ریپورتاژ آگهی

۱۰ راهکار برتر برای نوشتن رزومه‌ای عالی

salamcrypto

وقت آن است که سال جدید را با چند راهکار مدرن رزومه‌نویسی، پرقدرت شروع کنیم! در عصر دیجیتال، هنر نوشتن رزومه‌ی ساده به‌شدت تغییر کرده‌است. در برهه‌ای از زمان، مدیران استخدام مجبور بودند بنشینند و از لابه‌لای رزومه‌ها بهترین گزینه را برای یک موقعیت شغلی جست‌وجو و تعیین کنند. این امر مزیتی برای بسیاری از کارجویان بود زیرا نوشته‌ی آنان بلافاصله زیر نظر انسان بررسی می‌شد. امروزه شرکت‌ها برای صرفه‌جویی در زمان و انرژی، از سیستم‌های پیگیری متقاضی (Applicant Tracking Systems or ATS) برای بررسی متقاضیان به شکلی مؤثر و سریع بهره می‌برند. اغلب شرکت‌ها، شامل لینکدین (LinkedIn) اعلام کرده‌اند که در تأمین منابع متقاضی خود، سیستم‌های ردیابی متقاضی را به کار خواهند بست. در این مطلب لیستی از ۱۰ راهکار مدرن و برتر رزومه‌نویسی برای نوشتن رزومه‌ای به‌روز آمده‌است.


۱. حجم رزومه‌ی خود را به یک‌صفحه کاهش دهید

۱. حجم رزومه‌ی خود را به یک‌صفحه کاهش دهید
۱. حجم رزومه‌ی خود را به یک‌صفحه کاهش دهید

ساخت رزومه کاری با رزومه ساز کاربوم

رزومه‌ی پیچیده ممکن است برای یک مدیر استخدام غیرجذاب و خسته‌کننده به نظر برسد و به‌سختی قابل خواندن باشد؛ وقتی اولین واکنش مدیران استخدام منفی باشد، احتمال حذف فرد از لیست استخدامی‌ها بالا می‌رود. وقت بگذارید و تمام تجارب و سوابق خود را بنویسید، سپس به‌دقت اطلاعات خود را به یک‌صفحه از اطلاعات باکیفیت و مرتبط کاهش دهید. در این صورت مدیران استخدام می‌توانند به محض دسترسی به نوشته‌ی شما، کلمات کلیدی‌تان را وارد کنند و روی آن‌ها متمرکز شوند.


۲. از قالب‌های آماده دوری کنید

۲. از قالب‌های آماده دوری کنید
۲. از قالب‌های آماده دوری کنید

مشاهده نمونه رزومه‌ رشته‌های مختلف در وبسایت کاربوم

با این‌که ایده‌ی داشتن فرم به‌شدت استایل‌شده برای رزومه فریبنده است، اما می‌دانیم که این قالب‌ها (Templates) و فرم‌های جالب و گرافیک‌محور برای رزومه در سیستم‌های پیگیری متقاضی عملکرد خوبی ندارند؛ این برنامه‌های کامپیوتری بدین منظور طراحی شده‌اند که اطلاعات مربوط به سوابق و حرفه‌ی شما را در بخش‌های خاصی و به ترتیب خاصی قرار دهند. ممکن است به علت درست تجزیه نشدن رزومه‌تان در سیستم ردیابی متقاضی، موقعیتی را از دست بدهید؛ بنابراین ریسک نکنید.


۳. از اندازه‌ی فونت ۱۰-۱۲ استفاده کنید

به دو دلیل، استفاده از اندازه‌ی قلم ۱۰-۱۲ در نوشتن رزومه‌ای ساده قانون عمومی است؛ اول این‌که فونت خیلی کوچک می‌تواند خوانایی رزومه‌ی شما را تحت تأثیر قرار دهد و بررسی اطلاعات شما را برای مدیران استخدامی دشوار کند. دوم این‌که فونت خیلی بزرگ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی کمبود محتوا و اطلاعات قابل‌عرضه به کارفرما باشد.

از استفاده از فونت‌هایی مانند Comic Sans، Lucida Console، Brush Script اجتناب کنید. بررسی‌ها نشان می‌دهند که فونت‌های Book Antiqua، Calibri و Garamond بهترین گزینه‌ها برای نوشتن رزومه‌ای ساده هستند.


۴. از سرتیتر رزومه‌ی خود بیش‌ترین بهره را ببرید

۴. از سرتیتر رزومه‌ی خود بیش‌ترین بهره را ببرید
۴. از سرتیتر رزومه‌ی خود بیش‌ترین بهره را ببرید

سیستم‌های پیگیری متقاضی رایانه‌هایی هستند که برای خواندن اسناد با ترتیبی خاص، طراحی شده‌اند. ضروری است که سرتیتر نوشته‌ی خود را به شیوه‌ی واضحی قالب‌بندی کنید تا ATS دچار اشتباه نشود؛ ممکن است با چنین اتفاقی بلافاصله رزومه‌ی شما را کنار بگذارند. حتما در سرتیتر رزومه‌تان نام و نام خانوادگی، آدرس (حداقل شهر و استان)، شماره‌ی تلفن و آدرس ایمیل کاری خود را ذکر کنید.

مشتریان اغلب از ما می‌پرسند که آیا باید آدرس کامل (مانند نام خیابان‌ها و شماره‌ی واحد) را وارد کنیم یا خیر، که پاسخ این سؤال «بله» است. ATS برای فیلتر کردن رزومه‌ها براساس موقعیت جغرافیایی طراحی شده‌است. داشتن رزومه‌ای کامل به ATS امکان می‌دهد که محل استقرار شما را بداند و تشخیص دهد که آیا آن موقعیت شغلی برای شما مناسب است یا خیر؛ به هرحال برای شرکت در مصاحبه‌ی موقعیتی کاری با فاصله‌ی ۴ ساعت از خانه‌تان توجیه کمی وجود دارد، به خصوص اگر خواستار رفت‌وآمد زیاد هم نباشید!

بیشتر بخوانید:  بررسی هدفون وایرلس JBL LIVE 650 BTNC

۵. خلاصه‌ای از سوابق حرفه‌ای خود ارائه دهید

یکی از موفق‌ترین راهکارها برای بیش‌ترین کارایی در مواجهه با ATS، نوشتن خلاصه‌ی سوابق حرفه‌ای است. در ۲ یا ۳ جمله خودتان را به عنوان شخصی حرفه‌ای توصیف کنید و تا آن‌جا که ممکن است کلمات کلیدی مرتبطی را که در توضیح شغل آمده‌اند، وارد متن خود کنید. این کار به سیستم ATS علامت می‌دهد که شما تمام مهارت‌های موردنیاز شغل را دارید.


۶. دستاوردها  > مسئولیت‌ها

ذکر مسئولیت‌های قبلی برای پر کردن محتوای رزومه اشتباهی است که اغلب شاهد بروز آن هستیم. مدیران استخدام بیش‌تر به این فکر می‌کنند که شما در کسب چه دستاوردهایی می‌توانید به سازمان آن‌ها کمک کنید و به دنبال افرادی هستند که بتوانند موفقیت چشم‌گیری به سازمان اضافه کنند. بهتر است همیشه از جملاتی استفاده کنید که دستاوردهای شما را مشخص می‌کنند.


۷. دستاوردهای خود را کمّی‌سازی کنید

این‌ مورد از بهترین راهکارهای مربوط به نوشتن رزومه‌ای مدرن است. در رزومه‌ای تشکیل‌شده از کلمات نوشتاری، وجود اعداد بلافاصله توجه مدیران استخدام را به خود جلب می‌کند؛ به همین دلیل وارد کردن اعداد فکر خوبی است. افزودن اعداد به رزومه بر ساختار کلی رزومه و همچنین میزان اثربخشی دستاوردهای شما تأثیر پویایی می‌گذارد. کمّی‌سازی توضیحات به کارفرمایان کمک می‌کند تا میزان تأثیری را که در آن موقعیت داشته‌اید، به طور کلی برآورد کنند.

معمولا متوجه می‌شویم که همه‌ی موقعیت‌ها شامل معیارهای دقیق نیستند؛ با این حال افزودن عدد به تمام قسمت‌های لیست‌شده در رزومه، امکان‌پذیر است. عبارت «ارائه‌ی خدمات به مشتریان» را با عبارت «کار کردن با ۱۵-۲۰ مشتری در روز برای پیدا کردن راه‌حل‌های سریع جهت حل‌وفصل شرایط پیچیده به شکلی مؤثر» مقایسه کنید؛ کار یکسان، تعداد مشتری یکسان، ساختار متفاوت. به خاطر داشته‌باشید که تمایل کارفرمایان به مصاحبه با کارجویی که می‌تواند روزانه با ۱۵-۲۰ مشتری کار کند بیش‌تر از کارجویی است که ذکر اندازه‌گیری‌های کمّی را در رزومه‌ی خود فراموش کرده‌باشد.


۸. رزومه حداکثر شامل ۴۰۰ کلمه باشد

هشتمین مورد از راهکارهای مربوط به رزومه‌ی مدرنمان محدودیت کلمه است. اگرچه ممکن است پر کردن رزومه با بیش‌ترین تعداد کلمه ایده‌ی خوبی به نظر برسد، ولی باید به حد مجاز تعداد کلمات یعنی حدود 400 کلمه در هرصفحه پایبند باشید. مشخص شده‌است که این تعداد کلمه تعادل ایدئالی را بین تراکم کلمات کلیدی و جذابیت ظاهری برقرار می‌کند. این کار همچنین فضایی کافی برای شما فراهم می‌کند تا در مورد تجربیات و موفقیت‌های خود جزئیات بیشتری را ارائه دهید، بدون این‌که در تعداد کلمات زیاده‌روی کنید و رزومه‌ای به‌شدت متراکم و غیرجذاب به مدیر استخدام ارائه دهید.


۹. از نقطه گلوله استفاده کنید

در صحبت از قالب‌بندی رزومه، استفاده از نقاط گلوله‌ای به جای پاراگراف‌ها به منظور تجزیه‌ی متن، راهکاری خوب برای نوشتن رزومه‌ی ساده است. به جای توضیح کار خود در فرم پاراگراف، از نقاط گلوله‌ای استفاده کنید تا در هرقسمت تنها یک دستاورد برجسته شود؛ این کار خواندن رزومه‌تان را برای مدیر استخدام آسان‌تر می‌کند.

استفاده از نقاط گلوله‌ای در ساده‌سازی رزومه امری ضروری‌ است. با نگاه به گذشته ثابت می‌شود که این نقاط در برجسته کردن دستاورد‌های شما در عرض چند ثانیه بسیار موفق عمل می‌کنند. ایجاد لیستی گلوله‌ای از دستاورد‌هایتان به کاهش درهم‌ریختگی در رزومه‌ی ساده کمک می‌کند.


۱۰. از افزونه‌ی کلمات کلیدی استفاده کنید

سخن آخر در گردآوری راهکارهای نگارش رزومه‌ای مدرن این است که افزونه یا پلاگین (Plug-in) کلمات کلیدی را وارد کنید. در آگهی‌های استخدام، شرح موقعیت شغلی همیشه حاوی کلمات کلیدی و عباراتی است که مدیر استخدام در متقاضی احتمالی، به دنبال آن‌ها می‌گردد. بنابراین برای افزایش شانس خود در دعوت شدن به مصاحبه، این اطلاعات را مطالعه کرده و کلمات کلیدی اصلی را یادداشت کنید. برای پذیرش در سیستم ATS و جلب توجه مدیران استخدام، حتما کلمات کلیدی را به رزومه‌ی خود اضافه کنید.

واحد تبلیغات

واحد تبلیغات پایگاه خبری زوم ارز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا