استخراج ارزدیجیتالمفاهیم اولیه استخراج

کاهش صدا ماینر | چگونه صدای دستگاه استخراج خود را کم کنم؟

salamcrypto

کاهش صدا ماینر ، یکی از صنایعی که امروزه رایج شده است صنعت ماینینگ و استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. که در کنار سودآوری بالای آن مشکلات و موانعی را باید طی کند و تا حد امکان آن موانع را برطرف سازد . یکی از مهم‌ترین مشکلات ماینینگ مواجه بودن با صدای زیاد دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال است. سلامت روانی و خواب و حتی سلامتی فیزیکی افراد در اثر برخورد مداوم صداهای ناهنجار دستگاه ها به خطر می‌افتد . حتی ممکن است با مزاحمت و صدای زیاد برای همسایگان و اطرافیان به روابط اجتماعی فرد نیز آسیب برساند.

4 راهکار برای کاهش صدا و نویز در ماینر

اما آیا راهکاری برای مشکل صدا ماینرها می‌توان یافت؟ برای حل این مشکل ابتدا می بایست مشخص شود این صدا از کجای دستگاه ها بیشتر شنیده می شود؟ کدام قسمت از دستگاه منشا تولید صدا است؟ دستگاه های استخراج ارز دیجیتال با دو فن کار می کنند که با سرعت معینی می چرخند. یکی هوای تازه را وارد می‌کند و دیگری هوای گرم را به بیرون می راند، تا دستگاه آسیب نبیند.

کاهش صدا و نویز در ماینر - تصویر اول

مطالعه بیشتر: ویروسی شدن ماینرها | آموزش جلوگیری از ویروسی شدن ماینر ها

علت اصلی صدا و نویز های ماینرها ، سرعت مشخص و زیاد فن هاست.

مثلاً صدای داخل ماینر s۹ که سرعت فن هایش حدود ۴/۵۰۰ دور در دقیقه است صدایی در حدود ۷۶ دسیبل برابر با صدای یک پایانه شلوغ مسافربری تولید می کند! آیا راه حلی برای کم کردن این صدای دستگاه های استخراج وجود دارد ؟ چقدر می توان با این آلودگی صوتی مقابله کرد ؟ آیا می توان صدای فن ها را کمتر شنید؟ چگونه صدای فن در دستگاههای ماینر را کاهش دهیم؟
ما می توانیم 1. با عایق کردن دیوار های محیط صدای ماینر را کاهش دهیم 2. صدا و نویز های دستگاه مان را با کاهش دمای محیط کمتر کنیم 3. ورودی صدا از ماینر به شنونده را ببندیم. 4. با کاهش صدا درمسیر انتقال از انتقال صدای ناهنجار جلوگیری کنیم.


1.کاهش صدا و نویز دستگاه استخراج با روش عایق سازی دیوار

کاهش صدای ماینر به خصوص در محیط های خانگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.چراکه در غیر این صورت باعث آزار اطرافیان می شود از این رو توجه به این نکته یکی از مراحل اصلی برای ماینینگ است.چراکه دستگاه های ماینر صدایی معادل 70 db  را دارند که برابر با صدای یک ایستگاه قطار است.و قطعا اگر روشی برای کاهش صدای آن در نظر گرفته نشود بسیار آزاردهنده خواهد بود. می توان محیط را به گونه ای فراهم کرد که صدای ماینر کاهش یابد .یک از روش های فراهم سازی محیط به منظور کاهش صدا عایق کردن دیوارهای محیطی که ماینرها درآن قرار می گیرند می باشد.انواع عایق های صوتی  دیوای  عبارتند از : عایق های شانه تخم مرغی ، عایق های پشم شیشه و عایق های پشم سنگ .بدیهی است که میزان عایق شدن صدا بستگی کامل به ضخامت عایق و مرغوبیت عایق استفاده شده دارد.برای مثال عایق شانه تخم مرغی الاستومری است .و به این دلیل علاوه بر عایق کردن صدا وجوب کاهش انتقال حرارت نیز می شود.این عایق الاستومری به صورت متخلل و با ساختاری بسته می باشد که به خوبی در کاهش صدای ماینر تاثیر گذار است .هرچقدر ضخامت آن بیشتر باشد عملیات عایق کردن صدا هم بهتر صورت می گیرد.عایق شانه تخم مرغی از محبوب ترین عایق ها است چراکه اثرات زیست محیطی ندارد .اما در مورد عایق های پشم شیشه و پشم سنگ معمولا افراد راغب به استفاده از آن ها نیستند.چراکه علاوه بر اثرات مخرب زیست محیطی موجب حساسیت می شوند و گزارش شده که سرطان زا نیز می باشند.به همین جهت استفاده از آن ها توصیه نمی شود.و همانطور که گفته شد عایق شانه تخم مرغی با مرغوبیت و عملکرد بهتر خود برای عایق سازی نسبت به سایر موارد ترجیح داده شده است.

بیشتر بخوانید:  ریگ ماینینگ چیست؟ (mining rig) | صفر تا صد درباره ریگ استخراج

2. کاهش صدای ماینر در اثر پایین آوردن دمای محیط

کاهش صدا ی ماینر در اثر پایین آوردن دمای محیط
کاهش صدا ی ماینر در اثر پایین آوردن دمای محیط

علت اصلی استفاده از فن ها خنک کردن دستگاه های ماینر است اگر بتوانیم هوای محوطه دستگاه‌ها را خنک کنیم یا خنک نگه داریم ، سرعت فن ها به صورت خودکار پایین می آید قاعدتاً وقتی فن ها با سرعت کمتر می‌چرخند صدای فن ها کم خواهد شد . ودر نتیجه صدای ماینرها کاهش پیدا می کند.


3. کاهش صدای دریافت شده با گوش

البته در این مورد ایده های خلاق فراوان دیده شده که بعضی از آنها درست است و بعضی موجب خطراتی خواهد شد .
ساده‌ترین راه برای کمتر شنیدن استفاده از استفاده از هدفون هایی در گوش است تا کمتر صدا را شنید.


4.کاهش صدا با استفاده از باکس‌ها و پرده ها و فوم‌ ها و اتاقکهای عایق صدا

کاهش صدا با استفاده از باکس‌ها و پرده ها و فوم‌ ها و اتاقکهای عایق صدا
کاهش صدا با استفاده از باکس‌ها و پرده ها و فوم‌ ها و اتاقکهای عایق صدا

راه دیگر این که اگر مکانها واتاق هایی که دستگاه های ماینر در در آنجا فعالیت می کنند را عایق کنیم ،صدای کمتری بیرون می آید.یا می توانیم از باکس های پیش ساخته دستگاه ماینر استفاده کنیم که شامل جعبه ای است که با ورق های عایق ساخته شده و ورودی و خروجی هوا هم در آن تعبیه شده است.

البته این باکس ها هم انواع مختلفی دارند که کارایی وکیفیت بعضی از آنها بهتر است .در این باکس ها باید دقت کرد که دهانه لوله ای که به فن وصل است بزرگتر از خود فن باشدو عایق بندی شده باشد. البته می توان خود لوله هارا هم عایق بندی کرد.

یک راه دیگر این است که می‌توان برای چند دستگاه ماینر یک اتاقک مخصوص مانند باکس عایق بندی شده بسازیم که البته با دو پنجره ورودی و خروجی هوا را تنظیم و لوله ها را هم کم کاملا عایق بندی کنیم .

همچنین برای مانع شدن از عبور صدا از پرده هایی نیز استفاده می کنند که به فوم عایق صدا معروف است . البته نکته اساسی را که ورود و خروج هوا در اتاقک هاست و انتقال گرما به بیرون از اتاق است را باید مد نظر داشت و احتمال گرمای زیاد و آتش سوزی را کم کرد.


4 نکته از نباید های دستگاه ماینر

4 نکته از نباید های دستگاه ماینر
4 نکته از نباید های دستگاه ماینر

یکی از نکاتی که در دستگاه های استخراج بیت کوین و ارز دیجیتال نباید انجام شود حذف یا دستکاری فن هاست . بیشتر شرکت‌ها به صورت خودکار سرعت فن ها را تنظیم می کنند. در صورت دستکاری یا عوض کردن فن ها تنظیم دمای ماینر نامنظم می شود و موجب آسیب در قطعات دستگاه ها می شود.

دومین مورد از نبایدها قرار دادن دستگاه ها در محیط و فضای باز و بدون پوشش است. چون آلودگی هوا، گرد و خاک و بارندگی، باد و بطور کلی عوامل طبیعی به ماینرها صدمه می‌زند .

نکته دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد که اگرچه ممکن است فرو بردن دستگاه ماینر در روغن مینرال موجب کاهش دمای دستگاه و در نتیجه کم شدن صدای دستگاه استخراج ارز دیجیتال شود ولی با توجه به اینکه این کار به بقیه قسمتهای دستگاه ماینر آسیب میزند وگارانتی قطعات آن باطل می شود ، این کار اصلا توصیه نمی شود و جزو نباید های ماینینگ قرار دارد.

یک نکته مهم و قابل توجه به این مورد این است که دستگاه هایی که داخل روغن گذاشته می‌شود دیگر بیرون از روغن مینرال کار نمی کنند. استفاده از روغن مینرال ضمن در برداشتن هزینه بالا به تخصص اجرایی خیلی دقیق وخیلی بالا نیاز دارد که کلاً می‌توان گفت که اجرای این کار پیشنهاد نمی‌شود.

” ممنون که تا پایان مطلب کاهش صدا و نویز در ماینر با ما همراه بودید “


بیشتر بخوانید:

طاهره محمدیان

کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

نوشته های مشابه

‫26 دیدگاه ها

  1. از کجا دستگاه مطمعن بخرم e9.2 گفتن خوبه برای خونه شما هم تایید میکنیند این مدل رو

  2. سلام.چرا دستگاه T2T روی تنظیمات مودم کانفیک میشه و اتصال اینترنت با سایر دستگاه ها روی مودم با آی.پی ها نشان داده میشه ولی تراهش آن روی POOLIN هیچ تراکنش یا هشریتی رو نشان نمیده ولی دستگاه S9 ها که با همون مودم اتصال دارند رو نشان میده؟
    درکل از سه تا دستگاه ، دوتا فعال و یکی غیر فعال هست.اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا