اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در جهان

آموزش صرافی تراسواپ TerraSwap

آموزش کار با صرافی تراسواپ

آموزش کار با صرافی تراسواپ TerraSwap، از سال 2020 صرافی های غیرمتمرکز از محبوبیت بیشتری برخوردار شدند. در واقع علت این محبوبیت این است که این صرافی ها نیازی به شخص ثالث برای ذخیره وجوه شما ندارند و شما همیشه مستقیما کنترل کوین های خود را در دست دارید و مستقیما با هر کسی که می خواهد کوین های شما را بخرد یا بفروشد، معامله کنید. همچنین در صرافی های غیرمتمرکز نیازی به ارائه اطلاعات شخصی و ایجاد حساب کاربری نمی باشد. شما می توانید با اتصال یک کیف پول به انجام مبادلات خود بپردازید.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی دیگر از صرافی های غیرمتمرکز با نام تراسواپ TerraSwap بپردازیم که مبتنی بر شبکه ترا Terra می باشد. این پلتفرم بازارهای خودکار و غیرمتمرکز ایجاد می کند که به کاربران اجازه می دهد تا دارایی ها را بدون تاخیر در بلاکچین ترا Terra معامله کنند. همچنین تراسواپ رابطی را برای کاربران فراهم می کند تا از طریق واریز دارایی به استخرهای تراسواپ TerraSwap به فروشندگان نقدینگی تبدیل شوند. در ادامه شما می توانید به طور کامل با پلتفرم تراسواپ TerraSwap، عملکرد و نحوه کار با آن به طور کامل آشنا شوید. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

معرفی صرافی غیرمتمرکز تراسواپ TerraSwap

معرفی صرافی غیرمتمرکز تراسواپ TerraSwap
معرفی صرافی غیرمتمرکز تراسواپ TerraSwap

همانطور که در مقدمه این مقاله خدمت شما کاربران عزیز بیان نمودیم، تراسواپ TerraSwap یک صرافی غیرمتمرکز در ترا Terra است. این پلتفرم از مدل AMM الهام گرفته از یونی سواپ Uniswap استفاده می کند. با تراسواپ مردم می توانند معامله کنند، نقدینگی را با دارایی های مختلف در اکوسیستم ترا Terra فراهم کنند. این مانند یک مرکز نقدینگی برای کاربران عمل می کند تا دارایی های خود را که از پروتکل های مختلف در اکوسیستم Terra ایجاد شده است، معامله کنند.

کوین کده

با وجود اینکه تراسواپ Terraswap به عنوان یک پروتکل غیرمتمرکز تعریف شده است، هنوز دارای ویژگی متمرکز است. این یک AMM بدون مجوز مانند یونی سواپ نیست زیرا کاربران نمی توانند آزادانه توکن ها را فهرست کنند یا در تراسواپ استخر ایجاد کنند. در نتیجه تعداد توکن های فهرست شده در تراسواپ بسیار محدود است، اکثر آنها از پروژه های اعطا شده توسط ترا Terra هستند. این پلتفرم در نظر دارد تا برنامه ها و قابلیت های دیفای را به شبکه ترا ارائه دهد.


بررسی تاریخچه و بنیانگذار تراسواپ TerraSwap

بررسی تاریخچه و بنیانگذار تراسواپ TerraSwap
بررسی تاریخچه و بنیانگذار تراسواپ TerraSwap

تراسواپ TerraSwap در سال 2020 توسط Delight Labs راه اندازی شد. در واقع تراسواپ یک بازارساز خودکار AMM است که در اکوسیستم بلاکچین ترا Terra مستقر شده است. دفتر Delight Labs در کره جنوبی قرار دارد و هدف آن پشتیبانی از اکوسیستم بلاکچین می باشد.

تیم Delight Labs متشکل از مهندسان نرم افزار می باشد و همگی در زمینه خدمات فنی و راه اندازی پلتفرم هایی همچون ترا، اوسیس و اسکیل لبز SkaleLabs دارای تجربه هستند. در ارتباط با نام اعضای تیم و اطلاعات هویتی آنها اطلاعات خاصی موجود نمی باشد.


نحوه عملکرد تراسواپ

نحوه عملکرد تراسواپ 
نحوه عملکرد تراسواپ

پلتفرم تراسواپ TerraSwap عملکردهای خاصی را به شرح زیر ارائه می دهد:

 • ترید کردن Trading: کاربران می توانند توکن های مختلف موجود در تراسواپ Terraswap را با کارمزد کم و سرعت تراکنش سریع مبادله کنند.
 • ارائه نقدینگی Providing Liquidity: مشابه بسیاری از دکس های AMM، کاربران می توانند دارایی های خاصی را به استخرهای تراسواپ عرضه کنند و توکن های LP را دریافت کنند. این توکن ها نشان دهنده سهم کاربران در استخر است. ارائه دهنده نقدینگی کارمزد معاملاتی را در هر تراکنش سواپ از استخری که عرضه می کند، دریافت می کند.
 • برداشت Withdraw: کاربران می توانند توکن های LP خود را بسوزانند و توکن های ارائه شده خود را در هر زمان خارج کنند.

بررسی کارمزدها در صرافی تراسواپ TerraSwap

بررسی کارمزدها در صرافی تراسواپ TerraSwap
بررسی کارمزدها در صرافی تراسواپ TerraSwap

 

 • کارمزد تریدینگ تراسواپ

تراسواپ در دسته ی صرافی های بدون کارمزد نمی باشد و این پلتفرم 0.30% برای هر تراکنش کارمزد دریافت می کند، صرف نظر از اینکه taker یا maker هستید. آنها این را کارمزد نقدینگی هر تراکنش می نامند که به عنوان پاداش پروتکل به ارائه دهندگان نقدینگی پرداخت می شود. این کارمزدها توسط حاکمیت جامعه تغییر می کند.

 • کارمزد برداشت تراسواپ

تراسواپ مانند اکثر صرافی های غیرمتمرکز هیچ کارمزد انتقال یا کارمزد برداشتی به جز کارمزدهای شبکه دریافت نمی کند. کارمزدهای شبکه، کارمزدهایی است که به استخراج کنندگان رمز ارز مربوطه پرداخت می شود و نه کارمزدهایی که به خود صرافی پرداخت می شود. کارمزدهای شبکه بسته به ازدحام شبکه متفاوت است.


بررسی امنیت صرافی تراسواپ TerraSwap

بررسی امنیت صرافی تراسواپ TerraSwap
بررسی امنیت صرافی تراسواپ TerraSwap

سرورهای DEX معمولا در سراسر جهان پخش می شوند. این با صرافی های متمرکزی که معمولا سرورهایشان متمرکزتر است متفاوت است. این گسترش سرورها منجر به کاهش خطر خرابی سرور می شود و همچنین به این معنی است که DEXها عملا در برابر حملات مصون هستند. این به این دلیل است که اگر یکی از سرورها را حذف کنید، تاثیر کمی خواهد داشت. با این حال، اگر بتوانید در یک صرافی متمرکز وارد سرور شوید می توانید آسیب های بسیار بیشتری وارد کنید.

همچنین، اگر در یک DEX معامله ای انجام دهید، خود صرافی هرگز به دارایی های شما دسترسی ندارد. بر این اساس، حتی اگر یک هکر به نحوی بتواند صرافی را هک کند به دارایی های شما دسترسی ندارد. اگر در یک صرافی متمرکز معامله می کنید، معمولا دارایی های خود را در آن صرافی نگه می دارید. این تا زمانی است که آنها را به کیف پول خصوصی خود انتقال ندهید. بنابراین یک صرافی متمرکز می تواند هک شود و وجوه شما که در چنین صرافی نگهداری می شود به سرقت برود. در واقع می توان بیان نمود که صرافی غیرمتمرکز تراسواپ نسبت به صرافی های متمرکز از امنیت کافی برخوردار می باشد.


معرفی ارزهای پشتیبانی شده توسط تراسواپ TerraSwap

معرفی ارزهای پشتیبانی شده توسط تراسواپ TerraSwap
معرفی ارزهای پشتیبانی شده توسط تراسواپ TerraSwap

در پلتفرم تراسواپ امکان مبادله 26 ارز دیجیتال و 56 جفت ارز وجود دارد. دارایی های پلتفرم انکر Anchor، پیلون Pylon و میرر Mirror در تراسواپ قابل معامله می باشد. همچنین شما می توانید در این پلتفرم رمز ارز لونا LUNA و استیبل کوین های شبکه ترا که شامل UST، SDT، KRT و MNT می باشد را مبادله نمایید.

لازم به ذکر است که در پلتفرم تراسواپ امکان لیست توکن های با استاندارد CW20 وجود دارد. این استاندارد توسط اکوسیستم کازماس ایجاد شده است و نشان دهنده توکن های مبتنی بر CosmWasm می باشد.

بیشتر بخوانید:  عبور بیت کوین از 51 هزار دلار

خدمات ارائه شده توسط صرافی تراسواپ TerraSwap

خدمات ارائه شده توسط صرافی تراسواپ TerraSwap
خدمات ارائه شده توسط صرافی تراسواپ TerraSwap

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا بیان نماییم که پلتفرم تراسواپ TerraSwap چه خدماتی را به کاربران ارائه می دهد. همانطور که گفتیم تراسواپ یک پلتفرم غیرمتمرکز می باشد که به تامین نقدینگی و انجام تراکنش ها در شبکه ترا می پردازد. در این پلتفرم شما می توانید از امکاناتی همچون سواپ Swap توکن ها، استخرهای نقدینگی Liquidity Pool و برداشت Withdraw استفاده کنید.

1.سواپ Swap

با استفاده از گزینه سواپ Swap موجود در پلتفرم شما قادر خواهید بود به صورت سریع توکن های خود را به یکدیگر تبدیل نمایید. در ادامه مقاله به آموزش سواپ Swap در پلتفرم تراسواپ خواهیم پرداخت.

2.استخرهای نقدینگی Liquidity Pool

در پلتفرم تراسواپ شما گزینه ای را با نام Provide مشاهده خواهید کرد که می توانید با استفاده از آن در استخرهای نقدینگی شرکت کنید. در واقع شما به عنوان یک تامین کننده نقدینگی عمل می نمایید. این کاربران یعنی تامین کنندگان نقدینگی Liquidity Provider یا LP نامیده می شوند.

تامین کنندگان نقدینگی در واقع دارایی های خود را به استخرهای تراسواپ واریز می نمایند و باعث می شوند نقدینگی ارزهای بازار افزایش یابد. با این کار پلتفرم به آنها توکن های LP ارائه می دهد که سهم انها را نشان می دهد.


نحوه اتصال کیف پول به پلتفرم تراسواپ TerraSwap

برای کار با صرافی غیرمتمرکز تراسواپ در ابتدا شما باید کیف پول های پشتیبانی شده توسط پلتفرم را به صرافی متصل کنید. کیف پول پشتیبانی شده توسط تراسواپ کیف پول افزونه ترا یا Terra Station می باشد که شما قادر خواهید بود آن را برای مرورگر کروم خود نصب نمایید. همچنین امکان نصب این کیف پول برای تلفن همراه در دو نسخه اندروید و ios در دسترس می باشد. علاوه بر افزونه ترا، XDEFI Wallet نیز گزینه دیگری است که می توانید از آن به عنوان افزونه برای اتصال به پلتفرم تراسواپ استفاده نمایید.

1.در ابتدا وارد صفحه اصلی وب اپلیکیشن تراسواپ به آدرس https://app.terraswap.io شوید. پس از آن بر روی گزینه “Connect” یا “Connect Wallet” همانند تصویر زیر کلیک کنید.

نحوه اتصال کیف پول به پلتفرم تراسواپ TerraSwap
نحوه اتصال کیف پول به پلتفرم تراسواپ TerraSwap

2.در این مرحله شما می توانید یکی از گزینه های Terra Station برای مرورگرهای کروم، XDEFI Wallet و Terra Station برای تلفن همراه را انتخاب نمایید. در اینجا ما از افزونه ترا استیشن برای مرورگرهای کروم استفاده کردیم.

ما از افزونه ترا استیشن برای مرورگرهای کروم استفاده کردیم.
ما از افزونه ترا استیشن برای مرورگرهای کروم استفاده کردیم.

3.سپس شما قادر خواهید بود با استفاده از گزینه “DOWNLOAD TERRA STATION EXTENSION” این کیف پول را بارگیری نمایید.

اتصال کیف پول
اتصال کیف پول

4.پس از نصب و بارگیری کیف پول، این افزونه بر روی مرورگر شما اضافه خواهد شد. شما می توانید با بازگشت به صفحه اصلی پلتفرم و انتخاب گزینه “Connect Wallet” پنجره ای همانند تصویر زیر را مشاهده نمایید.

گزینه های بالا را مشاهده میکنید.
گزینه های بالا را مشاهده میکنید.

در این صفحه گزینه های زیر برای شما نشان داده می شود:

 • Access with ledger: با استفاده از این گزینه شما می توانید توسط کیف پول سخت افزاری لجر به ترا استیشن Terra Station متصل شوید.
 • New wallet: این گزینه به شما امکان می دهد کیف پول جدید بسیازید.
 • Recover existing wallet: شما می توانید با انتخاب این گزینه کیف پول حال حاضر خود را با استفاده از نام کیف پول و رمز عبور بازیابی نمایید.
 • Import private key: این گزینه امکان import کردن کیف پول شما را با استفاده از کلید خصوصی و رمز عبور می دهد.

در انتها پس از انتخاب یکی از گزینه های مورد نظر و اتصال کیف پول شما می توانید به انجام تراکنش ها بپردازید.


نحوه سواپ Swap در صرافی تراسواپ TerraSwap

پس از اتصال کیف پول با استفاده از مراحلی که در قسمت قبلی مقاله گفته شد، شما می توانید به تبادل توکن های خود با استفاده از پلتفرم تراسواپ بپردازید. برای سواپ توکن ها از مراحل زیر استفاده نمایید:

نحوه سواپ Swap در صرافی تراسواپ TerraSwap
نحوه سواپ Swap در صرافی تراسواپ TerraSwap
 1. در ابتدا تب Swap را از بالای صفحه انتخاب نمایید.
 2. در مرحله دوم توکن های مورد نظر را برای تبادل انتخاب نمایید. برای مثال ما در اینجا قصد داریم رمز ارز Luna را به UST تبدیل کنیم.
 3. مقدار مورد نظر برای انجام تراکنش را وارد کنید.
 4. در انتها بر روی گزینه “Swap” کلیک کنید. همچنین شما باید تراکنش را در کیف پول نیز تایید نمایید.

در پایین صفحه شما گزینه هایی را همچون Rate، Minimum Received و Tx Fee مشاهده می کنید که به ترتیب نشانگر نرخ معامله، مبلغ دریافتی و کارمزد پرداختی برای اجرای تراکنش می باشند.

همچنین شما می توانید با انتخاب گزینه Settings یا تنظیمات، مقدار اسلیپیج را تعیین نمایید. این لغزش زمانی صورت می پذیرد که قیمت تراکنش به دلیل نوسانات بازار با قیمت درخواستی معامله گر تطابق نداشته باشد.


نحوه تامین نقدینگی Liquidity Provider در صرافی تراسواپ

در پلتفرم تراسواپ شما گزینه ای را با نام “Provide” مشاهده می نمایید که قادر خواهید بود با استفاده از آن به عنوان یک تامین کننده نقدینگی در استخرهای نقدینگی تراسواپ شرکت کنید. استخرهای نقدینگی در واقع قراردادهای هوشمندی می باشند که کاربران می توانند ارزها را به آن قرارداد ارسال کنند.

در صورتی که قصد تامین نقدینگی در پلتفرم تراسواپ را دارید، در ابتدا گزینه Provide را انتخاب نمایید. سپس جفت ارز معاملاتی به همراه مقدار مورد نظر را وارد نمایید. شما می توانید در پایین صفحه، قیمت رمز ارزهای انتخابی به ازای توکن های نقدینگی یا LP Token، کارمزد تراکنش و سهم خود از استخر را مشاهده نمایید. در انتها بر روی گزینه “Provide” کلیک کنید.

نحوه تامین نقدینگی Liquidity Provider در صرافی تراسواپ
نحوه تامین نقدینگی Liquidity Provider در صرافی تراسواپ

آموزش برداشت توکن تامین نقدینگی LP در صرافی تراسواپ

برای برداشت توکن های نقدینگی شما می توانید از گزینه “Withdraw” در پلتفرم تراسواپ استفاده نمایید. در ابتدا بر روی این گزینه کلیک کنید و در ادامه توکن ها و مقدار مورد نظر را جهت برداشت انتخاب نمایید.

پس از انجام عملیات مورد نظر در انتها بر روی گزینه “Withdraw” کلیک کنید.

آموزش برداشت توکن تامین نقدینگی LP در صرافی تراسواپ
آموزش برداشت توکن تامین نقدینگی LP در صرافی تراسواپ

اینفوگرافیک صرافی تراسواپ TerraSwap

اینفوگرافیک صرافی تراسواپ TerraSwap
اینفوگرافیک صرافی تراسواپ TerraSwap

کلام پایانی درباره ی آموزش صرافی تراسواپ TerraSwap

در این مقاله ما به معرفی صرافی غیرمتمرکز تراسواپ و نحوه کار با آن پرداختیم. تراسواپ یک صرافی غیرمتمرکز در ترا می باشد و در سال 2020 راه اندازی شده است. با استفاده از این پلتفرم کاربران قادر خواهند بود به تبادل توکن ها یا سواپ بپردازند و با استفاده از تامین نقدینگی در استخرهای تراسواپ سود دریافت نمایند. برای استفاده از این صرافی در ابتدا شما باید کیف پول خود را به ان متصل نمایید و سپس به انجام تراکنش ها بپردازید. امیدواریم که با خواندن این مقاله آموزش های لازم را دریافت کرده باشید.

از اینکه تا پایان مقاله “آموزش صرافی تراسواپ TerraSwap” همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا