ارزهای دیجیتال

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟ ،آیا تا به حال نام استیبل کوین ” Stablecoin ” ها را شنیده اید؟ درباره استیبل کوین ها تا چه مقدار اطلاعات دارید؟ همانطور که متوجه شدید، در این مقاله قصد داریم تا درباره استیبل کوین ها با شما کاربران گرامی گفتگو کنیم. استیبل کوین ها نیز نوعی ارز دیجیتال هستند اما با قیمت ثابت. شاید قیمت استیبل کوین ها با پول هر کشور تغییر کند اما همیشه با دلار ثابت هستند. برای درک بهتر این قسمت ادامه این مقاله را از دست ندهید.

تاریخچه استیبل کوین

صرافی های آنلاین ارزدیجیتال برای  دسترسی بهتر کاربران و انجام راحت تر تراکنش ها به عنوان یک پشتیبان ساخت یک استیبل کوین را استارت می زنند.به همین دلیل استیبل کوین ها سازنده شخصی ندارند بلکه پشتیبان و سازنده ان ها یک شرکت مانند بانک ها یا صرافی های بزرگ و به صورت کلی نهاد های مالی است.اولین استیبل کوین عرضه شده تتر نام داشت .که ابتدا نام ریل کوین را برای آن قرار داده بودند.این ارز در سال 2014 راه اندازی شد سپس بعد ها به تتر تغییر نام داد.در حال حاضر تتر در لیست  با ارزش ترین ارزهای جهان در رتبه سوم قرار دارد.استیبل کوین ها با هدف مقابله کردن با نوسانات موجود در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شدند.استیبل کوین ها بر خلاف سایر ارزها که مداوما در نوسان قیمت هستند ، قیمت پایداری دارند و نوسانات بازار کریپتوکارنسی ها روی این استیبل کوین ها کارساز نیست .بنابراین با جلوگیری از نوسان در حفظ سرمایه سرمایه گذاران کمک زیادی می کند.هرچند افراد زیادی از نوسانات ارزهای دیجیتال در بازار رمز ارزها سود می کنند اما اغلب افراد تمایل دارند یک ارز دارای ثبات قیمتی پیدا کنند و پرداخت های خود را از طریق آن انجام دهند.بنابراین هدف نهایی استیبل کوین ها این است که افراد بتوانند بدون نگرانی بابت نوسان قیمت در پرداخت های روزانه خود از ارزهای خود استفاده کنند.


استیبل کوین (  Stablecoin  ) چیست؟

منظور از استیبل کوین چیست

استیبل کوین ها همان ارز های دیجیتال هستند اما قیمت هایشان ثابت می باشد. برای درک مطلبی که در قسمت قبل گفتیم، بهتر است این قسمت را مطالعه کنید.

همانطور که گفتیم قیمت استیبل کوین ها همیشه ثابت هستند و می دانید که قیمت تمامی استیبل کوین ها برابر با ” 1 دلار ” می باشد. زمانی که در یک کشور قیمت دلار تغییر کند، تنها در آن کشور نیز قیمت استیبل کوین ها تغیر پیدا می کند. به عنوان مثال زمانی که قیمت دلار در ایران به 20 هزار تومان برسد ارزش هر استیبل کوین 20 هزار تومان می باشد و زمانی که دلار 4200 تومان باشد قیمت هر استیبل کوین 4200 تومان می باشد. بنابراین در این شرایط شما می توانید در استیبل کوین ها نیز سرمایه گذاری کنید.

استیبل کوین ها همیشه سعی دارند تا قیمت ها را ثابت نگه دارند تا به مرور زمان مشکلی پیش نیاید. یکی از استفاده هایی که شما می توانید از استیبل کوین ها داشته باشید، خرید در فروشگاه ها می باشد. البته لازم به ذکر است که در ایران تعداد این فروشگاه انگشت شمار می باشد.

به صورت کلی، استیبل کوین ها به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می شوند. در ادامه همراه ما باشید تا به صورت کامل با این موضوع آشنا شوید.


چگونه می توانیم استیبل کوین ها را خریداری کنیم؟

خرید استیبل کوین چگونه است

برای اینکه بتوانید استیبل کوین خریداری کنید، باید همانند ارز های دیجیتال عمل کنید. در کشور ایران می توانید با مراجعه به صرافی های آنلاین این کار را انجام دهید. همانطور که گفتیم خرید استیبل کوین ها دقیقا همانند خرید ارز های دیجیتال می باشد. پس از خرید باید استیبل کوین های خود را در کیف پول های دیجیتالی خود ذخیره کنید و در صورت نیاز از آنها استفاده نمائید.


استیبل کوین ها در کجا ذخیره می شوند؟

شما می توانید استیبل کوین ها را همانند تمامی ارز های دیجیتال در کیف پول خود ذخیره کنید. شما می توانید همانند دیگر رمز ارز ها آن را خریداری کنید و سپس آن ها را در کیف پول خود ذخیره کنید. برای ذخیره استیبل کوین ها نیز باید از کیف پول های معتبر استفاده کنید زیرا ممکن است تمام سرمایه شما دقیقا همان مقدار استیبل کوینی باشد که خریداری کرده اید.


قیمت استیبل کوین ها چگونه تعیین می شود؟

همانطور که گفتیم، قیمت استیبل کوین ها ثابت هستند و تمام استیبل کوین های موجود برابر با ” 1 دلار ” می باشند. حال بعضی از استیبل کوین ها به دلیل حجم بازار مقدار بسیار کمی متفاوت هستند. این مقدار بسیار کم است که تنها در رقم های بالا مشخص می شوند.


از استیبل کوین ها در چه جاهایی می توان استفاده کرد؟

شما می توانید با استفاده از استیبل کوین ها وام دریافت کنید. شاید برایتان تعجب آور باشد که چگونه می توان این کار را انجام داد؟

برای اینکه بتوانید با استیبل کوین ها وام دریافت کنید باید از سایت ” Nexo ” اقدام کنید. انجام این کار برای ایرانی ها و بعضی از کشور ها دارای محدودیت است که کار را کمی سخت می کند. شما می توانید در صورت تمایل برای دانستن اطلاعت بیشتر به سایت ” Nexo.io ” مراجعه کنید.

از دیگر استفاده های استیبل کوین می توان به حواله و انتقال آن اشاره کرد. شما می توانید در هر جای دنیا که باشید با کارمزد پایین رمز ارز های خود را برای افراد مختلف در کشور های مختلف بدون هیچ دردسری ارسال کنید. این گزینه می تواند یکی از بهترین مزایا استیبل کوین ها باشد. اگر شما در کشور های خارجی مسافر و یا دانشجو هستید، این مورد بسیار به کار شما می آید و می توانید از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:  توکن غیر قابل تعویض Non Fungible چیست ؟

همانطور که می دانید استیبل کوین ها نوعی ارز دیجیتال هستند. شما می توانید آنها را خرید و فروش کنید. از دیگر کاربرد های استیبل کوین ها این است که می توانید با استفاده از استیبل کوین ها ارز دیجیتال های مختلف را بخرید. به عنوان مثال اگر می خواهید با ریال که واحد پول کشور ایران است به خرید و فروش ارز های دیجیتال بپردازید در ابتدا باید ریال را تبدیل به دلار کنید. این کار در صرافی های آنلاین اتفاق می افتد و شما در قبال ریال یکی از استیبل کوین ها را دریافت می کنید که هر کدام آن برابر یک دلار می باشد.

در این قسمت با کاربرد استیبل کوین ها در مکان های مختلف آشنا شدید حال می خواهیم به شما عزیزان استیبل کوین های معروف را معرفی کنیم تا شما بهتر با آن ها آشنا شوید.


معرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود

پس از این همه تعریف درباره استیبل کوین ها شاید برای شما این سوال پیش بیاید که کدام یک از ارز ها استیبل کوین می باشد؟

در این قسمت از مقاله با ما همراه باشید تا با استیبل کوین های معروف حال حاضر آشنا شوید.

 1. تتر یا Tetherمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،تتر

یکی از بهترین و پرطرفدار ترین استیبل کوین های موجود تتر است. در حال حاضر تتر بیشترین حجم معادلات را دارد و بین بیشتر کاربران تتر جا به جا می شود. هم اکنون قیمت تتر معادل ” 1 دلار ” می باشد. شما می توانید با استفاده از صرافی های ارز دیجیتال این تبادلات را انجام دهید. هم اکنون اگر کاربری بخواهد ارز های دیجیتال خریداری کند و یا دیگر مواردی که گفتیم را انجام دهد، از تتر استفاده می کنند. از دیگر افتخارات تتر این است که در لیست 10 ارز دیجیتال معروف قرار دارد. اگر به لیست رمز ارز ها مراجعه کنید نام ارز دیجیتال تتر را در بین 10 ارز برتر مشاهده می کنید.

 1. ترو یو اس دی یا TrueUSDمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،ترو یو اس دی

TrueUSD یک استیبل کوین معروف دیگر است که آن هم همانند تتر برابر با ” 1 دلار ” می باشد. شما می توانید به ارحتی از طریق صرافی ها اقدام به خرید TrueUSD کنید. استیبل کوین TrueUSD به دلیل اینکه توسط شرکت های ثالث تایید می شوند از شفافیت و همچنین امنیت مناسبی برخوردار هستند. به گفته یک سایت معتبر انگلیسی تیم توسعه دهنده TrueUSD یک تیم کاربلد می باشد و تماما سعی می کنند تا در راه خود موفق شوند.

 1. دلار Geminiمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،دلار

در این قیمت در نظر داریم تا درباره استیبل کوین GUSD با شما عزیزان گفتگو کنیم. اگر در حوزه ارز های دیجیتال فعالیت مستقیم دارید، قطعا با سرمایه گذاران بزرگ بیت کوین آشنا هستید. یکی از سرمایه گذاران بیت کوین برادران وینکلووس هستند. استیبیل کوین GUSD نیز توسط این افراد ایجاد شده است. هم اکنون قیمت GUSD برابر با ” 1 دلار ” می باشد. شما می توانید برای خرید و فروش رمز ارز های خود و باقی کار ها از این استیبل کوین استفاده کنید.

 1. پاکسوس استاندارد یا Paxos Standardمعرفی معروف ترین استیبل کوین های موجود ،پاکسوس استاندارد

پاکسوس توسط نهاد تنظیم و مقررات مالی تایید شده است. در کل می توان گفت که استیبل کوین Paxos Standard اولین استیبل کوین کنترل شده در جهان می باشد. خوشبختانه صرافی بایننس این را به عنوان رمز ارز تایید کرده است.


منظور از استیبل کوین های متمرکز و غیر متمرکز چیست؟

 • استیبل کوین های متمرکز

حامی تمامی ارز های دیجیتال متمرکز، یک کالا و یا یک ارز فیات ( واحد اصلی پول هر کشور ) می باشد و معمولا این ها توسط یک نهاد متمرکز اداره می شوند. به عنوان مثال ارز دیجیتال تتر ” USDT “ با دلار پشتیبانی می شود.

 • استیبل کوین های غیر متمرکز

همانطور که می دانید استیبل کوین غیر متمرکز توسط هیچ نهاد کنترل نمی شود. اینها تماما توسط یک ارز دیجیتال غیر متمرکز دیگر پشتیبانی می شوند و دیگر توسط هیچ چیز دیگری پشتیبانی نمی شوند.


مزایا و معایب استیبل کوین

مزایا استیبل کوین:

 1. انتقال آسان و بی دردسر
 2. هزینه انتقالات نسبتا پایین
 3. با ثبات
 4. سادگی در کار کردن

معایب استیبل کوین :

 1. سوددهی کم در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در استیبل کوین ها چگونه است؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، سوددهی در سرمایه گذاری استیبل کوین ها کم می باشد. البته لازم به ذکر است که این موضوع بستگی به سیستم مالی کشور های مختلف دارد. همانطور که در ابتدای مقاله آوردیم اگر استیبل کوین ها را در ایران با دلار 4200 خریداری کنید پس از مدتی با بالا رفتن دلار می توانید آن را بفروشید و سود کنید. این موضوع باز هم مربوط به چگونگی افزایش دلار می باشد.


سخن آخر استیبل کوین چیست

با تمام این تفاسیر نتیجه می گیریم که استیبل کوین ها با ارزش هستند نه از لحاظ قیمتی بلکه از لحاظ کارایی. استیبل کوین ها در خیلی از مکان ها می تواند به کار بیایند. درباره سرمایه گذاری نیز در قسمت قبلی گفتیم اگر قصد سرمایه گذاری در استیبل کوین ها را دارید بهتر است کمی بیشتر تحقیق کنید.

ممنون از اینکه تا پایان ” استیبل کوین چیست؟ ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید :

مشاهده بیشتر

سید مهدی میرعلمدار

دانشجوی مهندسی نرم افزار | گرافیست و ادیتور | فعال در حوزه های ارز دیجیتال، کامپیوتر، گوشی های هوشمند، گجت ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن