زوم ارز پدیا

شبکه لایتنینگ چیست | معرفی کیف پول های Lightning Network

شبکه لایتنینگ ،عبارتی که ممکن است تا به حال بارها شنیده باشید. در این مقاله ما قصد داریم تا به صورت کامل، شبکه لایتنینگ را برایتان شرح دهیم. در ابتدا نیز برای آشنایی  شما با این شبکه توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

سلام کریپتو

تراکنش هایی که در شبکه بیت کوین انجام می شوند، دو مشکل بزرگ و اساسی دارند. این دو مشکل عبارت اند از:

 1. کارمزد مبالغ کم تقریبا بالا می شود
 2. زمان تایید تراکنش ها بسیار زیاد است

شبکه لایتنینگ آمده است تا به صورت کامل این مشکلات را حل کند. یعنی لایتنینگ می خواهد مدت زمان تایید تراکنش ها و همچنین هزینه کارمزد برای مبالغ کم را، بهینه کند.

در ادامه این همراه ما باشید تا به صورت کامل با شبکه لایتنینگ آشنا شوید.

آشنایی با تاریخچه شبکه لایتنینگ

قبل از ایجاد شبکه لایتنینگ کم و بیش موضوع ان وجود داشته است.به این صورت که قبلا برای اینکه دیگران از تراکنش های دوفرد طرف معامله اطلاع نداشته باشند یا اینکه برای تایید تراکنش به شخص سومی نیاز نباشد؛ افراد علاقمند بودند کانال هایی را ایجاد کنند که فقط برای مبادلات بین دو نفر باشند.در سال 2015 فردی به نام جوزف پون و تادئوس دریچا نظریه شبکه لایتنینگ را مطرح کردند.سپس در سال 2018 کمپانی بلاک استریم ایده ی شبکه لایتنینگ بیت کوین را اجرایی کرد.توسعه دهندگان دیگری از جمله کمپانی لایتنینگ لبز و acinq نیز برای توسعه شبکه لایتنینگ با شرکت بلاک استریم همکاری می کنند.

صرافی ایرانی کارت

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتینگ چیست
شبکه لایتینگ چیست

به صورت کلی گفتیم که هدف شبکه لایتنینگ چه چیزی می باشد. لایتنینگ آمده است تا زمان انجام ترانزیشن ها را کم تر کند. تقریبا در سال 2018 بود که شرکت بلاک استریم لایتنینگ را به صورت آزمایشی استفاده کرد و در شبکه بیت کوین به راه انداخت. ایده لایتنینگ در سال 2015 توسط دو فرد با نام های جوزف پون و تادئوس دریجا عنوان شد و همانطور که گفتیم در سال 2018 توسط شرکت بلاک استریم راه اندازی شد.

متاسفانه بیت کوین در هر ثانیه تنها میتواند 7 تراکنش موفق پردازش کند و این در شبکه جهانی بیت کوین که شامل تمامی کشور ها می شود یک معضل بزرگ است.

شبکه لایتنینگ به صورت کلی آمده است تا کاربران و استفاده کنندگان از بیت کوین، بدون نیاز به شبکه بلاکچین سریعتر به مبادله ارز های خود بپردازند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا این شبکه آمده است تا سرعت بالا تر رود و چرا بلاک چین سرعت کندی دارد؟

در بلاکچین اطلاعات زیادی از تراکنش ها وجود دارد و این عامل باعث شده است تا سرعت به شدت کاهش یابد. حال شبکه لایتنینگ آمده است تا به ترانزیشن های شبکه بیت کوین سرعت بخشد.


امنیت در شبکه لایتنینگ

خوشبختانه امنیت در شبکه بیت کوین به حدی بالا است که کلاهبرداران و سواستفاده کنندگان به راحتی نمی توانند نقشه های شومشان را پیاده سازی کنند.


شبکه لایتنینگ چگونه عمل می کند ؟

این شبکه یک پرداخت فرد به فرد یا ” P2P ” بوده و استفاده از آن لازمه ساخت یک کانال ” Channel ” پرداخت دو طرفته یا همان ” P2P ” می باشد و کاربران می توانند به راحتی پرداخت را بدون نیاز به شبکه اصلی انجام دهند.

به صورت خلاصه قبل از اینکه بخواهید از شبکه لایتنینگ استفاده کنید باید یک کانال پرداخت ایجاد کنید. برای اینکه بتوانید یک کانال پرداخت ایجاد کنید، باید بر روی شبکه بلاکچین یک تراکنش ایجاد کنید. پس از اینکه این کار صورت گرفت، شما و شخصی که با او مبادله را انجام داده اید یک عملکرد مبادلاتی دریافت می کنید. هر سری که شما مبلغی را جا به جا کنید، تراکنش و مانده حساب در این عمکرد معاملات ذخیره می شود و پس از پایان آن می توانید نتیجه را  مشاهده کنید و حال باید به بلاک چین گزارش بدهید تا حساب شما بسته و دور انداخته شود.در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد .قبل از آن باید با مفهوم کانال پرداختی آشنا شوید.


کانال پرداختی چیست ؟

به بیان ساده کانال های پرداختی ابزاری هستند که همگام با بلاکچین اصلی حرکت می کنند.یعنی اینکه بجای اینکه هرتراکنش جزیی روی بلاکچین اصلی ثبت شود و زمان بر باشد ، دو فرد می توانند از طریق یک کانال پرداختی و با استفاده از قرارداد هوشمند به تعداد دلخواه و بی نهایت تراکنش انجام دهند . اما در نهایت به این صورت نمی ماند.تا وقتی این کانال پرداختی باز می ماند بیت کوین های دوطرف نیز در یک آدرس چندامضایی ثبت شده در بلاکچین قرارمی گیرند.وقتی هم که دو طرف قصد پایان تبادل بین خود را داشته باشند، کانل پرداخته را بسته و یک تراکنش به بلاکچین ارسال خواهند کرد که بر اساس آن آخرین وضعیت موجودی دوطرف معامله در بلاکچین ثبت می شود.علاوه بر این تراکنش هایی مبنی بر اینکه هر طرف چه مقدار بیت کوین قرار داده است نیز در بلاکچین ثبت می شود.


نحوه عملکرد شبکه لایتنینگ

به صورت کلی شبکه لایتنینگ از سه مرحله : ایجاد کانال پرداختی ، آغاز تراکنش و بستن کانال پرداختی تشکیل شده است که در ادامه هریک از این مراحل را شرح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید:  vps چیست ؟ | vps برای ترید | کاربرد vps در ارز دیجیتال چیست؟

1)ایجاد کردن کانال پرداختی

شبکه لایتنینگ از کیف پول های چندامضایی استفاده می کند .در این نوع آدرس ها برای انجام یک تراکنش به کلید خصوصی هریک از افراد نیاز است.یعنی هریک از افراد دخیل در ایجاد کیف پول یک کلید خصوصی دارد که برای تایید تراکنش ها می تواند از آن استفاده کند.و تا زمانی که طرفین با استفاده از کلید خصوصی خود تایید نکنند تراکنشی آغاز نخواهد شد. به منظور ایجاد یک کانال پرداختی میان دونفر ، باید هریک از افراد یک مقدار وجه را به عنوان وثیقه در یک کیف پول چند امضایی قرار دهند.وقتی این کار انجام شد و آدر کیف پول در شبکه بلاکچین اصلی انتشار یافت و ماینرها نیز تراکنش را تایید کردند کانال پرداختی ایجاد می شود.

2)شروع تراکنش

بعد از ایجاد کانال پرداخت دوطرف می توانند به هر تعداد که مایل هستند با یکدیگر به انجام معامله بپردازند.همانطور که گفتیم تمامی این تراکنش ها به کلید خصوصی یا به عبارتی به امضای هردوطرف برای انجام شدن نیاز دارد.در پایان هر تراکنش طرفین یک قرارداد جدید امضا می کنند که موجودی حساب هرکدام از آن ها در کیف پول نمایش مشخص می شود و دوطرف یک رونوشت از این قرارداد را در اختیار می گیرند.تا زمانی که دو طرف تمایل به ادامه معاملات داشته باشند این کانال باز خواهد ماند.

3) بسته شدن کانال پرداختی

وقتی که طرفین درپی خاتمه دادن به معاملات باشند کانال بسته می شود . سپس تراکنش آخر با استفاده از امضای طرفین تایید می شود و موجودی حساب هرکدام در بلاکچین اصلی ثبت می شود.همچنین طرفین می توانند با استفاده از قراردادی که در اختیار دارند موجودی نهایی را ببینند.


طریقه استفاده از شبکه لایتنینگ

برای استفاده از شبکه لاتنینگ باید به  شبکه لایتنینگ متصل شد. برای اتصال به این شبکه شما می تواند از دو روش استفاده کنید. این دو روش عبارت اند از:

 1. نصب و راه اندازی کیف پول لایتنینگ
 2. راه اندازی گره لایتنینگ بیت کوین
 • راه اندازی کیف پول لایتنینگ

کیف پول های لایتنینگ هم اکنون در مرحله آزمایش هستند و توسعه دهندگان آن به دنبال رسیدن به امکانات گسترده ای می باشد. کارمزد در این کیف پول پایین می باشد و همچنین سرعت انتقالات نیز بالا می باشد. در انتهای این مقاله ما برای شما چندین کیف پول آورده ایم تا بتوانید با کیف پول های لایتنینگ آشنا شوید.

 • راه اندازی گره لایتنینگ بیت کوین

برای شروع نود یا گره لایتنینگ ابتدا باید فول نود ارز دیجیتال بیت کوین شوید.  متاسفانه راه اندازی فول نود و یا گره برای افراد تقریبا حرفه هم کار تقریبا سختی می باشد. پیشنهاد ما به شما همان استفاده از کیف پول های لاتنینگ می باشد.


مزایا و معایب لایتنینگ

مزایا و معایب لایتنینگ
مزایا و معایب لایتنینگ

هر شبکه ای دارای مزایا و معایب خاصی می باشد. شبکه لایتنینگ نیز دارای مزایا و معیبی است که در ادامه به صورت کامل با آن ها آشنا خواهید شد. تا انتها همراه ما باشید.

مزایا:

 1. شبکه لایتنینگ برای پرداخت های کم بسیار مناسب است .
 2. شما می توانید با کمک کانال های پرداختی به صورت آنی اقدام به دریافت دو طرفه اطلاعات کنیم
 3. این شبکه می تواند کمک های مناسبی برای کاهش ترافیک شبکه بیت کوین کند.

معایب:

 1. اگر در هنگام انتقال دریافت کننده آفلاین باشد نمی توان مبالغ را انتقال داد
 2. شبکه لایتنینگ هنوز مناسب برای پرداخت ها با رقم بالا نمی باشد و تنها برای پرداختی های کم مناسب است.

معرفی کیف پول های لایتنینگ

کیف پول های شبکه لایتینگ
کیف پول های شبکه لایتینگ
 1. کیف پول ” IND “

شما می توانید از این کیف پول در سیستم عامل های ” ویندوز ” Windows “، ” مک ” MAC “، ” لینوکس ” Linux ” استفاده کنید. این کیف پول هم اکنون در سایت گیت هاب قابل دانلود می باشد.

 1. کیف پول ” Eclair “

از این کیف پول می توانید به صورت عادی نیز استفاده کنید. Eclair از محبوب ترین کیف پول های لایتنینگ نیز می باشد. این کیف پول برای سیستم عامل ” اندروید ” Android ” توسعه داده شده است و شما می توانید به صورت کامل بر روی بیت کوین هایتان در گوشی تلفن همراهتان نظارت داشته باشید. این کیف پول امکان دریافت و ارسال بیت کوین در شبکه لایتنینگ را فراهم می سازد.

 1. کیف پول ” Blue Wallet “

این کیف پول هم اکنون می تواند بر روی سیستم عامل های ” IOS ” و ” Android ” | ” اندروید ” ای او اس ” نصب شود. خوشبختانه این کیف پول رابط کاربری بسیار مناسبی داد و کاربران مبتدی هم می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. کارکرد این کیف پول حضانتی می باشد. در ادامه همراه ما باشید تا منظور از کارکرد حضانتی را برایتان شرح دهیم.


کارکرد حضانتی چیست؟

کارکرد حضانتی به این شکل است که کنترل کامل بیت کوین و سرمایه موجود بر عهده شرکت سازنده کیف پول یعنی ” Blue Wallet ” می باشد و کاربر نمی تواند کنترل کند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله” شبکه لایتنینگ چیست “همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا