صرافی ایرانیکارت
زوم ارز پدیا

Etherscan چیست؟

آموزش کار با سایت Etherescan.io

Etherscan چیست ؟ ، در این مقاله قصد داریم تا درباره سایت اتر اسکن یا Etherscan با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر شما در حوزه ارز های دیجیتال فعال باشید، احتمالا نام این سایت را زیاد شنیده اید. برخی ها نیز که تا به حال با این سایت کار نکرده اند، شاید برایشان این سوال پیش بیاید که سایت اتر اسکن چیست و برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد؟

سلام کریپتو

به صورت کلی می توان گفت که سایت اتر اسکن یک سایت مرورگر بلاکچین می باشد که اطلاعات شبکه اتریوم را نمایش می دهد. شما می توانید تراکنش های اتریوم و همچنین توکن های بر پایه اتریوم را در این سایت مشاهده کنید و آنها را نیز از ابعاد مختلف بررسی کنید. در این آموزش ما قصد داریم تا به شما این سایت را آموزش دهیم. در این مقاله قرار است به مسائلی همچون:

 1. چک نمودن تراکنش ها و همچنین بررسی کیف پول ها
 2. نوار ابزار بلاکچین
 3. Gas Tracker یا ردیاب

بپردازیم. اگر قصد دارید تا کمی با سایت اتر اسکن آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

اتر اسکن (Etherscan ) چیست ؟

اتر اسکن (Etherscan ) چیست ؟
اتر اسکن (Etherscan ) چیست ؟

اتر اسکن یک پلتفرم غیرمتمرکز قراردادهای هوشمند است . این پروژه در سال 2015 ساخته و راه اندازی شده است و یکی از اولین و طولانی ترین پروژه مستقل است که در اطراف اتریوم و جامعه ان ساخته شده است و ماموریت ان دسترسی عادلانه به داده های بلاکچین است . سایت اتر اسکن توسط تیمی از افراد واقعا پر شور و هیجان ساخته شده است و انواع اطلاعات غیرمتمرکز و برنامه های زیر ساختی اتریوم را فراهم می سازد .اتر اسکن برای تسهیل شفافیت و قابلیت دسترسی به بلاکچین ایجاد شده است و منبعی برای کاربرانی می باشد که متقاضی کشف و تایید معاملات انجام شده در بلاکچین اتریوم هستند .

اتر اسکن یک موتور جستجوگر است که به کاربران اجازه می دهد معاملات خود را در سیستم عامل قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز اتریوم جستجو و تایید نمایند . با وارد کردن یک آدرس در قسمت جستجو ، می توانید مانده ، مقدار و تمام معاملات انجام شده از طریق آن آدرس را مشاهده کنید . تیم پشتیبان Etherscan این پلتفرم را به عنوان موجودی مستقل ایجاد کردند که وظیفه آن تسهیل شفافیت بلاکچین است.

صرافی کوینکده

بررسی عملکرد اتر اسکن Etherscan

بررسی عملکرد اتر اسکن Etherscan
بررسی عملکرد اتر اسکن Etherscan

اتر اسکن ابزاری است که به کاربران امکان می دهد تا داده های مربوط به تراکنش خود را مشاهده کنند. با این کار می توانند بررسی نمایند که آیا تراکنش های آنها در انتظار به سر می برد و یا اینکه تایید شده است. هر زمان که کسی با سایت اتر اسکن ارتباط برقرار می کند، پایگاه داده تاریخچه و یا اطلاعات مربوط به تراکنش ها را ثبت می کند. هر کسی می تواند تاریخچه تراکنش ها را ببیند زیرا یک بلاکچین باز است.

اتر اسکن یک منبع مفید است که به کاربران اجازه می دهد تا داده ها را هدایت کرده و آنچه را که اتفاق می افتد درک کنند. به طور کلی با استفاده از اتر اسکن تاریخچه کامل تراکنش ها قابل مشاهده است. و لازم به ذکر است که دانستن نحوه استفاده از اتر اسکن، امری مهم تلقی می شود.


معرفی اجمالی سایت اتر اسکن یا EtherScan.io

معرفی اجمالی سایت اتر اسکن یا EtherScan.io
معرفی اجمالی سایت اتر اسکن یا EtherScan.io

اتر اسکن یک موتور جستجوگر است که به کاربران اجازه می دهد معاملات خود را در سیستم عامل قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز اتریوم جستجو و تایید نمایند . با وارد کردن یک آدرس در قسمت جستجو ، می توانید مانده ، مقدار و تمام معاملات انجام شده از طریق آن آدرس را مشاهده کنید . تیم پشتیبان Etherscan این پلتفرم را به عنوان موجودی مستقل ایجاد کردند که وظیفه آن تسهیل شفافیت بلاکچین است .

سایت اتر اسکن جستجو را در شفاف ترین حالت و در دسترس ترین روش ممکن ، انجام می دهد . کاربران می توانند در اتر اسکن ثبت نام و ایجاد حساب کنند . کاربران می توانند از اتر اسکن برای جستجوی تمام تاریخچه معاملات ، از جمله انتقال توکن و اجرای قرارداد ، از هر آدرس در EtherScan.io استفاده نمایند .اتر اسکن اطلاعاتی را در مورد مانده ETH در آدرس ، ارزش فعلی آن به دلار آمریکا و تعداد کل معاملات انجام شده ارائه می دهد .

شاید دیده باشید که برخی از سایت ها با عنوان مرورگر بلاک و یا بلاکچین فعالیت می کنند. تمامی این سایت ها اطلاعاتی درباره شبکه و همچنین بلاکچین ارز های گوناگون در اختیار کاربران قرار می دهد. این سایت ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانید به راحتی در یک سایت با رابط کاربری آسان و همچنین راحت اطلاعات مربوط به تراکنش، کیف پول و… را مشاهده کرد. همانطور که پیش تر آوردیم سایت اتر اسکن به گونه ای است که شما می توانید اطلاعات شبکه اتریوم را مشاهده کنید و همچنین آنها را بررسی کنید. اگر می خواهید تا با این سایت بیشتر آشنا شوید در ادامه این مقاله همراه ما باشید.


1)چک نمودن تراکنش ها و همچنین بررسی کیف پول ها

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به شما عزیزان آموزش دهیم که چگونه می توانید تراکنش ها را مشاهده کنید و همچنین سپس به بررسی کیف پول ها خواهیم پرداخت. در این قسمت شما می توانید تنها با وارد نمودن چند عبارت اقدام به مشاهده اطلاعات کیف پول اتریومی و همچنین اقدام به دیدن تراکنش هایتان کنید. اگر قصد انجام اینچنین کاری را دارید، در ادامه همراه ما باشید.

در وهله اول باید وارد سایت اتر اسکن به آدرس Etherscan.io شوید. ( با کلیک بر روی آدرس می توانید به صورت مستقیم وارد سایت شوید )

پس از ورود به سایت شما با یک صفحه که صفحه اصلی سایت می باشد رو به رو می شوید. در ابتدای صفحه با یک باکس سرچ رو به رو می شوید که در داخل آن عبارت هایی همچون:

 1. Address یا آدرس عمومی ( منظور همان آدرس کیف پول است )
 2. Txn Hash
 3. Block
 4. Token
 5. ENS

نوشته شده است. برای اینکه بتوانید مشخصات کیف پول و یا همچنین تراکنش ها را ببینید باید یکی از این موارد خواسته شده را وارد کنید. اما قبل از اینکه بخواهیم به صورت تصویری این مراحل را دنبال کنیم نیاز است تا در همین ابتدای سایت یک سری اطلاعات به شما از شبکه اتریوم بدهیم. همراه ما باشید.

اگر به ابتدای صفحه نگاهی بیندازید با یک کادر مواجه می شوید. در این کادر عبارت هایی همچون: “Ether Price” و “arket CAP” و “Transactions” و “Difficulty” و “HASH RATE” رو به رو می شوید. در تصویر ذیل شما می توانید تمامی این اطلاعات را مشاهده کنید.

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با وبسایت Etherscan

 مشاهده اطلاعات در سایت اتراسکن

حال همانطور که گفتیم برای مشاهده اطلاعات، نیاز به یکی از آدرس هایی که گفته شد داریم. به همین منظور ما در این قسمت از یک آدرس کیف پول اتریوم استفاده کرده ایم. پس آدرس را همانند تصویر ذیل در باکس جستجو وارد می کنیم. همانند تصویر ذیل:

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با وبسایت Etherscan ، مشاهده اطلاعات

حال پس از وارد نمودن آدرس کیف پول اتریوم و یا باقی مشخصات بر روی دکمه جستجو کلیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه، اطلاعات کیف پول و همچنین تراکنش های انجام شده توسط شما نمایان می شود و می توانید بر روی آن ها مدیریت داشته باشید. همانند تصویر ذیل:

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با Etherscan ، مشاهده اطلاعات
نکته:

شما می توانید با کلیک بر روی هر TxnHash تراکنش ها مشخصات جزئی تراکنش را نیز مشاهده کنید. این عمل به این گونه انجام می شود که شما پس از نمایش لیست تراکنش ها شما هر تراکنشی که خواستید جزئیات آن را ببینید باید بر روی گزینه TxnHAsh کلیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه تمامی جزئیات تراکنش ها برایتان نمایان می شود.

توجه:

اگر به اطلاعات این کیف پول توجه کنید تمامی مشخصات خالی می باشد زیرا ما در این مرحله از یک کیف پولی که تا به حال هیچ فعالیت با آن انجام نشده است استفاده کرده ایم. اما اگر شما آدرس کیف پولی که با آن کار کرده اید را وارد کنید قطعا مشخصاتی که در عکس فوق مشاهده کردید را خواهید دید.

اگر قصد دارید تا بیشتر با سایت اتر اسکن Etherscan آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید. در بخش بعدی قصد داریم تا درباره نوار ابزار بلاکچین در سایت اتر اسکن با شما عزیزان گفتگو کنیم.


2)نوار ابزار بلاکچین

در این سایت قسمت های مختلفی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از این قسمت ها اطلاعات مفیدی به دست آوردید و یا اینکه کارهای گوناگونی انجام دهید. در اولین قسمت از این بخش در نظر داریم تا کمی درباره اطلاعات ماینر هایی که هم اکنون در حال استخراج اتریوم هستند و همچنین تراکنش هایی که در شبکه اتریوم در حال انجام می باشند با شما گفتگو کنیم. اگر فردی بخواهد به این اطلاعات دست پیدا کند، نیاز به انجام مراحل زیادی دارد که یکی از این مراحل ها کد زنی می باشد. یعنی اینکه برای دیدن برخی از اطلاعات در شبکه باید کد نویسی یا همان برنامه نویسی بلد باشید. اما سایت اتر اسکن آمده است و این کار را تقریبا آسان و راحت نمود. شما می توانید در این سایت به راحتی به اطلاعات مختلف دست پیدا کنید. همانطور که گفتیم در این قسمت قصد داریم تا کمی درباره اطلاعات ماینر ها و همچنین اطلاعات تراکنش ها با شما عزیزان گفتگو کنیم.

 • مشاهده اطلاعات ماینر ها و تراکنش ها

برای انجام این کار ابتدا باید وارد سایت اتر اسکن شوید. برای ورود به این سایت می توانید از این Etherscan.io آدرس اقدام کنید و یا برای ورود مستقیم بر روی همین آدرس کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:  13 اشتباه رایج در زمینه ارز های دیجیتال

با باز شدن صفحه اصلی سایت اتر اسکن، اگر کمی به پایین بیاید با کادری با نام ” Latest Block ” رو به رو می شوید. از این قسمت شما می توانید اطلاعات ماینر ها را مشاهده کنید. همچنین در کادر کناری، کادر دیگری با نام ” Latest Transactions ” مشاهده می کنید که در این بخش می توانید اطلاعات تراکنش ها را مشاهده کنید.

( شما می توانید این دو بخش را در تصویر ذیل مشاهده کنید )

Etherscan چیست ؟
آموزش کاربا وبسایت Etherscan ، مشاهده اطلاعات ماینرها و تراکنش ها
توجه:

اگر قصد دارید تا اطلاعات بیشتری مشاهده کنید می توانید بر روی گزینه ” View all ” کلیک کنید. همچنین در صفحه جدید نیز اگر قصد داشتید تا اطلاعات بسیاز جزئی تری به دست آورید، می توانید بر روی آدرس آن کلیک کنید.

 • بررسی بخش ابزار سربرگ بلاکچین Blockchain

در این بخش گزینه های مختلفی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها کار های خود را انجام دهید و یا از طریق آنها اطلاعات مناسبی را به دست آورید. به همین منظور ما قصد داریم تا درباره این قسمت نیز با شما عزیزان کمی گفتگو کنیم. اگر علاقه دارید تا با بخش های سربرگ Blockchain آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

همانطور که می دانید سربرگ بلاکچین Blockchain  بعد از سربرگ هوم و یا Home قرار دارد. با کلیک بر روی این سربرگ، شما گزینه های مختلفی را مشاهده می کنید که می توانید از هر کدام یک اطلاعات جداگانه به دست بیاورید و یا اینکه در هر کدام یک کاری را انجام دهید. اولین قسمت از سربرگ Blockchain که با آن آشنا خواهید شد، گزینه ” View Pending Txns ” نام دارد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که این گزینه چه کاری انجام می دهد؟ در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ این سوالتان را دریافت کنید.

 • بررسی گزینه View Pending Txns در سربرگ Blockchain

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با وبسایت Etherscan ، سربرگ بلاکچین

اگر بر روی این گزینه کلیک کنید، وارد صفحه جدیدی می شوید که در آن لیست تراکنش هایی که همچنان توسط هیچ ماینری تایید نشده است را مشاهده می کنید. اگر بر روی یکی از آدرس ها کلیک کنید و وارد صفحه دیگر شوید، می بینید که در قسمت وضعیت و یا Status آن تراکنش ” Pending ” نوشته شده است. به صورت کلی می توان گفت که این تراکنش منتظر تایید می باشد. شما می توانید این قسمت را در تصویر ذیل مشاهده کنید.

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با وبسایت Etherscan ، تایید تراکنش
 • بررسی گزینه View Contract Internal TXNS در سربرگ Blockchain

   Etherscan چیست ؟آموزش کار با وبسایت Etherscan ، سربرگ بلاکچین

در قسمت View Contract Internal TXNS  شما می توانید، رفتار کاربران داخل شبکه نسبت به قراردادهای هوشمند را مشاهده کنید. اگر در تصویر ذیل مشاهده کنید می بینید که برخی از قرار داد ها در نوع ” Call ” و یا ” Create ” قرار دارد. شما می توانید این قسمت را در تصویر ذیل مشاهده کنید.

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با وبسایت Etherscan ، قراردادهوشمند
 •  بررسی گزینه View Block در سربرگ Blockchain

  • Etherscan چیست ؟
  • آموزش کار با وبسایت Etherscan ، سربرگ بلاکچین

در این بخش از سایت اتر اسکن، شما می توانید اطلاعات مربوط به بلاک ها را مشاهده کنید. همانطور که در چندین قسمت قبل درباره بلاک ها اطلاعات به دست آوردید، در این بخش نیز می توانید به صورت کامل همان اطلاعات را مجدد مشاهده کنید. این قسمت از سایت را می توانید در تصویر ذیل ببینید.

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با وبسایت Etherscan ، اطلاعات بلاک ها

 • بررسی گزینه Viwe Uncles در سربرگ Blockchain

  • Etherscan چیست ؟آموزش کار با وبسایت Etherscan ، سربرگ بلاکچین

در این قسمت شما می توانید بلاک های Uncle را مشاهده کنید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید باید بر روی گزینه View Uncle کلیک کنید. شما می توانید در تصویر ذیل، این بخش را مشاهده کنید.

Etherscan چیست ؟
Etherscan چیست ؟
 • بررسی گزینه Top Accounts در سربرگ Blockchain

Etherscan چیست ؟
آموزش کار با وبسایت Etherscan

این قسمت توضیح و یا کارایی زیادی ندارد. شما در این قسمت تنها می توانید اکانت هایی را مشاهده کنید که مقدار زیادی اتر در آنها ذخیره شده است. شما می توانید به اتفاق آدرس، مقدار اتر ذخیره شده را نیز مشاهده کنید. این قسمت را می توانید در تصویر ذیل ببینید.

Etherscan چیست ؟
Etherscan چیست ؟
 • بررسی گزینه Verified Contracts در سربرگ Blockchain

Etherscan چیست ؟
Etherscan چیست ؟

در این قسمت، شما می توانید به راحتی تمامی قرار دادهای هوشمندی که در شبکه اتریوم ثبت شده است و همچنین تایید شده اند را مشاهده کنید. می توانید این قسمت از سایت اتر اسکن را در تصویر ذیل مشاهده کنید.

Etherscan چیست ؟
مشاهده قراردادهای هوشمند در Etherscan
 • Gas Tracker

احتمالا تا به حال شنیده اید که برای انجام تراکنش ها در شبکه اتریوم، شما می توانید کارمزد تراکنش ها را به صورت دستی انتخاب کنید. در این قسمت قرار است به سراغ بخش Gas Tracker سایت اتر اسکن برویم و تا بتوانیم بررسی کنیم که چه کارمزدی بالاترین سرعت برای انجام تراکنش را به ما می دهد. واحد این نوع کارمزد در شبکه اتریوم ” Gwei ” نامیده می شود. این واحد طبق یک فرمول محاسبه می شود و به دست می آید. به طور کلی می توان گفت که طریقه محاسبه Gwei اینگونه است که می گویند هر یک اتر برابر با یک بیلیون Gwei می باشد. همانطور که گفتیم از بخش Gas Tracker می توان متوجه شد که با چه Gwei می توان سرعت بالاتری را برای تراکنش داشته باشیم. اگر قصد دارید تا درباره این موضوع اطلاعاتی به دست آورید مطالعه این مقاله را از دست ندهید. برای انجام این کار ابتدا باید:

 1. در سربرگ های بالا، بر روی گزینه ” More ” کلیک کنید.
 2. با کلیک بر روی این گزینه چندین بخش دیگر با گزینه های دیگر برایتان به نمایش در می آید. با مراجعه به بخش ” Explore ” باید بر روی گزینه ” Gas Tracker ” را انتخاب کنید. همانند تصویر ذیل
  Etherscan چیست ؟
  Etherscan چیست ؟
 3. حال در این قسمت اگر به پایین صفحه ( همانند تصویر ذیل ) مراجعه کنید، می بینید که از این قسمت با کمک هولدر موجود، مقدار GAS را محاسبه کنید. اگر شما قصد انجام تراکنش در شبکه اتریوم را دارید و می خواهید این تراکنش زودتر تایید شود، پیشنهاد می کنیم که ابتدا به این قسمت مراجعه کنید تا بتوانید این محاسبات را انجام دهید.

همانطور که گفتیم با جا به جایی هولدر، در بخش اول، می توانید مقدار GAS را مشاهده کنید و سپس طبق مقدار GAS می توانید مقدار زمان انتظار را ببینید.

Etherscan چیست ؟
Etherscan چیست ؟ ،تعیین مقدار gas در Etherscan
نکته:

این موضوع که فکر کنید هر چه مقدار GAS را بیشتر کنید زمان شما کمتر می شود اشتباه است. این محاسبات همانطور که گفتیم طبق یک فرمول خاص نوشته شده است.


جمع بندی Etherscan چیست ؟

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، به راحتی دیگر می توانید با بخش های مهم سایت اتر اسکن کار کنید. شاید با مطالعه این مقاله برایتان این سوال پیش بیاید که با این حساب در شبکه اتریوم امنیت وجود ندارد زیرا می توان تمامی اطلاعات را مشاهده کرد. این موضوع چیست؟

در پاسخ به این سوال اینگونه می گوئیم که این موضوع ربطی به امنیت ندارد. امنیت در شبکه اتریوم زیاد است اما بحثی که در این قسمت وجود دارد این است که حریم خصوصی در این شبکه کمی در دسترس عموم است که این موضوع برای افراد عادی قطعا مشکلی ایجاد نمی کند و اگر کسی از این موضوع شاکی باشد آن هم کلاهبرداران و هکران هستند. در صورت ایجاد مشکل و یا سوال می توانید مشکل خود را در قسمت نظرات مطرح کنید.

ممنون از اینکه تا پایان “ Etherscan چیست ؟ ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

 1. سلام من از تراست ولت به صرافی ارز sxpا سال کردم ولی وارد صرافی نشده با سرچ در اتریوم اسکن ارز خودم را پیدا کردم ولی انگار هولد شده چطوری میتونم خارجش کنم

 2. با سلام. من حدود چهار سال است که در این حوزه فعالیت دارم. یک سوال برام پیش اومده. توی کیف پول اتریوم من در صرافی بایننس ارزی نیست اما الات توی اتراسکن حدود 1000 دلار دارایی از ارزهای مختلف مثل بایننس کوین و پولکا دات و … نشون داده میشه. میخوام بدونم که این چی هست و آیا قابل برداشت هم هست یا خیر. با تشکر

 3. درود و ارادت
  حدود 700 تتر در زمان انتقال به بایننس وارد Etherscan شد ناخواسته حدود 20 روز میشه و درگیرم
  چطور می تونم تتر رو بکشم بیرون و انتقالش بدم؟
  موجودی رو می تونم ببینم جزئیات قابل مشاهدس
  بله فقط قابل مشاهده راهنمایی بفرمایین

 4. سلام بنده دارای ولت تراست هستم و چند وقت پیش درآمدم رو از یک سایت برداشت زدم و برروی آدرس کنتراکت که میزنم مستقیما به سایت اتر اسکن می رم و الان زده انتقال کنسل شده و در اتر اسکن جلو آدرس ولت اتریوم تراست بنده زده no matching entries خواستم بدونم چرا آدرس تراست ولت بنده در سایت اتر اسکن مچ نیست و باید چکار کنم واسه وریفای کردن در سایت اتر اسکن تا آدرس اتریوم من تعریف بشه در ین سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا