زوم ارز پدیا

تست نت Testnet چیست؟

کاربرد تست نت در توسعه شبکه های بلاکچین

تست نت Testnet چیست؟، پروژه ها و ارزهای دیجیتال دائما در حال پیاده سازی عملکردها و ویژگی های جدید هستند. برای موفقیت آمیز کردن این پیاده سازی های جدید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنند که به عملکرد بلاکچین آسیبی وارد نمی کنند. اینجاست که کار تست نت شروع می شود.

مقایسه قیمت صرافی ارز دیجیتال

تست نت Testnet ابزاری حیاتی برای توسعه ارزهای دیجیتال است. از طریق این نوع شبکه، توسعه دهندگان می توانند تست هایی را بدون به خطر انداختن عملکرد صحیح شبکه اصلی انجام دهند. آنها توسط توسعه دهندگان، برنامه نویسان یا کاربرانی که می خواهند آزمایش کنند، استفاده می شوند. در واقع تست نت Testnet یک شبکه آزمایشی است که در آن توسعه دهندگان می توانند عملکردها را آزمایش، ایجاد یا تغییر دهند و عملکرد شبکه بلاکچین را نظارت کنند.

تست نت جایی است که ویژگی ها یا عملکردهای توکن ها و کوین های جدید توسط توسعه دهندگان و مهندسان آزمایش می شود. آنها باگ ها و انواع دیگر خرابی های شبکه را برطرف می کنند. این محیط توسعه دهندگان را قادر می سازد تا ریسک کنند، آزمایش کنند و بهترین مدل ممکن از یک محصول یا برنامه جدید را برای پیاده سازی در شبکه اصلی پیدا کنند. همه اینها در مقیاس به شیوه ای کنترل شده اتفاق می افتد. در ادامه بیایید به طور کامل بررسی نماییم که تست نت Testnet چیست، عملکرد آن چگونه است و همچنین کاربردهای آن را بیان نماییم.

تست نت Testnet چیست؟

تست نت Testnet چیست؟
تست نت Testnet چیست؟

تست نت Testnet یک بلاکچین جایگزین است که می تواند برای آزمایش استفاده شود. برخلاف کوین های واقعی، کوین های تست نت ارزش پولی ندارند. این به توسعه دهندگان یا آزمایش کنندگان برنامه اجازه می دهد تا بدون صرف کوین های گرانبها آزمایش کنند. به زبان ساده، یک تست نت یک شبکه موازی برای اهداف آزمایشی است.

در فناوری بلاکچین، یک تست نت برای آزمایش پیشرفت های مختلف در بلاکچین بدون خطر ایجاد مشکل در شبکه طراحی شده است. همچنین می تواند به عنوان محیطی عمل کند که توسعه دهندگان DApp می توانند برنامه های غیرمتمرکز خود را آزمایش کنند. با شبکه های موجود مانند بیت کوین یا اتریوم، تست نت محیطی بسیار شبیه به بلاکچین اصلی را به توسعه دهندگان می دهد. این یک بخش اساسی از فرآیند توسعه است زیرا به آنها امکان می دهد کد خود را بهبود بخشند و برنامه های خود را برای کاربر بهتر کنند.

به عبارت دیگر تست نت Testnet شبیه سازی یا نمونه اولیه اکوسیستم شبکه اصلی است. این یک محیط جایگزین برای عملکرد شبکه اصلی یا مین نت بلاکچین است، جایی که آزمایش کنندگان، توسعه دهندگان و متخصصان بلاکچین می توانند پروژه های خود را به صورت آزمایشی اجرا کنند. تست نت یک بلاکچین کاملا توسعه یافته نیست و عمدتا برای جنبه های عیب یابی یک پروژه هوشمند استفاده می شود. تست نت Testnet به رفع اشکالات و سایر خرابی های شبکه کمک می کند که در مراحل بعدی به عملکرد پروژه آسیب برساند.


مین نت Mainnet چیست؟

مین نت Mainnet چیست؟
مین نت Mainnet چیست؟

 بلاکچین اصلی و کاربردی، که به عنوان مین نت Mainnet شناخته می شود، جایی است که تراکنش های واقعی در دفتر کل توزیع شده رخ می دهد و در آن کوین های بومی ارزش اقتصادی واقعی دارند. مین نت ها Mainnetها که یک بلاکیچن کاملا کاربردی هستند، می توانند برای انتقال و دریافت هر تراکنش از جمله ارزهای رمزپایه و توکن های غیرقابل تعویض NFT و انتقال اطلاعات استفاده شوند.

مین نت تراکنش هایی را در شبکه اجرا می کند که روی بلاکچین نگهداری می شوند. با استقرار مین نت، توسعه دهندگان آن ایمان کامل به قابلیت های بلاکچین خود را نشان می دهند. به عنوان مثال، اتریوم و بیت کوین سیستم های بلاکیچن متن باز هستند که به صورت عمومی قابل تایید هستند و تراکنش های معتبر با ارزش اقتصادی واقعی را در محیط مین نت انجام می دهند. برای تشویق استخراج کنندگان به اعتبارسنجی تراکنش ها، هر تراکنش در بلاکچین به مشارکت کنندگان نیاز دارد تا کارمزد تراکنش را به ارز اصلی بپردازند.

به طور کلی می توان نتیجه گرفت مین نت Mainnet یک شبکه بلاکچین کاملا توسعه یافته و کاملا کاربردی است. به معنای ثبت، پخش و تایید تراکنش های انجام شده در یک مین نت در دفتر کل توزیع شده. مین نت تراکنش های واقعی را در شبکه بلاکچین اجرا می کند و آنها را برای استفاده عمومی ثبت می کند. استقرار مین نت نشان دهنده اعتماد توسعه دهندگان به قابلیت های بلاکچین است. به عنوان مثال، پلتفرم های بلاکچین متن باز اتریوم و بیت کوین تراکنش های واقعی با ارزش مالی واقعی را در مین نت Mainnet انجام می دهند و به صورت عمومی قابل تایید هستند.


بررسی تاریخچه تست نت Testnet

بررسی تاریخچه تست نت Testnet
بررسی تاریخچه تست نت Testnet

شروع تست نت ها به اکتبر 2010 برمی گردد. گاوین آدرسن Gavin Adresen، یکی از توسعه دهندگان بیت کوین، یک patch برای اجرای عملکرد جدید پذیرفته شده توسط ساتوشی ناکاموتو ارسال کرد. این پچ نشان دهنده شروع اولین تست نت بود.

بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نبود که این سیستم را پیاده سازی کرد. این شبکه آزمایشی به هر توسعه دهنده ای اجازه می داد تا بدون آسیب رساندن به شبکه اصلی، تغییرات مختلف را در پروتکل یک برنامه پیاده سازی و آزمایش کند. این یک پیشرفت پر از مزیت بود. اگرچه موفقیت آمیز بود، اما در 3 فوریه سال بعد، شبکه به درخواست David Francoise که یک پچ به کد هسته بیت کوین اضافه کرد، راه اندازی مجدد شد. این پچ جدید Testnet2 نام داشت.

اگرچه انتظار می رفت این نسخه نسبت به نسخه اول بهبود یابد، اما دو مشکل عمده داشت. اول اینکه شبکه سختی استخراج را افزایش داد به طوری که استخراج کوین هزینه بالایی داشت و همچنین به دلیل سختی زیاد، بسیاری از کاربران شروع به فروش کوین های تست نت Testnet به عنوان بیت کوین واقعی کردند. راه حل این مشکل در 12 آپریل 2012 زمانی که آندرسن شبکه را دوباره راه اندازی کرد به دست آمد. این امر جای خود را به شبکه آزمایشی جدید و جدید بیت کوین، Testnet3 فعلی داد. اشکالات دو شبکه آزمایشی اول را برطرف کرد. در حال حاضر تست نت سوم همچنان فعال است.


بررسی عملکرد تست نت Testnet

بررسی عملکرد تست نت Testnet
بررسی عملکرد تست نت Testnet

تست نت Testnet اساسا یک محیط شبیه سازی برای شبکه اصلی یا مین نت Mainnet است و دقیقا مانند شبکه اصلی کار می کند. تفاوت در اصل نهفته است، جایی که تست نت فقط یک آزمایش است و شبکه اصلی یا مین نت Mainnet موجودیت دنیای واقعی است. تراکنش هایی که در تست نت انجام می شوند، برخلاف مین نت، ارزش ذاتی ندارند.

در واقع تست نت یک کپی دقیق از بلاکچین اصلی یک ارز دیجیتال است. تست نت ها برای دو هدف اساسی ایجاد شدند. یکی از آنها اجازه آزمایش می باشد که باید پیاده سازی های جدید در پروتکل های ارزهای دیجیتال را بدون خطر تاثیرگذاری بر عملکرد آنها بدهید. یکی دیگر از اهداف این است که به توسعه دهندگان اجازه دهید پروتکل ها را بدون هیچ هزینه ای به برنامه ها اضافه کنند.

اقدامات انجام شده در یک تست نت هیچ تاثیری بر بلاکچین اصلی ندارد. برای کپی هایی از بلاکچین، توسعه دهندگان جنسیس بلاک های تقریبا یکسان را ایجاد می کنند. به این ترتیب بلاک ها و ارزهای دیجیتال تولید شده از تست نت ها علامت گذاری می شوند. این دو بلاکچین را از هم جدا می کند و از انتقال کوین ها به بلاکچین اصلی جلوگیری می کند. به لطف این مکانیسم، کوین های تست نت هرگز نمی توانند به مین نت یا شبکه اصلی منتقل شوند.


موارد استفاده از تست نت Testnet

موارد استفاده از تست نت Testnet
موارد استفاده از تست نت Testnet

در این بخش از مقاله به موارد استفاده از تست نت Testnet خواهیم پرداخت:

 • تیم های بلاکیچن به شدت در تلاش برای حل مشکلات مقیاس پذیری، امنیت و عدم تمرکز هستند و یک تست نت یک زمینه آزمایشی امن را فراهم می کند.
 • آزمایش های متعددی را می توان انجام داد و نمونه های اولیه را می توان بر روی تست نت ارزهای دیجیتال بدون ایجاد اختلال در مین نت یا شبکه اصلی اجرا کرد.
 • هر برنامه غیرمتمرکز DApps که می خواهد وارد شود، باید تحت آزمایش و اصلاح قرار گیرد.
 • تست نت Testnet امکان راه اندازی سریع تر و ایمن تر مین نت Mainnet را فراهم می کند.

دلیل اهمیت تست نت Testnet چیست؟

دلیل اهمیت تست نت Testnet چیست؟
دلیل اهمیت تست نت Testnet چیست؟

تست نت Testnet بسیاری از عمکردهای مهم را انجام می دهد، از جمله:

 1. توسعه مستمر

فناوری بلاکچین هنوز در مراحل ابتدایی است و برای تبدیل شدن به جریان اصلی نیاز به آزمایش و توسعه زیادی دارد. محیط تست نت Testnet برای تامین این موضوع ایجاد شده است. به عنوان مثال، مقیاس پذیری یکی از مسائل اصلی است که در حال حاضر در جامعه بلاکچین حل شده است. تحقیق و توسعه مداوم توانایی بلاکچین را برای مدیریت تراکنش های بیشتر افزایش می دهد. برای بهبود مستمر قابلیت های بلاکچین، آزمایش های زیادی در مورد عملکرد قرارداد هوشمند، تراکنش ها و فرآیندهای استخراج باید انجام شود. تست نت Testnet به عنوان شبیه سازی از نحوه عملکرد پروتکل بلاکچین واقعی Mainnet در زندگی واقعی عمل می کند.

 1. ایمن برای مین نت Mainnet

تست نت Testnet به آزمایش کنندگان و توسعه دهندگان برنامه اجازه می دهد تا ویژگی ها و عملکردهای جدید یک پروتکل را در محیطی متفاوت بدون نگرانی در مورد شکستن بلاکچین اصلی آزمایش کنند. انجام آزمایش بر روی مین نت غیرممکن است زیرا تعاملات پیچیده بین اجزای پروتکل می تواند به شبکه آسیب برساند یا زنجیره اصلی را از بین ببرد. این امر باعث اختلال عمده در بلاکچین می شود و ممکن است پروتکل را ضعیف کند. بنابراین، این یک روش معمول برای پروژه ها است که ابتدا نمونه های اولیه را در تست نت اجرا می کنند تا مشخصات را حل کنند و اطمینان حاصل کنند که همه چیز به ترتیب درست است.

 1. آزمایشی رایگان

برای اینکه یک بلاکچین عملکرد قرارداد هوشمند را فعال کند، باید از ارز دیجیتال خود شبکه برای انجام تحویل استفاده شود. به عنوان مثال، اتر یک درخواست پرداخت محاسباتی در شبکه بلاکچین اتریوم است. برای توسعه دهندگان آزمایش ویژگی های برنامه یا اجرای آزمایش ها در مین نت بسیار پر هزینه خواهد بود، زیرا آنها باید مقادیر زیادی ارزهای دیجیتال با ارزش واقعی خریداری کنند. تست نت Testnet یک پلتفرم تست برای توسعه دهندگانی فراهم می کند که می خواهند برنامه های کاربردی را در بلاکچین ایجاد کنند یا عملکردهای خاصی را بدون هزینه آزمایش کنند.


تفاوت بین تست نت Testnet و مین نت Mainnet

تفاوت بین تست نت Testnet و مین نت Mainnet
تفاوت بین تست نت Testnet و مین نت Mainnet

پس از آشنایی کامل با تست نت Testnet وقت است که به معرفی تفاوت های آن با مین نت Mainnet بپردازیم:

 1. تست نت Testnet آزمایشی است، در حالی که مین نت بلاکچین عملکردی منتشر شده است.
 2. در تست نت توکن ها هیچ ارزشی ندارند. هزینه عملیات در مین نت بیشتر است. هر عملیاتی که روی بلاکچین انجام می شود، مستلزم پرداخت هزینه ای به شکل توکن هایی است که دارای ارزش مشخصی هستند. نمونه هایی از این عملیات شامل انتقال ارزش، پاداش های استیکینگ یا استقرار قراردادهای هوشمند است.
 3. شناسه شبکه به توسعه دهندگان کمک می کند تا شبکه را شناسایی کنند. مین نت ها و تست نت ها شناسه های شبکه متفاوتی دارند. به عنوان مثال شناسه مین نت اتریوم 1 است، در حالی که سایر تست نت های پرکاربرد به تریتب دارای شناسه های شبکه 3 و 4 و 42 برای Ropsten، Rinkeby و Kovan هستند.
 4. جنسیس بلاک اولین بلاک هر بلاکچین است. هم تست نت ها و هم مین نت ها جنسیس بلاک های مستقل خود را دارند.
 5. یک تست نت نودهای کمتری نسبت به مین نت دارد.
 6. فرکانس تراکنش برای یک تست نت کم است.

چگونه از کلاهبرداری های تست نت Testnet جلوگیری کنیم؟

چگونه از کلاهبرداری های تست نت Testnet جلوگیری کنیم؟
چگونه از کلاهبرداری های تست نت Testnet جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از کلاهبرداری های تست نت Testnet نیاز است تا موارد زیر را پیگیری نمایید:

 • خرید رمز ارزها از شخص یک راه متداول برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال است. توصیه می کنیم احتیاط کنید و معاملاتی از این دست را با افرادی که کاملا به آنها اعتماد دارید انجام دهید.
 • برای خرید ارزهای دیجیتال، توصیه می کنیم از یک صرافی قابل اعتماد استفاده نمایید.
 • برای جلوگیری از کلاهبرداری توسط کیف پول های تست نت، هنگام خرید رمز ارزها مطمئن شوید که کیف پول دریافت کننده وجوخ، کیف پول تست نت نباشد.
 • هنگام خرید ارزهای دیجیتال، مراقب کسانی باشید که رمز ارزها را با قیمت های بسیار بالا یا بسیار کمتر از قیمت فعلی بازار عرضه می کنند.
 • اجازه ساخت کیف پول خود توسط دیگران را ندهید. آنها ممکن است بخواهند یک کیف پول تست نت ایجاد کنند و کوین های تست نت را برای شما ارسال کنند که ارزش پولی ندارد.

سخن پایانی درباره تست نت Testnet چیست؟

در این مقاله همانطور که مطالعه نمودید، به معرفی کامل تست نت Testnet پرداختیم. تست نت Testnet در واقع یک بلاکچین است که به طور خاص برای توسعه دهندگان برای آزمایش ویژگی های جدید ایجاد شده است. این به جلوگیری از هرگونه وقفه، اشکال یا آسیب وارد شده به شبکه اصلی بلاکچین کمک می کند. همچنین از تست نت ها برای شبیه سازی بازار یا آزمایش توسعه ارزهای دیجیتال جدید استفاده می شود. فرآیند اجرای ارتقاهای جدید در بلاکچین پیچیده است و می تواند منجر به قطع سرویس، باگ یا حتی فورک شبکه شود. بنابراین، یک شبکه بلاکچین کاملا مجزا برای آزمایش عملکردهای احتمالی محصول مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع تست نت ها به شناسایی هرگونه خطا یا مشکل سیستم و همچنین آسیب پذیری های احتمالی که می توانند توسط طرف های مخرب مورد سوء استفاده قرار گیرند، کمک می کنند. برخی از پروژه های توسعه ای ممکن است به کاربران امکان دسترسی به تست نت ها برای آزمایش و کنترل کیفیت را بدهند.

ممنون از اینکه تا پایان مقاله “تست نت Testnetچیست؟” همراه ما بودید.

منبع : زوم ارز


بیشتر بخوانید:


آخرین اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

نهنگ قدیمی ماتیک، دارایی خود را فروخت

نهنگ قدیمی ماتیک، دارایی خود را فروخت

دارایی سرقت شده در هک هارمونی در حال انتقال است

دارایی سرقت شده در هک هارمونی در حال انتقال است

میم کوین مشابه دوج کوین، بیش از 35 درصد رشد کرد

میم کوین مشابه دوج کوین، بیش از 35 درصد رشد کرد

هفته‌ی شلوغی برای کاردانو در راه است

هفته‌ی شلوغی برای کاردانو در راه است

ماسک بار دیگر به پذیرش دوج کوین توسط مک‌دونالد اشاره کرد

ماسک بار دیگر به پذیرش دوج کوین توسط مک‌دونالد اشاره کرد

نرخ توکن سوزی شیبا افت چشم‌گیری را تجربه کرد

نرخ توکن سوزی شیبا افت چشم‌گیری را تجربه کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا