ارزهای دیجیتال

رمز ارز Dot چیست ؟ | آشنایی با ارز دیجیتال پولکادات Polkadot

رمز ارز Dot چیست ؟ ، در حال حاضر با گسترش حوزه ارز های دیجیتال، بسیاری از افراد و کمپانی ها اقدام به ایجاد توکن با هدف های مشابه و یا خاص کرده اند. برخی از توکن های تولید شده فیک و نامعتر و حتی کلاهبرداری می باشد اما برخی دیگر توکن های قابل اعتمادی هستند که می توانید به راحتی در آن ها سرمایه گذاری کنید و اقدام به خرید و فروش آن توکن ها کنید. در مقاله های پیشین با رمز ارز های مختلفی آشنا شدید. حال در این قسمت از مقاله قصد داریم تا این بار درباره ارز دیجیتال ” پولکادات ” یا ” Polkadot ” با شما گفتگو کنیم. اگر درباره این ارز اطلاعاتی ندارید، مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعات جامعی درباره ارز دیجیتال پولکادات یا Polkadat کسب کنید. همراه ما باشید.

رمز ارز پولکادات (Polkadot (DOT چیست؟

رمز ارز هایی که تا کنون ایجاد شده اند، برای یک و یا چند هدف کار خود را آغاز کرده اند. هدف بسیاری از آن ها حل مشکلاتی است که در شبکه بلاکچین وجود دارد. پولکادات نیز آمده است تا مشکلات و مسائل بلاک چین را نیز حل کند. به صورت کلی می توان  گفت که ارز دیجیتال پولکادات دارای یک بلاکچینی است که بلاکچین های متفاوت و زیادی را می تواند به یکدیگر متصل کند. در نتیجه می توان گفت که پولکادات یک تکنولوژی چند زنجیره شبکه ای است.

این موضوع به حل مشکلات زیادی کمک می کند. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که منظور از مشکلات، چه مشکلاتی می باشد. در ادامه دو مورد از مشکلاتی که حل می شود را به شما توضیح خواهیم داد.

  1. Isolation یا انزوا:

در حال حاضر شبکه های بلاکچین فعلی، نمی توانند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند.  این مشکل موجب می شود تا شبکه های بلاک چین در انزوا یا Isolation باشند.

  1. Scalability یا مقیاس پذیری:

قطعا تا به حال درباره مقیاس پذیری بلاکچین ها زیاد شنیده باشید. همانطور که گفتیم پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای می باشد که مجهز به تکنولوژی شاردینگ یا Sharding است. احتمالا تا به حال نام شاردینگ را شنیده باشید. فناوری شاردینگ می تواند بسیاری از تراکنش ها در چند رنجیره به صورت برابر پردازش کند. این موضوع سبب می شود تا گرفتاری هایی که در شبکه رخ می دهد برطرف شود.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، می توان گفت که پولکادات بلاکچینی است که شبکه های بلاک چینی دیگر را به هم متصل می کند و اقدام به یکپارچگی ساختن آن ها می کند.

پولکادات اولین عرضه اولیه خود را در سال 2017 انجام داد که این عرضه اولیه یکی از بزرگ ترین عرضه اولیه های همان سال نام گرفته شد. در آن زمان این توکن به اتریوم فروخته شد و تقریبا 485.331 واحد اتریوم درآمد ایجاد کرد. این مقدار اتریوم تنها از فروش 5 میلیون واحد اتریوم، به دست آمد. در آن زمان هنگامی که قرار بود توکن فروخته شود قیمت توکن پولکادات چیزی حدود به 0.109 اتر بود.


نیم نگاهی به تاریخچه پولکادات Polkadot

Gavin Wood نام بنیانگذار و مدیر ارشد فنی ارز دیجیتال اتریوم در گذشته بود که هم اکنون خالق پولکادات Polkadot است. گوین وود به همراه تیم خود پولکادات را خلق کرده اند تا مشکلات موجود در بلاک چین را برطرف کنند.


چگونه می توان توکن پولکادات را خریداری کرد؟

رمز ارز Dot چیست ؟
چگونه می توان توکن پولکادات را خریداری کرد؟

همانند دیگر ارز های دیجیتال، می توانید توکن پولکادات را از انواع صرافی های معتبر خریداری کنید و یا آن را بفروشید. ابتدا باید ببینید که کدام صرافی این توکن را لیست کرده است و سپس در همان صرافی اقدام به خرید و فروش توکن پولکادات کنید. شاید در حال حاضر خرید و فروش این ارز، سود زیادی به شما ندهد اما با توجه به گذشته ( از زمان عرضه تا کنون ) روی آن سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری بر روی این توکن بهتر برای شما می توان سودآور باشد. تقریبا ماه پیش ( مرداد 99 ) بود که صرافی بایننس توکن پولکادات را در بین توکن های خود قرار داد و آن را لیست کرد. در نتیجه یکی از صرافی هایی که می توانید از طریق آن  اقدام به خرید و فروش توکن پولکادات کنید.


بیشتر بخوانید

کدام ارزهای دیجیتال آینده دار هستند ؟ |معرفیبهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

کاربرد توکن پولکادات

در حال حاضر، نسخه ای از پولکادات منتشر شده است که یک کاندید زنجیره ای است. شاید معنی کاندید زنجیره ای را ندانید و برایتان سوال باشد. کاندید زنجیره ای به این معنی است که این توکن بسیاری از قابلیت های نسخه اصلی را دارا می باشد اما نسخه اصلی نیست و نسخه اصلی در آینده ای نزدیک به بازار خواهد آمد. برای اینکه این فناوری به صورت کامل به وجود آید کمی زمان نیاز است.  برای اینکه بخواهید کاربرد توکن پولکادات را بهتر متوجه شوید، برایتان مثالی خواهیم زد.

بیشتر بخوانید:  آلت کوین Altcoin چیست ؟

فرض کنید که پروژه X می خواهد تا از اقتصاد هوشمند Y در کنار یک سیستم پرداختی با عنوان A استفاده کند. حال در صورت اینکه  پولکادات نباشد، این کار دیگر امکان پذیر نخواهد بود. دقیقا هدف پولداکات نیز این موضوع است و می خواهد که این ارتباط بین بلاک چین ها برقرار شود.


ساختار اصلی توکن پولکادات polkadot چیست؟

برای اینکه بهتر بتوانید به این توکن اعتماد کنید، احتمالا به دنبال دانستن ساختار آن هستید. دانستن ساختار پولکادات به شما کمک می کند تا این پروژه را بهتر درک کنید و همچنین به آن بهتر اعتماد کنید. در ادامه همراه ما باشید تا با ساختار  توکن پولکادات بهتر آشنا شوید.

  1. Relay Chain یا ریلی چین:

ریلی چین نام غیر آشنای شبکه اصلی پولکادات است که تمامی بلاکچین های جداگانه به این شبکه متصل می شود.

  1. Parachain یا پاراچین:

پاراچین مخفف عبارت زنجیره های موازی می باشد. بلاک چین های تک زنجیره ای به صورت همسان از طریق شبکه پولکادات اجرا می شود.

  1. Bridge Chain یا بریج چین:

بریج چین نام یک زنجیره اس که برای اتصال زنجیره هایی طراحی شده است که از قانون گاورننس یا Governance استفاده نمی کنند. اگر درباره گاورننس اطلاعاتی ندارید در ادامه همراه ما باشید تا در ادامه به صورت کامل درباره آن با شما گفتگو کنیم.


قانون و یا پروتکل گاورننس در پولکادات

پولکادات در ساختار خود از الگوریتم اجماع اثبات سهام یا Proof of Stake استفاده می کند. کاربران می توانند تا با نگهداری ارز دیجیتال Dotبه نود شبکه پولکادات متصل شوند و در روند ساخت بلاک و همچنین تایید تراکنش ها شرکت کنند. به نود های متصل شده در این شبکه ولیدیتور می گویند.


نقش ارز دیجیتال دات DOT در شبکه پولکادات

همانطور که گفتیم و می دانید، شبکه پولکادات دارای یک ارز دیجیتال می باشد که شما می توانید آن رمز ارز را خرید و فروش کنید. ارز دیجیتال دات یا DOT که برای شبکه پولکادات می باشد، سه هدف اصلی ارائه می دهد. در ادامه همراه ما باشید تا با این اهداف آشنا شوید.

  1. پرداخت:

زمانی که شما در شبکه پوکادات فعالیت داشته باشید، شبکه به شما به عنوان پاداش ارز دیجیتال دات DOT پرداخت می کند. همچنین اگر شما نگهدارنده این ارز دیجیتال نیز باشید، باز هم این پاداش را دریافت خواهید کرد. همانطور که می دانید شبکه پولکادات اقدام به ارائه 10 میلیون توکن دات کرده است. در عرضه اولیه مقداری از این توکن ها فروخته شد و باقی آن ها نیز برای موارد دیگر اختصاص داده شده است.

  1. حاکمیت:

افرادی که بر روی ارز دیجیتال دات DOT سرمایه گذاری می کنند، به صورت کامل می توانند بر روی این پروتکل ( پروتکل پولکادات ) داشته باشند. امتیازاتی که در این شبکه در نظر گرفته شده است، معمولا مختص به افرادی است که دارنده ارز دیجیتال دات یا DOT هستند. این اشتباه را نکنید که امتیازاتی که در نظر گرفته شده است به صورت رسمی به دارندگان واگذار نمی شود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا شبکه پولکادات این تصمیم را گرفته است؟
مدیران شبکه پولکادات می گویند که این افراد به دلیل سرمایه گذاری بر روی توکن ها، در روند تصمیم گیری ها تا حدودی مشارکت می کنند.

  1. عملیات:

سرمایه گذاران بلند مدت ارز دیجیتال دات یا DOT برای تضعیف حمله های احتمالی باید با رعایت امنیت و تمام موارد امنیتی، مشارکت فعالی داشته باشند همچنین دارندگان ارز دیجیتال دات DOT آمیختگی اجماع شبکه پولکادات را تسهیل می کنند.


جمع بندی رمز ارز Dot چیست ؟

همانطور که مستحضر هستید، ارز دیجیتال دات یا DOT در شبکه پولکادات فعالیت می کند. در صورتی که قصد به دست آوردن پولکادات را دارید، طبق مواردی که گفته شد باید تنها از طریق خرید و فروش اقدام به بدست آوردن ارز دیجیتال دات کنید. طبق الگوریتمی که این ارز دارد، نمی توانید آن را استخراج کنید. تمامی این موارد، و همچنین موارد دیگری را نیز پیشتر مطالعه کردید. در صورتی که شما اطلاعات بیشتری درباره این ارز دارید، در قسمت نظرات آن را با ما مطرح کنید.

ممنون از اینکه تا پایان ” رمز ارز Dot چیست ؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

مشاهده بیشتر

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن