تحلیل ارز های دیجیتال | انواع تحلیل تکنیکال ارز های دیجیتال یا رمز ارز ها

salamcrypto

تحلیل ارز های دیجیتال ،در مطلب زیر می خواهیم درباره انواع تحلیل در بازارهای ارز دیجیتال صحبت کنیم. در تمامی بازارهای مالی با وجود عرضه و تقاضا همه افراد از قبیل حقیقی و حقوقی می توانند به معامله گری و ترید بپردازند و از آن طریق کسب سود کنند معاملات سهام و اوراق از قبیل این بازارها در گذشته بودند و  بنابراین یک تریدر می‌تواند خود یک تحلیلگر باشد یا اینکه از نظرات و تحلیلگران حرفه‌ای دیگر در کنار استنباط های خود استفاده کند.


چرا باید تحلیل ارز دیجیتال را یاد گرفت؟

جهت یک سرمایه‌گذاری موفق باید با نحوه خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال آشنایی کافی داشته باشید و انواع روش های تحلیل رمز ارز ها و نحوه استفاده از آنها را فرا گرفت در ضمن بازارهای ارز دیجیتال دارای نوسانات زیادی می باشد بنابراین تحلیل بازارهای ارز دیجیتال یکی از اساسی ترین فعالیت هایی می باشد که کاربران حوزه کریپتوکارنسی باید انجام بدهند به دلیل اینکه بازارهای کریپتوکارنسی ها در فضای تازه ای می باشند.

در نتیجه همبستگی آن با دیگر دارایی ها کمتر خواهد بود در ضمن چون کریپتوکارنسی ها به صورت غیرمتمرکز و به دور از مراجع  کنترلی و نظارتی طراحی گشته به همین دلیل محرک هایی مانند انتشار اطلاعات تغییرات نرخ و تحولات سیاسی بر این دارایی‌ها به اندازه فیات تاثیرگذار نیستند


انواع تحلیل در بازارهای ارز دیجیتال :

بازارهای ارز دیجیتال مثل بقیه بازارها از ویژگی‌هایی برخوردار است که از وظایف هر سرمایه گذار و معامله‌گر این است که با این ویژگی ها آشنا باشد همچنین در صورت وارد شدن به دنیای ترید ارزهای دیجیتال جایگاه تحلیل را به دلیل غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال احساس خواهید کرد بنابراین جهت موفقیت در این حوزه باید با اصطلاحات و تکنیک‌های پیش بینی روند قیمت ها اطلاع حاصل نمایید وجود رفتارهای مشابه در بازارهای مالی که به پدیده‌های یکسانی منجر می‌شود باعث شده تا اساس شیوه‌های تحلیلی در بازارهای ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی یکسان باشد.

بیشتر بخوانید: 6 مورد موثر بر تحلیل فاندامنتال در ارزهای دیجیتال

تحلیلگر کسی است که دانش کافی و اطلاعات مرتبط و جامع از بازار ارز دیجیتال را در اختیار دارد و در جهت پیش بینی وضعیت بازار و پیشنهادهایی جهت کسب سود بیشتر مورد استفاده قرار می دهد تحلیلگران مطرح زیادی در جهان با روش‌های مختلف به بررسی بازار ارز های دیجیتال پرداختند و حتی برخی از تحلیلگران مشهور تحلیل‌های خود را به فروش می‌رسانند و از محل فروش این تحلیل‌ها کسب درآمد می‌کنند.


عوامل تأثیرگذار بر ترید ارزهای دیجیتال:

  • افزایش مخالفت‌ها نسبت به فضای کریپتوکارنسی
  • آشکار سازی نقصهای امنیتی با حمله به بازارهای کریپتوکارنسی ها
  • وجود اخبار و شایعاتی مبنی بر کنترل بیشتر بانک مرکزی یا دولت‌ها در اجرای ممنوعیت کریپتوکارنسی

روش های تحلیل ارز دیجیتال چگونه است؟

جهت تحلیل بازار ارز دیجیتال و سایر بازارها و روشهای مختلفی وجود دارد که متداولترین نوع تحلیل در بازارهای ارز دیجیتال عبارتند از:

در ضمن شیوه تحلیل دیگری تحت عنوان تحلیل احساسات و تحلیل روانشناسی نیز وجود دارد که رایج نبوده اما استفاده از شاخص های مربوط به آن مانند شاخص ترس و طمع در تحلیل‌های ارز دیجیتال می‌تواند راهگشا باشد.


روش های تحلیل - انواع تحلیل در بازارهای ارز دیجیتال

چگونه از تحلیل تکنیکال جهت ارزهای دیجیتال استفاده کنیم ؟

ملاک قرار دادن شناسایی روند آماری بر پایه تغییرات گذشته مانند بررسی تغییرات قیمت و دیگر فاکتورهای مهم از جمله حجم معاملات صورت گرفته ، که اساس این تحلیل بر این است که روند تغییر قیمت گذشته خود را تکرار می کند و افراد از داده های خود ،جهت پیش بینی افزایش یا کاهش قیمت در آینده خیلی نزدیک استفاده می‌کنند. هرچند با پیشرفت بازارها و استفاده از روشهای پیچیده آنالیز ، دانش تحلیل تکنیکال نیز گسترش یافته اما هنوز نیروهای عرضه و تقاضا و همچنین احساسات تریدرها مشخص کننده قیمت می باشد.

بیشتر بدانید: تفاوت تحلیل فاندامنتال در بورس و ارزهای دیجیتال

در واقع این نوع تحلیل بسیار شبیه به پیش بینی وضعیت جوی آب و هوا می باشد که ممکن است پیش بینی شما ۱۰۰ درصد هم اتفاق نیفتد .بنابراین تحلیل تکنیکال چهارچوبی است که معامله گران یا همان تریدر کنندگان جهت مطالعه روند تغییرات قیمت های ارز دیجیتال استفاده می کنند.

بر اساس تحلیل تکنیکال یک تریدر می تواند با مشاهده تغییرات قیمت های تاریخی شرایط معاملات کنونی و تغییرات بالقوه قیمتی را مشخص کند بنابراین بررسی بازه های زمانی مختلف بر روی چارت تحلیل های تکنیکال به سادگی انجام میشود و به تحلیل گر این اعتماد به نفس را می‌دهد که با تکیه بر داده ها و وضعیت بازار را پیش‌بینی کند.


دلیل اصلی استفاده از تحلیل تکنیکال در بازارهای ارز دیجیتال چیست ؟

دلیل استفاده از تحلیل تکنیکال در بازارهای ارز دیجیتال این است که فرض بر این است که تمام اطلاعات کنونی بازار در قیمت ها منعکس شده است بنابراین اگر تمام اطلاعات در قیمت منعکس شده باشد می‌توان با توجه به قیمت معامله کرد در ضمن بررسی عوامل تکنیکال سبب می‌شود تحلیلگر هر بازاری را که تمایل داشته باشد بررسی کند و از انعطاف‌ پذیری و سازگاری تحلیل تکنیکال در همه بازارها استفاده کند.


تحلیلگران تکنیکال در بازارهای ارز دیجیتال چه باورهایی دارند؟

تحلیلگران تکنیکال ارزهای دیجیتال بر این باورند که این ضرب المثل که تاریخ تکرار میشود در خرید و فروش ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد، و به اعتقاد آنها اگر سطح قیمتی در گذشته مقاومت یا حمایت ایجاد کرده باشد در آینده نیز می‌تواند همین کار را تکرار کند.


تحلیلگران تکنیکال - انواع تحلیل در بازارهای ارز دیجیتال

چگونه از تحلیل بنیادی یا فاندامنتال جهت ارزهای دیجیتال استفاده کنیم ؟

مهم ترین روش و سنتی ترین روش تحلیل ، تحلیل بنیادی می‌باشد که صورت‌های مالی یک شرکت را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و عوامل موثر بر سود و زیان شرکت را به صورت دقیق مشخص و پیش‌بینی می‌کند. در واقع تحلیل فاندامنتال از کلیت به جزئیت رسیدن است و باعث می‌شود که شناخت جامع و کاملی نسبت به آینده شرکت و صنعت پیدا کرده و در نهایت در تصمیم‌گیری جهت سرمایه گذاری در شرکت مزبور به ما کمک بسزایی خواهد داشت.

با توجه به این نکته که هر زمان و مکان مقتضیات خاص خود را دارد، در نتیجه نمی‌توان تنها بر روی عوامل تکنیکال تکیه داشت، بنابراین روش تحلیلی فاندامنتال شرکت ها  و ارزهای دیجیتال از تحلیل های اساسی بوده و باید در اولویت قرار گیرد و پس از اطمینان از شرایط بنیادی شرکت و تعیین پیش‌بینی سود شرکت ، یا یک ارز یا یک سهم و هدف قیمتی سهام آن ، باید نسبت به سرمایه‌گذاری در آن شرکت تصمیم گرفت.


دلیل اصلی استفاده از تحلیل بنیادی در بازارهای ارز دیجیتال چیست؟

تحلیل بنیادی مواردی کلی مانند حجم معاملات ارزش بازار تعداد کوین های آن ارز و غیره را مورد بررسی قرار می‌دهد بنابراین تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال به علمی که به بررسی متغیرهای اقتصادی و مالی و دیگر موارد تغییرپذیر ارزهای دیجیتال می‌پردازد یا به عبارتی بررسی پروژه مورد نظر از دیدگاه اهداف تیم ، نقشه راه و رویدادهای پیش رو می پردازد.


تفاوت تحلیل بنیادی ارز دیجیتال با تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در چیست ؟

اولین تفاوت آنها در این است که تحلیل بنیادی به دنبال تعیین اینکه چرا و با چه قطعیتی رویدادهای مختلف مانند افزایش نرخ ارز بر اقتصاد یک کشور و سرانجام عرضه و تقاضای یک دارایی تاثیر می گذارد، در صورتی که تحلیل تکنیکال سعی دارد که از روندهایی پرده بردارد که نشان دهنده این است که بازار به کدام سمت و سو می رود .

مطالعه بیشتر: آموزش کامل تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال ، 0 تا 100 ( فصل اول: مباحث کلی )

تفاوت دوم آنها در زمان می باشد یعنی تحلیل تکنیکال در بازه زمانی کوتاه مدت ولی تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در بازه زمانی بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گیرد چون تحلیل فاندامنتال برای یک پروژه در کوتاه‌مدت نمی‌تواند ملاک چندان مطمئنی باشد و بیشتر از این نوع تحلیل برای مشخص کردن چشم انداز یک ارز دیجیتال استفاده می شود، بنابراین در روش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال احساس از روند کاری کنار گذاشته می‌شود و بررسی می‌شود که ارزش یک ارز دیجیتال قرار است کاهش یا افزایش و یا در نهایت یک افت ۱۰ درصدی نرخ را تجربه کند یا خیر.


تحلیل بنیادین ارزهای دیجیتال با بورس چه تفاوتی دارد؟

صورت‌های مالی در بورس برای ارزیابی بنیادین یک شرکت استفاده می‌شود اما در ارزهای دیجیتال این گزارش نمی تواند به صورت وایت پیپر (اوراق سفید)  یا عملکرد تیم برنامه نویسی و پارامترهای دیگر ارائه شود


تفاوت تحلیل بنیادی با فاندامنتال - انواع تحلیل در بازارهای ارز دیجیتال

چگونه از تجزیه و تحلیل تمایلات یا روانشناسی بازار جهت ارزهای دیجیتال استفاده کنیم؟

فلسفه این روش این است که داده‌ها همیشه داستان را به طور کامل بیان نمی کنند و روند ها ممکن است در پی فروش گسترده و به دلیل وحشت یا یک جذب عمومی برای خرید هم ممکن است رخ داده باشد .

بنابراین جهت تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری علاوه بر تحلیل‌های فنی که ذکر شد و مشخص شد که از نظر تئوریک قیمت تمام اطلاعاتی را که در بازار در دسترس عموم قرار دارد را منعکس می کند ولی متاسفانه در بسیاری از موارد برای معامله‌گران این نکته آنقدر هم ساده نیست و بازار تمام اطلاعات را به همین سادگی منعکس نمی کند، هر معامله گر در مورد عملکرد بازار تحلیل خاص خود را دارد ، اما بازار منعکس کننده احساسی است که اکثریت معامله‌گران در مورد بازار خواهند داشت.

افکار و عقاید معامله‌گران در معامله‌ای که انجام می‌دهند منعکس می‌شود و به شکل گیری تمایلات و احساسات کلی بازار کمک می کند، ولی نکته اینجاست که یک معامله‌گر هر چقدر هم نسبت به یک معامله خاص اعتقاد داشته باشد نمی تواند بازار را مطابق میل خود حرکت بدهد در نتیجه اینکه احساسات کلی بازار مثبت یا منفی هست را باید در نظر گرفت و در نهایت با وارد کردن احساسات کلی بازار تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرد بنابراین جهت به دست آوردن اطلاعات در مورد احساسات کلی بازار باید از تأثیر گذاران مانند روزنامه نگاران و مصرف‌کنندگان هر روزه، کمک گرفت در نهایت هر تحلیلگری که بتواند عوامل تاثیرگذار بیشتری را شناسایی کرده و در تحلیل خود لحاظ کند به نتایج مطلوب تری هم دست پیدا خواهد کرد، از این رو نباید نقش عوامل روانشناختی را در تحلیل ها نادیده گرفت.


دلیل استفاده از تحلیل تمایلات یا روانشناسی بازار ارز دیجیتال چیست؟

از آنجا که ارز های دیجیتال کالای فیزیکی نیستند و پشتوانه مالی فیزیکی هم ندارند بزرگ‌ترین سرمایه آنها فعالان بازار هستند از این رو روانشناسی بازار در قیمت ها و وضعیت مبادلات تأثیر مستقیم دارد، در ضمن هدف از معامله گری در بازار ارز های دیجیتال دستیابی به سود است و معامله‌گران حرفه‌ای برای دستیابی به این هدف از انواع مختلفی از تحلیل ها مثل تحلیل تکنیکال فاندامنتال و روانشناسی بازار سود می‌برند.

ممنون که تا پایان تحلیل ارز های دیجیتال با ما همراه بودید

دکمه بازگشت به بالا