بررسی ماینرها و تجهیزات جانبیزوم ارز پدیا

آموزش تعمیر دستگاه ماینر | دلایل خرابی دستگاه های ماینر

salamcrypto

همیشه صحبت از این است که ” استخراج ارز های دیجیتال ” می تواند پرسود باشد. از این رو بسیاری از افراد به سمت استخراج ارز های دیجیتال مخصوصا رمز ارز های معروف همانند ” بیت کوین ” روی می برد. زمانی که عملیات استخراج با افزایش رو به رو شود و افرادی هتسند که با خرید ماینر شروع به استخراج بیت کوین می کنند. بعد از مدتی به دلیل کارکردن شبانه روزی ماینر ها امکان دارد به مشکل بخورند و صدمات متعددی ببینند. در ادامه این مقاله به مشکلات اشاره خواهیم داشت. در مقاله آموزش تعمیر دستگاه ماینر قرار است به اتفاق یکدیگر ببینیم که چگونه می توانیم ماینر خود را تعمیر کنیم و در انتها نیز اصول نگهداری از ماینر را برایتان خواهیم گفت. همراه ما باشید.


معرفی قطعات دستگاه های ماینر ( ASIC )

معرفی قطعات دستگاه های ماینر ( ASIC )
معرفی قطعات دستگاه های ماینر ( ASIC )

قبل از اینکه شما بخواهید به تعمیر دستگاه ماینر خود بپردازید، ابتدا باید با قطعات آن ها آشنا باشید. در بعضی از مواقع اگر مشکل ماینر خود را به درستی تشخیص داده باشید، شاید بتوانید آن را خودتان حل کنید. به همین علت نیاز است که در ابتدا قطعات مختلف یک ماینر را بشناسید.

 1. برد

برد نام قطعه ای است که تمامی اجزاء یک ماینر را به هم متصل می کند. خرابی یک برد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از دلایل مهم خرابی برد می توان به: حرارت بالا، افزایش ولتاژ، خرابی یکی از مدار ها و … اشاره نمود.

 1. هش برد

وظیفه اصلی هش برد، به قسمت پردازش مربوط می شود. هیچگاه نباید شما هش برد را با برد اصلی به اشتباه بگیرید. بر روی هش برد، چیپست های پردازشگر نصب شده اند. از دلایل اصلی خرابی هش برد می توان به: خرابی یک یا چندین چیپست های پردازنده، عمر چیپست ها و …. اشاره نمود.

 1. منبع تغذیه / پاور

” Power ” در لغت فارسی به معنای قدرت می باشد که به عنوان منبع تغذیه یاد می شود. منبع تغذیه را می توان یکی از مهم ترین قطعات یک ماینر عنوان کرد. وظیفه منبع تغذیه همانطور که از نامش پیدا است، تامین برق کلی ماینر می باشد. با این حساب پس می توانیم بهتر درک کنیم که چرا منبع تغذیه یکی از اصلی ترین قطعات یک ماینر نامیده می شود. ازدلایل خرابی منبع تغذیه  می توان به: حرارت زیاد، کاهش و یا افزایش ولتاژ، خرابی مدار ها و یا به اصطلاح خرابی یک و یا چند خازن اشاره نمود.

 1. فن

فن را می توان یکی از مهم ترین قطعات ماینر ها عنوان کرد. تقریبا این را می دانید که وظیفه فن خنک نمودن است. حال فن ها می توانند موجب خنک سازی ماینر ها شوند و یا کامپیوتر ها. در چند سال اخیر فناوری جدید با نام واتر کولینگ آمده است تا جای فن ها را بگیرد. واتر کولینگ نسب به فن دارای هزینه های بیشتری می باشد زیرا تجهیزات بیشتری دارد. اگر اکنون اطلاعاتی درباره واتر کولینگ ندارید، می توانید با ادامه مطالعه این قسمت، طریفه کار واتر کولینگ را به بهترین شکل درک کنید.

سیستم خنک کننده واتر کولینگ همانند رادیاتور خودرو عمل می کند. اگر بخواهیم جزئی تر روند کاری واتر کولینگ را بگوئیم، به این شکل است که ابتدا جریان آب وارد یک محفظه مستطیل شکل می شود. ( می تواند این محفظه شکل های دیگری داشته باشد اما ما به طراحی پیشفرض این فناوری توجه کرده ایم ).

بر روی محفظه یک و یا چند فن نصب شده است. ابتدا آب توسط اتصالات موجود وارد محفظه می شود و توسط فن ها خنک می شود. به محض خنک شدن آب ، جریان به سمت ماینر حرکت می کند و زمانی که وارد ماینر شد ، اقدام به خنک سازی و کاهش دمای محیط می کنند.


مهم ترین دلایل خرابی دستگاه های ماینر

مهم ترین دلایل خرابی دستگاه های ماینر
مهم ترین دلایل خرابی دستگاه های ماینر
 1. رطوبت

هر دستگاه ماینر دارای یک میزان درصد رطوبت و همچنین دمای کاری می باشد. قبل از راه اندازی باید به این نکات توجه کنیم. اگر در این باره اطلاعاتی ندارید می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای ماینر خود و یا مطالعه اطلاعات دستگاه ، متوجه این میزان از رطوبت و دما شوید. اکثرا در ماینر ها میزان رطوبت بین 5 – 95 درصد می باشد.

 1. حرارت دستگاه ماینر

حرارت کلمه ای است که در تمام عنوان های این مقاله نوشته شد. حرارت بالای ماینر می تواند به تمام قسمت و قطعات آسیب بزند. با این تفاسیر اهمیت بسیار بالایی دارد پس باید با تجهیز یک سیستم خنک کننده سعی داشته باشیم تا ماینر ما از حرارت بالایی برخوردار نباشد.

 1. فرسودگی دستگاه ماینر

این مورد زمانی رخ می دهد که چندسالی است ماینر شما در حال کار می باشد. زمانی که ماینرتان را به تازگی خریداری کرده اید دیگر نیاز نیست به مطالعه این قسمت بپردازید. ماینر ها پس از مدتی کار شبانه روز قدرت سابق را ندارند. اگر به فرسودگی ماینر خود دقت نکنیم ممکن از با فرسودگی یک قطعه دیگر قطعات نیز درگیر شوند.

 1. خاک

یکی از بزرگترین عامل های خرابی دستگاه و کاهش عملکرد دستگاه استخراج خاک است.


تعمیر قطعات ماینر

در این قسمت نیز می خواهیم به بخش اصلی این مقاله بپردازیم. همیشه شما نمی توانید ماینر ها را خودتان تعمیر کنید. قطعا تعمیر سخت افزاری نیازمند ابزار و تجهیزات مناسب و قابل قبولی می باشد. در این قسمت نیز ما قصد نداریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه به عنوان مثال می توانید هش برد خود را تعمیر کنید. تنها قرار است کمی شما را درباره این موضوع راهنمایی کنیم.

اگر هم اکنون ماینر در اختیار داشته باشید، می دانید که هزینه ماینر ها کمی بالا است. پس به شما پیشنهاد می کنیم که در صورت بروز مشکل حتما ابتدا به یک متخصص تعمیرات سخت افزاری ماینر مراجعه کنید در غیر این صورت اقدامی نکنید که ممکن از این اقدام شما صدمات بیشتری به ماینر وارد کند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به سراغ تعمیرات قطعاتی که در بالا برایتان ذکر کردیم برویم.

 1. هش برد

در اولین بخش از قسمت تعمیرات مستقیم به سراغ پردازشگر ماینر ها می رویم. همانطور که می دانید هش برد ها وظیفه پردازش در ماینر ها را دارند. بر روی هش برد ها تعدادی چیپست نصب شده است که این تعداد نسبت به مقدار هش ریت هر ماینر متفاوت است. همچنین تعداد هش برد های هر ماینر نیز متفاوت است. به عنوان مثال دستگاه ماینر ” Antminer S9 ” دارای ” سه هش برد ” به همراه ” 189 چیپست ” می باشد و دستگاه ماینر ” AvalonMiner 1066 ” دارای ” یک هش برد ” به همراه ” 342 چیپست” می باشد.

حال اگر دستگاه شما مدل S9 می باشد، اگر یکی از برد های آن با مشکل رو به رو شد و یا یکی از چیپست های برد ها ایجاد اختلال کرد، دیگر شما نمی توانید اقدام به تعمیر ماینر کنید زیرا این مورد نیازمند تجهیزات و همچنین ابزار مناسبی می باشد. تنها یک متخصص سخت افزار می تواند به راحتی مشکل شما را حل کند. اگر خودتان می خواهید به تعمیر آن بپردازید ما در ادامه برایتان فایلی آماده کرده ایم که با مطالعه آن می توانید تا حدودی این کار را خودتان انجام دهید.

شایان ذکر است که اصلی ترین دلیل آسیب رسیدن به هش برد چیست تا بتوانید از آن جلوگیری کنید. به همین منظور مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

اصلی ترین موردی که به هش برد و یا چیپست های شما آسیب می زند، می تواند گرما یا حرارت بالا و عمر چیپست ها باشد. گرما و حرارت بالا از عمر چیپست و هش برد ها می کاهد و این مورد می تواند باعث آسیب رسیدن به برد پردازشی ماینر شما باشد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ماینر به واسطه دستگاه ابتدا باید آن را با بکارگیری یک سیستم خنک کننده مناسب، خنک کنیم و یا به اصطلاح دما را کاهش دهیم. در انتها به شما پیشنهاد می کنیم که همیشه به نوع کارکرد فن های ماینرتان توجه کنید تا در صورت کارکرد ناصحیح فن ها با به موقع مطلع شدن از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

 1. پاور و یا منبع تغذیه

همانطور که در قسمت قبل آوردیم، پاور و یا منبع تغذیه را می توان به عنوان یکی از قسمت های مهم یک دستگاه ماینر دانست. در اصل وظیفه منبع تغذیه این است برقی که دریافت می کند را بین تمامی قطعات تقسیم کند. پاور و یا منبع تغذیه از طریق ورودی که همان برق شهری است، برق ” AC ” را دریافت می کنند . پس از تبدیل به برق ” DC ” به خروجی منتقل می کند و خروجی نیز بین قطعات ماینر تقسیم می کند. در گذشته مورد های خرابی پاور و یا منبع تغذیه تعداد بالایی داشتند اما به تدریج با پیشرفت علم سخت افزار پاور ها دیگر مانند قبل نیستند. در قدیم ممکن بود به عنوان مثال با افزایش ولتاژ برق، خروجی پاور و یا منبع تغذیه نیز با این افزایش رو به رو شوند و به همین علت باعث سوختن قطعات پاور ها می شدند. بدترین نوع خرابی که پاور و یا منبع تغذیه می تواند ایجاد کند، آسیب به هش برد است. زمانی که این اتفاق بیوفتد کنترل سخت می شود.

 1. برد اصلی

برد اصلی تقریبا به عنوان مغز دستگاه ماینر عنوان می شود. در قسمت قبل هم آوردیم که هیچگاه برد اصلی و هش برد را باهم به اشتباه نگیرید زیرا وظیفه هر کدام متفاوت است. برد دستور می دهد که چگونه ماینر کار کند و یا در این لحظه قرار است چه کاری انجام شود، دقیقا همانند یک مغز.

اگر برد ماینر شما، با مشکل رو به رو شود نگران نباشید. به راحتی می توان برد های دستگاه ماینر را تعمیر نمود و می توان گفت تقریبا بسیاری از برد ها تعمیر پذیر هستند.

در انتهای این قسمت به صورت کامل متوجه شدیم که چگونه می توانیم قطعاتی که احتمال خرابی بیشتری دارند را چگونه می توانیم تعمییر کنیم.


بیشتر بخوانید

دلایل خرابی دستگاه های ماینر | آموزش تعمیر دستگاه ماینر S9

بررسی مشکلات و تعمیر دستگاه های ماینر

بررسی مشکلات و تعمیر دستگاه های ماینر
بررسی مشکلات و تعمیر دستگاه های ماینر

 یکی از مشکلاتی است که هر فردی تخصص ندارد و به همین منظور در صورتی که دستگاه ماینرتان خراب شود، کمتر کسی پیدا می شود تا بتواند آن را برای شما اشکال یابی کند و یا اینه به صورت تخصصی تعمیر کند. اگر برای دستگاه های ماینرتان مشکلی پیش بیاید و به تعمیر کار مراجعه کنید، در صورتی که مشکل از برد مایرنتان باشد و تعمیر کار شما نیز متخصص برد باشد می تواند مشکل برد را حل کند اما نمی تواند به صورت تخصصی بر روی دستگاه ماینرتان کار کند.

در کشور ایران، کمتر افرادی پیدا می شوند که به صورت تخصصی تعمیر کار دستگاه های ماینر باشد و بتواند تخصصی مشکل را حل کند. در صورتی که برای دستگاه ماینرتان مشکلی ایجاد شد، پیشنهاد می کنیم تا ابتدا از طریق سایت های ایرانی و انگلیسی زبان به دنبال مشکل خود بیابید و راه حل های حل آن مشکل را پیدا کنید و اگر دیدید که نیاز به تعمیر کار دارید و می توانید به یک تعمیر کار معمولی برای رفع مشکل مراجعه کنید، این کار را انجام دهید.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که از کجا می توانیم مشکل ماینرمان را تشخیص بدهیم؟ در برخی از مقالات، ما به گزیده ای از اشکالات اشاره کرده ایم اما در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به تمام اشکالات دستگاه های ماینر اشاره کنیم تا شما با آنها آشنا شوید و سپس درباره راه حل های مشکلات نیز با شما صحبت کنیم. در صورتی که قصد دارید تا با مشکلات دستگاه های ماینر آشنا شوید و تعمیر دستگاه های ماینر را تا حدودی بیاموزید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

نکته:

در صورتی توانستید مشکلات دستگاه ماینر خود را از بین مشکلات ذیل بیابید، اما نتوانستید تعمیر کار مناسبی برای حل مشکل در شهر خود پیدا کنید، می توانید با اعتماد به یک شرکت دستگاه ماینر خود را برای آن شرکت ارسال کنید تا آنها نیز اقدام به تعمیر دستگاه ماینر شما کنند و در نهایت پس از تعمیر دستگاه، ماینر را برایتان ارسال کنند.

در ادامه همانطور که گفتیم، قصد داریم تا مشکلات دستگاه های ماینر را مطرح کنیم و سپس اقدام به بیان راه حل برای حل مشکل کنیم. اگر می خواهید این اطلاعات را کسب کنید مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نکته:

تمام راه حل های گفته شده احتمالی هستند و تا دقیقا ماینر دیده نشود نمی توان به صورت حتمی نظر داد اما اگر موارد گفته شده شبیه بود می توانید از راه حل ها استفااده کنید.

 1. چراغ سبز و زرد محل اتصال کابل شبکه خاموش است، مشکل از کجاست؟

زمانی که چراغ های زرد و سبز محل اتصال کابل شبکه خاموش است، مشکل اینترنت وجود دارد و شما باید تمامی مسائل مربوط به اینترنت را چک کنید. در این قسمت با سه راه حل آشنا خواهید شد.

راه حل شماره یک:

احتمالا کابل شبکه و یا همان LAN به درستی وصل نشده است. به همین منظور یک بار کابل شبکه را جدا کنید و مجدد آن را متصل کنید. اگر دیدید که هنوز مشکل پابرجا است کابل شبکه را تعویض کنید، این احتمال وجود دارد کابل شبکه خراب شده است. در صورتی که هیچ کدام از این موارد نبود، راه حل شماره دو را تست کنید.

راه حل شماره دو:

روتر و یا سوئیچی که ماینر به آن متصل است را چک کنید. ممکن است مشکل از روتر و یا سوئیچ باشد. در صورتی که آن ها بدون هیچ مشکلی در حال انجام کار بودند، می توان نتیجه گرفت که مشکل از این مورد هم نیست و به راه حال سوم مراجعه کنید.

راه حل شماره سه:

ممکن است کنترل برد و یا محل اتصال کابل شبکه به کنترل برد مشکل پیدا کرده است. اگر این موضوع وجود داشته باشد، کاری از دست شما بر نمی آید و باید برای حل این مشکل به یک تعمیر کار که ” برد ” تعمیر می کند مراجعه کنید و طبق نتیجه گیری که انجام شد درخواست کنید تا برایتان کنترل برد و همچنین محل اتصال کابل شبکه به کنترل برد را چک کند تا نتیجه را ببینید.

در صورتی که مشکل شما هیچ کدام از راه حل های فوق حل نشد، باید چاره دیگری بیندیشید. اما مطمئن باشید اگر راه حل های فوق را به درستی تست کنید، قطعا مشکل شما برطرف خواهد شد.

 1. هش ریت پایین تر از حد معمولی و یا نرمال می باشد و بعضی از چیپست ها نمایش داده نمی شود، مشکل از کجاست؟

زمانی که این افاق می افتد، یعنی اینکه چیپست های دستگاه ماینر شما با مشکل مواجه شده اند و باید اقدام به تعمیر چیپست ها کنید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که تعمیرگاه متخصص دستگاه ماینر در محل زندگی ما وجود ندارد، تکلیف چیست؟

اگر در محل زندگی شما تعمیر کار متخصص برای انجام این کار وجود ندارد، شما می توانید نزدیک ترین تعمیر کار تخصصی برد را پیدا کنید. افرادی که می توانند به صورت تخصصی برد تعمیر کنند این مشکل را نیز به راحتی می توانند حل کنند. در صورتی که نتوانستید این چنین فردی را پیدا کنید، می توانید همانطور که پیشتر گفتیم، دستگاه ماینر خود را برای تعمیر به یک شرکت ارسال کنید تا دستگاه شما به صورت تخصصی در آن شرکت تعمیر شود.

 1. با وجود اینکه پاور دستگاه ماینر سالم است، دستگاه کار نمی کند. مشکل از کجا می تواند باشد؟

وقتی با این مشکل رو به رو می شوید، می توان دو احتمال را داد. احتمال اول اینکه جریان مدار در داخل یکی از هش برد ها به مشکل خورده است و شما باید آن هش برد را شناسایی و اقدام به تععمیر آن کنید. به همین منظور اگر تخصص دارید باید به آرامی درب های ماینر را باز کنید و با نگاهی به هش برد ها و همچنین چک نمودن آن ها متوجه هش برد معیوب شوید و در انتها آن را تعمیر کنید. ممکن است شما که در حال مطالعه این مقاله هستید، ندانید که تعمیر هش برد چگونه انجام می شود. به همین منظور برای انجام این کار باید به یک تعمیر کار تخصصی برد مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:  پروژه اکو اسمارت EcoSmart | آیا اکواسمارت کلاهبرداری است ؟

احتمال دوم این است که برد کنترل دستگاه ماینر شما خراب شده است. زمانی که این اتفاق می افتد، تنها راه موجود تعمیر و یا تعویض آن است. اگر می توانید برد، برد کنترل خود را تعمیر کنید ابتدا باید آن را باز کنید و سپس با استفاده از ابزار و همچنین تخصص خود اقدام به تعمیرآن کنید اما اگر توانایی شما در این سطح نمی باشد بهتر است به یک تعمیر کار مجدد برای انجام این کار مراجعه کنید.

 1. دستگاه ماینر پس از چندماه کارکرد در عملکرد دچار مشکل شده است و به خوبی کار نمی کند. مشکل از کجاست؟

اگر پس از چندماه کاکرد دستگاه ماینر شما به درستی کار نمی کند، یکی از دلایلی که می توان برای این مشکل عنوان کرد این است که می توان گفت هش برد ها دچار گرد و خاک گرفتی شده اند و یا اینکه رطوبت آن ها را گرفته است. همانطور که می دانید دستگاه های ماینر به رطوبت و گرد و خاک حساسیت دارند و نباشد این موضوع برایشان پیش بیاید چراکه کارکردشان با اختلال رو به رو می شود. برای اینکه بتوانید از این مشکل جلوگیری کنید تنها کافیست هش برد ها را خارج کنید و اقدام به گردگیری آن ها کنید. به همین راحتی می توانید این مشکل را حل کنید. در صورتی که دستگاه ماینر شما رطوبت گرفته شده است می توانید رطوبت دستگاه های ماینر خود را از بین ببرید.

 1. زمانی که منبع تغذیه دستگاه ماینر را روشن می کنیم، فن آن شروع به کار می کند اما خود پاور عمل نمی کند و دستگاه روشن نمی شود. مشکل از کجاست؟

ابتدا پاور دستگاه ماینر خود را عوض کنید تا متوجه شوید مشکل از کنترل برد و یا برد های دستگاه نمی باشد. زمانی که این کار را انجام دادید و مطمئن شدید که کنترل برد و برد های دستگاه سالم است، دیگر می توانید به این اطمینان کنید که منبع تغذیه شما خراب شده است. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر منبع تغذیه دستگاه ماینر ما خراب شده است، پس چرا فن آن به خوبی کار می کند؟ در جواب به این سوال باید بگوئیم که کارکرد فن منبع تغذیه هیچ ربطی به سالم بودن و یا معیوب بودن دستگاه ماینر شما ندارد.

 1. زمانی که اینترنت دستگاه ماینر را تغییر می دهیم، دستگاه از کار می افتد. مشکل از کجاست؟

زمانی که این اتفاق برای ماینر شما می افتد، یعنی اینکه ماینر نمی تواند از اینترنت جدید ای پی دریافت کند. با تغییر ایترنت، ای پی شما نیز تغییر می کند. به همین دلیل ماینر مجدد نمی تواند ای پی جدید را دریافت کند. برای حل این مشکل ابتدا باید یک بار دستگاه را مجدد راه اندازی کنید، در صورتی که مشکل مشکل شما همچنان موجود است باید یک بار دستگاه را ریست کنید. با انجام یکی از این دو کار مشکل ماینر شما حل خواهد شد.

 1. دستگاه ماینر ما، پس از آغاز به کار، به خوبی کار می کند اما پس از مدتی دیگر هش ریت ندارد. این مشکل می تواند از کجا باشد؟

زمانی که این اتفاق می افتد، یعنی اینکه یکی از فن ها توسط ماینر نمی تواند شناسایی شود. برای اینکه دستگاه بتواند طبق روال معمول به کار خود ادامه دهد، باید تمام فن های آن سالم و همچنین آماده به کار باشند. در صورتی که یکی از فن های موجود در ماینر با مشکل رو به رو شود یکی از اختلالاتی که برای ماینر پیش می آید دقیقا همین مشکل است. برای حل آن نیز باید اتصال فن ها را به کنترل برد چک کنید تا ببینید مشکل از کجا می باشد. ممکن است اتصال یکی از فن ها از کنترل برد قطع شده باشد و یا اینکه فن های شما نیم سوز شده باشد. شما می توانید به راحتی دلیل این مشکل را پیدا کنید.

 1. دستگاه ماینر هش ریت ندارد و همچنین دمای یکی از برد های موجود بیشتر از 80 درجه سانتی گراد نمایش داده می شود. مشکل از کجا می تواند باشد؟

وقتی متوجه این مشکل برای ماینر خود می شوید، یعنی اینکه سینک های حرارتی یکی از برد های شما با مشکل رو به رو شده است و برای اینکه بتوانید این مشکل را رفع کنید باید بردی که دمای بالای 80 درجه را دارد خارج کنید و سپس سینک های آن را تعمیر و یا تعویض کنید و در نهایت مجدد بر روی ماینر سوار کنید. توجه داشته باشید همانطور که در مقاله های مختلف گفتیم، دمای بالا می تواند به دستگاه های ماینر آسیب برساند. به همین منظور شما نباید این اجازه را بدهید که دمای دستگاه های ماینر شما بالا برود. در صورتی که متوجه این شدید دمای تعداد زیادی از هش برد هایتان بالا است، آنگاه نتیجه می گیرید که مشکل از سیستم سرمایشی است و شما باید یک سیستم سرمایشی حرفه ای برای حل این مشکل تهیه کنید. هیچگاه از یاد نبرید که تهیه یک سیستم سرمایه بهتر از آسیب رسیدن به قطعات دستگاه ماینر شما می باشد. این موضوع را جدی بگیرید.

 1. هش ریت دستگاه ماینر، بسیار پایین تر از میزان مشخص شده می باشد و همچنین در قسمت Miner Status تعداد زیادی X نمایش داده می شود. این موضوع کمی نگران کننده است. این مشکل می تواند از کجا باشد؟

زمانی که این اتفاق رخ می دهد اصلا نگران نباشید چراکه مشکل خاصی پیش نیامده است و تنها هش برد ها ( چیپ های پردازشی ) باعث بروز مشکل شده است. برای اینکه این مشکل را بتوانید حل کنید باید هش برد را از ماینر خارج کنید و سپس آن را تعمیر کنید و در انتها مجدد بر روی ماینر قرار دهید و استخراج ارز های دیجیتال را آغاز کنید. اگر در تعمیر هش برد تخصص نداشته باشید، انجام این کار برایتان سخت خواهد بود و ممکن است خرابی هش برد را بیشتر کنید. پیشنهاد ما به شما این است که حتما از یک متخصص برای تعمیر هش برد مراجعه کنید و از بروز دیگر مشکلات جلوگیری کنید.

 1. در تنظیمات ماینر بخش Miner Status تعداد زیادی ” – ” مشاهده می شود. این موضوع به ما چه چیزی می گوید؟

در صورتی که در miner Status تعداد زیادی – مشاهده کردید، می توانید دو دلیل را در نظر بگیرید.اولین دلیل این است که شاید ولتاژ منبع تغذیه بی ثبات باشد و یا اینکه پایدار نباشد. اگر قصد دارید تا تست کنید ببینید آیا مشکل از منبع تغذیه است یا خیر، تنها کافیست منبع تغذیه فعلی ماینر را جدا کنید و یک منبع تغذیه دیگر جایگزین کنید. در صورتی که مشکل حل شد می توانید با خیال راحت ادامه کار را پیش بگیرید اما اگر مشکل حل نشد می توان گفت که همانند قسمت قبل مشکل از هش برد ها می تواند باشد و به همین منظور باید هش برد را از ماینر جدا کنید و به یک تعمیر کار متخصص برد مراجعه کنید.

 1. ماینر روشن نمی شود، با وجود اینکه منبع تغذیه تعویض شده است، باز هم مشکل حل نشده است. اینبار می تواند مشکل از چه چیزی باشد؟

زمانی که دستگاه ماینر شما با این مشکل رو به رو می شود، احتمالا یک اتصال کوتاه در برد شما رخ داده است و برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید باید دستگاه ماینر را باز کنید و هش برد ها را چک کنید. قبل از اینکه بخواهید این کار را انجام دهید، از سلامت منبع تغذیه ای که به عنوان نمونه از آن استفاده کرده اید مطمئن شوید و سپس به سراغ تعمیر هش برد بروید.


آموزش تعمیر ماینر Antminer S9

همانطور که در این مقاله درباره دستگاه ماینر AntMiner S9 مثالی زدیم، برای شما یک فایل متنی به صورت ” PDF ” به زبان اصلی قرار داده ایم که بتوانید خودتان تا حدی دستگاه ماینرتان را تعمیر کنید. برای دانلود این فایل باید بر روی دکمه ذیل کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: مشخصات دستگاه ماینر Antminer S9 SE 16TH


نکاتی که بهتر است درباره نگهداری از ماینر ها بدانید

نکاتی که بهتر است درباره نگهداری از ماینر ها بدانید
نکاتی که بهتر است درباره نگهداری از ماینر ها بدانید
 1. ماینر ها جهت اعمال تنظیماتی باید حتما به کامپیوتر متصل باشند، زمانی که با مشکل رو به رو شوند ابتدا در کامپیوتر خطا آن مشکل در کامپیوتر نمایش داده می شود. در صورت نمایش هر گونه ارور حتما آن را مطالعه کنید و نسبت به رفع آن مشکل اقدام کنید.
 2. هوا باید در اطراف ماینر جریان داشته باشد تا ماینر شما بهتر و راحت تر خنک شود. به شما پیشنهاد می کنیم که اگر از چندین ماینر استفاده می کنید حتما بین آن ها فاصله ایجاد کنید.
 3. این توصیه مناسب کسانی است که مدیریت یک فارم را بر عهده دارند. اگر در منطقه ای که قرار است ماینر ها منتقل شود مشکل برق وجود دارد، حتما به شما پیشنهاد می کنیم که از ” UPS ” ها استفاده کنید.
 4. زمانی که عملیات ماینر را متوقف کرده اید، ماینر را به طور کامل خاموش کنید. این استراحت به ماینر کمک می کند تا فشار های وارد شده کاهش یابد.
 5. فن ها یکی از مهم ترین قطعه های یک ماینر می باشد. اگر جز فن خود ماینر سیستم خنک کننده دیگری ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم که حداقل هر چند روز یکبار سرعت و همچنین سلامت فن ها را چک کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید تشخیص درستی بدهید.
 6. اگر هم اکنون مدیر یک فارم هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که از یک سیم کشی منظم استفاده کنید. سیم کشی منظم سبب می شود تا از عمر سیم و یا اتصالات کم نشود.
 7. از محافظ برق استفاده کنید. برق این روزها در بعضی از مناطق به دلیل تراکم بالا دچار قطع و وصلی می شوند و گاهی نیز ممکن است با افت ولتاژ رو به رو شود. این دستگاه به منبع تغذیه ما کمک می کند تا افت ولتاژ نداشته باشد و یا افت ولتاژ کنترل شده ای داشته باشد.

در این قسمت با پایان نکات رعایتی برای نگهداری، به سراغ یک تعمیر نرم افزاری خواهیم رفت.


ویروس کشی دستگاه های ماینر

ویروس کشی دستگاه های ماینر
ویروس کشی دستگاه های ماینر

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است ماینر آسیب ببیند ویروسی شدن آن است. دستگاه های ماینر نیز همانند کامپیوتر ها در معرض خطر ورود ویروس به سیستم عامل هستند. ویروس ها همیشه درکمین سیستم ها نا امن می باشند. در گاهی از مواقع طبق تجربه ها صورت گرفته، ویروس ها می توانند طوری کار کنند که عمل استخراج شما با اختلال رو به رو شود.

نمی توان گفت که چه نوع ویروس هایی داریم و چه نوع اختلالاتی می توانند ویروس ها ایجاد کنند. زیرا این دلایل به نویسنده ویروس بستگی دارد. قطعا هر نویسنده طبق نیاز های خود ویروس مدنظرش را می سازد.

اگر دستگاه ماینر شما با وجود ویروس رو به رو شد با مراجعه به دفترچه راهنما اقدام به رفع این ویروس مزاحم کنید.

با مراجعه به مقاله آموزشی ذیل می توانید با طریقه از بین بردن ویروس ها آشنا شوید.

بیشتر بخوانید که: چگونه می توانیم دستگاه های ماینر را ضد ویروس کنیم؟


مشکلات متداول در ماینرها

مشکلات متفاوتی ممکن است در ماینر ها رخ دهد که بسیاری از آن ها متداول بوده وبا راه حل های آسان رفع می شوند.در ذیل به تعدادی از این مشکلات و راه حل آن ها اشاره می کنیم.همراه ما باشید.

ممکن است ماینر نتواند به استخر استخراج متصل شود و هشریت کافی نداشته باشد و هش برد آن خاموش باشد .در این مواقع احتمالا مشکل در نحوه اتصال آن به زمین و یا برق رسانی نادرست به ماینر باشد.راه حل این مشکل تنظیم اتصال به صورت درست به زمین است .که این کار در حیطه یک تکنسین برق می باشد.

بعضی اوقات ممکن است با روشن خاموش شدن اتوماتیک وار ماینر روبرو شوید و یا اینکه مشاهده کنید ماینر هشریت پایداری ندارد.این مشکل معمولا از نقص در اتصال به شبکه به وجود می آید و راه حل آن تنظیم و اتصال درست به شبکه است.اگر آگاهی لازم را در این زمینه ندارید باید از افراد تکنسین شبکه کمک بگیرید. همچنین اگر مشاهده کردید ماینر به صورت مداوم خاموش و روشن می شود باید علت را در جاهای دیگر جستجو کنید . علت هایی که برای این موضوع شناخته شده معمولا کمبود ولتاژ ، برق رسانی نادرست و یا آسیب دیدگی برد اصلی می باشد.که برای حل هر کدام از این مشکلات باید از یک تکنسین برق مشورت بگیرید.

مشکل نبود هشریت یا ناکافی بودن آن نیز معمولا ناشی از دمای پایین دستگاه ماینر است.معمولا وقتی دمای محیط کمتر از 5 درجه سانتی گراد باشد این مشکل به وجود می آید که راه حل آن هم بالا بردن دمای محیط است.همچنین یکی دیگر از مشکلات متداول شرایط نامناسب محیطی است که بخاطر گردوغبار ، حرارت و رطوبت بیش از حد ایجاد می شود که راه حل ان هم کاملا مشخص می باشد.تغییر شرایط محیطی با حرارت و رطوبت مطلوب.

نتیجه گیری آموزش تعمیر دستگاه ماینر

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، با برخی از مشکلات رایج دستگاه های ماینر آشنا شدیم و در انتها راه حل های متناسب با حل مشکل را گفتیم. اگر برای دستگاه ماینر شما مشکلی ایجاد شد می توانید از این راه اقدام کنید. در صورتی که برای دستگاه ماینر شما مشکلی ایجاد شد و مشکل شما جزء مشکلات فوق نبود، می توانید با مراجعه به بخش نظرات، مشکل خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ بدهند.

” ممنون که تا پایان مطلب آموزش تعمیر دستگاه ماینر با ما همراه بودید “

” در بخش کامنت مطلب آموزش تعمیر ماینر می توانید سوالات خود را در رابطه با تعمیر انواع دستگاه ماینر از ما بپرسید “

منبع : زوم ارز

لینک مطلب : http://bit.do/fMbna


بیشتر بخوانید:

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

‫67 دیدگاه ها

  1. با سلام و سپاس فراوان از آموزش عالی شما، بند یک دستگاه ماینر s11دارم که یکی از هشت بردها کلن بالا نمیاد علت کجاست؟

  1. دوست عزیز ممکن است به موارد بسیاری ارتیاط داشته باشد.اما احتمالا مشکل یا از پاور است یا اینکه فن های دستگاه سوخته .برای اطمینان از پاور بایک پاور دیگر دستگاه را راه اندازی کنید ببنید که آیا فن ها روشن می شوند .اگر روشن شدند اشکال از پاور است .اگر روشن نشدند پس فن های ماینر شما سوخته و باید تعمیر شوند

  1. سلام
   ماینر m 9.3 دارم
   16 تراهشه
   ولی تا 11 ترا بیشتر نمیره
   این قضیه طبیعیه یا دستگاه مشکل داره
   البته یک روزه که نصبش کردم و ودستگاه کاملا نو است

 1. آیا در حال حاضر برم و آموزش تعمیر ماینر را ببینم . می تونم موفق باشم در آینده؟

 2. با عرض سلام. آیا تغیر مداوم تنظیمات استخر (مثلا روزی یکبار)، باعث آسیب رسیدن به دستگاه میشه؟

 3. با سلام .
  من ممنون بابت پست کاملتون .
  من یک دستگاه s9 دارم و بعد از یک مدت هش برد سوم دستگاه از کار افتاده و دیگر حتی نشون هم نمیده اون هش برد رو تو سربرگ status به نظرتون به غیر از اینکه هش برد خراب شده باشه احتمال داره از جای دیگه دستگاه باشه ؟
  مثلا به خاطر گرد و غبار ؟

 4. سلام. دو عدد دستگاه ماینر کنار هم درون یک باکس با هم روشن کردم. بعد از چند دقیقه کار کردن دستگاه کوچک تر صداش ضعیف تر شد. امتحان که کردم دیدم فن خروجی دستگاه از کار افتاده. بعد از چند دقیقه مجددا روشن کردم اما پس از چند دقیقه دوباره فن خروجی خاموش شد. مشکل از کجاست؟ خواهش می کنم کمکم کنید. مشکل از کجاست و چطور برطرف میشه؟

 5. سلام
  ماینر من در حین آپگرید فریمور دچار مشکل شد و الان دیگه آنلاین نمیشه و حتی برای فلش کردن هم نمیتونم بهش دسترسی داشته باشم
  روش دیگه ای برای فلش کردن هست؟؟
  سپاس

 6. سلام خسته نباشید مدتی هستش که یکی از هش بورد هام روشن که میکردم چراغش دیر روشن میشد و دمای 15 میداد که بعد چند دقیقه اوکی میشد الانم که دیگه ب کل هش بورد چراغش روشن نمیشه دما هم روی 15 هستش ولی فرکانسای ماینر عجیب بالاست کسی میدونه مشکلش چی هستش ؟؟

  temp 15 hw 0 gh/s rt 0.00000 GH/S(ideal) 65,535.00 Frequency(avg) 9124.88 این همونیه که مشکل داره

  temp 76 hw 72 gh/s rt 4,711.85 GH/S(ideal) 13,107.00 Frequency(avg) 1824.96 این اوکیه تراهش میده

  temp 71 hw 58 gh/s rt 4,762.60 GH/S(ideal) 13,107.00 Frequency(avg) 1824.96 اینم اوکیه تراهش میده دستگاه هم s9j هستش 14/5

 7. با سلام دستگاه من اس 9جی میباشد که بعد از روشن روشن به دور بالا نمی افتد و به استخر وصل نمیشود و با دور پایین کارمیکند وقتی سوکتهای پاور را درآوردم چند تاشون رنگش زرد شده بود وقتی سوکتها را عوض کردم بازم دورش پایین بود به نظرتون مشکل از کجاست؟

 8. سلام ماینر تی وان دارم بعد از ریست فکتوری خطای پسورد نامعتبر میزنه لطفا راهنمایی کنید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا