اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در جهان

DeFi آینده بانکداری است ✔️

salamcrypto

اعتماد عمومی به بانک ها و بانکداران پس از رکود بزرگ هرگز به طور کامل جبران نشد و DeFi زمینه ایی را برای پوشش دادن در این شرایط خاص فراهم کرده است.

DeFi نوعی سازمان مالی غیرمتمرکز است که به واسطه های سنتی مانند بانک ها ، کارگزاری ها یا صرافی ها نیاز ندارد. در عوض تمام کارهایی که معمولاً توسط این سازمان انجام می شوند توسط راه حل های فن آوری از جمله قراردادهای هوشمند و بلاکچین انجام می شود.

سیستم بانکی قدیمی و DeFi تفاوت چشمگیری دارند. در حالی که توسعه و تطبیق مالی سنتی به کندی انجام می شود ، فقط در طی چند سال ، شرکت های فعال در بخش DeFi از ابتدا سیستم مالی موازی ایجاد کرده اند. سیستم های پرداخت ، پروتکل های وام ، صرافی ها و موارد دیگر وجود دارد. همچنین یک بازار با ثبات در حال رشد است که دارایی های وابسته به Tether   و USD Coin  است.

بازده بهبود یافته

یکی از تفاوت های اصلی DeFi بازده بالقوه سرمایه / پس انداز است که کاربران خرده فروشی می توانند انتظار داشته باشند. نرخ بهره بانکی برای یک حساب جاری در ایالات متحده امروز فقط 0.06٪ است و متوسط ​​حساب پس انداز فقط یک نرخ بهبودیافته با نرخ 0.09٪ را ارائه می دهد. این را با نگه داشتن پول خود در پروتکل DeFi مانند خزانه های Yearn.finance مقایسه کنید و انتظار سالانه 11.4٪ بازده برای ارزهای ثابت دلار داشته باشید. از نظر بازده مالی ، DeFi ، بانکداری سنتی را شکست می دهد.

نوآوری

یکی دیگر از عوامل اصلی پیشبرد DeFi فرهنگ نوآوری آن است. از طرف دیگر ، بخش بانکی به سرعت سازگار می شود. سعی کنید به پیشرفت های عمده ای که بانک ها طی چند سال گذشته انجام داده اند فکر کنید و احتمالاً جای خالی خواهید داشت.

این بدان معنا نیست که بانک ها هیچ نوآوری ارائه نکرده اند. در نیم قرن گذشته ، آنها از فناوری پرداخت کارت ، خدمات بانکی اینترنتی ، بانکداری تلفنی و برنامه های تلفن همراه استفاده کرده اند. این چیزی نیست ، اما لیست خیلی طولانی هم نیست. ممکن است فکر کنید من فراموش کرده ام که خودپردازها را وارد کنم ، اما این موارد به سال 1967 برمی گردند و باعث می شوند که این نوآوری خاص بیش از نیم قرن باشد.

بیشتر بخوانید:  ممنوعیت معاملات ریپل در صرافی های آمریکا

کاهش موانع

یکی از تفاوتهای اساسی بین بانکهای قدیمی و DeFi در نحوه و محل کاهش موانع است. امور مالی غیرمتمرکز ، deFi ، بر کاهش موانع مصرف کنندگان ، فراگیرتر کردن و ارائه خدمات بانکی به همه ، متمرکز شده است. در همین زمان ، بانک های آجر و ملات در تلاش برای پس انداز پول ، شعب خود را تعطیل می کنند. در پنج سال گذشته ، 3500 بانک در خیابان های بزرگ درهای خود را به طور دائم در انگلستان بسته اند ، این رقم تقریباً برابر با 55 بانک در ماه است.

کارهای بیشتری برای انجام

اگرچه DeFi در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است – مخصوصاً با توجه به سال 2020 – اما هنوز هم باید کار عظیمی انجام شود. یکی از مهمترین نکات مهم صنعت این است که این صنعت تا حد زیادی به بلاکچین اتریوم متکی بوده است. سال گذشته ، با افزایش محبوبیت DeFi ، در حالی که هزینه های معامله افزایش یافت ، سرعت معاملات کاهش یافت.

برخی از بازیکنان نوظهور وجود دارند که دقیقاً در لحظه مناسب برای ارائه گزینه دیگری به جرم بحرانی رسیده اند. به طور خاص از Polkadot اغلب به عنوان رقیبی برای اتریوم نام برده می شود ، اکنون تعداد زیادی از توسعه دهندگان روی محصولات شبکه کار می کنند. در 12 ماه منتهی به سه ماهه دوم سال 2020 ، شبکه Polkadot شاهد رشد 44 درصدی در توسعه دهندگان فعال بود. با بیش از 250 پروژه که اکنون در Polkadot ساخته شده اند ، به احتمال زیاد افراد تازه کار می توانند قطعه قابل توجهی از DeFi را بگیرند.

بی اعتمادی و کینه

تصمیم دولتها برای وثیقه دادن بانکهای خصوصی با پول عمومی ممکن است موسسات بانکی را پس از بحران مالی سرپا نگه داشته باشد ، اما کینه نسبت به شکست هنوز وجود دارد.

پروتکل DeFi فقط به خوبی شخصی است که آن را برنامه ریزی می کند. تعدادی از سو استفاده از پروتکل های DeFi وجود داشته است که نقاط ضعف را در این بخش برجسته کرده است. با رشد قابل توجه آن هیچ نشانه ای از کند شدن وجود ندارد و مشخص است که آینده نوآوری های بانکی و مالی به تمرکززدایی تعلق دارد.

منبع : cointelegraph.com


گزیده اخبار

محمد حسین فارسی

دانشجوی دانشگاه فرهنگیان - مترجم - فعال در حوزه ی ارزهای دیجیتال و بلاک چین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا