بلاک چینزوم ارز پدیا

برنامه های غیر متمرکز یا Dapp چیست؟

برنامه های غیر متمرکز یا Dapp چیست؟ ، با تعریفی از بلاک چین از سایت زوم ارز شروع می کنیم. می دانیم اطلاعات ذخیره شده روی سیستم بلاک چین ، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است. ما در این مقاله برنامه های غیر متمرکز یا Dapp رو شرح خواهیم داد.

سلام کریپتو

از ویژگی های جذاب بلاک چین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی کنترلی بر بلاکچین ندارند. بر اساس تایید بررسی و تایید یک انجمن آنلاین تراکنش ها صورت می پذیرد ، همین مورد باعث می شود که بلاکچین غیر متمرکز باشد. به برنامه‌هایی که روی بلاک چین ساخته می‌شوند برنامه غیر متمرکز یا دی‌‌اپ ( Dapp ) می‌گویند.

برنامه های غیرمتمرکز یا Dapp چیست ؟

برنامه های غیر متمرکز یا Dapp چیست؟
برنامه های غیر متمرکز یا Dapp چیست؟

Dapp  مخفف عبارت Decentralized application می باشد و به معنای برنامه های غیرمتمرکز است . برنامه های غیرمتمرکز ، برنامه هایی می باشند که خارج از حوزه نظارت و کنترل یک مرجع واحد هستند .

یک برنامه وب استاندارد ، مانند Uber یا Twitter ، روی یک سیستم رایانه ای اجرا می شود که توسط یک سازمان اداره می شود و به آن اختیار کامل برنامه و عملکرد آن را می دهد . ممکن است چندین کاربر در یک طرف وجود داشته باشند ، اما  در باطن تحت کنترل یک سازمان واحد هستند .

اما در اتباط با Dapp ها اینگونه نمی باشد . Dapp ها می توانند در شبکه P2P یا شبکه بلاکچین اجرا شوند . به عنوان مثال ، Tor ، BitTorrent و Popcorn Time برنامه هایی هستند که بر روی رایانه هایی که بخشی از یک شبکه P2P هستند ، اجرا می شوند که به موجب آن ، چندین شرکت کننده در حال استفاده از محتوا یا باروری محتوا هستند یا به طور همزمان هردو عملکرد را انجام می دهند .

صرافی ایرانی کارت

در زمینه ارزهای رمزنگاری شده ، Dapp ها در یک شبکه بلاکچین در یک محیط عمومی ، منبع باز و غیرمتمرکز اجرا می شوند و از کنترل هر مرجع جداگانه ای برخوردار نیستند .

به عنوان مثال ، یک توسعه دهنده می تواند یک Dapp مانند توییتر ایجاد کند و آن را در زنجیره بلوکی قرار دهد که در آن هر کاربر می تواند پیام ها را منتشر کند . پس از ارسال ، هیچ کس از جمله سازندگان برنامه نمی توانند پیام ها را حذف کنند .


خصوصیات مهم برنامه های غیر متمرکز یا Dapp ها

زوم ارز - شرحی درباره برنامه های غیر متمرکز یا Dapp

متن باز: برنامه های غیر متمرکز متن باز هستند تا در دسترس همه باشند تا در صورت لزوم با تصمیم اکثریت تغییرات لازم در انها انجام شود.

غیر متمرکز: از مهم ترین خصوصیات آن است که تمام ثبت های عملکرد ، اقدامات و تراکنش های برنامه در دفترکل عمومی ذخیره شود. به دلیل بستر بلاک چین یا شبه بلاک چین این  برنامه ها، سرور مرکزی  در آن وجود ندارد و تمام نودها ( گره ها ) با یکدیگر برابر می‌باشند.

انگیزشی:  با پاداش دادن واحدهای ارز دیجیتال به افرادی که امنیت و فعالیت بلاک چین را انجام میدهند،  انگیزه ان هارا بالا می برند.

پروتکل:  برنامه نویس پروتکلی برای تحقق درست برنامه  می نویسد و همه کسانی از برنامه استفاده خواهند کرد باید ان را قبول کنند.  پروتکل های زیادی  وجود دارد که از جمله مهم ترین انها میتوان به Pow و  Pos اشاره کرد.


پلتفرم برنامه های غیر متمرکز اتریوم

بلاک چین اتریوم قابلیت بالاتری نسبت به بلاک چین های دیگر دارد. قابل برنامه ریزی است و توسط  توسعه دهندگان می‌توانند برای ساخت انواع جدیدی از برنامه های کاربردی از آن استفاده کنند که این برنامه های کاربردی غیر متمرکز همان Dapp ها هستند.بلاک چین اتریوم یک پروتکل برای ساخت برنامه  های غیر متمرکز ایجاد کرده است و اجازه می دهد هر کسی بتواند قرارداد هوشمند و برنامه  غیر متمرکز خود را بنویسد.

سه نوع برنامه بر روی بلاک چین اتریوم می توان نوشت:

برنامه های مالی ( financial application ) :

شبکه‌ای از گره‌های مختلف در شبکه اتریوم این تبادل اطلاعات برای حل و فصل  قرار داد اتر  را انجام می‌دهند.

برنامه های نیمه مالی ( semi-financial application ) :

علاوه بر عملیات مالی، عملیاتی غیر مالی نیز وجود دارد.

برنامه های دولتی ( governance application ) :

از مهم ترین انها میتوان  به انتخابات و رای گیری توسط دولت ها اشاره کرد. در اینجا بعد مالی معنی ندارد.


برخی دیگر از پلتفرم های Dapp

برای استفاده از پلتفرم اتریوم ،احتیاج به زبان برنامه نویسی خاص سالیدیتی است . نسل جدید پلتفرم های Dapp ، به شما امکان می دهد با استفاده از زبان های سنتی مانند Python و JavaScript برنامه نویسی کنید.

از جمله پلتفرم های دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Neo

با زبان سی و جاوا سازگار بوده و در آینده از پایتون ( Paython ) و گو ( Go ) نیز پشتیبانی خواهد نمود.  با همکاری و پروژه های پیشرفته، به سرعت در حال رشد و توسعه است. Neo تلاش می کند تا پایه و اساس اینترنت نسل بعدی شود.

Cardano

پروژه‌ی چارلز ‌هاسکینسون (یکی از بنیانگذاران اتریوم) می‌باشد و ایده‌ی آن در سال 2015 مطرح شده است. Cardano یک پروژه بلاک چین و کریپتو کرنسی عمومی غیر متمرکز است و کاملاً منبع باز است. کاردانو در حال ایجاد یک بستر قرارداد هوشمند است که می خواهد ویژگی های پیشرفته تری را نسبت به پروتکل هایی که قبلاً تهیه شده را ارائه کند .این اولین پلتفرم بلاک چین است که از یک فلسفه علمی و یک رویکرد تحقیقاتی محور تکامل می یابد. تیم توسعه شامل یک مجموعه بزرگ جهانی از مهندسین و محققان خبره است.

بیشتر بخوانید:  ردیابی ماینر | آیا امکان ردیابی ماینرها وجود دارد؟

QTUM

یک پلتفرم Dapp که از ترکیب کد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین و اتریوم ساخته شده است. یک پروژه جهانی است که هدف آن ایجاد ارتباطی بین بیت کوین و جوامع اتریوم ، دنیای واقعی و جهان بلاک چین است.  تیم Qtum از دو بیت کوین و اتریوم و همچنین شرکت های سنتی مانند Baidu ، Alibaba ، Tencent ، NASDAQ و موارد دیگر استفاده می شود.

 Lisk

لیسک که در ماه مه سال 2016 تأسیس شد ، به همه فرصتی می دهد تا از طریق شبکه بلاک چین، ابزارهای توسعه دهنده و جامعه ، از فناوری بلاک چین بهره مند شوند.  تقریبا یک پلتفرم تازه واردکه  بیشتر محصولات و خدمات هنوز معرفی و امتحان نشده‌اند.


ساختار برنامه های غیر متمرکز

مانند برنامه‌های معمولی تحت وب ، برنامه هاب غیر متمرکز نیز دارای دو قسمت  فرانت‌اند و بک‌اند هستند. فرانت‌اند در آنها مانند برنامه‌های معمولی تحت وب بخشی است که با کاربر ارتباط مستقیم دارد.

بک‌اند آن  شبکه بلاک چین و  قردادهای هوشمندهستند. کدها و برنامه ها  روی قرار داد هوشمند نوشته می شوند و روی  شبکه بلاک چین قرار می‌گیرند.

در واقع می توان نوشت:

توضیح برنامه های غیر متمرکز یا Dapp | پایگاه جامع زوم ارز


انواع dapp

انواع dapp
انواع dapp

براساس نوع بلاکچین استفاده شده برنامه های غیرمتمرکز دارای انواعی هستند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

نوع اول

که این نوع از dapp ها شامل ارزهای دیجیتالی هستند که بلاکچین مختص به خود را دارند .مانند : بیت کوین ، اتریوم ، ترون ، ایاس و…

نوع دوم

نوع دوم dapp ها در واقع از بلاکچین های dapp های نوع اول استفاده می کنند.برای مثال می توانیم از پروتکل omni نام ببریم.پروتکل omni بر اساس بلاکچین بیت کوین ایجاد شده است و برای حذف واسطه ها و دردسر های ناشی از آن و همچنین برای راحت تر کردن انتقالات استفاده می شود.

نوع سوم

این نوع از dapp ها از برنامه های dapp های نوع دوم استفاده می کنند.با استفاده از این نوع dapp می توان سایت ها و نرم افزار های فیلتر نشدنی ایجاد کرد.


مزایای برنامه های غیرمتمرکز یا dapp

مزایای برنامه های غیر متمرکز dapp
مزایای برنامه های غیر متمرکز dapp

 برنامه های غیرمتمرکز یا dapp عملکرد ها و ویژگی های مشابهی با بلاکچین دارد.اما برنامه های غیرمتمرکز عمکلکرد بهتر و یا به عبارت دیگر به صورت ارتقا یافته تری را دارند.dapp ها نیز با استفاده از پروتکل های ساده تر و البته تاثرگذار تر برای حل مشکلات ره حل های متفاوت و البته موثر ایجاد می کنند.اصلی ترین کار برنامه های غیرمتمرکز این است که با ایجاد یک ارتباط مستقیم بین کاربر و خدمات دهنده ، واسطه ها را حذف می کند.به این معنی که برای انجام فعالیت های در زمینه های گوناگون به هیچ واسطه ای نیاز نخواهد بود.مزایای برنامه های غیرمتمرکز را می توان به این صورت معرفی کرد:

بهبود حقوق مالکیت اطلاعات

زمانی که اطلاعات و داده ای به وسیله یک کاربر ایجاد می شود و در یک شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود؛ کنترل  این اطلاعات در واقع در اختیار پلتفرم آن شبکه اجتماعی قرار می گیرد.یعنی با وجود این که اطلاعات توسط کاربران و افراد معمولی ایجاد شده اما در نهایت تحت کنترل پلتفرم ها یا برنامه ها قرار می گیرد.لازم است بدانید همین داده ها و اطلاعات به ظاهر بی اهمیت بسیار ارزشمند هستند! در این شرایط برنامه های dapp  آمده اند که مالکیت این اطلاعات را در اختیار خود افراد و کاربران قرار دهند.به بیان ساده کنترل داده ها بر عهده خود شخص ایجاد کننده باشد.که با استفاده از آن کاربران می توانند از طریق اینترنت به درآمد زایی برسند و کسب درآمد فقط برای پلتفرم ها و شرکت های بزرگ نباشد.

یکپارچگیه اینترنت اشیا

از آن جایی که محققان دریافته اند به دلیل افزایش نقاط دسترسی به اینترنت اشیا (iot) ، بلاکچین بهترین و قطعی ترین راه حل برای انتقال اطلاعات است .در حال حاضر برنامه های غیرمتمرکز نقش مهمی را در اینترنت اشیا دارد.توجه کنید که بلاکچین ها دارای سرور مرکزی نیستند پس انتقال اطلاعات نیازمند متصل شدن به نزدیک نرین گره مستقیم دارد.بنابراین در چنین شرایطی dapp نقش مهمی را در اینترنت اشیا خواهد داشت.

 پیشرفته شدن امنیت ارزدیجیتال

برنامه های غیرمتمرکز راه کار هایی را ارائه می دهد که به بالا بردن امنیت ارزدیجیتال کمک می کند.همانطور که بارها اشاره شده است ایجاد تغییر در بلاکچین عملا غیرممکن است dapp ها با ارائه بلاک هایی برای امنیت بیشتر اینترنت باعث حفظ امنیت بیشتر اطلاعات کاربران از مواردی همچون هک و جاسوسی می شود.

ممنون که تا پایان ” برنامه های غیر متمرکز یا Dapp چیست؟ “همزاه ما بودید.


بیشتر بخوانید

معصومه گودرزی

کارشناس ارشد ریاضی|تکنسین شبکه|مولف کتاب های اموزشی|مدرس دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی|پژوهشگر در مورد ارزهای دیجیتال

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. سلام
    ممنون از بابت مقاله مفیدتون
    یه سوالی یه مقدار گیجم کرده
    آیا برنامه های غیر متمرکز بر روی شبکه بلاک چین خصوصی فعالیت دارند یا عمومی
    و این که پلتفرمهای (یونی سوآپ – اولانچ – پنکیک سوآپ و ….) آیا همان دسنترالایز ها هستند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا