زوم ارز پدیا

دیفای DeFi چیست ؟ | همه چیز درباره بازار مالی غیر متمرکز Defi

دیفای DeFi چیست ؟ ، تا به حال عبارت ” Decentralized Finance ” به گوشتان خورده است؟ آیا می دانید به چه معنی است و چه کاری انجام می دهد؟

در این مقاله ما قصد داریم تا درباره ” Decentralized Finance ” با شما عزیزان گفتگو کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

نیم نگاهی به Decentralized Finance

Decentralized Finance یک سیستم پولی و مالی کاملا نو و یا جدید است که بر پایه بلاکچین های عمومی ساخته شده است. شما می توانید این عبارت را با کلمه مخفف شده ” Defi ” نیز بشناسید.

عبارت Decentralized Finance به معنای سیستم مالی غیرمتمرکز است که شامل نرم افزار های غیر متمرکز و همچنین قراردادهای هوشمند و پروتکل ها بر بستر بلاکچین می باشد.

در حال حاضر، با توجه به انعطاف پذیری و پیشرفت ارز دیجیتال اتریوم، این رمز ارز گزینه مناسبی برای پیاده سازی Defi می باشد. لازم به ذکر است که باقی رمز ارز ها نیز می توانند اما ارز دیجیتال اتریوم همانطور که گفته شد در حال حاضر بهترین است.

با به روی آمدن اتریوم 2.0 بلاکچین اتریوم بهتر می تواند از Defi پشتبانی کند. در حال حاضر گزینه های مالی متعددی به صورت نرم افزار در بستر اتریوم قرار دارد که یکی از آنها Defi می باشد. به صورت کلی، DeFi به شما کمک می کند تا دارایی های خود را کنترل کنید.


چرا Defi مشهور شد؟

فناوری Defi یک فناوری مقرون به صرفه می باشد. در جهان جمعیت بیشتری از افراد می تواند به ابزار های مورد نیاز برای برخورداری از Defi دردسترس می باشد.


مزیت های Defi چیست؟

دیفای DeFi چیست ؟ مزیت های Defi چیست؟
دیفای DeFi چیست ؟

شاید تا به حال مفهوم کار Defi را متوجه شده باشید. بسیاری از شرکت های مالی و همچنین بانک ها به این موضوع عهد بسته اند که کنترل بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند. اما بازهم با این دسترسی کم، شما به آن ها اعتماد می کنید و سرمایه خود را جهت نگهداری به آن ها می سپارید.

بیشتر بخوانید:  رمزنگاری متقارن چیست ؟

Defi کلیه کنترل کامل سیستم مالی و دارایی ها را در اختیار شما قرار می دهد. هر یک از کاربران می توانند به راحتی بر تمام سرمایه خود کنترل داشته باشند.

در سیستم Defi هر فرد می تواند به راحتی به سرمایه خود دسترسی داشته باشد و کاملا امن آن ها را ذخیره و نگهداری کند. حتی می توانید در این سیستم معامله کنید و یا اینکه در نهایت سرمایه گذاری کنید.

حال در این قسمت به دیگر مزیت های فناوری DeFi می پردازیم.

  1. برنامه هایی که بر پایه پلتفرم Defi می باشند به هیچ واسطه ای نیاز ندارند.
  2. کاربر بدون نیاز به اعتماد به ی واسطه، می تواند کاملا کنترل پول های خود را به دست بگیرد.
  3. هر کس و یا هر فردی می تواند DeFi را ایجاد کند و از آن استفاده کند.
  4. در حال حاضر تقریبا تمامی پروژه های DeFi بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد می شود.

نقش قرار دادهای هوشمند در DeFi

همانطور که در طول این مقاله اشاره کردیم، Defi بیشتر مشمول  قرار داد های هوشمند می باشد. قرار داد هوشمند یک توافق نامه ای است که بین دونفر بسته می شود. این  قرار داد با کد های رایانه ای می باشد. استفاده از قرار داد های هوشمند سریع و آسان می باشد ریسک های خطر قرار داد را کاهش می دهد.


آینده DeFi چگونه پیش بینی می شود؟

 

اولین dapp و DeFi به عنوان یک محافظ به وثیقه معتمد هستند. این موضوع به این معنی است که اگر شما بخواهید وام بگیرید باید ابتدا مقداری رمز ارز به عنوان وثیقه قرار بدهید تا بتوانید رمز ارز های بیشتری دریافت کنید.

ممنون از اینکه تا پایان ” دیفای DeFi چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

مشاهده بیشتر

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن