تریدینگ و سرمایه گذاری در ارز های دیجیتالزوم ارز پدیا

دلیل نوسانات بالای بازار ارزهای دیجیتال چیست ؟

نوسانات بالای بازار ارزهای دیجیتال ، بازار ارزهای دیجیتال، از ابتدا بازاری بی‌ثبات بوده است. اما در چند سال گذشته به‌ویژه برای میلیون‌ها سرمایه‌گذار در سراسر جهان، مثل یک سواری وحشی بوده است. بسیاری از افراد با صعودهای بزرگ میلیون‌ها دلار سود کسب کردند و درعین‌حال بسیاری دیگر سرمایه‌های کوچک و بزرگ خود را در حباب‌ها و یا رکودهای ناگهانی بازار، از دست دادند. برای درک علت نوسانات زیاد بازار رمز ارزها، باید عواملی را که بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر گذار است، بررسی کنیم  . در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل نوسانات بالای بازار ارزهای دیجیتال

1.بازار ارزهای دیجیتال هنوز یک بازار نوپا است

بازار نوپای ارزهای دیجیتال
بازار نوپای ارزهای دیجیتال
باوجوداینکه طی این سال‌ها، ارزهای رمزنگاری‌شده، رسانه‌های زیادی را متوجه خود کردند اما ارزش بازار آن هنوز از ارزهای فیات و طلا کمتر و یا حتی ناچیز است. این بازار در اوج خود تنها ۸۰۰ میلیارد دلار ارزش داشت، درحالی‌که کل بازار طلا ۷٫۹ تریلیون دلار  و بازار سهام ایالات‌متحده حدود ۲۸ تریلیون دلار است. این اندازه کوچک بازار به این معنا است که حتی نیروهای کوچک هم می‌توانند تأثیر زیادی روی قیمت‌ها داشته باشند. اگر یک گروه از سرمایه‌گذاران تصمیم بگیرند ۵۰۰ میلیون دلار طلا بگیرند، به‌سختی می‌توانند موجی در قیمت طلا ایجاد کنند. اگر همین اتفاق برای بیت کوین می‌افتاد، کافی بود تا کل بازار را بی‌ثبات کرده و قیمت را به هم بریزد. با این حال این واقعیت که بازار ارزهای رمزنگاری‌شده هنوز درحال‌توسعه است به این معنی است که فرصت‌های زیادی برای ضربه زدن به آن با یک پروژه جدید و هیجان‌انگیز وجود داردبه‌عنوان‌مثال چندی پیش توسعه‌دهندگان تلگرام از راه اندازی پلت فرم Blockchain TON و سکه گرام خبر داد. جالب اینجا است که هنوز هیچ‌یک از پروژه‌ها تکمیل‌نشده است اما قبل از کامل شدن هر یک از پروژه‌ها، تبلیغات آن آغازشده است. بنابراین ورود به بازارهای نوظهور روش خوبی برای جلب‌توجه محصول شما و درنتیجه شناخته شدن محصولتان به همه است.
بیشتر بخوانید

2.ارزهای رمزنگاری شده کاملا دیجیتالی هستند

ارزهای دیجیتالی
ارزهای رمزنگاری دیجیتالی
ازآنجا که عرضه بسیاری از رمز ارز ها مانند بیت کوین ثابت یا قابل پیش‌بینی است، بیشتر قیمت آن‌ها کاملاً توسط قوانین عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. قیمت بستگی به این دارد که چه افرادی در حال حاضر می‌خواهند بیت کوین بخرند. ارزش آن‌ها کاملاً باایمان است که پشتیبانی می‌شود، اگر مردم دیگر باور نکنند که ارزش بیت کوین حفظ خواهد شد یا به افزایش قیمت ادامه خواهد داد، احتمالاً بیت کوین خود را می‌فروشند. این موضوع می‌تواند باعث کاهش قیمت شود و معامله گران را وادار به فروش کند، بنابراین یک چرخه شکل می‌گیرد و به‌سرعت قیمت را کاهش می‌دهد. عکس این مسئله نیز می‌تواند برای افزایش قیمت‌ها و تشکیل حباب‌ها رخ دهد و تورم بیش‌ازحد اتفاق بیافتد. بیشتر ارزهای رمزنگاری‌شده، مانند بیت کوین کاملاً دارایی دیجیتال هستند و هیچ‌چیز فیزیکی مثل ارز یا کالا از آن ها پشتیبانی نمی کنند .

3. این فناوری هنوز در حال توسعه است

بلاک چین و سایر فناوری‌های رمزنگاری‌شده، هنوز در مراحل توسعه اولیه هستند. حدود یک دهه می گذرد که ایده ارزهای غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری رمزنگاری در وایت پیپر بیت کوین، منتشر شد. بنابراین مدت‌ها طول می‌کشد تا این بازار به بلوغ برسدبااین‌وجود بسیاری از شرکت‌ها، از قبل فناوری بلاک چین را پذیرفته‌اند و به‌طور فعال از آن برای اهداف بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌کنندامیدوارکننده‌ترین پروژه‌ها در این زمینه، Brave، Steem و AdEX هستندازآنجا که بسیاری از مشتریان شفافیت و سایر مزایای بلاک چین را جذاب می‌دانند، استفاده از این فناوری، ممکن است در بازاریابی و معروف کردن برندها، بسیار سودمند باشدبه‌ویژه موانع فناوری سرسختانه مانند مشکل مقیاس‌پذیری، اگر در بازه زمانی مشخصی حل نشود، فشار رو به پایینی بر قیمت رمزارزها ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر، تحولات محوری در این فناوری می‌تواند یک اثر تقویت‌کننده داشته باشد. برای مثال ایجاد شبکه لایتینگ بیت کوین و اتریوم ۲، ازجمله تحولاتی است که تأثیر زیادی روی قیمت گذاشته است. همچنین ارزهای رمزنگاری‌شده جدیدی وجود دارند که دائما به دنبال رقابت و جذب سرمایه هستند.

4. حدس و گمان ها

حدس و گمان در بازار ارزهای دیجیتال
حدس و گمان در بازار ارزهای دیجیتال
یکی از بزرگ‌ترین  عوامل بی‌ثباتی در بازار ارزهای رمزنگاری‌شده، حدس و گمان است. برای مثال یکی از این حدس و گمان‌ها، شرط‌بندی سرمایه‌گذاران است که با خریدوفروش ارزهای رمزنگاری‌شده، قیمت‌ها را جابه‌جا می‌کنند. در حقیقت، نوسانات بازار ارزهای رمزنگاری‌شده، معامله گران سوداگر را که قصد دارند با حدس و گمان نوسانات را حدس بزنند، فریب می‌دهد. اگر می توانید حدس بزنید که قیمت بیت کوین یا ریپل به بالا صعود می‌کند و قبل از آن بخرید  ، می‌توانید سود خوبی کسب کنید. از طرفی اگر بتوانید حدس بزنید یک ارز رمزنگاری‌شده ریزش خواهد کرد و  آن را بفروشید، سود برده‌اید. بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌طور مداوم در تلاش هستند تا روند صعودی و نزولی بازارهای رمزنگاری‌شده را حدس بزنند. این حدس و گمان‌ها باعث نوسانات بیشتری در بازار شده و آن را پر نوسان می‌کند.

5 .  رسانه ها

نقش رسانه های در بازار ارزدیجیتال
نقش رسانه ها در توسانات بازار ارز
ازآنجاکه بازار ارزهای دیجتال یک بازار کوچک از دارایی‌های دیجیتال با تعداد زیادی از گمانه‌زنی‌ها است، قطعاً رسانه‌ها تأثیر زیادی بر قیمت‌ها دارند. دلالان و سرمایه‌گذاران دائما عناوین اخبارها را که می‌تواند روی بازار تأثیرگذار باشد، دنبال می‌کنند. وقتی خبر مهمی در رابطه با یکی از رمز ارزها منتشر می‌شود، شخصی که اول از همه این خبر را خوانده است، قطعاً می‌تواند سود خوبی کسب کند اما کسی که سرعت کمی دارد و خبرها را دنبال نکرده است، ممکن است متحمل ضرر شودداستان‌های رسانه‌ای پیرامون بازار ارزهای رمزنگاری‌شده، تأثیر زیادی بر قیمت آن داردغالباً رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا اولین کسی باشند که اخبار مهیج مربوط به دنیای ارزهای رمزنگاری‌شده را بیان می‌کنند. بنابراین، برخی از معامله گران و سرمایه‌گذاران آموخته‌اند که سوار موج‌های صعود و سقوط بیت کوین شوند و کسب سود کنندبه‌عنوان‌مثال اگر قیمت ارزی افزایش پیدا کرد شما می‌توانید با معرفی آن ارز به‌عنوان روشی برای پرداخت در فروشگاهتان، تبلیغاتی برای برند خودکرده باشید.

6. هویت سرمایه گذاران

هویت سرمایه گذاران بازار ارزدیجیتال
هویت سرمایه گذاران بازار ارزدیجیتال
آخرین عامل، مشخصات سرمایه‌گذاران  در صنعت ارزهای رمزنگاری شده است. برخلاف بازارهای دیگر، مانند املاک و مستغلات بورس، موانع ورود به معاملات ارزهای رمزنگاری‌شده و سرمایه‌گذاری روی آن بسیارکم است. برای سرمایه‌گذاری به وکیل، پروانه کسب و یا حداقل سرمایه نیاز ندارید. هرکسی با چند دلار و اتصال به اینترنت می‌تواند بلافاصله معاملات خود را آغاز کند. به همین دلیل بازار ارزهای دیجیتال، سرشار از میلیون‌ها سرمایه‌گذار آماتور در جهان است. از طرف دیگر، سرمایه‌گذاران نهادی نسبت به بازار ارزهای دیجیتال به‌شدت محتاط هستند. بسیاری تصور می‌کنند که این موضوع خیلی خطرناک است که حتی بتوان به آن نزدیک شد چه برسد به اینکه سرمایه زیادی در آن ذخیره کرد. متوسط سرمایه‌گذار در بازار ارزهای رمزنگاری‌شده بسیار کمتر از اکثر بازارهای دیگر است. این بدان معنا است که بازار ارزهای رمزنگاری‌شده به‌شدت در معرض ترس، عدم اطمینان، تردید و دست‌کاری کامل قرار دارد. در این شرایط معامله گران باتجربه  ممکن است خونسردی خود را حفظ کنند اما معامله گران آماتور وحشت می‌کنند.

کلام آخر نوسانات بالای بازار ارزهای دیجیتال

همه این عوامل باهم ترکیب می‌شود تا قیمت ارزهای رمزنگاری‌شده نوسانات زیادی داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که کارشناسان در پیش‌بینی بازار ارزهای رمزنگاری‌شده، اشتباه کنند و این موضوع احتمالاً به این زودی‌ها تغییر نخواهد کردبااین‌حال درک اینکه بازار خیلی سریع تغییر می‌کند، می‌تواند به شما کمک کند تا در بازار ارزهای دیجیتال، سود خوبی کسب کنید و شاخص‌های تغییردهنده قیمت را بشناسید.
ممنون از اینکه تا پایان “ نوسانات بالای بازار ارزهای دیجیتال ” همراه ما بودید.
منبع : زوم ارز

کوین کده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا