ارزهای دیجیتال

ارز کاردانو ADA چیست ؟ | بررسی ویدیویی ارز دیجیتال کاردانو Cardano

ارز کاردانو ADA، در این مطلب می خواهیم به بررسی ارز دیجیتال کاردانو (cardano) بپردازیم .ارز دیجیتال کاردانو مبتنی بر شبکه بلاکچین است و نماد این ارز (ADA) می باشد.از رقبای کاردانو می توان به اتریوم (ETH) و ایاس (EOS) اشاره کرد .از اهداف این شبکه می توان به قرار دادهای هوشمند و ساخت برنامه های غیرمتمرکز DAPP و انتقال ارز های دیجیتال اشاره کرد.در ادامه به بررسی دقیق تر ارز دیجیتال کاردانو می پردازیم .

سلام کریپتو

آشنایی با ارز دیجیتال کاردانو ADA

 

 


کاردانو چیست ؟

کاردانو چیست؟
کاردانو چیست ؟

ارز دیجیتال کاردانو (cardano) که نماد آن ADA  است.در سال 2015 به صورت ICO بازار های ارز دیجیتال ورود کرده است و در سال 2017 در صرافی های مختلف لیست شده است.این ارز نیز به روش شبکه بلاک چین است و می توان روی این بلاکچین نیز قرار دادهای هوشمند را ایجاد و اجرا کرد.از آنجایی پروژه کاردانو خود را پیشگام در نسل سوم بلاکچین می دانند ، ادعا می کنند که سرعت و کارمزد تراکنس های این شبکه بسیار بهتر از بلاکچین اتریوم است.همچنین برنامه های غیرمتمرکز بر روی این شبکه بلاکچین را هیچ فردی نمی تواند متوقف کند.

می توان گفت کاردانو یک پلتفرم اثبات سهام است و هدف آن اجازه دادن به تغییر دهندگان – مبتکران برای ایجاد تعغییرات مثبت جهانی است . این بدین منظور است که کاردانو در پلتفرم خود اجازه نوشتن قرار داد های هوشمند را می دهد تا افزاد بتواند قرار داد های هوشمند خود را در این ساختار پیاده کنند .این پروزه (open source )  یا همان متن باز است .  هدف اصلی این پروژه راه اندازه برنامه های غیر متمرکز . قرار داد های هوشمند است .

صرافی ایرانی کارت

سازنده کاردان به دنبال حل بسیاری از مشکلات صنعت بلاکچین از طریق راه حل های زیر است :

 1. از آنجایی که سازنده اتریوم یک ریاضیدان نیز هست وی به دنبال ین است که خیلی از مشکلات بلاکچین را با ریاضی حل کند تا بتواند از حملات هکری دور باشد و امنیت بسیار بالاییی داشته باشد .
 2. جدا کردن لایه های حسابداری و محاسباتی در بلاکچین خود
 3. ساخت متد جدید رای گیری برای دارندگان ارزدیجیتال
 4. ابداع یک مکانیسمی برای بالا بردن مقیاس پذیری

به عبارتی می توان گفت کاردانو از رقبا اتریوم – ایاس  و دیپر پلتفرم های قرار داد های هوشمند است .اما از انجایی که موسسان کاردانو ژاپنی هستند این پروژه بسیار شبیه پروژه اتریوم می باشد . با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در نسل سوم بلاکچین می داند .


تاریخچه ارز دیجیتال کاردانو

تاریخچه کاردانو
بررسی تاریخچه ارز کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 آغاز به کار کرد این پروژه بعد از تحقیق های فراوان توانست ایراد های مقیاس پذیری در بیت کوین وهمچنین قرار دادهای هوشمند در اتریوم را برطرف کند. ایجاد کننده پروژه کاردانو چارز هاسکینسون است . که این فرد خودش یکی از توسعه دهندگان پروژه اتریوم بوده است.و همچنین سه شرکت بزرگ به نام های  IOHK و Emurgo و The Cardano Foundation بر روی پروژه کاردانو کار می کنند.اما به دلیل متن باز بودن پروژه ، تیم های زیادی بر روی این پروژه ها مشغول به کار هستند.


موسسان کاردانو (ADA) چه افرادی بودند ؟

کاردانو توسط شخصی بنام چارلز هوسکینوس تاسیس شد ، وی همچنان یکی از بنیانگذاران شبکه اتریوم بود. همچنین وی مدیر عامل شرکت IOHK  است این شرکت همان سازنده بلاکچین کاردانو می باشد .

در مصاحبه ای که با چارلز در باره رمز ارز ها شده است ، ایشون بیان کرده است که از سال 2011 چارلز با ارز های رمزنگاری شده اشنا شده است . که در ان سال ها سرگرم ماین رمز ارز ها و همچنین ترید آنها بوده است . وی بیان کرد که اولین مشارکت حرفه ای وی در صنعت رمز ارز ها در سال 2013 اتفاق افتاده است . که دوره ای درباره بیت کوین برگزار کرد که حدود 80000 دانشجو در اسن دوره حضور داشتند .همچنین هوسکینوس علاوه بر اینکه یک کارآفرین است ، ریاضیدان نیز است .


بلاکچین کاردانو از نسل سوم است ؟

 

به گفته موسس کاردانو سه نسل از بلاکچین را گذراندیم که ما در ادامه مشا را با این سه نسل از بلاکچین آشنا خواهیم کرد .

 1. اولین نسل از بلاکچین مربوط به بیت کوین است و همچنین تراکنش های مالی که از طریق آن انجام می شود .
 2. در نسل دو قرار داد های هوشمند در اتریوم معرفی شد که با این حرکت اتریوم مشکل بلاکچین نسل اول حل شد . پس به نوعی می توان گفت اتریوم نقطه عطف بلاکچین های نسل دوم است . با این حال این نسل مشکلات خاص خود را داشت .
 3. نسل سوم آمد که مشکلات بلاکچین نسل دوم را حل کند ، یکی از بزرگترین مشکلات نسل دو ، مشکل مقیاس پذیری آن بود . پس بلاکچین نسل سوم باید خصوصیت های دو نسل قبل را داشت به همراه اینکه مشکل مقیاس پذیری هم حل میشد،به عبارتی کاردانو با داشتن خصوصیات دو نسل قبل مشکل مقیاس پذیری را حل کرد و خود را جدیدترین نسل از بلاکچین معرفی کرد . و همچنین کاردانو در تلاش است برای یک پایداری ماندگار و همچنین قابلیت همکاری بین سیستم های مختلف.

معماری بلاکچین کاردانو چگونه است ؟

 

حال می خواهیم بلاکچین کاردانو را کمی فنی تر بررسی کنیم . بلاکچین کاردانو از دو هسته یا core  اصلی شکل گرفته است .

 1. لایه حسابداری
 2. لایه محاسباتی

منظور از لایه حسابداری این است که به دارندگان رمز ارز ADA  این امکان را می دهد تا مبادله رمز ارز خود خود را در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه یا همان کارمزد انجام دهند .اصطلاحا به این لایه لایه پرداخت ((Cardano Settlement Layer-CSL)گفته می شود .

لایه دیگر که لایه محاسباتی نام دارد . از مجموعه ای پروتکل های پیچیده تشکیل شده است .که ستون و چارچوب اصلی بلاکچین کاردانو را شکل دادند . در واقع قرار داد های هوشمند یا همان Smart Contract  در لایه محاسباتی اجرا می شوند.شایان ذکر است که زبان برنامه نویسی کاردانو هسکل (Haskell )است . این زبان یکی از زبان های برنامه نویسی ایمن و شناخته شده در جهان است .


چه چیزی کاردانو را منحصر بفرد کرد ؟

 کاردانو یکی از بزرگترین زنجیره های بلوکی است که با موفقیت از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می کند . که انرژی کمتری را نسبت به الگوریتم اثبات کار را دارد . در سال 2020 کاردانو یک نسخه جدید خود را بنام shelley  را راه اندازی کرد که همین باعث افزایش قیمت کاردانو شد . که هدف این اپدیت ساخت زنجیره بلوک خود 50 تا 100 برابر نسبت به سایر بلاکچین های بزرگ است . در آن زمان مدیر عامل این شرکت پیش بینی کرد که این امر زمینه را برای فعالیت صدها دارایی در شبکه کاردانو را فراهم می کند .


تعداد کوین در گردش کاردانو چه تعدادی است ؟

حداکثر تعداد کوینی که تعریف شده است 45  میلیاد کاردانو است . که در ابتدا در سال های 2015 تا 2017 پنج دور فروش عمومی توکن برگزار شد . با راه اندازی شبکه حدودا 2.5 میلیارد کاردانو به IOHK  اختصاص یافت . و همچنین 201 میلیاد کاردانو به یک شرکت فناوری بلاکچین که به این پروژه کمک می کرد اختصاص یافت . و حدود 648 میلیون کاردانو به بنیاد غیر انتفایی کاردانو اعطا شد که هدف آن ارتقا پروژه و همچنین افزایش سطح پذیرش بود .

به طور کلی می توان گفت حدود 16 درصد از کل توکن های ADA  به بنیانگذاران این پروژه اختصاص یافت و حدود 84 درصد از این توکن ها بین سرمایه گذاران این پروژه تقسیم شد.


روند قیمتی کاردانو

نمودار قیمتی کاردانو
نمودار قیمتی کاردانو

در زمان نگارش این مقاله روند قیمتی کاردانو 0.43 دلار می باشد و حجم معاملات 24 ساعت گذشته این ارز 3 میلیارد و 193 میلیون و 161 هزارو 348 دلار است . و رتبه بندی این رمز ارز در کوین مارکت کپ 6 می باشد و ارزش بازار این ارز 10617707001 دلار است .

اگر بخواهیم روند قیمتی کاردانو را شرح دهیم باید بگوییم این ارز در سال 2017 حدود قیمتی 0.02 دلار را داشت که آرام آرام شروع به رشد کرد و در سال 20178 به اوج قیمتی خود که حدود 1 دلار بود رسید و سپس شروع به ریزش وحشتناکی کرد به طوری که دوباره در سال 2019 حدود 0.04 دلار معامله می شد.و سپس در سال 2020 این رمز ارز شروع مجدد خود را آغاز کرد به طوری که قیمت از 0.04 دلار به حدود قیمتی 0.33 دلار در حال حاضر رسید . (این روند قیمت در تاریخ 4 بهمن سال 99 نوشته شده است )

بیشتر بخوانید:  ارز برگر Burger | بررسی ارز دیجیتال برگر Burger

از آنجایی که این پروژه بسیار شبیه پروژه اتریوم می باشد و همچنین توسعه دهندگان این پروژه ژاپنی هستند .اصطلاحا با کاردانو “اترویم ژاپنی ” می گویند.و از نظر سایت زوم ارز این پروژه بسیار قوی و آینده قیمتی خوبی دارد.


عملکرد کاردانو چگونه است؟

نحوه عملکرد کاردانو
نحوه عملکرد کاردانو

همانطور که میدانید بیت کوین برای تایید تراکنش های خود از proof of work  استفاده می کند .اما کاردانو از اثبات کار برای تایید تراکنش های خود استفاده نمی کند بلکه از الگوریتم proof of stake  یا الگوریتم اثبات سهام بهره می برد.منظور از اثبات سهام یعنی برای تایید تراکش ها دیگر نیاز قدرت محاسباتی ندارد ، افراد به ازای میزان دارایی که در اختیار شبکه قرار می دهند می توانند در تایید تراکنش ها شرکت کنند.


بررسی امنیت شبکه کاردانو

بررسی امنیت کاردانو
بررسی امنیت کاردانو

کاردانو از طریق یک پروتکل POS  سازگار و قابل اطمینان بنام   Ouroboros شناخته می شود ، ایمن است .  این پروژه ادعا می کند که ضمانت های امنیتی را که توسط الگوریتم POW  ارائه می شود را بهبود می بخشد و همچنین مدعی است که چهار برابر کار آمدتر از بیت کوین است . به طور کلی هدف Ouroboros  دستیابی به رشد پایدار و اخلاقی است .

پس می توان گفت بزرگترین مزیت اوربوروس ، امنیت محاسبات آن در انتخاب اعتبارسنج ها است . خیلی از بلاکچین ها ادعا می کنند اعتبار سنج ها به صورت تصادفی برگزیده یم شوند اما هیچ کدام نمی توانند یک تئوری منطقی برای ادعای خودشان بیان کنند . اما کاردانو انتخاب تصادفی بودن اعتبارسنج هاشو با اوروبوس اثبات کرد


کیف پول های کاردانو

کیف پول های کاردانو
لیست کیف پول های کاردانو

برای انتخاب کیف پول دیجیتالی مناسب برای سرمایه دیجیتالی خود باید به چند نکته توجه کنید.

 • تولیدکنندگان کیف پول باید با آپدیت های مداوم عملکرد آن را بهبود ببخشند
 • کارکردن با آن راحت و آسان باشد.
 • برای انتخاب کیف پول برای کاردانو مطمئن شوید که کیف پول مورد نظر ارزدیجیتال کاردانو را پشتیبانی کند
 • حتما کیف پول های با امنیت بالا را انتخاب کنید.
 • از سیستم پشتیبانی خوبی برخوردار باشد.

کیف پول لجر نانو ایکس ledger nano x

کیف پول سخت افزاری ledger nano x جزو کیف پول های سخت افزاری است.این کیف پول ها از لحاظ امنیت بهتر از همه کیف پول های موجود هستند.و برای ذخیره بلند مدت سرمایه دیجیتالی بسیار مناسب هستند.ارزهای دیجیتال زیادی را پوشش می دهد بیش از هزار ارزدیجیتال.

کیف پول ledger nano s

این کیف پول نیز درجه امنیت بالایی دارد.حدود 700 ارزدیجیتال را پوشش می دهد که کاردانو هم جزو آن هاست.با ایجاد نسخه پشتیبان و استفاده از پین و احراز هویت دو مرحله ای امنیت آن را بهبود بخشیده است.

کیف پول ترزور Trezor

مدل T این کیف پول از کاردانو و بیش از 100 ارزدیجیتالی دیگر پشتیبانی می کند.رابط کاربری آن ساده است و افراد تازه کار هم می توانند از آن استفاده کنند.

کیف پول رسمی کاردانو Deadalus

این کیف پول رسمی خود ارزدیجیتال کاردانو است.این کیف پول فقط برای نسخه دسکتاپ در دسترس است و برای ویندوز و مک قابل دسترسی می باشد.نسخه های اندروید و ای او اس این کیف پول در حال ورود به بازار است.

کیف پول کاردانو آنلاین یا تحت وب

نام آن Adalite است البته در گذشته با نام cardanolite شناخته می شد.این کیف پول تحت وب است.برای استفاده از این کیف پول به نصب یا ثبت نام در جایی نیاز ندارید .فقط با مراجعه به سایت adalite.io می توانید از این کیف پول استفاده کنید.

کیف پول  موبایلی Infinito

این کیف پول برای نسخه های اندروید و آی او اس در دسترس است .با استفاده از این کیف پول می توانید ارزدیجیتال ذخیره ،ارسال و دریافت کنید.از ارزهای دیجیتال بیت کوین ،اتریوم ،بیت کوین کش ،ایاس و نئو پشتیبانی می کند.


کدام صرافی ها از کاردانو پشتیبانی می کنند ؟

صرافی های پشتیبانی کننده کاردانو
صرافی های پشتیبانی کننده کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو جزو 10 ارز برتر می باشد که حجم معاملات بسیار خوبی دارد . به دلیل اعتبار ارز دیجیتال کردانو صرافی های دیجیتال زیادی از این ارز پشتیبانی می کنند . گر بخواهیم 5 تا از صرافی هایی که در زمان نگارش ین مقاله بیشترین معاملات ارز  دیجیتال کاردانو را شامل می شوند ، نام ببریم ، به شرح زیر است : (معرفی این صرافی های بر اساس گزارش سایت ک.ین مارکت کپ می باشد .)

 1. Binance
 2. VCC Exchange
 3. HitBTC
 4. Upbit
 5. Bitrue

خرید و فروش کاردانو

خرید و فروش کاردانو
خرید و فروش کاردانو چگونه است؟

برای خرید ارز دیجیتال کاردانو می توانید به صرافی های ارز دیجیتال مراجعه نمایید. که بهتر است به سراغ صرافی هایی بروید که دارای احراز هویت هستند.سپس در آن صرافی شما می توانید ارز دیجیتال کاردانو را خرید نمایید یااینکه می توانید تتر یا بیت کوین خریداری کرده واز طریق صرافی های جهانی که دارای کارمزد پایین تری هستند . ارز تتر یا بیت کوین خود را به کاردانو تبدیل نمایید.

ما در مقاله انواع صرافی های ارز دیجیتال تعدادی از صرافی های خارجی را به شما معرفی کرده ایم که شما می توانید با ثبت نام در این صرافی ها به راحتی به ترید ارز های خود بپردازید.البته شایان ذکر است که برای اتصال به صرافی های خارجی از VPN  یا VPS  استفاده نمایید.

همچنین برای فروش ارزدیجیتال کاردانو به شما پیشنهاد می کنم که در صرافی های جهانی ابتدا ارز دیجیتال کاردانو خود را به بیت کوین یا تتر تبدیل نمایید سپس از طریق این دو ارز که در کیف پول شما قرار دارد . می توانید ارز خود را راحتتر به پول نقد یا همان تومان تبدیل نمایید.


آیا ارز دیجیتال  کاردانو در ایران قانونی است ؟

ااز آنجایی ارز های دیجیتال وابسته به هیچ دولت و یا سازمان مالی نیست و اصطلا ح ساختار همه این ارز ها غیر متمرکز است و تمام مردم جهان می توانند از این ارز ها استفاده کنند و حتی این ارز ها را در صرافی های جهانی معامله کنند پس مردم کشور عزیزمان نیز می توانند از این ارز ها استفاده کنند .

و از طرفی چون قانونی خاصی برای ارزهای دیجیتال در ایران و بسیاری از کشور های دنیا وجود ندارد . پس می توان گفت استفاده از این رمز ارز ها جرم محسوب نمیشود .اما همانطور که مشاهده می کنید با رشد سریع تکنولوژی در حال حاضر بسیاری از دولت ها نیز از این رمز ارز ها نیز استفاده می کنند .

کاردانو (ADA)  نیز مانند رمز ارز های دیگر قانونی خاصی را شامل نمی شود و شما می توانید این رمز ارز را در بازار های داخلی و جهانی تهیه نمایید.


آینده ارز دیجیتال کاردانو

آینده یک ارز دیجیتال وابستگی شدید به اهداف آن پروژه و تیم سازنده آن دارد و اینکه در زمان هایی که در وایت پیپر خود بیان کردند به آن اهداف برسند و اینکه پروژه را از نظر امنیت در سطح مناسبی نگه دارند اصولا بر اساس این منوال شرکت ها بزرگ های درباره آینده قیمتی یک رمز ارز نظر هایی را بیان می کنند که ما در ادامه به بیان تعدادی از این نظرات می پردازیم .

1- به گفته سایت کوین سویچ ، قیمت کاردانو تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۱ دلار رسیده و سپس تا ۲ دلار نیز پیشروی خواهد کرد. به گفته این وب‌سایت، قیمت آدا در ۵ سال آتی به ۳ دلار نیز خواهد رسید.

2-دیجیتال کوین پرایس پیش‌بینی می‌کند قیمت ADA صعودی خواهد بود اما این صعود محدود بوده و تا سال ۲۰۲۶ قیمت هر آدا به ۲۰ سنت خواهد رسید.

3-سایت کوین که فعال در حوزه ارز های دیجیتال است، تخمین می‌زند قیمت آدا در سال ۲۰۲۰ به ۱۹ سنت رسیده و ارزش این رمز ارز تا سال ۲۰۲۵ تا ۴۵ سنت بالا می‌رود.

ممنون از اینکه تا پایان ” کاردانو چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

عاطفه قاضی حصاری

دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا