بلاک چین

انواع بلاک چین | معرفی انواع بلاکچین و آشنایی با کاربرد آن ها

انواع بلاک چین ، احتمالا با واژه بلاک چین آشنا هستید، دفتر کلی گسترده که همه اعضایی که به آن متصل می شوند، به آن دسترسی دارند  و اطلاعات موجود در آن برای تمامی اعضا به اشتراک گذاشته می شود.

بلاک چین چیست؟

یک  بلاک چین  ، به ساده ترین شکل  ، یک سری داده از سوابق تغییرناپذیر داده ها است که توسط تعداد زیادی از کامپیوتر ها در سراسر دنیا  که متعلق به هیچ یک از واحدها نیست اداره می شود. هر یک از این بلوک از داده ها (یعنی بلوک) با استفاده از اصول رمزنگاری (یعنی زنجیره) به یکدیگر ایمن شده و به یکدیگر متصل می شوند.

بنابراین ، چه چیزی در مورد آن بسیار ویژه است؟

شبکه  بلاک چین  هیچ مرجع اصلی ندارد – این همان تعریف یک سیستم دموکراتیک شده است. از آنجا که این یک دفترچه مشترک و تغییر ناپذیر است ، اطلاعات موجود در آن برای همه و همه قابل دیدن است. از این رو ، هر  تراکنش ان  ، از نظر ماهیت خود شفاف است و همه افراد درگیر دران  پاسخگو برای اعمال خود هستند.

یک  بلاک چین  بدون هزینه تراکنش است!

(هزینه زیرساخت بله ، اما هیچ هزینه معامله ای ندارد.) این بلاک چین  روشی ساده اما مبتکرانه برای انتقال اطلاعات از A به B به روشی کاملاً خودکار و ایمن است. یک طرف معامله با ایجاد یک بلوک روند را آغاز می کند. این بلوک توسط هزاران ، شاید میلیون ها کامپیوتر  توزیع شده در سراسر شبکه تأیید شده است. بلوک تأیید شده به زنجیره ای اضافه می شود که در سراسر شبکه ذخیره می شود و نه تنها یک رکورد بی نظیر بلکه یک رکورد بی نظیر با یک تاریخ منحصر به فرد ایجاد می کند. جعل یک رکورد واحد به معنای جعل کل زنجیره در میلیون ها نمونه است. این تقریباً غیرممکن است بیت کوین از این مدل برای معاملات پولی استفاده می کند ، اما می تواند از بسیاری جهات دیگر مستقر شود.


انواع بلاک چین

می خواهیم با هم انواع بلاک چین را بررسی کنیم .بلاک چین به  چند نوع زیر تقسیم می شود:

  • بلاک چین ضد انحصاری یا عمومی

  • بلاک چین عمومی انحصاری

  • بلاک چین خصوصی انحصاری


بلاک چین ضد انحصاری یا عمومی

انواع بلاک چین

این نوع بلاک چین  شناخته ترین نوع آنهاست. از این نوع، می توان به نمونه های معروف بیت کوین ، اتریوم  اشاره کرد.  همانطور که می دانیم  در این بلاک چین ها انحصاری وجود ندارد . تمامی اطلاعات در دفتر کل ثبت شده و در اختیار عموم قرار می گیرد.

برای مثال اگر تراکنشی در این نوع بلاک چین انجام شود، این تراکنش در اختیار همگان قرار می گیرد و همه ان را می شنوند و می توانند به آن پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید:  بلاکچین در چین

مطلبی که اینجا مهم است عمومی بودن و عدم وجود هیچ انحصاری است. در اینجا  همه حق نظر دادن دارند، می توانند قرارداد هوشمند ایجاد کنند، تراکنش هایی برای ارسال و دریافت پول انجام  دهند.

مثال های مهم این نوع : بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین


بلاک چین عمومی انحصاری

انواع بلاک چین

وقتی بخواهیم از بخشی از اطلاعات محافظت کنیم، در عین حال بعضی داده ها برای همه نمایش داده شوند از این نوع بلاک چین استفاده می شود. در این نوع ، یک نفر برای تایید فعالیت ها انتخاب شده که می تواند کارمندی بلند پایه دولت یا شرکت و یا اشخاص دیگری باشند.برای مثال، فرشید تولیدی کفش  به نام شوکا دارد. در این تولیدی زنجیره ایجاد کفش به طور شفاف برای دیگران برای عموم به نمایش در می اید مثل اینکه جنس کفش، مواد اولیه ایجاد آن و غیره.

در این نوع، فرشید با قرار دادن یک QR کد روی هر کفش، اطلاعات را در اختیار عموم قرار می دهد. مشتریان می توانند با اسکن آن کد می توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در اینجا  اطلاعات فقط قابل مشاهده برای عموم است .  اطلاعات فقط یک بار توسط مسئول مربوط به آن ثبت می شود اطلاعات ثبت شده نیز به هیچ عنوان قابل تفیییر نمی باشند.

 مثال مهم این نوع: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده


 بلاک چین خصوصی انحصاری

انواع بلاک چین

وقتی علاوه بر ثبت اطلاعات ، مشاهده اطلاعات روی بلاک چین هم منحصر به  تعدادی خاص باشد ، از این نوع بلاک چین استفاده می شود. از این نوع در سازمان های دولتی یا خصوصی استفاده می شود. افراد مشخصی در انها برای تایید فعالیت ها انتخاب شده و اطلاعات فقط برای عده مشخصی قابل مشاهده است.

تولیدی فرشید به دو تولیدی کوچک دیگر و چند مغازه کفش فروشی مرتبط است. آنها برای موفقیت در کارهایشان با یکدیگر همکاری گسترده ای دارند.

در اینجا ، فرشید برای برقراری ارتباطی مورد اعتماد که فقط ریاست تولیدی ها (به انتخاب فرشید) در ان قادر به ثبت اطلاعات و یا مشاهده اطلاعات هستند ، از نوع سوم بلاک چین استفاده می کند.

مثال مهم این نوع : سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین


مقایسه انواع بلاک چین

انواع بلاک چین

ممنون از اینکه تا پایان ” انواع بلاک چین ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

مشاهده بیشتر

معصومه گودرزی

کارشناس ارشد ریاضی|تکنسین شبکه|مولف کتاب های اموزشی|مدرس دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی|پژوهشگر در مورد ارزهای دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن