زوم ارز پدیا

DPN چیست ؟ | آشنایی با شبکه غیرمتمرکز DPN و تفاوت آن با VPN

DPN چیست ؟ ، شبکه های غیرمتمرکز DPN همان ویژگی های VPN را ارائه می دهند با این تفاوت که غیرمتمرکز می باشند . در این مقاله می خواهیم این نرم افزار را به شما معرفی نماییم . برای درک بهتر و شناخت این نرم افزار بهتر است تا در ابتدا با VPN آشنا شوید و سپس به بررسی DPN بپردازیم .

سلام کریپتو

VPN چیست ؟

VPN چیست ؟
VPN چیست ؟

وقتی با استفاده از یک مرورگر معمولی در اینترنت به جستجو می پردازید ، آدرس IP شما برای دیدن همه پخش می شود . داده هایی که به صورت انلاین جستجو می کنید به رایانه شما پیوند داده می شوند . هر محتوایی که برای دوستان خود ارسال می کنید توسط هکرها قابل مشاهده است . تنها راه برای ایمن کردن اتصال شما استفاده از سرویس VPN است .

VPN ها داده های شما را رمز گذاری می کنند و از یک تونل امن برای انتقال ترافیک شما به یک سرور خصوصی استفاده می کنند . دیگر کسی نمی تواند آدرس شخصی شما را به صورت آنلاین ردیابی کند . در واقع شما در برابر هکرها و ارائه دهندگان ISP محافظت می شوید .

اگرچه VPN کاربران را ایمن می کند ، اما بسیاری از آنها خصوصی هستند . مالکان ، قوانینی را در مورد نحوه کنترل امنیت شما وضع می کنند . اگر ارائه دهنده خدمات تصمیم به نگهداری داده های شما بگیرد ، شما در امنیت نیستید . آنها می توانند داده های شما را به افرادی تحویل دهند و امنیت شما را به خطر بیاندازند . برخی ممکن است آنچه را که می توانید از VPN انها استفاده کنید محدود کننند . برای غلبه بر چالش های VPN متمرکز ، VPN غیرمتمرکز یا DPN به وجود آمد .

بیشتر بخوانید

صرافی ایرانی کارت

وی پی ان VPN چیست؟ | چرا برای ترید باید از VPN استفاده کرد؟


DPN چیست ؟

DPN چیست ؟
DPN چیست ؟

VPN های غیرمتمرکز یا همان DPN ها ، نوعی شبکه است که از سرورهای توزیع شده و جداگانه برای امنیت اینترنت کاربران استفاده می کند . در مقابل ، یک ارائه دهنده متمرکز سرورهای خود را دارد . همچنین دارای نقاط کنترل متمرکز منفرد است .

با استفاده از DPN ، بسیاری از رایانه ها ترافیک خود را با هم ترکیب می کنند و با استفاده از سیستم peer to peer یا نظیر به نظیر ارتباط برقرار می کنند . هر رایانه شخصی به عنوان یک سرور عمل می کند . با کمک فناوری بلاکچین ، نودها همچنین می توانند تصمیماتی بگیرند که بر شبکه خصوصی مجازی تاثیر بگذارد .

VPNهای غیرمتمرکز یا DPN را نمی توان هک کرد ، زیرا هکرها یا مهاجمان برای کنترل سیستم باید مجبور باشند هر نود رایانه را هک کنند . این بلاکچین به نودها کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به کاربران حقی برای رای دادن و تصمیم گیری واگذار کنند .

اگر بخواهیم به زبان ساده به تعریف DPN ها بپردازیم ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1.از زنجیره بلوک برای امنیت بهتر و عدم تمرکز استفاده می کند .

2.نودها در یک شبکه P2P یا نظیر به نظیر ارتباط برقرار می کنند .

3.از سیستم رای گیری غیرمتمرکز برای تصمیم گیری استفاده می شود .

بیشتر بخوانید:  BFT چیست ؟ | آشنایی با تحمل خطای بیزانس Byzantine fault Tolerance

ویژگی های VPN ها

ویژگی های VPN ها
ویژگی های VPN ها

از جمله ویژگی هایی که VPNها دارا می باشند این است closed source یا منبع بسته هستند . این ویژگی به این معنا می باشد که هیچ کس از خارج نمی داند واقعا چه اتفاقی برای اطلاعات خصوصی انها در VPN می افتد .

یکی دیگر از ویژگی ها این است که متمرکز است به این معنا که زمانی که به VPN معمولی متصل می شوید ، تمام ترافیک شما از طریق زیر ساخت متمرکز سرور انجام می شود و تمام اطلاعات شما می تواند در این سرورها جمع اوری شود و شما هیچ سر نخی ندارید .


ویژگی های DPN ها

ویژگی های DPN ها
ویژگی های DPN ها

DPNها عمدتا open source هستتند و از بلاکچین استفاده می کنند و برای همه مقرون به صرفه تر هستند . از دیگر ویژگی هایی که DPNها دارا می باشند این است که بدون محدودیت کاربر هستند .

این ویژگی به این معنی می باشد که هر کسی می تواند ترافیک اینترنت خود را در زیر ساخت های نظیر به نظیر به اشتراک بگذارد . اگر ترافیک اینترنت شما ناگهان مختل شود ، با نودهای دیگری جایگزین می شود .


تفاوت VPN و DPN

تفاوت VPN و DPN
تفاوت VPN و DPN

با توجه به مطالبی که در بالا به انها اشاره نمودیم ، از جمله تفاوت هایی که VPN ها با DPN ها دارند این است که VPN ها منبع بسته هستند در حالی که DPN ها منبع باز یا open source می باشند .

یکی دیگر از تفاوت هایی که این دو نرم افزار با هم دارند این است که نرم افزار VPN متمرکز است در حالی که DPNها decentralized یا غیرمتمرکز هستند .


رشد DPN ها

رشد DPN ها
رشد DPN ها

زمانی که کاربران در ارتباط با مسائل حریم خصوصی و مشکلات مربوط به تمرکز داده ها آگاهی پیدا کنند ، DPNها از محبوبیت بالایی برخوردار می شوند . بسیاری از افراد خواستار این نرم افزار هستند تا سطح بالایی از ایمنی را برای کاربران در زمینه استفاده از اینترنت فراهم نمایند .

با وجود DPN هایی همچون Mysterium Network و Hhopr که به کاربران و سازمان ها اجازه می دهد که اطلاعات و داده های خود را در یک محیط کاملا خصوصی و امن به اشتراک بگذارند ، نیز سبب محبوبیت بالای DPN ها و رشد انها شده است .


سخن پایانی DPN چیست ؟

در این مقاله نرم افزار DPN را به شما معرفی نمودیم و بیان کردیم که این نرم افزار در واقع همان VPN غیرمتمرکز است .  به عبارتی می توان گفت که DPN ها از زنجیره بلوک برای امنیت بیشتر و عدم تمرکز استفاده می نمایند . به دلیل اینکه DPN ها سطح بالایی از امنیت را در اختیار کاربران و سازمان ها قرار می دهند، امروزه در حال رشد و توسعه می باشند .

ممنون از اینکه تا پایان “ DPN چیست ؟ ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

نفیسه جمالی

مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل از دانشگاه تهران جنوب - مترجم زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا