ارزهای دیجیتال

بررسی ارزدیجیتال Pi | آیا پای نتورک PI Network یک پروژه کلاه برداری است؟ 😲

بررسی ارزدیجیتال Pi ،پای نتورک یا ” PI Network ” یک پروژه خیالی و یا بهتر است بگوئیم یک پروژه دروغ!!!

شاید تا به حال نام این پروژه را در فضای مجازی زیاد شنیده باشید. در این مقاله قصد داریم تا درباره این پروژه با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر تا به حال گول این پروژه و حرفای های آن را خورده اید، بهتر است که در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی ارزدیجیتال Pi بپردازیم و با حقایق این ارز دیجیتال و یا پروژه آشنا شویم .

پروژه پای نتورک ( PI Network ) چیست؟

پای نتورک یک پروژه با وعده وعید های بسیار دروغ و همچنین غیر قابل انجام می باشد. همانطور که گفتیم، در سایت این پروژه آن را به عنوان یک ارز دیجیتال نامیده اند. افرادی که در پشت این پروژه هستند، ادعا می کنند که شما می توانید این ارز دیجیتال را با گوشی موبایل استخراج کنید!

البته لازم به ذکر است که این کار شدنی است اما با توجه به سخت افزار های ضعیف گوشی های موبایل، توان پردازشی لازم را ندارند. بنابراین می توان گفت که یکی از وعده های آن ها کاملا دروغ و خیالی می باشد.

در حال حاضر قیمت این ارز دیجیتال صفر دلار می باشد و در اصل تا کنون هیچ ارزی با نام پای نتورک عرضه نشده است. یکی از دلایلی که قیمت این ارز دیجیتال همچنان مشخص نیست و صفر دلار می باشد این مورد می باشد. شاید تا به حال در بعضی از سایت ها دیده باشبید که برای این ارز دیجیتال قیمت تعیین کرده اند، در واقع این قیمت ها واقعی نیستند و نمی توان به آن ها اعتماد کرد.


استراتژی اقتصادی ارزدیجیتال Pi

استراتژی اقتصادی پای نتورک
استراتژی اقتصادی پای نتورک pi network

نقشه اقتصادی در ارزدیجیتال پای نتورک به این صورت است که در عین حفظ کردن تعادل برای ارزشمند نگه داشتن آن ، میزان لازم برای دردسترس بودن کاربران را نیز فراهم کند.استخراج این ارز در حال حاضر از طریق نرم افزار موبایلی صورت می گیرد.به معرفی اصطلاحات زیر در این پروژه می پردازیم :

total mining reward به معنای کل پاداش ماینینگ است.به اختصار M

total referral reward که به معنای پاداش دعوت کاربران جدید می باشد.به اختصار R

total developer reward  که به معنی پاداش توسعه دهنده ها است.به اختصار D

M یا پاداش کل استخراج

این پاداش برای 100 میلیون کاربری اولی که وارد شبکه شده اند یک عدد ثابت است.این 100 میلیون کاربر هرچه کاربران بیشتری را جذب کنند می توانند توکن های قابل استخراج بیشتری برای خود داشته باشند.این نرخ ایجاد توکن PI برای کاربران اول از تابع لگاریتمی نزولی تبعیت می کند.یعنی هرچه زمان بگذرد میزان آن کاهش می یابد.در کل این روش باعث ایجاد انگیزه برای کاربران می شود.

R یا پاداش عضویت در شبکه

به منظور گرفتن یک جایگاه مناسب در بازار ارزهای دیجیتال ، تعداد دارندگان رمزارز پای نتورک و تعداد مبادله کنندگان آن ملزم به افزایش است.به همین خاطر است که شبکه PI به 100 میلیون کاربر اول و همچنین افرادی که کاربران جدید دعوت می کنند پاداش می دهد.

D یا پاداش توسعه دهنده ها

به دلیل نوپا بودن این ارز ، پاداشی برای افراد توسعه دهنده نیز در نظر گرفته شده است.چراکه با توسعه آن ارزدیجیتال پای نتورک پتانسیل بیشتری می یابد .بنابراین این شبکه مقداری از توکن ها را به عنوان پاداش توسعه دهندگان اختصاص داده است.


آیا استخراج ارز دیجیتال پای نتورک از طریق اپلیکیشن های موبایل امکان پذیر است؟

شاید با نصب اپلیکیشن پای نتورک تعدادی عدد دیده باشید. در واقع این اعداد یک سری از اعداد فیک هستند. شاید نرم افزار به شما بگوید که با دعوت از دوستان و یا …. می توانید پای نتورک به صورت هدیه دریافت کنید اما در واقع تمامی این ها جز دروغ هیچ واقعیت دیگری ندارند.

این نرم افزار هم اکنون در فروشگاه گوگل پلی اندروید موجود است و تقریبا بالغ بر 3 میلیون دانلود دارد. شاید بعضی از افراد تنها این موضوع را برای اعتماد در نظر بگیرند اما این امر کاملا اشتباه است زیرا باید این موضوع را در تمامی جهت ها بررسی نمود و سپس تصمیم گرفت.

بیشتر بخوانید:  4 توصیه جهت امنیت ارزهای دیجیتال

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که: مگر ممکن است تا فروشگاه گوگل پلی اپلیکیشن های مخرب را بر روی نرم افزار خود قرار دهد؟

متاسفانه بله، چند باری پیش آمده است که این فروشگاه گوگل پلی همچین اشتباهی را بکند و نرم افزار مخربی را پیشنهاد بدهد. اما قطعا پس از مدتی اقدام به حذف نرم افزار کرده است.


دلیل تعداد نصب های بالای نرم افزار پای نتورک چیست؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که اگر پشت این نرم افزار یک پروژه دروغین است، پس چرا در فروشگاه گوگل پلی تعداد نصب بالایی دارد؟

یکی از دلایلی که می توان برای این موضوع عنوان کرد این است که شما در ازاء دعوت افراد به این نرم افزار ارز دیجیتال پای نتورک هدیه می گیرید. اما زمانی که شما از دوستتان دعوت می کنید، دوستتان باید از طریق فروشگاه گوگل پلی اقدام به دانلود و سپس نصب نماید. پس از این کار نتجیه می گیریم که این موضوع می تواند یکی از دلایل قانع کننده تعداد نصب بالای این اپلیکیشن باشد.


آیا استخراج ارز دیجیتال پای نتورک از طریق سایت امکان پذیر است؟

استخراج پای نتورک
استخراج ارزدیجیتال pi

اگر تا به حال به سایت این پروژه دروغین سرزده باشید، در صفحه ابتدایی آن متوجه یک دروغ خواهید شد. در صفحه اول این سایت درج شده است که ” اولین ارز دیجیتالی که می توانید آن را با گوشی خود، استخراج کنید “.

همانطور که گفتیم این کار امکان پذیر است اما متاسفانه استخراج ارز های دیجیتال با گوشی موبایل سود آورد نمی باشد مخصوصا رمز ارزی که هیچ قیمت و یا طرفداری ندارد!!!


منابع ارز دیجیتال پای نتورک را در کجا می توان پیدا کرد؟

این پروژه متاسفانه هیچ منبعی ندارد. اگر تا به حال به پروژه های بزرگ و موفق نگاه کرده باشید متوجه خواهید شد که توسعه دهندگان آن، از پروژه یک نسخه متن باز یا ( Open Source ) منشتر کرده اند که کاربران می توانند با کار کردن بر روی این پروژه مشکلات و باگ های موجود را رفع کنند اما پروژه پای نتورک متاسفانه هیچ منابعی در اختیار کاربران خود قرار نداده است. به نظر می رسد که تنها هدف این پروژه جذب مخاطب است و متاسفانه این کار با دروغ های فراوان در حال انجام می باشد.


توضیحات توسعه دهندگان پروژه پای نتورک

اگر دیده باشید، در حوزه ارز های دیجیتال، توسعه دهندگان پروژه ها درباره آن کمی گفتگو و همچنین کمی از مشخصات فنی را برای کاربران شرح می دهند. یکی از عواملی که باعث می شود تا اعتماد نکردن به این نرم افزار تشدید یابد نیز این موضوع است. متاسفانه توسعه دهندگان پروژه پای نتورک هیچ توضیحات فنی نسبت به پروژه خود برای کاربران شرح نداده اند و این موضوع نیز می تواند اعتماد کاربران را از بین ببرد.


صاحبان پروژه پای نتورک چه کسانی هستند؟

این یکی از سوالاتیست که ممکن است برای شما پیش آمده باشد. در حال حاضر نام سه توسعه دهنده در این پروزه بر روی زبان ها می باشند که یکی از این افراد دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد می باشد. نام توسعه دهندگان این پروژه به ترتیب، ” نیکولاس کوکالیس “، ” چنگدیائو فن “، ” وینسنت مک فیلیپ می باشد.


گفتگو با طرفداران پروژه پای نتورک

گفتگو با طرفداران پروژه پای نتورک
بررسی ارزدیجیتال Pi

افرادی هستند که به شدت در حال طرفداری از این پروژه هستند. طرفداران این پروژه اغلب اروپایی هستند اما در این بین نیز تعدادی طرفدار ایرانی دیده می شود. گاهی بعضی از طرفداران می گویند که: در ابتدا زمانی که پروژه بیت کوین آمد، بحث اینکه این پروژه دروغ و یا فیک هستند رواج پیدا نمود اما پس از گذشت چندسال حال به همچین قدرتی رسیده است. پس نمی توان گفت که این پروژه دروغ است!.

جمله ای که خواندید، گفته یکی از طرفداران پروژه پای نتورک می باشد. تمامی این سخن ها درست است اما بحث اصلی این است که آیا بیت کوین در زمان عرضه وعده استخراج با تلفن همراه و یا دیگر وعده هایی که این پروژه به کاربران خود داده است را داده بود؟

مسائلی هستند که می توان گفت تقریبا انتقاد کاربر را بی ارزش می کند اما اگر علاقه به استفاده و یا تست این موضوع دارید شاید یک بار امتحانش ضرر نداشته باشد!!

ممنون از اینکه تا پایان “ بررسی ارزدیجیتال Pi ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا