اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در ایران

مصاحبه ای با نماینده انجمن بلاکچین ایران

salamcrypto

روز یکشنبه و با هماهنگی هایی که با آقای سپهر محمدی رییس انجمن بلاکچین ایران انجام شد، مصاحبه ای با آقای مجید خاکپور عضو انجمن بلاکچین انجام شد و ایشان به نمایندگی از مجموعه انجمن بلاکچین ایران به سوالات ما پاسخ دادند.
وی نسبت به خبر ممنوعیت فعالیت رمزارز ها در ایران گفت: ما معتقدیم که فعالیت رمزارز ها در ایران نیاز به قانون گذاری دارد، ما طی سال های اخیر پیگیر قانون گذاری از نهاد های مختلفی از جمله بانک مرکزی، معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و هیئت دولت هستیم و مکتوباتی را برای قانون گذاری ارائه کردیم. منظور ما از قانون گذاری مجوز گرفتن نیست بلکه خواستار چارچوبی برای فعالیت رمزارز ها هستیم، ما همچنین چارچوب پیشنهادی خود را به نهاد ها ارائه دادیم. ما در چارچوب پیشنهادی خود دغدغه های حاکمیتی که طبیعی و منطقی هستند را گنجانده ایم.ما برای تمام دغدغه های حاکمیتی راه حل هایی را پیشنهاد دادیم و تمام موضوعات قابل حل هستند.
ما دغدغه های حاکمیتی را درک می کنیم و به آن ها احترام می گذاریم، اما نسبت به برخوردهای سلبی و تصمیمات سلیقه ای و دستورالعمل های بدون مشورت با فعالین بازار ارز دیجیتال انتقاد داریم.
تمامی فعالین این بازار از جمله فعالین حرفه ای این بازار آماده تعامل و رفع دغدغه های حاکمیتی هستند و ما بارها اعلام آمادگی جهت تعامل کرده ایم، شایان ذکر است انجمن بلاکچین و هم سایر نهاد های صنفی و سایر کسب و کارها آماده تعامل هستند.
ما با مصاحبه هایی که آرامش کاربران را بهم می‌زند و باعث ایجاد ترس و نگرانی می‌شوند انتقاد داریم. این مصاحبه ها به این ختم می‌شود که کاربران به صرافی ها هجوم آورده و در روند کار صرافی ها اختلال ایجاد می‌شود. برخی از صرافی ها شرکت های دانش بنیان هستند و سابقه ی چندین سال فعالیت کار تکنولوژیکی را دارند. جوانان کشورمان برای راه اندازی و ارائه سرویس به کاربران زحمات زیادی کشیده اند.
هدف فعالیت صرافی های ایرانی این است که کاربر ایرانی مبالغ خود را در صرافی های خارجی هزینه نکرده و در صرافی های داخلی این مبلغ جا به جا شود و تمام فعالیت های خود را در چارچوب قانون انجام دهد و یکی از دلایل این کار خارج نشدن ارز از داخل کشور است.
ما نمی توانیم تقاضای موجود کاربران را متوقف یا سرکوب کنیم و اگر قرار بر این باشد
که هیچ صرافی ایرانی ای به کاربران خدمات ارائه ندهند، کاربر با دو مشکل رو به رو خواهد شد.
1-  سرازیر شدن پول کاربران ایرانی به صرافی های خارجی که ریسک های زیادی از جمله بلوکه شدن پول دارد.
2-  فعالیت کاربران زیرزمینی خواهد شد که بسیار خطرناک است  و  در این صورت تعداد پرونده های کلاهبرداری بسیار زیاد خواهد شد که این موضوع برای پلیس فتا و قوه قضاییه هم دردسر ایجاد می‌کند.
بنا به صحبت های آقای خاکپور تمام هدف انجمن بلاکچین این است که ضمن در نظر گرفتن دغدغه های حاکمیت، نیاز کاربر هم رفع شود که این کار کاملاً شدنی است، ما از دغدغه  های حاکمیتی مطلعیم و آمادگی لازم را برای حل این مشکلات داریم،  حل شدن این مسائل نیازمند زمان است و چند سالی طول خواهد کشید. ما باید این مسئله را به نقطه ای برسانیم که هم دولت هم قوه قضاییه و مجلس رضایت داشته باشند و هم نیاز مردم پاسخ داده شود و صرافی ها بتوانند مثل گذشته خدمات خود را ارائه بدهند. اما متاسفانه تاکنون شاهد هیچگونه مسئولیت پذیری از طرف بانک مرکزی و سایر نهاد ها نبودیم و کسی مسئولیت قانون گذاری این بخش را بر عهده نمی‌گیرد و در نتیجه این حوزه در یک خلاء قانونی قرار گرفته و هیچکس نمی‌تواند با قاطعیت تایید کند که این حوزه قانونی یا غیر قانونی است و در این زمینه ابهام داریم و  این ابهام برای تمام کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بسیار خطرناک است و باید از این وضعیت خارج شویم.
وی در پاسخ به سوال موانع پیش پای صرافی ها برای مجوز گرفتن گفت: مجوز گرفتن در این زمینه منجر به انحصار خواهد شد و ما بشدت با این قضیه مخالف هستیم، ما موافق چارچوب گذاری و نظارت هستیم.
وی افزود:  ما مخالف فعالیت های غیر مجاز هستیم و درحال حاضر در صرافی های ایرانی کاملاً به این نکات توجه می‌شود و کارهایی از قبلی احراز هویت و … صورت می‌گیرد. این صرافی ها بشدت در حال جلوگیری از فعالیت هایی مثل پولشویی هستند. در صورت تعطیلی صرافی ها فعالیت زیرزمینی شروع خواهد شد و کاربران به هر صورتی نیاز خود را پاسخ خواهند داد که این کار بسیار خطرناک خواهد بود.وی در پاسخ به آینده ارز های دیجیتال در ایران گفت: این حوزه دیر یا زود قانون گذاری خواهد شد و شکی در قانون گذاری نداریم و هرچه دیرتر این اتفاق رخ دهد ما فرصت رشد بیشتر را از دست خواهیم داد و دیگر کشور ها از ما پیشی خواهند گرفت.
بنده امیرعلی فرجی دبیر خبری پایگاه زوم ارز تشکر لازم را از جناب آقای خاکپور جهت پاسخگویی به سوالات ما دارم.
منبع: ZoomARZ

بیشتر بخوانید:  مصاحبه رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در مورد ارز های دیجیتال

گزیده اخبار

امیرعلی فرجی

دانشجوی دانشگاه فرهنگیان، مترجم و فعال در حوزه ارز های رمز نگاری شده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا