اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در ایران

گزارشی از حضور کسب و کار هایی در حوزه ی رمز ارز ها در نمایشگاه اینوتکس 2022

گزارشی از حضور کسب و کار هایی از حوزه ی رمز ارز ها در نمایشگاه اینوتکسی 2022

گزارش تیم زوم ارز از نمایشگاه بین المللی اینوتکس، نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس (INOTEX)، از سال 1390، با حضور کمپانی‌هایی از سراسر جهان، با همکاری و همت پارک علم و فناوری پردیس، برگزار می‌شود. در این نمایشگاه، هدف‌هایی از جمله سرمایه گذاری، ایجاد زمینه‌های همکاری میان شرکت‌ها و استارتاپ‌ها و تبادل نظر و ایده بین فعالان حوزه‌ی فناوری دنبال می‌شوند. در هر دوره از این نمایشگاه، کمپانی‌ها و استارتاپ‌ها خدمات و محصولات خود را به نمایش گذاشته و مذاکرات تجاری پیرامون آن‎‌ها شکل می‌گیرد.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

در این دوره از نمایشگاه، تیم زوم ارز، در تاریخ 22 اردیبهشت 1401، گزارشاتی از شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در حوزه‌های بلاکچین تهیه کرده است. این گزارشات از اهداف، سیر فعالیت و همچنین دیدگاه آن‌ها پیرامون این نمایشگاه نوآوری و فناوری تهیه شده است. همچنین، گفتگوهای کوتاهی با این کسب‌وکارها انجام داده ایم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.


گزارش صرافی اکسکوینو در نمایشگاه اینوتکس 2022

گزارش صرافی اکسکوینو در نمایشگاه اینوتکس 2022
گزارش صرافی اکسکوینو در نمایشگاه اینوتکس 2022

در ابتدا به غرفه صرافی اکسکوینو رفتیم و با سرپرست پروژه ی متاورس این صرافی به گفت و گو پرداختیم.

کوین کده

وی در ابتدا خود را اینگونه معرفی کرده و ادامه داد من رضا سلطانی‌ام، سرپرست پروژه‌ی متاورس اکسکوینو، امروز در خدمت شما هستیم. اکسکوینو یک پلتفرم مبادله‌ی رمز ارز با فعالیت از سال 1396 است و برای اولین بار در ایران، سال 98 توانست از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجوز فعالیت دانش بنیان خود را دریافت کند.

در حال حاضر بیش از 200 رمز ارز را پشتیبانی میکنیم. در دو محیط معاملاتی برای افراد مبتدی و برای افراد حرفه‌ای که یکیش اکسکوینو مارکت است که در آن کاربران می‌توانند به صورت نظیر به نظیر با هم خرید و فروش داشته باشند و صرافی در آن دخیل نیست. یکی از مزایای آن این است که کاربران می‌توانند بدون کارمزد سفارشات نقدی خود را ثبت کنند.

تا الان نمایشگاه اینوتکس را به چه صورت دیدید؟

بعد از یک سال تعطیلی، به شدت فوق العاده است. استقبال خیلی جذاب. کیفیت بازدیدکنندگان بسیار بالا. افراد بسیار مستعد و دوست داشتنی به ما سر زدند و ما در خدمت شما هستیم.

تارگت شما از شرکت در نمایشگاه اینوتکس چیست؟ آیا تاکنون به آن رسیده‌اید؟

طبیعتا وقتی انقدر با شوق از بازدیدکنندگان تعریف می‌کنم، بله. یکی از اهداف ما آشنا شدن مردم با فضای رمز ارزها و آگاهی جمعی در این زمینه است. حضور چنین شرکت‌هایی در این نمایشگاه که در این زمینه فعالیت می‌کنند و شرکت افراد علاقه مند به این حوزه و این فناوری برای ما بسیار مهم است و تا الان راضی بوده‌ایم.

طی چند روز گذشته وضعیت رمز ارزها زیاد مناسب نبوده و اکثر افراد داخل ضرر هستند، شما علت این ریزش بازار را چه می‌دانید؟

من این سوال را کاملا شخصی جواب می‌دهم. از سال 96 در بازار هستم و تاکنون دو ریزش را دیده‌ام. بزرگترین ریزشی که دیدم، ریزش کرونا بود، که بیت کوین از حدود 9000 دلار تا 3000 دلار رسید و خیلی از دوستان خانه یا ماشین خود را فروخته بودند و سر این اتفاق بسیار اذیت شدند، اما بازار برگشت.

از قدیم، مخالفان بیت کوین دائما می‌گفتند که بیت کوین به صفر می‌رسد، اما بیت کوین هنوز هست و شاید آن‌ها اکنون حسرت آن را می‌خورند. به شخصه یک هفته است که اصلا به کیف پول خود نگاه نکرده‌ام و نگاه هم نمی‌کنم، چون می‌دانم که هدف این بازار خیلی فراتر از رسیدن به چنین قیمت‌هایی است.

شرکت شما در متاورس فعالیت‌هایی داشته است، می‌توانید پیرامون این فعالیت‌ها توضیحی بدهید؟

خب ما اولین شرکت فعال در حوزه‌ی بلاکچین هستیم که وارد فضای متاورس شده‌ایم. در ماه آذر تصمیمی گرفته شد که رویداد خیلی جذابی داشته باشیم که هنجار شکنی‌ای باشه. در آن زمان تب متاورس خیلی داغ بود و اطلاع‌رسانی‌های غلط فراوان و از آنجایی که هر زمان که یک فناوری ایجاد می‌شود اطلاعات پیرامون آن خیلی دیر به دست مردم ایران می‌رسد ما تصمیم گرفتیم که با این اقدام، مردم را با این فضا آشنا کنیم.

تصمیم گرفتیم که در متاورس دیسنترالند یک ساختمان به همسایگی بایننس تهیه کنیم و به شکل غرفه‌ای که می‌‌بینید ساختیم و اینکه از آثار NFT هنرمندان ایرانی به صورت رایگان در آنجا میزبانی کردیم و تا الان دو رویداد بسیار جذاب برگزار شده که حدود ده هزار نفر را تا به حال درگیر کرده و افرادی از چین، ایتالیا، آفریقای جنوبی، کره، آمریکا و کانادا در این مراسم شرکت کرده‌اند و گواه حضورشان، اسکرین شات از حضور آن‌ها در ساختمان، در سوشال مدیا پلتفرم ما است.

ساختمان صرافی اکسکوینو در متاورس
ساختمان صرافی اکسکوینو در متاورس

نظر شما درباره‌ی قوانین رمز ارز در ایران چیست؟

بحث رگولاتوری هنوز در ایران انجام نشده ولی در حال حاضر دیدگاه جاری بسیار مثبت است. نمایندگان زیادی طی این چند روز در اینوتکس به ما سر زدند و اکثرا دارای دیدگاه شخصی مثبت و طرفدار قانون‌گذاری بر این حوزه بوده‌اند. طبیعتا رمز ارزهای غیرمتمرکز یک وسیله‌ی بدون مرز هستند و هیچ تحریم سیاسی‌ای بر آن اثر گذار نیست و می‌تواند به اقتصاد کشور کمک زیادی کند. همانطور که می‌دانیم چند وقت پیش اعلام شد که می‌توان از رمز ارزها برای پرداخت‌های بین المللی استفاده کرد و این می‌تواند کمک شایانی کند.

شما آینده‌ی متاورس در ایران را چگونه می‌بینید؟

کلا متاورس یک تکنولوژی است که خواه یا ناخواه به آن می‌رسیم، مثل اینترنت دهه 90 که بسیاری مخالف آن بودند و آن را جدی نگرفتند، اما الان زندگی همه‌ی ما، چه زندگی شخصی چه زندگی کاری، با این امر درگیر شده است. تا الان پیشگامان خوبی داشتیم. در این زمینه کلاس‌های مناسب و آگاه‌سازی‌های خیلی خوبی داشتیم. خودمان خیلی فعال بودیم، دوستانمان هم فعالیت زیادی داشتند.

اگر این فناوری یا نوآوری به ثمر برسد و یک متاورس واقعی داشته باشیم، من می‌بینم که در ایران، در بدنه‌های مختلف، به شدت مورد استقبال قرار گرفته است و امیدوارم که در ایران، حداقل در این فناوری حرفی برای گفتن داشته باشیم.

آینده‌ی رمز ارزها را چگونه می‌بینید؟

رمز ارزها نوع تکامل یافته‌ی اقتصاد انسان هستند. از قدیم، چندین نوع تغییر در ابزار پرداخت داشتیم. از تبادل کالا به کالا گرفته تا استفاده از طلا و بعد ایجاد برگه‌هایی که پشتوانه‌اش طلا بود و اسمش پول کاغذی است. امروز از پول کاغذی به رمز ارزها رسیده‌ایم. طبیعتا، رمز ارزها نوعی ابزار پرداخت هستند که نمی‌توانیم از آن‌ها چشم بپوشانیم و به نوعی آینده‌ی ما به آن‌ها گره خورده است. کسی که مخالف مفهوم رمز ارزها باشد به نظر من در حق خودش اجهاف کرده است.


گزارشی از صرافی نوبیتکس در نمایشگاه اینوتکس 2022

گزارشی از صرافی نوبیتکس در نمایشگاه اینوتکس 2022
گزارشی از صرافی نوبیتکس در نمایشگاه اینوتکس 2022

سپس به غرفه نوبیتکس رفتیم و در خدمت اقای کیانی و خانم چهره ساز بوده و از آنها خواستیم خود را برای کاربران زوم ارز معرفی کنند.

سلام عرض می‌کنم خدمت تمام کاربران عزیز. من مجتبی کیانی هستم، مدیر مارکتینگ نوبیتکس. در خدمت شما هستیم. سلام عرض می‌کنم. منم مائده چهره ساز هستم، مدیر آموزشی نوبیتکس.

تا الان نمایشگاه اینوتکس را چگونه دیدید؟

تا به حال استقبال خیلی خوبی از نمایشگاه شده و از اون چیزی که فکر می‌کردیم شاید استقبال بیشتر بوده. ما قبل از اینکه شرکت کنیم فکر می‌کنیم که شاید نمایشگاه از جنس حضور کسب و کارهای دیگر باشد  تا بتوانیم تعامل و شبکه سازی داشته باشیم اما می‌بینیم که خیلی از مخاطبان، مخاطبان عامی هستند که حوزه‌ی کاری ما که رمز ارز باشد، برای آن‌ها جذاب است. فکر می‌کنم این موضوع ما را سورپرایز کرد و مسیر خوبی را پیش گرفته‌ایم.

اهداف شما از شرکت در این نمایشگاه چیست؟

ما به عنوان شرکتی که ریشه‌ی دانش بنیان دارد و توانسته است با توسعه‌ی فناوری رشد پیدا کند، وظیفه‌ی خودمان می‌دانستیم که از یکی از رویدادهای مهم بحث فناوری حمایت کنیم و به عنوان حامی در این نمایشگاه شرکت کردیم. در کنارش به دنبال فرهنگ‌سازی هم هستیم.

ما دوره‌های آموزشی متنوعی برگزار کردیم و فکر می‌کنیم برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی و جمع شدن شرکت‌های فناوری-محور می‌تواند سینرژی ایجاد کند که در نهایت باعث رشد صنعت ما و رشد فناوری‌های داخلی شود و ما تا حد امکان فناوری‌های موجود را بومی سازی کنیم و بتوانیم نیازهایی که در این صنعت و کشور وجود دارد را از داخل تامین کنیم و تا حدودی از فناوری کشورهای خارجی بی نیاز شویم.

در چند روز اخیر بازار رمز ارزها ریزش داشته است، دلیل آن چیست؟

کلا اگر بخواهیم به بازار رمز ارزها از نظر قیمتی نگاه کنیم، بازار پر ریسکی به شمار می‌رود. یعنی اینکه قیمت‌ها ریزش پیدا می‌کند، برعکسش رخ می‌دهد و این اتفاقات برای افرادی که قبلا فعالیت داشته‌اند پذیرفته است. اما برای دلیل آن، می‌توان موارد مختلفی را در نظر گرفت. اولا برای بازار رمز ارزها فقط موضوع ریسک نیست؛ چون این بازار بازاری جدید و نوظهور است، اتفاقات حاشیه‌ای روی بازار، قیمت‌ها و احساسات مردم تاثیر می‌گذارد.

مثلا می‌توان گفت اتفاقات بین روسیه و اوکراین می‌تواند موثر باشد، بالا رفتن قیمت سوخت می‌تواند تاثیرگذار باشد، افزایش نرخ بهره‌ی بانکی می‌تواند تاثیرگذار باشد، دیگر دلیل می‌تواند اخبار منفی باشد که بر احساسات مردم تاثیر می‌گذارد، که این خبرها به دلیل نوظهور بودن بازار تاثیر گسترده‌ای دارد. شاید شما تاثیری در این ابعاد در بازارهای دیگر نبینید ولی برای ارزهای دیجیتال اینگونه نیست، اما همچنان می‌گویم که کسانی که خواهان وارد شدن به این حوزه هستند قاعدتا ریسک‌های بسیار زیاد بازار و نوسانات شدید را می‌شناسند.

آینده‌ی رمز ارزها را چگونه می‌بینید؟

من به صورت کلی به حوزه‍‌ی بلاکچین و رمز ارزها نگاه می‌کنم. این حوزه، پتانسیل بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال، با رشد فضای تکنولوژی مقایسه می‌کنم که چگونه رشدی چشم‌گیر و سریع داشت؛ به این دلیل بود که ابزارهایی را در اختیار افراد قرار داد. من چنین چیزی را در حوزه‌ی رمز ارز و بلاکچین پیش‌بینی می‌کنم و احساس می‌کنم تاریخ در حال تکرار شدن است.

در حوزه‌ی بلاکچین فقط بحث مالی و خرید و فروش نیست. از قابلیت‌های بلاکچین در تمام زیرساخت‌ها و رشته‌های مختلف می‌توان استفاده کرد. زمانی که بستری فراهم می‌شود که در این ابعاد می‌تواند گسترش پیدا کند به نظر من آینده‌ی خوبی را می‌توان برای آن تصور کرد، البته بحث خوب یا بد نیست، منظور گستردگی آن در سطح جهانی است. خیلی از شرکت‌ها در روند خوبی در این زمینه هستند.

آینده‌ی متاورس را چگونه می‌بینید؟

شاید برای ما که تماما با دنیای واقعی سر و کار داریم ملموس نباشد؛ چرا که انگار همین زندگی‌ای که داریم وارد دنیای مجازی شده است. فرض کنید تمام این‌ها تجربه‌ای به صورت مجازی داشته باشد؛ قابلیت‌های آن خیلی زیاد است ولی در عین حال خیلی جدید است، از لحظه‌ای که فیس‌بوک به متا تغییر برند داد توجه‌های زیادی را به خود جلب کرد.

هنوز جای رشد خیلی زیادی دارد اما قابلیت‌های آن زیاد است. فرض کنید همین نمایشگاهی که در آن حضور داریم، همین غرفه‌ی نوبیتکس، تمام این فضا، تمام این بستر، تمام سخنرانی‌ها می‌تواند در متاورس انجام شود. اما شرکت‌هایی که در حال فعالیت هستند تعداد کمی ندارند، گاهی باگ‌هایی می‌بینید اما انقدری که خوب کار می‌کنند به نظرم آینده‌ی خوبی در انتظار آن‌ها است.

در مورد قانون‌گذاری در ایران نظر شما چیست؟

فکر می‌کنم که پیرامون قانون‌گذاری، متخصص این حوزه باید اظهار نظر داشته باشد ولی باز تکرار حرف‌های گذشته است. این حوزه، حوزه‌ی جدیدی است و شاید ابهاماتی، حتی برای متخصصین این حوزه، وجود داشته باشد. اما باز هم می‌گویم که این سوال باید از متخصص مربوطه پرسیده شود.

پیش‌بینی قیمت شما از بیت کوین در ابتدای 2023 چیست؟

پیرامون قیمت بیت کوین هرکسی می‌تواند نظری داشته باشد و پیش‌بینی منحصر به خود را داشته باشد و کاملا هم در تاریخ اثبات شده که می‌تواند در نهایت متفاوت رخ دهد، مخصوصا اگر سوال اینگونه باشد که چه عددی را پیش‌بینی می‌کند. اگر سوال بازه‌ای باشد راحت‌تر می‌توان صحبت کرد. دنبال قیمت‌ها و عددها نباشیم. اگر بخواهیم پتانسیل آن را بررسی کنیم و به دید سرمایه گذاری به آن نگاه کنیم نباید دنبال تجربه و تحلیل از دید دیگران باشیم.

به نظر من این سرمایه گذاری‌ها بسیار شخصی است، مخصوصا اگر کسی قصد خرید و فروش کوتاه مدت داشته باشد. به نظر من کسی که دنبال اینگونه خرید و فروش است باید ببیند چه استراتژی‌ای را باید دنبال کند. دغدغه‌‌ی من واقعا این است که یاد بگیریم و مطالعه کنیم که خودمان تحلیل کنیم و خودمان تصمیم بگیریم و به دنبال تحلیل بقیه نباشیم.


گزارشی از صرافی پینگی در اینوتکس 2022

گزارشی از صرافی پینگی در اینوتکس 2022
گزارشی از صرافی پینگی در اینوتکس 2022

در قسمت بعدی به سراغ صرافی پینگی رفته و سوالاتی را از مهدی ندیمیان کارشناس رمز ارز ها پرسیدیم و با گپ و گفت با وی پرداختیم.

لطفا پلتفرم خود را معرفی کنید؟

پلتفرم ما حدود دو سال پیش راه اندازی شد. یک استارتاپ در زمینه‌ی فینتک بودیم و سعی کردیم که پلتفرمی با فضای خیلی امن و ساده برای کاربران ایرانی ارائه دهیم که بتوانند در آن به صورت P2P و OCO و OTC معاملات رمز ارزی انجام دهند.

نمایشگاه اینوتکس را چگونه دیدید؟

پارسال که نمایشگاه برگزار شد من حضور نداشتم ولی امسال فرصت شرکت کردن را پیدا کردم. به نظر من نمایشگاه خیلی کاملی هست یعنی تنوعی که بین چیزهای مرتبط با فناوری هست را هیچ جای دیگری در ایران ندیده‌ام.

اهداف شما از شرکت در این نمایشگاه چیست؟

اگر بخواهم ساده بگویم، این است که کاربران ما را بشناسند و بدانند که پلتفرم ساده‌ای برای استفاده هستیم و سعی کنیم کاربران ایرانی را ترغیب کنیم تا به جای فعالیت در پلتفرم‌های خارجی و مواجه شدن با خطرات تحریم و بلاک شدن حساب، داخل پلتفرم‌های با کیفیت ایرانی فعالیت کرده تا هم سرمایه داخل کشور گردش پیدا کند و هم معاملات ایمن‌تر صورت گیرد.

طی چند روز گذشته، بازار ارزهای دیجیتال ریزش شدیدی داشته و حتی برخی از ارزها مانند لونا، ریزش 99.32 درصدی را تجربه کرده است. به نظر شما دلایل آن چیست؟

این اتفاقات می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. بعضی از این دلایل سیاسی هستند. دلایلی که می‌توانیم در چارت قیمت تاثیرشان را ببینیم. مثلا لونا، بیت کوین خود را فروخت و این موجب ریزش قیمت شد. فکر می‌کنم لونا 120 دلار بود اما الان 80 سنت قیمت دارد. فدرال رزرو آمریکا هم یکی از این دلایل هست که به دنبال قانون‌گذاری مالیاتی بر رمز ارز است. اما در نهایت، اگر بخواهید ریزش را حساب کنید باید دیدی دراز مدت به بازار داشته باشید؛ اکنون ریزش شدید به نظر می‌آید، اما اگر با چند سال پیش مقایسه شود یا اگر چارت هفتگی آن را بررسی کنید، بدین شکل است که به نظر من روند همچنان صعودی است و اصلاحات شدیدی به بازار می‌خورد.

حالا خیلی‌ها متضرر شدند چون آموزش ندیدند یا تحت تاثیر جو قرار گرفتند و بد موقع ورود کردند. حتی خود من هم با اینکه با این روند آشنایی دارم متحمل ضرر شدم. اما به نظر من جای نگرانی زیادی نیست. خیلی از افراد می‌گویند که بازار دارد کرش می‌کند و تمام آن اسکم است. این افراد روند را کوتاه مدت بررسی می‌کنند و شاید احساسی شده باشند ولی اگر دراز مدت نگاه کنید، این فناوری مدام در حال پیشرفت است و زیرساخت آن در حال بهبود است. بحث NFT و متاورس که همه می‌دانیم و زیرشاخه‌هایش در حال افزایش است. حتی در بحث خود قیمت هم به نظر من جای نگرانی وجود ندارد.

داخل پلتفرمتان تاکنون NFT خرید و فروش کرده‌اید یا برنامه‌ای در این حوزه دارید؟

تا جایی که من می‌دانم خرید و فروشی صورت نگرفته است. ولی خیلی از پلتفرم‌های خارجی در زمینه‌ی NFT کارمزد می‌خواهند. خیلی از افراد توکن‌های مورد نیاز سایت مورد نظر را از صرافی ما می‌خرند و به کیف پول خود انتقال می‌دهند. در زمینه‌ی  NFT و متاورس، شبکه‌های اجتماعی و بلاگ‌های ما محتوای زیادی دارند. از معرفی پلتفرم‌های خرید و فروش NFT، متاورس، نحوه‌ی خرید، چیستی آن‌ها و کاربرد آن‌ها محتوای زیادی داریم. برنامه‌ی ما این هست که همایش پیرامون این موضوع بگذاریم. اینکه خرید و فروش NFT و زمین‌های متاورس فراهم شود را در آینده پیرامونش صحبت خواهیم کرد.

آینده‌ی متاورس را داخل ایران چگونه می بینید؟

به نظر من ایده‌اش خیلی جذاب است و خودم دربارش مطالب زیادی خوانده‌ام. اما به نظر شخصی من، وقتی چیز خیلی جدیدی وارد می‌شود باید کمی صبر کرد تا ری‌اکشن کاربران را مد نظر قرار داد. باید چند سال، اما نه مدت خیلی طولانی، صبر کرد تا ببینیم چجوری ظاهر می‌شود. خودتان می‌دانید که یک دنیای مجازی است که داخلش زمین می‌خرید.

خیلی از افراد داخل آن زمین و گالری خریده‌اند، حتی معمار استخدام می‌کنند و دیزاین می‌کنند، با اینکه تماما مجازی است. فکر کنید تمام این نمایشگاه مجازی شود. شما می‌توانید داخل ایران نمایشگاه NFT و کاربران را از خانه ببینید. می‌توانید در کنسرت‌های مجازی شرکت کنید. می‌توانید زمین بخرید و بدون ساخت و ساز، صرفا نگه دارید و پس از مدتی، زمانی که گران شد، به فروش برسانید. دقیقا مانند زمین‌های واقعی است. کاربری‌های خیلی جذابی دارد اما جدید است و باید کمی صبر کنیم.

برنامه‌ای برای کمک به پیشرفت این عرصه ندارید؟

ببینید ما مطالب زیادی در سوشال مدیا فراهم کردیم. ویدیو درست کردیم، زیرنویس کردیم. مطالب رایگان و مقاله در زمینه‌ی متاورس فراهم کردیم. در زمینه‌ی معرفی آن به کاربران کمک زیادی می‌کنیم. اما این هم مانند NFTها فعلا در حال آموزش آن هستیم و خودمان نیز آموزش می‌بینیم.

بیشتر بخوانید:  تجارت رمزارز ها در PayPal

نظر شما پیرامون قانون‌گذاری رمز ارز در ایران چیست؟

فعلا که بانک مرکزی با هیچ نهادی مجوز رسمی‌ای به این صنعت نداده است. ولی موضوع این است که به خاطر اینکه خود حکومت یا دولت بخواهد در این زمینه فعالیت کند و نگذارد سرمایه‌ی خیلی از کاربران ایرانی بخواهد در پلتفرم‌های خارجی ترید بشود، به نظر من به نفع همه است که یک چارچوبی تعیین کنند و پیرامونش جدی بحث کنند.

من هنوز حرکت جدی‌ای ندیدم اما به نظر من اجتناب ناپذیر است. دیر یا زود باید سعی کنند این عرصه را جدی بگیرند و پیرامون آن قانون‌گذاری کنند. هم به نفع خود حکومت و هم پلتفرم‌هایی مانند پلتفرم ما و هم خود کاربران. فضای ایمن‌تری برای ما می‌سازد. امیدوارم زودتر این اتفاق رخ دهد اما صادقانه از روند آن خبری ندارم.

حال چند سوال کوتاه می‌پرسم؛ تاکنون خودتان شخصا NFT خریداری کرده‌اید؟

من خودم NFT لیست کرده‌ام چون کمی نقاشی می‌کشم، اما خریداری نکرده‌ام، نه. کسانی که نقاشی فیزیکی می‌کشند مانند من، می‌توانند نقاشی‌های خود را دیجیتالی کنند یا انیمیشنی کنند یا به شکل گیف در بیاورند یا داخل فتوشاپ تغییراتی در آن ایجاد کنند که به صورت دیجیتالی شود. این حرکت از اینکه همان نقاشی را عکس بگیرند و NFT کنند بهتر است. این هم یک راهنمایی برای کاربران بود چون خیلی از افراد علاقه‌مندند، اما خودم خریدی نداشته‌ام و می‌خواهم بفروشم.

ولی در هر صورت سود می‌دهد. امیدوارم. البته اگر کاربران بخرند چون پلتفرم‌ها برای آپلود کارهای شما کارمزد دریافت می‌کنند. بستگی دارد که بر چه شبکه‌ای باشد؛ اتریوم باشد، تزوس باشد. اما ارزش دارد و تجربه‌ی خوبی است.

شما روی چه پلتفرمی گذاشتید؟

من روی rarible گذاشتم، روی تزوس کار می‌کند و باید کیف پول temple نصب کنید. کارمزد آن را با تزوس پرداخت می‌کنید. کارمزد آن، برخلاف اتریوم که همیشه کارمزدهایش بالا است، منصفانه است.

شما در آغاز سال 2023 قیمت بیت کوین را در چه سطحی می‌بینید؟

تحلیل شخصی من این است که فکر می‌کنم بیت کوین از 25000 پایین‌تر نمی‌آید. خیلی وقت بود که در سایکل 9000-10000 بالا پایین می‌شد. ما اصطلاحی داریم که می‌گوید بازار در حال کفسازی است یا می‌گویند جمع می‌کند. به نظر من این اتفاق که در سطح 9 یا 10 فکر می‌کنم در سال 2019 رخ می‌داد، الان در سطح 25-26 یا 27.5 در حال رخ دادن است. به نظر من اگر طی مدت 6-7 ماهه در این سطح بماند، البته نظر شخصی من است ممکن است اشتباه باشد، با خواندن چارت و بدون توجه به فعالیت‌های ایلان ماسک و جنگ اوکراین و اتفاقات دیگر، احتمال می‌دهم که مدتی دیگر در این سطح می‌ماند و آلت کوین‌ها تا مدت طولانی تکان نخواهد خورد، تا شاخص ترس و طمع کمی از ترس خارج شود، تا رشد بیت کوین دوباره آغاز شود و دامیننس آن افزایش پیدا کند. پس از این اتفاقات و افزایش قیمت بیت کوین، دامیننس بیت کوین پایین می‌آید و فصل آلت کوین‌ها شروع می‌شود. فکر می‌کنم در آن سال ما این اتفاقات را ببینیم.

به نظرتان این ریزش‌ها تا آغاز 2023 ادامه پیدا خواهد کرد؟

فکر نمی‌کنم ریزش بیشتر از این رخ دهد. بازار استیبل می‌شود و به اصطلاح رنج می‌زند، کفسازی می‌کند، مقاومت ایجاد می‌کند، خیلی از کاربران جمع‌آوری می‌کنند، ناگهان تقاضا بالا می‌رود و مانند افزایش شدید بیت کوین از ده هزار، که به آن افزایش cascading گفته می‌شود، احساس می‌کنم مشابه آن این اتفاق خواهد افتاد و به سطح 100-150 هزار دلار خواهد رسید. به نظر من این اتفاق طی دو سال رخ خواهد داد.


گزارش صرافی یوبیتکس در اینوتکس 2022

گزارش صرافی یوبیتکس در اینوتکس 2022
گزارش صرافی یوبیتکس در اینوتکس 2022

سپس بعد از گزارش از صرافی پینگی به سراغ صرافی یوبیتکس رفتیم و با خانم خان ولی مصاحبه کردیم.

لطفا خودتان را برای کاربران ما معرفی کنید.

من خان ولی هستم، مدیر R&D پلتفرم معاملاتی یوبیتکس. پلتفرم ما در واقع یک صرافی معاملات ارزهای دیجیتال هست که بیش  از صد رمز ارز را در آن پشتیبانی می‌کنیم. همچنین، رمز ارزهایی که مربوط به پلتفرم‌های غیرمتمرکز هست در آن وجود داره به علاوه‌ی این که در تایم‌هایی که بعضی کوین‌ها وایرال می‌شوند، توسط درخواست کاربران و پس از بررسی، به پلتفرم اضافه می‌شوند.

در مورد مزایایی که سیستم ما دارد، اپلیکیشن‌های ios و اندروید برای سهولت کار دارد. به اضافه‌ی اینکه داخل سیستم استاپ لاس وجود دارد که زمانی که شما پای سیستم نیستید یا به دنبال خرید و فروش در قیمت خاصی هستید کاربرد دارد و برای کاربرانی که ترید می‌کنند یا سرمایه گذار کوتاه مدت هستند خیلی مهم است. در برخی از شبکه‌ها ما به صورت فول نود هستیم که هم امنیت سیستم و هم لیکوییدیتی سیستم را تامین می‌کند.

نمایشگاه اینوتکس را تاکنون چطور دیدید؟

برای خود من خیلی جذاب بود. هم کاربرهای معمولی و هم شرکت‌های مختلف در این عرصه اشتیاق و امکان فعالیت دارند. این هم برای ما جذابیت دارد که در واقع به سمت بهتری پیش برویم و امکانات بهتری به اکوسیستم ما اضافه شود تا بتوانیم نیازها را حمایت کنیم.

اهداف شما از شرکت در این نمایشگاه چیست؟

در واقع نگاه ما اینطور بوده که بیس سیستم از نظر تکنیک و نحوه‌ی پیاده سازی و سخت افزاری خیلی بالا باشد. به همین دلیل، در بحث تبلیغات خیلی پیش نرفتیم. البته دو سه ماهی هست که در بحث تبلیغات به شکل حرفه‌ای پیش میرویم و از قوی بودن بیس سیستم اطمینان داریم، منتها با حضور در نمایشگاه این اطمینان را پیدا می‌کنیم که درخواست برای خرید و فروش و تبادل زیاد هست و نیازهایی وجود دارد که به ما کمک می‌کند که فعالیتمان را بهتر، دانشمان را بیشتر و قابلیت‌های بالاتری را روی سیستم فراهم آوریم.

طی چند روز گذشته، بازار ارزهای دیجیتال ریزش شدیدی داشته. به نظر شما دلایل آن چیست؟

ببینید بازار رمز ارزها به نظر من جدا از بازارهای مالی جهانی نیست. با توجه به سیستم اقتصادی‌ای که در کل دنیا هست و جنگی که اتفاق افتاده، من فکر می‌کنم که در این شرایط پول‌ها به سمت بازارهای پایدارتر می‌رود. من فکر می‌کنم که فروش در این سمت اتفاق می‌افتد و شاید پول‌ها سمت بازار بورس برود. اما در نهایت دیدگاه من این است که با توجه به اینکه نیاز به این بازار در دنیا احساس می‌شود که این تبادلات محدود است و برای بهبود این عملکرد ارزها باید دیجیتالی شوند، من فکر می‌کنم که آینده‌ی تبادلات مالی به این سمت برود و الان در مقطع ریزشی هستیم و به نظر من این ریزش‌ها پایدار نخواهد بود.

داخل پلتفرمتان تاکنون NFT خرید و فروش کرده‌اید یا برنامه‌ای در این حوزه دارید؟

چیزی که من اطلاع دارم بیشتر برای سرمایه گذاری این اتفاق در حال رخ دادن است، اما حضور ما در این نمایشگاه به ما ثابت کرد که در این حوزه درخواست‌های زیادی وجود دارد، مخصوصا کاربرانی که در این حوزه فعالیت دارند نیاز به وجود بازار داخلی برای شرکت و فعالیت راحت‌تر هستند. ما حتما این ایده‌ها را انتقال خواهیم داد.

نظرتان پیرامون آینده‌ی رمز ارزها چیست؟

فکر می‌کنم که آینده‌ی خوبی دارد به این دلیل که بستری که برای وب3 و در کل دیتا و تمامی اطلاعاتی که در دنیا تبادل می‌شود اعم از مالی، دیتای ویدیویی، فراهم است، باید به شکل غیرمتمرکز دربیاید که هم خطرهایی که برای سیستم‌های متمرکز وجود دارد و هم اینکه دست سازمان خاصی قرار دارد و می‌تواند دستکاری شود، فکر می‌کنم که این بستر به صورت غیرمتمرکز در خواهد آمد و خیلی از ارزهای دیجیتال در حال فعالیت برای رخ دادن این اتفاق هستند.

آینده‌ی متاورس را چگونه میبینید؟

اتفاقا موضوع بسیار جذابی است، با توجه به اینکه همه‌ی ما گاهی نیاز داریم که خودمان را قبل از اینکه کاری انجام دهیم در فضایی احساس کنیم، من فکر می‌کنم که در آینده پیشرو هست، به علاوه‌ی اینکه خیلی از شرکت‌های بزرگ همین الان هم روش تمرکز زیادی کردند.

نظر شما پیرامون قانون‌گذاری رمز ارز در ایران چیست؟

من فکر می‌کنم این اتفاق بیفتد، با توجه به اینکه ما رمز ارز ملی را الان داریم، اتفاقی که از سوی سازمان‌های دولتی افتاده. من فکر می‌کنم خود سیستم هم به این نگرش رسیده که دنیای آینده رو به این سمت خواهد رفت و چاره‌ای جز قانون‌گذاری و حمایت وجود ندارد. ما در این زمینه با پلیس فتا همکاری داریم و در جلسه‌هایی که وجود داره در بانک مرکزی حضور داریم و پیرامون سیستم مالیاتی این حوزه مشورت می‌دهیم و فکر می‌کنم در نهایت این اتفاق خیلی زود خواهد افتاد.

شما در آغاز سال 2023 قیمت بیت کوین را در چه سطحی می‌بینید؟

ایده‌ی خود من این است که با توجه به اینکه خیلی از  سرمایه گذاران بزرگ در همین قیمت‌ها خریداری کرده‌اند، حداقل برای جلوگیری از ورشکستگی خودشان، حمایت خواهند کرد. اما برای سال‌های آتی باید نگاه کرد که جنگ اوکراین تا چه حد پیش خواهد رفت و به نظر من تعیین کننده‌ی سیاست‌های جهانی است، اما برای سال‌های آتی چون بیت کوین طلای ارز دیجیتال هست و باید به یک بیس قیمتی برسد تا بتوان به آن اکتفا کرد و بقیه‌ی کوین‌ها بر اساس آن قیمت داشته باشند. در واقع ایده‌ی خاصی ندارم ولی صد در صد از این موارد تاثیر زیادی خواهد گرفت.


گزارش از وب سایت آن چین نما در نمایشگاه اینوتکس 2022

گزارش از وب سایت آن چین نما در نمایشگاه اینوتکس 2022
گزارش از وب سایت آن چین نما در نمایشگاه اینوتکس 2022

در گزارش بعدی به سراغ غرفه ی مربوط به سایت آن چین نما رفته و به گفت و گو با مدیریت و تحلیلگر بازار های مالی سایت آن چین نما پرداخت در ادامه با ما همراه باشید.

بعد از اینکه از آنها خواستیم خود را معرفی کرده و در مورد پلتفرم خود برای کاربران زوم ارز شرح دهند صحبت های خود را اینگونه اغاز کردند، سلام خدمت شما، بنده امیررضا حاج حسینی هستم، تحلیل‌گر و مدیریت پلتفرم آن چین نما و بنده محمد نوید اسماعیلی هستم، تحلیل‌گر بازارهای مالی و عضوی از تیم آن چین نما.

نمایشگاه اینوتکس را چطور دیدید؟

راستش انتظار بیشتری داشتیم. سال‌های گذشته که شرکت می ‎کردیم، هم از نظر امکانات، هم از نظر غرفه‌ها. به نظر من کمی افت داشته و اینکه چیزی که هنوز جا نیفتاده به نظر من حوزه‌ی بلاکچین است، در حالی که کل دنیا در حال صحبت پیرامون این موضوع است، کلی شرکت داریم، کلی نمایشگاه بین المللی داریم، اما اینجا خیلی کم بودند، حتی به تعداد انگشت‌های دست هم نبودند. اگر هم بودند بیشتر صرافی بودند که به دنبال جذب مشتری بودند و خیلی روی ماهیت بلاکچین و تکنولوژی کار نشده بود. انتظار داریم که هم بیشتر حمایت شود و هم شرکت‌های بیشتری وارد شوند چون آینده‌ی دنیا در دستان این حوزه است.

اهداف شما از شرکت در اینوتکس چه بود؟

در قدم اول هدف ما معرفی پلتفرم آن چین نما به مخاطبین خود بود. اینکه ببینیم فعالیت و رویکرد شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در این فضای فناوری و در قبال بلاکچین و کریپتو چگونه است و همانطور که آقای اسماعیلی نیز اشاره کردند اکثر شرکت کنندگان این نمایشگاه سکوها و صرافی‌ها بوده‌اند. حال این خلا احساس می‌شود که در بازار بلاکچین، استارتاپ‌ها و شرکت‌ها خدمات با ارزش به مخاطبین ایرانی ارائه کنند.

دلیل ریزش چند روز اخیر بازار رمز ارزها از نظر شما چیست؟

دلایل زیادی دارد، از سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو، که از سوی قدرت اول اقتصاد دنیا انجام شد گرفته تا برخی از اتفاقات عجیبی که رخ داد، مانند اتفاقی که برای لونا رخ داد. این اتفاق یک فاجعه بود. لونا سعی کرد استیبل کوین خود را بالا ببرد ولی پشتوانه‌ی آن را بیت کوین قرار داد. به مشکلاتی برخورد و مجبور شد بیت کوین خود را بفروشد و لونای 120 دلاری به زیر 1 دلار رسید. حجم فروش لونا موجب این موضوع شد.

چیز دیگری که مهم بود رفتار نهنگ‌ها بود که فروش‌های پررنگی داشتند. این موضوع را از خدمتی که ارائه می‌دهیم فهمیدیم. این بار، بازار نسبت به ریزش‌های پیشین حجم زیادی نفروخت. می‌توان نتایجی گرفت. شاید معاملاتی پشت پرده بوده‌اند. شاید OTC بوده‌اند. شاید معاملات در فضای آن چین نبوده‌اند. این ماجرا می‌تواند سیگنال مثبتی نیز باشد. در هر صورت باید بررسی شود.

آینده‌ی رمز ارزها را به چه صورت می‌بینید؟

کلا خدمات اضافه‌ای که در دنیای رمز ارزها ارائه می‌شود، خصوصا متاورس، NFT، سرمایه گذاری و تریدینگ همه مواردی هستند که قطعا می‌توانند پشتوانه‌ی سیستم‌ها را به وجود آورند. داخل ایران هم می‌طلبد که نهادهای تصمیم گیرنده مسیر را برای استارتاپ‌های متاورسی و بلاکچینی که واقعا می‌توانند کمک کننده باشند هموار کنند. به هر حال این موضوع ترند جهانی هست.

هر چقدر هم مقاومت کنیم این سیل در نهایت ما را با جریان خود خواهد برد. پس چه بهتر که از همان ابتدا تصمیم گیرنده‌ها با این مجموعه‌ها همراه باشند و از نظراتشان استفاده کنند. این گونه یک فعالیت و یک هم‌افزایی در حوزه‌ی بلاکچین شکل می‌گیرد که منجر به سود رسانی به بخش‌های مختلف کشور می‌شود.

به نظر شما قیمت بیت کوین در ابتدای 2023 در چه سطحی خواهد بود؟

اگر بخواهیم از نظر سیکلی بررسی کنیم، می‌توان گفت که تقریبا زمستان 1402، یعنی اوایل 2024 سیکل صعودی بازار رخ خواهد داد. انتظار می‌رود که تا یک سال و چند ماه آینده بازار رنج بزند و صعود قوی‌ای نداشته باشد. اما انتظار می‌رود که از انتهای 1402 سیر صعودی قوی‌ای را داشته باشیم.


گزارش از کیف پول والیرو در نمایشگاه اینوتکس 2022

گزارش از کیف پول والیرو در نمایشگاه اینوتکس 2022
گزارش از کیف پول والیرو در نمایشگاه اینوتکس 2022

پس از آن، در بخش پایانی گزارش، به سراغ پلتفرم کیف پول والیرو رفتیم.

لطفا خودتان را برای کاربران ما معرفی کنید.

من آرش زارعی هستم، مدیرعامل والیرو، مجموعه‌ای که در حوزه‌ی بلاکچین کار می‌کند. ما خدمات اسمارت کانترکت و وب3 ارائه می‌کنیم و یکی از اولین محصولات ما ولت والیرو هست.

میشه کمی درباره ولت خودتان توضیح دهید؟

ببینید ولتی که ما ارائه می‌دهیم به این دلیل که از جنس اسمارت کانترکت ساخته شده است و پلتفرم ما غیرمتمرکز است و هیچ اطلاعاتی از شما نداریم، عملا مبحت داخلی یا خارجی در آن مطرح نمی‌شود. اما توسعه‌ی آن داخلی محسوب می‌شود.

تاکنون نمایشگاه را به چه صورت دیدید؟

ما جز استارتاپ‌هایی بودیم که چند ماه پیش در جی تکس 2021 شرکت داشتیم و با همین ولت والیرو به نیمه نهایی راه یافتیم. به نسبت امکانات و شرایط غیر قابل مقایسه است اما بازدید کنندگانی که اینجا داشتیم نسبت به جی تکس خیلی خوب بود. منتها مشکلی که اینجا هست ارتباط گرفتن با سرمایه گذاران است، فکر می‌کنم در این ارتباطات یک حلقه‌ی گمشده هست و در ارتباطات سرمایه گذاران خارجی با شرکت‌ها مشکلاتی وجود دارد. ولی اینکه افراد علاقه مند و فعالان این حوزه از فضایی که ما فراهم کردیم بازدید و استقبال کردند، برای ما خیلی جذاب بود.

کمی پیرامون قابلیت‌های ولت خود و ارزهای پشتیبانی شده توضیح دهید.

اولین نکته‌ی والیرو پشتیبانی از شبکه‌های مختلف است که اولین آن ERC-20 است. این کیف پول، اتریوم و هر توکنی که روی این شبکه باشد را پشتیبانی می‌کند. همچنین از شبکه‌های بایننس چین، ترون، دای و شبکه‌های دیگر نیز پشتیبانی دارد. ما در دنیا در شبکه‌ی ترون، تقریبا ولت اسمارت کانترکت نداریم.

یکی از مزیت‌های این ولت، پشتیبانی از شبکه‌های مختلف است. مزیت بعدی آن، سولوشن غیرمتمرکز آن است. نکته‌ی مهمی که در این ولت وجود دارد، موقع ساختن ولت می‌توانید تعیین کنید که هنگام انجام تراکنش، چند نفر تایید کنند تا تراکنش تکمیل شود و ابتکاری که اینجا وجود دارد این است که می‌توانید بعدا این وضعیت را تغییر دهید.

نکته‌ی خیلی مهم دیگری که اینجا وجود دارد این است که کسانی که NFT کار می‌کنند یا دارا هستند می‌توانند به سادگی دارایی‌های خود را به والیرو آورده و آن را در این ولت ذخیره کنند. همچنین والیرو با تمام اپلیکیشن‌های دیفای کار می‌کند

اخیرا بازار روند ریزشی داشته است. نظر شما درباره‌ی دلیل آن چیست؟

این ریزش تنها در بازار رمز ارز نبوده است و در بسیاری از بازارها از جمله بازار سهام و بازار آمریکا نیز دیده می‌شود. تقریبا در حال بازگشت به دوران قبل از کرونا هستیم و در کل، دارایی‌های ریسکی دنیا، به دلیل تورم، در حال افت هستند.

قیمت بیت کوین را در ابتدای 2023 در چه سطحی پیش‌بینی می‌کنید؟

من متخصص این کار نیستم ولی در فضای دیگری ما سولوشن دیگری داریم که سیستم هوش مصنوعی ترید کردن در فضای کریپتو به شمار می‌رود. انشاالله اگر روزی در آن‌جا صحبت کردیم پیرامون پیش‌بینی قیمت بیت کوین صحبت خواهم کرد.

خودتان شخصا در متاورس خریدی داشته‌اید؟

من نه.

NFT چطور؟

دارم.

در چه پلتفرمی؟

در پلتفرم‌های مختلف دارم. شخصا دوست دارم دارایی‌ام در بلاکچین متمرکز باشد.

دیدگاه شما پیرامون قانون‌گذاری رمز ارز در ایران چیست؟

واقعا نمی‌دانم. سعی دارم بدانم که اصلا کسی به این حوزه فکر می‌کند یا نه.

خب در انتها باید به شما کاربر عزیز بگویم روز بسیار شلوغی را پشت سر گذاشتیم و همه تلاش خود را کردیم که گزارش کاملی را از کسب و کار های فعال در حوزه بلاکچین که در اینوتکس ۲۰۲۲ حضور دارند تهیه کنیم. امیدوارم این صنعت بزرگ رشد بسیار خوبی را داشته باشد. و هر چه زودتر قانونگذاری در حوزه رمز ارز ها صورت گیرد تا اینده رو به رشد تکنولوژی بلاکچین را در ایران بزرگمان حس کنیم.

به امید آن روز…

منبع: زوم ارز

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. درود بر شما . من دو سالی هست که از کاربران صرافی یوبیتکس هستم.من با پلتفرمهای مختلفی تو ایران کار کردم. اما بدون شک یوبیتکس بهترین صرافی ایرانی هست . دم کارشناسانشون واقعا گرم که یه پلتفرم رو در تراز جهانی طراحی کردند .

  2. سلام و ممنون بابت گزارش جامع و اختصاصی که کشیدید. من با پلتفرمهای داخلی بسیاری کار کردم.اما دو سالی هست که با پلتفرم یوبیتکس کار می کنم که واقعا بسیار حرفه ای و در تراز جهانی هست . واقعا باید به تیم توسعه ی این پلتفرم دست مریزاد گفت . در نهایت مجددا تشکر می کنم از گزارش نمایشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا