تریدینگ و سرمایه گذاری در ارز های دیجیتالروانشناسی ترید و سرمایه گذاریزوم ارز پدیامفاهیم اولیه ترید

روانشناسی بازار رمز ارز ها | روانشناسی خرید و فروش ارزهای دیجیتال

روانشناسی بازار رمز ارز ها ؛ مردم از قدیم الایام از پول برای تجارت استفاده می کردند . از اولین سکه های ضرب شده تا سکه های رمزنگاری شده مدرن همه و همه پول هایی هستند که برای تجارت کارایی دارند .

سلام کریپتو

قوانین عرضه و تقاضای بازار هم از زمان اولین معامله تا به حال تغییر نکرده است . به اعتقاد عده‌ای در تجارت رمزنگاری نیروهای قدرتمند روانی می تواند جهت معاملات بازار را هدایت کند و بر تصمیمات شما و دیگر معامله‌گر ها تاثیر داشته باشد. شما با کمک گرفتن از اصول روانشناسی همه عملکرد و اقدامات مختلف بازار را بهتر درک خواهید کرد .

ما می‌دانیم که روانشناسی بازار خیلی مهم است به همین دلیل میخواهیم در مورد احساسات در معاملات در بازار ارز های دیجیتال کریپتو و بلاک چین و دیگر بازارهای معاملاتی و پیامدهایشان و روشهای کنترل آنها ، با شما گفتگو کنیم و شما را با نکته های ریز روانشناسی بازار آشنا کنیم .

 

روانشناسی بازار رمز ارز ها - چرخه بازار و احساسات

صرافی ایرانی کارت

 

چرخه بازار و احساسات در معاملات ارزهای دیجیتال

روانشناسان حوزه رفتاری اقتصادی بر این باورند که بالا و پایین رفتن قیمت ها و نوسانات بازار ها متاثر از روانشناسی معامله گران می باشد .
در این حوزه وقتی احساسات به نیروی محرکه تبدیل می شود و با انتظارات شخصی هم‌راستا شده، و احساسات بازار را می‌سازد .


بازار گاونر یا بازار صعودی

مثلاً وقتی همه شرکت کنندگان انتظار بالا رفتن قیمت‌ها را دارند و نرخ‌ها بالا می‌رود احساسات جمعی مثبت می‌شود که به عنوان بازار گاو نر یا بازار صعودی معروف است . در مقابل اگر سرمایه‌گذاران انتظار کاهش دارایی را داشته باشند و الگویی منفی در معاملات بازار به وجود بیاید مرحله نزولی و مرحله تحمل ایجاد می‌شود این حرکات بازار به دنبال هم و پیوسته صورت می‌گیرد .


تجارت سودآور در بازار گاو نر

در این مرحله بازار مثبت است و مبتنی بر فعالیت و خرید بالاست و سرمایه‌گذاران انتظار دارند با بالا و پایین رفتن قیمت‌ها دارایی بیشتری را خریداری کنند . در این چنین بازاری .رضایت- طمع -خوشبینی و اعتماد احساسات اصلی سرمایه‌گذاران را شامل می‌شود .
عمدتاً احساسات بازار وقتی مثبت می شود که معامله گران شاهد بالاتر رفتن قیمت‌ها هستند ‌ بعضی از معامله کران نوپا تحت تاثیر احساساتشان در برابر بازار مثبت شروع به خرید افراطی وبی منطق می کنند و این الگوی سودی خود قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می دهد معامله‌گران، غیرمنطقی و به اصطلاح عام حریص می‌شوند . در این روند صعودی ممکن است حبابی بیشتر از حد تخمین به وجود آید و موقعیت خطرناک شود . ضمناً باید بدانیم روانشناسی فقط به عنوان یک تصویر سیاه یا سفید در بازار خود را نشان نمی‌دهد بلکه بازار ممکن است دوره‌های حرکت افقی را طی کند این دوره ها که به جای رکود فوری شکل می‌گیرند به عنوان مراحل توزیع معروفند.


بازار خرس بازار نزولی معاملات

در بازار خرس چرخه بازار ممکن است که با کاهش نرخ همراه شود و ماهیت معاملات روند نزولی به خود بگیرد .در این بازار افراد احساساتی مانند اندوه را تجربه می کنند در ابتدا معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند که بازار خرس شکل گرفته است و آنها باید دارایی خود را نگه دارند ولی عصبانیت و افسردگی در رفتار افراد قابل اغماض نیست .

بیشتر بخوانید:  کریپتو تب Crypto tab چیست ؟ | معرفی افزونه کریپتوتب و نحوه کار آن

در نتیجه احساسات بازار منفی می شود و اکثر افراد شرایط منفی جدید را پذیرفته و دارایی خود را می‌فروشند . متاسفانه بیشتر افراد معامله‌گر در بهترین لحظه از فروش خودداری می‌کنند ، اما در محلی نزدیک به کف قیمت شروع به فروش افراطی دارایی شان می کنند ‌. آنگاه کم کم بازار ثبات خود را به دست می آورد . و برای صعود بعدی آماده می‌شود . البته ممکن است انباشته شدن دارایی با حرکت افقی قبل از سود بازار همراه باشد .
در طول روند بازار خرس ، اضطراب – انکار – ترس و وحشت احساسات سرمایه‌گذاران را شامل می شود .

در صورتی که ما قبول کنیم روانشناسی جهانی روی بازارها اثر می گذارد، نتیجه میگیریم که ۱. تحلیل بنیادی برای هر معامله‌ای لازم است ابتدا باید یک بازار فعلی مانند بازار ارز دیجیتال را بشناسید تا بهترین معاملات پیشنهاد شده را انجام دهید و در حالت ایده آل باید کف و سقف قیمت های بازار را بشناسید ، ۲. از تجزیه و تحلیل فنی کمک بگیرید و با تحلیل بازارهای قبلی الگوهای روانشناسی را برای بازارهای جدید فرا بگیرید.

برای مثال در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین در ماه ژانویه ۹۰۰ دلار بود که تا ۲۰۰۰۰ دلار در ماه دسامبر بالا رفت . بیشترین علت این صعود قیمت، بالا رفتن احساسات مثبت بود ولی پس از آن دوباره سقوط قیمت را مشاهده کردیم . با استفاده از شاخص‌هایی مثل MACD و RSI چگونگی چرخه های بازار مثل بازارهای ارزهای دیجیتال و بیت کوین را بهتر درک کرده و بررسی کنید .

بازار خرس - روانشناسی بازار رمز ارز ها


کنترل احساسات در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

با اینکه بیشتر سرمایه گذاران و معامله گران ارز دیجیتال معتقدند که روان‌شناسی بازار وجود دارد بر اقدامات تجاری و خرید و فروش و معاملات رمز ارزها اثر می گذارد ولی مهار این احساسات کار ساده‌ای نیست .

حتی معامله‌گران حرفه‌ای بازار و سرمایه‌گذاران رمز ارز ها برای رویارویی با روانشناسی خود بیشتر از رویارویی با چرخه بازار و احساسات جهانی تلاش می‌کنند


تجارت خودکار راهی برای غلبه بر احساسات

یکی از راه هایی که به مردم کمک می کند تا بر احساسات شان در معاملات بازار ها غلبه کنند تجارت خودکار است . وقتی شما استراتژی خرید و فروش را به طور خودکار اجرا کنید احساسات بر روی تصمیمات شما بی تاثیر خواهد بود .

super rorder می تواند چنین ابزارهایی را ارائه بدهد .شما برای انجام تجارت خودکار از ربات ها و برنامه های افزودنی کروم نیز می‌توانیم کمک بگیرید .

” ممنون که تا پایان مطلب روانشناسی بازار رمز ارز ها با ما همراه بودید “


بیشتر بخوانید:

طاهره محمدیان

کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا