زوم ارز پدیاکاربردهای تجاری بلاکچین

اوراکل Oracle چیست ؟ | آشنایی با پایگاه داده اوراکل

salamcrypto

اوراکل Oracle چیست ؟ ، فناوری بلاکچین موج جدیدی از تغییرات را ایجاد میکند که روش انجام کارها را تغییر میدهد.کارهایی مثل مدیریت سرمایه و پول،نحوه ثبت دارایی و … از جمله کارهایی هستند که توسط این فناوری دستخوش تغییراتی چشمگیری خواهد شد.مثل همه فناوری های دیگر که در ابتدای عرضه با مشکلات زیادی همراه هستند و به مرور نقص های انها شناسایی میشود،بلاکچین نیز از این قاعده مستثنی نیست.این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی است و با مشکلاتی مثل مقیاس پذیری،سرعت،امنیت،عدم تمرکز و… رو به رو است.محققان هر روز در حال بررسی و کار روی این مشکلات هستند و  راه حل های خوبی برای حل این مشکلات ارائه داده اند و تا حدودی این معضلات را حل کرده اند.یکی از راه حل هایی که تکنولوژیست ها از ان بهره میبرند  این است که از بلاکچین برای برخی معاملات خود استفاده میکنند .اما بر خلاف بلاکچین،زندگی خطی نیست!هر چیزی که خارج از زنجیره بلاکچین اتفاق می افتد،وقتی که به صورت دیجیتالی ضبط میشود،دقیقا به همان صورت که قابل ثبت در بلاکچین باشد،نیست.حالا سوال اینجاست که چگونه میتوان اطلاعاتی که خارج از زنجیره بلاکچین اتفاق می افتد را به گونه ای وارد زنجیره کرد و از این اطلاعات در بلاکچین استفاده کرد.کلید این معما در دست “اوراکل” است.

تاریخچه اوراکل Oraclr

در سال 1977 لری الیسون، باب ماینر و اداوش شركتی به نام اتحادیه نرم افزارهای رابطه ای (RSI )تاسیس کردند كه با استفاده از زبان های C و SQL یك RDBMS به نام اوراكل تولید كردند. اولین محصول این شركت در سال 1979 به بازار ارائه شد.

سپس نام شركت از RSI به اوراكل تغییر كرد. اوراكل روی هر نوع كامپیوتر از سوپر كامپیوترها تا كامپیوترهای شخصی كار می كند و تقریبا روی تمام آنها به یك شكل عمل می کند. این مزیت اوراكل سبب شد تا كاربران و توسعه دهندگان بیشتری داشته باشد. در حال حاضر بیش از 70 درصد شركت های تجاری از این پایگاه داده ها استفاده می نمایند. Yahoo، CNN، CBS و CDNOW از جمله سایت هایی هستند که از این پایگاه داده استفاده می کنند.


اوراکل Oracle چیست؟

اوراکل راهی برای تعامل بین یک زنجیره بلاک یا قرارداد هوشمند با داده های خارج از بلاکچین است.بلاکچین ها مثل خیابان های یک طرفه هستند،اوراکل ها مثل خیابان های فرعی هستند که اطلاعات را از دنیای خارج به این خیابان اصلی می اورند.در واقع اوراکل پلی بین رویداهای خارج از زنجیره و یک زنجیره است.البته با توجه به موضوع مورد بحث تعریف اوراکل میتواند متفاوت باشد،در دنیای بلاکچین تعریفش همان چیزی است که ذکر شد.برای جا افتادن مفهوم اوراکل به شکل زیر دقت کنید.

اوراکل Oracle چیست ؟
اوراکل Oracle چیست ؟

انواع اوراکل Oracle

اوراکل های بلاکچینی به چند روش قابل تقسیم بندی هستند.

1:داده انتقال داده شده سخت افزاری یا نرم افزاری است؟(source)

2:داده انتقال شده ورودی یا خروجی است؟(direct of information)

3:این داده متمرکز یا غیر متمرکز است؟(trust)

 

یک اوراکل میتواند در همه این دسته ها قرار بگیرد.برای مثال اوراکلی که اطلاعات را از وبسایت یک شرکت وارد بلاکچین میکند،یک اوراکل نرم افزاری ورودی متمرکز است.

اوراکل ورودی(Inbound):

اوراکل ورودی داده های خارج از زنجیره را به بلاکچین یا قرار داد هوشمند منتقل میکند و برعکس اوراکل خروجی عمل میکند.برای مثال در یک معامله خودکار میتوانند قیمت های لحظه ای را اطلاع رسانی کنند و یا برنده شدن یک شخص در شرط بندی را اعلام کنند تا پول شخص پرداخت شود.

اوراکل خروجی(Outbound):

این اوراکل ها برعکس اوراکل ورودی عمل کرده یعنی وقایعی ک در قراردادهوشمند یا بلاکچین رخ داده است را به خارج  از زنجیره منتقل میکنند.از نظر تئوری موارد استفاده از اوراکل های خروجی از اوراکل ورودی کمتر است درحالی که در عمل موارد استفاده از این اوراکل بی نهایت است.برای مثال وقتی یک تراکنش در بلاکچین انجام شده،پولی به حساب واریز شده و یا منتقل شده،برای اطلاع رسانی این موضوع به دنیای خارج از بلاکچین از اوراکل های خروجی استفاده میشود.

اوراکل سخت افزاری(Hardware):

بعضی وقت ها لازم است برای اینکه داده ای به بلاکچین منتقل شود از داده های دنیای واقعی استفاده کنیم.درواقع این نوع اوراکل رویداد های دنیای واقعی را به زبان دیجیتال که برای قراردهای هوشمند قابل فهم است،ترجمه میکند.این نوع اوراکل در انتقال اطلاعات از سنسورهای الکترونیکی،اسکنر بارکد و سایر دستگاه  های خواندن قابل استفاده هستند.برای مثال میتوان بررسی کرد که ایا یک کامیون که کالایی را حمل میکرده  به مقصد رسیده است یا خیر؟تا در صورت رسیدن اقدامات بعدی انجام شود.همچنین در اینترنت اشیا (IOT) و RFID نیز از این نوع اوراکل استفاده میشود.

اوراکل نرم افزاری(Software):

مورد استفاد ترین اوراکل ها جزو این دسته هستند.به اوراکل هایی گفته میشود که اطلاعات را از روی منابع انلاین به بلاکچین منتقل میکننند.این اطلاعات میتوانند از پایگاه های داده انلاین،سرور ها،وب سایت ها و اساسا هر منبع داده در وب به دست بیایند.این نوع اوراکل از سرعت بالایی برخوردار است.برای مثال نرخ لحظه ای ارز،قیمت یک دارایی دیجیتال،اطلاعات پرواز ،همه مواردی هستند که جزو اوراکل های نرم افزاری دسته بندی میشوند.

اوراکل متمرکز(centralized):

اوراکلی است که توسط یک نهاد یا یک شخص کنترل میشود،و این اوراکل تنها ارائه دهنده اطلاعات قرارداد هوشمند است.استفاده از تنها یک منبع اطلاعاتی مخاطره امیز است و تمام تاثیرات یک قرارداد هوشمند تنها وابسته به یک نهاد است.به راحتی این نهاد یا شخص قابلیت این را دارد که قرارداد هوشمند را با خطر مواجه کند.مشکل اصلی اوراکل متمرکز این است که یک منبع بیشتر ندارد و در برابر هک ها،حملات و اسیب پذیری ها مقاومت کمتری دارد.

بیشتر بخوانید:  چگونه توکن YFI به دست آوریم ؟ | آموزش نحوه به دست آوردن YFI

اوراکل غیر متمرکز(اجماع)(decentralized):

اوراکل های غیرمتمرکز مثل  بلاکچین های عمومی یک هدف مشابه دارند و ان کاهش ریسک متقابل است.این نوع اوراکل برای اینکه اعتماد به اطلاعات وارد شده به قرارداد هوشمند را بالا ببرد،تنها به یک منبع اکتفا نمیکند و به منابع مختلفی متکی است.اوراکل های غیر متمرکز برای تعیین اعتبار اطلاعات،از سایر اوراکل ها استفاده میکنند به همین خاطر به اوراکل غیرمتمرکز،اوراکل”اجماع” نیز گفته میشود.بعضی از پروژه های بلاکچین خدمات استفاده از اوراکل غیرمتمرکز را در اختیار بلاکچین های دیگر قرار میدهند و بدین ترتیب اطلاعات وارد شده به هرکدام از قرارداد های هوشمند از طریق این اوراکل ها تایید میشود.این نوع اوراکل میتواند در پیش بینی مفید باشد،چرا که اعتبار یک پیش بینی را میتوان با اجماع سنجید.در واقع هدف اوراکل های غیرمتمرکز مثل بلاکچین های غیرمتمرکز این است که به بک منبع اعتماد نکنید بلکه برای تایید یک اطلاعات به منابع مختلفی تکیه کنید و بر اساس رای اکثریت تصمیم نهایی را بگیرید.

اوراکل های مخصوص یک قرار داد(contract_specific oracles):

از دسته اوراکل هایی که صرفا برای استفاده در یک قرارداد هوشمند استفاده میشود.این بدین معنی است که اگر کسی بخواهد چندین قرار داد هوشمند را به کار بگیرد باید متناسب با هرکدام ،اوراکل خاص خودش را استفاده کند.مشکل این اوراکل این است که خیلی وقت گیر و گران قیمت است و برای شرکت هایی که میخواهند داده هارا از منابع مختلف استخراج کنند اصلا مناسب نیست.ولی نکته خوب ماجرا این است که میتوان یک اوراکل خاص را برای یک نیاز خاص تعبیه کرد که در بعضی موقعیت ها بسیار کارامد است.

اوراکل های انسانی( human oracles):

بعضی اوقات یک فرد متخصص در یک زمینه خاص میتواند یک نوع اوراکل باشد.این افراد میتوانند صحت اطلاعات را از طریق منابع مختلف،بررسی و تحقیق کنند و این اطلاعات را به زبان قابل فهم قرارداد هوشمند ترجمه کنند.از انجا که این اوراکل های انسانی باید با رمز نگاری ،احراز هویت کنند،احتمال کلاهبرداری ،جعل هویت و ارائه داده های اشتباه نسبتا کم است.


مشکلات اوراکل Oracle

1.قراردهای هوشمند بر اساس داده های ارائه شده توسط اوراکل ها تصمیم میگیرند.این اوراکل ها برای داشتن یک اکوسیستم بلاکچین سالم،نیاز هستند اما مشکل اینجاست که اگر اوراکل به خطر بیافتد،قرارداد هوشمند مربوط به ان نیز به خطر می افتد.این چالش خیلی مهمی است که اوراکل ها با ان درگیر هستند.

2.از انجا که اوراکل ها بخشی از اجماع بلاکچین اصلی نیستند،پس جزو سیستم امنیتی بلاکچین ها هم نیستند و توسط ان ها حمایت نمیشوند.موضوع اعتماد بین اوراکل های شخص ثالث و قراردهای هوشمندی که بر مبنای اجماع هستند،همچنان مسئله ای حل نشده باقی مانده است.

3.اگر کسی به جریان داده بین اوراکل و قرارداد هوشمند و بلاکچین دسترسی پیدا کند،میتواند داده هارا اصلاح و یا جعل کند.


تعدادی از پروژه های اوراکل Oracle

chainlink یکی از بزرگترین پروژه هایی است که در زمینه اوراکل ها فعالیت میکند.از دیگر پروژه ها میتوان از Bandprotocol,Auger,NEST,DIA نام برد.


ویژگی های اوراکل Oracle

بانک اطلاعاتی اوراکل امکان ذخیره و بازیابی کردن اطلاعات را با سرعت بیشتر در اختیار شما قرار می دهد.در صورتی که این بانک اطلاعات ادغام شود مزایایی خواهد داشت .مزایای ادغام شدن اوراکل عبارت است از:

پایگاه اطلاعات اوراکل ساختار stack  دارد.این ساختار باعث می شود بتوان بین پایگاه داده اوراکل و یک پلتفرم دیگر ارتباط ایجاد کرد.یک مثال از این مورد این است که مثلا می توان برنامه هایی که در حال اجرا روی ویندوز هستند را به پایگاه داده که در یونیکس کار می کند منصل کرد.

پایگاه داده اوراکل با ACID سازگار است .که این سازگاری موجب هماهنگی اطلاعات و بالا رفتن قابلیت اطمینان اطلاعات می شود.

اوراکل را یک پایگاه با ساختار اطلاعات منظقی می شناسند به این معنی که در آن از ساختار داده های منطقی استفاده می شود .این ویژگی موجب می شود بدون نیاز به اطلاع داشتن از محل ذخیره اطلاعات بتوان با پایگاه اطلاعاتی ارتباط برقرار کرد.

در اوراکل می توان از اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه کرد.در اوراکل با استفاده از یک ابزار قدرتمند بنام ریکاوری منیجر می توان از نسخه های پشتیبان در مواقع لزوم استفاده کرد.


خلاصه اوراکل Oracle چیست ؟

اگر یک مکانیسمی نباشد که اطلاعات را از دنیای خارج وارد بلاکچین بکند و ما صرفا به اطلاعات داخل بلاکچین و  قرارداد هوشمند متکی باشیم،توانایی های بلاکچین بسیار محدود شده در جهان پذیرفته نمیشود.اوراکل ها از مهم ترین عناصر سازنده برای رشد بلاکچین ها به صورت ایمن و قابل اعتماد است.اوراکل ها پل بین دنیای واقعی و بلاکچین هستند و دنیار را دگرگون خواهند کرد.

ممنون از اینکه تا پایان ” اوراکل Oracle چیست ؟ ” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید

نرگس ظفر

تحلیل گر بازارهای مالی مانند بورس،ارز دیجیتال،فارکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا