ارزهای دیجیتال

توکن غیر قابل تعویض Non Fungible چیست ؟

توکن غیر قابل تعویض Non Fungible چیست ؟ ، آیا تا به حال درباره توکن های قابل تعویض و یا غیر قابل تعویض شنیده اید؟ آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که توکن غیر قابل تعویض چیست؟  شاید زمانی که نام این توکن را می شنوید با خود فکر کنید خوب معلوم است، توکن غیر قابل تعویض یعنی نمی توان آن را تعویض کرد.! بهتر است همینجا صبر کنید تا به همراه هم ادامه دهیم. با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم تا درباره توکن غیر قابل تعویض با شما گفتگو کنیم. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید.

توکن یا Token چیست؟

در این مقاله همانطور که متوجه شدید قرار است با توکن غیر قابل تعویض آشنا شوید، به همین جهت لازم می دانیم تا ابتدا شمارا با معنی توکن آشنا کنیم و به شما بگوئیم که توکن چیست؟ اگر درباره توکن اطلاعی ندارید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

توکن ها نوعی ارز دیجیتال هستند و همانند آن ها خرید و فروش می شوند اما تفاوت آن ها با کوین ها این است که بلاکچین اختصاصی ندارند. برای اینکه بتوانند حافظ ارزش خود همانند کوین ها باشند، در بستر بلاکچین یکی از کوین ها به کار می روند. در حال حاضر توکن های زیادی هستند که بر روی بستر بلاکچین انواع کوین ها به وجود آمده اند. امروزه بیشترین توکن ها نیز بر روی بستر اتریوم هستند. حال که با توکن آشنا شدید، در ادامه همراه ما باشید تا با توکن های غیر قابل تعویض نیز آشنا شوید.


توکن غیر قابل تعویض  Non-Fungible چیست ؟

به صورت کلی به توکن هایی غیر قابل تعویض می گویند که دارای یک مشخصات ثابت و خاص هستند و به همین دلیل نمی توان آن ها را با دیگر توکن ها تعویض نمود. در حال حاضر اقلام زیادی هستند که شما می توانید آن ها را تعویض کنید اما بعضی از کوین و توکن ها هستند که این امکان وجود ندارد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا و به چه دلیل نمی توان آن ها را تعویض نمود؟

پاسخ این سوال این است که این توکن ها برای نمایندگی دارایی ها و اطلاعاتی همانند هویت و حقوق معنوی استفاده می شود. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید نیاز است که برایتان یک مثال بزنیم. توکن ها را اگر یک بلیط اتوبوس، قطار یا هواپیما در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که چرا غیر قابل تعویض هستند. تمامی بلیط ها شامل اطلاعاتی از جمله نام مسافر، تاریخ حرکت، زمان حرکت، اطلاعات مبدا و مقصد و… می باشد. پس یک بلیط شامل مشخصاتی خاص است که این مشخصات سبب می شود تا این بلیط ها نسبت به دیگر چیز ها متمایز شود. دقیقا توکن های غیر قابل تعویض نیز به همین صورت می باشد.


کاربرد های توکن غیر قابل تعویض یا NFT

این نوع توکن ها امروزه کاربرد های بی شماری دارند. ما نیز در این قسمت به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.در ادامه همراه ما باشید.

یکی از برنامه هایی که این نوع توکن ( غیر قابل تعویض ) را ارائه می دهد، پلتفرم ” cryptokitties ” می باشد. در این برنامه افراد می توانند با توکن گربه های دیجیتالی دریافت کنند و آنها را بزرگ و یا جمع آوری کنند. نکته ای که به توکن های غیر قابل تعویض مربوط می باشد این است که خصوصیت ظاهری گربه ها با هم متفاوت است. تقریبا می توان گفت که این برنامه یک بازی می باشد که توسط کمپانی ” اکسوم ژن ” توسعه داده شده است. در این بازی اگر شما یک گربه داشته باشید، شخصیت، ظاهر و رفتار آن با بقیه گربه ها متفاوت است و قطعا دیگر نمی توانید جایگزین انتخاب کنید. سال گذشته، توسعه دهندگان این پلتفرم اماری را اعلام کردند بابت فروش های خود در سایت. آنها گفته اند که این سایت در سال گذشته چیزی حدود 12 میلیون دلار فروش داشته است. این پلتفرم یکی از مثال هایی بود که می توانستیم به صورت مستقیم برایتان بزنیم، حال در ادامه به دیگر کاربرد های توکن غیر قابل تعویض می پردازیم، همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید:  چگونه بیت کوین رایگان بدست آوریم ؟

مالکیت فیزیکی:

شما می توانید اقلام گرانبها و همچنین وسایل نقلیه و املاک و مستقلات و همچنین سایر اموال را توکن کنید. از توکن کردن آنها شما می توانید برای تامین مالی و یا گسترش اموال استفاده کنید.

اسناد مالی:

یکی از کاربرد های توکن های غیر قابل تعویض این است که شما می توانید اسناد مالی خودتان را همانند، فاکتور ها، سفارش ها، ضمانت نامه ها و… را به توکن غیر قابل تعویض تبدیل کنید.

بازی:

توکن های غیر قابل تعویض در بازی ها همانند لوازم بازی مثل سلاح و لباس ها و مواردی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

مالکیت معنوی:

در ابتدا به این کاربرد از توکن های غیر قابل تعویض اشاره شد. NFT یا همان توکن های غیر قابل تعویض می توانند یک نماینده برای یک نقاشی و یا یک فیلم باشند.


استاندارد توکن ها

استاندارد توکن ها

همانطور که می دانید توکن ها بر اساس یک استاندارد تولید می گردند. در این قسمت در نظرداریم تا به این استاندارد اشاره کنیم.

توکن های غیر قابل تعویض بر طبق استاندارد ” ERC-721 ” تولید می شوند. احتمالا در این قسمت برایتان سوال پیش خواهد آمد که استاندارد ERC-721 چیست؟ در ادامه همراه ما باشید تا با این استاندارد آشنا شوید.


استاندارد  ERC-721 به چه معنا می باشد؟

این استاندارد، استانردارد توکن اتریوم می باشد که توکن های غیر قابل تعویض را بر روی بلاکچین اتریوم قرار می دهند. دقیقا همانند استاندارد توکن ” ERC-20 ” که این استاندارد کمک به تولید توکن های جایگزین می کند.


چرا توکن های NFT یا همان غیر قابل تعویض، با باقی توکن ها تفاوت دارد؟

احتمالا اگر تا به این قسمت مقاله را به صورت کامل مطالعه کرده باشید، این سوال برایتان پیش خواهد آمد. در اواسط ما به پاسخ این سوال اشاره نمودیم. در توکن های غیر قابل تعویض، ویژگی و یا خصوصیت هایی وجود دارد که آن را با بقیه متمایز کرده است. در حال حاضر تعداد  توکن های غیر قابل تعویض کم می باشد.


مزایا و معایب توکن های غیر قابل تعویض یا NFT

از مهم ترین مزایا این توکن می توان به بحث استاندارد آن اشاره کرد. استاندارد این توکن همانطور که گفتیم ERC-721 می باشد. این استاندارد، استاندارد ERC-20 را بهبود داده است، به هر حال با این اوصاف بازهم موانعی وجود دارد که باید آن را نیز در نظر گرفت.

طرفداران پروتکل توکن ERC-721 بر این موضوع معتقدند که این توکن می تواند به عنوان یک ابزار برای سرمایه گذاری های بزرگ و همچنین قابل توجه استفاده شود.

شما می توانید بر روی توکن های غیر قابل تعویض، ویژگی های بیشتری روی آن ذخیره می شود. بسیار فراتر از نام و موجودی و …. .

تا به این قسمت از مزایا توکن های غیر قابل تعویض صحبت کردیم، حال در ادامه در نظر داریم، تا کمی درباره معایب توکن های غیر قابل تعویض صحبت کنیم. همراه ما باشید.

توکن های غیر قابل تعویض در کنار تمام مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می باشد. یکی از این معایب گفته کاربران است. همانطور که می دانید استاندارد ERC-721 جدید می باشد. کاربران معتقد هستند که پذیرش این توکن ها کندتر می باشد.


جمع بندی توکن غیر قابل تعویض Non Fungible چیست ؟

در این مقاله به صورت کامل با توکن های غیر قابل تعویض آشنا شدید. همانطور که مطالعه کردید توکن های غیر قابل تعویض، توکن هایی هستند که شما نمی توانید آن ها را به دلیل شرایط خاص تعویض کنید.این شرایط خاص می تواند شامل شرایط مختلفی باشد که در ابتدا به آنها به صورت کامل اشاره کردیم.

ممنون از اینکه تا پایان “ توکن غیر قابل تعویض Non Fungible چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا