تریدینگ و سرمایه گذاری در ارز های دیجیتالمفاهیم اولیه ترید

آربیتراژ Arbitrage چیست ؟ | آموزش آربیتراژ در ارز دیجیتال

آربیتراژ Arbitrage ، اگر در بازارهای مالی سررشته داشته باشید، حتماً اسم آربیتراژ به گوشتان خورده است و سؤالات متعددی در ذهنتان شکل‌گرفته استآربیتراژ درواقع یکی از راه‌های کسب درآمد در بازارهای مالی است. در این روش از اختلاف قیمت یک دارایی در بازارهای مختلف، می‌توان کسب سود کرد. در این مقاله با ما همراه باشید، تا به‌طور کامل با این استراتژی و روش‌های کسب درآمد از آن آشنا شوید.

سلام کریپتو

آربیتراژ چیست ؟

آربیتراژ چیست ؟
آشنایی با مفهوم آربیتراژ

آربیتراژ به معنای بهره‌گیری از اختلاف قیمت یک دارایی خاص در بازارهای مالی مختلف است. برای وقوع این پدیده، باید دارایی مربوطه حداقل در دو بازار، قیمت متفاوتی داشته باشد. در یک کلام روشی است که در آن معامله‌گر می‌تواند از عدم تعادل قیمت یک دارایی، در بازارهای مختلف کسب سود کندساده‌ترین روش آربیتراژ، خرید دارایی X در بازاری که قیمت آن کمتر است و فروش آن در بازاری که قیمت آن بالاتر است. با یک مثال ساده این موضوع را شفاف می‌کنم: فرض کنید قیمت سیب  در محله‌های پایین‌شهر کیلویی 3 هزار تومان است، اما همین سیب در بازارهای مجلل و فروشگاه‌ها باقیمت ۵ هزار تومان به فروش می‌رسدساده‌ترین راهی که برای کسب درآمد در بازار سیب به ذهن می‌رسد چیست؟ اینکه سیب را در بازار پایین‌شهر با کیلویی ۳٬۰۰۰ تومان بخرید و آن را در فروشگاه‌های لوکس باقیمت کیلویی ۵٬۰۰۰ تومان، بفروشید. با این روش شما توانسته‌اید حدود ۶۶ درصد کسب سود کنید بدون اینکه کار خاصی انجام دهید  . دقیقاً مشابه این کار را می‌توانید در بازارهای مالی انجام دهید.آربیتراژ از آن دسته از روش‌هایی است که به‌طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد  و احتمالاً یکی از قدیمی‌ترین استراتژی‌های موجود نیز هست.

به معامله‌گرانی که با این روش کسب سود می‌کنند، آربیتراژر (arbitrageurs) گفته می‌شودآربیتراژ با مفهوم تئوری کارایی بازار مغایرت دارد. این تئوری بیان می‌کند که برای اینکه بازارها کاملاً کارآمد باشند ؛ نباید اصلاً فرصتی برای آربیتراژ وجود داشته باشد و تمام بازارهایی که آن دارایی را عرضه می‌کنند، باید قیمت ثابتی برای آن ارائه دهند. همگرایی قیمت در بازارهای مختلف، کارایی بازار را اندازه‌گیری می‌کند. در هر دو  مدل قیمت‌گذاری دارایی‌ها (CAMP) و تئوری قیمت‌گذاری آربیتراژ، توضیح می‌دهند که  فرصت‌هایی که برای آربیتراژ پیش می‌آید به دلیل قیمت‌گذاری نادرست دارایی‌ها اتفاق می‌افتد. اگر فرصت‌ها به‌طور کامل بررسی شود، قیمت یک دارایی خاص باید در همه بازارها یکسان باشد.

وارن بافت و استراتژی آربیتراژ

نظر وارن بافت در باره آربیتراژ
نظر وارن بافت درباره آربیتراژ

وارن بافت که یکی از ثروتمندترین افراد جهان و سرمایه‌گذار مطرحی است در سن ۶ سالگی متوجه شد که می‌تواند از طریق آربیتراژ کسب سود کند. او یک بسته شش تایی کوکاکولا باقیمت ۲۵ سنت خرید و هر بطری را ۵ سنت فروخت و توانست به ازای هر پک شش تایی، ۵ سنت سود کندوارن بافت جوان متوجه شد که می‌تواند از تفاوت قیمت یک بسته شش‌تایی در مقابل آنچه مردم حاضر بودند برای یک بطری بپردازند، کسب سود کند.


مثالی دیگر از آربیتراژ

یک نمونه بسیار متداول، از فرصت‌های آربیتراژ گرفتن، استفاده از این استراتژی در بازارهای برون‌مرزی است. فرض کنید شخصی صاحب سهام شرکت ABC است که در بازار سهام TSX با ۱۰ دلار کانادا معامله می‌شود. در همان زمان، سهام ABC در بازار NYSE با ۸ دلار آمریکا  در حال معامله شدن است. نرخ ارز CAD/USD  نیز برابر با ۱٫۱ است. در ساده‌ترین روش، یک معامله‌گر می‌تواند، سهام ABC را از NYC به قیمت ۸ دلار آمریکا خریداری کند و سپس همین سهام در بازار TSX باقیمت 10 دلار کانادا به فروش برساند. در این حالت فرد معامله‌گر توانسته است به ازای هر سهم ۱٫۰۹ دلار سود کند.


شرایط لازم برای آربیتراژ گرفتن

شرایط لازم برای آربیتراژ گرفتن
شرایط لازم برای آربیتراژ گرفتن

در هر بازار و برای هر دارایی نمی‌توان آربیتراژ گرفت. تنها در شرایط زیر است که آربیتراژ گرفتن ممکن می‌شود:

صرافی ایرانی کارت

۱. عدم تعادل قیمت دارایی: این شرط اصلی برای آربیتراژ گرفتن است. عدم تعادل قیمت می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد.

  • در بازارهای مختلف دارایی یکسان با قیمت‌های مختلفی معامله شود.
  • دارایی‌های که جریان نقدی مشابهی دارند با قیمت‌های مختلفی معامله شوند.
  • دارایی خاصی باقیمت آتی شناخته‌شده، در حال حاضر باقیمتی متفاوت از انتظار جریان نقدی آینده، در حال معامله شدن است.

۲. اجرای معاملات هم‌زمان: خریدوفروش دارایی موردنظر، باید به‌طور همزمان انجام شود تا اختلاف قیمت ثبت شود. اگر معاملات هم‌زمان انجام نشود، قطعاً آربیتراژ گرفتن با خطرات قابل‌توجهی همراه خواهد بود.


معامله گری با آربیتراژ

معامله گری با آربیتراژ
معامله گری با آربیتراز

شاید این استراتژی برای کسب سود، بسیار ساده به نظر برسد، اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنها به این استراتژی اکتفا نمی‌کنند، چراکه با توجه به ترید آنلاین و سرعت‌بالای تغییر قیمت‌ها، فرصت آربیتراژ گرفتن تنها در کسری از ثانیه ایجاد می‌شود. اختلاف قیمت دارایی‌ها برای مدت‌زمان کوتاهی رخ می‌دهد. این اتفاق باعث شده است که کارایی بازارهای مالی بالا برود اما از طرفی فرصت آربیتراژ گرفتن بسیارکم می‌شود. استفاده از این استراتژی به‌طورکلی توسط مؤسسات مالی بزرگ استفاده می‌شود چراکه برای شناسایی فرصت‌ها و اجرای معاملات باید منابع زیادی در دسترس باشد، از طرفی برای سرمایه‌های اندک خیلی به‌صرفه نخواهد بود. این مؤسسات معمولاً  ابزارهای پیچیده مالی  را برای استفاده از این استراتژی به‌کار می‌برند.

نقاشی ها ازجمله دارایی‌هایی هستند که آربیتراژ گرفتن از آن‌ها بسیار سود ده است،  برای مثال نقاشی‌های یک نقاش معروف در یک کشور بسیار ارزان به فروش می‌رسد اما در کشوری دیگر، افراد حاضر هستند پول زیادی برای آن بپردازندیک فروشنده محصولات هنری می‌تواند با خرید نقاشی‌ها در کشوری که ارزان‌قیمت است و فروش آن در کشوری که قیمت بالاتری دارد، پول زیادی به‌دست آورد.


انواع آربیتراژ

انواع آربیتراز
انواع آربیتراز کدامند

درحالی‌که آربیتراژ معمولاً به فرصت‌های معاملاتی در بازارهای مالی اشاره دارد، سایر انواع فرصت‌های آربیتراژ نیز وجود دارد. انواع مختلف آربیتراژ عبارت‌اند از:

آربیتراژ ریسک، آربیتراژ خرده‌فروشی، آربیتراژ قابل‌تبدیل، آربیتراژ منفی و آربیتراژ آماری.

آربیتراژ ریسک (Risk): به این نوع آربیتراژ، merger هم گفته می‌شود. این نوع، یکی از استراتژی‌های محبوب بین صندوق‌های تأمینی استآربیتراژ ریسک در جریان ادغام دو سهام اتفاق می‌افتد. شخص سهام هدف را خریداری می کندو در کوتاه‌مدت بعد از ادغام شدن، آن را می‌فروشند.

آربیتراژ خرد (Retail arbitrage): درست مانند بازارهای مالی، آربیتراژ را می‌توان با محصولات سوپرمارکت‌ها هم انجام داد، دقیقاً مشابه کاری که وارن بافت در 6 سالگی به ذهنش خطور کرد. با نگاهی به eBay متوجه می‌شوید که صدها محصول خریداری‌شده در چین، به‌صورت آنلاین و باقیمتی بالاتر در بازارهای دیگر فروخته می‌شود.

آربیتراژ قابل‌تبدیل (Convertible): یکی دیگر از استراتژی‌های محبوب، همین نوع آربیتراژ استآربیتراژ قابل‌تبدیل شامل خرید یک اوراق بهادار قابل‌تبدیل و فروش کوتاه‌مدت سهام اصلی آن است.

آربیتراژ منفی (Negative arbitrage)به‌نوعی فرصت ازدست‌رفته گفته می‌شود، که نرخ بدهی که وام‌گیرنده پرداخت می‌کند  (به‌عنوان‌مثال یک ناشر اوراق قرضه) بالاتر از نرخ سود سرمایه‌گذاری آن وجه است.

آربیتراژ آماری (statistical arbitrage): به این نوع آربیتراژ، stat arb هم گفته می‌شودیک روش آربیتراژ است که شامل مدل‌های آماری پیچیده‌ای  برای یافتن فرصت‌های معامله در میان ابزارهای مالی با قیمت‌های مختلف بازار است. این مدل‌ها معمولاً مبتنی بر استراتژی‌های بازگشت متوسط هستند و به‌قدرت محاسباتی قابل‌توجهی نیاز دارند. آربیتراژ آماری شامل استفاده از مدل های داده کمی برای تجارت ارزهای دیجیتال است. یک ربات آربیتراژ آماری ممکن است صدها رمز ارز مختلف را یک باره معامله کند، و با احتیاط این احتمال را می دهد که ربات از یک تجارت مبتنی بر مدل ریاضی سود ببرد و در یک معامله طولانی یا کوتاه پیش می رود. به طور کلی، یک ربات به ارز دیجیتالی که عملکرد بسیار خوبی دارد نمره کم و در صورتی که عملکرد به خصوص بدی داشته باشد، نمره بالایی می دهد.

بیشتر بخوانید:  آموزش مارجین تریدینگ در بایننس | آموزش تصویری و گام به گام مارجین تریدینگ در بایننس

بین صرافی ها: یکی از روش های آربیتراژ ارز دیجیتال، خرید ارز رمز پایه از یک صرافی و سپس انتقال آن به صرافی دیگر است که ارز با قیمت بالاتری فروخته می شود. با این وجود چند مشکل در این روش وجود دارد. کارمزدهای انتقال یکی از مشکلات است، زیرا انتقال رمز ارزها از یک صرافی به صرافی دیگر کارمزدهایی را به همراه دارد.

یکی از راه هایی که آربیتراژها از کارمزدهای تراکنش ها استفاده می کنند، نگه داشتن ارز در دو صرافی مختلف است. یک کاربر با استفاده از این روش می تواند به طور همزمان ارز رمز نگاری شده را خریداری کند و بفروشد.

اما این موضوع چگونه ممکن است؟ برای مثال فرض کنید یک کاربر 30000 دلار آمریکا استیبل کوین در بایننس و یک بیت کوین در کوین بیس داشته باشد. هنگامی که بیت کوین در کوین بیس 30200 دلار ارزش دارد اما در بایننس فقط 30000 دلار ارزش دارد، آن فرد بیت کوین را با استفاده از استیبل کوین در بایننس خریداری می نماید و در کوین بیس می فروشد. در این زمان نه بیت کوین به دست می آورند و نه از دست می دهند، اما به دلیل گسترش در این دو صرافی، 200 دلار درامد کسب می کنند.

آربیتراژ مثلثی Triangular Arbitrage: این روش شامل گرفتن سه ارز رمز پایه مختلف و معامله تفاوت بین انها در یک صرافی

است. از آنجا که همه ی این معاملات در یک صرافی انجام می شود، کارمزد انتقالات مساله ای نیست. برای مثال، یک معامله گر ممکن است فرصتی در آربیتراژ شامل اتریوم، بیت کوین و ریپل ببیند. یک معامله گر ممکن است با فروش بیت کوین خود برای اتریوم، سپس با استفاده از آن اتریوم برای خرید ریپل، قبل از پایان خرید بیت کوین با XRP، از فرصت های آربیتراژ استفاده نماید. اگر استراتژی آنها منطقی باشد، در پایان معامله گر بیت کوین بیشتری نسبت به زمان شروع کار خواهد داشت.

آربیتراژ مالی غیرمتمرکز ( DeFi ): DeFi به پروتکل های مالی گفته می شود که بدون دخالت انسان به عنوان پروتکل های وام دهی عمل می کنند. معماری و طراحی پیشرفته آنها را برای آربیتراژ مناسب می کند.

هدف از این استراتژی جلب سود از بازده های مختلف ارائه شده توسط پروتکل های وام دهی است. اگر یک پلتفرم بازدهی 10 درصدی از بیت کوین ارائه دهد و دیگری سهم بازدهی 11 درصدی از بیت کوین ارائه دهد، در آن صورت یک معامله گر می تواند بازده خود را به یک بازده بالا تبدیل کند تا 1 درصد اضافی کسب کند. چندین پلتفرم این کار را به صورت خودکار انجام میدهند.

Yearn.finance، پروژه DeFi، به طور خودکار وجوه را از طریق پروتکل های مختلف مالی غیرمتمرکز جابجا می کند تا بهترین بازده را بدست اورد.


آیا فرصت آربیتراژ گرفتن با سرمایه های خرد هم وجود دارد ؟

ازنظر تئوری، فرصت آربیتراژ گرفتن برای معامله گران با سرمایه‌های اندک هم وجود دارد، اما در عمل دستیابی به آن بسیار دشوار است. رقابت گسترده میان کارگزاران، یکسان بودن قیمت یک دارایی را تضمین می‌کند و بسیاری از کارگزاران درواقع معاملات آربیتراژ را  بسیار محدود کردند. علاوه بر این اگر کارمزدها را در نظر بگیرید،  آربیتراژ گرفتن برای سرمایه‌های اندک، اصلاً به‌صرفه نخواهد بود.


آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

خب در متن بالا کاملا به موضوع آربیتراژ و توضیح گسترده آن پرداختیم ،آربیتراژ یک استراتژی معاملاتی است که در آن دارایی در یک بازار خریداری می شود بلافاصله در بازار دیگر با قیمت بالاتر فروخته می شود و از این اختلاف قیمت سود می برد. در دنیای ارزهای دیجیتال ، آربیتراژ گرفتن می تواند روش مناسبی برای کسب سود باشد ، چرا که صرافی های متعددی در این حوزه وجود دارد و نوسانات قیمت شدید همیشه در بازار وجود دارد . بنابراین عقلانی است که یک شخص این روش را برای کسب سود انتخاب کنند ، اما در کنار سود دهی باید این را بپذیرد که این روش همیشه سودده نیست و زمان ، عاملی است که به شدت روی آن تاثیر گذار است .

آربیتراژ ارزهای دیجیتال از رمز ارزها به عنوان دارایی مورد نظر استفاده می نماید. این استراتژی از نحوه قیمت ارزهای رمز نگاری شده در صرافی های مختلف بهره می برد. برای مثال فرض کنید در صرافی کوین بیس Coinbase، قیمت بیت کوین ممکن است 10،000 دلار باشد در خالی که در بایننس Binance قیمت آن 9800 دلار است. بهره برداری از این اختلاف قیمت، کلید آربیتراژ است. یک معامله گر می تواند بیت کوین را از صرافی بایننس بخرد و آن را به کوین بیس منتقل نماید و بیت کوین را بفروشد و حدود 200 دلار سود ببرد. اگر آربیتراژ از بازار به دزستی استفاده کند، سود بسیار زیادی خواهد داشت.

در ادامه این مقاله پلتفرم هایی که می توان از آن در دنیای ارزهای دیجیتال کسب درآمد کرد را بررسی می کنیم .

Arbitrage.Expert

یکی از بسترهایی که برای آربیتراژ گرفتن می توان از آن استفاده کرد ، وب سایت Arbitrage.Expert یک نسبخه پیشرفته ربات تریدر است .ربات های تریدر نرم افزارهایی هستند که به طور خودکار ، معاملات ارزهای دیجیتال را انجام می دهند ، مزایای استفاده از ربات ها این است که معاملات زودتر انجام می گیرد و آن ها با سرعت بیشتری اختلاف قیمت را در صرافی های مختلف را شناسایی می کنند .

Bitsgap

این ابزار قادر هست که آربیتراژ را هم با ارزهای فیات مثل دلار و یورو و هم با ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار دهد . از امنیت بالایی برخوردار است و تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می کند . شما می توانید حساب خود را هم با ارزهای فیات و هم با ارزهای دیجیتال باز کنید . این ابزار کاملا خودکار است و کارمزد آربیتراژ با توجه به سود شما است .

به جز پلتفرم هایی که در بالا معرفی شد ، ابزارهای زیاد دیگری نیز وجود دارند که می توان از آن ها برای آربیتراژ گرفتن استفاده کرد . با گسترش روز افزون ارزهای دیجیتال و جهانی شدن ، افزایش صرافی ها و ارز های دیجیتال، طبیعی است که هرروز پلتفرم های جدیدی برای معاملاتی بدین شکل معرفی شود و یا هرکسی بخواهد ربات تریدری نوشته و آن را به مردم عرضه کند ، اما هرکس باید دقت کند که درگیر کلاهبرداری ها نشود و از سایت های معتبر در این حوزه استفاده کند . از طرفی معامله گران زیادی هستند که آربیتراژ را به صورت دستی انجام می دهند چرا که استفاده از ربات ها می تواند خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد .


خطرات معاملات آربیتراژی

خطرات مختلفی در ارتباط با معاملات آربیتراژ وجود دارد. یکی از این موارد تاخیر در انجام سفارش است. تاخیر زمانی اتفاق می افتد که کاربر برای خرید رمز ارز سفارش می دهد، اما اندازه سفارش از ارزان ترین پیشنهاد بزرگتر است و باعث تاخیر سفارش می شود و هزینه ان بیش از هزینه پیش بینی شده است. این یک معضل برای تریدرها است. خصوصا اینکه حاشیه آنقد کم است که با یک تاخیر می توان سود بالقوه را از بین برد.

حرکت قیمت یکی دیگر از خطرات مرتبط با آربیتراژ است. تریدرها باید به صورت سریع معاملات خود را انجام دهند زیرا ممکن است در عرض چند ثانیه قیمت ها گسترش یابد.


کلام آخر آربیتراژ Arbitrage

به‌طورکلی آربیتراژ گرفتن، می‌تواند یکی از روش‌های مناسب برای کسب سود در بازارهای مالی ازجمله بازار ارزهای دیجیتال باشد، اما لازم به ذکر است که شاید روش مناسبی برای سرمایه‌های اندک نباشد چراکه کارمزدها بالا است و در عمل روش به صرفه‌ای نیست. در دنیای ارزهای دیجیتال نیز شما می‌توانید با خرید یک ارز در صرافی و فروش آن در صرافی دیگر، کسب سود کنید.

ممنون از اینکه تا پایان “ آربیتراژ Arbitrage  ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

نرگس ظفر

تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس

نوشته های مشابه

15 دیدگاه

    1. باید یک ارز را در صرافی مثلا x داشته باشید و آن را در صرافی که قیمت بالاتری ارائه می دهد منتقل کنید و بفروشید .که لازه این کار نیز داشتن حساب در چندینم صرافی است.

  1. سلام خانم مطلالب عالیه یک لطفی میکنید بگید تو نرافزار بیت گپ چجوری اجازه برداشت بدم میخوام اربیتراژ خودکار بگیرم ولی نمیشه میشه راهنمایی کنید چجوری خودکارش کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا