روانشناسی ترید و سرمایه گذاری

روانشناسی ترید در ارز دیجیتال | فصل سوم چقدر ریسک پذیر باشیم؟

روانشناسی ارزهای دیجیتال ، ابتدا می بایست مفهوم واژه ریسک  و ریسک پذیری را در بازارهای مالی  همچون بازارهای ارز دیجیتال بیابیم.ریسک در بازار یعنی احتمال عدم موفقیت در بازار می باشد . ریسک احتمال محقق نشدن پیش‌بینی‌های ماست .
چون ما با احتمالات سر کار داریم و احتمال موفق نشدن ما وجود دارد و این پذیرش عدم موفقیت ما، یکی از راه هایی است که ما را به سمت تریدر شدن رهنمون می شود .
ما باید بپذیریم که احتمال موفق نشدن پیش‌بینی‌های ما در بازار هست البته ما با کسب آموزش های تحلیلی و تکنیکال در ارزهای دیجیتال یا بازارهای مالی دیگر می‌توانیم میزان ریسک و احتمال موفق نشدن را کم کنیم.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

انواع ریسک کدامند؟

انواع ریسک
انواع ریسک در بازارهای مالی
  1. ریسک معقول یا ریسک پذیری
  2. ریسک نامعقول یا خطر پذیری

در ریسک پذیری بخشی از زندگی ما مورد خطر قرار می‌گیرد اما خطرپذیری کل زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد ما می بایست ریسک معقول را بپذیریم ولی خطرپذیر نباشیم. مثلاً در ریسک پذیری معقول که زیرساخت روانی ما ریسک را پذیرفته است رفتار ما در خانواده و اجتماع تحت تاثیر قرار نمی گیرد اما اگر ر ریسکی که با زیرساخت روانی ما منافات دارد و همان خطرپذیری است را بپذیریم از لذت های زندگی ساقط می شویم و در حقیقت خطر را پذیرفته‌ایم و همچنین روی زندگی شخصی و اجتماعی ما تاثیر خواهد گذاشت .
ما باید تفاوت ریسک پذیری و خطر پذیری را کشف کنیم. در ریسک پذیری معقول اگرحتی بخشی از سرمایه خود را از دست بدهیم اسیبی به ما نمی رسد و فرصت‌های بهتری برای ما هست. باید بدانیم که راز بقا در بازار  همان ریسک پذیری معقول است .
در رابطه با ریسک پذیری هر شخص می بایست از خود بپرسد که آیا می تواند ریسک را بپذیرد؟ و آیا انسان ریسک‌پذیری هست  و تحمل ضرر را دارد؟


آدم ها در زمینه ریسک پذیری چند دسته اند؟

  1. ریسک گریز
  2. ریسک پذیر
  3. بی تفاوت

انسانهای ریسک گریز تحمل هیچ ضرری را ندارند و از وسواس فکری برخوردارند و سراغ سرمایه گذاری نمی روند یا سرمایه گذاری هایی با سود ثابت را انتخاب میکنند‌.
اما آدمهای ریسک‌پذیر اول باید با خود کنار بیایند که چقدر ریسک پذیر هستند تحمل چه مقدار ریسک  را دارند؟ هر آدمی با توجه به زیرساخت روانی خودش و  و میزان سرمایه اش  و میزان انتظار ش از بازار گنجایش ریسک خود را مشخص میکند . اگر انتظار بالاتری از بازار دارد می بایست که بیشتری را تحمل کند . اگر میخواهیم ریسک مان را کمتر کنیم  و ریسک کمتری بپذیریم میبایست انتظارمان را از بازار کم کنیم هرچه سرمایه بیشتر در ترید درنظر بگیریم باید انتظار ریسک پذیری بالاتری را بپذیریم وقتی انتظار داریم به مقدار بیشتری سود از بازار در یک روز یا یک تایم مشخص از بازار به دست بیاوریم انتظار ریسک‌پذیری بالاتری را داریم.
ما می‌بایست مدل مالی خود را با توجه به مدل ریسک پذیری و زیرساخت‌های روانی خود طراحی کنید و بر اساس آن ریسک کنیم.

کوین کده

چقدر باید در بازار ریسک کرد؟

ریسک پذیری باعث می شود که ما در بازار بقا پیدا کنیم و بمانیم و فرصت بیشتری برای موفقیت در بازار پیدا کنیم . گفته می شودکه بیشتر از ۳ درصد ریسک را در نظر نگیریم و سعی کنیم انتظار بیشتری از بازار نداشته باشیم میزان سرمایه مان را مشخص کنیم و در یک بازه ای از زمان خاص انتظار مبلغی از بازار نداشته باشیم.
از عواملی که پذیرش ریسک را در افراد بالا میبرد انتظار بازدهی بیشتر از بازارهای  مالی  همچون بازار ارز دیجیتال است و می توان گفت که پذیرش ریسک و انتظار بازدهی بیشتر با هم ارتباط مستقیم دارند.

بیشتر بخوانید:  روانشناسی ترید در ارز دیجیتال | فصل ششم نقش احساسات در ترید ارزهای دیجیتال

مدیریت ریسک در ترید ارزهای دیجیتال

مدیریت ریسک در ارز دیجیتال
مدیریت ریسک در ارز دیجیتال

اگر انسان ریسک پذیری نیستیم و میزان ریسک پذیری پایینی داریم در مورد سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال تجدید نظر کنیم ولی اگر انسان ریسک پذیری هستیم و با ریسک پذیری معقول وارد بازار شدیم بازار رمز ارزها به عنوان سودآورترین سرمایه گذاری معرفی شده است. همانطور که قیمت رمز ارزها در حال رشد است و احتمال سقوط قیمت لحظه‌ای نیز وجود دارد . چه راهکارهایی برای کاهش ریسک در ترید و معامله با ارزهای دیجیتال می‌توانیم پیدا کنیم؟


راهکارهای کاهش ریسک در ترید ارزهای دیجیتال

روی چند ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

زمانی که روی چندین ارز دیجیتال سرمایه گذاری می­ کنید،میزان ریسک خود را بین آنها تقسیم میکنید وکلا ریسک کمتری را متحمل میشوید و  شانس خود را برای کسب سود افزایش می­ دهید.

گر ضرر کردید تلاش نکنید که همان روز ضررتان را جبران کنید.

همه تریدرها  در برخی از شرایط ممکن است بخشی از سرمایه خود را از دست بدهند؛ سرمایه گذاران وتریدرها در ارزهای دیجیتال نیز از این قانون مستثنی نیستند. ممکن است که  افراد وقتی در یک روز سرمایه خود را از دست می‌­دهند، برای جبران آنی خسارت شروع به تصمیم ­گیری­ های احساسی کنند. مهم­ترین نکته درباره سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال حفظ آرامش و تصمیم گیری در زمان مناسب می باشد.

شایان ذکر است که عجله در تصمیم گیری برای جبران سرمایه از دست رفته، شما را به ضرر بزرگتری سوق خواهد داد.پس یکی از نکات مهم در معامله گری صبر است که شما را به سود بیشتری در ترید وتریدری می‌رساند.

به نکات و مسائل امنیتی دقت کنید.

کیف پول­ های زیادی برای ترید ارز دیجیتال به صورت نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارد. اما تمام این کیف­ پول ها و پلتفرم ­های موجود برای خرید و فروش ارز دیجیتال معتبر نیستند.در سال­ های اخیر، کیف­ پول های ارزهای دیجیتال در معرض هک و حملات اینترنتی از طرف افراد کلاهبردار قرار گرفته ­اند. یکی از بهترین راه­ ها برای افزایش امنیت، تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول ارز دیجیتال است. ، عدم نگهداری مبالغ بالا در کیف پول های آنلاین  یکی دیگر از راهها جهت ایمن کردن سرمایه وکم کردن ریسک   شماست و می ­تواند شما را از حملات هکر­ها ایمن کند. برای نگهداری ارز دیجیتال در مبالغ زیاد می­ توانید از کیف­ های سخت افزاری یا آفلاین استفاده کنید.ومیزان ریسکتان را پایین بیاورید.

به سیاست های قانونی کشور توجه کنید.

البته ماهیت وجودی ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری بر روی آنها در اغلب کشورهای دنیا به صورت قانونی پذیرفته شده است، اما برخی از دولت­ ها برای مبادلات ارزهای دیجیتال محدودیت­ هایی را اعمال کرده ودارند. این قوانین و محدودیت­ ها با توجه به شرایط حاکم بر جامعه می ­تواند تغییر کند. بنابراین، بهتر است همواره اطلاعات خود را در این زمینه به روز نگه دارید.وبا در نظر گرفتن قوانین و مقررات ریسک سرمایه تان را در معاملات ارز دیجیتال مدیریت کنید.

ممنون از اینکه تا پایان ” روانشناسی ارزهای دیجیتال ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز

لینک مطلب :


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا