صرافی کوینکده
زوم ارز پدیا

کلید خصوصی چیست؟ | کلید عمومی چیست ؟ | تفاوت های کلید خصوصی و عمومی

کلید خصوصی و عمومی ، در هر کیف پول دیجیتالی یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی وجود دارد.کلید خصوصی را نمایانگر یک رمز ارز می دانند .یعنی هر کلید خصوصی نشان دهنده یک ارز دیجیتال است.کلید خصوصی باعث حفظ امنیت ارزهای دیجیتال می شود به این صورت که دسترسی افراد دیگر به سرمایه شما را از بین می برد.کلید عمومی در واقع همان آدرس ولت دیجیتالی شما است.اما باید بدانید کلید عمومی از روی کلید خصوصی ساخته می شود.با استفاده از کلید خصوصی است که شما می توانید موجودی ولت خود را برداشت کنید یا انتقال دهید .بنابراین بخاطر داشته باشید که حفظ و نگهداری کلید خصوصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.در ادامه همراه ما باشید تا با جزییات بیشتری از کلیدخصوصی و عمومی آشنا شوید .

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

کلید خصوصی چیست ؟

یک کلید خصوصی یک شکل پیچیده از رمزنگاری است، در واقع یک سری اعداد و حروف است که باعث می شود هکرها نتوانند آن را هک کنند .کلید خصوصی عضوی جدایی نا پذیر از بیت کوین و altcoin است و در مقابل سرقت و دسترسی غیرمجاز به صندوق ها کاربرها را کمک می کند.

این کلید همواره با یک کلید عمومی همراه است تا الگوریتم های رمزگذاری و رمزنگاری متن را تنظیم کند. به عنوان بخشی از رمزنگاری کلید عمومی در حین رمزگذاری کلید نامتقارن ایجاد شده و برای رمزگشایی و تبدیل پیام به یک قالب قابل خواندن استفاده می شود. کلیدهای عمومی و خصوصی برای برقراری ارتباط ایمن مانند ایمیل زوج هستند. یک کلید خصوصی به عنوان یک کلید مخفی نیز شناخته می شود.

کلید خصوصی

یک کلید خصوصی فقط با آغازگر کلید یا همان کلید عمومی به اشتراک گذاشته می شود، امنیت را تضمین می کند. به عنوان مثال ، A و B به ترتیب فرستنده پیام و گیرنده پیام را نشان می دهند. هرکدام کلیدهای عمومی و خصوصی خود را دارند. A ، پیام دهنده یا فرستنده پیام ، پیامی را برای B ارسال می کند. پیام A با کلید عمومی B رمزگذاری شده است ، در حالی که B از کلید خصوصی خود برای رمزگشایی پیام دریافتی A استفاده می کند.

از امضای دیجیتال یا گواهی دیجیتال استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که A فرستنده اصلی پیام است. برای تأیید این موضوع ، B از مراحل زیر استفاده می کند:

B برای رمزگشایی امضای دیجیتال از کلید عمومی A استفاده می کند ، زیرا قبلاً A باید از کلید خصوصی خود برای رمزگذاری امضای دیجیتال یا گواهی استفاده کند.

در صورت خواندن ، امضای دیجیتالی با مجوز صدور گواهینامه (CA) تأیید می شود.

خلاصه اینکه ارسال پیام های رمزگذاری شده مستلزم آن است که فرستنده از کلید عمومی گیرنده و کلید خصوصی خودش برای رمزگذاری گواهی دیجیتال استفاده کند. بنابراین ، گیرنده از کلید خصوصی خود برای رمزگشایی پیام استفاده می کند ، در حالی که از کلید عمومی فرستنده برای رمزگشایی گواهی دیجیتال استفاده می شود.


کلید عمومی چیست؟

رمزگذاری کلید عمومی یا رمزنگاری کلید عمومی ، روشی برای رمزگذاری داده ها با دو کلید مختلف و ساختن یکی از کلیدها ، کلید عمومی است که در دسترس هر کسی قرار دارد. کلید دیگر به عنوان کلید خصوصی شناخته می شود. داده های رمزگذاری شده با کلید عمومی فقط با کلید خصوصی رمزگشایی می شوند و داده های رمزگذاری شده با کلید خصوصی فقط با رمز عمومی قابل رمزگشایی هستند. رمزگذاری کلید عمومی همچنین به عنوان رمزگذاری نامتقارن شناخته می شود. از آن به ویژه برای TLS / SSL استفاده می شود ، که HTTPS را ممکن می کند.در رمزنگاری ، یک کلید اطلاعاتی است که برای وانمود کردن  داده ها به کار می رود تا تصادفی به نظر برسد. غالباً تعداد زیادی اعداد و حروف است. وقتی داده های بدون رمزگذاری ، که به آن متن ساده نیز گفته می شود ، با استفاده از کلید در یک الگوریتم رمزگذاری قرار می گیرند ، متن ساده به عنوان داده های تصادفی به نظر می رسد. با این حال ، هر کس دارای کلید مناسب برای رمزگشایی داده ها باشد ، می تواند آن را مجدداً به شکل متن ساده بیان کند.

بیشتر بخوانید: راهکارهای حفظ امنیت در صرافی های ارز دیجیتال

به عنوان مثال ، فرض کنید ما یک پیام ساده ” سلام ” را گرفته ایم و آن را با کلید رمزگذاری می کنیم. بیایید بگوییم که کلید ” 2jd8932kd8 ” است. “سلام “رمزگذاری شده با این کلید ، اکنون ” X5xJCSycg14 ” خوانده می شود ، که به نظر می رسد داده های زباله های تصادفی است. با این حال ، با رمزگشایی آن با همان کلید ، “سلام”  را برمی گردانیم.

متن  ساده + کلید  =   متن رمزگذاری شده

“سلام”+”2jd8932kd8″=”X5xJCSycg14”

متن  رمزگذاری شده + کلید  =   متن ساده

“2jd8932kd8″+”X5xJCSycg14″=”سلام”

این نمونه ای از رمزگذاری متقارن است که در آن فقط یک کلید استفاده می شود.


رمزگذاری کلید عمومی چگونه کار می کند؟

رمزنگاری کلید عمومی می تواند برای افراد ناآگاه پیچیده به نظر برسد. خوشبختانه نویسنده ای به نام Panayotis Vryonis با قیاسی روبرو شد که تقریباً به شرح زیر است.

یک صندوق عقب را با قفل تصور کنید که دو نفر ، باب و آلیس ، برای ارسال اسناد به عقب و جلو از آن استفاده می کنند. قفل معمولی فقط دو حالت دارد: قفل شده و قفل نشده.  هرکسی که دارای یک کپی از کلید باشد می تواند در صورت قفل بودن صندوق عقب را باز کند و بالعکس. وقتی باب صندوق عقب را قفل می کند و آن را به آلیس می فرستد ، می داند که آلیس می تواند از نسخه اصلی کلید برای باز کردن صندوق عقب استفاده کند. این در واقع این است که آنچه به عنوان رمزنگاری متقارن شناخته می شود کار می کند: از یک کلید مخفی برای رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می شود و هر دو طرف مکالمه از همان کلید استفاده می کنند.

کلید عمومی چگونه کار می کند
مثال

در عوض ، اکنون تصور کنید که باب یک نوع قفل مخصوص خود را به وجود می آورد. این قفل به جای دو حالت دارای سه حالت است:

 1. A قفل شده ، کلید تمام راه را به سمت چپ چرخاند
 2. B قفل نشده، در وسط نگه می دارد.
 3. C قفل شده است ، کلید را به سمت راست چرخانده است.

به جای یک کلید ، دو کلید با این قفل همراه هستند:

 • کلید شماره 1 فقط می تواند به سمت چپ بچرخد
 • کلید شماره 2 فقط می تواند به راست بپیچد

این بدان معناست که اگر صندوق عقب قفل شده است و کلید به موقعیت A تبدیل شده است ، فقط کلید شماره 2 می تواند با چرخاندن سمت راست ، به سمت موقعیت B (قفل) آن را باز کند. اگر زبانه قفل در موقعیت C قفل شده است ، فقط کلید شماره 1 می تواند با چرخاندن قفل به سمت چپ ، آن را به حالت B باز کند.

به عبارت دیگر ، هر کلید می تواند زبانه قفل را قفل کند – اما پس از قفل شدن ، فقط کلید دیگر می تواند آن را باز کند.

بیشتر بدانید: 4 توصیه جهت امنیت ارزهای دیجیتال

حال بیایید بگوییم که باب چند ده نسخه از کلید شماره 2 را می سازد ، کلید اصلی که فقط به راست می چرخد ​​، و آنها را با هر کسی که می شناسد و هر کسی که می خواهد نسخه ای بسازد ، به اشتراک می گذارد و آن را کلید عمومی خود می کند. او کلید شماره 1 را برای خودش نگه می دارد – این کلید خصوصی او است.

آلیس می تواند اطلاعات محرمانه باب را از طریق صندوق عقب ارسال کند و اطمینان داشته باشد که فقط باب می تواند آن را باز کند. وقتی آلیس صندوق عقب را با کلید عمومی قفل کرد ، که از چپ به راست می چرخد ​​، فقط یک کلید که می تواند به راست به چپ بپیچد می تواند آن را باز کند. این بدان معناست که فقط کلید خصوصی باب می تواند آن را باز کند.

آلیس می تواند اطمینان داشته باشد که اگر صندوق خصوصی آن قفل شده باشد ، صندوق عقب توسط باب باز می شود و نه شخص متخلف است. فقط یک کلید وجود دارد که می تواند صندوق عقب را به گونه ای قفل کند که قفل در جایگاه A قرار داشته باشد یا به سمت چپ برگردد: کلید خصوصی باب. درست است ، هر کسی می تواند با چرخاندن کلید به سمت راست ، آن را با کلید عمومی قفل کند ، اما تضمین می شود که  کلید صندوق عقب  فقط با باب است.

داده های ساده متن را برای صندوق عقب و کلیدهای رمزنگاری برای کلیدهای فیزیکی از این قیاس جایگزین کنید ، و اینگونه عمل می کند که رمزنگاری کلید عمومی است. فقط صاحب کلید خصوصی می تواند داده ها را رمزگذاری کند تا کلید عمومی آن را رمزگشایی کند. در ضمن ، هرکسی می تواند داده ها را با کلید عمومی رمزگذاری کند ، اما فقط مالک کلید خصوصی می تواند آن را رمزگشایی کند.

بنابراین ، هر کسی می تواند داده ها را به طور ایمن به صاحب کلید خصوصی ارسال کند. همچنین ، هر کسی می تواند تأیید کند که داده هایی که از صاحب کلید خصوصی دریافت می کنند در واقع از آن منبع است ، و نه از یک شخص متخلف!


چگونه TLS / SSL از رمزگذاری کلید عمومی استفاده می کند؟

رمزگذاری کلید عمومی برای برقراری ارتباطات ایمن از طریق اینترنت (از طریق HTTPS) بسیار مفید است. گواهی SSL / TLS یک وب سایت ، که به صورت عمومی به اشتراک گذاشته می شود ، حاوی کلید عمومی است ، و کلید خصوصی روی سرور مبدا نصب شده است – این وب سایت “متعلق” است.

دستگیره های TLS برای تأیید هویت سرور مبدا و تبادل داده هایی که برای تولید کلیدهای جلسه استفاده می شود از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کنند. یک الگوریتم تبادل کلید ، مانند RSA یا Diffie-Hellman ، از جفت کلید عمومی – خصوصی برای توافق بر سر کلیدهای جلسه استفاده می کند ، که پس از اتمام دست دادن ، برای رمزگذاری متقارن استفاده می شود. کاربرها و سرورها می توانند برای هر جلسه ارتباط با کلیدهای جلسه جدید توافق کنند ، به طوری که بازیگران بد قادر به رمزگشایی ارتباطات حتی در صورت شناسایی یا سرقت یکی از کلیدهای جلسه نیستند.

بیشتر بخوانید:  هش ریت HashRate چیست؟

جفت کلید عمومی و خصوصی از دو کلید رمزنگاری مرتبط با منحصر به فرد (در واقع اعداد تصادفی طولانی) تشکیل شده است. در زیر مثالی از کلید عمومی آورده شده است:

3048 0241 00C9 18FA CF8D EB2D EFD5 FD37 89B9 E069 EA97 FC20 5E35 F577 EE31 C4FB C6E4 4811 7D86 BC8F BAFA 362F 922B F01B 2F40 C744 2654 C0DD 2881 D673 CA2B 4003 C3D2013012

کلید عمومی همان چیزی است که از نام آن پیداست – عمومی. از طریق مخزن یا دایرکتوری قابل دسترسی در دسترس همگان است. از طرف دیگر ، کلید خصوصی باید نسبت به مالک مربوطه محرمانه بماند.


Comodo – مرجع صدور گواهینامه SSL

از آنجا که جفت کلید به لحاظ ریاضیات مرتبط است ، هر آنچه که با یک کلید عمومی رمزگذاری شده است فقط با کلید خصوصی مربوطه رمزگذاری می شود و برعکس.

به عنوان مثال ، اگر باب می خواهد داده های حساس را به آلیس ارسال کند ، و می خواهد مطمئن باشد که فقط آلیس ممکن است قادر به خواندن آن باشد ، داده ها را با کلید عمومی آلیس رمزگذاری می کند. تنها آلیس به کلید خصوصی مربوطه خود دسترسی دارد و در نتیجه تنها شخصی است که قابلیت رمزگشایی داده های رمزگذاری شده را به شکل اصلی خود دارد.


آدرس بیت کوین چیست و ارتباط آن با کلید عمومی و خصوصی چیست؟

ارتباط ادرس بیت کوین و کلید عمومی و خصوصی

آدرس بیت کوین رشته‌ای از اعداد و حروف است  که برای ارسال و به اشتراک گذاشتن بیت کوین استفاده می شود.این رشته نیمه عمومی یک جفت کلید نامتقارن است. قالب استاندارد برای آدرس بیت کوین P2PKH است  (pay to public key hash). کیف پول های دیجیتالی یا مشتری های بیت کوین آدرس هایی را از طریق عملیات رمزنگاری ایجاد می کنند: این نرم افزار از طریق الگوریتم امضای نامتقارن یک کلید خصوصی تولید می کند و سپس کلید عمومی را از طریق یک کلید خصوصی ایجاد می کند. کاربر با کلید خصوصی امضا می کند و آن امضا را با کلید عمومی تأیید می کند. با شروع تبادلات  بیت کوین ، مردم می توانستندارز را به آدرس IP ارسال کنند. این روش ،کاربر پسند بود اما متاسفانه هکر پسند و کاملا بدون امنیت بود. این روش به سرعت  قطع شد و آدرس بیت کوین به عنوان یک جایگزین امن تر ابداع شد. بیشتر ارزهای رمزنگاری شده دیگر نیز از فناوریهای مشابهی برای انتقال وجه استفاده می کنند. آدرس بیت کوین یک نوع آدرس بلاک چین است. ادرس بیت کوین، از  تاثیر  تابع هش یک طرفه بر روی کلیدهای عمومی وخصوصی به دست می ایند تا امنیت بالاتری داشته باشند. فرایند این تغییرات و ارتباط بین کلیدهای عمومی، خصوصی و آدرس بیت کوین را در شکل ساده  زیر می بینیم:

ارتباط کلیدهای عمومی خصوصی و آدرس بیت کوین


کلیدهای عمومی و خصوصی چگونه کار می کنند؟

کلید عمومی و خصوصی با هم به صورت جفت کار می کنند. همانطور که در بالا ذکر شد ، کلیدهای عمومی به طور گسترده پخش می شوند و کلیدهای خصوصی فقط برای مالک شناخته می شوند.

در اینجا مثالی از نحوه همکاری جفت کلید عمومی و خصوصی با هم آورده شده است:

باب می خواهد برای  آلیس یک ایمیل رمزگذاری شده بفرستد. برای این کار ، باب کلید عمومی آلیس را گرفته و پیام خود را برای او رمزگذاری می کند. سپس ، هنگامی که آلیس پیام را دریافت می کند ، کلید خصوصی را که فقط برای او شناخته شده است ، برای رمزگشایی پیام از باب می گیرد و آن را می خواند.

کلیدهای عمومی و خصوصی

اگرچه شرکتهای صاحب سرور ممکن است سعی کنند پیام را بخوانند ، اما به دلیل نداشتن کلید خصوصی برای رمزگشایی پیام ، قادر به انجام این کار نخواهند بود. فقط آلیس قادر به رمزگشایی پیام است زیرا او تنها شخصی است که کلید خصوصی دارد.

وقتی آلیس می خواهد پاسخ دهد ، او به سادگی روند را تکرار می کند ، پیام خود را با استفاده از کلید عمومی باب رمزگذاری می کند.


تفاوت بین کلید خصوصی و کلید عمومی

تفاوت کلید عمومی و خصوصی

رمزنگاری علمی است با  هدف مخفی نگه داشتن اطلاعات است. رمزنگاری به رمزنگاری متقارن ، رمزنگاری نامتقارن و هش  طبقه بندی می شود.

کلید های خصوصی:

در کلید خصوصی ، از همان کلید (کلید مخفی) برای رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می شود. در این کلید متقارن است زیرا تنها کلید کپی یا به اشتراک گذاری توسط طرف دیگر برای رمزگشایی متن رمزنگاری است. سریعتر از رمزنگاری کلید عمومی است.

کلید های عمومی:

در کلید عمومی از دو کلید استفاده می شود که یک کلید برای رمزگذاری استفاده می شود و یک کلید دیگر برای رمزگشایی استفاده می شود. یک کلید (کلید عمومی) برای رمزگذاری متن ساده برای تبدیل آن به متن رمزنگاری استفاده می شود و یک کلید دیگر (کلید خصوصی) توسط گیرنده برای رمزگشایی متن رمزنگاری برای خواندن پیام استفاده می شود.

چند تفاوت بین آنها را ذکر می کنیم:

 1. سریعتر از کلید عمومی است.
 2. در این کلید ، از همان کلید (کلید مخفی) و الگوریتم برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام استفاده می شود. در رمزنگاری کلید عمومی از دو کلید استفاده می شود ، یکی از کلیدها برای رمزگذاری استفاده می شود و دیگری برای رمزگشایی استفاده می شود.
 3. در رمزنگاری کلید خصوصی ، کلید به عنوان یک راز نگه داشته می شود. در رمزنگاری کلید عمومی ، یکی از دو کلید به عنوان یک راز نگه داشته می شود.
 4. کلید خصوصی متقارن است زیرا تنها یک کلید وجود دارد که کلید مخفی نامیده می شود. کلید عمومی نامتقارن است زیرا دو نوع کلید وجود دارد: کلید خصوصی و عمومی.
 5. در رمزنگاری  کلید خصوصی، فرستنده و گیرنده باید همان کلید را به اشتراک بگذارند. در رمزنگاری کلید عمومی ، فرستنده و گیرنده نیازی به اشتراک گذاری همان کلید ندارند.
 6. در رمزنگاری کلید خصوصی ، خصوصی است. در رمزنگاری کلید عمومی ، کلید عمومی می تواند عمومی و کلید خصوصی ،خصوصی باشد

نمونه هایی از رمزگذاری کلید خصوصی و عمومی

بسیاری از پروتکل ها مانند SSH ، OpenPGP ، S / MIME و SSL / TLS برای رمزنگاری و امضاهای دیجیتال به رمزنگاری نامتقارن تکیه دارند. همچنین در برنامه های نرم افزاری مانند مرورگرها برای ایجاد اتصالات ایمن از طریق شبکه ناامن مانند اینترنت استفاده می شود.

PreVeil یک پلتفرم  است که از کلیدهای عمومی و خصوصی برای رمزگذاری داده ها و ایجاد امضاهای دیجیتالی استفاده می کند. سایر برنامه های شناخته شده که از کلیدهای عمومی و خصوصی برای ایمن سازی پیام ها استفاده می کنند WhatsApp و Signal هستند.


کاربرد کلید خصوصی بیت کوین

کلید خصوصی بیت کوین ، برای انجام تراکنش‌های غیرقابل برگشت کاربرد دارد. این غیر قابل بازگشت بودن در تراکنش ها توسط امضای دیجیتالی کاملا منحصربه فرد  تضمین شده است. به همین دلیل احتمال کپی کردن و تقلب در آن غیر ممکن است.


بهترین راه برای نگهداری کلید خصوصی چیست؟

بهترین راه برای نگهداری کلید خصوصی


بازیابی بیت کوین ها از طریق کیف پول الکتروم

 پس از نصب برنامه کیف پول الکتروم، پنجره زیر باز می شود:

بازیابی بیت کوین ها از طریق کیف پول الکتروم

برای اینکه برای بازیابی بیت کوین های موجود در کیف این برنامه را نصب کردیم گزینه Import Bitcoin Addresses or Private keys را انتخاب می‌کنیم.

در پنجره بعدی باید در کادر سفید رنگ ، این کلید مربوط به بیت کوین خود را وارد کنیم و بعد next را انتخاب می کنیم.

بازیابی بیت کوین با الکتروم

در این صورت تمام بیت کوین های موجود در کیف پول خود در اینجا نمایش داده خواهد شد.

بازیابی بیت کوین در الکتروم


کیف پول استاندارد خود را با seed توسط الکتروم بازیابی کنید

1- با ایجاد یک فایل کیف پول جدید شروع کنید.

2- در پنجره بعدی ، نوع کیف پول را انتخاب کنید و سپس روی next کلیک کنید:

نوع کیف پول

همانطور که مشاهده می کنید Electrum از انواع مختلف کیف پول پشتیبانی می کند. شما باید همان نوع کیف پولی برای بازیابی مدنظرتان است،انتخاب کنید.در اینجا ما “کیف پول استاندارد” را انتخاب می کنیم.

3-در مرحله بعد الكتروم از شما می خواهد كه seed ، کیف پول را از كجا انتخاب كنید

برگرداندن seed

دراینجا ما “من seed ای دارم” را انتخاب می کنیم.

4-سپس کلمات seed خود را وارد کنید:

وارد کردن seed

هنگامی که کلمات seed معتبر را وارد کردید ، دکمه بعدی فعال می شود و می توانید به مرحله بعدی بروید.

توجه: اگر کلمات seed از یک کیف پول دیگر ، مانند کیف پول blockchain.info ، Bither یا Mycelium است ، باید گزینه option را انتخاب کنید و bip39 را بررسی کنید. اگر کلمات seed از کیف پول Bither است ، مطمئن شوید که عبارت مربوط به seed را با فضاها جایگزین کنید. در مرحله بعد گزینه  option،وقتی یک عبارت معتبر seed bip39 را وارد کنید، ” BIP39 checkcum OK ” را نشان می دهد .

5- اگر کلمات seed شما از یک کیف پول bip39 است (یعنی الکترون نیست) ، پنجره در زیر نشان داده می شود. گزینه “ legacy (p2pkh) ” را انتخاب کنید اگر  آدرس های موجود در کیف پول اصلی با 1 شروع می شود درغیر این صورت گزینه” p2sh-segwit “را انتخاب کنید  اگر با 3 شروع می شوئد. و گزینه

“native segwit”را انتخاب کنید اگر با “bc1” شروع می شوند.

مسیر مشتق شده seed

توجه داشته باشید که آخرین رقم در مسیر مشتق شده از  شماره حساب HD را نشان می دهد. اگر کیف پول بازیابی شده منعکس کننده همه موجودی  شما نیست ، روند بازیابی را با یک پرونده کیف پول جدید تکرار کنید و آخرین شماره را اضافه کنید. این کار را دوباره و دوباره انجام دهید تا زمانی که تمام حساب های HD را بازیابی کنید.

به عنوان مثال: m / 44 ‘/ 0’ / 1 ′ برای بازگرداندن حساب HD دوم ، m / 44 ‘/ 0’ / 2 ′ برای حساب سوم HD و غیره. توجه داشته باشید که نقل قول های داخل کوتیشن تک در ادرس بالا  اختیاری نیستند.

6-اکنون Electrum از شما می خواهد یک رمز عبور را برای محافظت از فایل کیف پول خود وارد کنید. این اختیاری است اما به شدت توصیه می شود:

پسورد

7-سرانجام آدرسهای شما را تولید می کند و پنجره الکتروم را نمایش می دهد:

کیف پول

ممنون از اینکه تا پایان ” کلید خصوصی و عمومی ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید:

25 دیدگاه

 1. سلام من مقداری ارز داخل کوینومی دارم الان رفتم ارزمو برداشت کنم زده دیگه از این ارز پشتیبانی نمیشه الان من چطوری ارزمو از کوینومی بکشم بیرون من کلید خصوصیم رو دارم ولی بلد نیستم ….حتما باید کیف پول رسمی همون ارزو دانلود کنم نام ارز nmc نیم کویین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا