صرافی ایرانیکارت
اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در جهان

بلاتکلیفی مردم از بی قانون بودن ارز های دیجیتال

به گزارش زوم ارز و به نقل از برنا ین روزها تب و تاب خرید و فروش و سرمایه ‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال مانند بیت ‌کوین بسیار رونق گرفته است و هر فردی با سرمایه‌ای اندک و زیاد در فکر افزایش سرمایه خود از طریق ارزهای دیجیتال است اما در این میان نیز اشخاصی سودجو با وعده دریافت مبلغی پول و واریز مبلغ چند 100 هزارتایی بیت ‌کوین را به افراد می‌دهند و به این شکل از مردم کلاهبرداری می‌کنند و از آنجایی که در خصوص ارز های دیجیتال قانون مشخصی نداریم امکان کلاهبرداری از افراد بسیار افزایش یافته و هیچ مرجع قانونی برای پاسخگویی و ساماندهی به این وضعیت آشفته وجود ندارد.
روبرت بگلریان، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار برنا در پاسخ به این سوال که مجلس چه تلاشی برای ساماندهی ارزهای دیجیتال انجام داده است؟ گفت: صحبت‌ هایی جهت قانونگذاری درخصوص ارز های دیجیتال و بیت کوین شده اما در حال حاضر عملا مسکوت مانده است برای مثال از آنجایی که سال گذشته در فصل تابستان با قطعی برق روبه رو شدیم، نگرانی ‌هایی درخصوص میزان مصرف انرژی، قیمت گذاری آن و… برای شرکت توانیر و مقامات به وجود آمد بنابراین طرحی دراین خصوص یعنی مجوزهای مصرف برق برای استخراج بیت کوین، مصرف برق، نحوه محاسبه قیمت گذاری آن و… در کمیسیون اصلی یعنی کمیسیون انرژی تدوین شد اما به دلیل وجود ابهاماتی کلیات آن رای نیاورد از طرفی دولت هم تاکنون پیشنهاد قانونی و لایحه‌ای در این خصوص به مجلس شورای اسلامی ارسال نکرده است.
او افزود: از آنجایی که طرح‌ ها پس از رد شدن تا 6 ماه دیگر با همان اسم نمی‌توانند دوباره بیایند، ممکن است این طرح که رد شد با انجام اصلاحاتی پس از 6 ماه مجددا به کمیسیون بیاید و مورد بررسی قرار گیرد درواقع اگر مشکل تامین انرژی و منابع حل شود ممکن است به ابعاد بانکی، مالی و حقوقی ارز های دیجیتال نیز پرداخته شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از هجوم به ایران برای استخراج ارزهای دیجیتال خبر داد و  تصریح کرد: یکی از نگرانی ‌های جدی ما این است که باتوجه به ارزان بودن انرژی در کشور اگر تمهیدات لازم را نیاندیشیم برای ماینینگ کردن به ایران هجوم بیاورند درواقع به دلیل این ارزانی دستگاه ‌های ماینینگ پرمصرف و کم کیفیت وارد کشور شده که قطعا به لحاظ اقتصادی و تامین برق برای کشور مشکل ساز خواهد بود.
او ادامه داد: سال گذشته که ارزهای دیجیتال تب و تاب زیادی در کشور ایجاد کردند و نگرانی ‌هایی در تامین برق به وجود آمد بانک مرکزی و وزارت نیرو  بخشنامه‌ هایی را صادر کردند اما نمی‌دانم چقدر اجرایی می‌شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن توصیه‌ای به مردم گفت: من به مردم می‌گویم تا زمانی که قوانین مشخص  و راهکاری جهت صیانت از حقوق آنان وجود ندارد، اگر ریسکی انجام دهند به حساب خودشان است.
بگلریان افزود: وقتی مسئله‌ای پیش می‌آید که دولت یا مجلس به آن حساس می‌شوند؛ باید به آن پرداخته شود اما قانونگذاری کار آسان و سریعی نیست و احتیاج به زمان و کارشناسی دقیق دارد بنابراین مردم باید مراقب باشند تا زمانی که یک قانون جامع و کامل به وجود نیامده خودشان را به دردسر نیندازند.
این عضو کمیسیون انرژی عنوان کرد: آنچه در حیطه کاری کمیسیون انرژی بوده انجام شده یعنی ما طرحی آماده کردیم و ارائه دادیم اما به دلیل ابهامات رای نیاورد و باید بیشتر روی آن کار شود پس بهترین کار این است که رسانه‌ ها کمک کنند به روزترین اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهند تا دولتی‌ ها و نمایندگان مجلس به موصوع بپردازند و یک قانون کارگشا تصویب کنند.
بگلریان در پایان گفت: از آنجایی که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین پیچیده و چندبُعدی هستند بهتر است یک کمیسیون مشترک از کمیسیون‌ های اقتصادی و انرژی تشکیل شود تا به همه ابعاد موضوع مانند تامین انرژی، برق، قیمتگذاری، مباحث حقوقی، مالی، بانکی و… آن پرداخته شود.
برای اطلاع از تمامی اخبار دنیای ارز دیجیتال به کانال تلگرامی ما به نشانی @zoomarz98 بپیوندید.

سلام کریپتو

منبع: BORNA

بیشتر بخوانید:  بدترین سناریوی ممکن برای بیت کوین

گزیده اخبار

امیرعلی فرجی

دانشجوی مترجمی دانشگاه فرهنگیان، مترجم و فعال در حوزه ارز های رمز نگاری شده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا