زوم ارز پدیا

وایت پیپر چیست؟ نقش وایت پیپر در کریپتو کارنسی

وایت پیپر White Paper واژه یا اصطلاحی است که به گزارش دقیق واطلاعات کامل مربوط به محصولات، جهت اطلاع رسانی به مشتریان بالقوه ومصرف کنندگان یا گزارش دقیق وجامع از محصول اطلاق می شود .وایت پیپر در فارسی به معنای اوراق سفید است .این واژه در دنیای ارز دیجیتال،بیت کوین،کریپتو کارنسی و عرضه‌ی اولیه‌ی سکه ( ICO ) کاربرد فراوان دارد .

اوراق سفید ابزاری محبوب و قدرتمند برای بازاریابان محتوا است.با استفاده از این اوراق شرکت شما به عنوان یک مجموعه ، ارائه تحقیقات و اطلاعات مفید و متقاعد کننده در مورد محصولات و خدمات شما شناسایی می شود . گوردن گراهان متخصص در زمینه‌ی مدل‌های کسب و کار، اعتقاد دارد که وایت پیپر ، یک مقاله‌ی متقاعد کننده است که با استفاده از حقایق و منطق ، راه حل خاص برای مشکل خاص ارائه می دهد .


انواع وایت پیپرها در بازار یابی

در مدل بنگاه به بنگاه ، در بازاریابی سه نوع وایت پیپر وجود دارد . پس‌زمینه نوع اول وایت پیپر است ، که ویژگی‌های فنی پروژه را شرح می‌دهد. نوع دوم فهرست شماره‌ شده است که نکات مربوط به طرح را ارائه می دهد و نوع بعدی وایت پیپر یک راه حل بهبود یافته برای کسب و کار‌های رایج را که با یک چالش فنی روبرو هستند ، معرفی می‌کند.این مدل به مسئله – راه حل معروف است.

بیشترین هدف اوراق سفید‌ برای ترغیب شرکت‌ها برای یک محصول یا تکنولوژی یا حل مشکلات کسب و کاری یا ریشه‌یابی آنهاست.ممکن است وایت پیپر مجموعه ای از اسناد فنی ، درباره یک اختراع جدید یا محصول باشد .


نگاهی عمیق تر به اوراق سفید

اصطلاح «اوراق سفید» در انگلستان به عنوان اسناد صادر شده از دولت نشات گرفته است . یک نمونه مشهور  آن ، کاغذ سفید چرچیل است که در سال 1922 توسط وینستون چرچیل سفارش داده شده است .

کاغذ سفید گزارشی عمیق یا راهنمایی درباره یک موضوع خاص و مشکلات پیرامون آن است . که در کل به معنای آموزش خوانندگان و کمک به آنها برای درک و حل مسئله است.

بیشتر بخوانید:  بیت کوین بخریم یا طلا ؟ آیا بیت کوین سودش از طلا بالاتر است ؟

در دنیای بازاریابی ، کاغذ سفید یک محتوای طولانی ، شبیه به یک کتاب الکترونیکی است . تفاوت این دو در این است که کاغذهای سفید تمایل دارند که دارای مفاهیم فنی باشند که عمق بیشتری دارند . حقایق و نظرات بیان شده در برگه های سفید غالباً توسط تحقیقات اصلی یا آماری صورت می گیرد که ناشر از منابع معتبر جمع کرده است.

همچنین مقالات واوراق سفید برای اهداف دولت به عنوان روشی برای ارائه سیاست ها و قوانین دولت و سنجش واکنش عمومی نیز کاربرد دارد .


کاربرد و هدفهای وایت پیپر

هدف از وایت پیپر یاکاغذ سفید ترویج یک محصول ، خدمات ، فناوری یا روش خاص و تأثیرگذاری بر تصمیمات مشتریان فعلی و آینده نگر است . بیشتر برگه های سفید برای اهداف بازاریابی B2B ( تجارت تا کسب و کار ) طراحی شده اند . به طور مثال بین تولید کننده و عمده فروش ، یا بین عمده فروش و خرده فروش استفاده می شود .
از کاغذ سفید برای آگاهی و ترغیب شرکت های دیگر مبنی بر اینکه یک پیشنهاد خاص (مانند محصول یا فناوری)، برای حل یک مشکل خاص تجاری یا پرداختن به یک چالش خاص برتر ،نیز استفاده می شود.

در نتیجه باهمه این مزایای بالقوه ، استفاده از اوراق سفید در استراتژی بازاریابی محتوا ، می تواند نتایج بسیار خوبی را به بار آورد.

وایت پیپر چیست؟ نقش وایت پیپر در کریپتو کارنسی - کاربرد و هدف


کاربرد وایت پیپر در کریپتو کارنسی

در دنیای ارز دیجیتال و عرضه‌ی اولیه‌ی سکه (ICO)  این واژه کاربرد فراوان دارد.
در کریپتوکارنسی وایت پیپر یا کاغذ سفید نقشه راهی است که نه تنها باید توضیحات فنی مفصلی از پروژه بلکه نقشه راه توسعه را نیز شامل شود.
در حالت ایده آل باید یک برنامه کار عمیق برای ۱۲ الی ۲۴ ماه آینده را ارائه دهد و حداقل یک راه اندازی بتا را نیز شامل شود . سرمایه گذاران باید بدانند که پول آنها به کجا می رود وبه چه مقدار پول برای انجام کارهای مهم در پروژه نیاز دارند .

مطالعه بیشتر: معرفی 10 رمز ارز آینده دار سال 2020 | کدام ارز دیجیتال آینده بهتری دارد ؟

نقش کاغذ سفید در کریپتو کارنسی مشخص می کند که تجربه قبلی تیم برای این پروژه چگونه است . حتماً مشخص می‌شود که تجربه برای پروژه به چه صورت مفید خواهد بود .

بیشتر بخوانید:  خرید کالا با بیت کوین توسط کارت های اعتباری embily

هر یک از اعضای تیم تجربه پروژه های مربوط به کریپتو کارنسی و بلاک چین را دارند یا خیر . و مشاوران پروژه برای آنچه که پروژه در نظر دارد متخصص باشند .

وایت پیپرها یا اوراق سفید در مورد هر کدام از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین واتریوم وبر روی بازار معاملات این ارزها وارزش آنها بی تاثیر نبوده است. گزارشها حاکی از آن است که برارزش دلاری ارزهای دیجیتال افزوده وهمچنین برجلب سرمایه گذاران موثر بوده است.


بروشورها با وایت پیپرها متفاوتند

وایت‌ پیپر‌ها با مواردی همچون بروشور و کاتالوگ‌ها متفاوتند اینها با ظاهری لوکس و پر زرق و برق وضوح محتوای تبلیغاتی را نشان می‌دهند
بروشورها و سایر موارد ممکن است چشمک زن باشند و شامل نکات قابل توجهی برای فروش باشند ، ولی وایت پیپرها بر ارائه شواهد قانع کننده و واقعی استدلال می کندو یا میتوان گفت یک روش برتر برای نزدیک شدن موضوع وحل چالش رامطرح می کند .

یک وایت پیپر یا کاغذ سفید حداقل 2500 کلمه طول دارند و به سبک آکادمیک تری نوشته می شوند.

در مقایسه با بروشورها ، این اوراق سفید در سطح فروش کاملاً مشخص نیستند . در عوض ، آنها مباحث مربوطه مانند امنیت ابر ، ابرهای ترکیبی و مزایای اقتصادی استفاده از رایانش ابری را ایجاد می کنند . از طریق خواندن این برگه های سفید ، مشتریان بالقوه می توانند منطقی در زمینه اکوسیستم رایانش ابری بزرگتر را درک کنند.

در مجموع اوراق سفید گزارشی عمیق یا راهنمایی درباره یک موضوع خاص و مشکلات پیرامون آن است. این به معنای آموزش خوانندگان و کمک به آنها برای درک و حل مسئله نیز میتواند باشد.

وایتپیپر چیست؟ نقش وایتپیپر در کریپتو کارنسی - بروشور ها


چگونه یک کاغذ سفید بنویسید ؟

شروع یک کاغذ سفید می تواند یک کار دلهره آور باشد . آنقدر اطلاعات و تحقیق لازم است که به راحتی می توانید در آن بخش از کار غرق شوید تا در واقع در نوشتار کاغذها قرار دهید .
یک موضوع مناسب را انتخاب کنید موضوعی که مخاطبان به آن علاقه‌مند باشند و باید واجد شرایط نوشتن برای آن باشید و دیگر اینکه مطالب کمی راجع به آن موضوع نوشته شده باشد و شکاف محتوا را در آن موضوع ملاحظه کنید.

مخاطبان خودتان را مشخص کنید و به انواع افرادی فکر کنید که کاغذ سفید شما را میخوانند مانند همه نوشته های خوب مقدمه شما باید برای جلب مخاطب و تعقیب کنجکاوی آنها به خواندن بیشتر باشد .

اوراق سفید به شما امکان می دهد اعتماد مخاطبان خود را ایجاد کنید . آنها به خوانندگان نشان می دهند که شما در یک حوزه معین قابل اعتماد ، با تجربه و دارای مهارت هستید . اگر هنگامی که مشتریان بالقوه اطلاعاتی را جستجو می کنند تا به آنها کمک شود مشکل یا فرصتی را که با آنها روبرو هستند رادرک کرده و اگر یک کاغذ سفید با کیفیت برای کمک به آنها در اختیارشان قرار دهید ، آنها در آینده دوباره به شما رجوع می کنند.
اوراق سفید به معنای تبلیغ برای شرکت شما نیست و شما باید از تبلیغات آشکار خودداری کنید . درعوض ، شما باید اطلاعات مفیدی را ارائه دهید که حتی اگر چه مشتری نباشند هم برای خوانندگان با ارزش باشد.

اوراق سفید راجالب وخواندنی نگه دارید مقالات سفید باید دقیق تر و کامل تر از پست های وبلاگ یا کتابهای الکترونیکی باشند . این ممکن است باعث خشک تر بودن و رسمیت بیشتر آنها بشود ، اما این به این معنی نیست که وایت پیپرها کسل کننده باشند.


بیشتر بخوانید:

مشاهده بیشتر

طاهره محمدیان

کارشناس روانشناسی | پژوهشگر فناوری های جدید وتولید محتوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن