کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول بیت کوین | معرفی انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

انواع کیف پول بیت کوین ،گام اول در استفاده از بیت کوین و سایر کریپتوکارنسی ها استفاده از کیف پول است.به دلیل اینکه داشتن کیف پول شما را قادر به ذخیره کردن بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال ها ,ارسال و دریافت کردن آن ها می کند.در واقع جایی که برای نگهداشتن سرمایه خود انتخاب می کنید بسیار حائز اهمیت است.

کیف پول های دیجیتالی دارای انواع مختلفی هستند که براساس شرایط خود شما می تواند کیف پول مورد نظر را انتخاب کنید.در این مطلب با انواع کیف پول ها و خصوصیات آن ها آشنا خواهیم شد.

کیف پول دیجیتالی چیست ؟

کیف پول دیجیتالی چیست

قبل از رسیدن به مبحث انواع کیف پول دیجیتالی در ابتدا باید بدانید که کیف پول دیجیتالی چیست؟

برای ارزهای دیجیتال باید از کیف پول های دیجیتالی استقاده کنید.این کیف پول های دیجیتالی انواع مختلفی دارد که کاربران بر اساس نیازمندی ها و شرایط خود یکی از انواع آن را انتخاب می کنند.

ارزهای دیجیتال از کدهای کامپیوتری ساخته شده اند و یک ساختار دیجیتالی دارند.بنابراین برای ذخیره و یا استفاده از ان ها برای انجام تراکنش و…باید یک محلی را مشخص کرد تا کاربران بتوانند هم از ارزهای دیجیتال خود حفاظت کنند و هم بتوانند با استفاده از ارزهای دیجیتال خود به خرید ییا تراکنش بپردازند.این محل کیف پول دیجیتالی نام گرفته است.

هریک از انواع کیف پول های دیجیتالی دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی هستند.کلید خصوصی مانند رمز عبور برای کاربر و کلید عمومی مانند آدرس کیف پول می باشد.برای دریافت ارزهای دیجیتال شما می توانید کلید عمومی خود را در اختیار کاربری که قصد ارسال رمزارز برای شما دارد قرار دهید.اما باید بدانید کلید خصوصی شما کاملا محرمانه است و نباید آن را در اختیار کسی قرار دهید.زیرا اگر کلید خصوصی شما در اختیار کسی قرار بگیرد می تواند از طریق ان به دارایی کیف پول شما دسترسی پیدا کند.بنابراین برای جلوگیری از به سرقت رفتن سرمایه دیجیتالی خود باید کلید خصوصی خود را به صورت محرمانه نگهداری کنید.


انواع کیف پول

انواع کیف پول بیت کوین

کیف پول گرم یا  Hot wallet

 کیف پول های گرم کیف پول هایی هستند که به اینترنت متصل می باشند یا به عبارتی آنلاین هستند.با این روش ذخیره سازی شما می توانید هرجای دنیا که باشید به دارایی خود دسترسی پیدا کنید.ولی انتخاب مناسبی از لحاظ ذخیره ایمن نیستند زیرا دارایی شما هرلحظه توسط هکر ها ممکن است به سرقت برود. مزیت کیف پول های گرم پشتیبانی از ارزهای زیاد و استفاده از آن ها هم رایگان است.مثالی برای کیف پول گرم کیف پول های تحت وب هستند.


 کیف پول سرد یا Cold wallet

کیف پول های سرد،کیف پول هایی هستند که اصطلاحا آفلاین هستند و به اینترنت متصل نیستند.و فقط برای جابجایی دارایی باید به اینترنت وصل شد.این کیف پول ها بسیار ایمن هستند ولی ایجاد تراکنش و انجام آن در مقایسه با کیف پول های گرم سخت تر است. کیف پول های سرد فقط توانایی دخیره کردن ارزهای اصلی مثل :بیت کوین،اتریوم،دش و… را دارند.این کیف پول ها رایگان نیستند و باید برای تهیه آن ها هزینه پرداخت کرد.مانند:کیف پول های کاغذی و سخت افزاری.

تعداد دیگری از کیف پول ها را به شما معرفی می کنیم که بر اساس شرایط و سلیقه خود مناسب ترین آن ها را می توانید انتخاب کنید.


 کیف پول های سخت افزاری hardwere wallet

کیف پول های سخت افزاری جزو کیف پول های سرد هستند.همانطور که اشاره شده امنیت بالایی دارند.یکی از بهترین و امن ترین کیف پول ها,کیف پول های سخت افزاری هستند.این کیف پول ها کلید خصوصی را در یک دستگاه سخت افزاری قرار می دهند.برای سرمایه گذاری های بزرگ کاملا مناسب هستند.استفاده از آن ها راحت است.به دلیل اینکه تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال را پوشش می دهد،برای ذخیره یک ارز دیجیتال خاص شما دیگر به ساخت یک کیف پول دیگرنیاز نخواهید داشت.این کیف پول ها در برابر نرم افزارهای مخرب کامپیوتری هم مقاوم هستند و به هیچ عنوان موجودی این کیف پول های سخت افزاری از راه دزدیدن کلید خصوصی مورد سرقت قرار نمی گیرد.تنها نکته ایی که در مورد این کیف پول ها وجود دارد این است که برای ارسال کردن ارزهای دیجیتال خود باید این کیف پول ها را همراه داشته باشید.

تعدادی از انواع کیف پول های سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری  ledger

کیف پول لجر توسط یک شرکت فرانسوی به نام لجر در سال 2019 تولید شد.این کیف پول سخت افزاری از امنیت بالایی برخوردار است .و از این جهت میان کاربران بسیار محبوب است.دارای دو نوع لجر نانو اس و لجر نانو ایکس می باشد .که در ابتدا لجر نانو اس ledger nano s تولید شد و لجر نانو ایکس ledger nano x را بعد از آن با امکانات بیشتر تولید کرد.

کیف پول سخت افزاری trezor

این کیف پول نیز جزو اولین کیف پول های سخت افزاری بیت کوین است.به صورت یک کابل usb به کامپیوتر وصل میشود .در این کیف پول نیز مانند سایر کیف پول های سخت افزاری کلید خصوصی به صورت آفلاین نگهداری می شود.و این موضوع باعث می شود امکان هک کردن آن تقریبا غیرممکن باشد و میزان امنیت آن بالابرود.این کیف پول از ارزهای دیجیتال زیادی پشتیبانی می کند که معروفترین آن بیت کوین است.

بیشتر بخوانید:  کیف پول نئون Neon Wallet | آموزش تصویری ثبت نام و کار با Neon Wallet

کیف پول سخت افزاری  cool wallet

این کیف پول از ارزهای دیجیتال بیت کوین ، اتریوم ،ریپل ،لایت کوین و توکن هایی که از الگوریتم ERC20 استفاده کنند را پشتیبانی می کند.این کیف پول برای مدیریت فقط از سیستم عامل های اندروید و ios پشیبانی می کند.این کیف پول لمسی است بنابراین کار کردن با آن بسیار راحت است.قیمت آن نسبت به سایر همرده ها اندکی بالا است.

کیف پول سخت افزاری keep key

این کیف پول در مقابل کیف پول لجر و ترزور از تعداد کوین های کمتری پشتیبانی می کند.با استفاده از صفحه نمایشی که داراست می توان تراکنش ها را تایید کرد.از طراحی و رابط کاربری جذابی برخوردار است.این کیف پول مانند لجر و ترزور که به راحتی در جیب جا می شوند و می توان آن را حمل کرد نیست و ابعاد بزرگتری دارد.


کیف پول های کاغذی

 کیف پول کاغذی یک برگه کاغذ است که  شامل آدرس عمومی و کلید خصوصی کیف پول می باشد.این کلیدها  به صورت   QR_cod روی کاغذ است. به دلیل اینکه بتوان سریعا آن را اسکن کرد و تراکنش را با سرعت بیشتری انجام داد.کیف پول های کاغذی بخاطر ذخیره نکردن کلید های عمومی و خصوصی در فضای آنلاین امن هستند .دیگر خطری از لحاظ هک شدن و سرقت آنلاین شما را تهدید نخواهد کرد.


کیف پول موبایلی

 کیف پول موبایلی برای کسانیکه  نیازمند انجام روزانه تراکنش های ارزهای دیجیتال هستند.گزینه مناسبی بنظر می رسد.می توان آن را همیشه همراه خود حمل کرد.

این نوع کیف پول بصورت یک نرم افزار یا اپ براساس سیستم عامل (اندروید یا ios )به روی گوشی شما نصب می شوند.کلید خصوصی کیف پول شما درون این نرم افزار قرار می گیرد.تمامی امکانات لازم برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال در این نرم افزار وجود دارد.کارکردن با این نوع از کیف پول ها راحت می باشد.

تنها موردی که باید در نظر بگیرید این است که اگر موبایل شما آسیب ببیند و یا به سرقت برود ؛شخصی دیگر می تواند به اطلاعات کیف پول و موجودی شما دسترسی پیدا کند .بخاطر همین موضوع علی رغم دسترسی آسان بسیار در معرض هک شدن قرار می گیرد.بیشتر کیف پول ها  ورژن موبایلی هم دارند coinomi  و mycelium مثال هایی از کیف پول موبایلی هستند .اما کیف پول هایی مثل : abra bread,airbitz فقط دارای نسخه موبایل هستند.


کیف پول تحت وب

یکی از انواع دیگر کیف پول های بیت کوین و دیگر رمز ارز ها کیف پول های تحت وب (آنلاین) هستند.برای ساخت کیف پول تحت وب وارد وب سایت مورد نظر خود شده و به راحتی کیف پول انتخاب شده را بسازید. وبسایت های متفاوتی وجود دارد که برای حفظ سرمایه شما سرویس دهی آنلاین دارند.البته به دلیل تحریم ها علیه ایران تعدادی از این وبسایت ها به ایرانیان خدمات نمی دهند. توجه کنید که کیف پول های تحت وب جزو کیف پول های گرم هستند.همانطور که گفته شد بخاطر امنیت کم، قرار دادن سرمایه سنگین در این کیف پول ها منطقی نیست. زیرا هر هر لحظه ممکن است مورد نفوذ هکر ها قرار گیرند.از انواع کیف پول های تحت وب می توان از مثال های زیر نام برد:

Blockchain,coinpeyments,my ether walletکیف پول دسکتاپ

نوع دیگری از کیف پول ها ،کیف پول های دسکتاپ هستند.اگر دائما با لپ تاپ یا کامپیوتر کار می کنید ؛ این کیف پول مناسب شماست.کیف پول های دسکتاپ بصورت نرم افزار هایی به روی کامپیوتر نصب می شوند.این کیف پول ها را فقظ  می توانید روی کامپیوتری که با آن کیف پول را دانلود کرده اید اجرا کنید.نسبت به کیف پول های تحت وب و موبایلی امنیت بالاتری دارند.زیرا کلید خصوصی را روی کامپیوتر ذخیره می کنند .به این ترتیب دارایی شما کاملا تحت کنترلتان است.برای افرادی که مقدار کمی از ارزهای دیجیتال را ازطریق کامپیوتر شخصی تجارت می کنند بسیار مناسب است.بعضی از کیف پول های دسکتاپ عبارتند از:

Exodus,jaxx,electrum,Armory,Copey,Bitcoin Core,coinomi,Atomic,

                                                  امیدوارم از مطلب “ انواع کیف پول بیت کوین” استفاده  لازم را برده باشید.


بیشتر بخوانید

مشاهده بیشتر

انیس مسکینی

مهندسی صنایع فارغ التحصیل از دانشگاه فنی اهواز علاقمند به بازارهای مالی ومباحث IT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن