استخراجمفاهیم اولیه استخراج

سختی شبکه چیست؟ | سختی استخراج چیست و محاسبه آن (Mining Difficultly)

mining difficultly یا سختی استخراج در شبکه همه رمز ارزهایی که به طریق اثبات کار استخراج می شوند مهم است.سختی استخراج یک تابع کنترلی است که باعث می شود تعداد کوین های مورد نظر در محدوده زمانی مشخص کنترل شود .

 

سختی شبکه چیست؟

سختی شبکه
سختی شبکه یا سختی استخراج چیست

برای ایجاد هر بلاک , ماینرها در رقابت قرار می گرفتند تا محاسبات پیچیده ای را انجام دهند.که این محاسبات پیچیده شامل تابع هش می باشد. بنابراین برای ایجاد هر بلاک ماینرها باید تابع هش آن بلاک را پیدا کنند که بعد از آن بلاک ساخته می شود.

 سختی شبکه واحدیست که نشان دهنده این می باشد پیدا کردن تابع هش بلاک در مدت زمان مورد نظر چقدر سخت است . مقدار سختی توابع هش,سختی شبکه نام دارد.در واقع سختی عددی است که مشخص می کند اضافه کردن یک یلاک جدید به بلاکچین نیازمند چه مدت زمانیست.در بلاک چین هر بلاک باید بعد از گذراندن زمان خاصی ایجاد شود.

هرچه سختی افزایش پیدا کند ماینرها به سخت افزار قدرتمندتری نیاز دارند.به همین علت بود که برای استخراج بیت کوین پس از مدتی CPU,GPU,FPGA از دور خارج و سخت افزار ASIC که قدرت بیشتری دارد جایگزین شد.


آیا سختی شبکه مهم است؟

سختی بخاطر این مهم است که میانگین زمان ایجاد بلاک ها را ثابت باشد. این زمان باتوجه به شرایط کم و زیاد می شود.یعنی وقتی ماینری به شبکه اضافه می شود سرعت ایجاد بلاک بالا می رود .یعنی سختی حل شدن بلاک کم شده و وقتی ماینری از شبکه کم می شود سرعت ایجاد بلاک کمتر می شود یعنی سختی حل شدن زیاد شده است.

اگر سختی استخراج ثابت باشد هرچقدر ماینر جدید به شبکه اضافه شود زمان کمتری برای اضافه کردن بلاک های جدید به بلاکچین صرف می شود. یعنی با تغییر این مقدار یافتن هدف سخت تر خواهد شد.سختی شبکه از این نظر مهم است که با افزایش یا کاهش ماینرها شبکه طوری تعادل پیدا می کند که در نهایت برای ایجاد هر بلاک 10 دقیقه زمان صرف شود.


سختی شبکه چگونه عمل می کند؟

مقدار این پارامتر هر 2 هفته که معادل 2016 بلاک است ,بروز می شود یعنی باعث می شود اضافه شدن بلاک تازه به شبکه بلاکچین تقریبا 10 دقبقه زمان ببرد.

با یک مثال تصویری نحوه کنترل سختی  را نشان می دهیم.تصور کنید که عددی را در نظر گرفته ایم در محدوده 1 تا 100 .

سختی شبکه چگونه محاسبه می شود
سختی استخراج چیست و چگونه محاسبه می شود

از شما می خواهیم که آن عدد را پیدا کنید.شما هر دقیقه یک عدد را می توانید انتخاب کنید و آنقدر این کار را تکرار کنید که به عدد مورد نظر ما برسید.

بیشتر بخوانید:  آموزش نصب و راه اندازی دستگاه ماینر Antminer S3++ | S3+ | S3

در اینجا تصور کنید  عدد مورد نظر 50 است .با توجه به این که در هر دقیقه شما باید فقط یک عدد ما بین 1 تا 100 انتخاب کنید ,2 دقیقه طول می کشد تا به عدد مورد نظر برسید.حالا عدد مورد نظر را به 20 تغییر می دهیم حالا باید 5 دقیقه یکبار به عدد برسید.

ممکن است براساس شانس بار اول عدد 20 را انتخاب کنید اما در طولانی مدت به 5 دقیقه منتهی می شود یعنی هر 5دقیقه یکبار عدد به دست می آید.


سختی شبکه چگونه محاسبه می شود؟

اگر 2016 را در 10 دقیقه ضرب کنید زمان لازم برای حل شدن این تعداد از بلاک 20160 دقیقه می شود.حال اگر در این دو هفته ماینرها بیشتر یا کمتر شوند و بلاک ها زودتر یا دیرتر از زمان مشخص شده حل شوند,در این شرایط سختی شبکه باید با تعداد ماینرها به تعادل برسد.با یک مثال از زودتر حل شدن بلاک ها موضوع را روشن تر می کنیم.برای مثال اگر با زیاد شدن تعداد ماینرها بلاک ها در 15000 دقیقه حل شده باشند با روش زیر متوجه خواهیم شد که سختی شبکه را باید چقدر افزایش دهیم.

باید زمان حل شدن 2016 بلاک را در مدت زمان تقریبی 10 دقیقه در ازای هر بلاک تقسیم کنیم ,به راحتی از طریق تناسب میفهیم که سختی شبکه باید   1/3 برابر حالت قبلی شود                               1/3 =  15000 ÷ 20160

با توجه به نسبت به دست آمده اگر این نسبت بیشتر از 1 باشد ماینرها با سرعت بیشتری و اگر کمتر از 1 باشد ماینرها با سرعت کمتری استخراج کرده اند.تا بتوانند شبکه را به سمت 10 دقیقه ایده آل بکشانند.

سختی  فقط در محدوده 0/25   تا 4  است و خارج از این محدوده نخواهد بود.برای جلوگیری از تغییرات زیاد و جلوگیری از ایجاد فاصله زیاد سختی جدید نسبت به سختی قبل این محدوده تعیین شد.

                               امیدواریم مطلب سختی استخراج و نحوه محاسبه آن مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.


بیشتر بخوانید

مشاهده بیشتر

انیس مسکینی

مهندسی صنایع فارغ التحصیل از دانشگاه فنی اهواز علاقمند به بازارهای مالی ومباحث IT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن