ارزهای دیجیتالزوم ارز پدیا

هارد فورک چیست ؟ | آشنایی با Hard Fork

هارد فورک ، احتمالا تا به حال نام ” هارد فورک “ را شنیده اید. گاهی پیش آمده است که با دیدن یک ارز، شنیده باشید که برای مثال مثلا این ارز فورک بیت کوین است. دقیقا همانند ارز دیجیتال بیت کوین کش که فورک ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. این نام بارها و بارها احتمالا به گوشتان خورده است. در این مقاله در نظر داریم تا به تمام  مسائلی که درباره هارد فورک وجود دارد بپردازیم. به صورت کلی می توان گفت که هارد فورک تغییری در پروتکل های ارز دیجیتال می باشد. در این پروتکل ها یک سری بلاک و همچنین تراکنش های نامعتبر وجود دارد که با به وجود آمدن هارد فورک معتبر می شوند. قطعا می دانید که همیشه، هارد فورک باعث به وجود آمدن یک ارز جدید می شود، دقیقا همانند مثالی که پیشتر برایتان گفتیم. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره هارک فورک و مساول مربوط به آن گفتگو کنیم.

فورک Fork چیست؟

فهم و درک فورک بسیار آسان است و شما می توانید به راحتی این موضوع را متوجه شوید. همانطور که می دانید هر ارز دیجیتال دارای قوانینی است که طبق آن قوانین کار خود را آغاز کرده است و همچنین ادامه می دهد. این قوانین توسط توسعه دهندگان آن ارز تعیین شده است و بلاکچین آن ارز نیز نسبت به آن قوانین به کار خود ادامه می دهد. همانطور که در مقاله قبل آوردیم، اطلاعات موجود در بلاکچین غیر قابل تغییر می باشد و هنگامی که بلاکچین فعالیت خود را شروع می کند تا زمانی که افراد حاضر آنرا نپذیرند هیچ فردی نمی تواند جلوی کار آن را بگیرد. در قسمت قبل نام عبارت ” پروتکل ” را آوردیم، به تمامی این قوانین پروتکل های آن ارز نیز می گویند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که منظور از قوانین چیست؟ برای مثال اگر از شبکه اتریوم اطلاعات داشته باشید، می دانید که زمان استخراج اتریوم تقریبا 14 ثانیه می باشد و یا اینکه روش کارش نیز دارای یک سری قوانین دیگر می باشد. منظور از قوانین و یا پروتکل نیز دقیقا همین موضوع است.

با تمام این تفاسیر شاید در شبکه برخی ها باشند که با قوانین موجود موافق نباشند و یا اینکه برخی از قوانین را نپذیرند. آنگاه به نظر شما چه اتفاقی می افتد؟

برای حل این موضوع آن سری از منتقدانی که با این قوانین مشکل دارند و تغییراتی در کد آن ارز اقدام به بروزرسانی آن می کنند و یا یک بلاکچین جدید ایجاد می کند. این موضوع باعث ایجاد یک ارز جدید می شود. به صورت کلی همانطور که گفتیم اگر افرادی که از توسعه دهندگان شبکه هستند با برخی از قوانین مشکل داشته باشند، اقدام به انجام این کار می کنند. این تغییرات می تواند برنامه ریزی شده باشد و یا اینکه به صورت تصادفی رخ بدهد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که معنی و مفهوم فورک چیست؟ در ادامه همراه ما باشید تا در این باره نیز با شما عزیزان گفتگو کنیم.


عبارت و یا واژه فورک به چه معنایی است؟

اگر واژه فورک به فارسی معنا کنید، با عبارت ” چنگال ” رو به رو می شود!! شاید تعجب کنید از این معنی اما این واژه از ابتدا در پروژه های برنامه نویسی قدرت گرفته است. در یک زمان با کپی کد های یک پروژه و اعمال تغییراتی در آن یک برنامه جدید به وجود می آید. برای مثال شما یک برنامه ماشین حساب فرض کنید. حال بیاید کد های آن نرم افزار را کپی و مجدد بر روی آن تغییراتی ایجاد کنید. کاری که انجام شده می باشد این است که شما از دل آن نرم افزار یک نرم افزار دیگر نیز تولید کرده اید. در بحث ارز های دیجیتال نیز دقیقا همین موضوع وجود دارد که به آن نیز فورک می گویند. البته لازم به ذکر است که فورک در ارز های دیجیتال کمی پیچیدگی نیز دارد. در بحث بروزرسانی نرم افزار ها برای ایجاد نسخه جدید، دو روش وجود دارد که آن ها با نام های ” سازگاری با قبل – Backward-compatible ” یا ” ناسازگاری با قبل – Backward-uncompatible ” شناخته می شوند.


آیا اتفاق افتادن فورک برای یک ارز و یا نرم افزار مهم است؟ چرا؟

فورک تقریبا موجب می شود تا یک نرم افزار و یا ارز جدید به وجود بیاید تا در شبکه تغییراتی ایجاد شود. این تغییرات اصولا مثبت است و شبکه با دیدن این تغییرات پیشرفت می کند. البته لازم به ذکر است که گاهی ممکن است این فورک به شبکه آسیب بزند و یا اینکه تداخل ایجاد کند که این موضوع می تواند به دست برنامه نویسان و یا توسعه دهندگان برطرف گردد. حال که با فورک آشنا شدید و درباره آن اطلاعات مناسبی به دست آورده اید، شاید برایتان این سوال پیش بیاید که دلایل اتفاق افتادن یک فورک چیست؟ در قسمت های قبل ما به صورت کلی در این باره صحبت کرده ایم. در قسمت بعدی همراه ما باشید تا به صورت جزئی به این مسئله بپردازیم.


چرا فورک اتفاق می افتد؟

همانطور که در قسمت های قبل مطالعه کردید یکی از اصلی ترین دلایل اتفاق افتادن فورک برای یک ارز این است که عده ای با قوانین موجود مخالف باشد. حال در این قسمت قرار است درباره باقی دلیل ها با شما عزیزان گفتگو کنیم تا به صورت کامل متوجه شوید که چرا فورک اتفاق می افتد، همراه ما باشید.

  1. فورک یک ارز گاهی موجب برگشت سرمایه برای توسعه دهندگان می شود.

اگر پیگیر اخبار و مطالب حوزه ارز های دیجیتال باشید، احتمالا خبر از هک شدن اتریوم در اوایل تاسیسش دارید. در سال 2016 به اتریوم حمله شد و هک DAO رخ داد. این موضوع سبب از بین رفتن سرمایه زیادی از کاربران شد. اتریوم برای اینکه این ضرر ها را جبران کند با بروزسانی چند قابلیت اقدام به ایجاد ” اتریوم کلاسیک ” نمود. همانطور که می دانید اتریوم کلاسیک فورک اتریوم است که دلیل ایجاد آن نیز دقیقا همین موضوع می باشد. پس از اتفاق افتادن این موضوع، عده ای به شبکه جدید اتریوم نقل مکان کردند.

  1. فورک موجب رفع اختلاف نظرات می شود.

در قسمت های مختلف این مقاله، به این موضوع اشاره کرده شد. زمانی که عهده ای با قوانین و قواعد یک ارز مخالف باشند، اختلاف رخ می دهد. فورک یکی از راه هایی است که برای حل این اختلاف از آن استفاده می کنند. همانطور که می دانید عده ای توسعه دهنده می آیند و با یکی نمودن نظرات اقدام به ایجاد یک ارز جدید می کنند تا هم یک ارز جدید وارد شبکه شود و هم اختلافات حل شوند. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع بشوید، بگذارید تا برایتان یک مثال بزنیم.

بیشتر بخوانید:  درآمد از ماین کردن | چگونه از استخراج کردن درآمد بدست آوریم

پس از ایجاد بیت کوین و گسترش آن عده ای به تیم توسعه دهنده آن پیوستند، برخی از افراد با بعضی از قانون ها مشکل داشتند، پس از گذشت چندی آن ها با نظرات جدید اقدام به بروزرسانی کد ها کردند و این موضوع موجب به وجود آمدن ارز دیجیتال ” بیت کوین کش ” شد.

  1. فورک موجب اضافه شدن قابلیت های جدید می شود.

یک شبکه در طی سال های فعالیت خود نیاز به تغییرات دارد تا مشکلات آن برطرف شود. اگر مشکلات شبکه برطرف نشود و یا اینکه مشکلات پاربرجا بماند قطعا باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می شود. زمانی که یک فورک اتفاق می افتد در شبکه جدید مشکلات برطرف می شود. البته همانطور که گفتیم ممکن است به وجود آمدن فورک مشکلاتی را نیز به وجود بیاورد که اگر این اتفاق بیوفتد قطعا به زودی به دست توسعه دهندگان برطرف می شود.


انواع فورک های موجود

فورک چیست ؟
انواع فورک

 

به صورت کلی دو نوع فورک وجود دارد که ما در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را با این دو نوع آشنا کنیم. انواع فورک ها عبارت اند از 1. سافت فورک، 2. هارد فورک. در ادامه همراه ما باشید تا با این دو عبارت آشنا شوید.

  1. هارد فورک – HardFork:

در صورتی که تغییراتی در قوانین ارز های دیجیتال ایجاد شود که با نسخه قبلی متفاوت باشد و یا اینکه کوینی با بلاکچین های جدید به وجود بیاید می گوئیم که هارد فورک رخ داده است. زمانی که هارد فورک رخ می دهد، تمامی نود ها باید خود را بروزرسانی کنند. در این نوع فورک تمامی کاربران باید نرم افزار های خود را به روزرسانی کنند تا اجازه برایشان صادر شود تا بتوانند در تایید تراکنش ها و یا اعتبار سنجی ها شرکت کنند. اگر بخواهیم برایتان یک مثال بزنیم، بیت کوین کش و همچنین اتریوم دو نمونه هارد فورک هستند.

  1. سافت فورک – SoftFork:

سافت فورک یک تغییر در قوانین است که به صورت بازگشت پذیر و همچنین بر روی بلاکچین اعمال می شود. این بروزرسانی و تغییرات با نسخه های قدیمی سازگار می باشد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که منظور چیست؟ این موضوع به این معنا است کاربرانی که برنامه های خود را آپدیت نکرده باشند نیز اجازه دسترسی به تایید تراکنش ها و همچنین اعتبار سنجی را دارند و همانند هارد فورک عمل نمی کنند. چه کاربرانی که برنامه ها را آپدیت کرده باشند و چه کاربرانی که آپدیت نکرده باشند می توانند بلاکچین های جدید را تشخیص بدهند.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که فورک چه تاثیری بر روی قیمت رمز ارز ها دارد؟ آیا پس از ایجاد فورک قیمت رمز ارز ها صعودی می شود و یا نزولی؟ در قسمت بعدی قصد داریم تا درباره این موضوع با شما عزیزان گفتگو کنیم اگر می خواهید تا بدانید پس از اتفاق افتاد فورک قسمت آن ارز چه می شود قسمت بعدی را مطالعه کنید.


فورک چه تاثیری بر روی قیمت ارز های دیجیتال دارد؟

هر فردی که تجربه داشته باشد، می توانید با تغییر در سورس های یک ارز، اقدام به تاسیس یک فورک از آن کند. طی چند ماه گذشته تقریبا بیش از 10 فورک برای ارز دیجیتال بیت کوین به وجود آمد. اما موضوعی که قرار است اینجا به آن اشاره کنیم فورک های بزرگ می باشد. فورک های بزرگ می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی یک ارز دیجیتال داشته باشد و سرنوشت یک ارز را برای همیشه تغییر بدهد. اگر بخواهیم به صورت قابل فهم تر بیان کنیم، اصولا قبل از فورک قیمت افزایش پیدا می کند. اما زمانی که در شبکه فورک اتفاق بیوفتد ارز آن در زنجیره فورک شده پخش می گردد.


امنیت در رمز ارز های فورک شده چگونه است؟

هاردفورک چیست ؟
بررسی امنیت در هاردفورک

زمانی که یک ارز فورک می شود و ارز جدیدی به وجود می آید، برای برخی از افراد سوال پیش می آید که امنیت ارز جدید چگونه است؟ آیا همانند ارز قبلی خوب و یا ضعیف است؟

اینکه امنیت آن ارز چگونه است تماما به توسعه دهندگان جدید مربوط است. امنیت یک ارز توسط توسعه دهندگان و همچنین کاربران تامین می شود و ربطی به ارز قبلی که این ارز از آن فورک شده است ندارد. پس اطلاع درباره امنیت، شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا خرید و فروش و یا استخراج آن ارز که فورک شده است چگونه می باشد؟ در ادامه اگر همراه ما باشید به این سوال نیز پاسخ خواهیم داد؟


خرید و فروش و همچنین استخراج رمز ارز های فورک شده چگونه است؟

خرید و یا فروش رمز ارز ها هیچ فرقی ندارد. البته این موضوع بستگی به شبکه آن ارز نیز دارد. استخراج آن هم دقیقا همینطور می باشد. با توجه به نوع شبکه و قوانین می توان فهمید که ارز فورک شده قابلیت استخراج را دارد و یا خیر تنها امکان خرید و فروش برایش میسر است.


پس از انجام فورک، چه اتفاقی می افتد، آیا ارز قبلی از بین خواهد رفت؟

در مثال هایی که زده شد، مطالعه کردید که بیت کوین کش فورک ارز دیجیتال بیت کوین می باشد. حال سوالی که ما از شما داریم با توجه به فورک شدن بیت کوین کش از بیت کوین، آیا برای ارز دیجیتال بیت کوین اتفاق ناگواری رخ داده است؟

خیر، قطعا مشکلی برای ارز قبلی پیش نمی آید و تعطیل نمی شود. در اصل همانطور که مطالعه کردید، با فورک شدن یک ارز آن ارز بروزرسانی می شود. این را بدانید که بروزرسانی همیشه باعث اتفاق افتادن برخی از موارد مثبت در شبکه می شود.


سخن آخر هارد فورک

تقریبا می توان گفت که ارز های دیجیتال با هارد فورک ارتباط بسیار مناسبی دارد. زیرا همانطور که می دانید فورک باعث برورسانی می شود. یکی از بحث هایی که وجود دارد در این قسمت همان بحث مراقبت از کلاهبرداری ها است. برخی از پروژه ها آمده اند و ادعای این را دارند که فورک فلان ارز هستند. اگر این چنین اطلاعیه ای را دید، ابتدا خوب درباره آن پروژه تحقیق کنید و سپس اقدام به اعتماد به آن پروژه کنید. شما کاربران این را بدانید که فورک همیشه برای رمز ارز ها همانطور که گفته شد مفید هستند. در صورت ایجاد سوال و یا مشکل می توانید در قسمت نظرات آن را با ما مطرح کنید.

ممنون از اینکه تا پایان ” هارد فورک ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا