استخراج ارزدیجیتالبررسی ماینرها و تجهیزات جانبی

انواع فن ماینر | بررسی فن ماینر

فن ماینر – همانطور که می دانید در حال حاضر رمزارزهای بسیاری وجود دارند که یکی از راه ها برای سرمایه گذاری و به دست آوردن آنها، استخراج می باشد. به عبارت دیگر شما می توانید با استخراج ارزهای دیجیتال و یا با انجام فرآیند ماینینگ، رمزارزهایی که قابلیت استخراج دارند به دست آورید. امروزه استخراج رمزارزها نیازمند دستگاه هایی با قدرت پردازش بالا می باشد. شما می توانید از سخت افزارهای مناسب برای استخراج رمزارز خود استفاده نمایید. دستگاه هایی که به استخراج رمزارزها می پردازند به دلیل فعالیت بالا و انرژی زیادی که در فرآیند استخراج استفاده می نمایند، گرمای زیادی تولید می کنند. با این حال برای از بین بردن گرمای موجود از فن ها استفاده می شود. شما می توانید با خواندن این مقاله، با فن ها، انواع آن، نحوه سرویس کردن فن ها، قیمت فن و … آشنا شوید.

سلام کریپتو

فن ماینر چیست؟

فن ماینر چیست؟
فن ماینر چیست؟

همانطور که در مقالات مربوط به ارزهای دیجیتال گفته شده است، یکی از راه ها برای سرمایه گذاری و به دست آوردن رمزارزها، استخراج می باشد. امروزه برای استخراج رمزارزها می توانید از دستگاه های ماینر استفاده نمایید. دستگاه های ماینر قادر خواهند بود که به استخراج رمزارزها پرداخته و برای این امر نیازمند برق قوی می باشند. به دلیل حجم فعالیت بالایی که این دستگاه ها انجام می دهند گرمای زیادی تولید کرده و برای خنک کردن این دستگاه نیازمند فن می باشیم.

در واقع خنک کردن دستگاه های ماینر توسط فن ها انجام می شود. فن ماینر می تواند به عنوان یک خنک کننده برای دستگاه های ماینر در نظر گرفته شود. به طور کلی و خلاصه فن ها در دستگاه های ماینر به منظور کاهش دمای دستگاه ماینر استفاده می شود و این امر باعث می شود تا دمای قطعات داخلی دستگاه نیز کاهش یابد. علاوه بر اینکه فن ها به کاهش دمای دستگاه های میانر و قطعات داخلی آن می پردازند، قادر خواهند بود تا با این کاهش دما به افزایش طول عمر دستگاه کمک کنند. اما این به چه معناست؟ در واقع فن ها کمک می کنند تا با خنک کردن دستگاه عمر استفاده از دستگاه را افزایش دهند تا بتوانید زمان بیشتری از دستگاه های ماینر استفاده نمایید و دیرتر اقدام به تعویض قطعات دستگاه کنید.

فن های مورد استفاده در دستگاه های ماینر در انواع مختلفی طراحی شده اند و ابعاد و اندازه ی آنها متفاوت می باشد. در این مقاله شما می توانید با انواع مختلف فن ها آشنا شوید. این فن ها می توانند از جنبه های گوناگونی از جمله ابعاد، وزن، توان مصرفی وچرخش در دقیقه متفاوت باشند. برای اینکه کارایی فن های دستگاه ماینر افزایش یابد، می توان از آن در دو طرف دستگاه های ماینر استفاده نمود. با نصب فن ها در دو طرف دستگاه، کنترل دم و خنک کردن دستگاه بهتر صورت می گیرد. به طور کلی در هر دستگاه دو نوع فن استفاده می شود که در ادامه مطالب به بررسی و توضیح هر دو نوع خواهیم پرداخت.


بررسی ویدویی فن ماینر


معرفی فن مکنده و فن دمنده

معرفی فن مکنده و فن دمنده
معرفی فن مکنده و فن دمنده

همانطور که در بحث قبلی گفته شد به طور کلی در هر دستگاه ماینر دو نوع فن با نام های فن مکنده و فن دمنده مورد استفاده قرار می گیرد. اما بیاید با هر یک به طور کلی آشنا شویم و به توضیح هر یک بپردازیم.

صرافی ایرانی کارت

فن مکنده که در دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، قابلیت این را دارد که با مکش هوای بیرونی و انتقال آن به داخل دستگاه، به تهویه هوای دستگاه کمک کند. به عبارتی این فن می تواند هوای بیرون را به داخل دستگاه انتقال دهد و به گردش هوا در داخل دستگاه های ماینر کمک کند. فن مکنده در مقایسه با نوع دیگری از فن به نام فن دمنده، از قدرت چرخش کمتری برخوردار است.

فن دمنده که یکی دیگر از انواع فن های مورد استفاده در دستگاه های ماینر می باشد، قدر خواهد بود هوای داخل دستگاه را به محیط بیرون انتقال دهد. این فن یعنی فن دمنده می تواند به خنک شدن قطعات داخل دستگاه کمک بزرگی بکند. قدرت چرخش این فن ارتباط مستقیمی با بهتر خنک شدن قطعات دستگاه دارد به طوریکه هرچه قدرت چرخش این فن بالا باشد، دستگاه و قطعات آن بهتر خنک می شود.

لازم  به ذکر است که این نوع از فن ها یعنی فن های دمنده از چهار کابل برای اتصال به دستگاه های ماینر استفاده می کنند.


بررسی انواع فن ماینر و مشخصات آنها

بررسی انواع فن ماینر و مشخصات آنها
بررسی انواع فن ماینر و مشخصات آنها

در این قسمت از مقاله به معرفی انواع فن ها و بررسی مشخصات آنها خواهیم پرداخت. شما می توانید با خواندن این مبحث اطلاعاتی را در ارتباط با مشخصات فنی فن های دستگاه های میانر دریافت نمایید.

1.فن پاور 4*4

فن پاور 4 در 4 برای دستگاه های میانر S17، S11، T17 و … مناسب می باشد. برای اینکه این فن ها بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و به دلیل اینکه از اهمیت ویژه ای برای دستگاه های ماینر برخوردار هستند، در صورت بروز هر گونه مشکل اقدام به تعویض آن کنید. سیم قرمز و مشکی در این فن، منبع تغذیه فن می باشند و سیم زرد مستقیما از سنسور خروجی گرفته شده است. در ادامه مطالب شما می توانید با مشخصات فنی این فن آشنا شوید.

برند: Nidec

ولتاژ مصرفی: 12 ولت

جریان مصرفی: 0.68 آمپر

میزان نویز: 16 دسی بل

2.فن 14*14 سانتیمتر

این نوع از فن با دستگاه های ماینر E10، آوالون و … سازگار می باشد. برای اینکه بتوانید از این فن در مدت طولانی استفاده نمایید و به افزایش طول عمر آن کمک کنید، سعی کنید این فن را از گرد و غبار و هرگونه دمای نامطلوب دور نگه دارید. این نوع از فن دارای 4 کابل برای اتصال می باشد و با بیشتر دستگاه های ماینر سازگار است. لازم به ذکر است که این مدل از فن قابلیت تغییر دور توسط ماینر را دارد که به منظور کنترل دما صورت می گیرد. در ادامه مطالب شما می توانید با مشخصات فنی این نوع از فن آشنا شوید.

ولتاژ مصرفی: 12 ولت

جریان مصرفی: 4.2 آمپر

دور: 6000 دور در دقیقه

3.فن 12*12 ماینر

این نوع از فن قابل استفاده برای دستگاه های ماینر با مدل های A1، F1، T2T، S7، S5، X3، B3، S9i، S9j، L3، S9 و T9 می باشد. همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، فن ها وظیفه خنک کردن دستگاه های ماینر را بر عهده دارند و از مهم ترین قسمت های دستگاه ماینر به شمار می روند. در زیر اطلاعاتی برای آشنایی با مشخصات فنی این فن آورده شده است.

ولتاژ مصرفی: 12 ولت

بیشتر بخوانید:  بیتکوین استخراج کنم یا بیتکوین کش | استخراج ارز دیجیتال بیت کوین بهتر است یا بیت کوین کش

جریان مصرفی: 2.7 آمپر

دور: 6000 M\R

سایز: 12*12

سوکت: 4 پین

4.فن حلزونی

این فن دارای چهار سرعت قابل تنظیم می باشد و در بازار به رنگ مشکی موجود است. سیم آبی در این فن نول است و سیم مشکی برای دور تند است. برای استفاده از این فن در دستگاه های ماینر خود می توانید این دو سیم را به برق 220 وصل کنید. این فن می تواند برای تمامی مدل های دستگاه ماینر مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه مشخصات فنی این فن ذکر شده است.

برند: GEN

ولتاژ ورودی: 220 ولت

جریان مصرفی: 0.68 آمپر


شبیه ساز فن چیست؟

شبیه ساز فن چیست؟
شبیه ساز فن چیست؟

برای اینکه با شبیه ساز فن آشنا شوید لازم است که بدانید، در زبان انگلیسی به آن سیمولاتور فن گفته می شود. شبیه ساز فن به عنوان جایگزینی برای فن مورد استفاده قرار می گیرد و طراحی آن به منظور رفع خطاهای احتمالی می باشد. این شبیه سازها از کاربرد منحصر به فردی برای دستگاه های ماینر برخوردار هستند. برای اینکه بتوانید این سبیه ساز فن را در دستگاه استفاده نمایید، می توانید از سوکت ها استفاده نمایید. سوکت ها برای استفاده شبیه سازها در دستگاه ها طراحی شده اند. در ادامه مطالب چند نمونه از سوکت ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی انواع سوکت ها:

 1. سوکت 4 پین XH (استفاده این سوکت برای دستگاه های ماینر E9i، E9، g و یا E10 امکان پذیر است.)
 2. سوکت 6 پین مخابراتی (از این سوکت می توانید در دستگاه هایی همچون M21، M20 و T2T استفاده کنید.)
 3. سوکت 4 پین Mini ATX (شما می توانید این سوکت را برای ماینرهای F1، A1، E10 و یا Avalon استفاده نمایید.)
 4. سوکت 4 پین ATX (این سوکت قابلیت استفاده در دستگاه های ماینر M30 و M31 و مدل های جدید M21 را دارد.)
 5. سوکت 4 پین مخابراتی(این سوکت برای دستگاه های ماینری همچون T1، V9، M1، M3، T11، S9، S11، T17، و Z11 مورد استفاده قرار می گیرد.)

سرویس کردن فن چگونه است؟

سرویس کردن فن چگونه است؟
سرویس کردن فن چگونه است؟

برای اینکه بتوانید از فن های خود برای مدت طولانی استفاده کنید و یا به عبارتی طول عمر فن خود را افزایش دهید، نیاز است تا هر چند وقت یکبار فن های خود را سرویس کنید. با این کار گرد و غبار از سطح فن پاک شده و عملکرد فن را بهبود می بخشد. اما این کار چگونه انجام می پذیرد؟

برای سرویس کردن فن خود نیاز است تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. در مرحله اول نیاز است تا دستگاه ماینر خود را خاموش کرده و از برق جدا کنید.
 2. پس از خاموش کردن دستگاه ماینر، فن های موجود در دستگاه را بیرون بیاورید و جدا کنید.
 3. شما می توانید پره های فن و قطعات آن را با دستمال مرطوب و یا محلول های تمیز کننده پاک کنید.
 4. در پشت بلبرینگ فن محفظه ای وجود دارد که نیاز است تا آن تمیز شود و سپس روغن کاری شود.
 5. برای اینکه روغن به کل فن آغشته شود، پره های فن را می چرخانیم.

علاوه بر این نکاتی که برای سرویس فن گفته شد، این موضوع را حتما در نظر بگیرید که فن های دستگاه ماینر نیاز است تا هر چند وقت یکبار سرویس دهی شوند. با این کار می توانید به طول عمر فن ها کمک کنید.


دلایل تعویض فن دستگاه های ماینر

دلایل تعویض فن دستگاه های ماینر
دلایل تعویض فن دستگاه های ماینر

با توجه به مطالبی که در مباحث قبلی مقاله گفته شد، فن های دستگاه ماینر ممکن است پس از مدتی معیوب شده و بازدهی نداشته باشند. برای اینکه عملکرد فن دستگاه ماینر خود را بالا ببرید، نیازمند آن هستید تا به دلایلی آن را تعویض کنید. در این قسمت شما می توانید با دلایل تعویض دستگاه ماینر آشنا شوید.

 1. یکی از مهم ترین دلایلی که ممکن است شما را مجبور به تعویض فن دستگاه کند، اختلاف بین میزان خروجی که برای دستگاه تعریف شده است و خروجی فن می باشد. یعنی زمانی که خروجی فن از میزان خروجی تعریف شده برای آن، کمتر باشد مشخص است که عمر دستگاه به پایان رسیده و نیاز است آن را تعویض کنید.
 2. به دلیل استفاده زیاد از فن ممکن است مشکلات و اختلالاتی در عملکرد فن پیدا شود. برای حل این مشکلات شما مجبور به تعویض آن هستید.
 3. یکی دیگر از دلایلی که منجر به تعویض فن می شود، می تواند سر و صدای زیاد باشد. به دلیل اینکه فن ها به طور دائم در حال کار می باشند ممکن است پس از مدتی صدای آنها در زمان چرخش زیاد شده و نیاز است آنها را تعویض کنید.
 4. از دیگر دلایل برای تعویض فن ها می تواند خراب شدن آن باشد. خراب شدن فن می تواند به دلیل ضربه به دستگاه و یا نوسانات برق صورت گیرد. در صورت ضربه به دستگاه ممکن است بخشی از فن ضربه خورده و یا از کار بیافتد. نوسانات برق هم می تواند بر روی خراب شدن دستگاه تاثیر بگذارد زیرا ممکن است به هنگام نوسان برق فن نیم سوز شده و دیگر کارایی نداشته باشد.

بررسی قیمت فن دستگاه های ماینر

بررسی قیمت فن دستگاه های ماینر
بررسی قیمت فن دستگاه های ماینر

به طور کلی قیمت فن هایی که برای دستگاه ماینر مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت می باشد. همچنین عوامل گوناگونی می تواند بر قیمت آنها تاثیر بگذارد. هر کدام از فن های ماینر برای دستگاه های خاص طراحی شده اند و ابعاد و طراحی آنها متفاوت می باشد. به همین دلیل هر یک از این فن ها از قمیت های متفاوتی برخوردار هستند.

از عواملی که می تواند بر قیمت فن های دستگاه های ماینر تاثیر گذار باشد، می توان به عملکرد آن اشاره کرد. به این معنا که هر چه عملکرد فن برای دستگاه بهتر باشد، مشخص است که از قیمت بالاتری برخوردار است.

به طور کلی بروز عوامل اقتصادی بر روی قیمت فن ها بی تاثیر نیست. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله رنج قمیت فن ها در محدوده 1،500،000 ریال تا 5،000،000 ریال قرار دارد. لازم به ذکر است که اندازه فن ها بر روی قیمت نیز تاثیر گذار است.

کلام پایانی

با استفاده از این مقاله شما قادر خواهید بود با انواع فن های موجود برای دستگاه های ماینر آشنا شوید. فن ماینر در دستگاه های ماینر مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک خنک کننده در دستگاه عمل می کند. یکی از نکاتی که در نگهداری این فن ها باید در نظر بگیرید این است که هر چند وقت بکبار ذرات گرد و غبار را از روی آن پاک کنید تا دچار مشکل نشود. امیدواریم بتوانید با خواندن این مقاله اطلاعات کافی و لازم را در ارتباط با فن های دستگاه ماینر دریافت نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله”انواع فن ماینر“همراه ما بودید


بیشتر بخوانید:

نفیسه جمالی

مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل از دانشگاه تهران جنوب - مترجم زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا