صرافی ایرانیکارت
تریدینگ و سرمایه گذاری در ارز های دیجیتالزوم ارز پدیا

توکنیزه Tokenization چیست ؟

توکنیزه Tokenization ، احتمالا نام توکنیزه و یا توکنیزه کردن را زیاد شنیده باشید اما اطلاعاتی در این باره نداشته باشید و یا اینکه ندانید توکنیزه کردن به چه معنایی است. به همین منظور ما تصمیم گرفتیم تا دراین باره یک مطلب خدمت شما کاربران عزیز ارائه دهیم تا به صورت کامل با توکنیزه و توکنیزه کردن آشنا شوید. اگر بخواهیم توکنیزه کردن را به صورت کلی در این قسمت مطرح کنیم اینگونه می گوئیم که توکنیزه کردن به روند تبدیل دارایی های مختلف به دارایی های دیجیتال می گویند. عبارت توکنایز و یا توکنیزه کردن معادل یک عبارت دیگر ” توکنیزاسیون ” می باشند که شاید تا به حال این عبارت را نیز زیاد شنیده باشید. در ادامه ابتدا برای اینکه معنی این عبارت را بهتر درک کنید برایتان یک مثال خواهیم زد و سپس به توضیحات باقی مراحل خواهیم پرداخت. در ادامه همراه ما باشید.

سلام کریپتو

انواع توکن ها

به طور کلی توکن ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

1.توکن های بهادار

2.توکن های کاربردی

3.توکن های ارزی

صرافی کوینکده

در ادامه مطالب به شرح هریک از آنها می پردازیم .

توکن های بهادار : این دسته از توکن ها مانند مشارکت در زیرمجموعه های مالی می باشند . در واقع از نظر عملکرد اقتصادی ، این توکن ها مشابه سهام می باشند .

توکن های کاربردی : این دسته از توکن ها امکان دسترسی به کالاها و خدماتی را فراهم می کند که پروژه آنها در آینده راه اندازی خواهد شد .

توکن های ارزی : معمولا این توکن ها هیچ عملکرد یا پیوندی به سایر پروژه های در حال توسعه ندارند . به طور خلاصه می توان گفت ، ارزش این دارایی ها مستقیما به عملکرد توزیع آنها بر میگردد.

پس از اینکه با انواع توکن ها آشنا شدید در ادامه مطالب می خواهیم شما را با توکنیزه کردن و روش های ان آشنا کنیم .


توکنیزه به زبان ساده

تصور کنید که شما یک کارخانه تولیدات دستگاه به ارزش 2 میلیارد تومان دارید و حال به دلیل ورشکستگی می خواهید تا کارخانه تان را به صورت کامل بفروشید. حال به همین منظور برای فروش نیز همانند دیگر افرادی که قصد فروش اموالشان را دارند به دنبال مشتری میگردید و با توافق های نهایی اقدام به فروش کارخانه می کنید و پولتان را دریافت می کنید.اما در این قسمت یک سوال پیش می آید که اگر به عنوان مثال به جای 2 میلیارد به 1.5 میلیارد نیم نیاز داشته باشید چه می کنید، آیا تنها قسمت کمی از کارخانه تان را می فروشید؟

برای این کار فرض کنید که شما دو میلیون توکن به صورت دیجیتال روانه بازار کرده اید و ارز هر توکن را یک درصد دارایی خودتان تعیین می کنید.

با انجام این کار در واقع به این شکل شما الگوریتمی به جریان می اندازید که به عنوان یک قرار داد هوشمند بر روی بلاکچین اجرا خواهد شد. قبل از اینکه بخواهیم ادامه این مثال را بیان کنیم آیا می دانید که قرارداد های هوشمند چیست؟ و یا اینکه درباره قرار داد های هوشمند چه قدر اطلاعات دارید؟

زمانی که شما این الگوریتم را راه اندازی کردید، تمامی شاخص های توکن شما همانند: نام، ارزش، طبقه بندی و… نیز تعریف خواهد شد. حال سوالی که پیش می آید این است که این توکن را چگونه باید استفاده کنیم و یا اینکه آن را در صرافی های ارز دیجیتال بخریم و یا اینکه بفروشیم؟ همانطور که می دانید برای انجام این کار نیاز به یک پلتفرم است که از قرارداد های هوشمند نیز پشتیبانی می کند و همانطور که می دانید بهترین پلتفرمی که در حال حاظر از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کند اتریوم است و برای خود می گویند که پس اتریوم بهترین انتخاب است.

با انجام این کار دیگر توکن ها به جریان می افتند و دیگر می توانید بگویید که این توکن ها در شبکه اتریوم قرار دارند و بر اساس استاندارد ERC-20 فعالیت می کنند. همانطور که می دانید توکن هایی که بر اساس استاندارد ERC-20 فعالیت می کنند همگی در بلاکچین اتریوم وجود دارند و همچنین راه اندازی شده اند. حال برای اینکه متوجه شوید بلاکچین چگونه به شما اجازه توکنیزه کردن دارایی هایتان را می دهد، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

در ابتدا صحبت از یک کارخانه با ارزش 2 میلیارد تومان بود و حال ما این کارخانه را به یک دارایی دیجیتال تبدیل کردیم که اکنون در بلاکچین قرار دارد. همانطور که گفتیم که تبدیل دارایی به دارایی دیجیتال توکنیزه کردن می گویند پس در نتیجه کارخانه ما اکنون یک دارایی توکنیزه شده می باشد. حال در ادامه با ما همراه باشید تا با مطالب جذاب بیشتری آشنا شوید.


روش های توکنیزه کردن

امروزه پنج نوع عمده از روش های توکنیزاسیون وجود دارد . در ادامه مطالب این روش ها را برای شما آورده ایم و به شرح هرکدام می پردازیم .

1.توکن ICO

پیشنهاد اولیه کوین یا ICO یک رسانه مبتنی بر بلاکچین است که کاربران خود را قادر می سازد تا به راحتی برای پروژه های خود سرمایه جمع کنند . ICO ها از بلاکچین برای راه اندازی و توزیع ارزهای پایه بین سرمایه گذاران استفاده می کنند.

2.توکن امنیتی

این مکانیزم جایگزین جمع آوری کمک مالی است که درآن سرمایه گذاران در برابر دارایی های مشهود وکالت می دهند . این یک محیط سرمایه گذاری بسیار مطمئن را فراهم می کند و از منافع سرمایه گذاران محافظت می کند .

3.توکن دارایی

این دسته از توکن ها در برابر کالاهای دنیای واقعی مانند شمش ، فلز ، محصولات کشاورزی و … پشتیبانی می شوند . این دسته از توکن ها تجارت این کالاهای فیزیکی را بهینه می کنند زیرا پردازش دیجیتالی آنها آسان تر است .

4.توکن های املاک و مستغلات

همانطور که از اسم آن پیداست  توکنیزاسیون املاک شامل دیجیتالی شدن املاک است . این طرح ، مالکان را قادر می سازد با تقسیم دارایی های کلان به توکن های کوچکتر و با قیمت مناسب ، املاک را سریعتر بفروشند .

5.توکن هنری

هنگامی که بازارهای انحصاری محدود به افراد مرفه بود ، بلاکچین ها درهای صنعت را به روی توده های مردم باز کرده است . امروزه از طریق توکنازیسیون ، علاقه مندان و سرمایه گذاران هنر می توانند حقوق مالکیت چندین اثر هنری را خریداری و همچنین نمونه کارهای هنری ایجاد کنند .

علاوه بر بهینه سازی تجارت و بهبود نقدینگی ، توکن ها دارای مزایای بیشتری نیز هستند . با استفاده از قراردادهای هوشمند ، کاربران می توانند فرآیندهای مختلفی همچون معاملات و نقل و انتقالات را بدون دردسر انجام دهند . توکنیزاسیون همچنین نیاز به اعتماد واسطه ها را برطرف می کند و یک شبکه بی اعتماد ایجاد می کند . در آخر ، این روش مقرون به صرفه است و بر تحرک آسان کالاها یا خدمات تاکید می کند .

راه اندازی توکن دیگر مشکلی ایجاد نمی کند . Blockchain App Factory یک شرکت توسعه دهنده پلتفرم توکن سازی پیشرو است. آنها تجربه بی نظیری در این حوزه دارند و تیم بزرگ متخصص آنها می توانند راه حل های قابل تنظیم و مقیاس پذیررا در کمترین زمان راه اندازی کنند .

همه راه حل های آنها غنی از ویژگی ها و دارای آخرین پروتکل های امنیتی هستند .


چرا از بلاکچین در این خصوص استفاده می کنیم؟

شاید با مطالعه مثال بالا برایتان این سوال پیش بیاید که چرا از بلاکچین در خصوص توکنیزه کردن استفاده می شود؟ یکی از مهم ترین دلایل این موضوع شفاف سازی بلاکچین است. به این صورت که بلاکچین باعث شفاف سازی توکنیزاسیون می شود. همانطور که می دانید تمامی تراکنش ها در بلاکچین ذخیره می شود و به همین دلیل می توان گفت که بلاکچین باعث شفاف سازی توکنیزاسیون می شود.

همانطور که در قسمت قبل مثال زدیم، بلاکچین یک دفتر عمومی تغییر ناپذیر می باشد که باعث می شود هیچکس نتواند مالکیت توکن های شما را زیر سوال ببرد و یا اینکه به عنوان مثال آن را جعل کند و حقوق و مسئولیت قانونی شما پس از خرید توکن در آنها درج می شود.

بیشتر بخوانید:  راهنمای خرید دستگاه ماینر

یکی دیگر از مزایا وجود بلاکچین این است که از نظر مالی برای شما به صرفه است و شما به جای پرداخت هزینه برای واسطه ها تنها نیاز به تنظیم یک قرارداد هوشمند دارید.


معایب توکنیزه کردن چیست؟

توکنیزه Tokenization
توکنیزه Tokenization به جه معناست

در این قسمت قصد داریم تا درباره معایب توکنیزه کردن با شما عزیزان گفتگو کنیم. به صورت کلی باید گفت که تنظیم قانون های توکنیزه کردن تقریبا دشوار است و دلیل آن هم این است که باید مطابق قانون باشد. این موضوع را می دانید که متقاعد نمودن نهاد های قانونی همانند بانک و موسسات مالی برای جایگزین کردن نهاد های واسط مالی با قرارداد های هوشمند و همچنین بلاکچین کمی دشوار است. این را باید بدانید که این سخت گیری تقریبا بی نقص است چرا که باید بین دارایی و توکن یک رابطه غیر قابل انکار باشد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید بگذارید برایتان یک مثال بزنیم.

همانطور که در ابتدا مقاله مثال زدیم، در صورتی که کارخانه شما از بین برود، تکلیف کسانی که در توکن شما سرمایه گذاری کرده اند چه می شود؟ آیا برای این سوال پاسخی دارید؟

پاسخ این سوال این است که تمامی آن افرادی که اقدام به تهیه توکن شما کرده اند، باید به مستندات حقوق حفاظت از سرمایه گذار اعتماد کنند و همچنین تنها فرد و یا افراد قانون گذار می توانند تمامی مراحل این پروسه را اجرا کنند. به صورت کلی باید معامله در این سیستم در صورتی انجام شود که از تمام قوانین پیروی می شود. البته لازم به ذکر است که هنوز در زندگی روز مره انسان ها این سیستم اجرا نشده است و نمی توان به این علت به طور قطعی و واضح در باره موفقیت آن صحبت کرد.


پیشبرد صنعت توکنیزه کردن چگونه است؟

یکی از مهم ترین دلایلی که توکنیزه کردن در بین افراد کمی محبوب شده است، ظرفیت افزایش ارزش نظرات و همچنین حقوق همراه با افزایش نقدینگی می باشد. حقوق توکنیزه کردن را می توان در بازار با کارمزد های اندک معامله نمود و این موضوع باعث می شود تا نقدینگی نیز افزایش یابد. تقریبا می توان گفت که آینده صنعت توکنیزه شفاف است. هر فرد و یا هر فردی با ظرفیت ایجاد ارزش در یک دوره مشخص، زمان توکنیزه شدن و همچنین فروش در سطح اینترنت را دارد. این امر می تواند شامل هر چیزی که فکر را می کنید باشد. از افراد مشهور و یا سلیبریپیتی گرفته تا هر برند و هر شرکت دیگری.


امکان های نهفته در توکنیزه کردن

توکنیزه Tokenization
قابلیت های توکنیزه Tokenization کردن

در حال حاضر تعدادی پلتفرم هستند که خدمات توکنیزه کردن را ارائه می دهند و در حال پیدایش نیز هستند و همچنین کاربرد های هیجان انگیزی در اختیار کاربر می گذارند. در بین تمامی پلتفرم ها در بحث توکنیزه کردن، چندی پیش پلتفرمی تازه در این زمینه با نام ” Socios ” منتشر شد که می توان گفت یک پلتفرم موفق نیز می باشد. اگر قصد دارید تا با این پلتفرم کمی آشنا شوید ادامه این مقاله را از دست ندهید.


نگاهی به پلتفرم Socios

در قسمت قبلی نام پلتفرمی را آوردیم که به تازگی در بحث توکنیزه کردن شروع به کار کرده است و در این قسمت قصد داریم تا کمی درباره آن توضیح دهیم. طرفداران ورزش دوست این پلتفرم می توانند نوعی ارز دیجیتال خاص به اسم توکن های طرفداری خریداری کنند. افرادی که اقدام به خرید این توکن ها کنند حق رای دهی به آنها اعطا می گردد و آن ها می توانند تصمیماتی را بگیرند تا از آن تصمیمات در کار های تیم استفاده شود. دارندگان این توکن، از مزایا بسیار زیاد دیگری نیز بهره مند هستند که از این مزایا می توان به: دیدار با بازیکنان و مسئولان عالی رتبه تیم، تور ها و همچنین مکان های ویژه و یا VIP دیدن و همچنین بهره مند شوند. به صورت کلی می توان گفت که این کار به طرفداران و همچنین دارندگان این توکن این امکان را می دهد که خود را بخشی از باشگاه بدانند. دقیقا همانند مثالی که در ابتدای مقاله برایتان زدیم. اگر شما کارخانه را توکنیزه کنید افرادی که توکن شما را دارا هستند خود را بخشی از کارخانه شما می دانند.

شاید برخی ها فکر کند حال که جزئی از تیم هستند، در مزایا مالی و یا موفقیت های مالی نیز سهم دارند اما اینگونه نیست چراکه این توکن ها به عنوان توکن اوراق بهادار در نظر گرفته نمی شود و به این منظور برای تهیه توکن ها نیازی نیست که حتما یک سرمایه گذار معتبر و یا مشهور باشید.


سوالات متداول

ممکن در مقاله از کلمات و عباراتی نام برده شود که برای برخی ها ( افراد مبتدی ) نا آشنا باشد و یا اینکه یک سری سوالات برای کاربران در این باره پیش بیاید، در این قسمت یعنی ” سوالات متداول ” ما قصد داریم به این سوالات پاسخ بدهیم. اگر سوالی پس از مطالعه این مقاله برایتان پیش آمد و آن سوال در بخش سوالات متداول وجود نداشت می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

توکن چیست؟

ما در این مقاله چندین بار نام توکن را آورده ایم و اگر فردی مبتدی باشید احتمالا نمی دانید که توکن چیست. در این بخش از مقاله ما قصد داریم به شما بگوئیم که توکن چیست همراه ما باشید.

توکن با کوین فرق دارد. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوئیم به ارز هایی که در بلاک چین یک کوین دیگر باشند توکن گفته می شود. برای مثال همانطور که گفتیم شما یک توکن ایجاد می کنید و این توکن را در بلاکچین اتریوم راه اندازی می کنید. حال دلیل اینکه به ارز شما گفته می شود توکن این است که در بلاکچین کوین اتریوم ایجاد شده است و برای اینکه ارز شما هم یک کوین به حساب بیاید باید یک بلاکچین مخصوص داشته باشد. توکن ها انواع مختلفی دارد. آن ها عبارت اند از:

  1. توکن ارز – Currency Tokens
  2. توکن کاربردی – Utility Tokens
  3. توکن های بهادار – Security Tokens

آیا توکنیزه کردن یک صنعت جدید است؟

خیر اما به نوعی یک مفهوم مدرن شده به حساب می آید. بهادار سازی به گونه ای کامل شده ی توکنیزه کردن است که بحث پیدایش و خلقت آن به قبل از پیدایش ارز های دیجیتال بر می گردد. بهادارسازی عنوانی است که در دهه 1980 میلادی خلق شد و در اقتصاد به کار گرفته شد. شاید با بهادار سازی آشنا نباشیدو در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با بهادر سازی آشنا شوید.

بهادارسازی یا Securitization چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بهادار سازی را برایتان شرح دهیم اینگونه می گوئیم که بهادار سازی به تبدیلی انوع دارایی ها به اوراق بهادار می باشد تا بتوان از این طریق در بازار های مالی معامله شوند.


نتیجه گیری توکنیزه Tokenization

همانطور که در این مقاله آشنا شدید، دیگر می دانید که توکنیزه کردن و یا توکنیزاسیون چیست و همچنین با مفاهیمی همچون بهادارسازی نیز آشنا شدید. در انتهای این مقاله همانطور که گفتیم کمی درباره توکن با شما عزیزان گفتگو کردیم تا اگر یک فرد تازه وارد هستید و درباره توکن اطلاعاتی ندارید با آن آشنا شوید. همانطور که مطالعه کردید توکن ها انواع مختلفی دارند و شما را با انواع مختلف به ترتیب آشنا نمودیم. در صورت ایجاد هر گونه سوال ابتدا به بخش ” سوالات متداول ” مراجعه کنید. اگر پاسخ سوال خود را در آن بخش پیدا نکردید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

ممنون از اینکه تا پایان “ توکنیزه Tokenization ” همراه ما بودید.


بیشتر بخوانید

26 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا