تریدینگ و سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال

نهنگ بازار کیست ؟ | نهنگ ها در ارزدیجیتال و تاثیرگذاری آن ها در قیمت

salamcrypto

نهنگ بازار ، یک نهنگ  روند بازار را تغییر داد یا نهنگ ها اقدام به فروش بیت کوین های خود کردند ، این ها جملاتی هستند که در بازار ارزهای دیجیتال زیاد می شنوید . اگر به تازگی با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شدید ، احتمالا اسم نهنگ های بیت کوین را شنیده اید و در ذهنتان سوالات متعددی در این باره شکل گرفته ست. در این مقاله با ما همراه باشید که با این اصطلاحات به طور کامل آشنا شوید .

نهنگ چیست ؟

نهنگ یکی از اصطلاحاتی است که در دنیای ارزهای رمزنگاری شده زیاد استفاده می شود ، این اصطلاح به افراد یا نهادهایی گفته می شود که مقادیر زیادی از ارز مربوطه را درکیف پول های خود دارند . این اشخاص یا نهادها به اندازه ای از آن ارز در کیف پول های خود دارند که قادر هستند روند بازار را به کلی تغییر دهند و آن را دستکاری کنند.برای این تعریف آستانه دقیق خاصی وجود ندارد اما برخی معتقد هستند که یک نهنگ بیت کوین باید حداقل 1000 بیت کوین داشته باشد .ما غالبا فرد ثروتمندی را به عنوان نهنگ در نظر می گیریم در صورتی که این اصطلاح می تواند موسسه یا سازمانی را توصیف کند که مقدار قابل توجهی از ارز مربوطه را در اختیار دارند و قادر هستند بازار را به سمت بالا یا پایین حرکت دهند .نمونه هایی این نهادها ، صندوق های سرمایه گذاری بزرگی از جمله pantera capital و Fortress Investment Group .

دربلاک چین هایی که مکانیم اجماع آن ها گواه اثبات سهم است ، نهنگ ها نقش بزرگتری ایفا می کنند چرا که در این نوع مکانیزم اجماع هر چه قدر دارایی بیشتر باشد قدرت رای دهی بالاتری نیز وجود دارد .در این مورد وجود نهنگ ها هم می تواند مفید و هم می تواند مضرباشد . مفیدبه این علت که آن ها بیشترین انگیزه را برای قدرت گرفتن شبکه و شرکت در رای گیری ها دارند . مضر به این خاطر که ، کنتر ل بیش از حد بازار توسط نهنگ ها ، بازار را به سمت متمرکز بودن پیش می برد . که این در  واقع خلاف فلسفه غیرمتمرکز بودن بلاک چین است .از آن جا که بیت کوین و اکثر بلاک چین ها دفترهای عمومی و متن باز دارند ، سایت های ردیابی و تحلیلگران قادر هستند که عملکرد نهنگ هارا کنترل کنند ، این موضوع باعث می شود که شرکت های بزرگ و رهبران پروژه در برابر مردم پاسخ گو بوده و از بودجه خود به درستی استفاده کنند . انواع مختلفی از نهنگ ها وجود دارد و رفتار هر کدام متفاوت است .


صرافی های بزرگ

صرافی های بزرگ و نقش آن ها در بازار
صرافی های بزرگ و نقش آن ها در بازار

غالب صرافی های بزرگ مقدار زیادی بیت کوین را در اختیار دارند زیرا بودجه هزاران یاحتی میلیون ها در دست دارند .در حال حاضر صرافی هیوبی بزرگ ترین آدرس بیت کوین را با 244000 بیت کوین در اختیار دارد با این حال هیوبی بیشتر بیت کوین خو را در یک آدرس نگه داری می کند .بیتفینکس و بیترکس . بایننس هک کیف پول های بزرگی در اختیار دارند .علی رغم موجودی زیاد ، مبادلات کمی در این آدرس ها رخ می دهد و معاملاتی هم که انجام می دهند تنها بین آدرس های مختلف آن ها است و تاثیر معنی داری بر بازار ندارد و غالبا ناپایدار است .با این وجود معاملات با حجم معاملات بزرگ ، گاهی منعکس کننده فعایلت های تجاری غیر معمول مانند فروش گسترده یا حجم معاملات تقلبی هستند . علاوه بر این ، معاملات بین صرافی ها ممکن است روابط ناگفته بین شرکت های بزرگ رمزنگاری را نشان دهد.


افراد ثروتمند

افراد ثروتمند و نقش آن ها در بازار
افراد ثروتمند و نقش آن ها در بازار

برخی از افراد برجسته و رهبران پروژه های بزرگ نیز نهنگ محسوب می شوند .بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر بیت مکس ، ساتوشس ناکاماتو خالق بیت کوین ممکن است 700000 بیت کوین داشته باشد .با این حال حدس وگمان ها بر این است که بیت کوین های او در چندین  آدرس کوچک پخش شده است . ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم ، آدرس اصلی خود را فاش کرده است . در حال حاضر او 344000 اتریوم در اختیار دارد و بیست و یکمین آدرس اتریوم است . بر اساس برخی تخمین ها ، جد مک کالب، بنیانگذار ریپل در حال حاضر حدود 4.4 میلیارد ریپل در چهار آدرس مختلف نگه داری می کند  .درست مانند هر سرمایه گذار ثروتمند دیگر، رهبران پروژه می توانند منابع خود را بفروشند و بر باراز تاثیر بگذارند ، بنابراین اقدامات آن ها باید دنبال شود و می تواند سیگنال های جالبی به معامله گران بدهد .


استییل کوین های بزرگ

استیبل کوین های بزرگ و نقش ان ها در بازار
استیبل کوین های بزرگ و نقش آن ها در بازار

پروژه های استیبل کوین های بزرگ مثل تتر ، در موقعیت منحصر به فردی هستند آن ها قادر خواهند بود به طور معمول چندین بار در روز توکن هارا ایجاد و یا تخریب کنند .از آن جا که پشتوانه تتر ، دلار است . به ازای ورود و خروج دلاری به پشتوانه تتر ، باید توکن سوزانده یا ایجاد شود . علاوه براین تتر روی چندین بلاک چین وجود دارد و باید حرکت بین زنجیره ها سوزانده شود .به عبارت دیگر مقدار توکن های ایجاد شده و سوزانده شده باید برابر باشد و معاملات بزرگ در استیبل کوین ها معنی خاصی ندارد . با این وجود ثبات این جور کوین ها باید کنترل شود .


کلاهبرداران

کلاهبرداران بازار
کلاهبرداران بازار

فعالیت کلاهبردارن باعث ایجاد کیف پول هایی با حجم زیادی ارز دیجیتال شده است .   یکی از بزرگ ترین این آدرس ها مربوط به یک کلاه برداری مربوط به بازار غیرقانونی “راه ابریشم ” است . این پروژه در سال 2013 توسط پلیس FBI توقیف شد و 144000 بیت کوین در یک آدرس ماندگار شد . آدرس های بزرگ دیگری هستند که مربوط به پروژه های کلاهبرداری است برای مثال پنجمین آدرس بزرگ بیت کوین مربوط به وجوه سرقت شده Mt . Gox در سال 2011 است . توکن Plus یکی از طرح های پانزی بود که اکنون از بین رفته اما هشتمین آدرس بزرگ متعلق به اتریوم است . 789،500 اتریوم در اختیار دارد . نهنگ هایی که ازطریق کلاه برداری وجوه خود را به دست آوردند می توانند تا مدت ها پایدار بمانند چرا که ردیابی آن ها کمی مشکل است برای مثال WhaleAlert .io هنوز در حال ردیابی وجوه سرقت شده از صرافی بیتفینکس در سال 2016 است . نمی توان این آدرس ها را غیرفعال کرد اما  می توان با دنبال کردن هشدارنهنگ ها یا همان WhaleAlert ، صرافی ها آدرس های آن هارا در لیست سیاه قرار دهند که کاربران از تعامل با چنین آدرس هایی خودداری کنند .


کسانی که برای اولین یک ارز را پذیرفتند

افراد پیشرو در خرید ارزهای دیجیتال
افراد پیشرو در خرید ارزهای دیجیتال

برخی از آدرس های بزرگ بیت کوین مربوط به کسانی است که برای اولین بار بیت کوین را پذیرفتند و با توجه به قیمت پایین بازار توانستند مقادیر قابل توجهی از آن را خریداری کنند . در حال حاضر بیست و پنجمین و بیست و ششمین آدرس بیت کوین حاوی 30000 بیت کوین است و این مقادیر از سال 2010 همچنان دست نخورده باقی مانده است . دقیقا چهل و یکمین آدرس بزرگ بیت کوین نیز حاوی 20000 بیت کوین دست نخورده از 10 سال گذشته است . چنین اشخاصی تمایل دارند که بیت کوین خود را نگه دارند ، هر چند گاهی اوقات سرمایه خود را جابه جا می کنند برای مثال یکی از ماینر های مربوط به سال 2009 در ماه می برخی از بیت کوین های خود را فروخت .

بیشتر بخوانید:  توکنیزه Tokenization چیست ؟

چرا رفتار نهنگ های بازار مهم است ؟

تماشای نهنگ ها ، عمدتا به خاطر اعتماد و شفافیت است . سایت های مثل WhaleAlert.io وجود دارند  که نهنگ ها را دنبال می کنند و اطلاعات آن ها را در اختیار کاربران قرار می دهند . این اطلاعات به کاربران کمک می کند تا بهترین نهاد را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند و به آن ها اجازه می دهد تا براساس فعالیت بازار تصمیمات آگاهانه بگیرند . اینکه همه چیز کنترل می شود و تحت نظر است برخی شرکت های بزرگ را ترغیب می کند که صداقت و رفتار اخلاقی داشته باشند حتی اگر کاربران واقعا کنترل مستقیمی بر شرکت ها نداشته باشند . همچنین نهنگ ها می توانند بیت کوین های خود را نگه دارند و میزان عرضه را کاهش می دهند و ارزش کوین هایی که اخیرا خریداری کرده اند را افزایش می دهند .معاملات بزرگ لزوما بد و حتی غیر معمول نیست . تحلیلگر خوب ، تحلیلگری است که رفتار نهنگ ها را کنترل کرده و آن هارا معنی می کند .


چگونه نهنگ ها در بازار تاثیر می گذارند

تصمیم گیری در باره بالا و پایین آمدن قیمت یک ارز ، همیشه در دست نهنگ ها است . تصور کنید روزی پنج نهنگ بیت کوین دور هم جمع می شوند و همگی تصمیم می گیرند که ارزهای خود را بفروشند . این اتفاق ممکن است باعث سقوط فاجعه بار قیمت شود سپس وقتی بیت کوین های خودرا فروختند و قیمت را کاهش دادند ، حالا با سودی که به دست آوردند و سرمایه اولیه خود ، مقدار بیشتری بیت کوین می خرند چرا که قیمت را کاهش دادند . این کار سود زیادی برای آن ها به ارمغان می آورد و اگر آن ها این کار را ادامه دهند ، کل ارزش بیت کوین را تحت تاثیر قرار خواهند داد .


چگونه نهنگ شویم؟

چگونه می توان نهنگ شد
چگونه می توان نهنگ شد

برای نهنگ شدن لازم نیست که حتما ثروت مند باشید . در ICO یا همان عرضه اولیه ، برخی توکن ها با قیمت خیلی پایین به فروش می رسند ، اگر در چنین شرایطی کمی عاقلانه تصمیم بگیرید ، ممکن است به یک نهنگ تبدیل شوید . البته قبل از این کار و سرمایه گذاری ، پروژه را بررسی کنید و مطمئن شوید که از ارزش بالایی برخوردار است البته دقت کنید که درگیر پروژه های پانزی و کلاه برداری نشوید .


مثالی از رفتار یک نهنگ

نمودار تاثیر رفتار یک نهنگ بر بازار
نمودار تاثیر رفتار یک نهنگ بر بازار

در این نمودار می بینیم که چگونه یک کاهش قیمت شدید ممکن است تنها در چند دقیقه اتفاق بیافتد . این ریزش ناگهانی قطعا توسط گروهی از نهنگ ها ایجاد شده است . این مثال نشان می دهد که نهنگ ها چه قدر می توانند قدرت مند باشند و این موضوع با گذشت زمان بدتر خواهد شد .


آیا لازم است که همه رفتار نهنگ هارا دنبال کنند ؟

پیگیری رفتار نهنگ ها
پیگیری رفتار نهنگ ها

جواب این سوال برای اکثر مردم ” نه ” است . چرا که پریدن از روی هر موجی که نهنگ ها ایجاد می کنند باعث می شود زمان زیادی از شما گرفته شود  .ابتدا اطمینان حاصل کنید که کاملا بازار را تخت نظر دارید . یک استراتژی بلند مدت به شما کمک می کند که همه چیز را تحت کنترل داشته باشید و درگیر دستکاری نهنگ ها در بازار نشوید . داشتن ایده در مورد اینکه چه زمانی می خواهید از بازار خارج شوید یا وارد شوید و پایبند بودن باعث می شود از تصمیمات عجولانه جلوگیری شود . برای معاملات کوتاه مدت هم ، تنطیم حد ضرر و سود و حفط آن ، باعث می شود متحمل ضررهای گزافی نشوید . پس لازم نیست که به طور مداوم فعالیت نهنگ ها را بررسی کنید و زمان زیادی برای بررسی آن بگذارید  .


وجود نهنگ ها خطرناک است ؟

خطر وجود نهنگ ها در بازار
خطر وجود نهنگ ها در بازار

جواب این سوال هم ” بله ” و هم ” خیر ” است . در مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام آن ها انگیزه کافی برای عملکرد درست را دارند اما اگر تعداد آن ها زیاد باشد ، شبکه به سمت متمرکز شدن پیش می رود . درمکانیزم اجماع گواه اثبات کار ، نهنگ ها می توانند بر قیمت یک ارز ، تاثیر منفی بگذارند .


خلاص شدن از شر نهنگ ها

این نوع کلاه برداری ها و دست کاری در بازار تنها مختص ارزهای دیجیتال نیست  اما ارتباط زیادی با بلوغ صنعت رمزنگاری دارد . وقتی بیت کوین فقط دو دلار بود و تعداد بسیار کمی از مردم آن را می خریدند ، هر مقدار قابل توجهی که در آن سرمایه گذاری می کردید ، اکنون بخش بزرگی از بازار را در دست می گرفتید . راه رها سازی بازار ارزهای رمزنگاری شده به 2 عامل نیاز دارد : عرضه بیشتر و شناخت. وقتی افراد بیشتری اقدام به خرید بیت کوین کنند ، نسبت نهنگ ها به کل دارندگان این ارز کاهش پیدا می کند و به مرور زمان نقش نهنگ ها کمتر می شود ، ما نمی توانیم بیت کوین را از نهنگ ها بگیریم اما می توانیم هم زمان با آن ها بخریم و بفروشیم . وقتی نهنگ  ها سعی در ایجاد وحشت فروش دارند باید با شناخت فعالیت آن ها اقدام به خرید کنیم .خرید دارایی آن ها هم از افت چشمگیر که می تواند باعث وحشت در بازار شود جلوگیری می کند و هم باعث کاهش دارایی آن ها می شود . اگر این کار را به مدت کافی انجام دهیم ، بازار تعادل خود را حفظ می کند و نهنگ های کمتری قادر به ایجاد موج در بازار هستند .


کلام آخر نهنگ بازار

نهنگ ها به عبارتی قدرت مند ترین سرمایه گذاران در بازار به حساب می آیند . احتمالا در آینده ایده ای برای جلوگیری از آن ها ارائه خواهد شد اما فعلا این مشکل در اولویت نبوده است . واقعیت این است که 25 درصد بیت کوین ها در گردش در دست 300 آدرس برتر بیت کوین است .

ممنون از اینکه تا پایان ” نهنگ بازار  ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز

لینک مطلب : http://bit.do/fMjKx


بیشتر بخوانید

 

نرگس ظفر

تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا