ارزهای دیجیتالمعرفی ارز دیجیتال

تزوس چیست ؟ | همه چیز در باره ارز دیجیتال تزوس

تزوس چیست ؟ ، در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال دیگری به نام تزوس چیست ؟ می پردازیم . تزوس دارای پلتفرمی مانند اتریوم است. تزوس یک ارز دیجیتال است مانند رمز ارزهایی مانند بیت کوین بیت کوین کش لایت کوینورجریپل و …  . اما هر کدام از ارزها اهداف خودشان را دارا می باشند.

ارز دیجیتال تزوس (Tezos) یا xtz چیست؟

تزوس چیستدر سال 2017، اولین سکه (ICO) 232 میلیون دلاری، در سویس توسط آرتوربریتمن که به نام Tezos بود تاسیس شد.

تزوس یک پلتفرم خود اصلاح‌گر دارد ، که در بین ارزهای دیجیتال دیگر یک ویژگی خاص می باشد. تزوس پلتفرم های مشابه به اتریوم دارد. مانند قرارداد هوشمند که باعث ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز می‌شود با تنها فرق، اتریوم الگوریتم اجماع اثبات سهام به کار رفته.شرکت کنندگان و سهامداران تزوس می توانند برای بهتر شدن این شبکه، به تغییرات مورد نیاز رای داده و درباره طرح‌های پیشنهادی به یک توافق برسند.


ویژگی های تزوس و برتری آن نسبت به رقبا

ویژگی های تزوس

نحوه مدیریت و اداره تزوس با سایرین و البته رقبا به شکل متفاوتی است .زمانی که یک پروژه بلاکچین آغاز میشود تیم تولید و طراحی ان اهداف خود در باره این پروژه را اعلام می کنند.به بیان ساده در ابتدای شروع کار اصلی ترین اهداف توسط تیم توسعه دهنده مربوطه و یا ماینرها مشخص می شود.اما رمز ارز تزوس در ایتدا اعلام کرد که تصمیم گیری در این شبکه به طورکلی به کاربران آن واگذار می شود.تزوس روشی کاملا دموکراتیک پیش گرفته است. به این صورت که هر تغییر و پیشنهادی که در سیستم بخواهد برنامه ریزی و یا اجرا شود باید قبل از آن به تایید سهام داران برسد و در صورت اتفاق افتادن این موضوع اتوماتیک وار در شبکه به اجرا می رسد.زمان هایی هست که بعضی افراد آپدیت ها یا بروزرسانی هایی برای شبکه پیشنهاد می کنند،اگر سهامداران این آپدیت را تایید کنند این بروزرسانی اجرا می شود و حتی قابلیت افزودن حساب آپدیت کننده به بروزرسانی هم وجود دارد.و در نتیجه اپدیت انجام شده تیم توسعه دهنده مبلغی را برای بروزرسانی کننده ارسال می کند.همین موضوع باعث ایجاد انگیزه میان افرادی که در ای حیطه فعالیت می کنند شده است.به این صورت که تیم تزوس بیشتر توسعه می یابد و در مقابل افراد نیز از مزایای این همکاری بهره مند می شوند.با استفاده از این روش تمرکز زدایی در پروژه تزوس صورت گرفته و با ایجاد انگیزه برای توسعه دهندگان باعث شده شبکه تزوس همیشه آپدیت های مناسبی داشته باشد.در بلاکچین غیرمتمرکز تزوس سهامداران بر اساس میزان سهم خود دارای حق رای می شوند و می توانند در تغییرات مربوط به شبکه نقش داشته باشند.


6 ویژگی اساسی پلتفرم ارز دیجیتال تزوس

1) خوداصلاحگر (Self-Amendment)

 با وجود ویژگی خود اصلاحی تزوس این امکان وجود دارد تا بدون نیاز به فورک یا جداسازی زنجیرها به ۲ بلاک چین ، تغییرات و بروز رسانی های خود را اعمال کند.این ویژگی باعث جلوگیری از پراکندگی جامعه ، تغییر انگیزه سهامداران و مختل شدن شبکه به مرور زمان می شود. تزوس با استفاده از ویژگی خود اصلاحی ، هزینه به روز رسانی ها در پروتکل و پیاده سازی نوآوری ها را در آینده کاهش می‌دهد.

2) مدیریت درون زنجیره ای (On-Chain Governance)

ارز دجیتال تزوس این امکان را به کاربران و سهامدارانش می‌دهد ، تا مدیریت پروتکل خود را در اختیار داشته باشند. با ترکیب ساز و کار پروتکل خود اصلاحگر و مدیریت درون زنجیره‌ای ، امکان تغییر دادن نحوه فرآیند رای‌گیری در آینده با پیدایش مکانیزم های بهتر مدیریت ایجاد می‌شود.

3) نوآوری غیرمتمرکز (Decentralized Innovation)

در شبکه تزوس اصطلاحات پیشنهاد شده پذیرفته می شود و به افراد یا گروه هایی که قصد بهبود این پروتکل را دارند پرداخت می‌شود. زمانی روند توسعه و پذیرش تزوس بهتر می‌شود که یک اکوسیستم ایجاد شده از توسعه دهندگان فعال و متنوعی که مشارکت در پروتکل ، انگیزه اقتصادی دارند.

4) قراردادهای هوشمند و بررسی رسمی (Smart Contracts & Formal Verification)

در پلتفرم تزوس این قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز وجود دارد. اما امکان دستکاری و مختل کردن آنها ،که توسط افراد ناشناس وجود ندارد را ،به کاربران می دهد و همچنین به فرآیند بررسی رسمی قراردادهای هوشمند که یکی از تکنیک ها برای بهبود بخشیدن امنیت آنها می باشد، کمک می کند.

اگر این تکنیک به روش صحیح استفاده شود از بروز مشکلات و باگ های پرهزینه جلوگیری می‌کند.

5) اثبات سهام (Proof-Of-Stake)

برای بقا و ادامه حیات شبکه، مشارکت‌کنندگان در شبکه های همتا به همتای غیر متمرکز منابع محاسباتی لازم را انجام می‌دهند.تزوس بر خلاف دیگر ارزهای دیجیتال که بر پایه الگوریتم اثبات سهام می باشند ،هر سهامدار می‌تواند در فرآیند اجماع شرکت کند و به دلیل مشارکت در تامین امنیت و پایداری شبکه نیز جایزه دریافت کند. در تزوس موانع ورود در ساز و کار، کمتر و هزینه‌های آن نیز در مقایسه با سایر ارزها اندک می‌باشد.

6) نمایندگی (Delegation)

یک سپرده امن نیاز به مشارکت در فرآیند اثبات سهام دارد. درست کار بودن اکثریت افراد شبکه جزء فرایند اثبات سهام می‌باشد.تزوس امنیت شبکه خود را بر پایه پروتکل انگیزه بخش آن، از طریق پاداش دادن به افراد راستگو و مجازات افراد متقلب انجام می‌دهد.کاربرانی که تمایل به شرکت در پروتکل اجماع ندارند می توانند یک نماینده انتخاب و حقوق خود را به آنها بسپارند.


تاریخچه قیمت تزوس از ابتدا تا کنون

عرضه اولیه تزوس بسیار موفق بود و 232 میلیون دلار BTC و ETH دریافت کرد. قیمت تزوس را از سال 2019 تا کنون در نمودار زیر می توان مشاهده کرد.

تزوس چیست ؟ تاریخچه ارز دیجیتال تزوس


رمزشناسی ارز دیجیتال تزوس

ارز دیجیتال تزوس دارای یک زیرساخت خود اصلاح گر، توزیع شده و غیر انحصاری می‌باشد و از قراردادهای هوشمند، برای ایجاد یک سازوکار منحصر به فرد استفاده می شود. تزوس از مدل اجماع اثبات سهام (POS) بهره می‌برد و در آن سهامداران می‌توانند ساختار پروتکل آن را تغییر دهند.

پوسته شبکه ( Network Shell ) لایه میانی بلاک چین تزوس می باشد. پروتکل بلاک چین های معمولی شامل 3 پروتکل زیر است:

1) پروتکل شبکه: به این پروتکل اصطلاحا پروتکل سخن چینی نیز می گویند. یکی از وظایف این پروتکل دریافت و انتشار اطلاعات
دربین نودها می باشد.

2) پروتکل تراکنش: این پروتکل بوسیله زبان برنامه نویسی یک ارز دیجیتال معرفی شده است. مدل و الگوی حسابرسی و بررسی تراکنش که توسط بلاک چین پیاده سازی می شود، جز لایه تراکنش می باشد.

3) پروتکل اجماع: این لایه به بلاک چین ما کمک می‌کند، در مورد وضعیت تراکنش ها به یک نتیجه و یک توافق برسیم. اگر در پروتکل اجماع تغییراتی اعمال شود، به یک هاردفورک رسیده که بعد از آن زنجیره دیگری ایجاد می‌شود.

در تزوس پروتکل بلاک چین از ترکیب دو پروتکل تراکنش و پروتکل اجماع به دست می‌آید. ارتباط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاک چین توسط پوسته شبکه انجام می‌شود.کدگذاری های تزوس با استفاده از زبان برنامه نویسی OCAML نوشته شده است.پوسته شبکه تزوس قابلیت جلوگیری از حملات مخرب دی داس ( D DOS ) به شبکه بلاک چین را دارد.پیاده سازی پروتکل ها با ویژگی اصلاح پذیری خودشان جزء مهمترین قابلیت های پلتفرم تزوس است.


حکومت در بلاک چین تزوس Tezos

سهامداران نقش مهمی در حاکمیت تزوس دارند. به روزرسانی های مطرح شده توسط توسعه دهندگان به وسیله پروتکل حاکمیت به سهامداران اجازه شرکت و رای دادن را می‌دهد. این پروتکل به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان با پیشرفت شبکه نحوه رای دهی نیز تغییر پیدا کند.


اثبات سهام جاری (Liquid Proof Of Stake)

پیاده سازی اثبات سهام ترکیبی از چند مفهوم می باشد مثل: اسلشر(Slasher) ،زنجیره فعال (Chain Of Activity) و اثبات سوزاندن (Proof Of Burn).تزوس قابلیت استخراج یا ماینینگ را ندارد.تزوس به جای استخراج یا ماینینگ، از فرایندی به نام بیکینگ استفاده می کند. زمان یک بلاک جدید ساخته می‌شود که توکن تزوس به صورت تصادفی برای ایجاد بلاک در اختیارشان قرار می‌دهد. ساز و کار ایجاد بلاک ها توسط سهامداران می گیرد.هیچ ضرورتی برای شرکت کردن تمامی افراد در این فرآیند نمی‌باشد و کاربرانی که قصد شرکت در رای دهی را ندارند، می‌توانند فردی را برای سکه های شان انتخاب کنند و قدرت رای‌دهی خود را به آنها انتقال دهند.

کسانی که عمل بیکینگ انجام می‌دهند بیکر(Baker) می‌گویند. این افراد قبل از آغاز رای دهی توکن‌های ضمانت را که یک سپرده ی پویا می باشد، بر اساس تعداد بلاک های ایجاد شده توسط نماینده ها را ایجاد می‌کنند.تزوس به بیکرهای درستکار پاداش می دهد، اما اگر متقلب باشند(یعنی اقدام به دوباره خرج کردن و پیش بردن انشعابات زنجیره در شاخه های مختلف) توکن هایی که سرمایه گذاری کرده اند را ضبط می کند.برای شروع بیکینگ، نیاز به یک رم 8 گیگابایت و اتصال دائم و پایدار به اینترنت و مقداری توکن تزوس می باشد.

بیشتر بخوانید:  ارز CVC | بررسی ارز دیجیتال CIVIC

روش حل مقیاس پذیری

یکی از مهمترین موضوعات صنعت بلاک چین مقیاس پذیری می باشد.پروژه زی کش توسط مکانیسمی که مقیاس پذیری دراز مدت پلتفرم را تضمین می کند معروف شد. و از مفاهیم Zero-knowledge proof استفاده می شود.وجوه تزوس توسط بنیاد تزوس بعد از عرضه اولین کوین ها مدیریت شد.بنیاد تزوس ، یک بنیاد غیرانتفاعی می باشد که توانایی مسدود کردن پیشنهادات را در سال اول شبکه دارد.این قدرت و توانایی به ارائه پیشنهادات اعمال نشده و باید همه آنها به شکل دموکراتیک تایید شوند.طبق برنامه ریزی قبلی بنیاد تزوس، اینگونه بود که از قدرت آنها برای تحقق تمرکز زدایی کم شده و در نتیجه این قدرت از بین برود.


چگونگی اقتصاد توکن

Tezzies XTZ نام توکن بومی بلاک چین تزوس می باشد. ذخیره ارزش پلتفرم و پرداخت کارمزدهای تراکنش شبکه و نیروی محرکه قراردادهای هوشمند توسط Tezzies صورت می گیرد.

بلاک چین تزوس از مکانیسم اجماع گواه اثبات سهم نیابتی استفاده می کند، و برای مدیریت پلتفرم ها از این توکن استفاده می شود و هرتوکن ،معرف یک رای می باشد.نمایندگان توسط این آرا می توانند پیشنهادهای بهبود بخش را رد یا تایید کنند.

تزوس به اعتبار بخشی به تراکنش ها در شبکه Baking می گویند و مشابه استخراج‌بیت‌کوین است . تنها تفاوت آن گواه اثبات سهم می باشد.به Baker ها پاداشی به صورت توکن Tezzies داده می شود تا امنیت شبکه و اعتبار تراکنش ها روی بلاک چین بیشتر شود.برای محاسبه پاداش Baking و همچنین برای خرید سهام سرمایه گذاری، این توکن توسط نودهای اجماع مورد استفاده قرار می گیرد.

توکن Tezzies را می توان از صرافی ها خرید و در کیف پول TezBox (که یک کیف پول توسعه یافته می باشد) و یا در کیف پول تزوس Blue که به عنوان نسخه سبک کیف پول تزوس راه اندازی شد، ذخیره کرد.


Michelson چیست؟

Michelson یکی دیگر از تفاوت های تزوس با اتریوم می باشد. که یک زبان خاص برای قراردادهای هوشمند می باشد.این زبان توسط تیم تزوس ابداع شد.فرایند تایید رسمی یک فرایند جدید نیست.این فرایند در صنایع مختلف که دقت در آنها بسیار مهم است مانند (داروسازی،رآکتورهای اتمی و…) مورد استفاده قرار گرفته است.با استفاده از این فرایند باگ ها و آسیب ها را کاهش داده و از الگوریتم های ریاضی برای اثبات درستی منطق پشت یک قرارداد هوشمند استفاده می شود.با استفاده از این روش تزوس امنیت بالا داشته و از ایجاد باگ های پرهزینه جلوگیری می کند.


حساب های تزوس

1) حساب های ضمنی (Implicit): از رایج ترین حساب های تزوس می باشد که با tz1 شروع می شود.این حساب ازیک جفت کلیدعمومی و خصوصی تشکیل شده و یک حساب ساده می باشد.برای نماینده داشتن حساب های ضمنی ابتدا باید موجودی ،به یک حساب مبدا منتقل شده و سپس نماینده انتخاب شود.

2) حساب های مبدا (Originated): در کنار حساب های ضمنی یک حساب برای قراردادهای هوشمند نیز باید باشد که به آن حساب مبدا می گویند و این حساب با kt1 شروع می شود.

4فیلد این حساب عبارتند از:

1) مدیریت: این یک کلید خصوصی حساب است.

2) مقدار: مقدار تزوس حساب در اینجا قرار می گیرد.

3) قابلیت واگذاری: سرمایه ها را بتوان، به نماینده برای بیکینگ کردن منتقل کرد.

4) فیلد واگذارکننده: اطلاعات فردی که برای بیکینگ، به آن واگذار می شود.فردی که یک حساب مبدا دارد می‌تواند وجوه خود را به حساب ضمنی یک بکر منتقل کند.


تزوس چگونه مشکل فورک را برطرف می کند؟

در ابتدا نیاز است اطلاعاتی را دربارک هارد فورک و سافت فورک به شما دهیم .

سافت فورک چیست ؟

هنگامی که یک زنجیره یا بلاک چین نیاز به بروز رسانی داشته باشد با دو روش سافت فورک و هاردفورک انجام می‌شود. سافت فورک به صورت بروز رسانی نرم افزارها می باشد که با نسخه های قبل سازگار است

هاردفورک چیست؟

تنها تفاوت بین هاردفورک و سافت فورک، سازگاری با بلاک چین قبلی می باشد که هاردفورک این سازگاری را ندارد. اگر از بلاکچین های جدید استفاده نکنید، نمی‌توانید از ویژگی های جدید آن استفاده کرده و با کاربران جدید نیز ارتباط داشته باشید.

یک پلتفرم باکیفیت همیشه باید به‌روز باشد و برای انجام این کار لازم است تا یک سیستم، سافت فورک و هارد فورک را تجربه کند.تنها مشکل اصلی هاردفورک، ایجاد تنش و مشاجره در جامعه می باشد.

اگر بخواهیم مثالی بزنیم می توانیم این گونه بگوییم که ،بلاک چین بیت‌کوین خود به رمز ارز بیت کوین و بیت کوین کش فورک شد و بر اساس اختلاف نظر بین صاحبان رمز ارز بیت کوین کش، دوباره بیت کوین کش به دو رمز ارز بیت کوین کش و بیت کوین اس وی فورک شد. قابل ذکر است که این نزاع را نبرد هش می گویند.

و به عبارتی می توان گفت که تزوس به صورت زیر مشکل خود را با فورک حل کرد.

هارد فورک های مشاجره انگیز از طریق ویژگی خود اصلاحی و مدیریت درون زنجیره‌ای تزوس کاهش می‌یابد. ارتقای بلاک چین بدون نیاز به هارد فورک توسط خود اصلاحی صورت می‌پذیرد. رای دادن به یک اصلاحیه پیشنهادی بر روی پلتفرم را، مدیریت درون زنجیره‌ای می‌نامند.


این روند چگونه کار می کند؟

1) توسعه دهندگان در صورت ارائه پیشنهادات برای ارتقای پروتکل، دستمزدی دریافت می‌کنند.

2) با درخواست جبران این کار انجام شده به شکل دستمزد، توسعه‌دهندگان با انگیزه اقتصادی قوی در این اکوسیستم مشارکت می‌کنند.

3) طی یک دوره آزمایشی که توسط جامعه در پروتکل آزمایش می‌شود، این طرح‌ و پیشنهادات باعث پیشرفت بهترطرح می‌شود.

4) پس از آزمایش‌های مکرر، دارندگان توکن تزوس می توانند درباره تصویب این طرح رای دهند.

5) بعد از تصمیم گیری ها در مورد ارتقاء قانونی یا به اصطلاح (جانشینی داغ ) که روی پروتکل انجام شده، استفاده از نسخه جدید پروتکل نیز آغاز می‌شود.

بنیاد تزوس با موسساتی مانند: Cryptium Labs، Cornell University ،France-IOI و INRIA همکاری داشته است.


تعریف اثبات سهام

اثبات سهام باعث می شود تا فرآیند استخراج به صورت مجازی انجام شود. استخراج کننده ها با اعتبارسنج ها جایگزین می شوند.

1) اعتبارسنج ها بخشی از ارزهای خود را باید به عنوان سهام، سپرده گذاری و قفل کنند.

2) سپس بررسی اعتبار بلاک ها آغاز می شود.هنگامی که بلاکی را پیدا می کنند که می تواند به زنجیره اضافه شود با قرار دادن سهام خود به عنوان ضمانت،اعتبار بلاک را تایید می کند.

3) هنگامی که بلاک اضافه شود، فردی که اعتبار آن را پیدا کرده پاداشی متناسب با سهام خود دریافت می کند.


زبان های برنامه نویسی قرار دادهای هوشمند

1) Imperative: برنامه نویس برای رسیدن به یک هدف، باید تمام مراحلی را که قرار است رایانه انجام دهد را بنویسد.زبان های برنامه نویسی قدیمی همانند C++ و جاوا جز این زبان برنامه نویسی می باشد.به این زبان های برنامه نویسی، زبان برنامه نویسی الگوریتمی می گویند.

2) Functional: برای ایجاد رویکرد کاربردی جهت حل مساله توسط این زبان صورت می گیرد.این نوع زبان تابع گرا می باشد.

از مزایای این زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) اثبات عملکرد و نحوه رفتار یک کد که ازنظر ریاضی آسانتر است.

2) به دلیل مستقل بودن و دستیابی هرتابع به یک کار مشخص، قابلیت نگهداری و خوانایی بالایی دارد .

3) توسعه ی کدهای تکراری، به دلیل آسان بودن تغییرات در کدها که برای اجرای ساده تر آنها می باشد.

4) جداسازی توابع فردی باعث آزمایش و رفع اشکال می شود.


کیف پول نگهداری تزوس

کیف پول تزوس

سایت رسمی تزوس سه کیف پول نرم افزاری که مخصوص تزوس می باشد را معرفی کرده است. برای نگهداری تزوس باید از کیف پول های مخصوص آن استفاده کرد. امکان ذخیره سازی تزوس بر روی کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور دارد.


3 مورد از کیف پول های تزوس:

1) کیف پول گالئون: این کیف پول برای نگهداری تزوس در دسکتاپ می باشد. این کیف پول برای پلتفرم های ویندوز، لینوکس و مک او اس ارائه شده است.

2) کیف پول تزباکس: این کیف پول علاوه بر امکان ذخیره سازی روی ویندوز و مک او اس، بر روی اندروید را نیز فراهم کرده است. نسخه ios آن نیز در حال توسعه می باشد.

3) کیف پول سخت افزاری لجر 

4)کیف پول سخت افزاری ترزور


کلام آخر ارز دیجیتال تزوس

با انتشار نسخه آزمایشی، شبکه درحال رفع شدن کامل مشکلات است. نسخه آزمایشی هرچند کار زیادی دارد، اما اعتماد به نفس را تقویت کرده و نشانگر آن است که پروژه سالم و قابل اجرا می باشد.

ممنون که تا پایان “ تزوس چیست ؟ ” همراه ما بودید.


پریسا رزاقی

کارشناس it | محقق و پژوهشگر در رابطه با ارزهای دیجیتال و بلاکچین | علاقه مند به تکنولوژی های روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا