اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در جهان

مصاحبه رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در مورد ارز های دیجیتال

salamcrypto

به گزارش زوم ارز و به نقل از ایسنا مجتبی توانگر رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس با شاره به افزایش تمایل برخی اقشار مردم به معامله و سرمایه گذاری رمزارز ها گفت: قوانین داخلی در این زمینه باید تدوین شود و مقررات و آیین ‌نامه ‌های اجرایی متناسب هم به دنبال آن تصویب شود. قطعا نمی‌توان بدون مشخص بودن محدوده و قواعد فعالیت در این زمینه، انتظار رفتار مسوولانه از فعالان این حوزه و مردم داشت چرا که برخی از آنها که علاقمند به فعالیت قانون‌مند هستند، هم‌اکنون مطالبه دارند که چارچوب‌ های فعالیت را اعلام کنید.
وی ادامه داد: در همه حوزه ‌های اقتصادی هم همین‌گونه است و ابهام در مقررات، و بی‌عملی سیاستگذار و قانون گذاران، باعث از دست رفتن فرصت فعالیت بخش خصوصی در کنار ایجاد پرونده‌ های متعدد قضایی می‌کند که با هیچ معیاری برای کشور مطلوب نیست.
وی افزود: خلاء قانونی هم می‌تواند باعث گسترش فعالیت ‌های اغواگرایانه برخی افراد ناسالم ناشی از این خلاء قانونی شود و برخی مردم فریب این موضوع را بخورند. در این شرایط هم نمی‌توان فعالان مسئولیت ‌پذیر و درست ‌کار و توانمند را از کلاه‌برداران تشخیص داد و هم مدعیان متعدد از بین مردم ایجاد خواهد شد که خواهند گفت اگر منعی یا مقرراتی وجود داشت ما در این حوزه متضرر نمی‌شدیم.
توانگر تصریح کرد: خلا مقرراتی می‌تواند با افزایش قابل ملاحظه ریسک فعالیت، شدت برنده یا بازنده بودن را بالا ببرد و فضای کسب و کار را شبیه به یک فضای مبهم و غبار آلود کند که قطعا به نفع افراد ناسالم خواهد بود. در این فضا امنیت اقتصاد به نظر می‌افتد و بلاتکلیفی مردم هم باعث تشدید فضای رفتارهای هیجانی در اقتصاد می‌شود که مانند سمی برای اقتصاد است.
توانگر درباره تأثیر بورس در مورد جهت دادن به حوزه ارز های دیجیتال گفت: سقوط بورس فارغ از این موضوع باعث ایجاد ضربه شدید به سرمایه اجتماعی مردم شده است. جایی که می‌شد سکوی پرتابی برای اصلاح سیاست ‌گذاری و اقتصاد باشد تبدیل به یکی از نقاط ضعف جدی اقتصادی کشور شد.
وی ادامه داد: فضای نیمه نخست امسال در بورس، این انتظار غلط را در ذهن مردم ایجاد کرد که باید یک ‌شبه پولدار شوند و راه درست پولدار شدن از تلاش نمی‌گذرد. ضرر وارد شده به مردم هم باعث ایجاد حس عقب ‌افتادگی از برخی از دوستان و نزدیکان خود شد که اینگونه پول‌دار شده بودند. برای جبران این موضوع دنبال یک ابزار می‌گشتند که رمزارزها وارد شد و خود را به عنوان گزینه راحت ثروتمند شدن معرفی کرد. خب طبیعی است که در این فضا این موضوع طرفدار پیدا می‌کند.
توانگر در پایان سخنان خود گفت: در زمینه رمز ارزها هم هرچه سریعتر باید بانک مرکزی و سازمان بورس اقدام نمایند و اگر دولت مایل است لایحه به مجلس تقدیم کند.
منبع: ISNA

بیشتر بخوانید:  دبی در حال کار بر روی مقررات ارزهای دیجیتال است.

گزیده اخبار

امیرعلی فرجی

دانشجوی دانشگاه فرهنگیان، مترجم و فعال در حوزه ارز های رمز نگاری شده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا