زوم ارز پدیا

BFT چیست ؟ | آشنایی با تحمل خطای بیزانس Byzantine fault Tolerance

تحمل خطای بیزانس  (BFT) ، از زمان تاسیس بیت کوین در سال 2008 ، به عنوان یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا ، رمزارزهای بسیاری ایجاد شده اند که یک نکته تقریبا در همه ارزها وجود دارد و آن استفاده از بلاک چین به عنوان هسته اصلی ساختار آن ها است .

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

به استثنای چند مورد ، بلاکچین ها غیرمتمرکز طراحی شده اند و به عنوان یک دفتر توزیع کل کار می کنند و توسط یک شبکه توزیع شده ای از نودهای رایانه ای ، نگه داری می شوند . بنابراین فناوری بلاکچین موفق شد که سیستم های اقتصادی را یه گونه ای طراحی کند که نیازی به وجود واسطه ها نباشد  و همه چیز کاملا شفاف و قابل اعتماد باشد .در نهایت ارزهای رمزنگاری شده به عنوان جایگزین مناسبی برای سیستم های سنتی مالی و پرداختی پذیرفته خواهند شد .

مانند اکثر سیستم های محاسباتی که توزیع شده است ، شرکت کنندگان در یک دفترکل توزیع شده نیز باید به طور منظم در مورد وضعیت فعلی بلاک چین توافق کنند ، این همان چیزی است که ما آن را مکانیزم اجماع می نامیم . با این حال رسیدن به یک مکانیزم اجماع مناسب ،اصلا کار ساده ای نیست . حال این سوال پیش می آید که اگر برخی نودهای شبکه رفتار صادقانه ای نداشته باشند و یا درست عمل نکنند ، چگونه مکانیزم اجماع به درستی انجام شود ؟این مشکل باعث ایجاد یک سوال اساسی شد که مشکل Byzantine General نام دارد . پاسخ این سوال باعث تولد یک بحث جدیدی به اسم Byzantine fault tolerance شد .

کوین کده

مشکل Byzantine General یا ژنرال های بیزانس چیست ؟

تحمل خطای بیزانس  (BFT) چیست
تحمل خطای بیزانس  (BFT) چیست؟

مشکل ژنرالهای بیزانس نخستین بار در سال 1982 مطرح شد ، این معضل نشان می داد که گروهی از ژنرال های بیزانس هنگام تلاش برای توافق حرکت بعدی خود ، دارای مشکلات ارتباطی بودند . در زمانی که هرکدام از ژنرال ها ارتش خاص خود را داشتند و هر گروه در مکان های مختلف در اطراف شهری قصد حمله داشتند ، ژنرال ها باید در مورد حمله یا عقب نشینی به توافق می رسیدند ، مهم نبود که در نهایت حمله می کردند یا خیر ، مهم این بود که در نهایت به توافق یا اجماع برسند .بنابراین شرایط به شرح زیر است :

هر ژنرال باید تصمیم بگیرد که حمله کند یا عقب نشینی داشته باشد ؟

پس از تصمیم گیری نمی تواند آن را تغییر دهد.

همه ژنرال ها باید در مورد یک تصمیم به توافق برسند و آن را به صورت هماهنگ اجرا کنند .

مشکلات ارتباطی که در بالا ذکر شد مربوط به این واقعیت است که یک ژنرال فقط از طریق پیام هایی که توسط پیک  ارسال می شود ، قادر به برقراری ارتباط با دیگری است . بنابراین چالش اصلی مشکل ژنرال های بیزانس این بود که پیام ها با تاخیر می رسیدند ، از بین می رفتند و یا به اشتباه منتقل می شدند . علاوه بر این ، حتی اگر پیامی با موفقیت تحویل داده می شد ، یک یا چند ژنرال ممکن بود به هر دلیلی با سوء نیت عمل کنند و یا یک پیام جعلی برای سایر ژنرال ها ارسال کنند که منجر به شکست کامل شود .

بیشتر بخوانید:  ردیابی ماینر | آیا امکان ردیابی ماینرها وجود دارد؟

اگر این مشکل را به بلاکچین تعمیم دهیم ، هریک  از نودهای شبکه نشان دهنده یکی از ارتش ها است و همه ی نودها که همان ژنرال ها هستند باید در مورد وضعیت فعلی بلاکچین به توافق برسند . به بیان دیگر ، اکثر شرکت کنندگان در یک شبکه توزیع شده یا همان بلاکچین باید توافق کرده و یک عمل را انجام دهند تا نهایتا بلاک موردنظر ساخته شود . بنابراین راه دستیابی به اتفاق نظر در این نوع سیستم های توزیع شده در این است که 2/3 نودهای شبکه یک نظر را داشته باشند . حال اگر اکثریت نودهای شبکه تصمیم بگیرند که اقدام مخربی داشته باشند ، سیستم در معرض خطر قرار خواهد گرفت .(حمله 51 درصد )


BFT (Byzantine fault Tolerance) یا تحمل خطای بیزانس به چه معنا است ؟

تحمل خطای بیزانس یا BFT خاصیت سیستمی است که قادر به مقاومت در برابر شکست های ناشی از مسئله ژنرال بیزانس است ، در واقع این بدان معنا است که اگر برخی از گره ها کار بیافتد یا بد عمل کنند ، یک سیستم BFT قادر به ادامه کار خواهد بود . بیش از یک راه ممکن برای مسئله ژنرال هاای بیزانس وجود دارد ، بنابراین چندین روش نیز برای ساخت BFT است . به همین ترتیب رویکردهای مختلفی برای دستیابی به تحمل خطای بیزانس یا BFT وجود دارد و همین موضوع باعث می شود که مکانیزم های احماع مختلفی شکل بگیرد .

مکانیزم اجماع BNB

مکانیزم اجماع BNB
مکانیزم اجماع BNB

بلاکچین Binance از مکانیزم اجماع Tendermint BFT استفاده می کند . این سیستم شامل چندین نوع گره است :گره های اعتبارسنج که تراکنش هارا تایید می کنند ، گره های شاهد که شاهد روند اجماع هستند و معاملات را به گره های دیگر منتقل می کنند و گره های شتاب دهنده که متعلق به سازمان ها هستند و روند تایید معامله را تسریع می کنند .


کلام آخر تحمل خطای بیزانس  (BFT)

مشکل ژنرال بیزانس یک معضل جذاب است که باعث به وجود آمدن سیستم های BFT شد ، که به طور گسترده و در حالات مختلفی اعمال می شود . فراتر از بحث بلاکچین ، چند مورد استفاده از سیستم های BFT در صنایع هواپیمایی ، فضایی و انرژی هسته ای  است . در چهارچوب ارزهای رمزنگاری شده ، داشتن یک ارتباط کارآمد همراه با یک مکانیزم اجماع خوب برای هر اکوسیستم بلاکچین حیاتی است . ایمن سازی این سیستم ها ، یک تلاش مداوم است و الگوریتم های اجماع موجود هنوز نتوانسته اند مشکلاتی مثل مقیاس پذیری را به صورت کامل حل کنند . باین وجود ، مکانیزم اجماع PoS و PoW به عنوان سیستم های BFT رویکردهای بسیار جالبی هستند .

ممنون از اینکه تا پایان ” تحمل خطای بیزانس  (BFT) ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز

لینک مطلب :


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا