صرافی کوینکده
بلاک چین

دفتر کل توزیع شده چیست؟ | DLT چیست ؟

دفتر کل توزیع شده چیست؟ ، تاریخچه ای از دفتر کل توزیع شده ؛ از ابتدای تاریخ بشر، انسان برای ثبت اطلاعات به دفتر کل نیاز داشته است. چون به حافظه سپردن دارایی، معاملات، مالیات و … هم بسیار سخت است، هم می­تواند منجر به اختلاف نظر در آینده شود. بنابراین ثبت اطلاعات مالی بسیار حائز اهمیت است. ثبت اطلاعات در ابتدا با اشکال و خطوط بر روی سنگ و لوح ها انجام می­شد. در گذر تاریخ با ثبت اختراع خط، ثبت اطلاعات برخط انجام می­شد. در ادامه با اختراع کاغذ، اطلاعات بر روی کاغذ ثبت می­شد. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی و با ظهور رایانه ها اطلاعات در رایانه ها ثبت می­شد. هر روزه نرم افزارهای حسابداری جدیدی به بازار عرضه می­شود، که دفاتر کل حسابداری شرکتها، سازمانها، بانکها و … انجام میشود.  پول، امضا کتبی، صورت حساب، مهر و موم، گواهی نامه و حساب و کتاب های دفتری همه در این نرم افزارها قابل ثبت هستند.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

دفتر کل توزیع شده DLT چیست؟

در یک تعریف جامع و کامل می توان گفت که دفترکل سیستمی برای ثبت کردن تمامی رویدادهای مالی یک شرکت یا جامعه است.یعنی می توان از دفتر کل برای هر زمانی که یک تغییر مالی ایجاد می شود استفاده کرد.در سیستم های حسابداری در دفترکل همه ی تغییرات و رویدادهای مالی مربوط به دارایی ، سرمایه ،بدهی و هزینه های شرکت مربوطه ثبت می شود.بنابراین دفتر کل توزیع شده به معنای دفتر کلی که به اشتراک گذاشته می شود می باشد.برای روشن تر کردن موضوع با یک مثال ادامه می دهیم .

مثلا در ارز دیجیتال بیت کوین هر نود یا گره یک نسخه از دفترکل توزیع شده را دارد که در آن تمام تراکنش های ثبت شده قرار دارد و می تواند آن ها را مشاهده کند.پس به بیان ساده دفتر کل توزیع شده یک نوع پایگاه اطلاعاتی است که بین مشترکین (نودها ) به اشتراک گذاشته می شود.پس افرادی که دارای دسترسی در این پایگاه اطلاعاتی هستند می توانندهر لحظه دفترکل توزیع شده را مشاهده کنند.و در صورتی که نودی بخواهد تغییری ایجاد کند این تغییر برای همه مشترکین قابل مشاهده خواهد بود.و باید به تایید همه ان ها برسد.حال در این مثال که بیت کوین را در نظر گرفتیم تایید نودها منجر به استخراج خواهد شد.

در دفتر کل توزیع شده همه افرادی که عضو شبکه هستند قابلیت دسترسی به آن را دارند.در دفتر کل توزیع شده انواع دارایی های مالی مانند : پول قانونی ، پول الکترونیکی و یا پول فیزیکی پشتیبانی می شود.برای مثال از دفتر کل توزیع شده می توان در بازرسی از یک کارخانه استفاده کرد.به این صورت که مثلا مدیران این کارخانه از محل کارخانه دور هستند.بنابراین فردی را استخدام می کنند .این ناظر در هر بار نظارت از کارخانه دفترکل توزیع شده را بروزرسانی می کند که این بروزرسانی را تمام مشترکین در اینجا مدیران کارخانه در دفترکل توزیع شده مشاهده می کنند.


پیاده سازی دفتر کل توزیع شده به چه صورت است

در دفاتر کل اطلاعات روی یک سیستم ذخیره میشود و افراد به آن سیستم وصل میشوند تا به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. افرادی که به سیستم اصلی دسترسی داشته باشند، می توانند اطلاعات را پاک کنند یا اطلاعات را تغییر دهند. همچنین اگر مشکلی برای سیستم اصلی به وجود آید اطلاعات از دست می­رود. راهکار استفاده از دفتر کل توزیع شده یا DLT است که مخفف   Distributed Ledger Technology میباشد. در دفتر کل توزیع شده هر سیستم به عنوان یک گره یک نسخه کامل از دفتر کل را دارد. سپس هر فردی که یک تراکنش را پردازش میکند در مورد ثبت شدن یا نشدن اطلاعات رای میدهد. بعد توسط اکثریت افراد در شبکه رای گیری میشود و در صورت تایید ثبت میشود.

بیشتر بخوانید:  هزار مجوز ارز دیجیتال در کشور صادر شد

دفتر کل توزیع شده - پایگاه جامع زوم ارز

بلاک چین یکی از انواع دفتر کل توزیع شده است. هنگامی که بلاک ها دسته بندی میشود، هر بلاک توسط یک امضای دیجیتال رمزنگاری شده و به زنجیر بلاکها وصل میشود. این زنجیر یک لیست پیوسته از اطلاعات میباشد که ساختار بلاک چین فقط اجازه اضافه شدن اطلاعات به آن را میدهد. یکی از ویژگیهای بلاک چین برگشت ناپذیری هست و بعد از آن دیگر قابل تغییر نیست. متن باز بودن بلاک چین از دیگر ویژگیهای آن هست. هر کاربر می توان اطلاعاتی را به آن اضافه کند یا یک بلاک را بخواند یا یک گره به آن اضافه کند. همه ی بلاک چین نمونه ای از DLT ها هستند.


مزایا و معایب دفتر کل توزیع شده

مزایا و معایب دفتر کل توزیع شده
مزایا و معایب دفتر کل توزیع شده

علاوه بر امنیت دفاتر کل توزیع شده، مزیت دیگر دفاتر کل توزیع شده به سرور مرکزی خاصی متصل نیست و غیرمتمرکز است. کنترل و مدیریت کامل افراد بر اطلاعات مالی خودشان دیگر مزیت دفتر کل توزیع شده است. با توجه به مدیریت لحظه ای اطلاعات از بی نظمی جلوگیری می شود. هزینه ها و واسطه های اضافی برای امنیت و ارتباطات نیز حذف میشود.

معایب دفاتر کل توزیع شده پیچیده بودن مفهوم آن است که درک آن برای افراد عادی سخت است. با توجه به غیر قابل ویرایش و حذف کردن اطلاعات در دفاتر کل توزیع شده، خظاهای انسانی می تواند عیب دیگر این تکنولوژی باشد و قبل از ثبت اطلاعات و انجام تراکنش باید از صحت آن اطمینان کامل داشت.


امنیت دفتر کل توزیع شده

همانطور که در قسمت قبل گفته شد برای ایجاد تغییر در اطلاعات نیاز به تایید اکثریت شبکه می باشد. بنابراین یک هکر باید بالای 50 درصد شبکه را در اختیار داشته باشد تا بتواند تغییر مورد نظر خود را اعمال نماید. این امر عملا غیرممکن بنظر میرسد. میتوان نتیجه گرفت که امنیت دفاتر کل توزیع شده در مقابل هک و حملات سایبری بسیار بالاست.


چشم اندازی از تکنولوژی دفاتر کل

این تکنولوژی انقلاب بزرگی در بخش امور مالی است. بسیاری از موسسات مالی، دولتی می توانند از این تکنولوژی استفاده کنند. خدمات مالی، مالیات، خدمات شهرداری، رای گیری، صدور گذرنامه و … میتوانند با استفاده از دفاتر کل توزیع شده  ارزانتر و سریعتر ارائه شوند. انجام معامله بین طرفین بدون هزینه نیز عامل دیگر برای چشم انداز روشن این تکنولوژی است. بسیاری از دولت ها و شرکت ها در حال توسعه این تکنولوژی برای ارائه بهتر خدمات هستند. در هر صورت با استفاده بیشتر این تکنولوژی، مزایای بیشتری از آن نمایان خواهد شد و چشم انداز این تکنولوژی را روشن تر خواهد نمود.

ممنون از این که تا پایان “ دفتر کل توزیع شده ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. در صورتیکه در ایران از این تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده استفاده کنیم جهت قرار دادهای اقتصادی و شفافیت ایجاد کنیم بسیاری از فسادهای مالی اقتصادی از بین خواهد رفت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا