صرافی کوینکده
مفاهیم اولیه استخراج

اورکلاک Over Clock چیست؟ | آموزش اورکلاک دستگاه های ماینر

اورکلاک Over Clock ، اگر در حوزه تکنولوژی فعال باشید، احتمالا بارها و بارها عبارت ” اورکلاک ” را شنیده اید. آیا می دانید اورکلاک چیست و به چه کاری می گویند؟ اگر درباره اورکلاک اطلاعات دارید، آیا تا به حال این کار را انجام داده اید؟ در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل درباره اورکلاک دستگاه های ماینر با شما عزیزان صحبت کنیم. شما می توانید خیلی آسان ماینر هایتان را اورکلاک کنید تا سود بیشتری به شما بدهد. به صورت کلی اگر بخواهیم درباره اورکلاک صحبت کنیم اینگونه می گوئیم که اورکلاک به روشی گفته می شود که قدرت دستگاه و یا کامیپوتر و یا هر وسیله هوشمند دیگری را بیشتر کنید.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

برای اینکه به سراغ اصل مطلب برویم، باید توضیحات بیشتری درباره اورکلاک بدانید. به همین جهت در ابتدا قصد داریم تا کمی درباره اورکلاک با شما عزیزان گفتگو کنیم تا اطلاعاتتان در این زمینه بالا برود و در آخر نیز به توضیحاتی درباره اورکلاک دستگاه های ماینر بپردازیم. اگر قصد دارید تا بازدهی و یا قدرت دستگاه ماینرتان را بیشتر کنید، این مقاله مناسب شما است، پس تا انتها همراه ما باشید. شایان به ذکر است که اورکلاک دستگاه های ماینر و یا تمامی وسایل هوشمند تقریبا به ضرر آن وسیله است به همین دلیل پیشنهاد می کنیم ابتدا در این زمینه اطلاعات کسب کنید و سپس اقدام به انجام این کار کنید.

اورکلاک – Overclock چیست؟

احتمالا تا به حال شنیده اید که فلان کامپیوتر و یا فلان ماینر اورکلاک شده است و یا اینکه شاید بارها شنیده اید که ماینر اورکلاک شده و یا کامپیوتر اوکلاک شده نخرید اما در این بابت هیچ اطلاعاتی ندارید. در این قسمت همانطور که گفتیم قصد داریم تا درباره اورکلاک دستگاه های ماینر با شما عزیزان گفتگو کنیم. اورکلاک در لغت به معنای افزایش سرعت یکی از اجزاء سخت افزاری است. حال این سخت افزار می تواند بر روی هر سیستمی نصب شده باشد. چه کامپیوتر و چه دستگاه ماینر و یا چه موبایل های هوشمند.

همانطور که می دانید وظیفه پردازش در سیستم های کامپیوتری و یا دستگاه های ماینر به عهده ” پردازنده – CPU ” و یا ” کارت گرافیک – GPU ” است. سازنده این تجهیزات سخت افزاری، آن ها را با یک فرکانس مشخص تولید می کند. افرادی که قصد اورکلاک یک قطعه سخت افزاری را دارند در اصل می خواهند که کارکرد بیشتری از آن قطعه بگیرند. به همین دلیل اورکلاک را انتخاب می کنند چراکه اورکلاک باعث این موضوع می شود. جز پردازنده و کارت گرافیک، قطعات دیگری همانند رم را نیز می توان اورکلاک نمود. زمانی که شما پردازنده خود را اورکلاک می کنید، در اصل می خواهید که آن پردازنده در ثانیه تعداد کار های بیشتری انجام دهد و با اورکلاک کردن پردازنده دقیقا این اتفاق می افتد. زمانی که شما یک دستگاه ماینر را اورکلاک می کنید، سرعت پردازنده آن بیشتر می شود و همین دلیل باعث می شود تا کارکرد بهتری از آن مشاهده کنید. زمانی که کارکرد قطعه اورکلاک شده بیشتر بشود، حرارت و یا گرمای آن قطعه نیز بیشتر می شود. همیشه دقت داشته باشید که اورکلاک تنها مربوط به همان قطعه نمی باشد چراکه اگر شما کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید، در هنگام کار کارت گرافیک شما حرارت و گرمای زیادی تولید می کند و این موضوع باعث می شود تا به دیگر قطعات نیز آسیب برسد. در این موقع بهترین کار این است که یک سیستم خنک کننده نیز برای دستگاهی که قصد اورکلاک آن را دارید در نظر بگیرید.

شما می توانید بیشتر پردازنده و دستگاه های ماینر را اورکلاک کنید و به نوعی سرعت آن را افزایش دهید، اما به این موضوع هم باید توجه کنید که هر مادربردی این اجازه ( تغییر فرکانس کاری قطعات ) را به کاربران نمی دهد و این موضوع موجب شکست در اورکلاک آن قطعه می شود. اگر قصد دارید پردازنده کامپیوتر خود را اورکلاک کنید و اگر پردازنده شما نسل جدید پردازنده های ” اینتل – Intel ” و یا ” ای ام دی – AMD ” باشد، باید بدانید که این امکان وجود ندارد چراکه شما نمی توانید ضریب کلاک پایه ای را تغییر دهید و به نوعی ضریب کلاک آن ها قفل شده است.

تا به این قسمت از مقاله شما با معنی و مفهوم اورکلاک آشنا شدید. حال ممکن است برای شما سوالاتی درباره اورکلاک کردن پیش بیاید که اگر در ادامه همراه ما باشید به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.


آیا اورکلاک نمودن پردازنده ها ضروری است؟

خیر. اورکلاک پردازنده های هیچ دستگاهی ضروری نیست و طبق علاقه انجام می شود. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا اورکلاک؟؟

همانطور که پیشتر گفتیم، مهم ترین مزیت اورکلاک افزایش سرعت و کارایی است. پس یکی از پاسخ هایی که می توان برای این سوال داد افزایش سرعت است. امروزه با توجه به پیشرفت و رشد خیلی خوب تکنولوژی دیگر اورکلاک پردازنده ها در سیستم های کامیپوتری مناسب نیست چراکه قطعات قدرتمند تری از قطعات شما وجود دارد که این کارکرد در قبال کارکرد آن قطعه تقریبا هیچ است.

اگر توانایی تهیه تجهیزات سخت افزاری قدرتمند را ندارید، می توانید از اورکلاک استفاده کنید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه؟ زمانی که شما یک CPU نسبتا ضعیف خریداری می کنید، می توانید با اورکلاک کردن آن کارکرد پردازنده را افزایش دهید. اما همانطور که گفتیم پردازنده های قدرتمند حال حاضر خیلی زیاد قدرت آن ها افزایش پیدا نمی کند. اگر قصد دارید تا اطلاعات بیشتری به دست آورید، در ادامه همراه ما باشید.


چگونه باید یک قطعه و یا دستگاه را اورکلاک کرد؟

اگر قصد دارید تا کامپیوترتان را اورکلاک کنید، از روش های مختلفی می توانید استفاده کنید و یا اینکه روش های خاصی را باید دنبال کنید. همانطور که پیش تر آوردیم، توجه داشته باشید که قبل از اینکه بخواهید سیستم و یا دستگاه ماینرتان را اورکلاک کنید باید به فکر یک سیستم خنک کننده هم باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. همانطور که گفتیم زمانی که پردازنده و یا دیگر قطعات پردازشی همانند کارت گرافیک – GPU افزایش سرعت پیدا می کنند، حرارت زیادی نیز تولید می کند و همانطور که حرارت زیاد برای دستگاه های ماینر و یا قطعات پردازنده مضر است باید فکری برای حل این مشکل کنید که در این موقع می توانید از سیستم های سرمایشی استفاده کنید. پس این نکته را فراموش نکنید.

اورکلاک دستگاه های ماینر با کامپیوتر ها متفاوت است. اگر می خواهید تا بدانید که چگونه دستگاه های ماینر اورکلاک می شوند، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.


اورکلاک دستگاه های ماینر – ASIC

اورکلاک Over Clock
اورکلاک Over Clock دستگاه های ماینر

همانطور که در قسمت های قبل با معنا و مفهوم اورکلاک آشنا شدید، دیدید که اورکلاک باعث افزایش سرعت پردازنده می شود. این موضوع اگر در دستگاه های ماینر پیاده سازی شود، قطعا به نفع فرد استخراج کننده است چراکه سرمایه آن فرد زودتر به سرمایه اولیه اش خواهد رسید. البته لازم به ذکر است که این موضوع در کنار مزایایی که دارد معایبی نیز دارد که باید به آن معایب توجه کنید. اگر در ادامه همراه ما باشید به مزایا و معایب اورکلاک دستگاه های ماینر – ASIC به صورت کامل اشاره خواهیم کرد.


چگونه می توان دستگاه های ماینر را اورکلاک کرد؟

هر ماینر به یک طریقی اورکلاک می شود. برای مثال اگر از دستگاه های کمپانی بیت مین استفاده می کنید شما می توانید اورکلاک دستگاه های ماینر خود را از دو طریق انجام دهید.

روش اول:

کمپانی بیت مین نرم افزار ” APminer Tools ” را برای مدیریت هر چه بهتر ماینر ها در فارم توسعه داده است. شما می توانید با استفاده از این نرم افزار به صورت کامل بر روی ماینر های خود مدیریت داشته باشید. از این نرم افزار می توانید برای اورکلاک ماینر ها نیز استفاده کنید. در گذشته در مقاله ای به صورت کامل این نرم افزار را آموزش داده ایم. شما می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. تقریبا اورکلاک دستگاه های ماینر کمپانی بیت مین از این طریق به راحتی انجام می شود. برخی دیگر از کمپانی ها نیز همانند بیت مین اینگونه عمل کرده اند و شما می توانید با یک نرم افزار این کار را انجام دهید.

روش دوم:

روش دوم نسبت به روش اول یکم سخت تر است چراکه ابتدا باید به سایت توسعه دهنده ماینر مراجعه کنید و فریمور های مخصوص اورکلاک را دانلود و سپس بر روی ماینر نصب کنید. این کار نیاز به آموزش دارد و هر فردی به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد. بیشتر ماینر ها از این طریق اورکلاک می شوند. یعنی برای اورکلاک آن ها ابتدا باید به سایت تولید کننده دستگاه بروید و پس از دانلود و نصب فایل ها این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید:  خنک کردن ماینر | چطور دستگاه ماینر خود را خنک نگه داریم؟

هشدار:

اگر در زمینه اورکلاک اطلاعات چندانی ندارید، این کار را به تنهایی انجام ندهید و حتما از یک متخصص کمک بگیرید چراکه اگر این کار را انجام بدهید ممکن است برایتان مشکل پیش بیاید. در ادامه همراه ما باشید تا با مزایا و معایب اورکلاک دستگاه های ماینر آشنا شوید.


مزایا و معایب اورکلاک دستگاه های ماینر

اورکلاک Over Clock
مزایا و معایب اورکلاک Over Clock ماینرها

همانطور که می دانید، دانستن مزایا و معایب سبب می شود تا بهتر تصمیم بگیریم. به همین جهت در این قسمت قصد داریم تا درباره مزایا و معایب اورکلاک با شما عزیزان گفتگو کنیم.

مزایا:

 1. قدرت دستگاه بیشتر می شود
 2. مدت زمان بازگشت سرمایه اولیه کاهش می یابد
 3. درآمد بیشتر می شود
 4. سرعت دستگاه بیشتر می شود و این امر سبب می شود تا کارها با سرعت بیشتری انجام شوند
 5. و مزایا دیگری که در طول این مقاله با آن ها آشنا شدید

معایب:

 1. عمر دستگاه کاهش می یابد
 2. اورکلاک موجب باطل شدن گارانتی می شود
 3. حرارت و گرمای دستگاه افزایش پیدا می کند
 4. مشکلات متعددی در زمان کوتاه برای دستگاه پیش می آید

هشدار:

همانطور که گفتیم، اورکلاک دستگاه های ماینر و یا هر دستگاه دیگر، موجب ابطال گارانتی می شود و به همین جهت اگر این کار را انجام دهید، در صورت بروز هر گونه مشکل دیگر دستگاه شما را گارانتی قبول نمی کند. البته لازم به ذکر است که متاسفانه در ایران شرکت گارانتی مسئولیت های زیادی را به گردن نمی گیرد و همین موضوع باعث می شود تا خیلی از افراد از گارانتی بگذرند. کمی پیشتر گفتیم که اورکلاک عمر ماینر را کم می کند در نتیجه اینکه بخواهید ماینر خود را اورکلاک کنید با وضعیت موجود کمی ریسک است.


تهویه و خنک سازی دستگاه های ماینر پس از اورکلاک

همانطور که پیش تر مطالعه کردید، گفتیم که اوکلاک موجب می شود تا کارکرد ماینر شما افزایش یابد و این امر سبب می شود تا حرارت ماینر بیشتر شود. ماینر ها به صورت کلی حرارت زیادی تولید می کنند و زمانی که این موضوع نیز اتفاق می افتد حرارت تولید شده بسیار می شود. برای رهایی از این حرارت باید سیستم های سرمایشی بسیاری را تهیه کنید.

اگر قصد اورکلاک دستگاه های ماینر خود را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که ابتدا فکری به حال خنک نمودن دستگاه ماینر خود کنید و سپس ماینر خود را اورکلاک کنید. شاید تا به حال نام روغن های ماینر را برای خنک سازی ماینر شنیده باشید و این سوال برایتان پیش بیاید که روغن های ماینر چیست و چه کاری انجام می دهد؟ اگر قصد داریم تا با روغن های ماینر آشنا شوید، مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید

خنک کردن دستگاه ماینر | چطور دستگاه ماینر خود را خنک نگه داریم؟


روغن ماینر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اورکلاک Over Clock
روغن ماینر چیست؟

زمانی که دستگاه ماینر خود را اورکلاک می کنید و یا در حالت عادی هنگام پردازش های قدرت مند، حرارت زیادی تولید می شود و به گفته برخی ها یکی از راه های مقابله با این حرارت این است که به صورت کلی ماینر را در روغن های ماینر شناور کنید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که با انجام این کار برق های ماینر اتصالی خواهند کرد؟ خیر، این موضوع به برق ها و همچنین برق رسانی ماینر آسیب نمی زند البته باید بدانید که این موضوع زمانی صحت دارد که از روغن های اصلی استفاده کنید.

متاسفانه در بازار فعلی اجناس تقلبی و یا فیک نیز موجود است و این امر سبب می شود تا برخی ها به شما جنس فیک بفروشند. اگر این اتفاق بیوفتد قطعا به ماینر شما ضرر می رسد و یکی از مهم ترین ضرر های آن آسیب رسیدن به برد های الکترونیکی داخل دستگاه است. اگر رون خریداری شده، فیک نباشد و اصل باشد، تقریبا اسیب زیادی به ماینرتان نخواهد رسید اما استفاده طولانی مدت از روغن ها می تواند برایتان مشکل ایجاد کند.

روغن های ماینر جز خنک کنندگی تاثیرات مثبت دیگری دارد که در کنار این تاثیرات اثرات منفی هم نیز دارد. شما اگر قصد استفاده از روغن های ماینر را دارید باید به تمام این نکات توجه کنید. از مزایا روغن ماینر می توان به کاهش صدای دستگاه اشاره کرد.

زمانی که دستگاه ماینر خود را به داخل محفظه ای که در آن روغن وجود دارد فرو می برید، سر و صدای دستگاهتان کاهش می یابد. این موضوع باعث می شود تا کارکرد فن ها با مشکل رو به رو شود و اولین مشکلی که برایتان ایجاد می شود همان از کارافتادگی فن ها می باشد.

متاسفانه در حال حاضر برای تهیه روغن ماینر نیاز به هزینه نسبتا زیادی دارید. تقریبا به ازای هر دستگاه چیزی حدود به 1 میلیون تومان باید هزینه کنید که اگر چند دستگاه دارید این قطعا به ضرر شما است.


سوالات متداول

همیشه پس از پایان مقالات ممکن است برای خواننده سوالاتی پیش بیاید. در این قسمت ما قصد داریم تا به این سوالات احتمالی پاسخ دهیم.

 1. بهترین روش برای خنک سازی ماینر چیست؟

اینکه بهترین روش برای خنک نمودن دستگاه ماینرتان چیست بستگی به چند مورد دارد. ابتدا باید آب و هوای سوله ای که دستگاه های ماینر در آن قرار گرفته اند مشخص شوند و طبق آن یک سیستم خنک کننده تجهیز شود. شاید در برخی از مواقع، تنها برای خنک نمودن محیط و ماینر ها به چند ” کولر ” احتیاج باشد. سعی کنید همیشه با کمترین هزینه بهترین خدمات سرمایشی را برای خود تهیه کنید.

 1. آیا با اورکلاک کردن ماینر، مصرف برق نیز افزایش پیدا می کند؟

قطعا بله، زمانی که سرعت و همچنین کارکرد دستگاه ماینر شما افزایش پیدا می کند، مصرف برق شما نیز بیشتر می شود و دیگر نباید انتظار این را داشته باشید که همانند قبل هزینه برق پرداخت کنید چراکه باید به فکر هزینه های بیشتری باشید. موضوع افزایش برق می تواند به قسمت های مختلف ماینر ضرر برساند برای مثال زمانی که مصرف برق بالا می رود، اگر منبع تغذیه توانایی مدیریت نداشته باشد، قطعا منبع تغذیه آسیب می بیند. بهتر است که قبل از اورکلاک کردن ماینر به این موضوع توجه کنید.

 1. روغن های ماینر را از کجا باید تهیه کرد؟

همانطور که گفتیم متاسفانه در بازار روغن های ماینر فیک و یا همان قلابی نیز یافت می شود. برای اینکه گیر اینگونه افراد نیوفتید، باید به سراغ فروشگاه های معتبر بروید. فروشگاه های غیر معتبر همیشه در حال فروش اجناس فیک هستند چراکه این کار باعث می شود تا کمتر سود بیشتری کنند. برای اینکه بتوانید روغن ماینر تهیه کنید، باید سری به فروشگاه های معتبر اینترنتی و یا حضوری بزنید. دقت کنید که فروشگاه معتبر باشد تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

 1. اگر نخواهیم دستگاهمان را اورکلاک کنیم، در حالت معمولی هم می توان از روغن های خنک کننده استفاده نمود؟

بله می توانید اما این کار در حالت معمولی پیشنهاد نمی شود. در حالت عادی می توانید از راه های زیادی برای انجام این کار استفاده کنید. اگر در این زمینه ایده ای ندارید، می توانید با کمی جستجو در اینترنت و یا سایت زوم ارز، به صورت کامل درباره خنک سازی دستگاه های ماینر مقاله مطالعه کنید. کمی پیشتر نیز یکی از راه هایی که می توانید از آن برای خنک سازی دستگاه های ماینر استفاده کنید را برایتان شرح دادیم.


نتیجه گیری اورکلاک Over Clock

همانطور که مطالعه کردید، در این مقاله با اورکلاک دستگاه های ماینر آشنا شدید. اورکلاک دستگاه های ماینر دلخواه است و اگر می خواهید کارکرد بیشتری از ماینرتان دریافت کنید، می توانید این کار را انجام دهید. اگر قصد اورکلاک دستگاه خود را دارید و در این زمینه تجربه کافی ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم که از یک متخصص کمک بگیرید. در قسمت قبل برایتان چندین سوال به همراه پاسخ نوشتیم که می توانید آن ها را مطالعه کنید. اگر در این زمینه سوالات بیشتری برایتان مطرح شد می توانید در قسمت نذرات آن را از ما بپرسید.

ممنون از اینکه تا پایان ” اورکلاک Over Clock  ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

19 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا