آموزش تحلیل در ارز دیجیتالآموزش تحلیل فاندامنتالزوم ارز پدیا

شاخص فاندامنتال FCAS چیست ؟ | مفهوم و کاربرد شاخص FCAS در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

salamcrypto

شاخص فاندامنتال FCAS چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا شاخص فاندامنتال FCAS را به شما معرفی نماییم. شاخص فاندامنتال FCAS معیاری است که سلامت پروژه های رمز ارزها را بررسی می نماید. بر اساس عواملی این شاخص اندازه گیری می شود و با توجه به ان به ارزهای دیجیتال رتبه و امتیازی اختصاص داده می شود. که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم. همچنین در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه شاخص فاندامنتال FCAS هر رمز ارز را در سایت CoinMarketCap مشاهده نمایید.


معرفی شاخص فاندامنتال FCAS در بازار رمز ارزها

معرفی شاخص فاندامنتال FCAS در بازار رمز ارزها
معرفی شاخص فاندامنتال FCAS در بازار رمز ارزها

شاخص فاندامنتال FCAS که از عبارت Fundamental Crypto Asset Score گرفته شده است یک معیار مقایسه ای می باشد که برای ارزیابی سلامت پروژه های ارز دیجیتال استفاده می شود. این امتیاز از تعامل بین اصول اولیه چرخه عمر پروژه همچون فعالیت کاربر، رفتار توسعه دهنده و بلوغ کاربر حاصل می شود.

به طور خلاصه و مختصر می توان گفت شاخص فاندامنتال FCAS با استفاده از سه عامل اصلی  فعالیت کاربر، رفتار توسعه دهنده  و بلوغ کاربر به دست می آید که در ادامه مطالب به توضیح و شرح هر کدام می پردازیم.

در این شاخص فاندامنتال به هر نوع دارایی یا رمز ارز یک رتبه اختصاص داده می شود و این رتبه بندی ها از 0 تا 1000 می باشد. رتبه ای که به هر رمز ارز اختصاص داده می شود به عنوان رتبه فاندامنتال ان ارز دیجیتال می باشد.


رتبه بندی شاخص فاندامنتال FCAS

رتبه بندی شاخص فاندامنتال FCAS
رتبه بندی شاخص فاندامنتال FCAS

رتبه بندی در شاخص فاندامنتال FCAS به شرح زیر می باشد.

  1. به هر کوین و یا رمز ارزی که امتیاز 900 تا 1000 اختصاص داده شود به این منظور است که رتبه آن عالی می باشد و با حرف S نشان می دهند.
  2.  اگر رتبه کسب شده رمز ارز بین 750 تا 899 باشد، به این معناست که رتبه مطلوبی دارد و با A نشان می دهند.
  3. در صورتی که امتیاز کسب شده بین 650 تا 749 باشد، یعنی رمز ارز مورد نظر رتبه معمولی دارد و با B نمایش می دهند.
  4. اینجا ممکن است رمز ارز، امتیازی بین 500 تا 649 کسب نماید، در این صورت رتبه ی آن در مرز هشدار است و با حرف C نمایش داده می شود.
  5. و آخرین مورد امتیاز کمتر از 500 است که در این صورت ارز دیجیتال دارای یک رتبه آسیب پذیر است و رتبه این رمز ارز را با نماد F مشخص می نمایند.

در ابتدای مقاله بیان نمودیم که فعالیت کاربر یکی از عواملی می باشد که در شاخص فاندامنتال FCAS در نظر گرفته می شود. در ادامه مطالب توضیحی در ارتباط با آن خواهیم پرداخت.


فعالیت کاربران یا User Activity

فعالیت کاربران یا User Activity
فعالیت کاربران یا User Activity

فعالیت کاربر، فعالیت درون زنجیره ای را اندازه گیری می کند. تمام فعالیت های زنجیره ای را برای شناسایی رشد مقایسه می کند. حجم ، آدرس ها، معاملات، انواع رویدادها را تجزیه و تحلیل می کند و فعالیت شبکه را اندازه گیری می کند.

به عبارتی اندازه گیری فعالیت کاربران، رفتار تمامی کاربران و افراد را در یک پروژه را نشان می دهد. و بر اساس آن امتیازاتی داده می شود. این امتیاز که بر اساس فعالیت کاربران به پروژه اختصاص داده می شود، فعالیت افراد پروژه را بهتر نشان می دهد و از دستکاری اعداد جلوگیری می نماید.

بیشتر بخوانید:  سایدچین Sidechain یا زنجیره جانبی چیست؟ | آشنایی با سایدچین

این شاخص یا User Activity تاثیر زیادی را بر روی شاخص فاندامنتال FCAS می گذارد.


رفتار توسعه دهندگان یا Developer Behavior

رفتار توسعه دهندگان یا Developer Behavior
رفتار توسعه دهندگان یا Developer Behavior

رفتار توسعه دهندگان که یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی شاخص فاندامنتال FCAS است به روز رسانی های پروتکل را اندازه گیری می کند.

در واقع این شاخص فعالیت توسعه نرم افزار را برای ارزیابی پیشرفت ها مقایسه می کند. 30 متغییر را با داده های موجود در نرم افزار مانندGitHub ،   GitLab ،BitBucket تجزیه و تحلیل می کند.

تغییرات کد، بهبود کد و درگیری جامعه را اندازه گیری می کند. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، رفتار توسعه دهندگان بر روی امتیاز شاخص فاندامنتال FCAS تاثیر بسزایی دارد.


بلوغ بازار یا Market Maturity

بلوغ بازار یا Market Maturity
بلوغ بازار یا Market Maturity

علاوه بر فعالیت کاربران و رفتار توسعه دهندگان، بلوغ بازار از دیگر عواملی می باشد که بر روی امتیاز شاخص فاندامنتال FCAS تاثیر گذار است. به عبارت دیگر این عامل برای امتیاز دهی در نظر گرفته می شود. این عامل یعنی بلوغ بازار با استفاده از پارامترهای نقدینگی و ریسک به وجود می آید. به عبارتی می توان بیان نمود که این عامل میزان ریسک بازار، نوسان قیمت، ثبات قیمت و ثبات پیش بینی الگوریتمی را نشان خواهد داد.

این عامل یا همان بلوغ بازار نسبت به دو عامل دیگر تاثیر زیادی بر روی شاخص فاندامنتال FCAS ندارد و میزان تاثیر آن برابر با 5% است.


شاخص فاندامنتال FCAS در سایت کوین مارکت کپ

اگر در ارتباط با رمز ارزها اطلاعاتی را داشته باشید می دانید که در حال حاضر سایت CoinMarketCap یکی از بزرگترین وب سایت ها در ارتباط با ارزهای دیجیتال می باشد که با استفاده از ان می توانید در ارتباط با ارزهای دیجیتال اطلاعاتی را به دست آورید.

شاخص فاندامنتال FCAS در سایت کوین مارکت کپ ارائه شده است، که شما می توانید با استفاده از لینک زیر وارد سایت CoinMarketCap شده و ارزی که می خواهید شاخص فاندامنتال و یا رتبه ان را مشاهده نمایید انتخاب نمایید. برای مثال ما در این مقاله ارز BNB را انتخاب نمودیم. پس از انتخاب رمز ارز مورد نظر بر روی کلمه Rating همانطور که در تصویر نشان دادیم، کلیک نمایید.

شاخص فاندامنتال FCAS در سایت کوین مارکت کپ
شاخص فاندامنتال FCAS در سایت کوین مارکت کپ

پس از انتخاب Rating شما دو نمودار در صفحه مشاهده می نمایید که نمودار اول شاخص فاندامنتال FCAS در حال حاضر را نشان می دهد و نمودار دوم امتیازات FCAS را در بازه ی یک ساله مشخص می کند.

شاخص فاندامنتال FCAS در سایت کوین مارکت کپ
شاخص فاندامنتال FCAS در سایت کوین مارکت کپ

کلام پایانی شاخص فاندامنتال FCAS

در این مقاله بررسی نمودیم که منظور از شاخص فاندامنتال FCAS چیست. شاخص فاندامنتال FCAS شاخصی است که سلامت پروژه های رمز ارزها را بررسی می نماید. با استفاده از عواملی همچون فعالیت کاربر، رفتار توسعه دهندگان و بلوغ بازار به رمز ارزها امتیازی داده می شود و به هر کدام از ارزهای دیجیتال رتبه ای اختصاص داده می شود.

شما می توانید با استفاده از سایت CoinMarketCap شاخص فاندامنتال FCAS هر رمز ارز را مشاهده نمایید.

ممنون از اینکه تا پایان  مقالهشاخص فاندامنتال FCAS چیست ؟همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

 

نفیسه جمالی

مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل از دانشگاه تهران جنوب - مترجم زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا