آشنایی با معنی و مفهوم صرافی غیر متمرکز، با چندین صرافی غیر متمرکز نیز آشنا خواهید شد. اگر علاقه به کسب این اطلاعات دارید، در ادامه همراه ما باشید.

انواع صرافی

همانطور که می دانید، صرافی های ارز دیجیتال، محلی هستند که شما می توانید به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش رمز ارز ها و همچنین مسائل این چنینی کنید. حال صرافی ها به دو حالت تقسیم بندی می شوند.

 1. صرافی های متمرکز یا Concentrated exchange
 2. صرافی های غیرر متمرکز یا Decentralized exchange

در این مقاله همانطور که می دانید قصد داریم تا ضمن معرفی انواع صرافی ،درباره صرافی های غیر متمرکز با شما گفتگو کنیم و سپس به معرفی چند صرافی غیر متمرکز بپردازیم.


صرافی های متمرکز یا Concentrated exchange چیست ؟

همانظور که اشاره کردیم صرافی های ارزدیجیتال پلتفرم های معاملاتی هستند که کاربران برای خرید و فروش و تبادل ارزهای دیجیتال از آن ها استفاده می کنند.صرافی متمرکز به این معنی است که یک طرف سومی برای انجام معاملات وجود دارد.با یک مثال مطلب را شفاف تر بیان می کنیم . افراد هنگام انجام معاملات و برای تگهداری دارایی خود به بانک اعتماد می کنند.یعنی بانک مانند یک ناظر و طرف سوم روی معاملات نظارت می کند.و این نظارت تامین امنیت معاملات را در پی دارد.به دلیل اینکه افراد و طرفین معامله خود به تنهایی نمی توانند این شرایط را تامین می کنند.صرافی های متمرکز عملکردی مشابه بانک دارند.خطر از دست رفتن سرمایه دیجیتالی افراد در کیف پول های دیجیتالی وجود دارد.بخاطر دلایلی مانند : فراموش کردن رمز و….اما صرافی متمرکز سرمایه کاربران را در یک حساب که از ارزهای زیادی پشتیبانی می کند نگهداری می کند و بنابراین با این روش این مشکل را حل کرده است.بسیاری افراد معتقدند که سرمایه خود را نباید در صرافی های متمرکز نگهداری کنید بخاطر همین روش طرف سوم .زیرا معتقدند که زمانی که ارز خود را در یک صرافی متمرکز نگهداری می کنید اختیار کاملا در دست شما نیست و هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.اتفاقاتی مانند : از کار افتادن صرافی ، هک شدن و…..به طورکلی این افراد معتقدند که ریسک نگهداری سرمایه در صرافی های غیرمتمرکز بالاست.


صرافی غیر متمرکز یا Decentralized exchange چیست؟

منظور از صرافی غیر متمرکز چیست

به صورت کلی می توان گفت که صرافی های غیر متمرکز، محلی هستند تا شما بتوانید بدون وجود هر گونه واسطه، اقدام به خرید و فروش رمز ارز ها کنید. در صرافی های غیر متمرکز یا Decentralized exchange هیچ فرد، ارگان، دولتی وجود ندارد تا تراکنش ها را چک کند و یا به اطلاعات و دارای افراد دسترسی داشته باشد.

صرافی های متمرکز آمده اند تا دست واسطه ها از بین معاملات حذف شوند. در صرافی های غیر متمرکز، دیگر نیازی به اعتماد به فرد و یا افرادی وجود ندارد زیرا دیگر دست هیچ فردی برای انجام امور ها وجود ندارد.

شاید با مطالعه این قسمت از مقاله، برایتان سوال ایجاد شود که اگر کسی وجود ندارد، پس تایید و یا کنترل کننده چه کسی است و یا چگونه این کار انجام می شود؟

در صرافی های غیر متمرکز، معاملات به صورت فرد به فرد انجام می شود، این موضوع سبب می شود تا کنترل معاملات توسط افراد صورت بگیرد.

در صرافی ها متمرکز، خطراتی همچون، دزدی، هک و همچنین سرقت کاربران را همیشه تهدید می کند اما این موضوع در صرافی های غیر متمرکز درست نمی باشد. البته لازم به ذکر است که این موضوع به اعتبار آن صرافی غیر متمرکز نیز بستگی دارد. یعنی اگر صرافی غیر متمرکزی که شما از آن استفاده می کنید کاملا معتبر و همچنین امن باشد، دیگر خیالتان از مسائلی که گفته شد راحت است.

در صرافی های غیر متمرکز، هنگام برداشت و انتقالات پول، تمامی مبالغ به صورت مستقیم از کیف پول برداشته می شود و هیچ حساب دیگری در این بین وجود ندارد. این موضوع می تواند یکی از گزینه های مثبت این بحث باشد.

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنیم این است که صرافی های غیر متمرکز از شما اطلاعات زیادی دریافت نمی کنند و شما تنها با اتصال یک کیف پول می توانید از خدمات و همچمنین امکانات آن صرافی بهره مند شوید. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با صرافی های غیر متمرکز آشنا شوید.


صرافی های غیر متمرکز چگونه کار می کند؟

تا به این قسمت از مقاله، شاید برایتان این سوال پیش بیاید که صرافی های غیر متمرکز چگونه کار می کنند. در این قسمت ما قصد داریم تا به این موضوع اشاره کنیم. همراه ما باشید.

برای اینکه بهتر بتوانید نحوه کار صرافی های غیر متمرکز را بدانید، ابتدا باید با قرارداد هوشمند آشنا شوید. صرافی های غیرمتمرکز بر روی بلاک چین هایی اجرا می شوند که قابلیت اجرای قرار داد هوشمند را داشته باشد.

قرار داد هوشمند بر روی بلاک چین اجرا می شود. در حال حاضر بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم بزرگ ترین برگزار کننده قرارداد هوشمند است. به صورت کلی، قرارداد هوشمند نرم افزاری است که در یک شرایط خاص یک و یا چند دستور را اجرا می کند. قرار دادهوشمند را نمی توان کنترل کرد و از اجرای آن جلوگیری کرد. این کار حتی توسط سازنده نیز انجام نخواهد شد.  در نتیجه زمانی که یک قرار داد هوشمند اجرا می شود، دیگر توقف پیدا نمی کند.

یک معامله به این گونه در داخل قرار داد های هوشمند انجام می شود. ابتدا، طرفین سفارش خود را در داخل صرافی ثبت می کنند. این سفارش ها به قرار هوشمند ارسال می شود. حال قرار داد هوشمند با چک نمودن تمامی نکات، معامله را به راحتی انجام می دهد.

در این قسمت نیز با نحوه کار صرافی های غیر متمرکز نیز آشنا شدید. حال در ادامه همراه ما باشید تا موضوعاتی دیگری در این زمینه آشنا شوید.

بیشتر بخوانید:  صرافی CoinEX | آموزش ثبت نام و کار در صرافی کوینکس

قانون گداری در صرافی های غیر متمرکز

به دلیل اینکه هیچ دولت و یا ارگان خاصی دخالتی در صرافی های غیر متمرکز ندارند، آن ها ملزم به دنبال نمودن قوانین محلی نیز نیستند. بعضی ها می گویند که صرافی های کاملا غیر متمرکز هنوز وجود ندارند، این موضوع می توانید به این نکته اشاره کند که ممکن است در آینده در صورت تداوم این موضوع، دولت و یا ارگان ها بتوانند راهی برای دخالت در این صرافی ها پیدا کنند.


معایب و مزایا صرافی غیر متمرکز

مزایا و معایت صرافی غیر متمرکز

در هر بحثی، وجود معایب و مزایا می تواند به کاربر در انتخابش کمک کند. در این قسمت نیز ما به بررسی و بیان معایب و مزایا صرافی غیر متمرکز خواهیم پرداخت تا شما بتوانید از این موارد استفاده کنید. در ادامه همراه ما باشید.

مزایا صرافی های غیر متمرکز:

 1. امنیت مناسب
 2. ناتوان در ویرایش نرخ و..
 3. دسترسی پروژه های مختلف

معایب صرافی های غیر متمرکز:

 1. نداشتن پشتیبان
 2. پایین بودن نقدینگی
 3. مقیاس پذیری
 4. محدود بودن سرعت

تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز

در گذشته، به صورت کامل در یک مقاله تفاوت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز را برایتان به صورت کامل توضیح داده ایم. در این قسمت نیز به پاره ای از آن توضیحات خواهیم پرداخت. برای مطالعه کامل تفاوت های صرافی غیر متمرکز و متمرکز کلیک کنید.

 1. کارمزد:

در صرافی های غیر متمرکز، تقریبا درصد کارمزدی که از شما کم می شود ثابت است اما در صرافی های متمرکز اینطور نیست و کارمزد های متفاوتی از شما کم خواهد شد.

 1. امنیت:

همانطور که گفتیم، در صرافی های غیر متمرکز، در هیچ مکانی هیچ سرمایه ای ذخیره نمی شود. این موضوع می تواند مانع سو استفاده و ورد هکران به صرافی ها شود. پس در نتیجه امنیت در صرافی های غیر متمرکز بیشتر است. البته لازم به ذکر است که مسئله امنیت در همین یک قسمت پایان نخواهد یافت و دلایلی دیگری نیز دارد.

 1. حق مالیک ارز های دیجیتال:

در صرافی های غیر متمرکز، تا لحظه انتقال، مالکیت رمز ارز ها با خودتان است اما در صرافی های متمرکز، همانطور که گفته شد تمام دارایی ها به حساب صرافی ریخته می شود و در این بین دیگر مالیک رمز ارز ها صرافی می باشد.

اگر علاقه به آشنا شدن با صرافی غیر متمرکز دارید، در ادامه همراه ما باشید.


معرفی صرافی های غیر متمرکز

صرافی غیر متمرکز چیست ؟ معرفی صرافی های غیرمتمرکز
صرافی غیر متمرکز چیست ؟

در این بخش نیز، قصد داریم تا تعدادی صرافی غیر متمرکز به شما معرفی کنیم. انتخاب اینکه کدام صرافی را انتخاب کنید با خودتان است و ما هیچگاه به شما پیشنهاد اینکه  صرافی X را انتخاب کنید نخواهیم داد. جهت آشنایی با صرافی های غیر متمرکز با ما همراه باشید.

 1. صرافی غیر متمرکز بایننس Binance

در حال حاضر، صرافی بایننس یکی از بهترین و پرطرفدار ترین صرافی های موجود می باشد. این صرافی نوپا است اما با همین ساده بودنش توانسته است که بهترین بازخورد را داشته باشد. صرافی غیر متمرکز باینس در سال 2019 تاسیس شد. خوشبختانه کارمزد این صرافی، نسبت به سایر رقبا خود پائین تر است و این موضوع باعث شده است تا کاربران بیشتر جذب این صرافی شوند.

متاسفانه بایننس نیز همانند دیگر صرافی ها، دسترسی کاربران ایرانی و سایر کشور هایی که تحریم هستند را محدود کرده است اما این موضوع، سبب توقف نمی شود. کاربران ایرانی و سایر کشور هایی که تحریم هستند در هنگام استفاده از این صرافی، از نرم افزار های تغییر ای پی همانند VPN VPS استفاده می کنند.

در حال حاضر، تنها صرافی غیر متمرکز معروف، بایننس می باشد. باقی صرافی های غیر متمرکز ممکن است تا به حال نامشان را نشنیده باشید. در ادامه تنها به چند صرافی غیر معروف و غیر متمرکز اشاره می کنیم.

 1. صرافی غیر متمرکز  Bisq

در این صرافی غیر متمرکز شما می توانید ارزهای دیجیتال را با ارز های فیات معامله کنید. همانطور که گفتیم اگر قصد استفاده از این صرافی را دارید، نیازی به احراز هویت و وارد نمودن اطلاعات شخصی نیست و می توانید به راحتی معامله خود را آغاز کنید.

این صرافی برای سیستم عامل دسکتاپ نیز یک نرم افزار متن باز طراحی کرده است که شما می توانیدی آن را دانلود و همچنین استفاده کنید.قبل از استفاده باید آن را در سیستم خود ابتدا نصب کنید. متن باز بودن نرم افزار سبب می شود تا شما بتوانید تغییراتی در این نرم افزار اعمال کنید. همانطور که گفتیم این صرافی زیاد شناخته شده نمی باشد و معاملاتی که در این صرافی انجام می شود بسیار کم است.

 1. صرافی غیر متمرکز کایبر سواپ Kyberswap

این صرافی غیر متمرکز است و به صورت همتا به همتا فعالیت می کند. صرافی Kyberswap بر روی بلاک چین اتریوم اجرا شده است. در صرافی کایبر سواپ از قرار دادهای هوشمند برای انجام و همچنین تسهیل معاملات استفاده می گردد. صرافی Kyberswap نیز همانند بایننس دارای یک ارز دیجیتال با نماد KNC می باشد. این صرافی در کشور سنگاپور در حال فعالیت است. شما می توانید با مراجعه به نسخه موبایلی و همچنین وب این صرافی، اقدام به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید.

 1. صرافی غیر متمرکز بالانسر Balancer

همانطور که گفتیم، برای کار با صرافی غیر متمرکز، باید یک کیف پول دیجیتال به حساب صرافی تان متصل کنید. پس از انجام این کار دیگر می توانید به راحتی ارز دیجیتال اتریوم و توکن های مبتنی بر اتریوم را در این صرافی خرید و فروش کنید. این صرافی بسیار نوپا است. در سال 2020 این صرافی افتتاح شد و کار خود را آغاز کرد.

 1. صرافی غیر متمرکز یونی سواپ Uniswap

این صرافی نیز همانند صرافی قبلی، بر اساس بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. کارمزد در این صرافی نسبتا بالا است و آن هم با اتریوم و توکن های مبتنی بر پایه ERC-20   پرداخت می شود. مبلغ کارمزد این صرافی برابر با 0.3 درصد می باشد.


جمع بندی صرافی غیر متمرکز چیست ؟

همانطور که مطالعه کردید، در این مقاله با انواع صرافی های غیر متمرکز آشنا شدید. شما می توانید با کمک این مقاله بهترین صرافی غیر متمرکز را انتخاب و با آن شروع به خرید و فروش رمز ارز های خود کنید.. البته لازم به ذکر است که برای کار با صرافی های غیر متمرکز، ابتدا نکاتی که در این مقاله گفتیم را مطالعه کنید.

ممنون از اینکه تا پایان ” صرافی غیر متمرکز چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا