زوم ارز پدیا

بررسی پروژه زارلا

ما در این مقاله قصد داریم پروژه زارلا بررسی نماییم، با ما همراه باشید:

سلام کریپتو

زارلا چیست؟

زارلا یک پلتفرم غیرمتمرکز برای تجارت بیو سیگنال روی شبکه بلاکچین است. این امر به گونه ای است که چرخ های علم و فناوری با سهولت جمع آوری داده های بیوسیگنال سریعتر و راحتتر از قبل می چرخند. می توان گفت زارلا یک روش کارآمدتر برای جمع آوری دیتاهای بیوسیگنالی است تا پژهشگران بتوانند راحت تر به سیگنال های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند، همچنین این فرایند یک فرایند ارزان تر است چون این پروژه افرادی را مورد هدف قرار داده است  که در کشورهایی زندگی می کنند که فیات آن کشورها نسبتا پایین تری را  دارند. چون افراد با ثبت بیو سیگنال های خود از شبکه زارلا و همچنین آن پژوهشگر پاداش دریافت می کنند. این پاداش برای ایجاد انگیزه در افراد برای شرکت در این پروژه می باشد.

شایان ذکر است که این پروژه بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. و از استاندارد ERC20 پیروی می کند و الگوریتم این پروژه (Proof-of-contribution) یا اثبات مشارکت است همچنین پروژه زارلا از توکنی به نام Biobit برای واحدهای ارزی استفاده می کند.


معرفی توکن زارلا

معرفی توکن زارلا
معرفی توکن زارلا

Biobit یک ارز رمزنگاری شده غیر متمرکز است که در سال 2021 توسط Zarela ایجاد شد. که نماد اختصاری آن BBIT می باشد BioBit یک رمز ارز مبتنی بر فناوری بلاکچین اتریوم است که می تواند به جای پول سنتی به عنوان واحد ارزی مورد استفاده قرار گیرد. Biobit عملاً از مشارکت مردم در بستر Zarela که برای توانمندسازی جامعه Zarela طراحی شده است، ارزش می بخشد.

شرکت زارلا پیش بینی می کند: توکن Biobit در طول زمان ارزش بیشتری پیدا می کند، بنابراین سرمایه گذاران که توکن های biobit دارند، چندین برابر بیشتر از آنچه که توکن خود را بفروشند، سود خواهند برد. یعنی پیشنهاد می کند این توکن را جزو سبد سرمایه گذاری بلند مدت خود نگهداری کنید.

صرافی ایرانی کارت

تعداد کل توکن های این پروژه 20 میلیون عدد می باشد. که 10 درصد از کل توکن ها اختصاص دارد به تیم پشتیبانی کننده از پروژه، 5 درصد آن برای جذب سرمایه است و 85 درصد آن در استخر جوایز خود پروژه زارلا قرار می گیرد.تا بتواند از طریق این نقدینگی جوایز افراد را پرداخت کند.

مشخصات توکن های bbit


عملکرد پروژه زارلا

دیاگرام عملکرد زارلا در عکس زیر قابل مشاهده است. اما من آن را به زبان ساده برای شما شرح می دهم. روند کار به این صورت است که در ابتدا یک پژوهشگر یا Mage درخواستی را روی پروژه زارلا ثبت می کند، در خواست هر mage باید به صورت یک Z-paper باشد و داخل آن دقیقا شرح دهد که چه نوع دیتاهایی را با چه شرایطی و یا حتی در چه آزمایشگاه هایی نیاز دارد، و همچنین ثبت نماید که به ازای ثبت دیتا حاضر است چه مقدار توکن Bbit را پرداخت کند. شایان ذکر است که Mage باید دارای یک کیف پول نرم افزاری مانند متامسک داشته باشد و مقداری اتریوم در آن قرار گرفته باشد.

سپس افراد زیادی در مکان های مختلف دنیا این درخواست را مطالعه می کنند. و در صورت تایید آن درخواست، مشارکت در پروژه را آغار می کنند.

در ابتدا به سراغ آزمایشگاه ها یا مکان های مورد تایید پژوهشگر می روند و بیو سیگنال (سیگنال های حیاتی) خود را ثبت می کنند. شایان ذکر است که اطلاعات در یک شبکه توزیع فایل همتا به همتا (IPFS) ذخیره می شود.

پس از ثبت اطلاعات فقط فرد متقاضی و آن پژوهشگر یا mage می توانند به فایل دسترسی داشته باشند. که اینها بر اساس کد های رمزنگاری پیاده سازی شده است.

در این مرحله فرد متقاضی برای ثبت اطلاعات روی بلاکچین باید کارمزد تراکنش نفر قبل را پرداخت کند. که این پرداخت امکان دارد بیش از یک نفر باشد.

سپس زمانی که اطلاعات شخص ذخیره شد، زمان ثبت اطلاعات نیز در آن لحظه ذخیره می شود. سپس بعد از 24 ساعت پاداش فرد محاسبه می شود و برای آن ارسال می شود .

نحوه ی احتساب پاداش ها:

پاداش پروژه:

در حال حاضر به ازای هر روز 14400 توکن BBit آزاد می شود. سپس این توکن ها به قسمتی که اصطلاحا در این پروژه بانک معرفی شده ارسال می شود و پاداش ها از این قسمت پرداخت می شوند. سپس با ثبت اطلاعات اگر افراد از موجودی بانک کمتر باشند تعداد 50 Bbit به آنها پرداخت می شود. در غیر اینصورت موجودی فعلی بانک بر تعداد افراد تقسیم می شود و پرداختی را انجام می دهد. پس می توان گفت پاداش در بهترین حالت 50 Bbit می باشد .

پاداش Mage:

این پاداش بر این اساس است که دیتا ثبت شده را Mage مطالعه می کند در صورت اوکی بودن دیتا پاداش که همان توکن های Bbit هستند را بر اساس اطلاعاتی که در Zpaper وارد کرده است آزاد می کند.

تمام موارد بیان شده را می توانید در دیاگرام پایین که از وایت پیپر زارلا برداشته شده است را مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید:  مصرف برق ماینر چقدر است ؟ | شرایط برق قانونی برای ماینر
دیاگرام عملکرد پروژه زارلا
دیاگرام عملکرد پروژه زارلا

آیا زارلا هاوینگ دارد؟

در زمان شروع پروژه زارلا بیشترین پاداش ها به ازای هر روز 50 bbit می باشد. شایان ذکر است که در هر 24 ساعت حدود 14400 توکن bbit آزاد می شود و به استخر نقدینگی می رود.

هاوینگ زارلا هر 20 ماه یکبار صورت می پذیرد و اینگونه عمل می کند که بعد از 20 ماه بالاترین توکن هایی که به ازای یک روز آزاد می شوند 7200 BBit می باشد. که بالاترین پاداش در اولین هاوینگ 25 عدد می شود به عبارتی هر 20 ماه یکبار هم تعداد توکن های آزاد شده به ازای هر ماه و هم تعداد پاداش ها نصف می شود.

به عبارتی بعد از 72 سال پاداش در پروژه زارلا بسیار ناچیز می شود که صرفا انگیزه پاداشی افراد برای انجام پروژه آن پاداشی است که پژوهشگر برای پروژه خود در نظر گرفته است. به عبارتی پلتفرم زارلا به صورت P2P عمل خواهد کرد.


آیا زارلا coinburn دارد؟

بله، پروژه زارلا نیز کوین برن دارد. سوزاندن کوین های آن به شرح زیر است:

توکن های Bbit حدود 46 روز در بانکی که در پروژه تعریف شده می ماند .

حال توکن های روز اول که 14400 تا توکن آزاد شده بود و تعدادی از آن را که به عنوان پاداش پرداخت شده بود.

اگر بعد از 46 روز توکنی از آن روز باقی مانده باشد آن توکن ها را می سوزاند.


رود مپ یا نقشه راه پروژه زارلا چیست؟

مرحله اول در سال 2020:

 • راه اندازی پروژه بر روی شبکه تست نت
 • انتشار وایت پیپر پروژه زارلا
 • فروش مرحله اول توکن های Bbit

مرحله دوم در سال 2020:

 • راه اندازی پروژه بر روی بلاکچین اصلی اتریوم
 • راه اندازی اپلیکیشن موبایل زارلا
 • فروش مرحله دوم توکن های Bbit
 • لیست شدن توکن های زارلا بر روی یک صرافی غیر متمرکز
 • برگزاری هکاتون توسط زارلا

مرحله سوم در اوایل سال 2021

 • راه اندازی اپلیکیشن های native زارلا

مرحله چهارم در سال 2022

 • فروش مرحله سوم توکن های Bbit

معرفی تیم زارلا:

 1. فاطمه عبدالله
 2. زوبین نعمتی
 3. مسعود نصرت آبادی
 4. کاوه قیاسی
 5. امیر نبی زاده
 6. پویا ناصحی
 7. پویا پاکنژاد
 8. حسین آزادی
 9. سهیل نیکزاد
 10. زهرا شریف
 11. فاطمه محمدی
 12. سیاوش تفاضلی
 13. نگین اسدالله زاده
 14. زهرا یوسف پور
 15. مجید جمالی
 16. پیمان بهرام پور
 17. سبحان بهرامی
 18. امیر دولتخواه
 19. فرشید مولالوی
معرفی تیم زارلا
معرفی تیم زارلا
معرفی تیم زارلا
معرفی تیم زارلا

برای مشاهده رزومه افراد می توانید به لینکدین و یا تویتر افراد سر بزنید.


آینده پروژه زارلا چیست؟

از آنجایی که جمع آوری و پردازش سیگنال های زیستی، که داده های حیاتی هستند، بسیار اهمیت دارد و پژوهشگران زیادی به دنبال این داده های حیاتی هستند تا بتوانند به بهبود سلامت جامعه و رفاه افراد از طرف مختلف کمک کنند.

بدون شک توسعه مناسب زیرساخت، می تواند به ایجاد بسترها، ابزارها و خدمات مناسب برای رشد و ارتقا کمک کند. که در حال حاضر زارلا این زیر ساخت را فراهم کرده است. همچنین زارلا برای جمع آوری، ذخیره و به اشتراک گذاری داده ها در حالی که سعی در حفظ مالکیت دیتا دارد، تلاش می کند.

آینده پروژه زارلا به این گونه است که هم می تواند به ساخت ابزار ها کمک کند و هم می تواند به پژوهش افراد که در حوزه سلامت و یا رفاه هستند کمک های بسیار خوبی را کند.


صحبتی با کاربران زوم ارز درباره پروژه زارلا ؟

جا داره اول سلام کنم به شما زوم ارزی عزیز و ممنون که تا پایان این قسمت همراه ما بودید و بررسی های پروژه بر اساس وایت پیپر را مطالعه نمودید.

اما نیاز دانستم که کمی راحتتر درباره پروژه زارلا با شما سخن بگویم. قابل ذکر است، زمانی که ایده ای به ذهن فردی می رسد و ایشون تلاش می کند برای پیاده سازی آن، در این مسیر به پستی و بلندی های زیادی میخورد اما باید دید در مسیرهای پر فراز و نشیب پروژه های امروزه کدام پروژه به سر انجام می رسد به عبارتی می شه گفت اجرایی می شود. و به اهداف خود می رسد یا خیر؟

خب قائدتا این پروژه هم مستثنا از پروژه ها دیگر نیست. ایده ای که در این پروژه است بسیار خوب می باشد و تا به الان پروژه بسیار خوب جلو رفته است. حتی بنده بسیار دقیق کد های پروژه روی گیت را مطالعه کردم. پروژه زارلا بسیار ارزشمند است و امیدوارم که این پروژه مراحل بسیار خوبی را طی کند.

پس بهتره بگم تا اینجایی که من امروز در تاریخ 06/06/1400 پروژه را بررسی کردم، این پروژه ایده بسیار خوبی دارد و به مراحل پیاده سازی مناسبی رسیده است. حال باید منتظر گام های بعدی که رود مپ خود مشخص کردند، باشیم

امیدوارم هر روز با استارت آپ هایی با ایده های بسیار ناب در حوزه بلاکچین در کشور عزیزمان ایران آشنا شویم.

منبع: زوم ارز


بیشتر بخوانید:

عاطفه قاضی حصاری

دکتری معماری کامپیوتر | مولف کتاب آموزش و پرورش | مدرس دانشگاه | محقق و پژوهشگر در زمینه های ارزهای دیجیتال و بلاک چین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا