اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در ایران

دستور جدید توانیر؛ تأسیس نیروگاه های برق تجدیدپذیر از سوی مزرعه های ماینینگ

دستور جدید توانیر؛ تأسیس نیروگاه های برق تجدیدپذیر از سوی مزرعه های ماینینگ

به گزارش زوم ارز شركت توانير در تحليلي به منظور برآورد ميزان فعاليت استخراج رمزارزها، مصرف برق در ساعات 2 تا 5 بامداد ارديبهشت سال هاي 1398، 1399 و 1400 را با يكديگر مقايسه نمود. اين ساعات و ايام سال از آن جهت انتخاب شدند كه بار پايه و مصرف برق در ساعات نيمه شب به كمترين ميزان مي رسد زيرا بخش هاي تجاري، خانگي، عمومي و كشاورزي تا حد زيادي از مدار خارج مي شوند. بنابراين اثر مصرف اين دسته از مشتركان در بازه مورد بررسي به حداقل مي رسد. همچنين به دليل معتدل بودن هوا در بازه مورد بررسي، اثر دما بر افزايش مصرف حذف مي شود. از سوي ديگر مصرف تعداد 427 مشترك صنعتي كه داراي رشد غيرمتعارف در سال هاي اخير بوده اند از محاسبات حذف شده است. ضمن اينكه بايد اين موضوع را در نظر داشت كه در ارديبهشت ماه 1400 برنامه وسيع جمع آوري ، خانگي و صنعتي مشخص است لذا هرگونه رشد غيرمتعارف مصرف در بازه فوق به عامل مصرف كننده خارج از اين مصارف متعارف مربوط مي شود.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

مطابق برآورد به روش مذكور، ميزان فعاليت استخراج رمزارزها برابر با 2هزار مگاوات تخمين زده مي شود. از اين مقدار، حدود 200 مگاوات (يك دهم كل ظرفيت) به صورت مجاز فعاليت مي كنند كه از تاريخ پنجم خردادماه 1400 به دستور رئيس جمهور وقت خاموش شده اند. اين ميزان توان (با فرض استفاده مستمر در طول يك سال) برابر با مجموع توان متوسط مصرفي سالانه  سه كلان شهر مشهد، اصفهان و تبريز در سال 1399 است. همچنين از توان متوسط مصرفي سالانه استان هايي مانند اصفهان، خراسان رضوي، شمالي و جنوبي، يزد، كرمان، مازندران، گيلان، آذربايجان غربي و شرقي در سال 1399 بيشتر است.

با اعلام شركت خودروسازي تسلا در زمستان پارسال مبني بر سرمايه گذاري يك و نيم ميليارد دلاري در بازار بيت كوين، ارزش اين رمزارز به يك باره روند صعودي بسيار شديدي گرفت و در عرض كمتر از 5 ماه با 200 درصد رشد مواجه شد. همزماني اين اتفاق با ريزش كم سابقه شاخص بورس در كشورمان و وجود نقدينگي سرگردان خارج شده از بازار سرمايه موجب شد تا ميليون ها ايراني (طبق برآورد اتاق بازرگاني ايران) بخشي از سرمايه خود را در رمزارزها سرمايه گذاري كنند. از آنجايي كه برق در ايران با قيمت يارانه اي در دسترس فعالين اقتصادي بوده و اين قيمت در مقايسه با هزينه تمام شده آن (اعم از هزينه سوخت مصرفي در نيروگاه و هزينه تبديل آن به برق) عملا ناچيز است، تعداد قابل توجهي از افراد نيز به جاي خريد رمزارزها به خريد دستگاه هاي استخراج رمزارز و استفاده غيرقانوني از برق براي به دست آوردن رمزارزها زدند كه اثرات بسيار زيان باري بر تامين برق و گاز ساير شهروندان و همچنين بر اقتصاد كشور دارد.

کوین کده

در بلندمدت، مهم ترين راهكار از بين بردن پديده هاي شومي مانند استخراج غيرمجاز رمزارز و يا قاچاق سوخت در كشور، آزادسازي قيمت حامل هاي انرژي است تا عملا امكان سوءاستفاده از تفاوت قيمت اين حامل ها در داخل و خارج از كشور از افراد گرفته شود. اما در كوتاه مدت مي بايست با هدف كاهش حجم چنين فعاليت هاي مخرب و مجرمانه اي، هزينه ها و مجازات هايي كه براي اين قبيل سوءاستفاده ها در نظر گرفته مي شود به حدي افزايش يايد تا انگيزه از متخلفاني كه سرمايه هاي ملي را به تاراج مي برند گرفته شود. اين جريمه ها مي تواند شامل جرم انگاري استخراج غيرمجاز رمزارز، دريافت بهاي برق يا گاز مصرفي به چندين برابر نرخ برق يا گاز صادراتي، محروميت دائمي متخفان از برخي خدمات رفاهي و اجتماعي مانند قطع دائم انشعاب برق و گاز فرد خاطي و حتي اعمال مجازات حبس در صورت تكرار جرم باشد.

بیشتر بخوانید:  تأکید ایلان ماسک بر روی کاهش هزینه شبکه دوج کوین

برای اطلاع از تمامی اخبار دنیای ارز دیجیتال به کانال تلگرامی ما به نشانی @Zoomarz98 بپیوندید.

منبع: Tavanir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا