زوم ارز پدیا

سگویت چیست ؟ | مزایای سگویت در شبکه بیت کوین

سگویت چیست ؟ و مزایای سگویت در شبکه بیت کوین ؛ سگویت (SegWit) مخفف Segregated Witness به معنای جدا سازی امضای تراکنش هاست، که برای اولین بار توسط پیتر ویل در کنفرانسی در دسامبر ۲۰۱۵ مطرح شد و در ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ در شبکه بیت کوین اجرا شد.

سلام کریپتو

سگویت اندازه بلاک را با جداسازی داده ها افزایش می دهد، فضای بلاک را خالی تر می کند و مشکل انعطاف پذیری تراکنش را برطرف می‌کند. سگویت با انتقال داده های مربوط به امضا به انتهای بلاک تراکنش را آسان‌تر می‌کند و از مشکل انعطاف پذیری  جلوگیری می کند .

با افزایش تراکنش ها در شبکه بیت کوین بلاک های بیشتری به زنجیره اضافه شده است چون بلاک ها هر ۱۰ دقیقه تولید می‌شوندو اندازه آنها حداکثر ۱ مگابایت است پس تعداد محدود و مشخصی تراکنش به بلاک افزوده می‌شود و سرعت پردازش و تایید داده ها کم می شود.

دکتر پیتر ویل برای رفع این مشکل، سگویت یا همان جدا شدن امضای دیجیتال از داده‌های تراکنش ها را پیشنهاد دادچون که این امضاهای دیجیتال  ۶۵ درصد از فضای تراکنش را اشغال می کند.

در سگویت بیت کوین هم محدودیت اندازه بلاک با جدا شدن اطلاعات امضا از تراکنش ها افزایش می یابد. و فضا برای تراکنش‌ های بیش تر آزاد می‌شود .

صرافی ایرانی کارت

از آنجایی که هزینه تراکنش ها به میزان حجم فایل ارسالی به شبکه بستگی دارد ، با حذف امضا ها حجم فایل ها کم می شود در نتیجه کارمزد تراکنش آنها نیز پایین می آید و کاهش هزینه‌ها با توجه به پایین بودن توان عملیات بیت کوین نشانه خوبی بر مقیاس پذیری رمز ارز پیش رو است. تا این که پاسخگوی متقاضیان باشد .

کاهش هزینه‌ها خود نشانه ای از پذیرفته شدن و اجرای صحیح سگویت است. اگرچه به کارگیری این راه حل(سگویت) به کندی انجام می شود، اما هم اکنون سگویت در حال اجرا است .
با استفاده از سگویت می‌توان کاهش هزینه ها را نسبت به تقاضاها دید. هم اینک با رویداد نصف شدن پاداش ماینر ها یا همان هاوینگ و افزایش تقاضا فشار بیشتری بر شبکه وارد می‌شود.

در دسامبر سال ۲۰۱۷ هزینه تراکنش ها در شبکه بیت کوین حدوداً ۲۰ دلار بود ولی الان به ۵۰ /۰ دلار رسیده است پس هزینه تراکنش ها خیلی کمتر شده است. میزان معاملات و تعداد تراکنش‌ ها تقریباً همان اندازه سال ۲۰۱۷ است ولی کاهش هزینه آن  طبق آمارهامشخص است. در ادامه با مطلب سگویت چیست با ما همراه باشید.

عناوین مطالب سگویت چیست به شرح ذیل است:


[sta_anchor id=”مقیاس-پذیری-در-رمز-ارزها” unsan=”مقیاس پذیری در رمز ارزها” /]

مقیاس پذیری در رمز ارزها

مقیاس پذیری با تعداد تراکنش‌ها در ثانیه محاسبه می‌شود و تابعی از اندازه بلاک و زمان تشکیل یک بلاک است .که طبق قرارداد ساتوشی ناکاموتو در بیت کوین این زمان ۱۰ دقیقه است و با توجه به محبوبیت بیت کوین این موجب کم شدن سرعت تراکنش‌ها می‌شود.و عده ای در تلاشند که تراکنش‌های بیش تری حتی بدون تایید بلاک چین انجام شود.

بیشتر بخوانید:  کارمزد تراکنش چیست ؟ | آشنایی با کارمزد تراکنش ها در بازار ارزهای دیجیتال

[sta_anchor id=”ویژگی-های-سگویت-در-شبکه-بیت-کوین” unsan=”ویژگی های سگویت در شبکه بیت کوین” /]

ویژگی های سگویت در شبکه بیت کوین:

 • به مقیاس‌ پذیری بیت کوین کمک می‌کند.
 • مشکل انعطاف‌ پذیری تراکنش‌ها را برطرف می‌کند.
 • سگویت، تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک می‌تواند اتفاق بیافتد را افزایش می‌دهد.
 • سگویت ، به فعال‌سازی پروتکل لایتنینگ کمک می‌کند.
 • سگویت ، کارمزد تراکنش ها را کم می‌کند.
 • سگویت ، اندازه هر تراکنش را کاهش می‌دهد.
 • با وجود سگویت تراکنش‌ها سریع‌تر تایید می‌شوند، چرا که زمان انتظار کاهش می‌یابد.درآمد و کارمزد کلی یک ماینر را افزایش می دهد.
 • با اجرای سگویت استخراج‌ کنندگان کارمزد تراکنش کمتری به ازای هر تراکنش دریافت می‌کنند. و نیاز است که همه کیف‌ پول‌ها سگویت را خودشان به صورت جداگانه اعمال کنند.
 • سگویت استفاده از منابع را افزایش داده است چون که با سگویت ظرفیت‌ تراکنش‌ها و پهنای باند افزایش می یابد.

 


[sta_anchor id=”نگهداری-و-تعمیر-سگویت” unsan=”نگهداری و تعمیر سگویت” /]

نگهداری و تعمیر سگویت

مسئله دیگر سگویت، نگهداری و تعمیر آن است. زنجیره جانبی که حاوی اطلاعات می‌شود، باید توسط ماینرها به آن رسیدگی و نگهداری شود. واین کار ماینرها را سخت تر می کند.

آدرسهای سگویت

بیت کوین سه نوع آدرس عمومی متفاوت دارد .که برای فرستادن بیت کوین از هر سه نوع می توان استفاده کرد اما صرافی‌ها هر کدام از یک نوع از آدرس ها پشتیبانی می کنند و تعداد کمی از آنها از همه ی آدرس ها پشتیبانی می کند .

اولین فرمت آدرس بیت کوین با یک شروع می‌شود که به آدرس لگاسی P2PKH معروف است این آدرس ها با سگویت سازگار نیستند.

آدرس P2SH با عدد ۳ آغاز می‌شود و از آدرس لگاسی پیچیدگی بیشتری دارد و تراکنش‌های غیر بومی سگویت را فعال می‌کند. می‌توان برای ارسال رمز از آن استفاده کرد و این آدرس به طور گسترده پشتیبانی شده است.

و نوع بعدی آدرس بومی سگویت bech32 است که با ( bc1 ) آغاز می‌شود و طولانی‌تر است و توسط اکثر کیف پول های پشتیبانی می شود ولی صرافی‌های کمتری از این آدرس پشتیبانی می‌کنند .

بعد از حدودا دو سال از اعمال سگویت بر بیت کوین تعداد زیادی ازکیف پول ها و صرافی‌ها از سگویت پشتیبانی می‌کنند .با استفاده از آدرس‌های bech32 و کیف پول ها و صرافی های پشتیبانی کننده آن کارمزد کمتری پرداخت خواهیم کرد. که در تیتر پایین تعدادی از اینها را برای شما معرفی کردیم.


[sta_anchor id=”معرفی-7-صرافی‌-که-از-سگویت-پشتیبانی-می‌-کند” unsan=”معرفی 7 صرافی‌ که از سگویت پشتیبانی می‌ کند” /]

معرفی 7 صرافی‌ که از سگویت پشتیبانی می‌کند:

 1. جمینی (Gemini)
 2. کراکن (Kraken)
 3. لوکال‌بیت‌کوینز (LocalBitcoins)
 4. بیت‌استمپ (Bitstamp)
 5. بیتفینکس (Bitfinex)
 6. بیتانیک (Bitonic)
 7. هیت‌بی‌تی‌سی (HitBTC)

[sta_anchor id=”معرفی-12-کیف-پول-که-از-سگویت-پشتیبانی-می‌کند” unsan=”معرفی 12 کیف پول که از سگویت پشتیبانی می‌کند” /]

معرفی 12 کیف پول که از سگویت پشتیبانی می‌کند:

 1. لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 2. ترزور  (Trezor)
 3. الکتروم (Electrum)
 4. کوینومی (Coinomi)
 5. کوین‌بیس (Coinbase)
 6. بیت‌گو (BitGo)
 7. گرین‌ادرس (GreenAddress)
 8. تراست ولت (Trust Wallet)
 9. بیت‌باکس (BitBox)
 10. اکسودوس (Exodus)
 11. سامورایی ولت (Samourai Wallet)
 12. سگویت‌ادرس (Segwitaddress)؛ کیف پول کاغذی سگویت است.

ممنون که تا پایان مطلب سگویت چیست با ما همراه بودید.


بیشنر بخوانید:

طاهره محمدیان

کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا